Wiebelen in spijkerbroek In Sowjet-Unie zitten 123 baptisten vast aim Vandaag Kerk in de wereld fllBlllSllI Zwart Zuid-Afrika heeft minder zin in praten met blank Nederland weer een bank rijker Godsdienstleraar wegens hang naar links ontslagen 'Geen wapens naar crisisgebieden' Onze adressen Vrachtauto per km gevaarlijker dan personenwagen Waarschuwing voor Eraldin-tabletten ft Slagers maken 40 procent vleeswaren zelf Nieuwe boeken TROUW/KWARTET DONDERDAG 1 MEI 1975 KERK/BINNENLAND 2 door A. J. Klei Mijn collega die voor de krant naar de gerefor meerde predikantenvergadering was geweest, had de openingsspeech van voorzitter dominee P. A. E. Sillevis uit Rotterdam op de band opgenomen teneinde ook mij te doen delen in een aantal eer waarde kwinkslagen. Het zal wel komen door mijn geringe bekendheid met de won deren der techniek, maar het had voor mij iets onwezenlijks om, gezeten in het uiterst summier ingerichte spreekkamertje van ons bureau met z'n slecht sluiten de deur (onze kracht wordt in zwakheid volbracht), mee te ma ken hoe de grapjes van een telg uit een niet onvermaard gerefor meerd geslacht klinken uit een klein, midden op tafel geplaatst doosje. Toch heb ik denkbaar het schone verhaal genoteerd dat dominee Sillevis Smltt deed over zijn eer ste bezoek aan een nieuw ge meentelid. Hij was nog maar net binnen of de man, die wenste, te weten wat voor vlees hij in de kuip en wat voor pastor hij in huis had, ging dreigend voor hem staan, richtte zijn uitgestoken wijsvinger als een pistool op de borst van zijn voorganger en sprak op strenge toon: zeg mij, vindt u dat Sadrach, Mesach en Abednego echt in de brandende oven geweest zijn, ja of nee. Uit het doosje kwam het geluid van lachende dominees en ik lachte onbekommerd mee. Maar nu. teruggekeerd achter mijn schrijftafel, heb ik daar toch wel een beetje spijt van. Och, dat die dominees zo'n plezier hadden ver geef ik ze graag, die waren een dagje uit en dan zet Je de zorgen opzij. Maar hoezeer ik ook houd van gepaste scherts op z'n tijd. ik kan de ogen niet sluiten voor het feit dat dominee Sillevis Smitt zijn gewillig gehoor volstrekt in het ongewisse liet omtrent het antwoord dat hij zijn vers ge- meenteMd gaf. Dit zwijgen roept vermoedens wakker. Kijk, we hebben in ker kelijk Nederland iemand die door naar Canada geëmigreerde gere formeerden zo treffend omschre ven wordt als: Adam-denier, Adam- ontkenner. Dit is, voor wie 't niet weten mocht, professor Kui- tert. Mij bekruipt nu de vrees dat we misschien ook nog een bran- dende-oven-denier onder ons hebben. Ik moet er niiet aan den ken. Dominee Sillevis Smitt, spreek! Bent u een oven-ontken ner, ja of nee. Zo zien we maar weer dat het aantal onderwerpen waarover je je in de kerk druk kunt maken, met de dag toeneemt. Onlangs nog werden er in deze krant een paar zaken aangedragen, waar ik zelf niet direct op gekomen zou zijn. Ik denk aan de brief van een lezer, die reagerend op de handte keningenactie van de verontruste gereformeerden, opschreef wat hem in een kerkdiienst tot onrust had gebracht: 1. een stukje to neel: 2. een electronisch orgel, en 3. meisjes die stonden te wiebelen in een spijkerbroek. Ik heb bij die geschiedenis van de brandende oven wel laten merken dat ik niet alles over zijn kant laat gaan, maar het komt me voor dat onze lezer het zich te moeilijk maakt. Ik neem de zaak even met hem door. Met dat toneelspelen zijn we gauw klaar, dat gebeurt sinds jaar en dag in de kerk. Ananiias en Saffira begonnen er mee en sindsdien is het niet van de lucht. Wat electronische orgels betreft, die zijn Inderdaad afschu welijk. maar ik zie geen kans ze op grond van de belijdenis buiiten de deur te houden. De reformato rische £>elijdenllsgeschriften spre ken zien er niet over uit. Blijft dat wiebelen In spijker broek. Ik moet toegeven