Ellen Mac Gillavry voor haar fluitspel geridderd dichtbij Commentaar 'De zeventiende eeuw was een erg boeiende periode' Doek Eer te na Caravanfabriek wil werktij dver kor ting voor 180 mensen Café-chantant in haar achtertuintje Vrouw verdronken het weer - Zonnig weerrapporten alles opzij voor man en kind "Y veroveren sowjetvrouw gelijk TROUW/KWARTET DONDERDAG 1 MEI 1975 BINNENLAND 5 Het doek is gevallen over Zuid-Viet- nam. Niet alleen omdat de laatste acte van de westerse bemoeienis met Indochina met de val van Saigon is afgelopen, maar ook omdat het toneel nu onherroepelijk voor lange tijd dichtgaat en het nieuws er vandaan voorlopig schaars zal zijn. Een grimmige sociale revolutie, die de vorm heeft aangenomen van een nati onalistisch communisme, lekt verder over Azië. Zij kan alleen geweerd wor den door regeringen die de volkswil kunnen mobiliseren doordat ze geloof waardig zijn gebleken in hun bestrij ding van armoede en onrecht. Dahrom staat Zuidoost-Azië zwak, ze ker ook Indonesië. Vietnam is, nadat de Fransen er in 1954. hun les al uit getrokken hadden, ook nog eens een smartelijke les gewor den voor wat eens het meest* idealis tische land ter wereld was en wat de stoot gaf tot de oprichting van de Volkenbond en de Verenigde Naties: Amerika. Wat een leed heeft deze natie over dit deel van Zuidoost Azië gebracht en daarmee ook over zich zelf heen gehaald. De les luidt dat de wreedste technolo gie en de meest geraffineerde cursus sen in guerrillabestrijding uiteindelijk niets vermogen tegen volken die ge noeg gemotiveerd zijn om hun recht te komen eisen of de manier waarop ons nu behaagt of niet. Het is een iës voor de hele, economisch hoogontwikkelde wereld Europa incluis. De Consumenten Bond heeft ontdekt dat er in ons land nog steeds elf waterleidingbedrijven zijn, die gefluo rideerd water leveren, hoewel de Hoge Raad reeds enkele maanden geleden heeft uitgemaakt, dat fluoridering geen wettelijke basis heeft. Die nalatigheid van de gemeenten (want het gaat in de meeste gevallen om gemeentelijke bedrijven) is een vervelende zaak, waarmee die plaatse lijke overheden zich 'lelijk in de kaart laten kijken. Formeel gaan de gemeenten, die nog niet de consequeuties getrokken heb- bèn uit het arrest van de Hoge Raad, niet over de schreef. De Hoge Raad heeft zich slechts over één concreet geval uitgelaten en hoewel het duide lijk is, dat het arrest de hele kwestie van de fluoridering raakt, zijn de andere gemeenten niet verplicht zich daaraan iets gelegen te laten liggen zolang tenminste niemand naar de rechter loopt om toepassing van dat arrest van de Hoge Raad te vragen. Maar dat is alleen maar een formele redenering. Natuurlijk moet de over heid niet afwachten, tot er burgers klagen of naar de rechter lopen. Inte gendeel: de overheid moet juist voor komen dat burgers gaan klagen of naar de rechter moeten lopen en zeker niet in een zaak, waarvan de uitslag bij voorbaat vast staat. Een dergelijke houding is de eer van de overheid te na. door Fred Lammers Van een verslaggever HOOGEVEEN Kip kampeerwa gens heeft bij de arbeidsinspectie een aanvraag ingediend voor werk tijdverkorting voor 180 van de on geveer 200 personeelsleden. Deze aanvraag komt voor de vakbonden als een complete verrassing. Dis- trictsbestuur K. Goudriaan van het CNV zegt dat de vakbonden hier over niet zijn ingelicht. Vorige maand werd besloten tot ontslag voor 47 mensen, terwijl men toen van plan was voor 90 man een werktijdverkorting van 50 procent aan te vragen. Dat aantal is nu ineens verhoogd tot 180 en er werken al niet zoveel mensen meer bij Kip, aldus dé heer Goudriaan. Vorig jaar januari werkten er bij Kip nog ruim 500 man. Als gevolg van de dalende afzet op de cara- vanmarkt