Geïsoleerd Haarle wil een eigen apotheekhoudende arts Koeien kunnen nu de wei in Nieuw Paedologisch Instituut Amstelveen op papier klaar Leerzame expositie over oorlog en verzet in Haags Buurthuis Werk Hemspoortunnel begint voor 1 juli Watersportverkeer in Zeeland opnieuw drukker Officiële opening van gemeentehuis Zaanstad Wie naar arts of naar apotheek moet is vaak halve dag onderweg Boeren kijken wat zonniger tegen de dingen aan Bouwtijd vergt acht jaar Vliegende Hollander wordt niet gedropt Wachten op groen licht regering voor miljoenenproject Brandweer gaat nieuw meldsysteem gebruiken Bouw van 'Bijlmer bajes' gaat door JROUW/KWARTET VRIJDAG 2 MEI 1975 BINNENLAND P6/RH13 Van een onzer verslaggevers HAARLE De vijfhonderd gezinnen van het dorpje Haarle (gemeente Hellendoorn in Overijssel) hebben zich tot staatssecretaris Hendriks gewend. Zij willen dat hij met spoed de weg vrijmaakt voor een eigen apotheek-houdend arts. Daaraan is, vinden zij, grote behoefte in dit geïsoleerd lig gende dorpje, waarvan de bewoners, als zij naar arts of apotheek moeten, vaak een halve dag onderweg zijn. Op een grote kaart wordt aangegeven waar in de jaren 1940-1945 in Den Haag bommen vielen. DEN HAAG Het Comité 'ter viering van de vij fde mei' uit de Haagse wijk Transvaal heeft in het buurthuis aan het Boerenplein een leerzame expositie ingericht over oorlog en verzet. In het bijzonder wordt aandacht besteed aan de oorlogshandelingen in en om Den Haag. Dit gebeurt aan de hand van een groot aantal 's, affiches, kranten en ander materiaal dat afkomstig is uit het Gemeente-archief, het Museum voor het Onderwijs of uit het pri- vé-bezit van buurtbewoners. Zo valt op een groot paneel te zien Van een verslaggever LELYSTAD Nu het weer redelijk droog is geworden kijken de rundveehouders wat blijmoediger tegen de dingen aan dan een week of drie geleden. Dat is de indruk van ir. M. P. de Jong, adjunct-directeur van het proefstation voor de rundveehouderij in Lelystad. Op 10 april, toen het regenseizoen nog in volle gang was, voorspelde hij dat de koeien de hele april maand niet van stal zouden worden gehaald. Dat is bijna uitgekomen. Nu is zijn verwachting dat nog deze eerste meiweek de meeste koeien de wei in zullen kunnen. In de streken die het allernatst zijn gere gend kan het nog een weekje lan ger duren. In Friesland, waar de natuur haar goede gaven iets later pleegt uit te delen dan elders zal het volgende week ook wel zover zijn. Zowel in Friesland als elders is men nu bezig gras te maaien om het vers aan nog op stal staande koeien te voeren. Gras voor conser vering (hooi of kuilvoer) zal men waarschijnlijk volgende week gaan maaien. De gtasgroei begint al be hoorlijk op gang te komen, maar de grasexplosie waarvoor ir. De Jong drie weken geleden een beetje vreesde is tot nu toe uitgebleven. KOSTEN Voor het weinige hooi dat nog in de handel was hebben de boeren de laatste weken heel wat moeten be talen. Veel bedrijven zagen zich genoodzaakt maar weinig ruwvoer te voeren en veel krachtvoer, een zaak die die nogal in de papieren loopt. Toch gelooft de heer De Jong nu dat de extra-kosten, waarop het vroege begin en het late einde van de stalperiode 1974-75 de boeren komen te staan, mogelijk iets min- ider zullen zijn dan hij drie weken geleden schatte. Hij meende des tijds dat het op honderd k 140 gulden per koe zou kunnen komen als er nog genoeg eigen ruwvoeder gulden als men ruwvoeder zou moeten bij kopen. Zelfs in het zuidwesten des lands, dat zo overmatig veel regenoverlast heeft gehad, is de veehouderij nu volgens ir. De Jong wat optimisti scher. Aan de aardappelen diie de akkerbouwers in het gebied tot hun grote verdriet niet voor een renda beler bestemming kwijt konden, hebben