Vietnam krijgt voor 1,5 miljoen noodhulp I 'Leer de taal een kinderen dat de gereedschap is' Politiek doordrenkt economisch beleid Yehudi Menuhin boeit vooral met Bartok Herdenkingsconcert Medisch comité: nog meer zendingen Haagse Kamer van Koophandel Beloning uitgeloofd voor inlichtingen moord op expediteur Vreugde over Vietnam Kaarsenfabriek wil korter gaan werken Expositie Martie Verdenius: Nederlands om prettiger te leven Ford Nederland bouwt nieuwe serie zware vrachtauto's Gesprek over beheersvorm Haags orkest Bisschop die nederlaag lijdt TROUW/KWARTET DONDERDAG 1 MEI 1975 BINNENLAND PS9/RH13 Van een verslaggever AMSTERDAM Het Medisch Comité Nederland-Vietnam heeft voor 1,5 miljoen gulden aan nood- zendingen naar Zuid-Vietnam gestuurd. Er worden momenteel een aantal nieuwe zendingen voor bereid. Prof. dr. J. H. de Haas. voorzitter van het medisch comité, vertelde gistermiddag tijdens een bijeen komst in Krasnapolsky dat een ge charterd vliegtuig met voor 1.2 mil joen gulden aan medicamenten al in Vietnam is aangekomen. Boven dien is een schip onderweg met 120 ton melkpoeder, goed voor een mil joen liter melk. De zendingen, die nog worden voorbereid, zijn, aldus prof. De Haas, in de eerste plaats bestemd voor de politieke gevange nen. Hun toestand tart elke beschrij ving, zo zegt het MCNV. 'Onder deze tweehonderdduizend vermink ten, lammen en blinden gaat tu berculose als een gesel rond. Het is een elementaire plicht deze slacht offers van het meest brute geweld te hulp te komen en daarbij de bevolking die voor hen moet zorgen niet te vergeten'. Prof. De Haas verwacht, dat door de vrijlating van de politieke gevangenen de tbc zich verder in de Vietnamese bevol king zal verspreiden. Volgens de MCNV-voorzitter blijven daarom noodzendingen voor Zuid-Vietnam nog lange tijd dringend noodzake lijk. De strijd om de opbouw van Viet nam is misschien moeilijker dan de militaire en politieke oorlogvoering zelf, aldus prof. De Haas. Onvoor stelbaar slecht zijn de levensom standigheden waaronder de miljoe nen bewoners door de legers van oud-president Thieu zijn achterge laten. Voor deze miljoenen heeft de VRR de zorg op zich genomen en een beroep gedaan op internationa le organisaties mee te heiepen aan het lenigen van de nood, zo zei de voorzitter van het medisch comité. Hereniging Phan Than Nam, die op de bijeen komst de VRR vertegenwoordigde, zei dat op een hereniging van beide delen van Vietnam zal worden aan gestuurd. Dit zal stap voor stap gaan en is geen kwestie van enkele maanden, maar van één of meer jaren. We hebben alle mogelijke steun nodig om het land opnieuw op te bouwen. Het is niet alleen verwoest door oorlogsgeweld maar de afgelopen dagen bovendien ge plunderd door soldaten van het re giem in Saigon, aldus Nam. Hij kon nog niet vertellen wat er met de regering-Minh gaat gebeu ren, omdat veel afhangt van de Van een verslaggever DEN HAAG - Het economisch beleid van de regering is door drenkt met politieke invloeden. Dat is heel duidelijk met maat regelen als de selectieve investeringsregeling en het spreidings- beleid, waaraan uitsluitend politieke motieven ten grondslag liggen. Dit heeft de ondervoorzitter van de Haagse Kamer van Koophandel mr. J. Fernhout gezegd tijdens een bij- eenkomst van de NCW, het Neder lands Christelijk Werkgeversver bond. De regering gaat volgens hem bij de spreiding van de rijks diensten slechts uit van politieke I toezeggingen, zonder zich reken schap te geven van de regionale gevolgen. Het overheidsbeleid is de j laatste jaren zwaar mank