moest het personeelsbe stand sterk worden ingekrompen. Een commissie van externe des kundigen stelden een onderzoek naar het beleid van de onderne ming en een rapport daarover ver soheen vorige maand. Een van de conclusies van dit rapport was dat/ overheidssteun noodzakelijk is over een bepaalde periode om de werk gelegenheid bij Kip te garanderen. Het ls echter de vraag, aldus de heer Goudriaan, of Kip, dat een onderdeel is van het multinationale Bendix-concern, bereid is de daar aan verbonden voorwaarden te ac cepteren. De industriebonden van CNV. NW en NKV hebben de situ atie bij het bedrijf besproken. Vol gens hen is de toestand bij Kip nu slechter dan ooit. VOORSCHOTEN 'Ik heb er lang over gedacht klarinet te gaan spelen, maar de keus is uiteindelijk op de fluit gevallen. Eigenlijk had ik die beslissing al genomen als meisje van een jaar of vijf. Een van mijn broers kwam toen met een grammo foonplaatje aanzetten van een Italiaanse zangeres, die zong met fluitbegeleiding. Nadat ik dat plaatje had gehoord moet ik hebben uitgeroepen: 'Zo wil ik ook kunnen spelen'. Het plaatje is heel lang favoriet bij mij geweest. Een poosje geleden hebben we het teruggevonden. Het was totaal op, zo vaak had den we het gedraaid.' Ellen Mac Gillavry (54) zette haar müzikale plannen door, hoewel haar naaste omgeving' van mening was dat zij daarmee koos voor een onzekere toe komst. 'Ze beschouwden mij als een bui tenbeentje. Een heel goede vrien din kwam bijna niet meer bij van het lachen toen ik haar vertelde dat ik echt van plan was werk te gaan maken van dat fluitspelen. Mijn moeder probeerde mij ook tot andere gedachten te brengen. Zij kon zelf heel mooi zingen en trad af en toe in het openbaar op tij dens liefdadigheidsvoorstellingen, waar ze met haar zang sommige aanwezigen zo ontróerde dat er tra nen aan te pas kwamen. Als kind vond ik dat heel vreemd. Mijn moeder vond het wel goed dat ik pianolessen zou gaan nemen. Dat had zij zelf graag willen doen. maar het was er nooit van geko men. Nu, daar voelde ik niets, maar dan ook niets voor. Voor pianospe len heb ik geen greintje aanleg. Als meisje van achttien heb ik de knoop doorgehakt. Eerst volgde ik nog een Schoever's opleiding op uitdrukkelijk verlangen van mijn moeder. Daar heb ik nooit spijt van gehad. Ik pluk er eigenlijk nog dagelijks de vruchten van', aldus Ellen Mac Gillavry. Na lessen bij Jan Prins, destijds eerste fluitist bij het Residentie Orkest, Johan Feldkamp en Rene Le Roy in Parijs vestigde Ellen Mac Gillavry zich als concertfluitiste. Dat is nu dertig jaar geleden. Ellen is nu tot ver over de grenzen be kend. Zij treedt regelmatig op in België, Frankrijk, Noorwegen, Schot land. Zwitserland, Israël, de Verenig de Staten en uiteraard in Neder land, vaak aan de piano begeleid door Jaap Spigt, de man met wie zij sinds het begin van haar carrière samenwerkt. De vele verdiensten van Ellen Mac Gillavry voor de Nederlandse ka mermuziek zijn officieel bekroond met haar benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De benoeming viel samen met de pre sentatie van het boekje 'Mensen jullie zijn knettergek', waarin Ellen Mac Gillavry Maccie voor haar vrienden grappige gebeurtenis sen uit haar leven vertelt. Zij zijn opgetekend door de Edese voorlich tingsambtenaar Frans van Mars bergen en uitgegeven bij Andries Blitz in Laren. was voor andere dingen dan fluit spelen. Tegenwoordig kan ik als ik op vakantie ben mijn fluit rustig een paar weken in het foudraal laten zitten. Ik ben me ook met andere, dingen gaan bezig houden, mede met het oog op de toekomst. Ik lees heel veel, vooral over de zeventiende eeuw. Regelmatig kijk ik bij tweedehands-boekwinkels. Daar haal ik soms kostelijk materi aal vandaan. Opvallend