Makkers, staakt uw wild geraas Interesse voor Israël in gereformeerde gezindte I Vandaag Molukse kerk plaatst jeugd in het centrum bij jubileumviering fihsaillB&ll Onze adressen Gereformeerd jeugdwerk trekt 89.000 jongeren Conferenties* Dr. K. A. Deurloo hoogleraar Engelse r.k. kerk verliest leden Concorde gevaarlijk voor kathedralen Kotalla krijgt geen AOW Ds. F. R. A. Henkels overleden Secretaris interkerkelijke stichting voor kerklied Beroepingswerk Nieuwe boeken KERK/BINNENLAND f - door Jac. B. Looijen Waar de Wereldraad van Kerken zich al niet druk oper maakt. Nu gaan ze naar Rome om met de mannen van het Vaticaan te praten over een vaste paasdatum. Daar zijn ze bij de wereldraad in Genève erg voor. En ze doen hun best om het zoveri te krijgen. Alle ledenkerken hebben ze al om hun mening gevraagd. De meeste waren er, geloof ik, wel voor. Maar in de gereformeerde synode van Nederland hoorde ik zeggen: zouden we er ni,et ^ens eerst met de joden over praten? Dat was een heel goede opmerking. Want als Je over de paasdatum wilt praten moet Je niet naar Rome gaan, maar naar Jeruzalem. Je hebt dan tegelijk alle tijd om de heilige plaatsen te bezoeken. Want het ge sprek met de rabbijnen over de paasdatum zal erg kort zijn. Heel erg kort. Ze zullen zeggen: heb je een bijbel bij Je? KIJk daar maar in. Het staat er precies. Voor christenen geldt tot nog toe dat pasen valt op de zondag, vol gende op de eerste volle maan op of na 21 maart. Da* kan uitlopen tot 25 april. Zo is liet bepaald op het concilie van Nicea ln 325. Daarmee week het concilie af van de Joodse berekening ivan de paasda tum, maar dat was opzettelijk. Het concilie had Iets tejgen de joden. En zo vond men, christenen en Joden moesten niet OP dezelfde da gen pasen vieren. D|vt was verwar rend. Helemaal is het n|et voor elkaar gekomen. Ik denk omdat ze bij dat concilie niet zo goed rekenen kon den. Want er zijn alf en toe Jaren, waarin Joden en christenen toch tegelijk pasen vieren. Maar als de wereldraad z'n zin krijgt komen we natuurlijk wel van de wal ln de sloot. Want dan is de volle maan uitgeschakeld. Dan hoeve we psalm 81 vers 3 (oude berijming) ook nooit meer te zingen: het feest der nieuwe maan, 't feestuur is gebo ren. En dan kunnen we wat de Heilige Schrift zegt over de tijd van pasen wel vergeten. We schakelen niet alleen de maan uit. Maar ook de joden. Van wat die zeggen trekken we ons niets aan. Maar die zelden toch zelf niets? Ze vertelden ons alleen maar wat ze van de Here God hadden gehoord. Ze zullen hun schouders wel ophalen over de wereldraad, voor de zoveelste maal. Wat bezielt ze daar in Genève? Ik weet het ook niet. Het zal allemaal wel prettiger zijn als er een vaste paasdatum is. Bijvoorbeeld zo ver mogelijk in het voorjaar. Dan Is er meer zon. Kun je ook fijn uitgaan. Ik hou op, want lk merk dat lk wat zuur word en dat ls niet de bedoeling. Nee, nu we het toch over de maan hebben, denk lk liever aan ons mooie sinterklaaslied: Zie de maan schijnt door de bomen, makkers staakt uw wild geraas. Dat is het nou net. Hoe kan lk dat m'n mak kers ln Genève toch duidelijk ma ken? Want dat vers staat niet ln hun liedboek. Ik moet ook denken aan m'n vriend, de schrijver J. van Doorne. Hij moest eens naar Enge land en lk vroeg: Koos, wanneer ga je? HIJ zei: over veertien dagen, want dan ls het volle maan. Ik keek lichtelijk verbaasd. Ja, zei Van Doorne, dan kan ik 's avonds wandelen en zien waar ik loop. Paasfeest vieren bij volle maan, zegt de bijbel. In 't licht. Niet in 't donker. Ik dacht, hoe weten die uitgevers van zakagenda's en ka lenders