Mijlpaal gesproken boeken voor blinden Opgewekt défilé (onder vrij strenge bewaking) deed de prinsjes deugd 6 Soorten Bevrijdingsfakkel naar Monnickendam Project ziekteverzuim inzet touwtrekkerij Met 'Evangelische inspiratie' kun je twee kanten op Staatssecretaris wil ingrijpen Tweehonderd Perzische tapijten gestolen Inde' Van! natuurlijk. Tienduizendste exemplaar in blindenbibliotheek Aspro Bruis bruist als't ware uw hoofdpijn Man (60) met mes om het leven gebracht Zonnig défilé Koningin krijgt omvangrijke lekkernij TROUW/KWARTET DONDERDAG 1 MEI 1975 BINNENLAND 3 „Bij de Amro hebbek ze dat speciale Eigen Huis Spaar plan, met die hoge rente en andere plussen, maar dat doet er nou niet toe. Wel, toen ik daarvoor kwam, vroeg die man of ik ook een prive'rekenitig bij ze had, want dan zouden ze eventueel daarvan elke maand automatisch een vast bedrag voor dat huis apart kunnen zetten. En omdat ik ondertussen ook weieens aan die Euro cheques wilde, hebben we. dat toen gelijk j gedaan. Van een onzer verslaggevers MONNICKENDAM rDe viering van de vijfde mei in Monnicken dam zal zich dit jaar mogen verheugen in de belangstelling van radio en televisie. king verlenen. Belangstellenden voor de estafetteloop zullen via de nachtuitzendingen op Hilversum 3 op de hoogte kunnen blijven. De televisie zal opnamen maken bij de start en de aankomst in Monniken dam. DEN HAAG Tussen de Sociale Verzekeringsraad en de federatie van bedrijfsverenigingen is onenigheid gerezen over de actie om bedrijven te bewegen meer aandacht te besteden aan het sterk stijgende ziekteverzuim in ons land. Dit meldt de federatie metaal- en elektrotechnische industrie FME in liaar maandblad. Vooral het initiatief van het Mon- nikendamse Oranje Comité' om een estafetteloop te houden van Wage- ningen naar het stadje aan het IJsselmeer heeft hiertoe aanleiding gegeven. Acht inwoners van Mon nikendam zullen een bevrijdings fakkel, die van Normandië naar Wageningen is overgebracht, naar hun woonplaats halen. De route gaat langs Doorn, Amersfoort, pa leis Soestdijk, Hilversum en Am sterdam. Als de laatste loper ln aantocht is, zullen hoornblazers op de toren van de Grote Kerk de bevolking waar schuwen. Loco-burgemeester D. Stam zal door middel van de mee gevoerde fakkel een vuur ontsteken in het Doelenplantsoep tegenover de Grote Kerk, de plaats waar een monument voor de oorlogsslachtof fers staat. De plaatselijke muziek corpsen Con Brio en Olympia zul len bij de aankomst (geschat wordt negen uur in de morgen) medewer- BREDA Tweehonderd perzische tapijten zijn gisternacht gestolen uit de Profimarkt in Breda. De in- koopwaarde van de tapijten zou, volgens de politie, 30.000 bedragen. De inbrekers konden aan de achter zijde van de winkel ongestoord hun gang gaan, omdat die van de weg niet te zien is. Het project, dat in oktober 1972 door het Nederlands Instituut voor Preventieve Geneeskunde/TNO is begonnen, wordt gefinancierd met een subsidie van de commissie op voering produktiviteit (COP), van de Sociale Verzekeringsraad, en voor een gedeelte door het NIPG zelf. Vorig jaar hééft men zich erover beraden hoe dit project dat een experimenteel karakter had zou kunnen worden voortgezet. Dit be raad was nodig omdat het NIPG de zaak niet wilde iristitutionaliseren. Het NIPG is het instituut voor we tenschappelijk onderzoek en als het project in min of meer vaste banen (ADVERTENTIE) en nog acht andere lekkernijen in royale familiezak. RED BAND zou worden geleid kon het niet meer in de doelstellingen van het NIPG worden ingepast. De meeste betrokkenen wilden het project voortzetten maar de moei lijkheden begonnen toen men het er niet over eens werd wie de voortzetting van het project het best kon uitvoeren. Men wilde hier voor een nieuwe stichting oprich ten: het centraal coördinerend or gaan ziekteverzuim (CCOZ), maar het ging erom bij wie deze stich ting zou moeten worden onderge bracht. De sociale