is dat er zoveel overeen komsten zijn tussen de zeventiende eeuw en de tijd waarin wij leven. Destijds hadden ze ook te kampen met verkeersproblemen. Met name in Amsterdam werd in de zeven tiende eeuw voor diverse straten eenrichtingsverkeer ingesteld om dat er dikwijls moeilijkheden ont stonden als twee karren elkaar moesten passeren. Af en toe houd ik er nu lezingen over, die ik toe licht met dia's. Die zeventiende eeuw was een erg boeiende perio de'. Enige jaren geleden heeft Ellen Mac Gilavry ook concerten gegeven in zeventiende eeuwse kledij bij kaarslicht. Entourage Ellen Mac Gillavry bindingen met Schotland. Ellen Mac Gillavry werd geboren in Indonesië en kwam op drie-jarige leeftijd naar Nederland. Haar naam duidt er al op dat zij van afkomst Schots is. 'Mijn familie vertrok om streeks 1800 uit Schotland naar Ne derland. Oorspronkelijk heetten wij Mac Gillivray. Er zijn echter ver schrijvingen gemaakt, zodat mijn achternaam nu afwijkt van die van mijn Schotse verwanten. Die Schotse afkomst vind ik leuk, hoe wel ik er meteen bij moet zeggen, dat ik me in Schotland niet zo erg op mijn gemak voel. Ik word er reuze melancholiek. Maar ik inte resseer me voor mijn verleden. Een neef van mij in Edinburgh heeft onlangs samen met een andere neef een boek voltooid waarin de hele geschiedenis van de Mac Gilli- vray's wordt beschreven. Dat ben ik nu vol belangstelling aan het lezen. Af en toe houden we ook reünies voor de hele familie. Daar doe ik enthousiast aan mee'. Moeite en pijn In haar boek vertelt Ellen Mac Gillavry dat het fluitspelen haar vaak moeite kost. 'Ik sta soms op het podium met zoveel pijn, dat ik nauwelijks de fluit naar mijn mond kan brengen. Ze zeggen wel eens dat ik dat had moeten uitbuiten. Je trekt volle zalen als je al je ellende aan de grote klok hangt. Maar ik heb dat soort dingen altijd alleen verwerkt', aldus Ellen Mac Gillavry in haar boek. Tijdens ons gesprek vertelt zij dat het iets met haar spieren is. 'Ik ben al bij een stuk of veertig doctoren geweest. Niemand weet wat het precies is. Sinds mijn twintigste heb ik er al last van. Soms is het zo erg dat ik aan het begin van een concert denk: zou je het eind van de avond nog wel halen. Maar ik heb er mee leren leven, al is het moeilijk. Dikwijls heb ik overwogen juist daarom maar te stoppen met dat fluitspelen. Ik ben echter een doordouwer'. De laatste tijd doet Ellen Mac Gillavry speciale yoga oefeningen en die geven haar wel enige verlichting. Ook andere dingen Dat neemt niet weg dat fluitspelen een vermoeiende bezigheid is, waar je ook als je gezond bent niet tot je 65-ste mee door kan blijven gaan, althans niet voor het publiek. 'Er is een tijd in mijn leven ge weest dat ik niet aanspreekbaar 'De mensen vonden het prachtig. Als je op die manier laat zien in welke entourage Bach en Mozart hun muziek ten gehore brachten begrijpen vele mensen het beter. Het spreekt ze meer aan. Je voelt je zelf ook een ander mens als je zo'n sierlijk gewaad aan hebt en een pruik op, al vond ik het wel een beetje griezelig met al die kaarsen vlakbij mijn hoofd. Met dat soort concerten ben ik toch weer gestopt. Ik vond het teveel een verkleedpartij. Het was me te kitscherig. Mogelijk ga ik nog wel eens iets in die geest doen, maar dan in een andere vorm. meer als een soort klankspel'. Iets waar Ellen Mac Gillavry ook in opgaat is haar café-chantant, dat zij ruim vier jaar geleden opende in haar achtertuintje. Een oude schuur werd daartoe grondig ver bouwd. Nu vinden er regelmatig allerlei activiteiten plaats: acteurs en actrices komen er vertellen over hun werk. er zijn exposities en af en toe concerten. Tot de bezoekers behoren in de eerste plaats de le den van de vriendenkring van het