Congresgebouw plaats waar aanvragers huur subsidie terecht kunnen Versnelde bouw van N oord-Hof landbrug Leids onderwijs in Lammenschanspark Toch kans voor Rijnpoorthaven nieuwe stijl Opnieuw Haagse plannen voor woningverbetering Westlandse tuinbouw verwacht moeilijkheden rond illegaal personeel Geen ruimte beschikbaar in Haags stadhuis Tussen Leiden en Voorschoten 59 Hagenaars kregen Koninklijke onderscheidingen In Vuurbaakstraat en Duindorp Afscheid griffier Haagse rechtbank Afscheid van Monsterse burgemeester Raad Zoetermeer kiest voor koepel vormige sporthal H Muzikale gelukwensen in Chr. Koningkerk Voorburg TROUW/KWARTET WOENSDAG 30 APRIL 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Haagse college van b. en w. verwacht een stroom aanvragen in verband met de nieuwe regeling voor individuele huursubsidie, welke op 1 juli a.s. van kracht wordt. iOm de aanvragen goed te kunnen verwerken is een betere accommo datie nodig dan op het stadhuis te vinden is. Het college wil daarom aan de gemeenteraad voorstellen gedurende een deel van de aan- vraagperiode (1 juli-1 oktober) een ruimte te huren op de parterre van het Nederlands Congresgebouw. De aanvragers kunnen daar van 16 ju ni a.s. tot 13 september terecht. Het publiek zal tijdig worden geïnfor meerd omtrent de plaats en de tijd waarop de aanvragen kunnen wor den ingediend. In het lopende subsidie jaar ver werkten de ambtenaren ten stad- huize ongeveer 5.000 aanvragen. In het komende subsidiejaar verwacht het college een stijging tot maar liefst 15.000. hei driedubbele dus. Voorts hebben B. en W. besloten in augustus te beginnen met de renovatie van het woonwagencen trum Ley weg. Teneinde enige ruim te te creëeren om de werkzaamhe den mogelijk te maken, wordt nu geprobeerd ca. 25 woonwagens tij delijk op het terrein tegenover het woonwagencentrum te stallen (grondgebied van Wateringen). In oktober kan worden begonnen met de inrichting van een woonwagen centrum aan de Escamplaan. Voor de parkeerwachters-contro leurs. die nagaan of de parkeertijd bij de meters niet wordt overschre den. worden portofoons gekocht. Gebleken is dat deze ambtenaren, als zij een bon uitschrijven, af en toe worden bedreigd. Als zij een portofoon hebben, kunnen ze in dergelijke gevallen de hulp van de politie inroepen, aldus B. en W. De raad zal worden voorgesteld de openbare lagere school aan de Leidsestraatweg (Marlotschool) per 1 augustus a.s. op te heffen. Het schoolgebouw zal in gebruik blij ven. De openbare lagere school aan de Dreibholtzstraat (Prof. Casimir- school) krijgt er een filiaal. Van onze correspondent LEIDEN De Noord-Hof landbrug tussen de Leidseweg in Voor schoten en de Vijf Meilaan (Leiden-Zuidwest) zal versneld wor den gebouwd. Een positieve beslissing van de Leidse gemeenteraad heeft dit mo gelijk gemaakt. De Voorschotense raad ging al eerder met de bouw akkoord. De brug zal alleen gebruikt worden door (brom) fietsers, voetgangers en bussen van de N.Z.H. Via een mechanisme in de kabines zullen de buschauffeurs de slagbomen waarmee de brug voor het overige verkeer zal worden afgesloten kun nen openen. De nieuwe brug, die een belangrij ke verbetering betekent voorhet openbaar vervoer in de Leidse regio, zal voor 95 procent op rijkskosten worden gebouwd. Van de 6.2 miljoen die met de bouw is gemoeid zal 1,5 min door het ministerie van sociale zaken worden bijgedragen in het kader van de werkeloosheidsbestrijding. De rest komt voor het grootste