dat de bijbel niet rept over wiebelen. Wel over huppelen, meermalen zelfs. Volgens Trommius acht keer en daarna worden we door hem nog verwezen naar: vreugde/vro lijk. Welnu, naar mijn overtuiging is wiebelen een afgezwakte vorm van huppelen en deswege méér dan geoorloofd en geen reden tot verontrusting. Met de vraag of het (toegestane) tnltijiogettl Orenjtvcejrtn. trien. Sadrach, Mesach en Abednego in de brandende oven. Uit de prentbijbel van Pieter H. Schut (1659). wiebelen mag plaats vinden in een spijkerbroek, ben ik nog niet helemaal klaar. Ik neig ertoe, een bevestigend antwoord te geven. Mij dunkt dat het volledig bedek ken der meisjesbenen ons wil zeg gen dat deze ledematen, hoe fraai misschien op zichzelf ook, in het door onze briefschrijver gesigna leerde verband geheel onbeteke nend zijn. We moeten de ogen opheffen naar de mond diier meis jes, vanwaaruit liederen geklon ken zullen hebben, en ik heb niet Vernomen dat ze verkeerde versjes zongen. UIT VAN LEZERS Zuid-Afrika Telkens worden er in Nederland acties gestart voor hulp (onderwijs, medische verzorging, kerkbouw) aan arme zwarte of half-zwarte mensen in Z-Afrika. Tonnen geld worden er zo bijeengebracht voor inwoners van het op één na rijkste land ter wereld. Premder Vorster vindt dat uitnemend en laat het geld in Z-Afrika binnen. Er zijn wel nóg armer mensen in Z-Afrika en er zijn heel wat kinderen voor wie geen scholen nodig zijn, omdat ze vóór de schoolleeftijd sterven van ellende. Maar wie déze kinde ren tracht te helpen, maakt zich schuldig aan 'terrorisme'. Althans volgens dhr Vorster. Zou ik met klem mogen vragen dat men, alvorens tot niieuwe acties over te gaan, zich er eerst van vergewist hoe deze zwarte of half- zwarte mensen zélf staan tegenover deze liefdadigheid. Dat kan heel gemakkelijk. Er wonen er genoeg in Nederland en hier kunnen ze hun mening nog steeds hardop zeg- STUTTGAART De onderwljsau- toritelten van Stuttgart hebben Werner Gebert (35) als godsdienst leraar op staande voet ontslagen omdat hij bij de gemeenteraadsver kiezingen in Baden Wurttemberg op de lijst stond van de communis tische partij DKP. Gebert is geen lid van de DKP. maar van de 'liga tegen imperialisme', die met haar verwant is. Gebert wil nu terugke ren in kerkelijke dienst. Hierover moet de kerkleiding van Wurttem berg beslissen. STUTTGART De evangelische gemeente van Korntal bij Stuttgart heeft in een brief aan de Duitse regering gevraagd af te zien van wapenleveranties aan Griekeland en Turkije. 'Politieke of economi sche aspecten kunnen niet recht vaardigen dat wapens geleverd worden aan landen in crisisgebie den en zeker niet door Duitsers', zegt de brief. 'Help mee te voorko men dat wij als Duits volk opnieuw schuld krijgen voor een handelwij ze. die onze inzet voor menselijk heid, ontspanning en vrede op het spel zet. HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijde Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM: Westblaak 9-11, Rotter dam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. LEIDEN: Steenstraat 37, Leiden. Tel. 071-31441. Postbus 76. DORDRECHT: Scheffersplein 1, Dor drecht. Tel. 078-33370. Postbus 118. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25. Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publibatie wordt de naam van de schrijver vermeld. gen. En zou ik voorts mogen vragen dat men eerst eens de Zuidafrikaan- se apartheidswetgeving raadpleegt, want die maakt duidelijk dat wij met al onze goede bedoelingen via déze hulpverlening de apartheid wel eens zouden kunnen bevorde ren. Over belde zaken kan men voorlichtingen verkrijgen bij het Defend Aid Fund, Amsterdam, Postbus 12197, tel. 020-994419. Ik merk nog even op dat het Defend Aid Fund samenwerkt met het Trust Fund van de Verenigde Na ties. Baarn H. M. Matter em. pred. Radio-amateurs