toch altijd zo lang van te voren wanneer het volgend jaar volle maan en pasen is? Zouden ze dat aan de sterrewacht vragen? Of aan kardinaal Alfrink? Ik vroeg het aan een van de grootste agenda- drukkers. Nee hoor, zei hij. Ik heb een Amerikaanse bijbel en daar staan alle paasdagen tot het jaar 2000 in. Ik kan dus voorlopig voor uit. Ik zei, ja, ja zegt u dat wel, maar vergat te vragen waar je die bijbel kon bestellen. Een goed idee voor ons bijbelgenootschap. Zet voortaan de paasdatums in alle bij bels. Zo mogelijk 25 jaar vooruit. En als 't even kan: de joodse paas- data er naast. Dan weet ik tenmin ste waar ik aan toe ben. Wat de wereldraad en het Vaticaan ook besluiten. •En nou ga je weer niet de hele avond zeuren over een vaste paas datum, begrepen!' door L M. P. Scholten AMSTERDAM Ds. P. den Butter, de christelijke gerefor meerde predikant van Bunscho ten, was juist in Israël, als lei der van een reisgezelschap, toen de Jom-Kippoeroqrlog uitbrak. Onmiddellijk ging hij (en velen van het gezelschap met hem) naar een bloedbank van het Is raëlische Rode Kruis in Haifa om bloed af te staan. Deze bijzonderheid ontleen ik aan de nieuwe bundel Interviews van Rik Valkenburg 'Wat dunkt u van Israëlgesprekken met een aan tal mensen uit de gereformeerde gezindte (uitg. Buy ten en Schipper- heijn, Amsterdam: 176 blz.; 18,90). Het is opvallend, hoe ln de gerefor meerde gezindte de laatste jaren de belangstelling voor en het meele ven met Israël sterk ls toegenomen. Reisbureaus melden, dat wie er ook door de politieke ontwikkelingen af geschrikt mogen worden om hun vakantie ln Israël door te brengen, dat zeker niet de gereformeerden zijn. Daar ls de Veenendaalse publicist Rik Valkenburg ln gedoken. Hij Rik Valkenhui^ vèrtelde mij, dat verleden week ook van hem bij Kok te Kampen ver schenen is 'Gesprekken te Jeruza lem' (100 blz.; J' 12,50, een aantal interviews ln Israël, met Israëli's UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant .getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: ..H....V.. •IVIUIII qLJVUUI 'J naai Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbusf 859, Amsterdam. Bij publikatie w[>rdt de naam van VAN LEZERS de schrijver veripeld. Schande Is het geen schande dat als men in politiek opzicht met elkaar van me ning verschilt men de anderen ver wijt geen rekening te houden met Gods Woord? Onverschillig hoe Schouten. Aantjes enz. vanuit poli tiek standpunt beoordeeld moeten worden, laten wij nu eens ophou den hun christen-zijn in twijfel te trekken. Amsterdam H. Klinkert en met ds C. B. Bavinck) en dat nog maar liefst vier boeken van zijn hand over Israël op stapel staan: 'Het begon onder synagoge- tijd' (over de Jom Kippoeroorlog), 'Impressies uit Israël', 'Een vuur- brand uit het vuur gerukt' en een fotoboek 'Israël in bijbels perspec tief'. Valkenburg ls overigens een uiterst productief auteur. De twee boeken, die nu zijn uitgekomen, zijn num mer 31 en 32 van zijn oeuvre. Zijn eerste boek verscheen in 1967, dat is een boek per kwartaal. Overigens vertelt hij mij, dat niet zijn bun dels interviews over godsdienstige zaken, maar zijn oorlogsboeken het best verkocht worden. vaar in ligt voor het vrije ge slachtsverkeer. Doch zulks voldoet geen enkel verstandig mens. Vooral de jeugd zal mén behoren op te voeden tot behulpzame en nuttige mensen voor (Je toekomst. En de grote vraag oofk voor vandaag is, welk een wereW we ons nageslacht eens. zullen nalaten. Emmen Tweelingbroer G. Ensing sr. Drugbeleid Overbevolking Volgens mij is het hele vraagstuk van werkloosheid en ook de ver schillende oorlogen