Heropend Suezkanaal wordt duur en lastig Consument somber over economische situatie Aantasting van olie-positie Libië Nederland tekent kernwapenverdrag Gasaansteker explodeert Auto tegen boom: dode en twee zwaargewonden FAMILIEBERICHTEN Weinig hoop op een spoedig herstel TROUW/KWARTET DONDERDAG 1 MEI 1975 PS11/RH16 door Heinz Gstrein Van een verslaggever DEN HAAG De Nederlandse consument is erg somber gestemd over de economische situatie. En Öe verwachting dat het in de nabije toekomst nog erger wordt is wijd verbreid. Ferdinand de Lesseps, de schep per van het Suezkanaal blikt over de ingang ervan bij Port Said. Het standbeeld werd in 1951 gedurende de Brits-Egyp tische spanningen omverge haald. Dat blijkt uit de jongste enquete die in EEG-verband is gehouden door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Deze enquete (de negen de in EEG-verband) werd in janu ari gehouden. De voorlaatste werd in oktober 1974 gehouden, maar in die betrekkelijk korte tussentijd zijn de verwachtingen aanzienlijk somberder geworden. Volgens de laatste enquete ver wacht 64 procent van de Neder landse consumenten dat de algeme ne economische situatie de komen de twaalf maanden slechter zal worden, Slechts elf procent van de ondervraagden verwachtte een ver betering. Die percentages lagen bij de enquete van oktober '75 resp.' op 55 (verslechtering) en 18 procent (verbetering). Ook de financiële situatie in het huishouden wordt niet van de lich te kant bekeken. Slechts veertien procent van de ondervraagden ver wacht een verbetering van de par ticuliere financiële omstandigheden. In oktober '74 was dat zeventien procent. Zestig procent was van mening dat de financiële situatie in het huishouden ongewijzigd zal blijven (oktober: 57 procent). Van de ondervraagden dacht 59 procent dat de prijsstijging hetzelf de tempo van de laatste tijd aan houdt en veertien procent meent dat de prijsstijging zal afzwakken. Het merendeel van de consumenten (zelfs 83 procent) meent dat de prijzen de laatste twaalf maanden zeer sterk zijn gestegen. Terughoudend De mensen zijn bij het kopen van T duurzaiAe goederen terughoudender geworden dan eind vorig jaar. Dat bleek uit de koopplannen voor be paalde goederen (koelkasten bij voorbeeld, of televisietoestelen) In oktober meende 54 procent dat het tijdstip om grote aankopen te doen gunstig was. Dat percentage is ge daald tot 49 procent. Negentien procent van de mensen meent dat het tijdstip om grote aankopen te doen juist, ongunstig is. (In oktober '74 was dat vijftien procent) De koopplannen voor de meeste duur zame artikelen zijn vergeleken met oktober '74 'tot de helft teruggelo pen. Van een verslaggveer Prijzen Van een verslaggever DEN HAAG De 84-jarige Hage naar D. Harberts is ernstig gewond geraakt aan handen, gezicht, hals en armen toen zijn juist bijgevulde gasaansteker explodeerde. Dat ge beurde toen hij een sigaartje wijde aansteken. Aan zijn woning en in ventaris werd door de explosie voor 15.000 gulden schade aangericht. Volgens de brandweer moet zich in de woning van de man, die met ernstige brandwonden opgenomen,is in een ziekenhuis, een explosief mengsel gevormd hebben bij het vullen van de aansteker. Van een verslaggever BEERS De 4(T-jarige mevrouw J. M. Richter-Janssen uit Mill is gis teren om het leven gekomen, toen de auto waarin ze meereed op de Millseweg tegen een boom reed en kantelde. Zij raakte' bekneld en overleed ter plaatse. Twee andere inzittenden zijn zwaargewond naar een ziekenhuis overgebracht. Iets gunstiger denkt men daarente gen over de te verwachten prijsont wikkelingen. Bij de laatste enquete dacht 24 procent dat de prijzen de komende maanden sterker zullen stijgen dan tot dusver (minder dan in oktober '74, toen 32 procent een sterkere stijging verwachtte). DEN HAAG Nederland zal zich na vijf jaar scharen "In de rij van tachtig landen, van wie het eerste in 1970 het verdrag bekrach tigde tegen de verdere verspreiding van kernwapens. Morgen zullen de Nederlandse ambassadeurs de nodi ge documenten deponeren op de drie vaste