Rond vrijdag 18 april jl. versche nen in diiverse dagbladen valse he llichten betreffende het vrijgeven van de 27 MHz (11 meter)-band ten behoeve van de momenteel ille gale gebruikers, de zgn. communi catie-amateurs. De schijn werd ge wekt als zou de 27 MHz-band vrij komen voor amateurverkeer met daaraan verbonden voorwaarden. Helaas moeten wij deze berichten tegenspreken. Tijdens een bespre king op 18 april bleek duidelijk dat er onder geen beding sprake kon zijn van een vrijgeven van de 27 MHz-band voor de communicatie amateurs. Dit gold voor élk vermo gen (dus ook geen vrij gebruik van bv. 500 mWatt). Als alternatief werd genoemd met invoeren van een zgn D-machtigiing, waarmee men mag uitzenden op enkele fre quenties binnen de band van 144- 146 MHz (2 meter-band) met een vermogen van ten hoogste 20 Watt. Delft H. J. Th. Zonderland secr. Stichting Radio 'Communicatie Amateurs Van een verslaggever DELFT Vrachtwagens zijn per afgelegde kilometer anderhalf maal zo vaak bij botsingen betrokken als personenauto's. Bij een dodelijk ongeval raakt een vrachtwagen driemaal zo vaak als een personen auto betrokken. Onderzoeken van de Stichting we tenschappelijk onderzoek verkeers veiligheid (SWOV) hebben dit aan getoond. De oorzaak schijnt vooral te liggen in de slipweerstand van de banden van de trucks, die de helft is van de banden van de personenauto's. Al bij een geringe vertraging op een natte weg wor den de wielen van een vrachtwagen geblokkeerd. Volgens ir. A. Dijks, verbonden aan de werkbouwkundi- ge afdeling van de TH in Delft, is daardoor de remweg van een truck tweemaal zo lang als van een per sonenauto. Bovendien ligt de reac tiesnelheid van de remmen van een vrachtwagen een fractie lager dan die van een personenauto. Van een verslaggever UTRECHT Sinds enkele maanden bestaan er aanwijzingen dat het geneesmiddel Eraldin (doorgaans toegepast bij hartstoornissen) na langdurig gebruik nadelige bijver schijnselen aan oog-, huid- en buik vlies kan veroorzaken. Daarom heeft het College ter beoordeling van ver pakte geneesmiddelen (ministerie van volksgezondheid) in overleg met de fabrikant (ICI) besloten het mid del alleen nog maar toe te staan voor een beperkte toepassing van zeer korte duur. De bijwerkingen zouden zich na langdurig gebruik bij enkele patiënten hebben voorgedaan. HERDENKEN In de komende week zullen velen zich gesteld zien voor de opdracht om iets te zeggen in het kader van de bevrijdingsherdenking. Daarbij zal niet voorbijgegaan worden aan de daaraan voorafgaande oorlog, de terreur en het geweld dat door een God en mens vergeten systeem over Europa Werd uitgestort. Ook in de kerken zal die herinnering aanwezig zijn, in prediking en her denkingstoespraken. De grote vraag wordt dan. hoe lijden en bevrijding ter sprake zullen worden gebracht. De kerk heeft dergelijke verhalen van het verleden nogal eens aange grepen om op een kwalijke wijze actueel te schijnen. De teneur van het uiteen zetten van de betekenis van een en ander werd dan vaak in het gemakkelijk stichtelijke getrok ken. Het geleden geweld functio neerde dan alleen als zoveelste voorbeeld van de verregaande zon digheid en verlorenheid van de we reld. Voor de zoveelste maal kon worden aangetoond hoe boos de wereld is en hoe noodzakelijk het daarom is om persoonlijke redding uit die wereld te zoeken. En verder werden de maatschappelijke en po litieke consequenties van een evan gelische doorlichting van het ge beuren van oorlog en bevrijding gelaten voor wat ze waren. Hoe zeer de oorlog ook een teken is van onze boosheid, dat andere mag niet vergeten worden. Daarmee zou het lijden van de velen misbruikt en misschien wel geprostitueerd wor den. Vanuit het evangelie zal ge sproken dienen te worden van de werkelijke betekenis van gerechtig heid en dienst aan elkaar