de veehouders heel wat voer gehad. Dat heeft, aldus ir. De Jong, voor hen de zaak wat over eind gehouden. AMSTERDAM Op korte termijn zullen de voorbereidende wer ken voor de Hemspoortunnel onder het Noordzeekanaal beginnen. Rijkswaterstaat streeft ernaar om vóór 1 juli te beginnen aan het bouwdok voor de tunnelmoten. Het gaat daarbij om de samenvoe ging van de twee bouwdokken die destijds werden gebruikt voor de IJ- en de Coentunnel. Men is eveneens bezig om in de voor malige Spieringhornerbinnenpolder grond in gereedheid te bren gen voor een nieuw volkstuincomplex. Dit complex dient als vervanging voor de volkstuinen in de Overbra- kerbinnenpolder die door de nieuwe spoorlijn door de tunnel moeten wijken. Het gehele Hemspoortun- nelproject zal over ongeveer acht jaar klaar zijn. De kosten zullen naar raming 350 miljoen gulden bedragen. In deze kosten is ook het bedrag verwerkt, dat voor de ver dubbeling van de spoorlijn naar Purmerend is uitgetrokken. Centraal Station Onder meer door een gebrek aan financiën moest het werk jarenlang worden uitgesteld. Ook de huidige capaciteit van het Centraal station te Amsterdam werkte in het nadeel van de Hemspoortunnel. Een na deel, dat thans is opgelost doordat uit nadere gegevens van de Neder landse Spoorwegen is gebleken, dat de capaciteit van Amsterdam CS kan worden opgevoerd om de reizi gers die door de spoortunnel wor den aangevoerd, vlot te verwerken. Inmiddels hebben de ontwikkelin gen in het Noordzeekanaalgebled een punt bereikt, waarop de tunnel dringend nodig is. De toenemende verstedelijking ten noorden van het kanaal doet het aantal treinreizi gers in de spitsuren sterk oplopen. Bovendien wordt met de bouw van de Hemspoortunnel ook de scheep vaart gediend, wat weer ten goede komt aan de Amsterdamse haven. Als de tunnel gereed is. zal men niet langer de vaarschema's en de dienstregeling van de spoorwegen op elkaar af hoeven te stemmen. Scheepvaart en treinvervoer spelen zich dan onafhankelijk van elkaar af. Dit leidt niet alleen tot een vlotte doorvaart, maar ook tot een grotere veiligheid van de scheep vaart. Stuurgroep wat er met Den Haag als stad in de oorlogsjaren is gesteund, nauwkeurig is aangegeven hoeveel panden wer den gesloopt, weggebombardeerd, hoe de tankgracht werd gegraven e.d. Voorts valt veel te zien over de illegale pers, de arbeidsinzet en het verzet. Over dat laatste is trouwens een speciale ruimte ingericht door de Stichting 'Verenigd Verzet', onder de titel 'Fascisme is moord'. Op tal van manieren wordt daar betoogd dat het fascisme nog altijd bestaat. Buiten het buurthuis is een oud kanon te zien, dat door het minis terie van defensie beschikbaar werd gesteld. Het wapen werd door de Duitsers na de bevrijding op Ypen- burg achtergelaten. De expositie in het Buurthuis Boe renplein is tot 10 mei gratis te bezichtigen. Het Buurthuis is de gehele dag open. Diverse school klassen brengen dezer dagen een bezoek aan de expositie. Overigens organiseert men in het Buurthuis nog meer activiteiten in het kader van '30 jaar bevrijding'. Zo is er vanavond een lezing over de febru aristaking en volgende week dins dag een discussie-avond met oud verzetsstrijders. Tenslotte wordt op 9 mei een film over Nederland tij dens de bezetting vertoond. Op een gisteren gehouden perscon ferentie is opgemerkt dat Haarle het gevoel heeft 'nu al tien jaar met het hoofd in een procedure- strop te zitten.' Haarle is een overwegend agrarisch dorpje. Er vindt mede als gevolg van een ruilverkaveling een duide lijke structuurwisseling plaats van het traditionele gezinsbedrijf naar het eenmansbedrijf. Kwesties als bedrijfsbeëindiging, afvloeiing en herscholing zijn er annex mee. Dat wil ook wel eens spanningen ople veren. 