Van Heukelum geen geconserveerd stuk geschiedenis maken' en Wetenswaardigheden ook anecdoten in laatste deel van dieren WP Aardewerk moet meer vertellen over geschiedenis Thailand Kleine worm oorzaak van ontstaan twee China's Stedebouwkundige over Zuidhollandse gemeente: Respect voor de sociale structuur Voorzitter SOW Toekomstige bewoners van Dapperbuurt-noord slaan zelf eerste paal Veerverbinding met Texel vraagt sterke uitbreiding Kantongerecht Amsterdam in nieuw gebouw BOUW/KWARTET DONDERDAG 1 MEI 1975 BINNENLAND P6/H9 Nieuwe Kerk hide Heukelumse raadhuisje met ooievaarsnest. De kerk er vlak achter. oor Hans W. Ledeboer EUKELUM 'Is het mogelijk dat onder de invloed yan de verstedelijking toch een stuk platte- ndscultuur bewaard blijft? Met als verstorende factor de economische onevenwichtigheid tussen at een stedeling bereid is te betalen voor een huis en wat het prijzenbeeld in die plattelandsge- eenschap is?' vraagt drs. F. H. F. Oldenburger zich af. Hij constateert: 'Heukelum is sinds de mid- ileeuwen onaangetast gebleven en nu is het in enkele jaren twee maal zo groot geworden.' heer Oldenburger is bioloog in recht. In 1970 ging hij wonen in oude veldwachtershuis in het van Heukelum. Vorig jaar huisde hij naar >een meer dan jaar oude boerderij San de dijk igs de Linge in Spijk. Hij werd van de Vereniging Vrienden van ;d-Heukelum, die nu is omgezet een stichting. Hij is ook lid van werkgroep 'Oude Kern'. Het be- iid van de Heukelumse gemeen- hap gaat hem zeer ter harte, ij kunnen van' Heukelum geen conserveerd stuk verleden ma- zegt ir H. J. A. S. Tromp, debouwkundige van het advies- reau voor ruimtelijke ordening vormgeving 'Stad en Land- lap'. Dat bureau heeft al heel plan-adviezen moeten geven Zuidhollandse gemeenten en i zal zich spoedig moeten buigen r een projekt voor Heukelum. Uit .project moet een herziening men van het bestemmingsplan n een paar jaar geleden, akelum moet een levende ge enschap blijven', vervolgt de Tromp, 'en daartoe stedebouw- ndig ook de mogelijkheden heb- Een plattelandsgemeenschap is or stedelingen aantrekkelijk om te wonen als de stad niet zover dat zij onbereikbaar wordt or het dagelijkse werk. Maar zul- op het platteland wonende ste lingen willen hun landelijke om ring graag houden zoals die was, tn zij er hun intrek namen. Zij men neiging hebben zich te te stellen tegen allerlei ont- ielingsplannen. Met moet daar- uitkijken voor ernstige brokken, oral wanneer deze stedelingen hun aantal in zo'n platte- dsgemeenschap de overhand igen te krijgen. De ontwikkeling b een gemeenschap mag niet rden tegengehouden door de ver lens van hen die er wel wonen ar die buiten de sociale en econo me gemeenschap staan, een- rfig omdat zij hun inkomen el- verdienen'. joureuze herbouw akelum. Spijk en Asperen, gele- i tussen Leerdam en Gorinchem alen wel eens- voorbeelden kun- zijn van hoe het moet en hoe niet moet. In Heukelum een leente met een stadskern Heu- en een dorpskern Spijk speelt zich nu een geschiedenis af, die parallel loopt met wat kort geleden is gebeurd in de buurge meente' Asperen. Voor beide ge meenten is zo'n zes jaar geleden na een voorbereiding van een jaar of tien een bestemmingsplan vastgesteld en in beide plannen is heel weinig rekening gehouden met historisch gegroeide waarden. Een nieuw stratenplan, rigoureuze her bouw. 'Dat kanmen eigenlijk niemand kwalijk nemen', aldus de heer Tromp, 'want pas kort geleden heeft men oog gekregen voor die historische waarden'. Enkele jaren geleden adviseerde Stad en Landschap dan ook tot herziening in een samenkomst met de Asperense raad gaf de heer Tromp een toelichting en die raad zag al dadelijk in dat, als het aan genomen bestemmingsplan zou worden uitgevoerd, heel Asperen als historisch gegroeide gemeenschap kapot zou gaan. In overleg met de rijksdienst van monumentenzorg en de Stichting Het Zuidhollands Landschap werd een nieuw plan opgesteld, dat naar Gedeputeerde Staten ging ter goedkeuring. Nieuwbouw 'Net als in Asperen ging ,men vol gens het indertijd opgezette be stemmingsplan eerder uit van nieuwbouwprojecten dan van histo rische waarden', vertelt de heer Tromp. 