Intocht van de WR na aftocht van Amerikanen Erkenningen van WR komen nu overal los Vietnam was 35 jaar in oorlog MEDISCH COMITÉ NEDERLAND-VIETNAM HmRÜ De rekening van de Vietnamese oorlog Ooggetuigenverslag uit Saigon Franse gezant naar Thailand in verband met vluchtelingen Amerikanen berusten, Aziaten verdeeld Dissidenten in Sowjet-Unie vragen protest wie lef heeft, wordt lid van het ROUW/KWARTET DONDERDAG 1 MEI 1975 BUITENLAND 7 AIGON Van de verslaggevers van Associated Press Peter Arnett en Matt Franjola Enkele ren nadat de regering in Saigon voor de VRR en de Noordvietnamese troepen had gecapituleerd iden er op de Boulevard de l'Unité tientallen Noordvietnamese tanks, halftrucks en gecamou- leerde vrachtwagens van Chinese makelij. De kolonnes passeerden op hun weg naar het centrum et presidentiële paleis. Enkele honderden Zuid Vietnamese toeschouwers applaudisseerden toen de oordvietnamese soldaten voorbij trokken. De soldaten zwaaiden met hun vlaggen een gele tegen een blauwrode achtergrond. jrt daarop ontstond er op het otrale plein een vuurgevecht. Een irdvietnamees lnfanterie-pelo- de soldaten gekleed in grauw- poene uniformen en op zwarte jabbersandalen. betrok defensieve posities bij het stadhuis en beant- joordde het vuur van enkele Zuid mes e soldaten die zich ken nelijk niet bij de overgave wensten ser te leggen. Noordvietnamese soldaten zoch- dekking achter het standbeeld tor het stadhuis en op de trappen na het gebouw. Er passeerden en- i!e bromfietsers die schrokken en tgonnen te slingeren toen zij lorden schieten. ort tevoren had ik gezien dat een oionel van de Zuidvietnamese po- Be naar het monument voor de vallenen, bij het gebouw van de itionale vergadering toeliep, ram saluut maakte en zich daarna oor het hoofd schoot. Hij overleed n nadat ik hem naar het Franse tkenhuis, een paar straten verder, id gebracht. elders in de stad is hier en aar geschoten tussen Noordvietna- nese infanteristen en Zuidvietna- nese volhouders, die hen kennelijk muit hinderlaag onder vuur ne- nen. De incidenten hebben echter ergens een grote omvang en roepjes voorbijgangers kijken van en afstand toe. In de dierentuin eeft een bataljon Zuidvietnamese irachutisten met steun van een andjevol mariniers nog een laat- slag willen leveren, maar daar- is niets meer gekomen. Aan- mkelijk kon men nog het dreu- van inslaande granaten horen, aar na enkele uren stopte ook aar de boten oordat de communistische troepen ,igon binnenrukten heeft een mtad soldaten en burgers nog anhopig geprobeerd weg te komen m boord van enkele kustvaarders, e zonder bemanning aan de kade lagen. De poging liep op niets uit en de mensen die elkaar bij die zinloze bestorming hadden verdron gen, verlieten de schepen weer kort voordat de eerste jeeps en vracht wagens van de VRR Saigon bin nenreden. Aanvankelijk namen de mensen die ik zag een afwachtende houding aan. Kleine groepjes beken de in tocht vanuit de portieken van hun huizen en toonden geen emotie. Later, toen er steeds meer Noord vietnamese soldaten langs trokken, begonnen de mensen ze echter toe te juichen en in hun handen te klappen. Even na de middag kregen we bij Associated Press een flinke schok. Een man die ons maandenlang fo to's had geleverd maakte zich via de radio bekend als een kaderlid van de WR. We hadden nooit vermoed dat de man, Ky Nhan, revolutionaire sympathieën koester de. Via de radio zei hij: 'Ik ben al tien jaar lang een revolutionair'. Even later kwam hij met een ander lid van het Bevrijdimgsfront en twee Noordvietnamese sergeants langs op ons kantoor. Toen hij binnenstapte zei hij: 'Ik sta borg voor de veiligheid van iedereen hier'. George Esper; mijn baas, tracteerde iedereen op coca-cola en wat koeken die we nog hadden. In de stad is het heel anders dan we hadden verwacht. De burgers blij ven gewoon rondrijden op hun bromfietsen. Het vuurgevecht tegen over ons kantoor trok een groepje belangstellenden, maar de Noord vietnamese