'Je bent er dan niet met wat pille tjes, voorgeschreven door een haas tige dokter die van elders komt (spreekuur houdt hier niemand). De man moet iets van de achter gronden weten en wat tijd voor de mensen hebben, zonodig er ook concact over hebben met de wijk verpleegster, de maatschappelijk werker of de bedrijfsvoorlichter', aldus de heer Th. HoltsLag van te Haarle opererende 'Werkgroep Ge neeskundige Verzorging en Genees middelenvoorziening.' Op het moment is de situatie zo, dat de drie-en-twintighonderd in woners worden verzorgd door zo'n twintig artsen uit omliggende plaatsen. Ze rijden kris kras door het gebied. Onderlinge samenwer king is vrijwel niet mogelijk. Ook sociaal-medisch is er nauwelijks van enige begeleiding sprake. Om de zoveel uren loopt er een bus. Wie naar Hellendoorn, Nijverdal of Raalte moet voor een bezoek aan de dokter of de apotheek is een halve dag kwijt, als hij of zij niet over eigen vervoer kan beschikken. In 1965 begon een actie voor een eigen apotheekhoudend arts. NIET GESPECIALISEERD Een arts wilde zich in Haarle vesti gen. Kort daarop begon een der apothekers een bezorgdienst. Met verwijzing daarnaar wees de pro vinciale commissie voor de gebieds- aanwijzing in gevolge de wet op de geneesmiddelenvoorziening het verzoek van de arts af. De bezorg dienst verflauwde echter snel. In 1972 meldde zich opnieuw een arts aan voor vestiging in het dorp, en ditmaal was de provinciale com missie akkoord. De bezorgdienst draaide echter opeens weer veel bp °r en de apothekers gingen bij d' ninister in beroep. De beroeps- pr :edure werd gestaakt toen de arts zich terugtrok. Naderhand heeft nog eens een arts het gepro beerd, maar toen hij de lange, moeizame weg van besprekingen, procedures enz. voor zich zag lig gen, zag ook hij het niet meer zitten. Intussen had de werkgroep een en- quete onder de bevolking gehouden. Daaruit bleek dat het aantal patiën- Van' een onzer veslaggevers AMERSFOORT De voorgenomen dropping op 5 mei van tienduizend exemplaren van de laatste editie van De Vliegende Hollander boven Amersfoort gaat niet door omdat de burgemeester er niet mee akkoord gaat. Hij ziet ernstige gevaren voor de verkeersveiligheid als juist tij dens hoogtepunten van de bevrij dingsfeesten pamfletten worden uitgeworpen. De Vliegende Hollander werd tij dens de oorlog tussen 1943 en de bevrijding regelmatig als nieuws bulletin boven Nederland uitgewor pen door vliegtuigen van de RAF op weg naar Duitsland. Van de laatste exemplaren, die op 10 mei werden gedropt had de Amersfoort- se contact commissie die de 5-mei- feesten organiseert tienduizend herdrukken laten maken om die net als dertig jaar geleden te laten uitwerpen. Nu dit verboden is zullen ze aan de bezoekers van de evenementen worden uitgedeeld. ten dat meteen naar een apotheek houdend arts zou overgaan, was ge stegen van 45 tot zestig procent. Wanneer de arts niet tegelijk apo theek houdt, zou hij slechts op 32 procent van de klandizie kunnen rekenen. De heer Holtslag: 'Een arts zonder apotheek kan hier niet bestaan.' Het bezwaar dat de apothekers zijn blijven maken, is ondermeer dat zij vinden dat de artsen in tegenstel ling tot henzelf niet speicaal voor de pharmacle zijn opgeleid. In Haarle wordt dat niet ontkend, maar men wijst er op de bijzondere situatie, waarin het dorp verkeert. Om die reden blijven zij vechten voor een eigen apotheekhoudende arts, voor wie al een huis beschik baar is, maar niet onbeperkt en daarom moet er gezwind beslist worden. DE MENS De beslissing is aan staatssecretaris Hendriks, want de zaak ligt nu in Den Haag, namelijk bij de in dit geval adviserende landelijke com missie. Opnieuw had voorzien de provinciale commissie gunstig be schikt, maar weer