verzekeringsraad dacht dat het beste te kunnen maar de federatie van bedrijfsvere nigingen was niet dezelfde mening toegedaan. Te sterke invloed De federatie ftietaal- en elektro technische industrie maakt in haar maandblad meldinfe van deze one nigheid, omdat gebleken is. dat men er niet uit kon komen en omdat staatssecretaris Mertens van sociale zaken heeft laten weten dat hij zich persoonlijk met de zaak wilde gaan bezig houden. Tegen deze persoonlijke bemoeienis van de staatssecretaris heeft de federa tie geen bezwaar. Wel tegen een dominerende rol die de staatssecre taris zou spelen, zoals hij te kennen zou hebben gegeven. De metaalindustrie vreest dat het ministerie van sociale zaken zo een te sterke invloed gaat uitoefenen op het sociale beleid in de onder nemingen. Daarmee loopt het mi nisterie vooruit op de adviesaan vrage aan de SER over 'enkele aspecten van sociaal beleid ln de onderneming'. De federatie metaal en elektrotech nische industrie rheent. dat het maar het beste is, dat de Sociale Verzekeringsraad en de federatie van bedrijfsverenigingen de strijd bijl begraven en alsnog proberen een oplossing voor het probleem te vinden. Wat de NFME betreft kan de overheid daarbij een rol spplen maar zeker niet zo'n dominerende 'Ik mag niet op de weg fietsen, omdat dat te ge vaarlijk is.' rol als zij nu voor zich opeist. Van een onzer verslaggevers (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers SOESTDIJK 'Wat een grote, dank u wet:, riep koningin Juliana gistermiddag uit, toen haar na afloop van het défilé (in de paleistuin van Soestdijk gehouden ter gelegenheid van haar 66-ste verjaardag) een grote krentenwigge werd aangeboden. De koningin voegde er schertsend aan toe het indrukwekkende krentebrood beslist niet al léén te zullen eten. Dat verwachtten de leerlingen van de Prinses Ireneschool dn Almelo die 'het hadden mee-genomen ook niet. Eerder hadden prins Claus en zijn zoon prins Friso al belangstel ling voor het krentebrood getoond. 'Wat staat erop?', wilde Friso weten 'Niks', reageerde prins" Claus. Prin ses Christina en haar- verloofde, beiden voor de- verjaardag uit New York overgekomen en ytevens om de zaken voor hun aanstaand huwelijk te regelen, liepen evenmin aan het brood voorbij. Prinses Christina vertelde Jorge dat zo'n krentebrood Van een verslaggever ROTTERDAM De 60-jarige al leenwonende machinebankwerker Gijsbertus Boel is gisteren .ver moord gevonden in zijn huis aan de Haringbakkerstraat in Rotter dam-West. Commissaris Blaauw van de Rotter damse recherche neemt op grond van de eerste gegevens aan dat het slachtoffer in de loop van dinsdag werd vermoord. Elk spoor van de dader(s) ontbreekt. Politie-agenten hebben de heer Boel gistermiddag gevonden in een kruipkelder onder de keuken van zijn huls. Hij was gedeeltelijk ontkleed en om het le ven gebracht door een groot aantal messteken. Een buurman die in het bezit was Glijbaan van een huissleutel, heeft de politie gisteren gewaarschuwd, omdat hij bloedsporen in het huis had aange troffen. Hij was een kijkje gaan •nemen toen de heer Boel tegen zijn gewoonte in gisteren omstreeks het middaguur nog niet op straat was verschenen. De heer Boel blijkt in de slaapka mer van zijn huis te zijn vermoord. De dader heeft het verminkte lichaam naar de keuken gesleept en het via een luik in de kruipkelder gedeponeerd. In het huis werd het mes gevonden, maar een onderzoek moet nog uitwijzen of daarop vin gerafdrukken zijn achtergebleven. typisch hollands is. Eerder op de ochtend had ze hem tijdens het défilé ook doorlopend tekst en uit leg gegeven van hetgeen er was te zien. Zaken die voor iemand die nog vreemd is in Holland een beet je verwarrend zijn. Prinses Irene en haar man hadden geen gelegenheid om over te komen en prinses Margriet en haar jongste zoon lieten zich evenmin zien. Stroom geschenken Het was een stroom van geschen ken di$ koningin Juliana na afloop van het