gegaan aan het ontbreken van voldoende wetenschappelijke onderbouwing van het regionale beleid, aldus mr. Fernhout. Volgens hem had de regering op het beslissende moment op zijn minst moeten beschikken over een totaal overzicht van de verlangens van de verschillende Sectoren van het maatschappelijk bestel en over een duidelijke keuze daaruit. De ondervoorzitter hield een pleidooi voor de opzet van een beleid, dat ook vanuit de regio's is opgebouwd. Bij die regionale onderbouwing be hoort volgens hem ook het be drijfsleven een belangrijke stem in het kapittel te hebben. 'Ook het bedrijfsleven heeft immers belang bij het regionale gebeuren. Zo is bijvoorbeeld het leefklimaat in een bepaald gebied van uiterma te groot belang voor de onderne ming. Daarbij spelen factoren als de huisvestingsmogelijkheden, ver voersvoorzieningen en recreatie een belangrijke rol.' zo meende hij. Hij pleitte dan ook voor een ruimtelijk ordeningspatroon, waarin ook aan de economische activiteiten vol doende gewicht wordt toegekend. Kettingreacties De samensteller van het rapport 'Doeleinden voor een regionaal eco nomisch beleid voor Den Haag en omstreken' van de Haagse Kamer van Koophandel te Den Haag. drs. S. A. van Keulen, leverde felle kri tiek op het besluit van de regering in eerste instantie 6.500 arbeids plaatsen bij de overheid naar an dere regio's te verplaatsen. Hij waarschuwde voor de gevaarlijke kettingreacties van dit besluit. 'Tot het complex van economische activiteiten door de aanwezigheid van overheidsdiensten in Den Haag behoren bijvoorbeeld de manage- mentskantoren van de petro-che- mische industrie en daaraan gekop peld de tientallen technische ad viesbureaus. Alles bij elkaar zo'n 6 a 7 duizend arbeidsplaatsen in de administratieve sector'. De kettingreacties van het sprei- dingsbeleld voor deze sectoren zijn, aldus drs. Van Keulen, nooit door de overheid op papier gezet en in hun samenhang bekeken. Volgens hem moet men er rekening mee houden, dat met de verhuizing van iedere arbeidsplaats bij de overheid, er bijna twee arbeidsplaatsen in de particuliere sector vanuit Den Haag mee zullen verdwijnen. 'Dat bete kent, dat met de spreiding van de voorgenomen 6.500 arbeidsplaatsen Van een verslaggever ARNHEM De Arnhemse hoofdof ficier van justitie heeft een belo ning van tienduizend gulden uitge loofd voor inlichtingen die leiden tot oplossing van de moord op de veertigjarige transportondernemer G. Bouw uit Nijkerk. De heer Bouw achtervolgde begin deze maand zijn gestolen vrachtauto en wist op de rijksweg onder Ede de wagen klem te rijden. Daar werd hij doodge schoten. bij de overheid er zo'n 10 duizend in de particuliere sfeer zullen ver dwijnen', aldus drs. Van Keulen. vanuit Amsterdam moeilijk te pei len houding van Minh. Nam stelde dat de VRR in elk geval bereid is samen te werken met een ieder, die de politiek van verzoening en de mocratie verstaat. Volgens hem zul len in de gebieden, die onder de controle van de VRR vallen geen represailles komen tegen autoritei ten van het voormalige bewind in Saigon. Ook de soldaten van dit regiem zullen vrijuit gaan. Boven dien zal de VRR de vluchtelingen helpen bij de terugkeer naar hun oorspronkelijke woonplaatsen. Voorlopig kunnen buitenlandse journalisten Vietnam niet bezoe ken. De situatie is volgens Nam nog niet geheel veilig. Wel is een dele gatie Franse en Amerikaanse jour nalisten uitgenodigd om een bezoek aan Vietnam te brengen. Volgens de VRR-vertegenwoordiger zullen zeer spoedig weer journalisten tot Vietnam worden toegelaten. 