gingen de apo thekers dwarsliggen. In een soort 'verantwoording aan de dorpsge meenschap' heeft de werkgroep gis teren het volgende laten weten 'Wij vinden dat hier geen sprake meer is van een democratisch be stuur, waarin de burger zich nog kan terugvinden, maar van een be stuur dat verzandt in ambtelijke procedures, waarbij geen redeke- ning wordt gehouden met de wer kelijke belangen: De mens, waarom het gaat, staat buitenspel'. Pleziervaart erg internationaal geschakeerd Van een verslaggever MIDDELBURG Het watertoerisme in Zeeland is in 1974 in tegenstelling tot de andere provincies toegenomen. De sluismeesters van de vijf belang rijkste sluizen in Zeeland hebben op verzoek van de provinciale Zeeuwse WV tellingen verricht van het aantal doorgelaten plezier vaartuigen. Daarbij is gebleken dat AMSTERDAM De commissaris der koningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, zal woensdag 14 mei het gemeentehuis van Zaanstad officieel openen. In januari 1974 ging de eerste paal voor het gemeentehuis de grond in. Precies een jaar later werd het gebouw bedrijfsklaar opgeleverd. De kosten voor de bouw, inrichting en bijkomende werken bedragen ruim 18 miljoen. Het gemeentehuis van Zaanstad dankt zijn ontstaan aan de schaalvergro ting die op bestuurlijk terrein in de Zaanstreek plaatsvond. Het staat nu nog aan de rand van een wijd polderlandschap tegen een kleine woonwijk aan. In de toekomst zal het gemeentehuis deel uitmaken van het centrum van de woonwijk Guisveld en het binnenplein zal daarmee opgenomen zijn in het voetgangersgebied van dit nieuwe centrum, dat thans alleen nog op papier bestaat. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM 'Wij staan in de startblokken. Er ligt voor ons in Amstelveen-Zuid een terrein gebied De Startbaan van twee hectaren, waar we het nieuwe Paedologisch Instituut kun nen gaan bouwen. Alles is op papier gereed, het architecten bureau Klarenbeek in Rijsenhout heeft een prachtig open cen trum ontworpen, dat een nieuwe toekomst inluidt voor ons sinds 1933, hier aan het Vondelpark gesitueerde instituut. Met de nieuwbouw zijn enige tientallen miljoenen gemoeid. We trappelen van ongeduld om te kunnen gaan bouwen, want we zijn in de twee-en-veertig jaar van ons bestaan meer dan uit onze jas gegroeid'. Dit zegt prof. J. de Wit, directeur van het destijds door wijlen profes sor J. Waterink opgerichte Paedo logisch Instituut aan de Vossius- straat voor hulpverlening aan pro bleemkinderen en hun ouders, dat in de loop der jaren een geheel eigen plaats in de sector van de geestelijke volksgezondheid heeft ingenomen. Het P.I. beschikt mo menteel - noodgedwongen - over vier dependances in Amsterdam- Zuid en is bovendien moeilijk be reikbaar voor de Vrije Universiteit, waarmee het van het begin af nau we relaties onderhoudt. De komen de situering in Amstelveen lost de ze moeilijkheid op. Maar dat is niet het belangrijkste. Meer hulp Prof. De Wit: 'We zullen in de toekomst meer kinderen, jeugdigen en gezinnen kunnen helpen; we Om het Hemspoortunnelproject goed van de grond te krijgen, is een stuurgroep gevormd met verte genwoordigers van Verkeer en Wa terstaat de provincie Noord-Hol land, de gemeenten Amsterdam en Zaanstad en de Nederlandse Spoor wegen. Twee projectgroepen één voor de werken aan de noordzijde en één voor de tunnel en de wer ken aan de zuidzijde van het ka naal en een plannlngsgroep zul len de eigenlijke bouw in goede banen moeten leiden. Prof. J. de Wit, directeur Paedolo gisch Instituut. zullen in het nieuwe gebouw een volledig gebruik kunnen maken van de nieuwste wetenschappelijke in zichten en methodieken ook appa ratuur - met betrekking tot de hulpverlening op het terrein van de geestelijke volksgezondheid. We