Rijnmond is na tien jaar niet meer weg te denken Duitse industrie werkt aan auto's op alcohol autobiografie Alfa Romeo Eerste stationcar van 'Kroonjaargesprek' met voorzitter W. A. Fibbe 'Het woord is nu aan Den Haag' Hollandse Auto Import: ook AMC-auto's in België Oldtimersclub voor de Morris Minor Nederlanders tuk op Rolls-Royces TROUW/KWARTET DONDERDAG 1 MEI 1975 door Hans W. Ledeboer ROTTERDAM In het ko mende najaar zal Rijnmond, 'n coöperatie van 23 gemeenten om de Nieuwe Waterweg, zijn tiende verjaardag vieren. Er is een kans, dat dit openbare lichaam zijn 'kroonjaar' ingaat met een prachtig geschenk: de langverwachte gewestwet, die voor Rijnmond bepalend zal moeten worden. Het bestaan van Rijnmond werd gegrondvest op de Rijnmondwet en in de ontwikkeling van de afgelo pen tien jaar zijn er drie fasen te constateren. Eerst lieten de ge meenten Rijnmond zoveel mogelijk overal buiten, en voor zover Rijn mond zich op grond van de wet met bestuurlijke aangelegenheden ging bemoeien ruimtelijke orde ning, woningcontingentering vond men dat maar hinderlijk. Daarna zagen de gemeenten, dat zij onmogelijk om Rijnmond heen konden. Het nut zag men over het algemeen echter nog niet in. Nu zeggen de Rijnmondgemeenten: 'Op eigen houtje komen we niet uit heel veel zaken. Laten we het sa men doen met Rijnmond.' Rijn mond is moeilijk meer weg te den ken uit het gebied rond de Nieuwe Waterweg. Over de komende gewestwet is maar weinig bekend en een gesprek met de heer W. A. Fibbe, sinds 1968 Rijnmondvoorzitter, geeft geen op heldering, want hij weet zelf niet waar de minister heen wil: 'Er is niet anders dan een advies van de wetenschappelijke raad voor het re geringsbeleid van een maand of twee geleden. Die raad adviseert de minister, de provinciewet zo te wijzigen dat er twintig tot vijfen twintig gewesten komen die, als een soort verkleinde provincies zouden kunnen functioneren. Een aantal provincies blijft in dat advies onaangetast, de geadviseerde opzet betreft Noord- en Zuid-Hol land en Noord-Brabant. Maar dit advies staat tegenover de structuur schets, die de minister van binnen landse zaken vorig Jaar publiceerde. Die hield een bestuurlijke herinde ling van ons land in. Er zouden 44 gewesten dienen te komen. Wat er nu komt, weet niemand. Het is geen kwestie van 'knippen in de landkaart.' Vierenveertig gewesten zijn klein, munten dus niet uit in kracht. Twintig gewesten kunnen krachtig zijn.' Rijnmond is tien geleden opgezet als een expe riment en de minister zei toen zelf, dat er duidelijk aanvullingen en verbeteringen nodig zouden zijn. Hij wilde dat Rijnmond zelf aan de slag zou gaan an met ideeën zou komen. Niet statisch De heer Fibbe en zijn mede-Rijn mondbestuurders zijn vol enthousi asme aan de slag gegaan. In 1970 De heer W. A. Fibbe, aud-a.r.-gemeenteraadslid en oud-wethouder van Rot terdam volgde in 1968 mr. V. G. M. Marijnen (die toen burgemeester van Den Haag werd) op ais voorzitter van Rijnmond. Er is toen gezegd dat de heer Marijnen hem een goed bestuursapparaat maar ook een bijzonder goed omstreden bestuursorgaan had nagelaten. Na Marijnen hebben Fibbe en zijn medebestuurders er met grote inspan ning aan gewerkt om Rijnmond, een experiment voor een nieuwe bestuurs vorm, gestalte te geven. Rijnmond bestaat komend najaar tien jaar. Dan komt de Wet op de Selectieve Investeringsregeling in werking, steunend op voorbereidend werk van Rotterdam en Rijnmond. Dit