deel uit fondsen voor de Leidse Baan. De Le'dse gemeenteraadsleden toonden zich niet erg enthousiast over de bouw van de Noord-Hof- landbrug. Men had liever gezien dat het rijk een andere brug Chur- chillbrug tussen Zuid-West en het Morskwartier of de Sumatrabrug in de wijk De Kooi) had uitgekozen voor aanvullende werkgelegenheid. Maar omdat men de brug vrijwel cadeau krijgt stemde de raad uit eindelijk toch voor de versnelde bouw. met uitzondering van de WD-er Elzinga, die in het afsluiten voor het autoverkeer aanleiding zag om tegen te stemmen. Tenslotte heeft het college be sloten tot het optrekken van subsi dies aan wijkorganisaties, die in het vervolg op 4,50 (vroeger 3.50) per lid en 1.000 bijdrage in de administratiekosten kunnen rekenen. Voor aanloopkosten wordt 500' verstrekt. Bovendien valt te rekenen op een maximale bijdrage van 1.000 per jaar voor huur van zalen e.d. Den Haag wil gesprek met kamercommissie over de spreiding DEN HAAG Het Haagse college van B. en W. zal op korte termijn bij de speciale Kamercommissie Spreiding Rijksdienst aandringen op een gesprek over de spreidings plannen van de regering. B. en W. vinden dat hoewel het standpunt van de regering inzake de spreiding genuanceerder is dan voorheen toch de resultaten van het overleg binnen de Stuurgroep Haags Stads gewest van invloed moeten zijn op het spreidingsbeleid. Het college werkt nu aan een kritische be schouwing over het regeringsstand punt. Dit commentaar zal naar de gemeenteraad worden gezonden en als basis dienen voor het gesprek met de Kamercommissie. Zeeschip 'De Eendracht" zaterdag te bezichtigen SCHEVENINGEN Het prachtige zeilende zeeschip 'De Eendracht' ligt zaterdag a.s. afgemeerd in de Eerste Binnenhaven naast de red dingboot "Bernard van Leer' bij de Visafslag. Van 10-17 uur is het schip te bezichtigen. Er zal uitge breid voorlichting over 'De Een dracht' en het doel van de Stich ting Nationaal Zeilend Zeeschip 'De Eendracht' worden gegeven. Over wogen wordt het schip ook op Vlaggetjesdag (17 mei) voor be zichtiging open te stellen. DEN HAAG Loco-burgemeester H. F. Happel heeft gisteren ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin aan 59 Hagenaars on derscheidingen uitgereikt. Tevoren hield hij in het gebouw aan de Javastraat een korte toespraak, waarin hij onderstreepte dat de on derscheiden burgers een afspiege ling van het hele maatschappelijke leven van Den Haag vormen. De heer Happel reikte met een zicht baar genoegen onderscheidingen uit aan twee oud-collega's, te weten oud-wethouder en oud-loco-burge meester B. Bol en oud-wethouder drs. H. J. Wilzen. Beiden werden benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De beroepen van de overige onderscheidenen va rieerden van direkteur tot journa list en van schoolhoofd tot huis houdster. Op de foto reikt de loco burgemeester de versierselen uit aan ds. H. Sweepe, oud-voorzitter, van de Stichting Haagse Jeugd Ac tie (HAJA) en oud-voorzitter van de Stichting Gereformeerd Jeugd verband Scheveningen, die tot Rid der werd benoemd in de Orde van Oranje-Nassau. Het Haagse CDA- raadslid H. Lammers, chef-kabinet van het ministerie van CRM werd in Rijswijk onderscheiden door mi nister Van Doorn. De heer Lam mers werd benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. De heer J. A. H. van der Vlugt, direkteur van het postdistri 's Gravenhage, reikte gisteren in h postkantoor aan de Rijswijksew koninklijke onderscheidingen at negen