zullen onze staf kunnen verdubbe len: we kunnen dan niet - zoals nu - honderd maar tweehonderd me dewerkenden herbergen. We zullen de kinderen, die thans in ons insti tuut verblijven, een beter gespecia liseerde behandeling kunnen geven en - wat héél belangrijk is - onze activiteiten kunnen uitbreiden. Zo zullen in totaal 100 kinderen in plaats van 70 (dagbehandeling) ge holpen kunnen worden. Het gebouw is zo flexibel opgezet dat wanneer blijkt, dat de behoeften - wat niet denkbeeldig is - zich nog meer in de richting van de dagbehandeling zullen ontwikkelen, dit bouwtech nisch heel gemakkelijk te verwer kelijken is. Van betekenis is ook, dat het soms onvermijdelijke 'kast- je-naar-de-muur' systeem volledig wordt opgeheven, omdat alle hulp verleningsdiensten onder één dak geconcentreerd worden. En ook dit: het nieuwe centfum, bij de tot standkoming waarvan de gemeente Amstelveen alle denkbare mede werking verleent, zal een regionale actieradius bezitten. Populair ge zegd: we zullen als betrekkelijk uniek service-instituut oneindig méér kunnen doen voor het bevor deren van de geestelijke gezond heid en het welzijn. Wacht op sein Verwacht U dat de bouw bin nen afzienbare tijd kan worden ge realiseerd? Prof. De Wit: Het wachten is op het groene licht van de regering. Wij veronderstellen dat ons bouw project waardering ondervindt in de gedachtengang om werkbiedende projecten, vooral in de bouwsector te stimuleren. We zijn er zeker van dat de gedachten van openheid en communicatie zullen aanspreken. Maquette-tekening van het geprojecteerde Paedologisch Instituut in Am- stelveen-zuid. Het ministerie van volksgezondheid hoeft slechts een vergunning in het kader van de AWBZ. Algemene Wet Bijzondere Ziektenkosten verzeke ring, te geven en dan kan ons project nog in de loop van dit Jaar aan de bouwmarkt worden aange boden en kan de eerste paal wor den geslagen. Het kapitaal kan worden geleend. Nogmaals, ons bestuur en onze staf zijn startklaar'. Pionieren Wat stelt U zich voor van het nieuwe instituut? Prof. De Wit: 'Naar de mens ge sproken vertrouwen we er op, dat we het nieuwe complex ln 1978 in gebruik kunnen nemen. We moeten dan nog zo een drie jaar pionleren in dit slecht bereikbaar, voormalige blindeninstituut, een behuizing, die dateert uit de vorige eeuw. We hebben de architect nadrukke lijk opdracht gegeven een centrum te ontwerpen, dat alle drempelvrees uitbant, waar in een prettige, open sfeer gewerkt kan worden, dat - zoals de 'Vossiusstraat' sinds Jaar en dag is - funktloneert als een veelzijdige handreiking. Dat is he lemaal afgestemd op de wenselijk heid om van VU-zijde - ik denk vooral aan de afdeling kinder- en jeugdpsychologie en speciale peda gogiek, maar ook aan de relaties met de kindergeneeskunde en reva lidatie - te kunnen begeleiden, on derzoeken en (be)studeren. Maar een centrum, dat bovendien steeds meer mogelijkheden biedt, in de eerste plaats om de groeiende stroom van probleemkinderen en ouders te helpen. Wij zien dat alle maal - in alle bescheidenheid - als de lang verbeide nieuwe dimensie van ons werk. een niet mis te verstane bijdrage op het vlak van de geestelijke volksgezondheid en naar het maatschappelijke welzijn, die nog wel eens, vooral als gevolg van de grote verscheidenheid van arbeidsvelden, misverstanden, zo niet onbegrip wekken'. Afdelingen Het Paedologisch Instituut kan in zijn huidige presentatie worden on derverdeeld in de volgende afdelin gen: een ambulatorium (polikli niek), een internaat, een school en onderzoekafdelingen. Nog gespecia liseerd dient te worden de afdeling voor dagbehandeling, een noodzake- lije schakel ln het bestaande dien stenpakket. Prof. De Wit wijst er dan nog op, dat er in het jongste verleden veel overleg heeft plaats gevonden. Een studiecommissie uit de kring van het P.I. en de V.U. heeft zich lang durig georiënteerd. 