>r. Zijlstra: inflatie en erkloosheid houden iardnekkig karakter Ondanks tegenwind winst voor M artinair Meevallertje voor Staat Iets hogere winst van Van Nelle vooral in buitenland behaald 'erugsluizen aardgasbaten voor lastenverlichting' Keer ten goede eerst in 1976? Structureel en conjunctureel 1 «Stabilisatie van Valuta's nodig [ard gevecht )ver gaspijp te verwachten Vrouwen meer en meer aan de shag Verdere spreiding van belangen Hollandse cognac bestaat niet DOW JONES INDEX New York gedrukt Markt- en visserijberichten ROUW/KWARTET WOENSDAG 30 APRIL 1975 ECONOMIE/FINANCIËN 15 ITERDAM Een sterke externe positie met ernstige interne problemen. Aldus karakteriseert J. Zijlstra, president van De Nederlandsche Bank, in het jaarverslag over 1974 in het kort het ld van de Nederlandse economie. De ernstige interne problemen waarmede ons land te kampen eeft zijn de inflatie en de werkloosheid. Ernstig vooral vanwege hun hardnekkig karakter. •i'S! öewel misschien ten aanzien van inflatie kan worden gesproken n een beginnende verbetering, ijft zij onaanvaardbaar hoog. ooral' de toenemende financie- ngsmoeilijkheden die de hoge in- atiegraad voor het bedrijfsleven iet zich brengt springen steeds uidelijker in het oog, zo stelt dr. ijlstra. die het overigens hoopge- end noemt, dat de filosofie van eren leven met de inflatie' einde- jk in dlscrediet begint te raken. Pat de werkloosheid betreft con- Ateert de president van onze cen- 44.?ble bank, dat deze op twee fron- voortvarend wordt aangepakt, weten door middel van conjunc- - irele stimulering en door middel -fan steunmaatregelen om bedreigde Arbeidsplaatsen (indien verant- 29]' oord) te redden. Volgens dr. Zijl- tra verdient echter nóg een aspect 24,an het werkgelegenheidsvraagstuk gelet op het hardnekkige karak- van de nog steeds groeiende tructurele werkloosheid de volle andacht, nl. het voorkómen daar- 205-J in. aast de curatieve (helende) is ook preventieve (voorkomende) ge- Dndheidszorg onontbeerlijk. De atste dient zelfs primair te zijn, dus dr. Zijlstra. Loonbeleid en ïscaal beleid staan in dit opzicht 25g[oor belangrijke opgaven. eerst in 1976 in voldoende mate tot ontplooiing zal komen, zou men derhalve niet dan met enige moeite een pessimist kunnen noemen', al dus dr. Zijlstra. De oorzaken van de werkloosheid, die volgens dr. Zijlstra dit jaar verder zal toenemen, waarbij de hog« top van 1952 in zicht komt, zijn drieërlei: conjuncturele zwakte in de wereld, onderbesteding in de nationale economie en een harde structurele kern, bestaande In een tekort aan arbeidsplaatsen, dat voortdurend aangroeit. De ontwik keling van de reële arbeidskosten in verhouding tot de groei van de ar- beidsproduktiviteit is al vele jaren zodanig dat de rendementen in het bedrijfsleven worden aangetast in een mate, <}ie tot een onvoldoende schepping van nieuwe arbeidsplaat sen heeft geleid. Onvoldoende om de arbeidsplaatsen, verloren gegaan door arbeidsbesparende investerin gen te vervangen. Gevaarlijk Het verslag van De Neder landsche Bank spreekt voort durend over conjuncturele en structurele werkloosheid. Wat is het verschil tussen beide begrippen? Conjuncturele werkloosheid komt voort uit een economi sche teruggang. Het is een vorm van werkloosheid, die veroorzaakt wordt door een tijdelijk tekortschieten van de koopkrachtige vraag. Structurele werkloosheid daarentegen vloeit voort uit veranderingen in het econo misch patroon. Omdat bijv. loonkosten steeds maar stij gen, worden op grote schaal arbeidsbesparende machines in gebruik genomen. Daar door worden arbeidsplaatsen overbodig en komen ze te vervallen. 