jaar kan, blijkt uit de woorden van de heer Fibbe, ook de Gewestwet gestalte krijgen. Niet alleen voor Rijnmond maar' voor het gehele regionale bestuur In Neder land kan het lopende jaar zeer belangrijk worden. Onze redacteur Hans W. Ledeboer had een gesprek met Rijnmondvoorzitter W. A. Fibbe. lanceerde hij in de vergadering van de Rijnmondraad rechtstreeks gekozen door de bevolking een structuurschets, die in grote trek ken inhield: een volledige bestuurlij ke integratie in de Rijnmondregio, géén statische omvang van dit ge bied, maar mogelijkheden, er om liggende gemeente in op te nemen. De Rijnmondraad als hoogste or gaan en instelling van een college van advies en samenwerking, dat de gemeenten een royaal récht van mede beraad biedt. De heer Fibbe zegt nu: 'In de tien jaar van zijn bestaan heeft Rijn mond tot vermoeienis toe zich met zichzelf bezig gehouden en heel wat ideeën gespuid. De wetgever gaf echter nog nooit een afdoend ant woord en van die wetgever zijn wij geheel afhankelijk. Die wetgever beseft dat de zaak heel gecompli ceerd is en daarom tijd en geduld nodig heeft. Maar ik hoop dat de wetgever er evenzeer van overtuigd is, dat wij nooit alleen uit de pro blemen kunnen komen waarmee we zitten.' Natuurlijk is ér verschil tussen het Rijnmond van tien jaar geleden en het Rijnmond van nu. 'Maar als Rijnmond nu méér is dan tien jaar geleden', zegt de heer Fibbe, 'dan is dat niet te danken aan de activiteit van de wetgever, maar alleen aan wat Rijnmond zelf heeft onderno men. Waarbij het zeker niet heeft ontbroken aan de medewerking van een aantal gemeentebesturen. Door die medewerking hebben we nu de dienst centraal milieubeheer Rijn mond, de overdracht van een aan tal hinderwetbevoegdheden en ook de vrijwillige overeenkomst met Rotterdam en andere Rijnmondge meenten. Volgens welke Rijnmond adviezen uitbrengt bij overdracht van gronden. Die regeling is een goede voorbereiding geweest voor de Wet op de Selectieve Investe ringsregeling, die nu nog door de Eerste Kamer moet. Zij draagt aan Rijnmond op: deels zelfstandige beslissingen, deels een adviserende taak bij de vestiging van bedrijven. Ik verwacht dat deze wet in sep tember in werking treedt, hetgeen betekent dat dan de sleutel tot het sociaal-economische beleid rond de Nieuwe Waterweg voor een groot deel in handen van Rijnmond zal zijn gelegd.' Geld Wat tenslotte de heer Fibbe heel hoog zit. is de manier waarop Rijn mond volgens de Rijnmondwet aan z'n geld moet komen: via heffin gen. opgelegd aan de gemeenten. Daarvan meent hij: 'De financiële regeling ten opzichte van de ge meenten vind ik nog altijd een on rechtvaardige zaak. Wij doen een ingreep in het budget van de ge meenten, maar de besteding is vol ledig aan ons, de gemeenten heb ben daarover geen enkele zeggen schap. Ik wil liever een eigen be groting met een rechtstreekse band tussen Rijnmond en het Rijk, zoals er ook een rechtstreekse band be staat tussen het Rijk en de ge meenten via het gemeentefonds.' door Sicco de Jong En met een glimlach; 'In de afge lopen tien jaar heeft Rijnmond er wellicht lang over gedaan, maar het is toch een factor geworden die niet meer is weg te denken.' Woord aan Den Haag De heer Fibbe meent, dat nu het woord is aan Den Haag en dat Den Haag niet langer moet wachten. 