'De buitenlanders, onder wie enige journalisten die tijdens de overgave van Saigon in de hoofdstad waren, kunnen ongehinderd doorgaan met hun werk, onder voorwaarde dat ze geen ondermijnende activiteiten tegen het revolutionaire bewind zullen ondernemen', aldus Nam. Goud spoorloos Hij zei dat de vrijlating van de politieke gevangenen, die door het bewind van Thieu in de zogenaam de 'tijgerkooien' zijn vastgezet, worden bemoeilijkt doordat het voormalige regiem de dossiers van de politieke gevangenen in dosiers van gewone gevangenen veranderd heeft. 'We moeten daarom ieder dossier zorgvuldig napluizen om te voorkomen dat we gewone misdadi gers loslaten', aldus Nam. De 17 ton goud, die Thieu eerder heeft geprobeerd naar het buiten land te brengen, zijn volgens Nam spoorloos. Volgens hem\ is het mo gelijk dat Thieu een deel er van bij zijn vertrek uit Zuid-Vietnam heeft meegenomen. Het goud maakte, zo zei de VRR-vertegenwoordiger, deel uit van de reserves van de staats kas van het oude bewind. door Jac. Kort AMSTERDAM Opnieuw stond Yehudi Menuhin op het podium van het Concertgebouw, als solist bij het Amsterdams Philharmo- nisch Orkest in een tweetal Vioolconcerten. Het Medisch Comité Nederland Vietnam heeft haar activistendag gisteren in feestelijke stemming gehouden in verband met de overgave van de Zuidvietnamese regering aan de VRR. De vertegenwoordiger van de VRR te Parijs, die naar Krasnapolsky was gekomen, omhelst hier prof. De Haas van het comité. Van een verslaggever SCHIJNDEL De SchijndeLse fa brikant van kerk- en sierkaarsen Gebr. Belsius heeft voor 106 man personeel werktijdverkorting aan gevraagd. Volgens directeur H. G. C. Oteman, is over de aanvraag nog geen beslissing genomen. Het is de bedoeling dat voor het hele personeel de wekelijkse werk tijd tot de helft zaJ worden terug gebracht. Dat houdt in dat een deel van de werknemers drie dagen per week en een ander deel twee dagen per week zal gaan werken. De week daarop is het omgekeerde het geval. Volgens de directie is de werktijd verkorting nodig in verband met overproduktie en de ongunstige markt. Ze zal voorlopig een nog onbekend aantal weken duren. De fabriek, die vorig jaar van een familiebedrijf werd omgezet in een bv bestond in 1971 100 jaar. Aan vankelijk werden er alleen kerk- DEN HAAG Wethouder Vink van jeugd, sport, recreatie en kunstza ken opent vanmiddag om 13.00 uur in Amicitia een tentoonstelling over socialistische literatuur in het kader van de Haagse 1 mei-festivi teiten. De expositie die de gehele middag geopend is geeft een glo baal overzicht van Multatuli en Herman Gorter tot Pierre van Vol lehoven en Wim de Vries. door Aukje Holtrop AMSTERDAM 'De meeste mensen kunnen best denken, maar niet praten. Luister maar eens als een paar mensen met elkaar in gesprek zijn. Ze roepen vaak maar wat, gebruiken voortdu rend stopwoorden, luisteren niet naar elkaar. Ik wilde proberen daar iets aan te veranderen en toen heb ik een boekje geschreven waarmee op scholen gewerkt kan worden.' Het boekje heet: Nederlands om prettiger te leven; Leren Praten, is uitgegeven door Wolters-Noordhof ln Groningen 15,50) en werd ge schreven door Martie Verdenius Martie Verdenius, vroeger een be kend cabaretière en schrijfster van vele cabaretteksten, heeft na haar cabaretwerk vijftien jaar les gege ven aan huishoud- en nijverheids scholen. Ze gaf het vak 'verkoop- kunde' aan toekomstige verkoop sters, schreef daar een lesboek over en werd daarna gevraagd een boek te schrijven om leerlingen te leren meer met hun taal te doen dan alleen maar een paar uitroepen sla ken en voor de rest stommetje te spelen. 