'e ernstig 13.» e vraag stellend wanneer redelij-, derwijze een beslissende keer ten oede kan worden verwacht in het - eheel van conjuncturele en struc turele ongelukken, kan dr. Zijlstra 56 althans wat de naaste toekomst - etreft nauwelijks optimistisch S iJn' let gaat om het stimuleren van de 65.4 estedingen, daar waar zulks gebo- - en is, een met kracht voortgezette 15, estrijding van de inflatie, het tot- 12.1 aanbrengen van de erosie (uithol- -Ing) van rendementen en het her- tel van een bevredigende stabili- - elt in de internationale monetaire erhoudingen. 'Wie gelooft dat dit LMSTERDAM Teneinde het ge- 32 raar van een bedreiging van de -Vrijheid van de internationale han- - el zoveel mogelijk af te wenden n zo tevens tevoorkomen, dat de - ansen op een duurzaam herstel an de wereldeconomie worden-, erkleind, moet het van het groot- - te belang worden geacht dat de «gingen tot herstel van meer ge- rdende valuta verhoudingen met —tracht worden voortgezet. "Nog is het zo, dat de- wereld voors- Zhands zal moeten leven met een 29-Joor de markt bepaald geheel van wevende wisselkoersen. Een ysteem, dat echter niet zonder 103 gevaren is voor de internationale j- conomische stabiliteit. wanneer men moet toegeven Jat terugkeer tot vaste pariteiten wisselkoersverhoudingen) thans s olstrekt ls uitgesloten, dient men 46.! Idus dr. Zijlstra, zorg te hebben ver de handelspolitieke conse- Oliegeldcn 32.: uentles, die zouden kunnen voort- 23.1 loeien uit het grillig schommelen 14 Bin belangrijke valuta's. Een ver- ïn.'rfere stabilisatie van de internatio- lale valutaverhouddngen blijft dan ok noodzakelijk. psE.y.lltam De vooruitzichten voor het afrem men en terugdringen van de struc turele werkloosheid noemt dr. Zijl stra ongunstig. Haar gevaarlijke karakter, zo zegt hij, schuilt niet in de laatste plaats daarin dat de hardnekkigheid wordt gecamou fleerd door de geleidelijkheid. Deze verleidt ertoe de bestrijding uit te stellen, terwijl de hardnekkigheid juist tot spoed zou moeten manen. Hoe langer men wacht, aldus de president van de centrale bank hoe moeilijker het terugdringen zal zijn. Wanneer bij het loonbeleid in de komende jaren hiermede niet ernstig rekening wordt gehouden, zal de structurele werkloosheid blij ven toenemen, ook indien de con junctuur gunstiger wordt. Wat de conjuncturele kant van de werkloosheid betreft constateert dr. Zijlstra, dat er naast de terugslag van de wereldonjunctuur op de Ne derlandse economie er stellig ook sprake is van een zekere onderbe steding, die de werkgelegenheid heeft aangetast. De bouwnijverheid is hiervan een duidelijk voorbeeld. Ten aanzien van de huidige malaise in zijn algemeenheid merkt dr. Zijlstra op, dat het pure conjunctu rele deel daarvan door een stimule ringsprogramma kan worden on dervangen. Wanneer er verder niets aan de hand zou zijn, zou een duidelijke verbetering dit jaar mo gelijk kunnen zijn. De inflatie en de uitholling van de winsten van het bedrijfsleven stellen ons echter voor moeilijker problemen. Met het overwinnen en zelfs met een enigszins belangrijke afzwak king daarvan is meer tijd gemoeid. Wanneer dat niet op voortvarende wijze geschiedt, aldus dr. Zijlstra, is een economische opleving gedoemd in de kiem te verstikken. Het over winnen van de gevolgen van de oliecrisis is eveneens een tijdro vend proces. liquide vorm bij het bankwezen aanhouden, terwijl landen met een tekort bij de banken leningen af sluiten teneinde hun reserves op peil te houden, het totaal der reser ves toeneemt. Dit zou op den duur een inflatiebron kunnen vormen. Daarom is het gewenst dat de claims van de overschotlanden de vorm van langlopende, beleggingen resp. investeringen aannemen. Voor ons land wijst dr. Zijlstra ook op de noodzaak van een terugslui zen en dan in het bijzonder van de aardgasbaten. Dit met het oog op de lastenverlichting nu niet alleen de lasten van de olieprijsverhoging op bedrijfsleven en consument drukken, maar hetzelfde het geval is met dé* prijsstijgingen voor het aardgas. Zoals het nu is komen de baten uit 'geëxporteerd en in het binnenland afgezet aardgas groten deels aan de schatkist ten goede. 