Tienduizenden op de been Historisch paardengerij was kostelijk evenement 'Poppen van Oranje' in Lakenhal Oranjeconcerten massaal bezocht Frits Kox dirigent van Chr. Gemengd koor 'Asaf' Den Haag Oranjestad Tulpenkaravaan uit Katwijk onderweg naar Joegoslavië Ook in Delft veel drukte TROUW/KWARTET DONDERDAG 1 MEI 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN S LEIDEN Nadat om negen uur gistermorgen met het hijsen van de nationale driekleur op het Stadhuis plein het startschot was gegeven van de Koninginnefeesten in de Sleutelstad spoedde burgemeester Vis zich vergezeld door zijn echtge note naar het Stedelijk Museum 'De Lakenhal'. Daar opende hij de tentoonstelling 'Poppen van Oranje' die in het kader van de 66ste verjaardag van koningin Juliana en het 30-jarig bestaan van de Leidse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Ex- Politieke Gevangen ExPoGé wordt gehouden. De tentoonstelling bestaat uit een kleine zestig poppen die leden van het koninklijk huis tijdens o.m. staatsie-bezoeken aangeboden heb ben gekregen. In zijn openings speech benadrukte de Leidse eerste burgertevens ere-voorzitter van Expogé. de band met het Oranje huis als blijk waarvan de expositie was georganiseerd. Vervolgens be zichtigden de heer en mevrouw Vis in gezelschap van een groot aantal genodigden de poppencollectie. Onder de poppen bevinden zich exemplaren in oud-vaderlandse kledij, en verder natuurlijk poppen uit het buitenland, zoals Mexico, Indonesië, Japan, Rusland en Tur kije. Ook zijn er poppen uit Surina me en de Nederlandse Antillen op de expositie te zien. Bijzonder fraai is wel de pop in Hongaarse kleder dracht, die koningin Juliana in 1956 kreeg aangeboden door een Hongaarse vluchteling. Verder is de collectie uit Oranje het bekijken waard. De tentoonstelling is dagelijks te bezichtigen in 'De Lakenhal'. Oude DEN HAAG Twee muzikale tradities zijn bepalend voor de Haagse viering van Koninginnedag: het Julianaconcert 's morgens in de Grote Kerk en het Houtrustconcert door het Residentie Orkest. Twee evenementen georganiseerd door het Algemeen Haags Comité en dank zij de activiteiten van deze stichting was de belangstelling voor beide concerten verheugend groot. Singel 28-32, tot en met 1 juni; op werkdagen van 10-17 en op zon- en feestdagen van 13-17 uur. DEN HAAG De Haagse gemeen teraad gaat tijdens een openbare vergadering op 3 juni het profiel schetsen van de nieuwe burgemees ter. De raadszitting die 's avonds om acht uur begint wordt bijge woond door mr. M. Vrolijk, com missaris der Koningin in Zuid-Hol land. Het Voorburgs Jongerenkoor be wees. dat men o.l.v. Ad de Groot niet toevallig veelvoudigprijswin naar is geworden. In een voorbeel dig programma met wericjes van o.a. Gabrieli, Sweelinck, Verdi, Di Lasso en Schütz hoorde men een perfect uitgebalanceerd ensemble, glaszuiver, voortreffelijk van dictie en doordrongen van stijlgevoel. Zo wel in de a cappela-composities als met de begeleiding van een koper kwartet o.Ijv. Anne Bijlsma impo nerende koorzang. Het instrumen tale ensemble speelde op spirituele wijze een kwartet van Hendrik An- driessen. Uiteraard ontbrak de sa menzang niet, organist Henk Her zog die op 2 mei met een recep tie in de foyer van de raadszaal aan de Groenmarkt afscheid neemt als stadsbeiaardier verzorgde sti mulerend de begeleiding. Comfortabel zittend op de nieuwe stoeltjes woonden duizenden mu ziekliefhebbers waartoe men ook loco-burgemeester Happel en echt genote kan rekenen het 67e Houtrustconcert bij. Het Residentie Orkest stond ditmaal oJ.v. Jose Se- rebrler, leerling van Stokowski, Monteux en Dorati. Dank zij de kleine bezetting in Mozarts 'Eine kleine Nachtmusik' deed 't enigs zins vreemd aan, dat een groot deel (ADVERTENTIE) GEMEENTELIJKE REINIGINGSDIENST 's-GRAVENHAGE OF MAANDAG 5 MEI (BEVRIJDINGSDAG EN DONDERDAG 8 MEI HEMELVAARTSDAG) wordt geen huisvuil opgehaald. In plaats daarvan zal voor deze keer uw huisvuil worden opgehaald op woensdag 7 mei. U wordt dringend verzocht op 5 en 8 mei geen huisvuil buiten neer te zetten. DAARDOOR WERKT U MEE AAN EEN SCHONE STAD! DEN