'Dat is een kwestie van harde be stuurspraktijk.' Interessant is in dit alles de vor ming van deelgemeenten binnen Rotterdam: Charlois, Hoogvliet, Hoek van Holland, Rotterdam-Oost. Er is wel eens gesteld, dat als Rijnmond eenmaal een krachtig gewest is, deze deelgemeenten bin nen het 'gewest Groot-Rotterdam', zoals Rijnmond dan zou worden, eenzelfde positie zouden hebben als alle andere Rijnmondgemeenten, bijvoorbeeld Vlaardingen, Schie dam. noem maar op. In dit bestel zou de vroegere gemeenten Rotter dam kunnen worden 'opgedeeld.' Maar in dde richting denken niet veel mensen meer. De heer Fibbe: 'Men zoekt naar een bestuur, dat gedecentraliseerd optreedt. De gewone man moet zich ten nauwste betrokken voelen bij het reilen en zeilen van de omge ving waarin hij woont. Maar er zijn ook zaken, die gecentraliseerd moe ten worden opgelost, die van te grote allure zijn. De situatie is geë volueerd. Rotterdam-Oost of Char lois zijn zeker voorlopig niet op een niveau van Vlaardingen of Schie dam te brengen. Dan haal je zoveel overhoop. Een volgende stap is ei genlijk eenvoudig. Er is een aantal zaken zó groot, dat een gemeenten ze niet kan overhappen. Dan kom je in een regio. Zo'n gewest moet niet te klein zijn. Het moet zó groot zijn. dat het een krachtig bestuur kan leveren. En dan kom je inderdaad misschien bij een ver kleinde provincie. Ik vind in dit kader gezien ook, dat de grenzen van Rijnmond groter moeten zijn dan ze nu zijn. Zelfs In zijn con ceptie van vierenveertig gewesten heeft de minister gedacht aan een groter Rijnmond. En een gewest moet een aanzienlijk ambtelijk korps hebben om de problemen aan te kunnen. Dat kan een klein ge west niet opbrengen.' In een door de bondsregering gesubsidieerd researchprogramma werkt de Duitse automobielindu strie aan alternatieve motorbrandstoffen. De eerste concurrent van benzine, die kans maakt, is methylalcohol. Ingenieurs van Volkswagen rijden thans met 45 auto's dagelijks proefritten. Het nationale onderzoek wordt gecoördineerd door prof. Hans Scherenberg, technisch direkteur van Daimler-Benz. De combinatie van auto en alcohol- gebruik blijkt, wanneer de con- ,i, l-lf sumptie voor de motor bestemd is, iPj: -jiiili1 goede toekomstkansen te hebben. Si :1 iilaiMfe j] Er worden schonere uitlaatgassen h i, 1 1 11 mee bereikt en in kosten kan I 'I jf methylalcohol concurrerend wor- jj i- i i i den. De bereiding hiervan uit k 1 - steenkool zou volgens VW twintig cent per liter kosten en uit aardgas zeven cent per liter, waarbij de motor echter wel twee keer zoveel alcohol als benzine verstookt. Methylalcohol verschilt chemisch enigszins van ethylalcohol, die drinkbaar is en voor spiritus giftig wordt gemaakt. Ethylalcohol wordt aan agrarische produkten onttrok ken en zou volgens een studie van de universiteit van Texas ook als motorbrandstof kunnen dienen. Maar de Duitse proeven richten zich uitsluitend op methylalcohol of methanol. Het aantrekkelijke hier van is dat de automotor nauwelijks gewijzigd behoeft te worden om er op te kunnen draaien. Methanol is klopvast, zodat geen loodtoevoeging nodig is, en er is nog tien procent méér motorvermogen uit te halen ook. Om die reden werd methanol in het verleden veelvuldig toegepast voor race-auto's. Het twee keer zo hoge verbruik vergt echter een dubbel zo grote brandstoftank, die bovendien al dus een rapport van Daimler-Benz goed beveiligd moet zijn tegen verdamping. Methanol heeft een kookpunt van 63 graden Celsius en is in tegenstelling tot ethylalcohol giftig, wat overigens ook voor ben zine geldt. Koudstart