onder de volke ren, toe te schrijven aan de over bevolking. Zulks was van ouds al toos het grote probleem. Het vraag stuk op zichzelf houdt verband met de sex. De mens behoort te leren om de natuur te bedwingen en in goede banen te leiden. Dit wordt dan ook in de laatste tijd behoor lijk toegepast, hoewel daar het ge- HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM: Westblaak 9-11, Rotter dam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. LEIDEN: Steenstraat 37, Leiden. Tel. 071-31441. Postbus 76. DORDRECHT: Scheffersplein 1, Dor drecht. Tel. 078-33370. Postbus 118. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25. Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Het tolerant^ drugbeleid van de regering wekt, ongerustheid en zelfs angst bij veel mensen. Dat de mi nisters nog steeds hardnekkig vol houden. dat hennepprodukten soft drugs) "Boor de grote meerder heid geen einkel nadeel opleveren, is in strijd met wat tientallen ge leerden van naam Inmiddels ont dekt hebben, nl.: bij regelmatig ge bruik van djsze verdovende midde len gaat de/lichamelijke en geeste lijke gezondheid achteruit. Het slappe drugfoeleid ls onbarmhartig, omdat de rneest labielen en zwak ken het slachtoffer worden. Nu reeds is heL drugprobleem bijna on oplosbaar. i Hardenberg: Chr. drugbestrijding A. Verkerk Postzegel Naar aanlfiidling van uw voorpagi na-artikel over de door de posterij en uitgegeven postzegel betreffende de Portugjees-Israëllsche Synagoge wil ik dit opmerken: 1. De doof U genoemde fout geldt niet voor de Synagoge te Eindho ven. Op d'.e door dezelfde uitgever verzorgde plattegrond wordt de Synagoge pmet de bekende ster aan gegeven. 2. De in de krant genoemde fout geldt wel voor Amsterdam, en dan voor de tieide Joodse heiligdommen. Be neem aan. dat de uitgevers zich geregeld vergissen, en vergeten an dersmans, gevoelens te respecteren. Arnhem O. Tillema Overplaatsing Naar aanleiding van de overplaat sing vai* de PTT naar Groningen deel ik u mede. dat het bij de NS wel eveifi anders toeging: 27 maart '21 van Venlo naar Amsterdam, 15 okt. '22 naar St Jac. Parochie, 6 jan. '23; naar Leeuwarden, 1 april '23 naai- Koog Zaandijk, 4 juli '26 naar H-serlen. 8 dec. '29 naar Haar lem, 1 pull '34 naar Venlo, 23 aug. '35 naatr Gorkum, 23 dec. '40 naar Dordrecht. Dit alles onder protest! Deze riiededeling tevens tot troost voor dt: Hagenaars. Dordrecht M. Vossepoel Maar nu terug naar 'Wat dunkt u van Israël De belangstelling voor Israël in de gereformeerde gezindte heeft te maken met de chiliastlsche onder stroom. die er altijd in het gerefor meerd protestantisme is geweest, zoals dr. C. A. Tukker in dit boek uitlegt. Hij zegt ook, dat overal waar nood is, wereldnood, maar ook kerkelijke nood, altijd weer vragen ontstaan over de betekenis van Is raël, de geestelijke tweelingbroer van de kerk. Hij denkt hierbij aan de ontkerkelijking van Nederland, 'die ook vreet aan onze gerefor meerde gezindte'. Wat is dan die betekenis van Is raël? Drs. S. Gerssen, die ook in dit boek voorkomt, heeft er onlangs nog op gewezen (zie onze krant van maandag), dat de betrokken heid van vele christenen bij het joodse volk zich kennelijk richt vanuit het bijbelse Israël met een boog over het heden heen naar de eindtijd. Het joodse volk is voor hen alleen interessant vanwege de rol, die het zal moeten spelen ln de eindtijd op grond van een bepaalde uitleg van bijbelse profetieën. Het is niet interessant in zichzelf. Het Israël in het heden krijgt alleen interesse, voorzover men naar teke nen speurt van dè komende beke ring. Die tendens komt