HAAG Hoewel de aanstelling nog een voorlopig karakter draagt is Frits Kox aangezocht de directie op zich te nemen van het Chr. Gemengde Koor ASAF. De heer Kox wordt daarmee de opvolger van de onlangs plotseling overleden Chris Hanegraaff. Frits Kox stamt uit een muzikaal gezin. Vader Kox heeft zijn ver diensten gehad als kerkorganist, broer Wil is werkzaam aan een muziekschool en broer Hans is één van de meest opvallende en talent volle Nederlandse componisten. Reeds op jeugdige leeftijd dirigeer de Frits Kox in het Plan Jonge Dirigenten enkele symfonie-orkes ten. In latere jaren werd door hem in samenwerking met de Federatie van Nederlandse Zangersbonden en de Kurt Thomas Stichting een diri genten-practicum ingesteld. Tien jaar lang was hij werkzaam bij het Operagezelschap Forum te Ensche de en koorervaring deed hij op bij Toonkunst te Doetinchem. In 1972 werd Frits Kox benoemd tot artis tiek leider en dirigent van het Ge westelijk Orkest, in 1974 volgde zijn benoeming tot dirigent van het Ne derlands Madrigaalkoor te Leiden. In april gaf hij met dit koor een voortreffelijk concert in de Mare- kerk te Leiden met composities van Jan Mul, Schuyt, Scarlatti, S tra te- gier en Ton de Leeuw. In februari j.l. organiseerde hij voor het Ge westelijk Orkest praktijkdagen voor barokke uitvoeringspraktijk. ASAF werd opgericht op 7 april 1925. In verband met dit gouden jubileum wordt op 9 mei a.s. een receptie gehouden tussen 19 en 21 uur in het zalencentrum Centraal Station. van het orkest na het Wilhelmus het podium weer verliet. Overigens zocht Serebrier 't wel in tegenstel lingen met Mozart en de 4e symfo nie van Tsjaikowsky. Het effect bij Tsjaikowsky ligt hem beter dan de verfijning bij Mozart. De Nachtmu sik werd wat gladjes afgedaan. Het was voor het Residentie Orkest en Den Haag destijds een sombere dag toen Herman Krebbers naar Amsterdam vertrok. Het ovationele applaus van zijn oud-stadsgenoten moet Krebbers goed gedaan heb ben. Een meer dan verdiende ova tie! Het vioolconcert van Brahms werd in zijn handen een wonder schone belevenis, een muzikaal evenement van de hoogste orde. Hij maakte van dit Houtrustconcert meer dan een zinvolle traditie, deze weergave groeide uit tot het abso lute hoogtepunt van de Koningin nedag. ADR. HAGER Chr. Residentie Mannenkoor Den Haag doseert zijn koninklijke verjaardagsmuziek even boeiend als beleidvol. Voor de zelfzingers onder de Oranjeklanten is er elk jaar het Chr. Residentie Mannenkoor onder leiding van Jan van der Waart. De grote Prins "Willem-Alexanderzaal blijkt vaak nog te klein voor het vocale enthousiasme, waarmede melodische verstaanbaarheid en herkenbaarheid wordt gediend en genoten. Ditmaal vergrootte de Kon. Militaire Kapel van Anne Posthumus nog zowel de klank vreugde als het geluidsvolume en niemand zal ook maar één ogenblik hebben gedacht aan onbenutte akoesitsche kansen in deze zaal. Het aloude Valeriuslied klinkt ook op' deze Oranjeconcerten, maar mondjesmaat en dan als uitloper van elektronisch orgelspel van Jan van Weelden. Fragmeten uit opera's van Verdi beklemtonen de fors ge trokken muzieklijnen en naast de musical wordt ook de exotische fol klore vocaal niet geschuwd. Als omlijsting Giesens uit volle borst gezongen 'Domine Salvam fac Re- ginam nostrum' en de zo populaire Elgarmuziek bij de toepasselijke tekst 'Nederland en Oranje'. Dat had Potgieter eens moeten horen! Zijn oudvaderlandse dronk luidde immers: 'Oranje in het hart en niemands slaaf'. FD. De jachtmeute van paarden en honden uit Oisterwijk trekt het Haagse stadhuis voorbij. Het college van b. en w. nam op het Burgemeester de Monchyplein het défilé af. DEN HAAG Onmiskenbaar hoogtepunt en ook het meest omvangrijke evenement van de Ko ninginnedag-viering in de Hofstad was de presentatie van authentieke koetsen, rijtuigen, arren en andere voertuigen. Een grootscheepse optocht, georganiseerd door het Algemeen Haags Comité, bestaande uit niet minder dan 63 fraaie bespanningen, die onder het motto 'Historisch paarden gerij trekt voorbij' in de middaguren over een* parcours van 6,5 kilometer door de