Verrijking van uranium is kostbaar en ondoorzichtig VU-vereniging trekt land in Vier gezellige Friesche koffiemokken. Nieuwe cao voor beroepsvervoer Uit onderzoek van het CBS blijkt Loonkosten per werknemer lopen wel sterk uiteen Gist Brocades: aardgaswinsten voor verlichten lasten industrie Geen hervatting overleg-Rhodesië Douwe Egberts koffie... lekkere koffie. I TROUW/KWARTET DONDERDAG 1 MEI 1975 PS8/RH15 V Verrassingen mogelijk in gecompi ceerde markt Het 'verrijken' van uranium is een moeilijke en kostbare aangelegenheid. Maar hoe moeilijk en hoe kostbaar precies, is niet helemaal te overzien, hoewel de fronten op verschillende punten in bewe ging zijn. Het terrein is belangrijk genoeg om toch een poging te wagen. Juist de omstandigheden dat het al gauw om miljarden guldens gaat, heeft namelijk wel iets te maken met het in stand houden van een zekere onoverzichtelijkheid. Eerst de basisfeiten. Verrijkt urani um is de brandstof voor vrijwel alle kerncentrales die nu bestaan bf in de naaste toekomst worden ge bouwd. En hoe je ook over kerne nergie denkt, het ziet er naar uit dat nogal wat landen met de schrik» van de oliecrisis nog in de benen een fors aantal kerncen trales gaan bouwen. Daarmee is het economische belang een gegeven. Dat belang moet niet overschat worden. Kerncentrales produceren in de naaste toe komst alleen maar elektriciteit. Elektriciteit zorgt maar voor een fractie van het totale energiever bruik. Het gebruik van olie, aardgas en kolen voor verwarming, trans port en industriële processen, is naar omvang veel belangrijker. En dat gebruik is maar gedeeltelijk en in zeer beperkt tempo door toepas sing'"van elektriciteit te vervangen. Maar het belang moet ook niet worden onderschat. Programma's voor de bouw van kerncentrales lopen hier en daar zelfs stuk op de grenzen van de kapitaalmarkten. En een vuistregel uit het bedrijf leert wat wie een kerncentrale koopt, in de loop der jaren nog twee of drie keer het investerings bedrag zal besteden aan brandstof aankopen. Die brandstoffen vallen ook al volgens zo'n ruwe vuistregel in drie onderdelen uiteen. Éénder de is voor het uranium zoals dat uit erts wordt gewonnen, éénderde is voor de verrijking van dat uranium, en éénderde is voor het fabriceren van de splijtstofelementen waar het verrijkte uranium in zit opgesloten, die in het hart van de reactor de feitelijke warmtebron vormen. Wie een kerncentrale koopt, is voor de volgende twintig of dertig jaar in het algemeen op dezelfde leve rancier aangewezen voor nieuwe splijtstofelementen. Die omstandig heid is er niet vreemd aan, dat kerncentrales nog wel eens bene den de prijs verkocht worden ten einde een stuk van de markt te veroveren. De vuistregels hebben, hoe gebrekkig ze ook zijn een be lang dat in miljoenen en miljarden kan worden uitgedrukt. En daarmee is ook het economische belang van uraniumverrijking aangeduid. Het begon trouwens als een uiterst oneconomisch project. Uranium zo als het uit erts bereid wordt, be staat voor 99,3 pet. uit 'zwaar' ura nium (U-238) en vpor 0,7 pet. uit het lichtere U-235. De atoomkernen van het uranium-235 kunnen door een zichzelf in stand houdend pro ces worden gespleten, waarbij (veel) energie vrijkomt. Daarom wilde Amerika in de tweede wereld oorlog dat U-235 in vrij pure vorm in handen krijgen om er atoom bommen van te maken. Voor het scheiden van de twee soorten uranium was men aange wezen op proeessen die gebruik maken van het (kleine) gewichts- verschdl tussen de atomen. Het ura niummetaal werd omgezet in de gasvormige verbinding UF6, die door platen enigszins poreus aarde werk werd geperst. De lichtere mo- lekulen U(235)F6 komen daar iets vlotter doorheen dan hun zwaardere broertjes U(238)F6. Dat leverde dus een iets verrijkt produkt op. waar een spoortje meer van het splijtbare U-235 in zat. Als je dat vaak genoeg herhaalde (en dat was erg vaak) hield je het zuivere produkt over. Daarvoor werd tegen ongehoorde kosten een gigantische industrie uit de grond gestampt. Het proces is alleen in een erg grote fabriek redelijk op poten te zetten. Die industrie levert op het ogenblik nog het verrijkt uranium voor kerncentrales. Dat verschilt van het bommen-materiaal doordat het ge