evenals van een integrale vrijheid tot men selijk bestaan, want daarop is het heil en zijn verkondiging uit. KESTON Volgens recente gegevens uit betrouw bare bron zitten op het moment 123 initiatief-bap tisten in de Sowjet-Unie gevangen. Volgens het bulletin van de vereni ging van familieleden van gevan gen baptisten zijn pas 34 gevange nen voortijdig vrijgelaten. Deze daad van clementie is niet de Inlei ding geworden tot meer daden die getuigen van verlichting van de vervolging van niet-gereglstreerde baptisten. Samlsdat-lectuur die is ontvangen door Kestori College, het bureau uitgelokt en zich als nozem zou hebben gedragen. In 1966 schreef een van de aan Fedotov toegewezen advocaten een verzoek tot herope ning van de zaak omdat volgens hem het bewijs onvoldoende en te genstrijdig was. De advocaat sugge reerde dat het bewijsmateriaal kunstmatig in elkaar gezet was. Talrijke pinkstermensen voelen zich in de Sowjet-Unie zo zeer be roofd van hun ontplooiingsmoge lijkheden dat zij streven naar emi gratie. In de Internationale editie van de Herald Tribune van 23 april zegt een van deze candidaat-emi- granten, Jevgeni Bresenden, dat hij bereid is naar elk willekeurig land te emigreren. De sowjet-autorltei- ten eisen echter dat iedere candi- daat emigrant een uitnodiging kan overleggen van familieleden alvo rens een uitreisvisum wordt ver strekt. gerijen, boetes en arrestaties. vv L*/J" UU1U 1 A'i"L Moeilijkheden Bijzonder veel moeilijkheden on dervinden op dit moment de pink stermensen. Keston College be schrijft het geval van Iwan Fedo tov, de leider van de pinksterge meente in Malojaroslavets in de oblast Kaluga. Hij werd vorig Jaar augustus gearresteerd en is zojuist tot drie jaar werkkamp veroordeeld. Hij werd in 1961 ook reeds veroor deeld omdat hij iemand gebracht zou hebben tot het plegen van zelf moord, een kinderoffer zou hebben JOHANNESBURG In de eerste van een serie besprekingen over de maatschappelijke verhoudingen in Zuid-Afrika in de ge meente van de (zwarte) N.G. kerk in de township Alexandra bij Johannesburg is de vraag opgeworpen wat voor zin gesprekken tussen zwart en blank nog hebben. door Aldert Schipper Binnenkort komt er dus weer een bank bij in ons land, dat waarlijk geen noemenswaard gebrek aan dit soort instellingen heeft. Maar de bank die zich in ons land gaat vestigen is er niet eentje waarvan er twaalf aan het Damrak kunnen. Het wordt de 'Ecumenical Develop ment Cooperative Society' de oecu menische coöperatieve maatschap pij voor ontwikkeling, verkort oe cumenische ontwikkelingsbank. De bank is 'alternatief', da twil zeggen dat hij een vorm van kri tiek inhoudt op het traditionele be drijfsleven van de mannen in de kalklljnpakken, die het te doen is om wat zo mooi heet 'winstmaxi malisatie'. Deze bank geeft aan zijn geldschieters maar een minimale rente en alle klanten, ook diegenen die maar een aandeeltje van 500 Zwitserse francs kopen, krijgen hetzelfde stemrecht. Het gaat de bank niet om winst maximalisatie, maar om maximali satie van gerechtigheid in de we reld. De bank zal leningen gaan verstrekken voor projecten waar de grote financieringsinstellingen aan voorbijlopen en die toch nodig zijn om te voorkomen dat psalm 72 vers 4 (Hij zal de redder zijn der armen), elke zondag opnieuw vergeefs ge zongen wordt. Een Zweedse kerkleider zei vorig jaar. toen het plan in het centraal comité van de wereldraad van ker ken aan de orde was, dat het wel een hoopvol, maar wellicht geen realistisch plan was. Hij gaf hier mee aan dat de bank niet alleen een kritiek op het bestaande eco nomische systeem inhoudt, maar tevens een uitdaging aan de kerken en individuele christenen, die nu eenmaal gewend zijn met hoop om te gaan. De kerken hebben vroeger nogal eens de neiging gehad, de belegging van kerkelijke gelden als het ware