ihaill^ll Prachtige serie herinneringszegels van historische waarde Nieuwe boeken Versierders van 1 mei Consumentenbond wil informatie over goedere in wet Bomaanslag in West-Duitsland Kissinger duikt in kwestie-Cyprus Exclusief verkrijgbaar lm alle kontoren van de Nederlandsche Middenstandsbank TROUW/KWARTET DONDERDAG 1 MEI 1975 PS13/RH19 Uitgr. Bom BV 143 blz. 75 foto's, deels in kleuren prijs 14.90 Rooie Siens geschiedenis, zoals Frans Weiisz die verfilmde, is door Bert Voskuil eenvoudig naverteld. Simon van Collum schreef er een nawoord bij, met wat Beppie Nooy jr. over het stuk en, de film vertel de, en Willem van de Kerkhof voegde er een korte biografie van Marius Spree, die het stuk schreef, aan toe. Het boek wordt verder gevuld met 75 foto's tijdens de filmopnamen gemaakt door Jutke Rona, voor een deel in kleuren. Mooie foto's in de sfeer van de tijden beide Rooie Sftens. MIDDELPRACHT EN EEUWSE PRAAL door Drs. P. uitg. Peter Loeb, 40 blz. ƒ8.50 Voor een voorstelling van theater Area uit Gent schreef drs. P. Lied jes voor de minstreel, de beulen, heksen, kloosterlingen en marskra mers. Zoals drs. P. dat doet: onzin- achtig, met gekke rijmen en malle invallen. Wel geschikt om op ver schillende wijsjes gezongen te wor den in een spektakelstuk, en dan misschien wel leuk ook, maar zoft- der theater en muziek blijft er maar weinig van over. Niet meer dan een tekstboekje als herinne ring aan een voorstelling. RED DESERT PENITENTIARY, een filmverhaal, door Tim Krabbé uitg. Peter Loeb, Amsterdam, 66 blz. ƒ12.- Tim Krabbé schreef een verhaal over het maken van een Ameri kaanse B-film, ergens in een woes tijn in het zuiden. De hoofdrolspe ler, de' grijze cowboy' heeft wat met de aankomende actrice en krijgt dan de schuld van een moord. Hem overkomt wat in het boek, waarnaar de film gemaakt wordt, voor onmogelijk was gehou den en dus geheel werd veranderd. En aanleiding zou kunnen zijn voor een andere film. Want Tim Krabbé schreef dit realistisch begonnen verhaal met een bijna surrealisti sche intrige in een sterke, beelden de, bovendien zeer Amerikaanse filmstijl. B. H. Dr. J. B. M. Vismans, Over genees middelen gesproken De Tijd stroom, Lochem. 128 pagina's pa perback, ƒ12,-. Medicijnen, of ze nu van de drogist of uit de apotheek komen, moeten verstandig gebruikt worden. Anders dreigen er gevaren, en kan het middel erger worden dan de kwaal. Om die gevaren tot een minimum te kunnen beperken, is kennis daarover allereerst noodzakelijk. De bedoeling van dit boek, legt dr. Vismans 'bij wijze van verantwoor ding' uit, is dan ook om de leek die over een normale intelligentie be schikt, in de eerste plaats enig inziqht te geven in de werking en bijwerking van medicamenten. Dat is hem Indrukwekkend goed gelukt. Wat zo vaak in de bedoeling blijft steken is hier verwezenlijkt: voor het lezen van dit boek is werkelijk geen bijzondere voorop leiding nodig. Toch is het onder werp niet platgepopularlseerd. Dat de uitgever het boekje ook voor mensen in de paramedische beroe pen aanbeveelt, is geen loze kreet. Behalve een inzicht ,in de werking en de beperkingén van ge neesmiddelen, doet de lezer een hoeveelheid nuttige kennis op over de werking van zijn lichaam, wat daar mee mis kan gaan, en wat hij daaraan kan doen, ook anders dan met medicijnen. En hij neemt iets mee van het gezond verstand waar de schrijver kennelijk ruim mee begiftigd is. In het begin lijkt het even of de internist Vismans het lichaam alleen als een chemische fabriek ziet. Maar bij de behande ling van bijvoorbeeld slaapmidde len, hoge bloeddruk, tranquillizers, blijkt