soldaten lieten hen rus tig toekijken en maanden hen niet door te lopen. Plundering Voor zover wij kunnen nagaan heeft Saigon de machtswisseling vrijwel ongeschonden doorstaan. De enige schade die wij konden con stateren betrof de Amerikaanse ADVERTENTIE Deze week heeft het MCNV voor 1,5 miljoen gulden aan hulpgoederen verzonden naar de Voorlopige Revolutio naire Regering van Zuld-Vietnam. Per vliegtuig is 1000 kg kinine, 22000 blikken babyvoeding en een grote hoeveel heid antibiotica, anti TBC middelen en vitamineprepara ten verstuurd en per schip 120 ton melkpoeder. Het MCNV draagt hiermee bij aan de bestrijding van de direkte nood van de bevolking van Zuid-Vietnam. Voor nieuwe, dringend noodzakelijke hulpzendingen, is zeer veel geld nodig. Stort uw bijdrage op postgiro tn.v. de penningmeester MCNV-Amsterdam o.v.v. 'advertentie' ambassade, die eerder op de dag door honderden mensen werd ge plunderd. In 1968 was de Amerikaanse am bassade aangevallen door een com mando-eenheid van de VRR, De verdediging van het complex kostte toen het leven aan vijf Amerikaan se soldaten. De bronzen plaquette met de namen van de vijf soldaten die in 1968 in het gebouw sneuvel den, was van de muur gerukt en lag temidden van stapels documen ten en allerlei voorwerpen in de achtertuin toen de ambassade door een uitzinnige menigte was geplun derd. De laatsten Nadat de evacuatie van de laatste Amerikanen was voltooid werd de ambassade woensdagochtend om tien voor acht prijs gegeven door een handjevol mariniers. Zij waren achtergebleven om te beletten dat de wachtende Zuldvietnamezen de voorlaatste helicopter, met ambas sadeur Graham Martin aan boord, zouden bestormen. Nadat Martin veilig was vertroken was de beurt aan de mariniers. Om hun eigen aftocht te dekken wier pen ze enkele traangasgranaten in de liftkoker van het dak. De opdrin gende menigte stoorde zich niet aan het traangas en baande zich meteen een weg naar binp«n. Al gauw lagen tientallen rollen groen bankcheque papier van de ambassade waarop de salarissen werden betaald als feestguirlan- des over de betonnen vloeren in het bijgebouw. De kassier was al lang gevlucht. In tal van geplun derde werkkamers lagen in elkaar getrapte schrijfmachines en hele stapels dossiers, voorzien van de rode plakkers 'vertrouwelijk' en 'geheim'. De tekst op de plaquette deed vreemd aan bij dit tumult: 'ter nagedachtenis aan de heldhaftige mannen die op 31 janauri 1968 stierven terwijl zij deze ambassade verdedigden tegen de Vietcong'. Uit piëteit hebben wij de plaquette meegenomen naaT het AP-bureau ln Saigon. PARIJS (Reuter, AFP, UPI) De Franse regering heeft een speciale gezant naar Thailand gezonden, om daar een groep vluchtelingen op te vangen, die na twee weken opgesloten te hebben gezeten ln de Franse ambassade in Phnom Penh, door het nieuwe Cambodjaanse be wind werden vrijgelaten. Het gaat om de eerste groep van 610 mensen, voornamelijk Fransen, die vanwege de miserabele omstan digheden in de ambassade er slecht aan toe zouden zijn. De woordvoer der van de regering in Parijs, An- dré Rossi, zei gisteren op een pers conferentie dat president Valéry Giscard d'Estaing persoonlijk een hoge regeringsfunctionaris had op gedragen naar Thailand te vliegen om de opvang van de vluchtelingen ln Thailand te ledden. De eerste groep kwam gisteren per vrachtwa gen van de Rode Khmer bij de Thaise grens aan. Frankrijk heeft al eerder scherpe kritiek geleverd op de wijze van vervoer, en geëist dat de vluchtelingen per vliegtuig het land zouden worden uitgebracht. MjSgpas -a.