café-chantant dat de welluidende naam 'Canard a FOrange' draagt'. Die naam heb ik zelf bedacht en is afgeleid van de naam van de kade waar ik woon: de eendjes die voor mijn huls zwemmen; de vakterm vóór een valse noot en de wijze waarop iemand die een beetje ge tikt is wel eens wordt aangeduid. Wat dat laatste betreft, zo voel ik me soms wel eens. Vele familiele den en kennissen nemen mij niet au serieus'. Begrip Ellen Mac Gillavry begon met haar café-chantant om een bijdrage te leveren aan het totstandbrengen van meer begrip voor kunstenaars bij het publiek'. Wij hebben fijne avonden gehad, maar ik moet eer lijk zeggen dat mijn ideaal in de praktijk moeilijker is te realiseren dan ik had verwacht. Ik zou graag meer heel gewone mensen willen ontvangen. Als ik bpodschappen doe praat ik er wel eens over met mijn winkeliers. Ze vinden het al len heel leuk. maar ze komen niet. Juist die mensen wil ik zo graag over hun drempelvrees heenhelpen. Maar misschien komt dat nog wel. Als ik aan iets begin wil ik het liefst meteen resultaten zien. Dat kan niet altijd'. HAARLEMMERMEER De politie heeft gisteren het stoffelijk over schot opgehaald van de 51-jarige mevrouw Van Zijl uit het water van de Ringvaart bij de Aalsmeer- dijk. De vrouw is door verdrinking om het leven gekomen. Zij woonde in een woonboot aan de overkant van de ^alsmeerderdijk. Van onze weerkundige medewerker Het weer op Koninginnedag is best meegevallen. In de vroege ochtend zag het er nog erg somber uit. Er had zich in de nacht een uitgebreid regengebied gevormd achter een koufront, dat ons dinsdagmiddag al was gepasseerd, richting West- Duitsland. Maar in de loop van ivoensdagmorgen klaarde het van het westen uit sterk op, niet alleen in de westelijke en noordelijke pro vincies, maar ook vóór de middag al in Gelderland. In feite was het weertype daarna pittiger dan dins dag. De temperatuur was zo'n acht a tien graden Celsius lager dan daags tevoren, maar de lucht was veel doorzichtiger. De regenval van het koufront was niet mis: 13 mm in Nijmegen, 9 mm in Gorredijk. Maandtotalen over april op deze stations respectievelijk 41 en 81 mm tegen normaal circa 50). De weersverbetering hing ten nauwste samen met krachtige luchtdrukstijgingen in zuid-Enge- land. Frankrijk en de Lage Landen. Het is waarschijnlijk dat wij er ook vandaag, 1 mei, gunstig weer van over houden. Weliswaar trekt over Ierland en Engeland een volgende randstoring van een depressie ten noorden van Schotland naar het oosten, maar het 'grote werk' zal ten noorden van Nederland voor bijgaan. Komt er al wat van. dan blijft het bij een schampertje. Een plaatselijke bui is evenals gisteren mogelijk. Wat meer naar het noorden is kou dere lucht aangekomen. In Dene marken valt hieruit plaatselijk nat te sneeuw. Hagelbuien worden ge meld uit Schotland en noord-Enge- land. De wind is bij ons zuidwest tot west en de temperatuur is ge matigd, van 13 graden Celsius aan zee tot 15 of 16 gr. C. dieper in het binnenland. Ook in de rest van Wei en Arasterdam De Bilt Deelen Eel de Eindhoven Den Helaer Luchth. R'dam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Spilt Stockholm Wenen Ziirlch onbewolkt onbewolkt licht bewolkt licht bewolkt regenbui onbewolkt onbewolkt licht bewolkt onbewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt geheel bewolkt onbewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt half bewolkt regenbul regen onbewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt regenbul zwaar bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt regen licht bewolkt regen half bewolkt onbewolkt onbewolkt licht bewolkt half bewolkt regen zonnige perioden deze week blijft het weer zeer rede lijk en overwegend droog met voortdurend