'De mentaliteit van de be volking ten opzichte van de waarde van het oudere heeft zich echter omgebogen en dat kreeg weerslag in het plaatselijke bestuur'. Toen de heer Oldenburger zich in Heukelum vestigde was er van een grootscheepse ontwikkeling nog geen sprake. Er waren slechts enkele nieuwe woningen en er was een enorme woningnood. Met het oog op die woningnood werd er, vooral na 1973, in hoog tempo gebouwd. Scholen, voorzieningen, alles ver huisde naar de nieuwbouwwijken. De Vrienden van Oud-Heukelum ■kwamen in 't geweer. Het bestem- Studieproject Spanningen door Henk van Halm Dat er op het ogenblik twee China's zijn, is te danken aan een microscopisch kleine worm. In 1949 veroverden de communistische opstandelingen onder leiding van Mao Tse-toeng heel China, behal ve Formosa. In december van dat jaar maakten de communisten zich op om ook dat laatste stukje China te 'bevrijden' en vormden zij een speciale strijdmacht, die in de lente Formosa zou aanvallen. mingsplan werd aangevochten tot de Kroon toe. In 1972 kwam er .een handtekeningenactie en er rees een eerste bescheiden conflict- punt: de restauratie van het oude en in 1962 verlaten stadhuisje, waarvan het dak lekte. Het zo hard sputteren tegen dat eerste bestemmingsplan door de Vrienden van Oud-Heukelum en de Werkgroep 'Oude Kèrn' ziet ir. Tromp als volkomen terecht: 'Heu kelum en Asperen zijn geen be schermde dorps- of stadsgezichten volgens ^e daartoe strekkende be palingen. Er is een aantal gebou wen aangemerkt als monument, er is een' neel typische stedebouwkun dige opzet, karakteristiek voor de 'Linge-dorpen'. In een informele raadsvergadering heb ik het project voor de herziening van het bestem mingsplan Heukelum toegelicht op dezelfde manier als ik dit indertijd heb gedaan in Asperen'. Men had geen landingsvaartuigen, alleen diep stekende jonken, zodat het laatste stuk naar het strand zwemmend of wadend afgelegd moest worden. De oefeningen daar voor werden echter niet aan de kust gehouden, maar in zoet water, waarin de parasitaire worm Schis tosoma voorkomt. Zoveel soldaten kregen de door dit diertje veroor zaakte gevreesde bilharzia-ziekte, dat de aanval moest worden uitge steld. Toen de epidemie eindelijk was bedwongen, brak de Koreaanse Oorlog uit en posteerde een Ameri kaanse vloot zich in Straat Formo sa. Dergelijke wetenswaardigheden, biologische achtergronden van his torische en actuele gebeurtenissen en soms ook anekdoten, die een bijzonder licht werpen op bepaalde diersoorten, zijn als blikvangers op een apart gekleurde ondergrond te vinden in de populair opgezette Winkler Prins Enceclopedie van het Dierenrijk. Dezer dagen verscheen het zesde en laatste deel van deze alfabetische encyclopedie, waarmee in ruim drieduizend trefwoorden en een overvloed aan functionale foto's, het merendeel in kleur, platen, te keningen, kaartjes en diagrammen gepoogd wordt het hele dierenrijk te ontsluiten. Geppogd, want zelfs in de meest omvangrijke werken is het niet mogelijk elke diersoort te 'vangen' er zijn er ruim een miljoen bekend waarbij de in formatie over de ongewervelde die ren doorgaans de grootste leemten vertoont. Vanzelfsprekend krijgen de zoogdieren en de vogels zeer veel ruimte toebedeeld, omdat daartoe de bekendste dieren beho ren ei^. tevens omdat zij in het algemeen de grootste populariteit genieten. Maar verhoudingsgewijs is in deze encyclopedie ook juist veel aandacht besteed aan vissen, reptielen, amfibieën en ongewervel de dieren. Van de laatste worden de klassen en orden beschreven en is een keuze opgenomen van ge slachten en een aantal spectaculai re soorten. Voor die selectie is niet alleen algemene bekendheid een maatstaf geweest, maar vaker nog het boeiende gedrag, de belangrijk heid voor de menselijke economie, de verspreiding of de oorzaak van