wel degelijk een open oog voor sociale en psychische factoren. Eén punt van kritiek. Waar Vis mans over de zwaarste klasse van pijnstillers schrijft, zou men uit een wat ongelukkige formulering (pag. 64) de Indruk kunnen krijgen dat een arts morfine-achtige prepa raten uitsluitend voorschrijft als hij het overlijden van de patiënt bin nen twee weken verwacht. Die in druk is niet juist, en daarom kan deze passage patiënten en hun om geving ten onrechte ernstig schok ken. En één keer vergeet dr. Vismans dat hij voor leken zou schrijven, en laat een Engels citaat onvertaald. Bij wijze van handreiking (en om dat het een mooi citaat is): 'Wat we het meest nodig hebben is' een verandering in de houding van zo wel artsen als patiënten tegenover het gebruik van medicijnen. Mis schien moeten we ons meer richten op zorg, en minder op behandeling. Misschien moeten we leren erken nen dat niet alle situaties kunnen worden opgelost, niet alle ziekten genezen, dat het begrip, de gebor genheid en het aandachtige gesprek dat de patiënt zoekt, niet beslist een farmaceutisch actieve stof no dig maken', (pag. 103). Dit boek kan niet genoeg worden aanbevo len. F. ging der samenwerkende landelijke pedagogische centra geeft een serie documentatiemappen uit over het onderwijs in Zweden, Frankrijk, Rusland. Voor zeven gulden is het rapport over de Franse midden schoolplannen te krijgen (giro 53.15.79 A.P.S. Amsterdam, postbus 7888). Wat moeten ze hier? Zuidmoluk- kers op weg naar de vrijheid, uitge verij 'De Vuurbaak' Groningen, 96 pagina's, prijs 8,90. Deze brochure verscheen in samen werking met de stichting 'Door de eeuwen trouw'. De tekst is nogal polemisch en legt sterke nadruk op de volkenrechtelijke aanspraken van de Zuidmolukkers. Eén van de conclusies van het boekje (en tegelijk een waarschu wing) 'het negeren van po litieke verlangens van Zuidmoluk kers leidt" tot ernstige frus tratie bij de Zuidmolukkers in Ne derland. Uit deze frustratie zullen zeker verdere botsingen voortko men, waarmee Zuidmolukkers, Ne derlanders, noch Indonesiërs gebaat zijn'. Bij uitgeverij Cental Press te Bus- sum zijn twee deeltjes verschenen in de serie Tatort van de schrijver F. Werremeier: Taxi naar Leipzig (158 blz) en Gele kaart voor Trim- mel (184 blz). Prijs per deel 4,95. Schrijversportretten uit de Haagse Post, geschetst door M. Schouten. E. de Jong, J. Groot, C. Duyns, T. de Winter en K. Schippers. Uitg. Elsev/ier, Amsterdam. 144 blz - 11.90. De portretten zijn van Boon tot Roland Holst. Johan Fabricius, BARCAROLLE - Eerste liefde in Venetië. Uitgave: Leopold - Den Haag - Prijs 21,90. Als de gefortuneerde Haagse moe der en haar vriend plotseling hun vakantie in Venetië moeten beëin digen, blijft de jonge zoon van een ambassadeur, die nog formeel met de Haagse dame gehuwd, is, achter om een cursus kunstgeschiedenis te volgen. Maar hij doet méér, hij beleeft in de romantische stad zijn eerste liefde. Die geldt - intensief - een spiritueel Oostenrijks meisje, dat daar gidseirwerk verricht. Fa bricius heeft er een lichtvoetig ver haal van gemaakt, dat men met een glimlach leest, en dat een Ita liaanse sfeer oproept waartoe wei nig Nederlandse auteurs in staat zijn. Voor wie de oude Dogenstad niet kent, komt stellig het verlan gen naar boven er heen te gaan. Dat is een van de verdiensten van dit boek, waarin kostelijke locale typen voor stoffering zorgen, zoals de verarmde gravin, die aan de jonggeliefden een armetierige ka mér verhuurt. Een beslist lezens waardige Fabricius, waarvoor Eppo ,Doeve het bandontwerp maakte. Rfs Hans Kohing, woonachtig in New