défilé ontving van vele deputaties. De particulier secreta resse van de koningin, freule Röell had het er druk mee ervoor te zorgen dat alles naar binnen werd gebracht: poppen voor de collectie van de koningin, etenswaren en kunstvoorwerpen met name van buitenlandse werknemers. Mr. Van Vollenhoven, die gisteren 36 werd, kreeg een vorstelijk ver jaarscadeau van de stad Amsterdam die. omdat de hoofdstad dit jaar zeven eeuwen bestaat, de manifes tatie op het gazon van het paleis organiseerde. Het geschenk, tot op het laatste moment aan het oog onttrokken, was een honkie-tonk- piano. De heer Van Vollenhoven ging er meteen na de onthulling ijverig op pingelen. Willem Alexan der deelde eveneens in de feest vreugde. Hij kreeg een lammetje ten geschenke, waar hij heel geluk kig mee rondwandelde op de stoep voor het bordes. Het défilé duurde precies een uur, maar de andere activiteiten ln de paleistuin namen vervolgens zo veel tijd in beslag dat het over half één was toen de koningin het paleis binnen ging. De overige leden van de koninklij ke familie zaten toen al aan de koffie en de limonade, ook de prinsjes die zich kostelijk hadden vermaakt op de' glijbaan die in de tuin was gebouwd. Ze hadden het toestel allang in het oog en konden nauwelijks wachten tot het mo ment waarop het défilé ten einde was. Vervelen hoefden zij zich niet, vooral niet omdat zij ook royaal werden bedacht Het waren de mi niatuur-brandweerstaffen voor elk prinsje één die het met name goed deden. 'Ik .heb een brandweerstaf', riep Constantijn geestdriftig tegen degenen die on der aan het bordes stonden. De prinsjes zwaaiden er even later zo mee rond dat prinses Beatrix haar oudste zoon tot enige voorzichtig heid moest manen omdat hij bijna zijn grootmoeder tegen het hoofd sloeg. Willem Alexander was heel ijverig in de weer met bloemen schikken op het bofdes. Hij hield zich heel strategisch onder aan de trappen op, een plaats die nog wel eens iets opleverde. Regelmatig snelde hij naar boven met een pak je in de hand dat dan vlug naar binnen werd gebracht. De prinsjes waren overal. Het was maar goed dat de officiële foto van de aanwe zige familieleden in het begin was gemaakt. Toen .kon koningin Julia na, die de zaak regisseerde, iedereen nog bij elkaar houden. 'De kinde ren kijken nu allemaal', riep ze op een gegeven moment de fotograven toe die druk klikten. Vroeg' weg Vele defilerenden hadden een groot deel van hun nachtrust moeten opofferen om op tijd op Soestdijk te zijn, zoals de groep uit Ameland en de schoolkinderen uit het Zeeuws-Vlaamse dorpje Eede, waar koningin Wilhelmina dertig jaar geleden na haar ballingschap weer voet op Nederlandse bodem zette. De deputatie uit Urk zorgde ook voor een attractief geheel. De buitenlandse werknemers stop ten de prinsjes een paar feestmut sen in de hand. Prins Friso holde ermee het bordes op en probeerde zijn vader en moeder zo ver te krijgen dat zij een muts opzetten. Toen dat niet lukte, stapte hij op zijn toekomstige oom af. Daar had zijn poging meer succes. Bewaking De bewaking in de paleistuin en rondom Soestdijk was gisteren in verband met de recente activiteiten van Zuid-Molukkers veel strenger dan voorgaande jaren. De defile renden werden ook op grotere af stand van het bordes gehouden. Maar alle voorzorgsmaatregelen waren overbodig. Tijdens het défilé deed zich nog een incident voor toen de secretaris van de Baarnse Oranjevereniging, de heer Sterne- berg plotseling onwel werd. Hij zakte in elkaar en moest naar het ziekenhuis worden afgevoerd. Koningin Juliana kan weer terug zien op een zonnig défilé. Bij een geschenk van de Surinaamse groep (in klederdracht) stak de Koningin haar beide armen omhoog (rechts). Bij het begin van het feest stond de hele familie op het bordes (links boven), maar dat duurde niet lang. Al spoedig zwierven de Prinsjes rond, of luierden lekker (links on der). NIJMEGEN Met de 'evangelische inspiratie' kun