halte U-235 maar tot rond drie pet. is opgevoerd, in plaats van tot bo ven de negentig. Centrifuge Binnen de nijverheid liep het ni veau van de loonkosten nogal uit een: van bijna 36.000 gulden in de aardolie- en aardgaswinning tot 13.300 gulden in de schoenen- en kledingindustrie. Ten opzichte van 1966 zijn de jaar lijkse loonkosten per werknemer gestegen met 87 procent. Ten op zichte van 1969 bedroeg de stijging 44 procent. De stijging van de loonkosten in de periode 1969 tot 1972 was dus ongeveer veertien procent hoger dan in het tijdvak 1966-1969. In 1972 bedroegen de gemiddelde loonkosten per uur 12,36. In de energie- en waterhuishouding was dat 16,26 en in de metaal-verwer kende industrie 12,28 per uur. De directe lonen en dus de loon kosten, zijn in het algemeen rela tief hoog in bedrijfstakken met een naar verhouding groot aantal man nelijke werknemers. Mannelijke werknemers hebben dikwijls een hogere scholingsgraad dan vrouwe lijke. De gemiddelde leeftijd van vrouwelijke werknemers is boven dien belangrijk lager dan van man nelijke. Daarnaast werken mannen relatief veel meer in ploegendienst, maken overuren en verrichten werk onder verzwarende omstandighe den. Kantoren Naast de invloed van de aantals verhoudingen tussen mannen en vrouwen op het loonkostenniveau speelt ook de verhouding arbeiders- kantoorpersoneel een rol. Bedrijfstakken met relatief veel administratief personeel heb ben over het algemeen hogere loonkosten. Dat komt grotendeels door een verschil in kwalificatie. Het onderzoek brengt verder aan RIJSWIJK Werkgevers en werk nemers in het beroepsgoederenver- voer zijn het eens geworden over een nieuwe cao, die een looptijd heeft van twee jaar. Afgesproken is dat een onafhankelijk bureau een werkclassificatie-onderzoék zal in stellen, met de bedoeling de conse quenties van verschillende functie- herindelingen in de nieuwe cao te verwerken. Mocht het onderzoek een achter stand in beloning aantonen, dan zal die op 1 januari 1976 voor de helft worden gecompenseerd en voor het resterende deel op 31 de cember 1976. Het onderzoek zal worden begeleid door een nog in het leven te roepen commissie van overleg over arbeidsvoorwaarden, die eveneens tot taak krijgt weder zijds noodzakelijk geachte wijzigin gen in de cao aan te brengen. Reeds verstrekte voorschotten en andere verhogingen, die verband houden met de contractsherziening, worden met ingang van 18 mei in de loontabellen verwerkt. Onderne mers, die hun werknemers nog geen voorschotten hebben uitge keerd dienen dit uiterlijk op 31 juli het licht, dat in west-Nederland de Intussen is er een tweede proces ontwikkeld, dat in Nederland en Engeland aan het begin van een forse groeiperiode lijkt te staan: de welbekende ultra-centrifuge. Het UF6 wordt in een snel draaiende trommel geleid, waarin de zware vorm wat meer naar buiten geslin- ZUICl-AfrilO gerd wordt. In het midden wordt een verrijkte gasstroom afgetapt. Het proces heeft twee voordelei]. Het hoeft minder vaak herhaald te worden om de gewenste verrij kingsgraad te bereiken. Daarom kan een fabriek uit kleinere, een voudiger secties worden opgebouwd. En het proces vergt veel minder energie, waardoor het in pripcipe veel goedkoper is. Wie overigens bij Urenco in Almelo een order voor verrijkingsarbeid plaatst, moet ongeveer tweemaal zo veel betalen als het geldende Ame rikaanse tarief: zo'n honderd dollar per kilo. in plaats van nog geen vijftig dollar. De grap is, dat de Amerikanen geen orders meer aan nemen, hun fabrieken werken bin nenkort op topcapaciteit. En hun prijs was, bedrijfseconomisch wei nig realistisch. Als zij een nieuwe fabriek van hetzelfde type bouwen, zal die aanzienlijk duurder blijken te werken. Urenco breidt intussen in hoog tempo uit. Er zitten verder twee merkwaardige verschijnselen in de markt. Frank rijk bouwt, met buitenlandse deel name, een fabriek volgens een ei gen variant op het dure Ameri kaanse proces, en zou volgens ge ruchten een groot contract hebben afgesloten voor de onwaarschijnlijk lage prijs van 56. Ach, zeggen insiders, élke prijs die op het ogen blik genoemd wordt, heeft meer met politiek dan met economie van doen. En Zuid-Afrika heeft net met zeer hoorbare trots een proeffabriek