'Er is derhalve aanleiding na te denken over een terugsluizen. Im mers indien dit niet gebeurt zou er in wezen sprake zijn een zeer forse verhoging van indirecte belasting druk en dat niet op weloverwogen budgettaire (begrotings) gronden, maar tengevolge van een externe oorzaak, nl. de olieprijsverhoging. Een en ander zou dan geschieden onder omstandigheden, gekenmerkt door een ernstige inflatie. Zonder compenserende maatregelen zou de Wat de zgn. recycling (dr. Zijlstra spreekt van terugsluizen) van olie- gelden aangaat, constateert het verslag, dat indien de olie exporte rende landen hun overschotten in AMSTERDAM De Staat, als enig aandeelhouder van de centrale bank, heeft dit jaar een aardig meevallertje in de vorm van de sterk gestegen winst van De Nederlandsche Bank. Deze bedraagt nl. 650,3 miljoen (ƒ135,0 miljoen in 1973), waarvan ƒ650,1 miljoen aan de Staat toekomt. Vorig jaar ontving de Staat 135 miljoen, nadat echter wel eerst 405 miljoen op een speciale rekening was gestort. Een dergelijke storting vond dit jaar niet plaats. Slechts werd 0,2 miljoen aan het reservefonds van de bank toegevoegd. De belangrijk toegenomen winst van de bank was deels een gevolg van de hogere rente-opbrengsten van buitenlandse vorderingen, die een stijging te zien gaven van 416,3 miljoen tot 715,8 miljoen. Behalve de hogere rentestand in het buitenland speelde hier ook een rol de omstandigheid, dat het gemiddelde rentegevend uitstaande bedrag aan deviezen belangrijk hoger was dan in 1973. Voor het lopende jaar ziet het er naar uit, dat de winst van de bank wat lager zal zijn dan in 1974. Dit o.a. door de inmiddels gedaalde rente. jJRUSSEL De Nederlandse mi ls ter van landbouw. Van der Stee, s van mening dat er over die aard- isprijzen die Nederland zijn tuin- irs in rekening brengt, in de Eu- »pese Landbouwraad nog 'een bik- [elhard gevecht geleverd zal wor- Nederland wordt door de Eu- Commissiie (het 'dagelijks sstuur' van de EG) en een aantal "r-landen in het bijzonder aitsland verweten dat het de Concurrentie vervalst door het Ne derlandse aardgas tegen een speci ale prijs aan de Nederlandse glas- ninbouwers ter beschikking te Hen. Duitse minister van landbouw, tl, heeft, aldus Van der Stee, in leze raad voor het eerst officieel jedrelgd met Duitse tegenmaatre gelen. Als de Nederlandse aardgas- jprijs voor de tuinders niet wordt AARLEM Bokma mag niet ïónder de prijs worden verkocht. De president van de rechtbank in aarlem zei dat gisteren in het kort geding tussen de Gedistilleerd jproep Nederland uit Schiedam (de producent van Bokma) en de dran kenhandels De Wit in Beverwijk en omar in Haarlem. Als die bedrij nen nog Bokma aanbieden beneden *e vastgestelde prijs, kost ze dat jpóO gulden per keer. Advertenties Thet Bokma beneden de prijs komt ijze op 25.000 gulden per keer te ♦staan. SFFECTENKOERSEN AVOND VERKEER AMSTERDAM In het telefonisch •vondverkeer kwamen gisteravond de vol lende koersen tot stand (tussen haak.les jje officiële slotkoers van dezelfde dag): (AKZO 42.70 gb—80 (42.90). Hoogovens 1160.40). Kon. Olie 86.90—87.20gl 87.00), philips 26.90 (27.00 gl). Unilever 107.70— 1107.80 (I07.90gl), KLM (56.80). aangepast gaat Duitsland zogeheten vri j waringsclausules inroepen en aan de Duitse grens heffingen op de Nederlandse tuinbouwprodukten leggen. De Duitse minister van landbouw, Ertl, heeft, aldus Van der Stee, in deze raad voor het eerst officieel