-rX-tu. r.Tt 7 i F jV JMNifcjl fnHA- j jr*- I 'B V 'fel'V J Het zal nooit met zekerheid zijn vast te stellen hoeveel honderdduizenden het leven lieten in de langste oorlog van de twintigste eeuw. Maar tot oktober 1972, kort voor de Parijse vredesovereenkomst, waren meer dan 183.500 Zuid- vietnamezen, 56.000 Amerikanen en 5.200 andere geallieer den gesneuveld. Volgens Amerikaanse schattingen waren tot dan meer dan 900.000 Noordvietnamezen en Vietcongstrijders gevallen. Het aantal dode of gewonde burgers in Indo-China bedroeg toen al zeker twee miljoen. Hierbij komen nog de duizen den. misschien tienduizenden die het slachtoffer werden van een oorlog die op papier al ruim twee jaar eerder was beëindigd en daarvoor al in 1954 toen plechtig werd beloofd binnen twee jaar verkiezingen te hou den over hereniging van Noord en Zuld-Vietnam. Volgens functionarissen op het ministerie van defensie heeft de oorlog de VS 150 miljard dollar (375 miljard gulden) gekost. Zo'n bedrag zou echter veel hoger ko men te liggen wanneer rekening zou worden gehouden met de inflatie. Het bedrag is per Viet namees 7500 dollar. Het Amerikaanse geld Is voor een deel besteed aan de salarissen van de 2.6 miljoen Amerikaanse soldaten, die gedurende een pe riode van 11 Jaar in Vietnam hebben gevochten. Een andere grote post vormden de 4900 heli- Een Amerikaanse helicopter valt in zee tijdens de grote evacuatie operatie van dinsdag uit Saigon. Van de vier inzittenden konden er twee worden opgepikt en twee verdronken. AMSTERDAM (Reuter, UPI, AFP, AP) De overgave van Saigon aan de Voorlopige Revolutio naire Regering (VRR) van Zuid-Vietnam en de evacuatie van de laatste Amerikanen uit de hoofd stad heeft droefheid, berusting, maar vooral opluchting veroorzaakt in Amerikaanse regerings kringen. President Ford heeft opgeroepen 'opnieuw te beginnen' en een politiek te voeren 'gericht op de toekomst'. copters en 3700 jagers en andere Amerikaanse vliegtuigen die ln de strijd verloren zijn gegaan. Dan zijn er de kosten van de 7.6 miljoen ton bommen (drieëneen half keer zoveel als de geallieer den in de Tweede Wereldoorlog lieten vallen), die door B-52 bommenwerpers op Indo- Ohlna zijn gegooid. Volgens Amerikaanse gegevens was de hulp van China en de Sowjet- Unie over die hele periode veel geringer. Niet meer dan 10 mil jard dollar. Vanaf januari 1975 zouden Chi na en de Sowjet-Unie Noord- Vietnam echter nog eens ruim 6.5 miljard dollar aan hulp heb ben gegeven. t Hoe groot de kosten zijn aan verschroeide en vergiftigde aar de laat zich pas over vele Jaren berekenen. (ANP-AP-AFP) Ook de minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, zag niet het nut in van het 'herkauwen van het verleden'. De Democratische Se- naatslelder, Mike Mansfield, ver klaarde gisteren dat de VS hun hele buitenlandse politieke opstel ling opnieuw moeten bezien, 'niet alleen het Midden-Oosten of Zuid- oost-Azië'. Hij was het met Ford eens dat 'we beschuldigingen ach teraf moeten vermijden, onze les trekken uit deze ervaring, en over gaan tot de orde van de dag'. Poli tieke waarnemers menen dat de VS hun banden met Japan, Zuid-Korea, de Phillppijnen en Thailand, zullen verstevigen en dat Thailand, dat volgens Washington nu ernstig wordt bedreigd, een speciale behan deling zal krijgen, In de universiteitsstad Berkeley, waar tijdens de 60-er jaren voor het eerst in Amerika protesten te gen de oorlog in Vietnam werden geuit, hebben ongeveer duizend mensen achter de vlaggen van de VRR door de straten gemarcheerd en de overwinning van de VRR bejubeld. In Moskou gaf het officiële persbu reau Tass als commentaar op de val van Saigon, dat deze onvermij delijk was. Het Moskouse blad Izwestia sprak van een histori sche overwinning'. In Peking renden leden van de VRR-ambassade, na het bericht van de overgave, de straat op om ledereen het heugelijke nieuw6 mee te delen. Europa Inmiddels hebben tal van landen gereageerd op de overgave van Sai gon. Zweden heeft de Voorlopige Revolutionaire Regering in Zuid- Vietnam, enkele uren na de capitu latie van Saigon erkend. Noorwegen en Finland kondigden aan het te zullen doen. De Westdultse regering zei dat Bonn in beginsel landen en geen individuele regeringen erkent. De ontruiming van haar diploma tieke missie in Saigon 'geschiedde om veiligheidsredenen en beteken de geen verbreken van de diploma