plaatsen: Londen, Wash ington en Moskou. Nederland heeft zo lang gewacht, omdat afgesproken was dat Neder land, België en Luxemburg, West- Duitsland en Italië samen deze in ternationale overeenkomst zouden bekrachtigen. De zaak werd het langst opgehouden door Italië, Pas de vorige week ging de Italiaanse Senaat (Eerste Kamer) akkoord met het verdrag, zodat er nu geen beletselen meer zijn voor een offi ciële bekrachtiging. De vrij snelle behandeling in Italië, waar het wetsontwerp dat hiervoor nodig was, vlak voor pasen werd ingediend, zou zijn bespoedigd, zo wordt in kringen van het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag vernomen, door activiteiten die minister Van der Stoel van buitenlandse zaken de laatste maanden aan de dag heeft gelegd. Hij zou er bij zijn Italiaanse ambt genoot Marino Rumor op hebben aangedrongen dat Italië niet langer zou wachten. Doordat' Nederland nog deze week her nternationale verdrag zal be krachtigen, kan het (evenals de andere EG-landen) nog als vol waardig lid deelnemen aan de toet singsconferentie van» het verdrag, die op 5 mei in Cenève begint. De Nederlandse staatssecretaris van buitenlandse zaken Kooijmans zal het begin van de conferentie mee maken. Elke WERKDAG behalve zaterdags bestaat er 's avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven^van familieberichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend onder no, 020-220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit mogelijk, maar dan van ZES tot ACHT uur. Na dit tijdstip isgeen opgave van advertenties meer mogelijk. Op 30 mei a.s. hopen wij met onze kinderen te gedenken dat wij 25 jaar getrouwd zijn. A. van der Wel F. van der Wei-Valk Anette, Frans en Wim Deventerweg 130, Zutphen. Gelegenheid tot feliciteren op 3 mei van 3.30 uur tot 5.00 uur in de „Gouden Leeuw" te Bronkhorst. Zij kan gaan slapen zonder zorgen, want slapend komt zij bij U thuis. Alleen bij U is zij geborgen. Gij doet haar rusten tot de morgen en wonen in een veilig huis. Psalm 4 3 (berijmd) Heden nam God tot Zich onze lieve Moeder, Schoonmoeder, Grootmoeder, Overgrootmoeder, Zuster, Schoonzuster en Tante Dirkje de Ruiter weduwe van Jacobus Johannes Kleijn, in de leeftijd van 93 jaar. Mede namens verdere familie: B. Korving-Kleijn Scheveningen, 29 april 1975. Kenaustraat 66. Geen bezoek aan huis. Geen bloemen Moeder is opgebaard in de rouwkamer, Van Boetzelaerlaan 292. Gelegenheid tot condole ren donderdagavond van 78.30 uur in de rouwkamer. De bijzetting in het familiegraf zal plaats hebben vrijdag 2 mei om 1 uur op de Alge mene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan. Vertrek van de rouwkamer om 12.30 uur. Na een kortstondige ziekte is in Jezus ontsla pen onze lieve Broer, Zwpgpr, Pleegvader en Huisgenoot Roelf Martêns .sinds 6 juli 1973 weduwnaar van Jantje de Ruiter op de leeftijd van 70 jaar. Voor ons allen is de' troost, zijn eigen getuige nis: Ik heb de vaste grond gevonden waarin mijn anker eeuwig hecht. Een, 29 april 1975. Norgerweg 1. Een: F. Martens S. Polling-de Ruiter H. Polling G. Ketelaar-Middelbos J. Ketelaar Jacob en Jannie T. Boesma-Kuik. huisgenote Correspondentie-adres: Norgerweg 3. De begrafenis zal D.V. plaatsvinden op zater dag 3 mei a.s. 's middags om 2 uur vanuit de Geref. Kerk te Een. Dankbaar dat God hem uit dit smartelijk, maar geduldig gedragen lijden tot Zich nam, maar tevens diep bedroefd over het verlies van hem die wij liefhadden, geven wij u ken nis van het overlijden van onze lieve Vader en Grootvader Oege Lieuwes Hiddema sinds 1964 Weduwnaar van Renske Posthumus op de leeftijd van 68 jaar. „Wie in Mij gelooft zal leven, ook al is hij gestorven." Drachten, 30 april 1975. Tietjerk: B. van Benthem-Hiddema L. van Benthem Henk, Rennie, Gezientje en Oege Aalsum: T. Vlasma-Hiddema K. Vlasma Renske, Kees, Oege en Broer Halwert: L. O. Hiddema T. Hiddema-Knal Oege, Tjitte en Jan Zuidlaren: A. Bergsma-Hiddema E. Bergsma Gercko, Oege-Lieuwe en Luuk-Jan Halwert: J. Hiddema J. Hiddema-Wijnja Joris-Jan, Oege-Lieuwe Een dienst van woord en gebed wordt gehou den in de Gereformeerde Kerk te Halwert op zaterdag 3 mei 's middags 2 uur. Gelegenheid tot condoleren een half uur voor de aanvang van de dienst. Waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden. Liever geen bezoek. Corresp.