'We kunnen niet praten, klappen dicht, associëren niet meer. Onze geslotenheid is een typisch Neder lands probleem, we kunnen geen aardige dingen zeggen, geen onge lijk bekennen, we weten niet wat we moeten doen als iemand ons prijst. Ja, aan het graf dan kunnen we complimenten uitdelen, dan wel. Maar bij andere gelegenheden weten we niet hoe we moeten rea geren'. In de klas merkte mevrouw Verde nius hoe hinderlijk dat onvermogen om te praten was. 'Als je wat vroeg kreeg je onduidelijk of geen ant woord. De kinderen konden niet uit hun woorden komen, niet vertellen waar ze mee bezig waren, of vragen stellen. Zoiets werkt dan erg door bij de lessen. Ik heb toen bedacht dat je via allerlei oefeningen, spel letjes en zo leerlingen kon leren praten. Geleidelijk aan van alleen maar enkele woorden, zinnen ma ken en vervolgens een discussie voeren, spreekbeurten houden. Ik ging ervan uit dat ze daar. wat ze later ook zouden gaan doen, veel plezier en gemak van zouden heb ben en dat het in ieder geval de gewone omgang tussen mensen zou kunnen verbeteren. Daar ben ik met die lessen wel in geslaagd. Niet alleen de kinderen vonden het leuk, maar het had ook resultaat bij andere lessen. Er bleken gewo ne, redelijke gesprekken mogelijk te zijn'. De 'methode' van Martie Verdenius zou uitstekend passen in het vak 'omgangskunde' dat als een soort sociaal vak binnen het huishoud en nijverheidsonderwijs zal worden ingevoerd. Omdat veel leerlingen terecht komen in beroepen waar ze met mensen om moeten gaan, in gezinnen, ziekenhuizen, tehuizen etc. is het heel nuttig dat ze op school iets leren over hoe je met andere mensen om moet gaan. Zo zeggen wat ze denken en vinden en meeste mensen zijn bang om te praten. Ik geloof dat ik ze met dit boekje kan helpen'. Het boekje laat met veel voorbeel den zien, hoe de dagelijkse praktijk van het praten is. Onduidelijke te lefoongesprekken, onbegrijpelijke vragen en antwoorden, mededelin gen die voor een buitenstaander absoluut niet te doorgronden zij Daarna wordt dan aangegeven hoe het beter zou kunnen en tenslotte worden aanwijzingen gegeven hoe in groeps - of klasseverband geoe fend kan worden in normaal pra ten, of het nou voor de telefoon is of op straat, in de klas en thuis. Makkelijk Uit 'Leren praten' van Martie Verdenius. vanzelfsprekend is het niet, dat ieder mens dat van nature wel kan. Voor onderwijs Het boekje van Martie Verdenius is dan ook in de eerste plaats voor het onderwijs geschreven, maar omdat veel meer mensen met het 'praatprobleem' zitten, zou het ook best in andere groepen gebruikt luisteren naar wat een ander zegt. Het is ee algemeen probleem, de kunnen worden. 'Je hebt niet voor niets allerlei cursussen waar men sen kunnen leren praten, rustig 'Het boekje is makkelijk geschre ven, expres omdat die leerlingen vaak maar een kleine woordenschat hebben. Dat niet kunnen praten is vaak een kwestie van taalarmoede, maar vergis Je niet. Ook kinderen uit hogere milieus kunnen niet zo goed praten. Daar krijg je klungeli ge zinnen, stopwoorden', 'dus' zeg gen en 'eh'. Het is een soort geeste lijke luiheid. Wordt er niet erg veel de nadruk gelegd op het feit dat slecht praten ongemanierd is en is het boekje Leren Praten niet een soort cursus: hoe hoort het eigenlijk? 