tieke betrekkingen'. De Britse regering zal. alvorens de erkenning van een nieuw bewind in Saigon te overwegen, afwachten 'welke regering er zal komen. Dit is nog niet duidelijk'. Premier Anker Jörgensen van De nemarken verklaarde dat zijn land de VRR spoedig zal erkennen als deze heel Zuid-Vietnam onder controle heeft. Frankrijk erkende de voorlopige re gering op 12 april als eerste Weste lijke land. Maleisië is bereid de WR te erken nen zodra een regering in Saigon zal zijn gevormd. De premier van Sri Lanka (Ceylon) verheugde zich over de overwinning van de VRR in Zuid-Vietnam. Hij herinnerde er aan dat in 1970 de WR al door me vrouw Bandaranaike werd erkend. India heeft gisteren de VRR er kend. Dit heeft de vice-minister van buitenlandse zaken, Bipinpal Das, in het parlement bekendge maakt. Hij deed dat onder luide toejuichingen in het parlement in New Delhi en zei dat 'India zich verheugde over de succesvolle af loop van de heroïsche strijd van' het Vietnamese volk voor zijn onafhan kelijkheid.' De premier van Singapore Goh Keng Swee, verklaarde: 'Op politiek, sociaal en militair gebied zal het communisme zich onmerkbaar uit breiden.' Azië De coalitieregering van Laos erken de de VRR één uur voor de capitu latie van het oude bewind. Premier Kukrit Pramoj van Thai land heeft verklaard dat zijn rege ring bereid is de nieuwe regering in Zuid-Vietnam te erkennen. President Park Tsjoeng Hee van Zuid-Korea heeft verklaard dat de situatie ln Vietnam zorgvuldig moet worden gevolgd. In een televisie toespraak zei hij dat Vietnam ook heeft geleerd wat men van bondge noten ln noodsituaties mag ver wachten. Zowel Thaise als Zuid- Koreaanse militairen hebben aan de zijde van de regering ln Saigon tegen de communisten gevochten. De Japanse minister van buiten landse zaken Kilchi Miyazawa heeft te kennen gegeven dat Japan de nieuwe regering in Saigon op korte termijn zal erkennen. De Phillppijnse minister van buiten landse zaken Carlos P. Romulo, heeft de overgave van Zuid-Vietnam een goede ontwikkeling genoemd, aangezien er nu geen mensenlevens meer verloren zullen gaan. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Adam Mallk, heeft verklaard dat zijn land geen moei lijkheden zal hebben met het aan knopen van betrekkingen met een nieuwe regering in Vietnam. MOSKOU (Reuter) Zestig van de belangrijkste Russische dissiden ten hebben een oproep tot de we reld gericht in actie te komen te gen de arrestatie van AndreJ Tver- dokhlebow, een natuurkundige die zich heeft ingezet voor de mensen rechten in de Sowjet-Uniie. In een open verklaring, die aan Westerse journalisten is overhandigd zeggen de dissidenten dat hun land zich, door het vervolgen om htm mening van burgers als Tverdokhlebow in de ogen van de wereld omlaag haalt. Voor zijn arrestatie op 18 april ln Moskou was de 35-jarige tverdokh lebow werkzaam als secretaris van de Russische afdeling van Amnesty International de in Londen geves tigde organisatie die zich inzet voor het lot van politieke gevangenen. 'Volken van de gehele wereld kun nen niet onverschillig blijven tege nover zijn lot', aldus de onderteke naars van de verklaring. 'Onder drukking van Dissidenten Is mon sterachtig. en doet herinneren aan de tijd van de inquisitie. Elke staat en meer nog een grote mogendheid, die zijn burgers op deze wijze om hun overtuiging vervolgt roept over zichzelf schande af.' Andrej Sacharow, de voornaamste Russische dissident, vertelde de journalisten dat de lijst van onder tekenaars van het document de grootste is ln de tienjarige geschie denis van de dissidente beweging. Adm:. Plaats:. la open* senden at boog voor de Amerikaanse oorlogs machine. Het was tenslotte presi dent Johnson die na het bloedige 'TET'-offensief van begin 1968 het hoofd ln de schoot legde en op 30 maart van dat Jaar bekendmaakte de luchtaanvallen op Noord-Viet- nam grotendeels te staken en zich niet herkiesbaar te zullen stellen voor de presidentsverkiezingen. Op 