ziekten en kwalen. T refwoord Het aantrekkelijke van deze gespe cialiseerde WP is dat er naast arti kelen over dierenfamilies en -ge slachten met gedetailleerde be schrijvingen van de meest kenmer kende soorten ook allerlei biologi sche begrippen op trefwoord in te vinden zijn. Tweehonderd binnen- en buitenlandse specialisten, elk op een beperkt terrein, zijn verant woordelijk voor de tekst, waarin daardoor ook de allernieuwste ont wikkelingen in de biologie zijn ver werkt. Die tekst laat zich erg pret tig lezen, begrijpelijk voor de leek en boeiend genoeg voor de vak- man-specialist die informatie wil over zaken buiten zijn eigen vakge bied. Steeds wordt een zeer volledig beeld gegeven van wat door het trefwoord wordt aangeduid, zonder overbodige ballast of wijdlopigheid. Veel aandacht is gegeven aan de bedreiging en het behoud van het natuurlijk leefmilieu. Aan vooraan staande wetenschapsmensen die de basis legden voor onze kennis van het dierenrijk, zijn biografieën ge wijd. De lezer vindt de gezochte informa tie steeds bij elkaar en wordt niet van de ene naar de andere bladzij de verwezen. Alleen waar het nuttig kan zijn te weten dat hij onder een ander trefwoord verdere informatie kan vinden, zijn verwijzingstekens aangebrazht. In het laatste deel is bovendien een register opgenomen voor het opzoeken van soortnamen die niet onder een eigen trefwoord voorkomen. Van bijzonder nut zijn verklarende woordenlijsten achter in dit deel, waarin een groot aantal vaak gebruikte vaktermen en be grippen worden verduidelijkt. instructief oogpunt gezien. Ee en kele toont een onnatuurlijke effen achtergrond, hetgeen de indruk wekt dat de foto in een kunstmati ge opstelling is genomen. Een en kele maal ook staat een foto onder steboven of is een onderwchrift foutief, wat niet geheel is rechtge trokken in de lijst van errata ach ter in het zesde deel. Wat overigens aan de degelijkheid van dit werk nauwelijks afbreuk vermag te doen. De verarming van het dierenrijk is alleen maar een halt toe te roepen als ledereen weet wat er op het spel staat. Daarover wordt het pu bliek voorgelicht door de moderne communicatiemedia pers, radio en televisie. En boeken als deze, die uitgebreide informatie geven, zon der dat ze veel ruimte in beslag nemen, voor mensen met veel boe ken ook een eigenschap waaripee rekening gehouden moet worden. De zes kloeke delen van in totaal 2400 bladzijden beslaan nog geen twintig centimeter boekenplank, dank zij het dunne kunstdrukpa pier, waarop juist de kleurenfoto's zo uitstekend tot hun recht komen. Winkler Prins Encyclopedie van het Dierenrijk, samengesteld onder re dactie van dr. Maurice Burton en Herman Friedhoff. Uitg. Elsevier Nederland. Amsterdam/Brussel. Zes- delen, totaal 2400 bladzijden, inte kenprijs per deel 75,-. AMSTERDAM De Nieuwe Kerk op de Dam in Amsterdam, al jaren wegens restauratie gesloten, zal in de komende maanden enige keren voor het publiek worden openge steld. In het kader van Amsterdam- 700 speelt het Nederlands Kameror kest op vijf zaterdagmiddagen in de kerk: 24 en 31 mei. 7, 4 en 21 juni. De restauratie van de Nieuwe Kerk zal pas over vijf jaar zover gevor derd zijn, dat de kerk weer normaal in gebruik kan worden genomen. Ds. G. Toornvliet AMSTERDAM Zondagmorgen 4 mei om half elf spreekt ds. G. Toornvliet in de Brakke Grond, Nes 53 te Amsterdam. Kinderopvang is aanwezig. Liturgieën aan de zaal verkrijgbaar. Dodenherdenking AMSTERDAM Prof. dr. Hanna Kohlbrugge zal op de dodenherden king op 4 mei a.s. om 19.45 uur spreken bij het monument aan de Apollolaan, hoek Beethovenstraat. De herdenking is georganiseerd door het wijkcentrum 'Zuid'. Expositie 'plagiaat' AMSTERDAM In het stedelijk museum van Amsterdam wordt van zaterdag 16 mei tot en met zondag 8 juni een tentoonstelling gehou den over plagiaat in de industriële vormgeving. De tentoonstelling is georganiseerd door de Nederlandse Vereniging voor Auteursrecht en de Stichting Industriële Vormgeving in samenwerking met de afdeling toegepaste kunst van het Stedelijk Museum. 