'Nee, die goede manieren, daar gaat het niet om, al vind ik de ongema nierdheid die je vaak op scholen tegen komt wel erg vervelend. Nee, de nadruk ligt op het feit, dat je prettiger leeft als je je goed kunt uidrukken. In een .televisiepro gramma over werkende jongeren kwam ter sprake dat deze jongeren het als een handicap voelen dat ze niet konden praten. Ze vonden dat ze dat eigenlijk op school hadden moeten leren en daar ben ik het mee eens. Zo'n cursusje als Ik ge schreven heb zou al op de basis school gedaan kunnen worden. Leer kinderen dat de taal een gereed schap is om gedachten onder woor den te brengen. En dat gereedschap moet gecultiveerd worden. Het is belangrijk en prettig om bij liefde, haat en mislukkingen te kunnen en te durven zeggen wat je denk en voelt. Dat voelen, dat doet ieder een, maar het ook kunnen uitspre ken moet aangeleerd worden. En ik kan uit eigen ervaring vertellen dat lessen, spelletjes over dit on derwerp wonderen kunnen doen. Praten :s tenslotte iets meer dan weten, dat. je tenslotte iets meer dan hoog moet met je stem en met de punt naar beneden'. kaarsen van zuivere bijenwas ge maakt. Sinds tientallen jaren ech ter worden er behalve deze kerk kaarsen ook sierkaarsen gebabri- ceerd van kunstwas. De export van deze artikelen is vooral naar Ame rika, Canada en diverse Europese landen. De firma Gebr. Bolsius heeft al jaren het predikaat pause lijk hofleverancier. AMSTERDAM De assemblage van een nieuwe serie zware vracht wagens (de H-serie). van de Escor te Estate (stationcar) en van de middelzware truck (N-serie) waar borgt de werkgelegenheid voor de 1500 werknemers bij de Fordfabriek in Amsterdam de eerstkomende ja ren. Vorige maa-nd nog dreigden er ont slagen, toen bekend werd dat de assemblage van de Cortina perso nenauto in zijn geheel naar Enge land moest worden overgeheveld. Ford Amsterdam heeft daarna een reorganisatie doorgevoerd. Een deel van het personeel is omgeschoold voor het verrichten van hoger ge kwalificeerde arbeid. De nieuwe serie zware vrachtwa gens is bestemd voor heel Europa en Noord-Afrika. Hij kreeg de naam 'Transcontinental' en hoort tot de zogenaamde H-serie. De bouw van een nieuwe produktiehal, een testbaan en een uitbreiding van de onderdelenvoorziening heeft in totaal 72 miljoen gulden gekost. Op het ogenblik bedraagt de dag- produktle nog zes vrachtwagens. Tezijnertijd moeten dit er 23 wor den. Dat was ten eerste het overbekende en zeer geliefde concert in E groot van Joh. Seb. Bach, waarin Menu hin vooral Ln het prachtig gespeel de langzame middendeel zijn mees terklasse demonstreerde. Het eerste deel had de kenmerken van de onrust, waarover ik in mijn vorige recensie sprak. Het slotdeel werd in een supersonische snelheid ge speeld, maar ik weet niet of dat 'zo hoorde'. Mooi kan ik het zo niet vinden. Aan het Adagio behoud ik sublieme herinneringen. Het tweede stuk was het vioolcon cert nr. 1 van Bela Bartdk, dat in 1908 werd geschreven, doch eerst in 1959, vijftien jaar na de dood van de componist, het licht zag. Het is een tweedelig werk, waarvan het eerste geheel fuigatisch van opzet, is (merkwaardigerwijze op een geva rieerd 12-tonig thema!) en het tweede deel Hongaars-Slavische folkloristische trekken vertoont; Menuhin heeft altijd veel affiniteit gehad met Bartofc's werk. Het twee de concert van de meester had hij onmiddelijk na het verschijnen op zijn repertoire. En ook dit later tevoorschijn gekomen concert spreekt hem bijzonder toe, gelijk uit zijn prachtige vertolking van de vioolpartij viel te concluderen. Het A'dams PhiLharmonlsch Orkest stond deze avond niet onder leiding van Kersjes. De assistent-dirigent, Kees Bakels, had de leiding, waar bij deze niet voor een gemakkelijke taak stond. Want