stad voerde. Op kleurrijke wijze werden de vier onderdelen: boerengerij, burgerge rij. deftiggerij en bedrijfsgerlj uit gebeeld. Vooral het onderdeel 'be drijfsgerlj' bestaande uit veertien wagens met veel tweespannen, stijlvol aangevuld met een unieke jachtmeute van paarden en honden uit Oisterwijk, ontlokte bij de aan wezigen vaak een klaterend ap^- plaus. De club 'Glijen en Rijen' uit Al- blasserdam had bijzondere mede werking aan de totstandkoming van dit zo bijzonder fraai uitge voerde défilé verleend. De stoet van ruim lYz km. lengte werd geopend door de Drumband 'Oud Strijders Legioen' met vaandelwacht uit Den Haag. terwijl ook tal van andere korpsen voor een luisterrijke 'om lijsting' zorg droegen en dit evene ment muzikaal begeleidden. De Boerenkapel 'De Speksnijders' uit Den Haag reed onder grote hilari teit van 't talrijk aanwezige pu bliek, in een 'Jan Plezier' mee. De presentatie van de 'Friese aan spanning' uit Gorredijk met acht fraai authentieke friese sjeezen kon in verband met een besmettelijke paardenziekte onder de fokmerries helaas niet doorgaan. Daarvoor in de plaats kwam een vier- en zes span met Friese paarden uit De venter. Fraai was de aanblik van een zesspan voor een echte Oud hollandse postkoets uit Breukelen, alsmede een zevental Tilbury's en 9 arresleeën op wieltjes. Na een keurige presentatie van het Haags Doedelzakkorps kwam er een indrukwekkende oud-hollandse Vlc- toria-wagen uit Gilze-Rijen. De af deling Bedrijfsgerij besloot deze zeer beslaagde optocht met een ori ginele kaas- en meel/wagen uit Breukelen en een melkkar. Vanuit Essen (België) was er een bijdrage in de vorm van een echte korenwa gen, zoals die vroeger werden ge bruikt en een zgn. 'Mallejan'. KATWIJK Tulpen, die fin vroe ger eeuwen in ons land zijn inge voerd uit Turkije en Macedonië, worden door een Nederlandse tul penkaravaan naar Ohrid in Mace donië 'teruggebracht'. Op Konin ginnedag zijn uit Katwijk bijna dertig personenauto's en een auto bus met inzittenden vertrokken om zaterdag over een week in de Joe goslavische plaats Ohrid, bekend uit de boeken van de schrijver Den Doolaard, aan te komen. Onderweg voegen zich nog een aantal eerder vertrokken auto's met caravan bij de stoet. Alle inzitten den zullen tenslotte zondag 11 mei de officiële aanbieding bijwonen van duizenden tulpen, die reeds zijn geplant in een recent door de gemeente Ohrid aangelegd 'Hol lands Park'. Organisatoren van dit gebeuren zijn de ANWB en Hotelplan, die op deze manier aandacht willen vesti gen op Ohrid als toeristenplaats. Katwijk meende aanspraak te mo gen maken op de functie van start plaats, aldus burgemeester Vermeu len, die woensdag wees op de uit stekende relaties van zijn gemeente met Joegoslavië. Zijn ambtgenoot uit Ohrid, Ljuben Batkoski, meende dat er niet alleen van een toeristii- sche aangelegenheid sprake was, maar dat deze reis het gevolg was van een stevige vriendschap. De laatste spreker kreeg van zijn Katwijkse collega een Delftsblauw herinneringsbord aangeboden. Voor deze gelegenheid was een zes man sterke delegatie uit Macedonië naar Katwijk gekomen en ook de Joe goslavische ambassadeur in ons land, de heer T. Ajanovic, gaf acte de présence. Om half een gaf de Katwijkse burgervader het officiële startsein met het doorknippen van een dubbele tulpenslinger. De tul penkaravaan kon toen vertrekken. DEN HAAG Voetje voor voet je het centrum door, likkend aan een ijsje met patat frites in de hand. Dat was het beeld, zoals zich dat gisteren in de Hofstad manifesteerde. Tien duizenden hadden hun wonin gen verlaten op een weliswaar winderige, maar gelukkig niet verregende dag. Ook veel dag jesmensen waren van heinde en verre met touringcars naar de residentie getrokken. 