-adres: Leeuwarderweg 4, Halwert. Wie in de schuilplaats des Allerhoogsten is gezeten, zal vernachten in de schaduw des Almachtigen. Na een moedig gedragen lijden bevorderd tot Heerlijkheid Cornelis de Koe geboren 12 oktober 1901 te Woudsend overleden 30 april 1975 te Zwolle Elburg: E. H. de Koe-Karst Wolfheze: H. de Koe J. de Koe-Janse Emmen: A. G. Jonkheer-de Koe C. A. jonkheer Leeuwarden: G. Wietsma-de Koe T. Wietsma Groningen: H. de Koe A. F. de Koe-Keuning Bolsward: Y. A. Kalkman-de Koe A. J. J. Kalkman Wij hopen hem te vergezellen naar zijn laatste rustplaats te Heerenveen om te worden begra ven bij zijn eerste vrouw. DeZe plechtigheid zal plaatsvinden a.s. zaterdag 3 mei plm. 10.30 uur op de algemene begraafplaats. Voorafgaande zal een korte rouwdienst worden gehouden in de aula op de begraafplaats, welke geleid zal worden door de weleerwaarde heer ds. W. H. J, de Boer, gereformeerd predi kant. Aanvang hiervan 10.00 uur. Correspondentie-adres: Vackenordestraat 53, Elburg. Elburg, 30 april 1975. Maar blij vooruitzicht, dat mij streelt! Ik zal, ontwaakt, Uw lof ontvouwen. U in gerechtigheid aanschouwen, Verzadigd met Uw godd'lijk. beeld.. Na een geduldig gedragen lijden is in zijn Heer en Heiland ontslapen mijn lieve Man, onze beste Zwager en Oom Albertus van den Bos Drager van de Eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau in Goud in de ouderdom van 76 jaar. M. van den Bos-Buurman en verdere familie Oegstgeest, 29 april 1975. Rijnzichtweg 25. De rouwdienst zal gehouden worden zaterdag 3 mei a.s. in het „Groene of Willibrordkerkje" te Oegstgeest, aanvang 11.00 uur, waarna de begrafenis aldaar zal plaatsvinden. Na de begrafenis gelegenheid tot condoleren in het kerkgebouw. Voor uw blijken van belangstelling en het hartelijk medeleven, die wij van U mochten ontvangen na het overlijden van onze geliefde Tante en Oud-tante Klaasje de Lange betuigen wij U onze welgemeende dank. Huizen, mei 1975. Voorbaan 39. Familie Brasser Nu president Anwar Sadat van Egypte heeft aangekondigd dat het Suezkanaal op de achtste verjaardag van de juni-oorlog van 1967 zal worden heropend, vraagt men zich in Egypte af of het kanaal werkelijk nog zo veel vruchten zal afwerpen als de economische plannenmakers ervan verwachten. Op het ogenblik maakt men er zich echter nog geen zorgen over. Al op 15 med zal het kanaal weer in zijn oude toestand zijn gebracht. De feestelijke opening op 5 juni heeft men laten samenvallen met de achtste Arabische topconferentie in Cairo. En bij de pyramiden ls een feestelijke uitvoering van de opera Aida van Verdi gepland. Het is nog niet bekend, of prominente rege ringsleiders worden uitgenodigd. De Russische partijleider Leonid Breznjew zou bereid zijn van de partij te zijn. Dit nieuwtje bracht de altijd vrolijke Cairoërs op het luisterrijke idee dat de Zarewitsch van Lèhar wel de plaats van Aida zou moeten innemen op het jubi leum-repertoire. Alleen een laatste veiligheidscon trole staat de heropening van het kanaal nog in de weg na een jaar van baggeren en mijnen opruimen. De Britse en Franse speciale sche pen, die daarmee enkele weken ge leden zijn begonnen, vorderen per dag vier kilometer. Er moet hard worden gewerkt om de werkzaam heden op tijd te beelndlgen, want het kanaal heeft een lengte van 160 km. Eindelijk breekt ook de dag van de vrijheid aan voor de Ameri kaanse, West- en Oosteuropese schepen, die acht jaar lang onvrij willig in het vaarwater hebben doorgebracht. Rotterdam In scheepvaartkringen heeft men met gemengde gevoelens gerea geerd op de heropening van het Suezkanaal. De landen rondom de Middellandse Zee hebben er van zelfsprekend groot belang bij, om dat hun havensteden nadeel heb ben ondervonden van het wegval len van het transitoverkeer van en naar het Verre Oosten, een