'Wil het P.I. zich echter eigentijds kunnen ontwikkelen en de - evan gelische - opdracht waar kunnen maken, dan moeten er ook midde len aanwezig zijn. We hebben een enthousiaste, deskundige staf, die graag verder aan het werk wil, daar zal het niet aan liggen'. het watertoerisme in 1974 in verge lijking met 1973 toenamen met ne gen procent. In totaal werden er van mei tot en met september 38.587 pleziervaartuigen doorgela ten. Het aantal aankomsten van pleziervaartuigen in 26 Zeeuwse ha vens nam in 1974 toe met vijtfien procent. Het aantal overnachtingen van pleziervaartuigen in deze ha vens nam in 1974 toe tot meer da dertig procent tegen 25 procent in 1973 en eveneens dertig procent in 1972. De provinciale WV van Zeeland weet niet waarom het in Zeeland in 1974 beter ging dan in de andere watersportgewesten en met name beter dan in Friesland. Door de beperkte registratie op enkele slui zen van rijkswatertaat kan niet meer worden beschikt over een verdeling van de jachten per natio naliteit per tal. Dat is alleen het geval geweest in Terneuzen en Wil- helminadorp. In Terneuzen voer 37 procent onder Nederlandse vlag. 56 procent onder Belgische vlag en zeventien procent onder de vlaggen van diverse nationaliteiten. In Wil- helminadorp bij Goes voerde 56 procent de Nederlandse vlag, 32 procent de Belgische en zo'n twaalf procent diverse andere vlaggen. Ook al kan dat niet voldoende met recente cijfers worden geïllustreerd, toch blijkt, dat in geen enkel ander groot watersportgebied in Neder land de pleziervaart zo internatio naal geschakeerd is als in Zeeland, aldus de VW. Qua overnachtingen in Breskens ln 1974 met 8.480 pleziervaartuigen de drukst bezochte haven geweest, ge volgd door Zierikzee met 7.804, de stadshaven van Veere met 7.500, Kortgene met 6.531 en Brouwersha ven met 4.622 pleziervaartuigen. Wat het aantal aangekomen jachten be treft staat Zierikzee bovenaan met zevenduizend, gevolgd door 4.488 van. Kortgene, in Brouwershaven kwamen- er 3.448 jachten aan en in Veere" 3.327. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De hoofdstedelij ke brandweer heeft binnenkort de beschikking over een geheel nieuw meldsysteem, dat volgens een ver klaring van de brandweer de open bare veiligheid sterk vergroot. De meldingen komen niet alleen snel-. Ier binnen, maar het is ook moge lijk storingen in het systeem te signaleren. Voor de brandweer heeft dat nogal wat vooreelen, om dat er enerzijds een grotere be drijfszekerheid ontstaat en ander zijds wordt voorkomen dat de- brandweerlieden onnodig risico's! lopen in het verkeer. Bij het oude meldsysteem kwamen storingen als meldingen binnen, waarop de brandweer uitrukte. Met deze nieu we installatie is het mogelijk alle gevaarlijke toestanden te signale ren zoals brand, overvallen, storin gen en pompgemalen en gasopho pingen in riolen. AMSTERDAM Het rijk en de gemeente kunnen de bouw van de 'Bijlmer bajes' ongehinderd voort zetten. Het gerechtshof heeft giste rochtend, het vonnis van de presi dent van de rechtbank bekrachtigd. Deze wees de eis tot stopzetting van de stichting 'Laten we wel zijn' van de hand. De stichting voerde vele bezwaren aan tegen de bouw van het uit zes torenflats bestaande complex. ARNHEM In een Arnhems zie kenhuis is de zeven-jarige Jerry H. Goblieb uit Arnhem overleden aan de verwondingen die hij opliep, toen hij door een bromfietser werd aangereden. De jongen rende op de boulevard Heuvellnk plotseling een zebra op en werd aangereden door de bromfietser, voor wie het ver keerslicht op groen stond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13