in dit boek ook naar voren, al moet daar ter ver ontschuldiging van de geïnterview den wel aan toegevoegd worden, dat ze in de vraagstelling van Val kenburg wel enigszins ingebakken zit. Próf. dr. M. Boertien en drs. Gerssen zijn er het duidelijkst aan ontkomen. Leren Wat ls er van Irsaël van nu te leren? Prof. Boertien: 'Ja, ze hebben ons zeer veel te leren De joden zijn blijven leven met die Schriften en hebben daaiover belangrijke dingen gezegd' Ds. Den El tier ge'*.oft ook wel. dat- de opvaïtingen van het jodendom in bepaalde opzichten kunnen mee werken aan het verdiepen van het inzicht in de oudtestamentisch*! boodschap, maar hij benadrukt te gelijk, nat alleen een ln Christus ingelijfde gelovige Jood het Woord des Hee;pn ook in de oudtesta mentische openbaring, écht kan verstaan. Prof. dr J. Douma: 'Och, je kunt daar heel wat van leren, ongetwij feld maar voor ons ls onover komelijk dat men met een uitleg ging komt, waann niet resonpert wat Christus zelf gezegd heelt ln Johannes 5: Onderzoek de Schrif ten, want die zijn het, die van Mij getuigen.' Hij is de enige, die uitge sproken anti-chiliastisch is. Drs. Gerssen: 'Het is natuurlijk al tijd de opdracht om bij het lezen van de thora en de profeten te weten dat niet alleen christelijke theologen zich daarmee bezighou den. Ook in de joodse kringen is men eeuwenlang met de Schriften bezig geweest in een ongelooflijk diepe en ontroerende toewijding. 'Hij verwacht een nieuw jodendom èn een nieuw christendom, 'gebo ren uit een levende, zeer intensieve ontmoeting met het Joodse volk' en hij hoopt, dat die samen zullen vallen. Ds. Jan Willem van der Hoeven en Huib Verweij vertegenwoordigen in deze bundel het (pre-)chiliastische standpunt: Christus zal aan het be gin van het duizendjarig rijk op aarde komen om persoonlijk te Je ruzalem de wereldheerschappij op zich te nemen. Zij hebben ook op vallend de minste belangstelling voor het joodse denken van nu. Huib Verweij antwoordt op Valken- burgs vraag 'Kunt u nog wat met de Talmoed?': Nee, ik kan daar niets mee doen. Al met al een boeiende bundel, al lijdt ze aan het oppervlakkige en fragmentarische van alle produkten in dit genre, Puchinger alleen uit gezonderd. DRIEBERGEN Per 1 september 1974 waren 89.000 jongeren betrok ken bij het gereformeerde jeugd werk. Dat blijkt uit een inventari satie, die werd uitgevoerd door de provinciale en regionale centra voor gereformeerd jeugdwerk, waarvan de cijfers nu gepubliceerd zijn in het LCGJ-blad Bijblijven. Bij het gereformeerde jeugdwerk, zo bleek verder, zijn 10.900 kader leden betrokken. 0 Pinkster-kreatief, 17-19 mei op De Drieburg te Driebergen (tel. 03438-3193) Wat bezielt ons ln godsnaam? Over motivatie, zin en richting van eigen leven; de insplratde van mu ziek; pinksterviering; film 'het ze vende kontinent'; ekspressie in beeld en beweging. Den Alerdinck te Laag Zuthem (tel. 05290-541) 0 Jeugdweekend ICCC, 10-12 mei in De Rokende Turf te Sluipwijk over het thema 'Trouw'. Opgave bureau ICCC, Frederlksplein 24, Amsterdam. Dr. K. A. Deurloo Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amsterdamse hervormde studentendominee dr. K. A. Deurloo is benoemd tot hoogle raar aan de Universiteit van Am sterdam. Hij wordt daar de opvol ger van zijn leermeester, de oudtes tamenticus prof. dr. M. A. Beek. Dr. Deurloo zal onderwijs geven in: de Hebreeuwse en Aramese taal- en letterkunde tot in de eerste eeuw na Christus, de Israëlitische oudhe den, de uitleg van het Oude Testa ment. ep {ie gesphiedenis van de Israëlitische godsdienst. Dr. Deurloo was van 1961 tot 1967 eerst assis