personeelsleden van het di trict 's Gravenhage uit. Zelf kret hij de versierselen behorende het Ridderschap in de Orde van Ned. Leeuw uitgereikt. Op pagina 8 staan de namen rf de gelukkigen in de Haagse i Leidse regio, die zijn ondersch den. Nadelig saldo Kon. schouwburg DEN HAAG Het nadelig saldo van de Koninklijke Schouwburg bedroeg verleden jaar bijna twee miljoen gulden. Dit bedrag is ruim drie ton hoger dan geraamd was, zo vermeldt de gisteren versche nen jaarrekening over 1974. Bij de prognoses voor 1976 houdt de directie van de Koninklijke Schouwburg rekening met een ta riefstijging van tien procent. De directie van de Schouwburg neemt aan dat het nadelig saldo dit jaar met ruim een halve ton zal toene men ten opzichte van '74. Het na delig saldo zal daarmee op 2.600.000 komen. De directie is van mening dat er snel een zogenaamd Garantiefonds Eigen Programmering moet komen om te voorkomen dat belangrijke (ook buitenlandse) producties aan de Schouwburg voorbijgaan. Met de bestaande huurvoorwaarden kan de Kon. Schouwburg niet slagvaardig reageren op nieuwe ontwikkelingen in de toneelwereld, zo meent de directie. Hiermee wordt gedoeld op vrije producties, de 'in toenemende mate belangrijke en interessante voorstellingen door vooraanstaande acteurs en actrices'. DEN HAAG Twee complexen gemeentewoningen in Schevenin gen, te weten aan de Vuurbaakstraat en in Duindorp III, komen in aanmerking voor woningverbetering. Ook huizen aan de Hoef- kade en de Marktweg zullen grondig opgeknapt worden. Wethouder A. J. van Hagen (volks huisvesting) schrijft dit in een no titie aan drie gemeentelijke com missies, die vrijdag een bezoek brengen aan een aantal verbeterde gemeentewoningen. Met de wo ningverbetering is de gemeente Den Haag vrij ver gevorderd. Van de ruim 2000 op te knappen huizen in Spoorwijk hebben ruim 1500 al een behandeling ondergaan, van de 2100 renovatie-woningen in Sche veningen zijn er bijna 1300 opge knapt. Momenteel worden per week gemiddeld veertien woningen opge leverd. In een aantal huizencomplexen kunnen de werkzaamheden niet voltooid worden, omdat bewoners zich verzetten tegen renovatie. Nu de gemeente voor een 'bloksgewijze' renovatie komt te staan (tot nu toe ging het nogal eens om incidentele woningverbetering) is de 'medewer king van alle betrokken bewoners doorslaggevend', aldus de wethou der. 'Het is de vraag, of alleen het beroep óp en overleg mét de bewo ners voldoende zal zijn. Wellicht moet gezocht worden naar moge lijkheden om medewerking af te dwingen', aldus de heer Van Hagen. 'De voorbereiding voor het complex Vuurbaakstraat is inmiddels begon nen. Het is de bedoeling, dat in een vroeg stadium overleg met de be woners geopend wordt, zodat men met hun gezamenlijke en individu- DEN HAAG Vrijwel alle leden van de rechterlijke macht in het arrondisemt 's Gravenhage en vele anderen waren gisteren aanwezig bij het afscheid van arrondise- mentsgriffier mr. J. F. van West de Veer en de installatie van diens opvolger, mr. J. L. A. de Haan. De scheldende functionaris ontving de versierselen die behoren bij de rid derorde van Oranje-Nassau. De president van de Haagse rechtbank prees mr. Van West de Veer onder meer om diens doorzettingsvermo gen en leidinggevende capaciteiten. De hoofdofficier van Justitie wees onder meer op de talrijke veran deringen. die het 'gerechtelijk be drijf' heeft ondergaan sinds 1954. het jaar waarin mr. Van West de Veer zijn werkzaamheden bij de