zonnige momenten. En dit dan ook weer als gevolg van medewerking door een hogedrukge- bied in de Golf van Biskaje van 1.025 millibar. Op IJsland is de temperatuur nu weer wat gestegen. Nabij Reykjavik werd maximaal acht gr. C. bereikt, maar de noordelijke stations meld den gisteravond temperaturen om het vriespunt en onafgebroken ma tige tot zware sneeuwval. Praag re gistreerde gisteren een zomerse dag (25 gr. C.). maar gisteravond om 7 uur was hef er niet warmer dan 14 graden bij westenwind. Op de meeste plaatsen in Denemarken viel gisteren overdag regen, veelal tussen 1 en 6 mm. Stations in west-Jutland kwamen niet hoger dan 9 gr. C. SNEEUW OPKLARINGEN BEWOLKING t» MAXTEMB. MIN. TE MP. WINDRICHTING HOOG WATER voor vrijdag 2 mei: Vlissingen: 6.25-18.49: Haringvlletslulzen: 7.56-20.26; Rotterdam: 9.13-21.22: Sche- venlngen: 7.22-19.56; IJmulden: 8.09- 20.43: Den Helder: 11.31-23.37; Harllngen 1 49-14.04; Delfzijl: 4.17-16.22. onder redactie van loessmil 'V Soms valt hetplotseling heel duidelijkop. dat ondanks alles emancipatie en emanclpades de meisjes van nu gewoon precies hetzelfde willen als wat hun moeders en grootmoeders als ideaal zagen: trouwen, een kind je, en dan voor man en kind de huishouding verzorgen. In Den ken en Doen, maandblad van de Nederlandse vereniging van huisvrouwen, vertellen vier meisjes hoe ze hun toekomst zien: een negentienjarige die op een academie voor beeldende kunsten zit; een achttienjarige atheneum-leerlinge, een zeven tienjarige mavo-leerlinge en een 21-jarige kraamverzorgster. Annemieke van negentien vindt dat 'wanneer je kinderen krijgt, je al je aandacht op je gezin moet richten. Ik zal er altijd voor zorgen om naast mijn studie, en later mijn werk of gezin, tijd over te heben voor vrienden, hobby's en huishouding'. Patricia van zeventien: 'Als ik zelf ge trouwd ben en kinderen heb, vind ik het niet nodig te gaan werken, omdat ik het belangrijk vind dat de vrouw altijd klaar moet staan om haar kinderen op te vangen, te helpen en te steu nen bij al wat ze doen. Wat ze niet moet doen, is hen in de steek laten'. Bettine, acht tien: 'Na mijn studie hoop ik lerares te worden. Hoe lang ik dit zal doen, hangt af van met wie ik ga trouwen of samenwo- nen. Zolang er nog geen kinde ren zijn, lijkt het me vanzelf sprekend dat ik blijf werken En Willemijn van 21: 'Persoon lijk zou ik als getrouwd ben, nog enkele jaren willen werken. Als er kinderen komen stop ik met iverken, want ik vind dat kinderen je voor 100 procent nodig hebben'. Alle vier de meisjes denken in de eerste plaats aan trouwen. Ze willen wel blijven werken zolang er geen kinderen zijn of iets aan hobby's of verenigingen doen naast het huishouden, maar dat hangt allemaal af van wat man en kinderen vragen. Heel anders dan hun leeftijdgenoten in de Sow jet-Unie, die in de eerste plaats aan een beroep denken, getrouwd of niet. Nu hebben die natuurlijk van hun moeders nooit iets anders gezien en bo vendien staat wat zij er over denken in het informatiebulletin van de Sowi et-ambassade. In een blad waarin, ivaarvoor dan ook, reclame wordt gemaakt, komt alles er uiteraard een tikje gekleurd óp te staan, maar ter vergelijking met de Nederlandse situatie toch maar een paar ci taten. Het zijn leerlingen van een meisjesgymnasium die dit zeggen. 'Wij moeten ons toch zeker allen inspannen, opdat de mensen ge lukkig zullen zijn. Echt geluk is, dunkt mij, wanneer je je leven geeft voor het welzijn van de jnensen'. 'Alleen al de gedachte dat ik geen deel zou hebben aan arbeid die maatschappelijk nut tig is, lijkt mij absurd. Een le ven zonder werk. dat is niks'. 