'Onze residentie', zoals iemand uit Smilde vol trots opmerkte. De ver jaardag van de Koningin is immers voor zeer velen telkenjare weer een hoogtijdag en van oudsher voelt juist de residentie een zeer nauwe band met het Oranjehuis. Inder daad. de belangstelling was over weldigend. Vooral in het centrum was het een drukte van belang en hadden de op straathoeken en plei nen optredende muzikanten een groot en aandachtig gehoor. Grote drommen bezoekers waren er ook op de negen kermissen, waar van die op het Lange Voorhout en omgeving de meeste bezoekers trok. In de Grote Kerk werd traditiege trouw een sfeervol Julianaconcert gegeven, m.m.v. het Voorburgs Jon gerenkoor. een Koperkwartet van het Koninklijk Conservatorium. De ruim een uur durende bijeenkomst begon met een orgelimprovisatie door Henk Herzog. Omdat 1975 is uitgeroepen tot het 'Jaar van de vrouw', werd door mevrouw ir. N. C. de Ruiter, voorzitster van het Nati onaal Comité een korte toespraak gehouden, waarin zij onderstreepte dat ons volk gesteld is op haar vrijheid en democratie. 'Vrijheid is echter geen statische toestand, maar werkt als een vernieuwend proces van bevrijding. Onze man nen en vrouwen mogen deel uitma ken van een maatschappij, die geënt is op eigen talenten en ei genschappen. 20.000 vrouwen uit meer dan 100 landen hebben bij verschillende gelegenheden op hu manitaire gronden, boven alle poli tieke grenzen heen geprotesteerd tegen allerlei misstanden in de sa menleving. Moge Koninginnedag in de toekomst een 'toetsingsdag' zijn, naar de mate waarin ook wij vrou wen in Nederland een bijdrage tot de wereldvrede kunnen leveren', al dus mevrouw De Ruiter. Promenadeconcert 's Morgens was er een geslaagd Promenadeconcert op het Binnen hof door de Koninklijke Militaire Kapel, o.l.v. Anne Posthumus, dat was aangeboden aan de Haagse burgerij door de Garnizoenscom mandant van Den Haag. Aan tal van bejaarden- en verzor gingstehuizen (52) werden in de en drumfanfares muzikale groeten en Kokki intens meebeleven, 's Mid- gebracht. De jeugd kon in de mor genuren in het Openluchttheater Zuiderpark de avonturen van Peppi DELFT Op talrijke plaatsen in de Prinsenstad was op Koninginne dag iets te beleven. Het Minerva- plein had een ware metamorfose ondergaan in de vorm van een markt (zie foto), 's Morgens gingen hier honderden ballonnen de lucht in. 's Middags werd in de nieuwe wijken een feestelijke optocht ge houden met medewerking van plaatselijke winkeliers en tal van muziekkorpsen. In het centrum wekten de pogingen van jongelui, die langs een touw over de Oude Delft moesten klimmen veel hilari teit. De Waag, het Stadhuis en de Paardenmarkt, waar een kermis stond opgesteld kregen;, veel bezoe kers. De Drumguards Delft presen teerden zich op de Markt in hun fraaie, nieuwe uniformen. En vanaf de vele terrasjes was het gezellig luisteren naar een concert door de politiemuziekvereniging, afgewisseld door beiaardspel van Rien Ritter vanaf de toren van de Nieuioe Kerk. Vele toeristen werden verrast door de activiteiten in de binnen stad. Voor talrijke bussen was ei genlijk geen parkeerruimte. Maar de parkeerwachters deden een oog je dicht. Koninginnedag is tenslot te maar één keer per jaar De kermis op het Lange Voorhout trok duizenden bezoekers. Gistermiddag was het voetje voor voetje schuifelen langs de attracties. en Kokki intens meebelven. 's Mid dags was er in Diligentda voor de jeugd poppenspel. Voorts werden in de diverse wijken tal van marsen van tamboer-, trompetter- en ma- jorettenkorpsen, om van de diverse drumbands maar niet te spreken,- gehouden. De demonstraties van de 'John F. Kennedy-Zeeverkenners' bij de Dedemsvaartweg verdienen bovendien een eervolle vermelding. Er waren gymnastlekdemonstraties, zowel op het G.D.A.-terrein te Loosduinen als op het Prins Wil lemplein te Scheveningen. De afsluiting van de festiviteiten werd gevormd door een schitterend vuurwerk op het Malieveld. De ver- maakinrichtingen op het Lange Voorhout, Vijverberg en Buitenhof bleven tot middernacht geopend. Tot en met 5 mei blijft de kermis hier staan. En nu maar hopen op een droge en zonnige dag voor 5 mei, wanneer heel Den Haag weer gaat fees ten Met 52 km door de bocht in de Bayern Kurve op het Voorhout. Een van de nieuwste attracties, dié een half miljoen gulden kost. De Duitse fabriek die deze technische bobsleebaan fabriceert heeft er in de hele wereld al 37 van verkocht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6