Haagse rechtbank begon. ele wensen zoveel mogelijk reke ning kan houden'. Het gebrek aan medewerking van bewoners heeft veelal te maken met het feit, dat zij zelf al verbete ringen in de woning hebben aange bracht. Misschien kan een goede vergoedingsregeling zorgen voor meer bereidwilligheid, zo oppert de wethouder. WESTLAND De regularisering van de illegale buitenlandse werknemers in de Westlandse tuinbouw begint aardig op gang te komen. Het aanta 1 illegale werknemers in dit gebied kan worden geraamd op ongeveer 500. Van de gelegenheid om hun ver blijf legaal te maken is tot dus ver door ongeveer 100 van hem gebruik gemaakt, terwijl er nog 50 aanvragen in behandeling zijn. Evenwel blijken er ernstige pro blemen te zijn met betrekking tot de bepaling, dat aangetoond dient te worden, dat een werk nemer voor 1 november 1973 reeds in ons land werkzaam was. Vooral in de tuinbouw zijn er na dfe periode veel buitenlanders, zoals Turken en Marokkanen in de tuinbouw terecht gekomen en zij zouden dan niet in aanmer king komen voor de legalisatie. Dit betekent, dat veel tuinders straks in ernstige moeilijkheden raken met hun personeel. De verwachting is dan ook, dat veel buitenlanders zo lang mogelijk 'onderduiken' en illegaal aan het werk blijven. Vanwege de tuinbouworganisa ties worden pogingen in het werk gesteld, om de grens voor legalisatie te verlengen tot no vember 1974, waardoor de pro blemen zouden kunnen worden opgevangen. Er bestaat thans een gespannen werkklimaat, omdat reeds eerder is gebleken dat, ondanks alle pogingen daar toe, geen nieuwe werknemers in de tuinbouw zijn te krijgen. MONSTER De maand april is voor de gemeente Monster een wei nig gelukkige. Voor de derde maal al moet in de nadagen van april afscheid worden genomen van een Monsterse burgemeester. Dit zei lo co-burgemeester C. van der Kruk dinsdagmiddag bij het afscheid van burgemeester mr. J. H. J. Daniels, die benoemd is tot burgemeester van Roermond. Vele honderden inwoners en geno digden van Monster en ver daar buiten maakten van de gelegenheid gebruik om mr. Daniëls de hand te drukken. Onder meer was het vol tallige gemeentepersoneel aanwezig bij de buitengewone raadsvergade ring in gebouw De Haven. De di verse toespraken, vol van lofuitin gen op de persoon en het werk van de scheidende burgemeester, gingen vergezeld van enkele fraaie ca deaus (waaronder een stereo-meu bel). Mr. Daniëls, die als eerste burger terugkeert naar 'zijn' Limburg (waar hij al eerder burgemeester was), memoreerde in z'n afscheids rede dat tijdens het burgemeester schap van Monster (sinds 1968) veel is geschied, maar dat hij he laas tal van zaken onafgemaakt moet achterlaten. Hij noemde o.m. het zwembad (dat volgende maand gereed zal komen), het gemeen schapscentrum in Poeldijk, de tweede fase van het woningbouw plan Zwartenhoek en de uitbouw van het welzijnswerk. LEIDEN Deze week nog wordt de eerste van de schoolgebouwen opgeleverd die in aanbouw zijn in de Cronesteijnpolder tussen de Lammenschans weg en de Kanaalweg achter de fabriek van de firma Van Wijk. B. en W. van Leiden hebben beslo ten de weg waarlangs de diverse scholen zijn gelegen, alsmede het omliggende terrein Lammenschans park te noemen. Er komen vijf verschillende schooltypen. Als eer ste wordt het vormingscentrum (per dag 150 leerlingen) in gebruik genomen, drie maanden later de Meao-school (650 leerlingen), ver volgens de christelijke MTS (500), de Lavo-Leao-school Noordeinde (900) en