ge opend volgens een ander proces, dat in West-Duitsland na jaren ontwikkeling al praktisch1 is opge geven omdat het nóg meer energie kost dan het Amerikaanse, en dus nóg duurder moet zijn. Niettemin wordt daar over een prijs van 74 dollar gepraat. Aan die energieproblemen tillen de Zuid-Afrikanen niet zo zwaar. Wij hebben hier erg goedkope elektrici teit, zeggen zij, en verrijkt uranium is een handzame vorm om die naar het buitenland te verkopen. Met hun steenkoollagen van tientallen miljarden tonnen, hebben ze mis schien enige reden voor dat opti misme. Maar hoe die kolen zo goed koop boven de grond komen, is natuurlijk een ander verhaal. Laser En dan hangt boven deze gecompli ceerde markt nog de laser. Met zijn nauwkeurig regelbare lichtstralen kan zo'n apparaat zonder twijfel selectief aan het lichte UF6 energie toevoeren, waarna het met een ge wone chemische reactie uit het mengsel verwijderd moet kunnen worden. Als dat technisch rond te krijgen is en uit Amerika en Rusland komen positieve geluiden dan is het verrijken van urani um ineens veel minder moeilijk en veel minder kostbaar geworden. En dan hangen heel "wat investeringen en nog veel meer plannen ineens heel erg in de lucht. Het nare is dat dan de eigen atoombom voor kleinere landen en grotere organisaties ook weer een stuk bereikbaarder wordt. Want of zo'n proces geheim te houden valt, is zeer de vraag. vkn een onzer verslaggevers AMSTERDAM Tot de toogdagen die sneuvelen behoort ook de jaarlijkse algemene vergadering van de vereniging voor weten schappelijk onderwijs op gereformeerde grondslag, waarvan de Vrije Universiteit in Amsterdam uitgaat. Deze jaarbijeenkomst is afgeschaft en in de plaats daarvan komen regionale samenkom sten (enkele zijn al gehoudjen). De bijna honderd-jarige vereniging (zij dateert van 1878 en is twee jaar ouder dan de VU zelf) is voor een niet onaanzienlijk deel van haar bestaan bezig geweest met het bijeenbrengen van geld: voor de 'eigen' universiteit. Voor de groei en bloei daarvan had de 'achterban' veel over. Nu de VU niet, of liever: nauwelijks (want zij houdt er een aantal niet-subsidiabele taken op na, die rechtstreeks verband hou den met het eigen karakter van deze universiteit) afhankelijk is van de inkomsten der vereniging, komt er ruimte voor het verdiepen van de relatie met de supporters in het land. Een middel daartoe acht men het houden van regionale bijeenkom sten (en hier hebben we meteen zo'n niet-subsidiale taak), waarop verenigingsleden aan de mensen van de wetenschap vragen kunnen stellen over wat aan de VU gebeurt, en hoe dat gebeurt en waarom dat zo gebeurt, terwijl omgekeerd VU- docenten zich kunnen bezighouden met de vraag, wat de leden nu verwachtery van 'hun' universiteit. We geven hier data en plaatsen van deze avonden. Op 1 mei spreekt om acht uur de socioloog dr. G. Dekker in het Haags Cen traal Station over: funkties van godsdienst" en kerk voor mens en samenleving. Op 12 mei komt in de Kurioskerk te Leeuwarden prof. dr. H. Linneman een inleiding houden over: is er genoeg voedsel voor een groeiende wereldbevolking? (aan vang: acht uur). De avond er op, 13 mei, staat om kwart voor acht in de achterzaal van het Amsterdamse VU-gebouw prof.' dr. J. Blauw aan getreden met een referaat over: de betekenis van het neo-marxisme. Op 15 mei is prof. Linneman weer in het Noorden: om acht uur in 'Het tehuis' te Groningen, Prof. Blauw is diezelfde avond (15 mei, half acht) in de Getuigeniskerk te Middelburg. Op 20 mei zijn er ook twee bijeenkomsten: één in Geleen (aanvang half acht) met prof. dr. L. Traas en drs. F. Haselhof over: de sociale verantwoordelijkheid van de ondernemer; en één in het Utrechtse"congresgebouw (om zacht uur) met dr. D. Th. Kuiper over: de toekomst van de christelijke orga nisaties. Op 22 mei komen we dr. G. Dekker weer tegen, nu om half acht in hotel 'Cocagne' te Eindho ven. Twee bijeenkomsten op 27 mei sluiten de uitgebreide rijin De Doelen te Rotterdam spreekt om acht uur prof. mr. J. Remmelink over: de funktie van het strafrecht vandaag, en in het Alkmaarse Landbouwhuis is om half acht dr. Kuiper weer present met zijn ver haal over het christelijk organisa tiewezen. Van een verslaggever DEN HAAG De loonkosten per werknemer in de nijverheid in Nederland (industrie en openbare nutsbedrijven) lagen in 1974 op ongeveer 30.000 gulden. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek komt tot deze raming op basis van een loonkostenonderzoek in de nijverheid over 1972. Uit voorlopige cijfers leidt het CBS af dat de jaarlijkse loonkosten per werknemer in 1974 Ongeveer 35 procent hoger waren dan in 1972, toen deze 22.100 gulden per werknemer waren. loonkosten gemiddeld hoger zijn dan in de rest van het land. Dit is voornamelijk het gevolg van de ho gere directe lonen in West-Neder land. Tevens constateert het CBS dat de gemiddelde loonkosten toe nemen met de grootte van de be drijven. In grote bedrijven zijn de gemiddelde directe lonen over het algemeen hoger als gevolg van het relatief meer voorkomen van hoger gekwalificeerd personeel. DELFT Het is dringend nodig, dat de extra-inomsten uit aard gasbaten in stijgende mate worden gebruikt om de lasten van het be drijfsleven (dat ohder meer hogere energiekosten en milieu-investerin gen moet betalen) te verlchten. Miet name geldt dit voor de expor terende industrie, aldus Gist-Broca- des in haar jaarverslag. Het bestuur stelt vast, dat door het aardgas onze betalingsbalans nog steeds positief is, ondanks de on gunstige kostenontwikkeling bij de exporterende industrie eri terwijl de winstgroei over het algemeen achterblijft bij de inflatie. De gul den wordt steeds harder, wat de export belemmert. De grote winsten uit het aardgas vloeien steeds meer aan de overheid toe. De resultaten van de buitenlandse dochters van de vennootschap wor den in het algemeen nadelig beïn vloed door de voortdurende valuta onrust. Door de bedrijven in Delft en Meppel wordt meer dan 70 pet van de produktie geëxporteerd. In verband daarmee is de koersont wikkeling van de gulden ten op zichte van de buitenlandse valuta's van groot belang. SALISBURY (Reuter) Zwarte na tionalistische leiders hebben zondag besloten niet de besprekingen met de Rhodesische premier, Ian Smith, te hervatten voordat voldaan is aan een aantal voorwaarden waarover in Loesaka, Zambia, in december vorig jaar overeenstemming was bereikt. Het besluit werd bekendgemaakt na een bijeenkomst van de Afrikaanse nationale raad (ANC), de overkoepe lende organisatie van de Rhodesi sche nationalisten. Een woordvoerder van de ANC deel de mee dat premier Smith had mee gedeeld dat ds. Sithole, een nationa listische leider, zou worden gearres teerd als hij naar Rhodesië terug keerde. Hij bevindt zich in Loesaka. Sithole was vrijgelaten ter bijwo ning van een bijeenkomst van de Organisatie voor Afrikaanse eenheid (OAE) in Tanzania en keerde daar van niet naar Rhodesië terug. Een complete set van vier originele mokken van Villeroy Boch-porselein, gedecoreerd met oud-Friesche koffie-situaties en met grappige, ouderwetse koffie-rijmpjes op de achterkant U krijgt deze vier koffiemokken voor f8,75 2 'D E-vrouwtjes'. Die knipt u gemakkelijk uit de voorkant van het D.E.-pak. Doen dus. Als 11 van koffie en gezelligheid houdt. Zo krijgt u deze originele koffiemokken in uw bezit. Voor f8,75 2 'D.E.-vrouwtjes' kunt u de complete set meteen ophalen bij een van de D.E.-geschenkencentra. Deze zijn gevestigd in Amsterdam, Arnhem, Eindhoven, Den Haag, Heerlen, Joure, Rotterdam en Utrecht. U kunt ook het bestelformulier, dat in de winkel voor u klaarligt, opsturen. Of u gebruikt de bon die u hieronder vindt. Zo bestelt u deze Friesche koffiemokkenz 1. Vul deze bon in blokletters in. 2. Voeg bij deze bon twee 'D.E.-vrouwtjes' - u vindt deze op de voorzijde van elk pak D.E.-koffie. 3. Stuur deze bon+ 2 'D-E.-vrouwtjes' en (indien u niet per giro betaalt) een betaalcheque van f 8,75 in een gefrankeerde envelop naar Douwe Egberts, Friesche koffiemokken. Postbus 2076, Utrecht. Betalingswijze; door bank- of girobetaalcheque a f8,75 met vermelding 'Friesche koffiemokken' in te sluiten bij deze bon, of door f 8,75 apart over temaken op giro 79900 un.v. Douwe Egberts, met vermelding'Friesche koffiemokkenrB innen enkele weken krijgt u de mokken thuisgestuurd. Ik betaal <Lm.v.nbijgaande cheque of Opet giro. Plaats. (jeweetdatlgxdis)

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 15