je in de politiek twee kanten op: de handhaving van de status quo en de weg naar hervormingen. Van een verslaggever AMSTERDAM De blindenbibliotheek 'Le Sage Ten Broek' in Nijmegen gaat de opname van het tienduizendste gesproken boek vieren met een bijeenkomst voor de honderden vrijwillige medewerkers zaterdag 10 mei in het Jaarbeurs Congrescentrum te Utrecht. Het eerste gesproken boek 'De oude man en de zee' van Ernest Hemingway werd in augustus 1955 uitgeleend. Het opnemen ging in het begin op nogal primitieve wijze, thans beschikt de blindenbilbiotheek over elf professioneel ingerichte stu dio's. verdeeld over de plaatsen Enschede, Zwolle, Utrecht, Arnhem. Nijmegen, Eindhoven en Tilburg. De in totaal vierhonderd vrijwilli ge voorlezers spreken ieder wekelijks eeru deel van een boek op de band ln. Twintig landen In 1974 werden aan 4100 luisteraars ongeveer 562.000 banden uitgeleend waarvan twaalf procent naar twintig landen in Europa, Azië, Afri ka en Zuid-Amerika. Alle soorten lectuur worden op de band gebracht: ontspan ningslectuur. populair-we- tenschappelijke en weten schappelijke werken, studie- lectuur, studieboeken, boe ken in het Frans, Duits, En gels en voorts periodieken en tijdschriften. Er is grote behoefte aan het gesproken boek. Een groot aantal blinden en slecht zienden kan geen braille schrift lezen. Dat zijn vooral mensen die op latere leeftijd blind zijn geworden of be jaarden die door het afne men van het gezichtsvermo gen of wegens oogklachten een gewoon boek niet meer kunnen lezen. Dit zijn door gaans ook de mensen van wie niet verwacht mag wor den dat ze nog geroutineerd braille leren lezen. Geluidsbanden van het gesproken boek worden in de biblio theek gecontroleerd alvorens ze naar de luisteraars-lezers worden verzonden. Dit zegt de Nijmeegse theoloog prof. E. Schillebeeckx in een memorandum dat betrekking heeft op de statuten van het CDA (Artikel 2, over het 'evan gelie als richtsnoer voor het po litieke handelen'). Prof. Schille beeckx heeft zijn memorandum opgesteld op verzoek van de on langs afgetreden voorzitter van de KVP, dr. ir. D. de Zeeuw. De vfsie van Schillebeeckx wordt deze week gepubliceerd in 'De Bazuin'. Zoals bekend is over die 'evan gelische inspiratie' binnen het CDA lang gediscussieerd. Vol gens Schillebeeckx wettigt de godsdienst in een samenleving zowel de bestaande verhoudin gen, als motieven voor hervor ming of vernieuwing, zelfs ook voor revolutie. Tot heden toe heeft het christendom voorna melijk de handhaving van de status quo bevorderd. Het is niet alleen zo dat iemands kijk op het evangelie zijn politieke kleur beïnvloedt, maar de politieke kleur beïnvloedt ook de kijk op het evangelie. Dwingende keus Een partij die het evangelie als richtsnoer neemt staat vroeg of laat voor een dwingende keus, aldus Schillebeeckx. Zo'n partij moet zich ofwel op stellen als qen kleinere voorhoe departij, ofwel terugvallen op een stabiliserende achterban, zo als bijvoorbeeld de neiging is van de CSU in Duitsland. Ge beurt dit laatste dan kan men de vraag stellen of 'het christen dom dan niet als de poiitieke ideologie van de stabiliserende massa gaat functioneren, en dus Prof. dr. E. Schillebeeckx: Je kunt twee kanten uit. juist niet als evangelie', aldus Schillebeeckx. De hoofdteneur van christelijke inspiratie noemt de Nijmeegse theoloog de kritische solidariteit met de vrijheidsgeschiedenis van het mensdom. 'Het evangelie verplicht ons het betere te wil len voor alle mensen, met een voorkeur voor armen en ver drukten'. Concrete vormen van politiek kan men echter niet rechtstreeks uit het evangelie afleiden. Het direct toepassen van het evangelie op bepaalde situaties leidt volgens hem tot fatale kortsluitingen. Dan wordt het evangelie misbruikt om de status quo of de linkse revolutie te dekken. (ADVERTENTIE) En hoe komt u aan uw Amro Privérekening?

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3