York, is de zoon van de destijds in Amsterdam bekende hervormde predikant, ds. J. C. Koningsberger. Hij noemt zich in de V.S. Koning, schrijft er literair werk en beweegt zich ook op het gebied van de jeugdliteratuur. Hij maakte een zeereis om de wereld, waarbij hij de route volgde van de Nederlandse ontdekkingsreiziger. Olivier van Noort. Over dit onderwerp schreef hij voor jongeren van tien jaar eh ouder 'De gulden sleutels', een avonturenverhaal, gebaseerd op het dagboek van Gerrit de Veer, die Willem Barents vergezelde op diens tocht naar Nova Zembla. Deze Ger rit stond in contact met Petrus Plancius, omdat hij in staat was zeeroutes in kaart te brengen. Het beslist boeiende verhaal is uit het Engels 'vertaald door het echtpaar Melle-Meijer en bevat aanspreekba re illustraties van Richard Cuffari. Ploegsma-Ameterdam gaf het uit voor de prijs van 14,90. BEROEPS VOORLICHTING In termediair stelde een Jaarboek sa men met informatie over banen in het bedrijfsleven. Zij die afstuderen en een baan zoeken kunnen het gratis krijgen, anderen betalen er 12,50 voor (Intermediair, Keizers gracht 391, Amsterdam). NEILL Als 'Ouders van Nu-boek' verscheen bij Kosmos, Amsterdam de autobiografie van de Engelse onderwijsvernieuwer A. S. Neill. Het is een vertaling van het in 1972 verschenen boek 'Neill, Neill. Orange Peel'. Prijs 18,50. KRITISCHE OPVOEDING 'De school omgeschoold' is de vertaling van 'Kritische Erziehung'. Het boek bestaat uit twee delen. Deel 1 gaat over wat opvoeden moet inhouden, deel 2 is een toepassing daarvan. Wetenschappelijke uitgeverij. FRANS ONDERWIJS De vereni grootste moeilijkheden berokken den me mijn hersens. Ze wurmden zich aan alle kanten mijn hoofd uit. Een afgrijselijk en slordig ge zicht, al die afhangende vuile spagghettistrengen. De artsen advi seerden ze af te laten knippen door een kundig chirurg.' Ik moet toege ven dat een heel boek vol zulke maar met moeite op onze onwer kelijkheid toepasbare verbeel dingen enige indruk maakt. Hame link beschrijft ook in het tekstje 'Het gestalte geven aan een paard' hoe de verbeelding in gang wordt gezet en zijn gang gaat, maar of de vruchten van zulke, wat hij noemt, •onbewaakte ogenblikken' (niet door het bewuste vergrendelde mo menten) zoveel verschaffen met betrekking tot ons onbewuste, in nerlijk leven, betwijfel ik. Met moeite kan ik de parabels lezen want dit werk is natuurlijk niet zonder een werkend verstand gere aliseerd want de inkleding van al dit mogelijke wekt veel weer stand op, die nog wordt geactiveerd door de taal, waarin geregeld onzin aan zin grenst: 'de radikale domes- tikatie van de utopie' en dat soort on-taal. Wie behoefte heeft om zijn duister wezen In te dalen, moet zelf maar uitmaken of hij aan Hame link iets heeft. T. v. D. Het blijft uitstekend gaan met de Bulkboeken van Patty en Theo Knippenberg, boeken in krante- vorm die voor een heel schappelijk prijsje te koop zijn. Jammer genoeg meestal niet in de gewone boek handel, maar geïnteresseerden kun nen nu ook bij de openbare biblio theken terecht. Daar kan men zich abonneren op de Bulkboeken en Literatuurkranten, voor een prijs die rond een gulden per exemplaar ligt. De laatste verschenen Bulk boeken zijn: Drs. P.: 'Maak thuis Uw eigen tekst in Uw vrije tijd zonder schroeven' (niet eerder in boekvorm verschenen), Herman Pieter de Boer: 'De vestiaire van Thalia en andere verhalen' (ge deeltelijk eerder gepubliceerde ver halen), Hans Plomp: 'Een won derlijke sater', en Ben Borgart: 'De vuilnisroos' (een herziene versie). De route van de optocht ter gelegenheid van 1 mei doorMoskou wordt