gedreigd met Duitse tegenmaatre gelen. Als de Nederlandse aard ga- sprijs voor de tuinders niet wordt aangepast gaat Duitsland zogeheten vrijwaringsclausules Inroepen en aan de Duiitse grens heffingen op de Nederlandse tuinbouwprodukten leggen. DRUNEN Schoenfabtiek Helio- form (voor een groot deel eigendom van de werknemers) heeft in 1974 op een omzet van 14 min een winst voor belasting behaald van 800.000. Vergeleken met het ze ventien maanden tellende eerste boekjaar 1972-73 bedroeg de omzet stijging 18 pet. De winst voor be lasting over dat eerste boekjaar be liep ƒ530.000. De jaarvergadering stelde het dividend ovqr 1974 vast op 15 pet. Het personeel ontvangt als winstaandeel 15 pet. van de winst voor belasting ofwel 141.000. PROOST BRANDT: In de eerste maanden van dit jaar is de omzet enorm ingezakt, maar hiertegen wordt 'niet al te dramatisch' tegen aan gekeken. Maar 1975 wordt voor het bedrijf een heel moeilijk jaar. MENEBA: De resultaten in de eer ste drie perioden van dit jaar heb ben een sterk stijgende tendens te zien gegeven. 1974 was een 'inci dent'. De winst liep zoals bekend verleden jaar terug tot 1.5 (1973 9.5) min. ROTTERDAM Het Nederlandse shagverbruik neemt voortdurend toe, vooral bij vrouwelijke rokers. Niet alleen voor de zware shag van Van Nelle, maar ook voor de halfzware shag is er sprake van een groeiende populariteit, zo zegt De Erven de Wed. J. van Nelle in haar jaarverslag. Van Nelle zet haar tabak vrijwel uitsluitend af in Nederland. Daar naast besteedt het bedrijf in toe nemende mate aandacht aan nieuwe markten. Zo werd in 1975 begonnen met de produktie en verkoop van tabak in Indonesië. Deze start verloopt naar wens, aldus het verslag. Ook in Europa, met name In West-Duitsland, is op grotere schaal de verkoop van zware shag ter hand genomen. Dr. J. Zjjlstra kans op een verder aanzwellen van de inflatoire krachten bepaald groot moeten worden geacht.' Bezinning Volgens dr. Zijlstra ls er alle reden de verhouding tussen uitgavenstij ging en lastenverlichting onder het oog te zien. De oorzaken van de structurele werkloosheid dwingen eveneens tot bezinning op het vraagstuk van belasting- en pre miedruk. Lastenverlaging kan hier langs twee wegen van positieve be tekenis zijn. In de eerste plaats kan lastenverlaging de stijging van de loonsom per werknemer tegengaan, direct via de op de werkgevers drukkende premielasten, indirect omdat op deze wijze een gewenst resultaat met betrekking tot het beschikbare loon bereikbaar is met een geringere stijging van de loon som per werknemer. Daarnaast kan lastenverlaging voor zover betrek king hebbend op de bedrijfsuitkom- sten, bijdragen tot de vorming van het voor nieuwe inveseeringen broodnodige eigen vermogen. In dit verband stelt dr. Zijlstra vast, dat in 1974 niet slechts de achteruitgang van de ruilvoet doch daarenboven ook een deel van de toeneming van de op het loon drukkende lasten zijn afgewenteld op de rendementen van het be drijfsleven. In 1975 komt de stij ging van de arbeidsproduktiviteit tezamen met de verbetering van de ruilvoet (ongerekend die uit hoofde van de prijsstijging van aardgas.) te goede aan het reëel beschikbare loon. De (ditmaal geringe) stoene- ming van de op het loon drukkende lasten (waaronder de verhoging van de binnenlandse aargasprijzen) wordt mitsdien op de bedrijfsren- dementen afgewenteld. De conclusie moet luiden, zo merkt dr. Zijlstra op, dat ondanks de met name in 1975 aanzienlijke lasten vermindering, volle aandacht ge vestigd moet blijven op het vraag stuk van lastenverlichting via het budgettaire beleid, vooral in ver band met het probleem van de steeds ernstiger wordende structu rele werkloosheid. Daarbij dient te worden nagestreefd de