'Wel inspireren, niet imi teren', is de boodschap, die men de bezoeker wil meegeven. HAARLEM Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben de heer A. J. Vlaar, burgemeester van Wer- vershoof, benoemd tot voorzitter van het Samenwerkingsorgaan West-Friesland (SOW). De heer Vlaar is lid van het Christen-De mocratisch Appèl. illustraties Grote aandacht heeft de redactie besteed aan de illustraties, die de tekst op de voet volgen, waardoor optimale informatie gegeven wordt. Zij nemen ongeveer de helft van het werk in beslag. Over het geheel genomen zijn ze uitmuntend, zowel esthetisch als uit informatief en BANGKOK (AP) Diepzeeduikers in de golf van Siam hebben honderden stuks aardewerk naar boven gebracht uit het wrak van een jonk die 700 jaar geleden is gezonken. Tweede conflic'.punt: het plan-An- nema. De Delftse bouwkunde-stu- dent W. Annema bijzondere stu dierichting restauratie heeft Heukelum gebruikt als studiepro ject voor zijn kandidaatsexamen. De heer Oldenburger: 'Wij kregen zo van de heer Annema een pro ject, dat een prachtige basis was voor een nieuw bestemmingsplan. Goed, hij heeft zijn werk heel erg minutieus -gedaan Hij heeft bij wijze van spreken elk steentje in Heukelum opgemeten. Maar men zou er prima mee kunnen werken'. De heer Tromp: 'Het project-Anne ma is geen' bestemmingsplan en het is ook niet als zodanig bedoeld. Maar de werkgroep wil, zich base rend op dit plan-Annema, het stad je zoveel mogelijk bevriezen. Daar voor zijn wij helemaal niet gepor teerd'. Een andere moeilijkheid is, dat stedelingen die zich vestigen in een plattelandsgemeenschap, door de manier waarop zij zich binnen die gemeenschap bewegen, span ningen kunnen opleveren in de so ciale verhoudingen. Toen de heer Oldenburger naar Heukelum kwam huurde hij de vroegere veldwachterswoning: twee kamers, twaalf gulden per week huurprijs. Voor heel wat Heukelum- mers was dat iets onmogelijks: een bioloog, een meneer, in een veld wachterswoning. Want een bioloog is een academicus en die is bij binnenkomst in een plattelandsge meenschap van het eerste ogenblik af 'ingedeeld'. En in de ogen van die gemeenschap behoort hij zich te gedragen en te wonen in over eenstemming met zijn sociale sta tus. AMSTERDAM Enkele toekomstige bewoners van nieuwbouw in de Wagenaarstraat zullen vanavond om half acht de eerste paal slaan voor een complex van zesenvijftig nieuwbouwwoningen in dit deel van de Dapperbuurt. Onder druk van de inspraakgroep uit de noord oosthoek van de Dapperbuurt is deze gebeurtenis vastgesteld op 1 mei, enkele maanden eerder dan door de gemeente was gepland. De eerste paal in de Wagenaarstraat is het begin van de vernieuwing van de eigenlijke Dapperbuurt vóór en door de buurtbewoners. Sinds de start van de inspraakprocedure (november 1973) hebben vele buurt bewoners een belangrijk deel van hun vrije tijd opgeofferd om zelf te kunnen bepalen hoe in de toekomst hun woonomgeving eruit moet zien. Meer dan een jaar lang hebben de toekomstige bewoners van het eerste complex plannen gemaakt en beslissingen genomen ten aanzien van verkaveling, straatindeling en inrichting van de wo ningen. Zij werden hierbij terzijde gestaan door een team van archi tecten, dat zij zelf hebbe» uitgekozen. Het slaan van de eerste paal zal feestelijk worden omlijst door een kinderfeest vanmiddag en een buurtfeest vanavond. Er liggen in dit gebied nog twee oude wrakken en de Thaise autori teiten willen ook deze laten door zoeken naar overblijfselen uit een tijdperk ir» de geschiedenis van het land waar nu nog maar weinig van bekend is 25 duikers der Thaise marine zijn ingeschakeld bij het werk. De wrakken liggen op een diepte van ongeveer 40 meter en de duikers kunnen niet langer dan een half uur aan een stuk onder water blij ven. Vaak komen zijn naar het oppervlak met een schaal, een urn of een kan waarop het blauwe, roze of bruine glazuur weer opglanst als men ze heeft schoongemaakt. Patrouillevaartuigen der marine houden niet welkome belangstel lenden op een afstand. Het aardewerk ls gemaakt in het Sukhothaï tijdperk, dat de Thai- landers beschouwen als het slot van hun migratie uit China in zuidelijke richting en het begin van Thailand als natie. De pottenbakkerijen werden door Chinezen gebouwd bij Sukhothai, de keizerlijke hoofdstad in wat nu Noordthailand is en het aardewerk werd in heel zuidoost Azië verhan deld. 