25 januari 1969 begon de Parij se vredesconferentie, maar de oor log werd er niet minder hevig om. Inmiddels was in de Verenigde Sta ten Nixon aan het bewind gekomen en hij begon in juni met de 'Viet- namisering' van de oorlog. Nixon liet de Amerikaanse troepen echter in 1970 nog Cambodja bin nentrekken, waar prins Nordom Si- hanoek was verdreven en diens op volger generaal Lon Nol ln het nauw was gekomen ln zijn strijd tegen de Rode Khmer. Toen de onderhandelingen niet vlotten, liet Nixon de bombardementen op Noord-Vietnam hervatten en zelfs de havens van dat land blokkeren. Parijse akkoorden De bommen van Nlxons achtmoto- rige B-52-luchtreuzen zouden nog grote delen wji steden als Hanoi en Haiphong verwoestten alvorens in begin 1973 een nieuwe overeen komst ln Parijs werd getekend die een einde aan de strijd moest ma ken. Deze Parijse vredesakkoorden gaven de VRR een status die gelijk waardig was aan die van de rege- ring-Thleu. Samen met de VRR en de nqutralistische zogenaamde der de macht, voornamelijk boeddhis ten, moest Thieu een nationale raad van verzoening vormen, waar na er vrije verkiezingen zouden plaatsvinden. Thieu bleef echter zichzelf zien als de enige regering van Zuid-Vietnam en durfde de po litieke confrontatie met de VRR niet aan. De nationale raad kwam er niet en men gaf elkaar over en weer de schuld van de bestands- schendingen. Dit zou duren tot be gin 1975 de troepen van de VRR een de Noordvietnamezen hun laatste bliksemoffenslef begonnen en ln snel tempo grote gebieden en de ene stad na de andere veroverden. Steden als Da Nang, Huer, Qui Nhon, Nha Trang, waarom tijdens het TET-offensief verbitterd was ge vochten en waar naast Vletname- zen duizenden Amerikanen en an dere geallieerden het leven lieten, werden vrijwel zonder verzet opge geven. In paniek sloegen de Sai- gon-troepen en grote aantallen Zuidvietnamese burgers op de vlucht. In snel tempo rukten de Noordviet namese eenheden en troepen van de VRR op in de richting van Saigon, zodat alleen de Zuidvietna mese hoofdstad als bolwerk van het bewind overbleef. Eén van de eisen van de VRR tot onderhandelingen was het verdwijnen van president Thieu, die daar na aandrang van de Verenigde Staten en de oppositie in Saigon enkele weken terug gehoor aan gaf. Na veel politiek geharre war werd de boeddhistische gene raal Doeong Van Minh door het parlement ln Saigon tot de nieuwe president benoemd. Deze kwam zeer snel aan de eisen van de VRR tegemoet, wat onder meer leidde tot de overhaaste aftocht van de Amerikanen uit Saigon. De gebeur tenissen volgden elkaar echter zo snel op dat er van onderhandelin gen geen sprake meer was en dat president Minh niets anders over bleef dan een volledige capitulatie. )e langste oorlog uit de twintigste eeuw, 35 jaar vrijwel onafgebroken strijd, laat land en volk van 'ietnam letterlijk verminkt achter. De hereniging van Noord- en Zuid-Vietnam, plechtig beloofd i verscheidene vredesovereenkomsten, kan wellicht uiteindelijk ten koste van honderdduizenden lensenlevens en miljoenen verminkten door de snelle ineenstorting van het leger van Saigon en e overgave aan de revolutionaire troepen toch nog tot stand komen. Dat is echter een zaak die tjd zal vergen, maar nu in ieder geval door Vietnamezen, zonder buitenlandse inmenging, ge regeld zal worden. •e vrijheidsstrijd van het door de dansen gecoloniseerde Vietnam egon al ln 1940 toen de Japanners e Fransen hadden gewongen tot n verlenen van militaire facilitei- en in Indo-China voor de Japanse uival op Malakka. Nationalisten communisten begonnen een gu- rrilla die grotere vormen ging annemen toen Ho Tsji-Minh, de i 1969 overleden Noordvietnamese resident, de groeperingen bundel- e in de 'Vletminh'. innen enkele jaren wist de Viet- tinh. onder leiding van de in rinkrijk met het communisme in in raking gekomen Ho Tsjl-Minh, Hl groot deel van het volk voor ch te winnen. De nationale be- rtjdingsooriog, gecombineerd met in