tent en daarna wetenschappelijk medewerker van prof. Beek, van 1967 tot 1971 jeugdpredikant in Eindhoven en sinds '71 studenten predikant in Amsterdam. In 1967 promoveerde hij op een studie over 'Kaïn en Abel'. Een onderzoek naar exegetische methode inzake een 'kleine litterarlsche eenheid' in de Tenach. LONDEN De r.k. kerk in Enge land en Wales ondergaat sedert, en kele jaren een massale uittreding van kerkleden. De Engelse socioloog A. E. C. W. Spencer constateert in het aprilnummer van The Month, dat het aantal uittredingen thans tienmaal zo hoog ligt, als in de ja ren vijftig. Ook de aantrekkingskracht van de r.k. kerk op anderen ls sterk ver minderd. Vergeleken met andere landen kende de r.k. kerk in Enge land en Wales altijd bijzonder veel toetredingen uit andere kerken. In 1959 b.v. traden bijna veertiendui zend mensen tot de r.k. kerk toe. Sedert 1962 is deze toeloop sterk te ruggelopen. In 1972 waren er nog geen vierduizend toetredingen. Zo ls er zaterdag 3 mei de officiële start van een financiële actie voor het herbouwen van de protestantse kerk ln Itawaka, een plaats op Sa- parua, een van de Zuid-Molukse eilanden. Ook de zondagsscholen van de Molukse Evangelische kerk bereiden zich op herdenkingsactivi teiten voor. Het hoogtepunt daar van zal zijn een massabijeenkomst op zaterdag 28 Juni in de Arnhemse Rijnhal waar vierduizend kinderen en hun ouders worden verwacht. Om met de opbouwactie voor de kerk te beginnen: Het bedehuis ln Itiwaka was onlangs door veroude ring zo bouwvallig geworden dat hij moest worden afgebroken. Zuid- Molukkers in Nederland willen hun broeders en zusters ln Itiwaka fi nancieel bijspringen, zodat zij zo vlug mogelijk ln staat zijn een nieuwe kerk te bouwen. Daarvoor doet een inmiddels opgericht koml- tee een beroep op Zuid-Molukkers en Nederlanders. Het wijst daarbij op de grote betekenis van de kerk voor de Zuld-Molukker. als ge meenschapscentrum. Gifgen kun nen worden gestort op postgirore kening 884631 van de Rabobank in Marum ten gunste van Komitee Pembangunan Geredja Itiwaka, waarvan ds. P. F. Papllaja uit Ma- rum voorzitter en ingenieur R. Ma- tulessy uit Eindhoven penning- meest -r is. De zondagsscholen van de Moluks Evangelische Kerk houden een aantal herdenkingsbijeenkomsten. De belangrijkste is eind juni in Arnhem. Deze evenementen vallen met een andere actie samen, waar van het doel tweeledig is. In de eerste plaats het voor een korte vakantie laten overkomen van een twaalftal zondagsschoolkinderen en enkele bege'eiders uit Ambon, die dan ook ln de Rijnhal aanwezig hopen te zijn om als het ware de band tussen Zuid-Molukse jongeren uit Indonesië en hier zichtbaar te maken. 'Of', zoals de organisatoren het onder woorden brengen: 'om de godsdienstige en culturele banden met de in Nederland geboren en getogen jonge landgenoten te ver stevigen'. Ten einde de overkomst te kunnen financieren is een feestkomitee met LONDEN De commissie voor de kathedralen van de anglikaanse kerk vreest schade aan kathedralen door het overvliegen van de Concor de, het Engels-Franse passagiers vliegtuig, dat een maximum snelheid heeft boven de geluidsgrens. De commissie baseert de bezorgd heid op gegevens van een proef vlucht met de Concorde langs de Engelse westkust drie jaar geleden, en verlangt zekerheid dat vliegen nabij de kathedralen zonder gevaar zal zijn voor de historisch en archi tectonisch belangrijke kerkgebou wen. Van een verslaggever UTRECHT De centrale raad van beroep heeft gisteren de beschik king van de raad van beroep be vestigd door de oorlogsmisdadiger Joseph Kotalla niet in