geflankeerd door portretten van de leiders van het Russische Politbureau. De politiemantrachtte het maken van de foto te verhinderen, maar slaagde daar niet in. Een poging de fotograaf later aante houden mislukte eveneens. DEN HAAG De Consumenten bond wil, dat regels voor het geven van informatie over consumenten goederen bij de wet worden gere geld. De bond heeft voorstellen daartoe ingediend bij minister Lub bers (economische zaken) en bij de vaste kamercommissie voor econo mische zaken. De consumentenbond staat een aanduidingswet voor ogen, waarin tenminste geregeld moet worden: a) onjuiste informatie mag niet, b) bepaalde informatie is verplicht en c) bepaalde woorden en tekens mogen slechts onder bepaalde voor- waarden worden gebruikt. Ook van andere kanten zijn de afgelopen maanden,* nadat besloten was de Stichting informatieve eti kettering op te heffen, initiatieven ontwikkeld om te komen tot de een of andere vorm van gestandaardi seerde informatie over produkten. Minister Lubbers zal over enige we ken aan de commissie consumenten- aangelegenheden van de SER ad vies over deze zaak vragen. Voorgeschreven is in ons land al leen informatie over bepaalde le vensmiddelen, textiel en huishoud- insecticiden. Deze voorgeschre ven informatie is volgens de konsu- mentenbond nog erg minimaal naar moderne begrippen over con sumenteninformatie. Ons land is volgens de consumentenbond ach terlijk met regelingen, die de infor matie aan de consument garande ren. De overheid doet zelfs niets tegen misleidende reclame. FRANKFURT, BONN (DPA, UPI) Op drie afzonderlijke plaatsen zijn dinsdag en gisterochtend bomaansla gen gepleegd tegen openbare gebou wen in West-Duitsland. Er werd veel materiële schade aangericht maar er vielen geen slachtoffers. De verant woordelijkheid is opgeëist door een 'revolutionaire cel' die 1 mei heeft uitgekozen als 'dag van de strijd van de arbeidersklasse*. Dinsdagavond laat explodeerde een bom in het herentoilet van het hoofdbureau van politie ln West- Berlijn. Vervolgens gingen gisteroch tend bommen af bij de gebouwen van de industrie- -en handelskamer in Mainz en Ludwigshafen. Enkele uren na deze laatste explosie kwam bij het persbureau DPA een brief binnen waarin de vermoedelijke daders verklaarden dat er geen 'Dag van de Arbeid' bestaat omdat 'rond alle arbeid die wij niet onbeperkt zelf kunnen bepalen en uitvoeren niets te vieren valt.' De enige mogelijkheid 'mensen te blijven, mensen te worden,' zo wordt in de brief geformuleerd, 'is tegen stand te bieden op alle niveaus, alle gebieden en met alle middelen waar over wij beschikken.' NICOSIA (DPA) De nieuwe ge spreksronde tussen de Grieks-Cypri sche en Turks-Cyprische gemeen schappen, waarover men het maan dag in Wenen eens werd, wordt eind mei in New York voortgezet. Het eerste deel van deze ronde begon maandag in Wenen onder supervisie van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, en zal waarschijnlijk tot morgen duren. Bij dezelfde uitgeverij is in een eigentijdse bewerking verschenen het puur Nederlandse verhaal 'Han nes Brinker of De Zilveren Schaat sen', in 1865 geschreven door Mary Mapes Dodge, een auteur van Hol landse afkomst. De schaatsen het boek heet 'De Zilveren schaat sen' en vertelt van' polders, dijken en molens hebben te maken met het zoekraken van een horloge en het verdwijnen van een jongetje, het verhaal is doortrokken van his- torisch-folkloristische wetenswaar digheden. Margreet Bruijn, de be werkster, heeft er naar gestreefd de zesde druk van het verhaal af te stemmen op de jeugd in Nederland en België. Met tekeningen van Bert Bouwman is het bedoeld voor kin deren van 8-12 jaar. De prijs is 9,90. Jacques Hamelink. Afdalingen in de ingewanden. Amsterdam, De 'Be zige Bij, 1974. 