'Deze schepen en deze potten zullen ons veel kunnen vertellen over de manier waarop in die dagen aarde werk werd gemaakt en over de handelsroutes van Thailand naar andere landen', aldus Bunchob Tiemtud, hoofd der archeologische afdeling van het ministerie van schone kunsten. 'Ook zullen de vondsten een welko me aanvulling zijn van onze natio nale verzamelingen'. "urlijk heeft Heukelum ook een antiekwinkeltje. Verder zijn er binnen iedere geves tigde plattelandsgemeenschap on derlinge spanningen. Tussen men sen, tussen groepen. Die spannin gen zijn soms eeuwen oud en zij maken het leven in zo'n gemeen schap Kleurig. Het gevaar is, dat een groep een nieuwkomer voor een eigen karretje gaat spannen. Waarmee de nieuwkomer het ge vaar loopt tussen de raderen te geraken. Toen de heer Oldenburger van Heukelum naar Spijk verhuisde, stapte, hij van de ene wereld ln de andere 'Er is in de stad een sterk Heukelum-bewustzijn', ervoer hij, 'er wonen mensen in Heukelum. die nog nooit in Spijk zijn geweest'. HAARLEM £>e veerverbinding tussen Den Helder en Texel zal in de komende jaren sterk uitgebreid moeten worden om lange wachttijden aan beide oevers enigszins op te heffen. Dit blijkt uit Weinig een rapport van de provinciale waterstaat van Noord-Holland, in h samenwerking met de economisch-technologische dienst en de honderden stuks 'Sangkalok''StS dienst verkeerskunde van rijkswaterstaat. werk dat in Zuld-Thaiiand is ge vonden. Maar de grote prduktie uit die dagen in aanmerking genomen is er eigenlijk nog maar weinig bewaard of gered. De oorlogen met Burma in de zestiende eeuw hebben veel historisch erfgoed gekost en ln deze eeuw is veel wat opgegraven werd het land uitgesmokkeld. 'Tot nu toe hebben duikers onge veer 1.499 stuks sangkalok aarde werk naar boven gebracht', aldus de plv. directeur-generaal schone kunsten Pinlt Sombatsiri. 'Onge veer 986 stuks waren in uitstekende staat'. Volgens Bunchob hebben de dui kers sinds zij op 2 oktober begon nen reeds voor 100.000 dollar aan antiek aardewerk gevonden. De grote waarde van wat zij vinden brengt risico's mee voor de duikers. Hun namen worden daarom geheim gehouden om hen te beschermen tegeh lieden die jacht maken op oude schatten. Begin september, toen in een wrak oude schalen en potten werden ge vonden, ontstond er een ware jacht op het aardewerk waaraan ook door buitenlanders werd deelgenomen. Het rapport over de veerverbinding Den Helder-Texel is voor gedepu teerde staten van Noord-Holland van belang voor het streekplan voor de kop van Noord-Holland en Texel, dat in voorbereiding is. Rijkswaterstaat zal het rapport ge bruiken bij de beslissing, die geno men moet worden over de dijkver hoging bij de aanlegsteigers van de Tenslotte hebben de binnenkomers van elders, die immers van allerlei kleur zijn, onderling vaak geen an dere binding dan het simpele feit, dat zij naar het platteland zijn getrokken. Onderlinge verschillen leiden tot discussies, te meer, daar uit de aard der zaak een groot aantal van de nieuwkomers intel lectuelen zijn In die discussies ver stommen de geluiden van de geves tigde gemeenschap. Hier ligt alweer een spanningsveld. Met al de spanningsvelden moet het nieuwe bestemmingsplan voor Heukelum gestalte krijgen. Niet al leen als een stramien voor nieuwe huizen, voor restauratie, voor ver betering van straten. Maar ook, en dat is heel belangrijk, als basis voor een goede leefgemeenschap voor iedere bewoner van Heukelum en Spijk. Of hij daar is geboren en getogen dan wel dat hij er