rendements ontwikkeling zodanig te beïnvloe den. dat enerzijds een voldoende niveau van investeringen als totaal wordt bereikt en anderzijds een ge zonde verhouding tussen arbeids plaatsen besparende en arbeids plaatsen scheppende investeringen wordt hersteld. HOOFDDORP Als een van de weinige luchtvaartonderne mingen in de wereld heeft Martinair het afgelopen jaar met (een nagenoeg onverander de) bedrijfswinst kunnen af sluiten, al was daar wel een aanmerkelijke grotere omzet voor nodig. Gezien de 'formida bele' stijging van produktie en omzet tot dusverre, wordt ook voor dit jaar een goed resultaat verwacht. Dit deelde directeur J. M(artin) Schroder gisteren ln Hoofddorp op de jaarlijkse persconferentie mee. Voorts werd bekend gemaakt dat in het kader van het streven de belangen verder te spreiden het vleesimportbedrijf Spoor Nederland te Rhencn wordt overgenomen. De overname van dit bedrijf (om zet 13 miljoen: dertien man per soneel) betekent een verbreding van de voedingssector, die al be staat uit het diepvries-maaltijdenbe- drijf Marfo in Lelystad, het Marti nair Catering Centre in Amstel veen, de Martinair Party Service en het restaurant MartINN in Lelystad. Over enkele maanden, namelijk in augustus, wordt MartINN Amster dam geopend ln het voormalig ha venrestaurant. Inhaken Het gunstige resultaat van het af gelopen jaar kon worden bereikt dank zij het onmiddellijk inhaken op de omstandigheden, vooral in de tijd van de olie-boycot. Het bedrijf ging meer vliegen voor andere luchtvaartonderemingen, ging zich (verder) specialiseren op het ver voer van vee, boorde mogglijkheden aan voor transporten op de olie producerende landen en zette de voorgenomen personeelsuitbreiding tijdelijk op een laag pitje. Zodoende was het mogelijk, on danks de energieproblemen en de teruglopende wereldeconomie een omzet te bereiken van 153.4 (was 101,9) miljoen, waaruit een net- Er moet weer een vracht worden geladen. towinst resulteerde van 6,08 (was 6.15) miljoen. Bij dat omzetcij fers tekende de heer Schroder aan, dat die stijging voor 25 miljoen werd veroorzaakt door gestegen kosten van brandstof (brandstof toeslag). Veruit het grootste deel van de winst, namelijk 5,90 miljoen, droeg het 'vliegbedrijfa bij. De ove rige aktiviteiten leverden in dit op zicht nog slechts een bescheiden bijdrage. Maar deze nevenaktiviteiten zullen de komende jaren steeds belangrij ker gaan worden. Dit geldt met name voor Martinair Party Service, die grote en kleine parties verzorgt en, dankzij de in het vliegbedrijf opgedane 'know how', het vorig jaar een uitstekende start maakte. Voorts kan ook Marfo worden genoemd, de meest moder ne maaltijdenfabriek in Europa, die op grotere schaal kan gaan werken ROTTERDAM Voor de Erven de Wed. J. Van Nelle is 1974 alles zins bevredigend verlopen. Tegenover de niet onbetekenende da ling van de resultaten van de Nederlandse bedrijven stond een zodanige verbetering van de bijdragen van de buitenlandse vesti gingen, dat de winstgevendheid van het concern als geheel op peil is gebleven, aldus het jaarverslag. Van Nelle is 1975 vanuit een in het algemeen sterke uitgangspositie be gonnen. De directie meent alle re den te hebben om de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien. De in het begin 1974 afgekondigde verscherping van het prijsbeleid door de Nederlandse overheid ver sterkte de al jaren bestaande ten dens van dalende rentabiliteit, in het bedrijfsleven. De versoepeling bood onvoldoende soulaas voor de rendementsdaling en de daarmee samenhangende vermindering van investeringen, waarvan de gevol gen 'ons op dit ogenblik maar al te bekend zijn', aldus het verslag. Deze gang van zaken heeft ertoe geleid dat ondanks een verstevi ging