tenslotte de Streekschool voor beroepsbegeleidend onderwijs (375 per dag). Alle gebouwen wor den in de MEBO-bouwmethode uit gevoerd. Elke school krijgt een ei gen karakter. Het vormingscentrum wordt in een stervorm gerealiseerd, met drie vleugels. Deze opzet is gekozen omdat de 150 werkende jongeren die per dag het centrum bezoeken, in drie zelfstandige groe pen werken. De MTS omvat een theorietoren in vijf verdiepingen en een laag ge bouw van twee lagen voor de prak tijkruimten. Elke school krijgt een eigen kleurgamma. dat in het inte rieur wordt doorgevoerd. Alle scho len krijgen gevelpanelen van ge- struktureerd beton, afgewisseld met houten kozijnen en ramen. De sportaccommodaties krijgen een ander uiterlijk, nl. van metselwerk met een antracietkleurige steen soort. Bij de meao-school wordt een sportzaal gebouwd. Door de verspringende gevels ont staan op het trechtervormige ter rein, dat 53.000 m2 groot is, telkens pleintjes met wandelmogelijkheden. De meeste straten zijn verkeers arm. Aan de zuidkant van het ter rein komt een aantal sportvelden. Het totale projekt (22.700 m2 on derwijsruimte) vergt een investe ring van 24 miljoen. Op de foto een overzicht van het scholencom plex achter de fabriek van de Fa. van Wijk. ROTTERDAM Tussen Hoek van Holland en Maassluis zal geen Rijnpoorthaven worden aangelegd maar de kans dat her terrein uiteindelijk toch als een appeltje voor de havendorst achter de hand gehouden zal worden is sinds dinsdag 29 april toegenomen. De Rotter damse gemeenteraad stemde het bestemmingsplan Rijn poorthaven weliswaar met 25 tegen 15 stemmen weg; de raad deed dit niet nadat zowel wethouder Van der Pols als zijn collega Mentink duidelijk de weg hadden aangegeven langs welke het terrein toch de be stemming haven zou kunnen krijgen. Niet via het huidige bestemmings- paln, aldus wethouder Mentink, maar via een nieuw plan dat ge maakt moet worden door de dienst stadsontwikkeling. Vooral het CDA verweet het college kortzichtigheid omdat Le Havre en Marseille hard op weg zijn Rotterdam naar de kroon te steken. U wilt de Europa cup behouden, aldus het CDA- raadslid L. J. van Atten, maar be sluit om de spits (Rijnpoorthaven) en de keeper (de oude havens die deels gedempt zouden moeten wor den) te verkopen. Rijnpoorthaven is voor Rotterdam de laatste wissel op de toekomst, een wissel' die het CDA graag in portefeuille gehouden had. De WD sloot zich in grote lijnen aan bij het pleidooi dat kortgeleden is gehouden door de Kamer van Koophandel en Fabrieken en de Scheepvaart Vereeniging Zuid. Deze beide instanties pleitten voor aan leg van een Rijnpoorthaven mede omdat dit voor Rotterdam de laat ste expansie-mogelijkheid is. Wethouder Van der Pols legde er de nadruk op dat bij de door het college voorgestane herstructure ring van de oude havens nieuwe terreinen gevonden zullen moeten worden waar tevens modernisering doorgevoerd zou moeten worden. Deze Rijnpoorthaven hoeft voor mij niet maar de mogelijkheid om te zijner tijd daar een ander haven terrein aan te leggen moet moge lijk blijven. Wethouder Mentink wees de raads leden op het feit dat men met handhaving van het huidige be stemmingsplan voor wat de reser veringsgedachte betreft op de ver keerde weg is. Een nieuw bestem mingsplan Rijnpoort is overigens uiterst moeilijk vast te stellen om dat voorlopige bestemmingen gegeJ ven moeten worden. Tegen de aanleg van Rijnpoortha ven is de afgelopen zeven jaar va verschillende zijden (o.a. vanuit hi Westland) fel geageerd. De Prova cie Zuid-Holland was aanvankel niet bereid om ten behoeve van b nieuwe havencomplex het toen ge! dende streekplan Westland te wijz gen. In 1970 gaf de minister 'va11 Verkeer en Waterstaat de aanwi r zing dit wel te doen. Met de gisteren genomen beslissin 'i zal de bewindsman gevraagd woi den deze aanwijzing weer in trekken. ZOETERMEER De gemeenteraa is akkoord gegaan met het voorst in de wijk Meerzicht een experi menteel gebouwde sporthal anne zwembad te realiseren. De voorkei i van de raad ging uit naar koepel 1 bouw. waarmee een investering va bijna 8 min gemoeid is. Het pl is ontworpen door de IBC uit Bes De sporthal heeft een bespeelbar oppervlakte van 42 x 22 m. Hj zwembadgedeelte bestaat uit e| bassin van 25 x 12 m en instruktiebad van 15 x 8 m. Bove dc zwcmzaal is een ruimte van c; 800 m2 voor recreatieve sportbeoi J fening geprojekteerd. De subsidie aanvraag voor het projekt is onder v weg. i( Kritiek was er van de zijde van d raad op de kredietaanvrage v nog eens 568.000 voor de restau ra tie van de kinderboerderij aan d 'J Voorweg 93. Vorig jaar was er reed f» een ton beschikbaar gesteld. Me vond de resultaten tot dusver karige Gebleken is dat ongeveer 7.400 kin deren de kinderboerderij zulle e gaan bezoeken. Er werd aangedron e gen dat de boerderij zo snel mogef lijk moet worden opgeknapt. ie Herdenking gevallenen in Haags stadhuis ïll DEN HAAG In het Stadhuis zasV vrijdag 2 mei om 09.00 uur d w jaarlijkse herdenkingsplechtigheii v worden gehouden bij de gedenke steen voor de 25 secretarie-ambte naren, die tengevolge van de Twee W de Wereldoorlog om het leven zijikc gekomen. Trins Snijders, actrice bi de Haagse Comedie. zal verzetspo «i zia voordragen. Daarna plaatst d loco-burgemeester mr. J. Velden^ een bloemstuk bij de gedenksteen q, VOORBURG Een blijde muzikale opmaat van het nationale feest! Dat werd de zangavond in de Voor- burgse Christus Koningkerk door het Prinsenstadmannenkoor (diri gent Henk Smaling, begeleider An ton Goedman), het kinderkoor De Noorderzangertjes (dirigent Kees de Maan) en met medewerking van Feike Asma. Geen goede zangavond is denkbaar zonder samenzang en daarvoor was op dit programma een grote plaats ingeruimd met liederen als 'Komt nu met zang'. 'Grote God, wij loven U'. 'Hollands vlag'. 'Waar de blanke top der duinen' en als afsluiting het Wilhelmus. Ook Henk Smaling koos het Nederlandse lied zoals 'Merck toch hae sterek' van Ba rt dc geschiedenis van 'Twee voerlui' in een bewerking van Jan v. cl Waart en 'Mijn boerenland van Flipse. De mannen uit Delft, die ook de lichte toests bespeelden in delen uit My fair Lady en Poi and Bess, bewezen uit het goed vocale hout gesneden te zijn. Waai I dering van het publiek ook voor D Noorderzangertjes, die helemai N» in de hoera-stemming warei Meeslepend musiceren va Feike Asma in werkjes van Stanlej - Bute, Hollins en Cor Kee comple teerde dit muzikale gebeuren. av Ruimte ook voor het gesproke woord op deze avond. Ds. F. D - Emous sprak namens alle aanwezi gen het 'gefeliciteerd' uit en even als een vorig maal deed hij dat it spontane bewoordingen. 'Men ka! een avond voorafgaande aan di feest', aldus ds. Emous. 'op verschil lende wijze doorbrengen en wi - v n rtai do?n door 'onze lievi je' rn ci alleen met de mond ve r nu't. het hart geluk tl v Wii volk kunnen elkaai i n tiicl zc-n koningin!' a ADR. HAGEB

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6