te maken tot een hoofdstuk apart van het kerkelijk leven. Ander ambt Het grove werk. Daar had je zoiets als ouderlingen kerkvoogd voor, die dan ook vrijgesteld waren van pas torale taken. Men vond kennelijk dat het beheer van de stoffelijke en geestelijke zaken voorbehouden diende te blijven aan verschillende soorten ambten. Uiteraard werd er wel op gelet dat de kerkvoogden geen geld staken in wapenfabrie ken of jeneverstokerijen, maar een toch vrij ethisch bewuste kerk als de Engelse is er pas nu achter gekomen dat een christelijke ge meente eigenlijk geen aandelen kan hebben in Zuidafrikaanse goudmijnen, ook al bieden die een prima rendement. Daar hebben de kerkvoogden nu opdracht gekregen om eerst maar eens de helft van de 'goldmines' te verkopen en de rest weg te doen zodra de markt weer wat bekomen is van deze verkoop- golf. De kerken zien nu in dat het niet zo simpel is, een belegging voor het geld te vinden, die betrouwbaar is en tevens ethisch. Sommige kerken hebben jarenlang gemeend dat je met grond nooit mis kon zitten, zeker als je di e grond dan weer voor lage rentes aan boeren ver pacht. Maar inmiddels begint de gemeente aan te voelen dat het geld een middel kan zijn om te laten 'meewerken' in een bepaald heilsplan. Investeringsbureau Maar daarvoor moet je precies kunnen nagaan wat het effect van een belegging is, naast de rente en de betrouwbaarheid. Daarvoor is in de VS een paar jaar een apart kerkelijk bureau opgericht. Ik heb een hele tijd geleden reeds Iets geschreven over dit bureau, waar kerken en particulieren informatie kunnen krijgen over dat derde as pect van beleggingen. Ook in ons land wordt op dit moment gewerkt aan zo'n bureau. Intussen zegt de wereldraad van kerken tegen de kerken, die geld te beleggen hebben: Wij bieden alvast een financiëel en ethisch safe mo gelijkheid in de vorm van de beleg gingscoöperatie. Nu het besluit genomen is, de bank in ons lend te vestigen, heeft de wereldraad de leden-kerken ge vraagd tot de bank toe te treden. Zelf is de wereldraad voor enkele tonnen lid geworden. Er zijn in middels 31 deelnemers, van wie dertien uit Azië, Afrika en Latijnss Amerika. Er is ingetekend voor in totaal twee miljoen Zwitserse francs (ruim 1,9 miljoen gulden). Geen indrukwekkende bedragen in de financiële wereld. Het wordt tijd dat de rijkere kerken in Europa en Noord-Amerika over de brug komen met hun pensioenfondsen, diakona- le reserves en vergeten potjes. De besprekingen zijn van belang, omdat beleidsfiguren uit de blanke NG Kerk uitgenodigd zijn om te spreken in de zwarte gemeente. Na een pleidooi van ds F. C. O'Brien Geldenhuys, de actuarius van de synode van de NG Kerk voor ge sprek tussen blanken en zwarten, zei men dat dit soort dialoog een beetje op in- en uitpraten gaat lijken. In de zaal zei iemand dat de blanke NG Kerk een van de mach tigste organisaties is in Zuid-Afrika maar dat deze niets doet om de maatschappelijke structuur te ver anderen. Een kerkeraadslid zei: Hoe kan de NG kerk spreken over verzoening als de kerk zelf raciaal verdeeld is? Dr. Geldenhuys zei dat de NG kerk veel doet om de situa tie te veranderen, maar dat het haar gewoonte niet is om dit in het openbaar rond te bazuinen. Alge meen wekte de gemeente de indruk dat zij niet veel behoefte meer gevoelde om het gesprek met blan ken voort te zetten. Een van de sprekers zei: Jullie blanken weten tenslotte wel wat ons ontbreekt. Dr. O'Brien Geldenhuys komt vol gende maand in ons land aan voor een bezoek aan de gereformeerde kerken. UTRECHT Het aandeel van de 'zelfworstmakende' slager in de to tale vleeswarenproduktie kan, de vleesconserven buiten beschouwing gelaten, worden geschat op 40 pet, aldus de Stichting 'Het Worstmaa- kersgilde'. Dat slagersworst en andere zelfge maakte vleeswaren steeds meer in trek raken, blijkt