later ls komen wonen. Of hij daar werkt dan wel dat hij zijn werk elders heeft. veerboten in Den Helder. De TESO (de Texelse Eigen Stoomboot On derneming) zou vanwege een groot capaciteitstekort in het zomersei zoen en uit bedrijfseconomische overwegingen de capaciteit van de huidige enkeldeksboten Willen uit breiden. In het rapport wordt de relatie aangegeven tussen de vervoersca paciteiten van de veerverbinding tussen Texel en Den Hélder ener zijds en de aantallen wachtende auto's en personen anderzijds. De vraag naar vervoer is berekend voor een achttal ontwikkelingsmo dellen van Texel voor 1985. Bij een groei van het vervoer tussen het eiland en de vaste wal vanaf 1972 tot 1985 met vijf zes procent (de gemiddelde groei bij de acht modellen) blijkt dat bij het ln ge bruik nemen van een derde boot van hetzelfde type als de huidige twee de situatie in 1976 reeds de zelfde zal zijn als In 1972. Als de twee enkeldeksschepen vervangen worden door boten met een dubbel dek (toename van de capaciteit met negentig procent) zal het aan- tal dagen, waarop in Texel en/of Goede prijzen Den Helder langer dan een half uur gewacht moet worden in 1985 drie keer zoveel zijn. Als geen uitbrei ding plaats vindt zal het aantal dagen, waarop aan beide kanten langer dan een half uur gewacht moet worden, tien keer zoveel zijn. zijn. De vissers die de eerste vondsten deden beseften de waarde niet van het aardewerk en gebruikten de schalen ln hun huishouden. Maar buitenlanders die het aardewerk onder ogen kregen betaalden er goede prijzen voor. De vissers begonnen te duiken met gevaar voor hun leven. Een Duitser zou bij zijn afdalingen naar de wrakken het leven hebben verloren en veel vissers zijn er doof bij geworden. Het ministerie van scho ne kunsten heeft de bevolking ge waarschuwd dat zij verplicht is an tiek aardewerk in te leveren bij de regering en dat de wet de verkoop van dit aardewerk verbiedt. Er zijn nog maar 14 stuks ingeleverd. Wrakken lichten De autoriteiten willen als dat tech nisch mogelijk blijkt de wrakken van de schepen lichten. Daar zal echter veel geld voor no dig zijn. De regeringen van Dene marken en Zweden zullen worden benaderd om hulp bij het project Het wrak waar nu het aardewerk uit wordt gedolven meet 5 bij 20 meter. Er liggen nog twee jonken met Sangkalok aardewerk in de golf van Siam en wel bij het eiland Si Chang. Door gebrek aan ervaren duikers is men daar nog niet begonnen. Waarschijnlijk zijn alle drie de schepen op weg naar Indonesië of de Filippijnen vergaan. De autoriteiten willen particuliere firma's inschakelen bij het ber gingswerk. Hun beloning zou een derde van de marktwaarde van de gevonden voorwerpen bedragen, al dus Pinit. AMSTERDAM Het kantonge recht hi Amsterdam, het grootste van Nederland, betrekt volgende week een nieuw gebouw aan de Parnassusweg in Buitenveldert. Se dert, 1890 was het gevestigd aan het Kleinegartmanplantsoen bij het Leidseplein. in een gebouw dat grenst aan het Huis van Bewaring (dat ook gaat verdwijnen). In de volksmond heët dat 'De Onvrije Gemeente'. Vlak er naast staat het vroegere gebouw van het kerkge nootschap 'De Vrije Gemeente' nu de jeugdsociëteit Parad iso en ertegenover 'De Vrijende Gemeen te' (het Barleusgymnasium). Het nieuwe kantongerecht heeft ook al een bijnaam gekregen vanwege de bouwconstructie: het 'Betonge- recht'. De officiële opening door de minis ter van justitie ls op maandagmid dag 23 juni. Begin deze maand werd al begonnen met het over brengen van de zogenaamde sla pende archieven van de rechtbank, parketten van de procureur-gene raal en de officier van Justitie, het notariaat en van het kantongerecht zelf, die in het oude gebouw waren opgeslagen. De archieven waren verpakt ta ruim 17.000 archiefdo zen. Telepathie HAARLEM Zondagavond 4 mei om 20 uur spreekt prof. W. A. C. Ten Haeff in de sociëteit 'Upstairs', Zomervaart 170 te Haarlem over 'telepathie en helderziendheid'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9