ontwik keling, waarvan Rotterdam, Ham burg en Bremen profiteerden. In Frankrijk gelooft men dat Marseille nu een geduchte concurrent van Rotterdam zal worden. De Grieken spreken van een 'beslissing met grote economische draagwijdte'. In alle delen van de wereld doet men echter alsof het opnieuw in gebruik stellen van het kanaal niet van belang is. De bedoeling die hier achter steekt is vooral, de doorvaart-tarieven zo laag mogelijk te houden. Bij dit laatste hebben zelfs de Fransen belang, omdat hun plannen met Marseille slechts ver wezenlijkt kunnen worden, als de vaart door het kanaal werkelijk veel goedkoper wordt dan de weg rondom de zuidelijke punt Van Afri ka, althans voor de schepen die op de Noordzeehavens varen. De Kanaal-autoriteiten proberen de doorvaart aantrekkelijker te ma- ken, door premies aan te bieden en het mogelijk te maken dat niet alles in harde valuta betaald hoeft te worden. De Egyptische financiële experts willen de geringere inkom sten voorlopig op de koop toene men, omdat zj verwachten dat hun eigen pond als geldeenheid sterker zal worden en daardoor op den duur ook duurder. Er zijn echter nog andere factoren, die het kanaal duur maken en die de belangstelling er voor zullen be perken. De verzekeringspremies voor de doorvaart zullen hoog zijn zo lang de rust in het Midden- Oosten niet is teruggekeerd en er geen reële kansen op een vredesre geling zijn. De onderhoudskosten zijn in de acht jaar dat het kanaal niet voor doorvaart geschikt was, immens gestegen. Alleen al het op nieuw in dienst nemen van loodsen die uit andere landen moeten ko men, zal een enorm bedrag vergen. Tankers De toekomst en de rentabiliteit van het kanaal staat of valt echter'niet met het gejuich van de landen rondom de Middellandse Zee of met de afwachtende houding van de grote rederijen. Beslissend is de vraag of de olietransporten weer via het Suezkanaal zullen gaan, of dat de reuzentankers niet door kleinere schepen vervangen zullen worden en de route om Kaap de Goede Hoop gehandhaafd blijft. Voorlopig is het voor de bezitters van de grote tankers voordeliger om de reuzentankers te laten va ren, dan over te gaan tot het be stellen van kleinere schepen. De Egyptenaren zijn van plan, het kanaal voor grote tankers geschikt te maken door het te laten verbre den en uitdiepen. Het zal echter nog tenminste drie Jaar duren, voordat een dergelijk grootscheeps project gereed kan komen. Het is te verwezenlijken en Japan heeft al de financiering ervan aangeboden. Een bezwaar blijft echter dat tan kers van meer dan 150.000 BRT ook dan niet van het kanaal gebruik kunnen maken. En het is de vraag of de rederijen het de moeite waard zullen vinden om kleinere schepen te laten bouwen. De heropening van het kanaal be dreigt de oude oliepijpleiding naar het oostelijk deel van de Middel landse Zee, die bij vrijwel elke crisis in het Midden-Oosten in ge vaar kwam en vaak niet gebruikt kon worden. Vooral Beiroet wordt hiervan het slachtoffer, omdat Li- bapon sinds 1967 het belangrijkste 'havengebied' was geworden voor het gehele oostelijkedeel van de Arabische wereld. Hoewel niet mag worden verwacht dat de olie uit het gebied rondom de Perzische Golf meteen al goed koper zal worden, kan de opening van het Suezkanaal er toe leiden dat dit na verloop van tijd wel het geval zal zijn met de olie uit ande re gebieden. Het teruglopen van de olieprijs, waarmee Libië al enige tijd te kampen heeft, kan niet meer totstaan worden gebracht. Sinds dë belangrijke positie van dit olierijke land ten westen van het Suezkanaal in gevaar lijkt te zijn, zijn de tarieven per barrel gezakt van 16 naar 11 dollar en ziet het er naar uit dat zij verder zullen terug lopen. De politieke hetze van de Libische leider Gaddafi tegen presi dent Sadat van Egypte heeft niet in de laatste plaats te maken met de wetenschap dat de opening van het Suezkanaal een eind zou maken aan de bevoorrechte (olie) positie van Libië. Gezicht op de ingang van het Suezkanaal bij Port Said.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 16