het gilde uit on derzoeken die het ministerie van landbouw heeft uitgevoerd met me dewerking van het Bedrijfschap Slagersbedrijf en het Produktschap Vee en Vlees. Ruim een jaar geleden werd becij ferd, dat de Nederlandse slagers 70 miljoen kilo vleeswaren in eigen worstmakerij produceren. Omdat de vleeswarenfabrikanten dat een on waarschijnlijk grote hoeveelheid vonden, is het onderzoek herhaald. Toen bleek het produktiecijfer vol gens voorzitter A. Coppoolse van het Gilde inmiddels tot 85 miljoen kilo te zijn gestegen. De fabrikan ten zijn nu zelf een onderzoek be gonnen. Anna Casparii of Het heimwee, door T. de Vries, 3e druk. Uitg. Queitido, Amsterdam. 333 blz - 32.50. Herdruk van de avonturen van Tom Poes: Het verdwijneiland en Het geheim van het Noorderlicht resp. 30 en 70 pagina's. Per twee delen ƒ7,50; Bezige Bij, Amsterdam. Heer, leer ons bidden, meditaties over het Onze Vader. Uitg. Buyten en Schipperheyn, Amsterdam. 58 blz - ƒ5.90. Johan- Huizinga-lezing 1973: Can there be a Gothi literature? door M. McCarthy (33 blz) en leaing 1974: De cultuur, het geld en de mensen, door prof, dr J. Pen (46 blz). Prijs ƒ8,90. Uitg. De Harmo nie, Amsterdam. Produktiviteit in biologische syste men. Redactie prof. dr. G. J. Ver velde. Uitg. Pudoc, Centrum voor lamdbouwpubllkaties en landbouw- documentatie, Wageningen. Het is het verslag van het symposium ge houden in april 1974 te Amsterdam. 312 blz - ƒ22,50. Albert Halin, door Koos van We- ringh, 2de druk. Uitg. Arbeiders pers, Amsterdam. 252 blz. - 28,50. Uitg. Querido te Amsterdam zond de volgende salamander-pockets. De avonturen van Bazip Zeehoek, door C. Buddingh (176 blz - 3e druk): Noorderlicht, door F. Bordewijk (4e druk - 255 blz); Aan de grond in Londen en Parijs, door G'Orwell (3e druk - 206)Brieven aan mijn kleinzoon door A. J. Herzberg (9e druk - 176)De ontmoeting door A. Collen (4e druk - 125); Door een noodlottig ongeval, door W. Corsari (4e druk - 219 blz); Adriaan en Olivier, Olivier en Adriaan en Adri aan contra Olivier, door L. Huizin ga (21ste druk - 192 blz: 16de druk - 251 blz.; 11e druk - 218 blz.) Prijs per boekje: ƒ4,90. Gasplatform A; pha-2, thriller van Jan Noordegraaf. Uitg. Fontein, Baarn; 126 blz - ƒ8,90. Reizen in de eeuwigheid, de mens als overwinnaar van tijd en ruimte, door J. v. Buttlar. Uitg. Fontein Baarn 216 blz - ƒ22.-. Bij dezelfde uitgeverij verschenen twee crime- pockets: De Cock en de stervende wandelaar (158 blz - ƒ9,75) en De Cock en de dansende dood (156 blz - ƒ9,75), geschreven door A. C. Baant j er. Tussen hemel en aarde door B. Mlchelaard. Een roman die speelt in Europa, via Amerika, Noord-Afri- ka en Israël naar Rusland en het Verre Oosten. Het geeft een tijds beeld van de dertiger en veertiger jaren van deze eeuw. Uitg. Veen, Wageningen 416 blz - ƒ28,50. Jakko en Jamina, door G. van de Roy. Onderwerp van dit prozade buut lis de ontmoeting tussen een roomskatholiek meisje en een jood se jongen. Uitg. De Clauwaert, Kor- beek. Jaapje, door L. v. Looy. Uitg. Man- teau, Den Haag. De eerste druk verscheen in 1917. 196 blz - 6,90. Decoratieve draadfiguren, door B. en P. Eales. Uitg. Zomer en Keu- ntng, Wageningen in de serie 'Vaardige handen'. 32 blz - 5,50. De dijk is dicht, door M. van 't Sant. Uit. Rlivlère en Voorhoeve, Zwolle. 192 - ƒ9,90. Storm over Fostaland, door P. Terpstra. Uitg. Zomer en Keuning. Wageningen 205 blz - ƒ11.90. Voor abonnees op de spiegelserie5,95. De druiven der gramschap door J Steinbeck. 10e druk 431 blz - 19,90. Uitg. Unieboek, Bussum. Onvoltooid roman van P. W. J. Steinz. Uitg. Nijgh en Van Ditmar, Den Haag. 126 blz - 15.-. De kibboets, een portret ln 150 foto's. Tekst van dr. H. Rosenfeld. Yegyda Hanegbfi en Marc Segal Uitg. Zomer en Keuning, Wagenin gen. 148 blz - ƒ22.90.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2