Daimler-Benz heeft met de Merce- des-racewagens in het verleden al veel ervaring met alcohol als brandstof opgedaan. Nu heeft het concern ook een Hercedes-Benz 450 S met acht-cilindermotor op deze brandstof laten rijden. Door de neiging van methanol snel te ver dampen moest hiervoor wel de koudstart verbeterd worden en moest de capaciteit van de brand stofinspuiting verdubbeld worden. Dit alles bijeen is niet duur. Maar methanol zelf is nog wel prijziger dan benzine, omgerekend naar de energie-opbrengst. Bij massapro- duktie zou dit echter te verbeteren zijn: men kan het zelfs uit afval bereiden. Behalve het voordeel uit oogpunt van energie de onafhankelijk heid van olie heeft methanol ook grote voordelen voor het terug brengen van luchtvervuiling. Vol gens Daimler-Benz worden de emis sies aan koolmonoxide en koolwa- Volkswagen Golf op methanol: een wagen uit het onderzoekpro gramma van het ministerie van Research en Technologie te Bonn. terstoffen gehalveerd en van de meest giftige stikstofoxiden zelfs tot één derde teruggebracht. Bij Volkswagen wordt er in eerste Instantie aan gedacht om een om schakeling op een mengsel van benzine en methanol te bereiken. Hiertoe zijn 22 VW's Golf, elf Au di's 100 en twaalf VW-bedrijfswa- gens ingezet. Een auto, die op zui ver methanol rijdt, achten Daim ler-Benz en Volkswagen vóór 1980 niet haalbaar In Amerika heeft het rubbercon cern Goodyear 's werelds groot ste autobandenfabrikant een brandstof ontwikkeld, die voor 72 procent bestaat uit benzine, voor 25 procent uit alcohol en voor 3 pro cent uit water. Hiermee is de hoe veelheid schadelijke uitlaatgassen al teruggebracht tot één derde van het totaal. Verder is volgens Good year een besparing aan benzine van één kwart mogelijk, wat dus inhoudt dat de combinatie van al cohol en water evenveel energie oplevert als benzine zou doen. Een Franse ingenieur in Rouaan, Jean Chambrinl is er in geslaagd een brandstof uit alcohol en water zonder benzine te ontwikkelen, waarop in zijn laboratorium een motor van een Renault 16 draait. Het gaat om een verbinding van zestig procent onthard water en veertig procent methanol. De wer kelijke krachtbron is daarbij niet meer de alcohol, maar waterstofgas, dat uit het water vrijkomt. En ook met dit waterstofgas wordt als al ternatieve brandstof op grote schaal geëxperimenteerd, met name in Amerika. In de Autobiografie van vol gende week wordt waterstof gas als motorbrandstof onder werp van de rubriek. Octaangehalte verplicht op Duitse pompen Met ingang van 1 Januari 1976 moet op alle Duise benzinepompen het octaangehalte van de benzine worden aangegeven. Dit wordt voorgeschreven in verband met de gelijktijdige komst van loodarme benzine in de bondsrepubliek. Be halve die benzine mag namelijk door bepaalde tankstations ook nog de huidige superbenzine verkocht worden tot eind 1977. Hiervoor wordt dan een extra belasting van 2% pfennig per liter gerekend om tot gelijke prijzen te komen. De Duitse raffinaderijen kunnen niet alle loodarme benzine - 0,15 gram lood per liter hooguit - leve ren. Daarom moet die benzine geïmporteerd worden, met name uit het Rijnmondgebied. Maar de raffi naderijen bij Rotterdam zijn hier voor aan het eind van dit jaar nog niet geoutilleerd. Overigens wisselen in Nederland ook de octaangetallen van benzine nogal eens, maar kent ons land geen plicht om dit op de pompen aan te geven. Hoewel dat voor de