'Al van klein kind af heb ik er van gedroomd om dokter te worden. Nou, en als ik het niet tot de universiteit kan brengen, dan word ik verpleegster''Och, het spreekt toch vanzelf. Als je niet werkt, ga je dood van verveling'. En ten slotte deze uitspraak van zo'n gymnasiumleerlinge: 'Ge zonde. vrolijke kinderen, een lie ve man èn werk, dat is nodig om gelukkig te zijn'. Op een internationaal vrouwen congres in Londen hebben me vrouw Margaret Thatcher, leider van de Britse conservatieve par tij, en de Franse minister voor vrouwenaangelegenheden me vrouw Francoise Giroud, alle vrouwen opgeroepen zich machts posities te veroveren in traditi oneel mannelijke bolwerken als politiek en industrie. 'Het is voor vrouwen van even groot belang als voor mannen dat zij deelnemen aan alle aspecten van het politieke leven', zei me vrouw Thatcher, maar mevrouw Giroud voegde daar wat voor zichtiger aan toe dat de vrouw de man niet moet willen over stemmen, maar zich naast hem moet laten horen: 'Er zijn twee seksen, dus moeten er twee stemmen zijn'. Leerlingen van een meisjesgymnasium in de Sowjetmssische stad Krasnodar praten in de klas over hun toekomst (zie ook: alles opzij voor man en kind). al die studenten een meisje, in de VS en Japan is dat maar 0.8 pet., in Engeland 1,5 en in West-Duitsland 3.1 pet. Hetzelfde informatiebulletin dat de meisjesgymnasiasten aan het woord laat, besteedt aandacht aan de positie van de vrouw in de Sowjet-Unie. Van de arbeids bekwame vrouwen heeft volgens dit blad 92^ pet. een baan en niet één verdient minder dan een man in dezelfde funktie. Van de 1165 beroepen zijn er 975 voor meisjes weggelegd; de overige 190 niet, omdat ze 'scha delijk zijn voor de gezondheid, dan wel gepaard gaan met fysie ke belasting of met het werken in nachtploegen'. Van elke dui zend vrouwen hebben er 717 middelbaar onderwijs gehad (van de mannen 718 op elke duizend). Van de rechters van industrie en procureurs in Mos kou is 43 pet. een vrouw en van alle juristen in de hele Sowjet- Unie éénderde deel. Van alle economen is dat zelfs tweederde. Het Sowjet-parlement (de Op perste Sowjet) bestaat voor één derde uit vrouwen. Hoewel er volgens het blad al in geen veertig jaar meer werke loosheid in het land is voorgeko men. heeft men er wel proble men mee om elke vrouw die opleiding en die baan te bezor gen waar ze voor voelt en die haar huishouding niet in de war stuurt. In elk geval bekwamen zich daar heel wat meer meisjes studenten in technische speciali teiten dan in het Westen en dat opent nieuwe mogelijkheden: in de Sowjet-Unie is 38,3 pet. van Over een maand of vier, als de pas aangenomen wet van kracht wordt, mag de Italiaanse vrouw net zoveel 'vaderlijk' gezag uit oefenen als haar man; tot nog toe was alleen de man in het gezin handelingsbevoegd. Maar de wet gaat veel verder: de vrouw wordt voor de wet vol strekt gelijk aan haar man, ze zal haar eigen familienaam niet meer kwijtraken, geen bruids schat hoeven meebrengen, haar nationaliteit niet meer verliezen als ze met een vreemdeling wil trouwen, evenveel over haar kinderen te zeggen hebben als haar man, bij echtscheiding evenveel in te brengen hebben, kortom: ze zal gewoon niet meer de eeuwig onderdanige te hoe ven spelen. Wettige en natuur lijke kinderen krijgen dezelfde rechten en de voorwaarden om te scheiden zijn drastisch ver ruimd. Een van de directe gevolgen van de nieuwe wet, door minister van justitie Oronzo Reale be groet als een 'historische mijl paal', is dat kerkelijke en bur gerlijke autoriteiten die een hu welijk voltrekken, daarbij niet meer mogen zeggen dat 'de vrouw verplicht is haar man te volgen waar hij zich ook wil vestigen', en 'dat de macht in het gezin behoort aan de man'. .Breng met een kop koffie, die jij gezet hebt. Ik wil even mijn pen vullen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5