sociale omwenteling, bleek ook ier succesvol. ort voor de Japanse capitulatie elde Tokio Vietnam onder een ttionalistische regering met de »o Dai, de keizer van Annam, aan •t hoofd. Deze werd echter snel ïttroond door de nationalisten die i1945 de onafhankelijkheid uitrie- 'n en Ho Tsji-Minh tot president 'n de Democratische Republiek ietnam benoemden, o Fransen herstelden echter hun sag en sloten in 1946 een voorlo- ge overeenkomst waarbij de De- ocratische Republiek Vietnam, staande uit Annam en Tonkin als 5je staat binnen de Indochinese federatie werden erkend. Spoedig braken echter weer gevechten uit. In 1949 stelden de Fransen in Sai gon een tegenregering aan onder de Bao Dai. De jarenlange strijd eindigde tenslotte in mei 1954 met de Franse nederlaag in Dien Bien Ptooe. Geneefse akkoorden In juli 1954 werd de Geneefse over eenkomst gesloten waarbij Vietnam voorlopig werd verdeeld ln noord en zuid bij de 17de breedtegraad. Voor 20 Juli 1956 zouden vrije ver kiezingen in heel Vietnam worden gehouden. Nog tijdens de Geneefse conferen tie was de Bao Dai voorgoed naar Frankrijk verdwenen en was Ngo Dlnh Diem onder Franse en Ameri kaanse druk premier geworden. De ze liet eind 1955 een referendum houden waarbij Zuidvietnam een republiek werd met Diem als presi dent. Dat jaar verschenen ook de eerste Amerikanen in Zuid-Vietnam. Op verzoek van Diem belastte presi dent Eisenhower een missie van 300 militairen met de opleiding van Diems leger. Diem weigerde gehoor te geven aan oproepen van de Noordvietnamezen overeenkomstig de Geneefse ak koorden de verkiezingen voor te breiden. Volgens Diem waren vrije verkiezingen onmogelijk 'gezien de onderdrukking door de Vietminh in het noorden'. Vietcong opgericht In 1960 richtten oude verzetsstrij ders van de Vletminh ln Zuid-Viet nam een organisatie op met het doel Diem ten val te brengen. Het Nationale Bevrijdingsfront (FNL) of Vietcong, onder voorzitterschap van Ngoejen Hoe Tho. Hieruit kwam in 1969 de Voorlopige Revo lutionaire Regering (VRR) van Zuid-Vietnam voort. De eerste grote gevechten vonden in maart 1961 plaats en in april van dat Jaar breidde Washington het aantal adviseurs uit van 300 tot 3.000. Diem werd op 1 november 1963 bij een militaire staatsgreep, onder lei ding van generaal Doeong Van Minh vermoord en na verscheidene militaire regeringen kwam tenslotte generaal Ngoejen Van Thieu als president aan het bewind met vice- luchtmaarschalk Ngoejen Cao Ky als premier. De militaire situatie was toen voor de regering in Saigon hopeloos en de Vietcong regeerde in grote delen van het land. De Amerikaanse adviseurs namen al lang deel aan de strijd te land in Zuid-Vietnam, maar de eerste Ame rikaanse actie tegen Noord-Viet- Mensenrechten een onbekend hoofdstuk uit de Vietnamese oorlog. nam had op 5 augustus 1964 plaats waarop de oorlog snel escaleerde. Amerikaanse torpedobootjagers zouden ln de Golf van Tokin zijn aangevallen door Noordvietnamese motortorpedoboten. Het Congres aanvaardde meteen de zogenoemde Tonkin-resolutie die president Johnson vrijwel onbeperkte be voegdheden verleende. De Amerika nen begonnen hun luchtoorlog te gen Noord-Vietnam. Amerikaanse mariniers (Het Tonkin-incident is een fel omstreden zaak geweest, waarvan later bleek dat het was uitgelokt en dat er niets aan de hand was ge weest). In maart 1965 zond Washington zijn elite-troepen, de mariniers, naar Zuid-Vietnam om de regering in Saigon uit haar benarde positie te redden. Een half miljoen Ameri kanen zouden tenslotte in Vietnam vechten om te samen met Zuidko- reanen, Australiërs, Nieuwzeelan- ders, Filippino's en Thailanders te vechten aan de zijde van de troe pen van het bewind in Saigon. Noord-Vietnam en de VRR-strijd- ktachten hadden de materiële en' morale steun van de Sowjet-Unie en china, die echter in geen ver houding stond tot die welke Saigon van de VS kreeg. De Vietcong, noch Noord-Vietnam

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7