aanmerking te laten komen voor een AOW-uit- kering. Kotalla maakte aanspraak op een AOW-uitkering, omdat hij volgens zijn zeggen 'inwoner van Nederland' is. De sociale verzekeringsbank wei gerde hem echter een uitkering te geven. BORCULO Op de dag van zijn veertigjarig ambtsjubileum is eer gisteren op 68-jarige leeftijd over leden de hervormde emeritus predi kant F. R. A. Henkels. Hij is vooral bekend geworden door zijn boekje 'Hilversumsch Haneboek', waarin hij in de jaren na de bevrijding op niet mis te verstane manier uiting gaf aan zijn misnoegen over de heroplevving van de vooroorlogse radioverenigingen. Ds. Henkels stond te Uitwijk en Waardhuizen, te Winschoten (evan gelisatie), en te Nijehaske. In 1945 werd hij predlikant in algemene dienst van de hervormde kerk voor het radiopastoraat. In 1947 ging hij weer de gewone gemeente in en stond vanaf dat Jaar tot aan zijn emeritaat in 1960 te Heemstede. DEN HAAG Tot secretaris van de interkerkelijke stichting voor het kerklied ls benoemd de heer J. A. Meyster, cantor-organist van de ge reformeerde kerk te Voorburg. Zijn adres (en daarmee dat van de stich ting) is: Hoekenburglaan 21 te Voorburg. AMSTERDAM Omdat 1975 voor de ln Nederland verblijvende Zuid-Molukkers behalve een po litiek vooral ook een kerkelijk herdenkingsjaar is, zal dit samengaan met een aantal kerkelijke ac tiviteiten. als voorzitter ds. P. C. Pesulima uit Cuijk in het leven geroepen dat een briefkaartenactie en een giro actie houdt. Zij die het feestgebeu- ren een warm hart toedragen kun nen of een briefkaart met extra postzegels (niet hoger dan vijf gul den) sturen naar zondagsschoolver eniging Magim, postbus 117 te Cuijk, of een bijdrage overmaken op postgironummer 3375600 even eens ten name van Magim, Wolwe- versgaarde 18 te Cuijk. In Arnhem is er verder een zang concours waaraan wordt deelgeno men door vier geselecteerde koren van zondagsschoolkinderen. Ook treden gastkoren op. alsmede de culturele dansgroep Bunga Tand jong uit Tilburg. Daarnaast zijn nog tal van evenementen voor de kinderen in de creatieve sfeer. Centraal thema van deze massabij eenkomst is 'het kind en het evan gelie in de wereld'. Op deze feestdag hopen de organi satoren tenslotte op voldoende ba ten die de geringe kasmiddelen van de vereniging voor zondagsschool- onderwijs van de Molukse Evange lische kerk kunnen versterken. HET GEHEI MVAN SOESTDÏJK Ik moet eerlijk bekennen dat 11 voor zondagavond jl. nog nooit vai het geheim van Soestdijk gehoon had. Het kwam ter sprake in eei klein gesprek tussen de heer Var Wijnen, de schrijver van het boei 'Van de macht des konings', dii een republikeins standpunt innan en de heer Beernink. Het schijnt z< te zijn dat wat de koningin apar met de ministers bespreekt, die z< daartoe kan uitnodigen, gehein dient te blijven. Het geheim var Soestdijk wordt zoiets genoemd Vandaag verjaart koningin Juliana Onze hartelijke felicitaties aan deze koningin die gelijk de echtgenote is van prins Bernhard, de moeder var een aantal dochters en de groot moeder van een nog groter aanta! kleinzoons. Want in die relaties is ze allereerst jarig. Als mens voor zich. Men een eigen gedachtenle- ven, met een eigen geloofsleven andere geheimen van Soestdijk, Dingen waar wij niet mee te ma ken hebben en die in geen enkelt krant of damesblad hoeven te ko men. Aan die dingen denkt zijzell deze dag. Aan die relaties die een mens precies tot mens maken. En dan pas, veel verder op, is ze ko ningin. Een koningin die onder de vele regeerders op rozen zit en dat gunt iedereen haar. Niet op de ro zen van de macht van de volks gunst, maar op die van werkelijk menselijke relaties, gedragen door iets diepers, door een relatie met God, die op zichzelf niet geheim is, ze kwam er vaak genoeg voor uit, maar die des te krachtiger is naar mate een mens meer de gelegen heid heeft om er zich van tijd tot tijd op terug te trekken. Die tijd voor dit geheim midden in de vele beslommeringen van haar koningin zijn. En nog veel jaren met die haar liefhebben en met ons allen. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Noordhorn: drs. R. T. Huizinga te Elspeet; Te Zwarte- broek: J. H. Gijsbertsen te Boven Hardinxveld; te Wilnis: drs. H. Vreekamp te Oosterwolde; te Zwijndrecht: A. Tromp te Nieuw- stadskanaal; te Amersfoort: J. den Hoed te Sliedrecht; te Bennebroek: G. A. Cnossen te Nijverdal. Bedankt, voor Musselkanaal: J. L. Ravesloot te Oostermeer-Eestrum. GEREF. KERKEN VRIJG Beroepen te Utrecht N.W.: W. Wie- renga te Berkel Rodenrijs; te Vlds- singen en te Siegerswoude c.a.: F. J. Bijzet kand. te Damwoude; te Leek: S. S. Cnossen te Spakenburg N. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Zwijndrecht: J. M- Kleppe te Woerden. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen te Chilliwack (Can) M. van Beek te Opheusden die be dankte voor Hilversum. BAPTIST. GEMEENTE Aangenomen: naar Den Haag: O. H. Vries te Utrecht N. Bedankt voor Treebeek: G. H. W. Pflaum te Pernis-Hoogvliet. CONNY STUART, een theaterleven. Conny Stuart vertelde van haar theaterleven en Joop Bromet schreef het op. Hij sprak ook met vele vrienden en collega's van Conny, en die zijlichten op haar persoonlijkheid veranderen weinig aan de algemene indruk die wij van Conny zelf krijgen: een rasar tieste, een aardig mens, een malle meid soms, gek op grapjes, maar serieus in haar licht-lijkend beroep, een goede 'trooper', tweemaal ge trouwd geweest maar eigenlijk al leen maar getrouwd met het thea ter, openhartig in wat zij daarover vertelt, maar gesloten en beschei den over haar persoonlijke leven. Zij kwam uit Den Haag, en hield Haagse trekjes, al viel ze daar door haar originaliteit al gauw buiten het kringetje. Zij begon voor de radio (1939) en in bands met Fran se chansons (als Lucienne Boyer, Lys Cauty) en die zong ze nog toen zij in 1943 bij Wim Sonneveld be gon aan een jarenlange samenwer king, en een vriendschap die bijna op een huwelijk leek. Conny was de enige vrouw in Sonnevelds leven zonder vrouw. Zij werkten en wa ren altijd samen in de groepjes waarvan Wim, ook buiten het thea ter, de vader speelde. Totdat hij, eenzamer en minder gelukkig, aan zijn one-man-shows begon. Conny kwam bij Tingeltangel, bij Ensem ble, zelfs in reclameshows, en toen begonnen de musicals, opgezet door John de Crane, geschreven door Annie M. G. Schmidt, met muziek van Harry Bannink, gemaakt voor en rondom Conny Stuart: Heerlijk duurt het langst, Met man en muis. En nu naar bed, Wat een planeet. Conny maakte zo'n vijfendertig jaar theatergeschiedenis mee, als een van onze grootste, meest ge liefde actrices, die gevoelig en bui tengewoon komisch, elegant en heel gewoon kan zijn. En zij vertelt er heel gewoon over, rustig, deskundig, relativerend, over successen en te genslagen, over het werk en vele mensen waarmee zij werkte, over plezier dat zij samen hadden en over moeilijkheden. Zij is een goe de vertelster en Joop Bromet heeft het prettig leesbaar op papier gezet. Veertig fot's en veertien liedjes die Conny zong maken d" boekje ewa aantrekkelijk. Conny Stuart, een theaterleven, door Joop Bromet, Uitg. A. W. Bruna en Zoon, 189 blz.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2