behalve het bege leiden der beide soloconcerten, had Geen naaktzwemmen BERGEN AAN ZEE De gemeen teraad van Bergen aan Zee heeft gisteravond met negen tegen zes stemmen een initiatiefvoorstel van de PvdA-fractie verworpen, waar mee de instelling van een naakt strand tussen Bergen aan Zee en Schoort werd beoogd. De gehele PvdA-fractie plus de eenmansfrac tie Bergens Belang stemden voor het voorstel, de WD, de Boeren partij en het CDA stemden tegen. De officier van justitie ln het aron- dissement Alkmaar had de burge meester nadrukkelijk te kennen ge geven dat ongeklede strandrecrea- tie te allen tijde een strafbaar feit is in de zin van het wetboek van strafrecht. Hij kondigde de burge meester aan op grond daarvan te zullen vervolgen. hij uit te voeren: Haydn's symfonie nr. 103 (de paukenroffel) en Don Juan van Richard Strauss. Zowel het een als het ander leidde tot voortreffelijk resultaat. Hij leidt het orkest met vaste hand, heeft alle aandacht voor de details der partituren en houdt de grote lijn goed in het oog. Een veelbelovend dirigent. DEN HAAG Het feit dat de leden van het bestuur van het Residentie Orkest op bestuursgebied leken zijn, is voor de zogenaamde 'graaf- ploeg' van het Haagse ensemble één van de argumenten bij het bepleiten van wijziging ln de be heersvorm. Een stichting als behe rend orgaan van een symfonie-or kest acht men in feite verouderd. Op verschillende niveau's ls de structuur van het orkest aan de orde gesteld, hetgeen in de afgelo pen weken geleid heeft tot niet minder dan twaalf uiteenlopende benaderingen, onder andere van de zijde van de orkestcommissie, het bestuur, de directeur en de graaf- ploeg. Op deze wijze hoopt men te kunnen komen tot een definitief ontwerp van de knelpuntennota. Men is van mening, dat de ontwik- kelig binnen het orkest voor wat betreft de beheersvorm het advies van een deskundige buitenstaander nodig heeft. Een deskundige die tevens ln staat is dit advies te realiseren en te begeleiden. Over deze zaak is overleg gaande met het gemeentebestuur. In afwachting van een beslissende oplossing buigt een commissie van vijf leden, zijn de de bestuursleden prof. dr. J. P. van de Geer en mr. G. E. ten Feld, de directeur van het orkest, de voorzitter van de orkestcommissie en de programma-coördinator zich over de dagelijkse problematiek van het functioneren van het Haagse orkest. Het is niet ondenkbaar, dat men in de naaste toekomst zal overwegen de werkzaamheden van de huidige artistieke commissie in handen te leggen van een artistiek leider. Krimpen aan de Lek heeft gisteren het feit gevierd dat de Hollandse graaf 911 jaar geleden de stad veroverde op de bisschop van Utrecht. De bisschop, die zijn nederlaag nog niet vermoedt, wordt hier per draagstoel het stadje binnengebracht. (ADVERTENTIE) CONCERTGEBOUW - AMSTERDAM 4 mei 1975,19.30 uur onder auspiciën van de oud-illegale bladen Hel Parool - Trouw - Vrij Nederland bericht aan de levenden voor orkest, gemengd koor en declamatie muziek: Hans Henkemans, tekst: H. M. v. Randwijk twee minuten stilte 5e symfonie van Beethoven uitvoerenden: Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink Het Toonkunstkoor o.l.v. Fran6 Mo.onen Henk van Ulsen (voordracht) Bernard Haitink (algehele leiding) prijs der plaatsen 3,- a.i. Toegangskaarten zijn vanaf 28 april nog uitsluitend verkrijgbaar aan het Con certgebouw van 10.00—15.00 uur. Telefonisch reserveren ib alleen mogelijk vanaf 28 april bij het Concertgebouw, telefoon 020-718345.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13