335 blz., 22.50. We hebben na 'Ranonkel' (1969) niets meer in proza van Hamelink vernomen, wel nogal wat in poëzie en het is een veelgehoorde mening dat zijn aanvankelijk intrigerende werk er bepaald niet he'.derder en bevattelijker op is geworden. Was 'Ranonkel' al een cryptisch soort van epos, Hamelinks dichtbundels, nadien verschenen onder erbar melijke titels als 'Geest van spraak tegenspraak' of 'Windwaarts, wortelher' doen de hoop niet oplaaien dat hij zich in wat ver staanbaarder taal zal uitdrukken. Het lijvige boek waarin hij zich stort in 's mensen binnenste, 'Afda lingen in de ingewanden', zal dan ook door menigeen met gemengde gevoelens gelezen worden. Het be vat een zéér groot aantal korte in delen ondergebrachte tek sten waarin aan de innerlijke we reld vorm wordt gegeven. Van bin nen heet alles anders, vandaar fan tastische namen als Glamorrhee. Orvirieten, Tlollop, Tloltetlopen. Memgyharne. Hernomorre, Gogge- ritt,- Hundulluns, Rancofieren en talloze andere, waarvan ik niet ver wacht dat de zetter er uit wijs kan. Per deel zijn soorten vertellingen en vertelwijzen gerangschikt, waar door er enige orde in deze verbeel dingswereld geschapen wordt. Dat nochtans Hamelinkt, fantastische, bizarre en absurde werelden weinig toegankelijk zijn, moge blijken uit de volgende citaten: 'Op zo'n dag wil je echter beleefd en incognito zijn en dus haal je ironisch een ei uit je linder oor en stopt het in het rechter en neemt vervolgens in alle gemoedsrust, met een smalle ho nende glimlach om de lippen, je haar af.' En bijvoorbeeld: 'De 9oisfaj bestond voor C\et NcrferfanCse Hoife 'Kruis {Jaar van (Cc Vrouw ƒ975 v Womj{vinj:cPmr'Wctstlniv-/,Dr.ii:Jo(i.IvscfiaCien^oiicn/Ofanriem Mierjef(Cjvoorjranktrithf In het kader van het Jaar van de Vrouw zijn op deze zegels afgebeeld: H.M. Koningin Juliana als Vorstin, Gemalin, Moeder en Grootmoeder. De historische waarde van dit blok herinnerings zegels wordt nog onderstreept doordat in het laatste jaar van het Koninkrijk in zijn huidige samenstelling ook de wapens van Suriname en de Nederlandse Antillen zijn afgebeeld. Daarom zijn de zegels een waardevol bezit, niet alleen voor verzamelaars, maar voor ieder die zich verwant voelt met ons koningshuis en de geschiedenis daarvan. De in prachtige kleuren door Joh. Enschede Zonen gedrukte zegels zijn verkrijgbaar in vellen van vier stuks a f 15,- per vel, waarbij keuze mogelijk is tussen een getande of ongetande uitvoering. Na deze eenmalige uitgave zullen de drukplaten onder notarieel toezicht worden vernietigd. Zo blijft u verzekerd van een uniek bezit, door de jaren heen. Maar er is nog een belangrijke overweging voor aanschaf van de zegels. Van de opbrengst van elk verkocht vel zal f2,50 ter beschikking worden gesteld van het Nederlandse Rode Kruis, een instelling die, meer dan ooit,onze steun nodig heeft. De zegelserie - een uitgifte van Elseviers Magazine - is verkrijgbaar bij alle kantoren van de Nederlandsche Middenstandsbank. U kunt deze ook bestellen door overmaking van f 15,- per serie, op rekeningnummer 65.00.11.333 ten name van 'EM-zegels' bij de NMB te Amsterdam. (Of door overmaking op het post gironummer 467450 van de NMB te Amsterdam, onder vermelding van: t.g.v. 'EM-zegets'.) yermeld vooral ook of u getande of ongetande zegels wenst. U krijgt de bestelling, degelijk verpakt, zo spoedig mogelijk franco toegestuurd. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 19