automobilisten praktischer zou zijn. Nu tankt menigeen, die met gewo ne benzine kan volstaan, nog vaak super. In feite is dat weggegooid geld. De Hollandse Auto Importmaatschappij b.v. te Rijnsburg zal de wagens van American Motors ook in België invoeren. De American Motors Corporation is de kleinste zelfstandige autofabrikant van de Verenigde Staten. HAI importeert de AMC-auto's sinds maart 1967, toen de assem blage van deze wagens in de Re- nault-fabriek te Haren bij Brussel werd beëindigd. In België is sinds dien de verkoop van de AMC-mer- ken waaronder nu de meer com pacte modellen Gremlin, Hornet en Pacer niet erg gestegen, maar in Nederland boekt HAI vooral de laatste Jaren een sterke vooruit gang. In 1972 werden 58 auto's verkocht, in 1973 waren het er 138 en vorig jaar 264. Ook dit jaar verdubbelt de omzet van HAI weer, vooral sinds de komst van de Pacer en de prijsverlaging van acht pro cent in maart: dank zij de lagere dollarkoers. In maart kreeg HAI ook het importschap voor Jeep6. Omreden van de extra aktiviteiten heeft het lmportbedrijf te Rijns- burg een nieuw gebouw met maga zijn in gebruik genomen. Voor het model, dat sis de Engelse na-oorlogse Volkswagen beschouwd wordt, de Morris Minor, is nu ook een old-timers-club opgericht. De Morris Minor, die in produkteie was van 1948 tot 1971, bereikte als eer ste Engelse auto een totale verkoop van anderhalf miljoen. Het bolle model is ontworpen door Alec Issi- gonis, die ook de Britse Mini ge stalte gaf. Met de Minor is Morris verscheidene na-oorlogse Jaren nummer drie in de Nederlandse au toverkoop geweest. Er zijn nogal wat oude modellen van in rijklare staat, wat reden was om de Morris Minor Club Nederland op te richten (secr. Oosterblokker 29-Blokker). In de eerste drie maanden van dit jaar heeft Hesslng's Automobielbe drijven te De Bilt zeven Rolls- Royces verkocht. In heel 1974 wa ren het er negen, in 1973 acht en in 1972 slechts drie. Sinds Hessing de import van Renault Nederland heeft overgenomen beweegt de ver koop zich in steeds sterker stijgen de lijn. Het nieuwste model van het Engel se prestlgemerk, de Camargue, heeft Hessing vorige week voor Ne derland geïntroduceerd. De prijs van deze door de Italiaanse carros- sier Plnlnfarina ontworpen twee- deurs klassieker komt op 293.000 gulden inclusief BTW. Maar zelfs voor dat bedrag moet men toch twee Jaar wachten om te mogen kopen, want de levertijd van de florerende fabriek is nu eenmaal fors. De Italiaanse autofabriek Alfa Ro meo brengt deze maand in eigen land een stationcar uit. De combi- natie-auto draagt de naam Alfasud Gardinlera en is afgeleid van het goedkoopste model van het merk. Het is voor het eerst, dat van Alfa Romeo een stationcar verschijnt. Technisch komt de Alfasud Gardi- niera geheel overeen met het 1200 cc standaardmodel. Deze in de fa briek te Napels gebouwde Alfasud ls een voorwielaandrijver met een minder uitgesproken sportlef imago dan de in Milaan gebouwde Alfa's, die achterwielaandrijving hebben. Juist het utilitaire karakter van de Alfasud maakte behalve de komst van de sportieve coupé TI de intro- du ktle van de stationcar tot een logisch gevolg van het ontwerp. Dit ontwerp komt voor rekening van Giorgio Glugiaro, die thans ook alle Volkswagens en Audi's vorm geeft. De Alfasud Gardlniera wordt eerst in september in Nederland uitge- De Alfasud in stationcar-uitvoering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11