van de positie van Van Nelle op de Nederlandse markt het resultaat in Nederland iri 1974 is teruggelopen ten opzichte van 1973. De concernomzet steeg van ƒ559,6 min tot 643.6 min waarvan 303 min (v.j. 277 min) in Nederland werd behaald. De winst nam toe van ƒ9.97 min tot 10.79 min ofwel van 37,38 tot 38,14 per aandeel van 100. Eerder werd voorgesteld het dividend over 1974 te verhogen van 17 tot 19 pet. Desgewenst kan in plaats van een contant dividend een bonusuitkering van zes twee derde pet (6 pet) in aandelen wor den opgenomen, naar keuze ten laste van de winst of van de agio- (Foto Frans Kuypers) nu de capaciteit in de nieuwe be huizing sterk is vergroot. Daarnaast blijkt de vliegschool op Lelyland fors te groeien, terwijl de positie in de 'kleine luchtvaart' ls versterkt door de overneming van de Gelderse Luchtvaart Maatschap pij op het vliegveld Teuge. Van een verslaggever DEN HAAG De benaming cognac gebruiken voor Hollandse vieux mag niet van de Franse ambassade en de Codecommissie voor de Re clame heeft een klacht hierover van deze zijde gegrond verklaard. Een van de Nederlandse jeneverfa- brieken (Kuyper-Nederland) had haar vieux in een advertentie Hol landse cognac genoemd. Omdat de naam cognac beschermd is. maakt De Kuyper zich schuldig aan over treding van de wet en van artikel één van de Nederlandse Code voor het Reclamewezen, als zij deze be naming gebruikt voor haar Vieux. In een andere advertentie had De Kuyper een certificaat afgebeeld, dat aan de lezers de indruk geeft dat de vieux Franse cognac bevat. De Kuyper maakt zich schuldig aan misleiding, vindt de Codecommis sie, omdat de afbeelding van het certificaat de indruk wekt alsof het certificaat geldig is voor de vieux. NED. FONDSEN IN NEW YORK NEW YORK Kon. Olie noteerde glste- ten (ln dollars) 35%-35%. Philips 10%- 11%. Unilever 44-44% en KT.M 23-23',*. Opgave Hornblower 61 Weeks. indnst Sporen Drill. Obi. Mod» 25 april 811.80 169.45 75.03 28 april 810.08 169.66 74.77 730.6 29 april 803.04 168.02 74.16 67.37 732.2 Aar.d. Ob). Tot H. L. 25 april 20.260 1826 850 552 28 april 17.850 1836 643 774 29 april 19.060 17.740 1818 374 1028 amaryllis AS-Vl, rtnjers «su-uo, nujeia uis 2 69-800; Anthurlum 139-3.10; Chrysan ten tros. Jaarrondcultuur 2.55-4.15; Chrysanten, gepl. jaarrondcultuur 77- 1.85; Fresia enkel 1.52-2.35; Fresia dubbel 1 65-6.70; Gerbera gemengd 17-42: Gerbe- ra op kleur 22-53; Gladiolen 3.27-5.10; Irissen 1.35-3.30: Lellekelken 27-49; Lelie- takken 50-2.50; Orchideeën 98-3.70; Ro zen,groot 41-95; Rozen klein 24-69; Tul pen 51-1.85; VEILINGVERENIGING WESTLAND ZUID 'S-GRAVENZANDE 29 april To maten 10.10-17.80; Sla 24-38 5; Bloemkool 75-2.30: Snijbonen 4.60-5; Andijvie 1 20- 1.45; Spinazie 35-80: Bospeen 1.66-2.35; Postelein 1 50-1.60; Prlnsessebonen 6 70- 8 80; Rabarber 81-95; Paprika 2-3 20; Ra dijs 37-77; Selderij 24-36: Peterselie 11- 18; Raapstelen 14-25; Tuinkers 72; Spits kool 79-91; Prei 30-73; Krulpeterselie 72. POELDIJK 29 april VEILING WEST- LAND-NOORD Tomaten exp. a 14.50- 15.70; Blnn. 12 40-12.80; Sla 12-38; Kom kommers 43-97; Krom kg 1.14-1 24; Paprl- Raapstelen 95-21; Bospeen 2 15-2.25: DE LIER 29 APRIL VEILINGVER. DELFT WESTERLEE Aubergines 35- 85; Aardappelen 28: Andijvie 1.40-1 80; Dubbele bonen 5.40-8.50; Snijbonen 4.70- 5.30; Komkommers 41-1.07; Krom p kg 1- 1 18: Bospeen 2.15-2.35; Groene Paprika p kg. 2-2.80; Spaanse Peper p. kg. 4.50- fi.jO: Peterselie 60-70; Postelein 1.35-1.70; Perziken 1.15; Raapstelen 9-20: Rabarber 75-80; Radijs 23-65: Selderij 8-36; Spina zie 61-1; Sla 13-39: Stoofsla 55-82; Bloemkool 75-2.55: Tomaten A exUa 10- 1810: Spitskool 77: Prei 44-54; VEEMARKT PURMEREND PURMEREND 29 apr. - Aanvoer: totaal 4430 stuks; weekaanvoer 4539; 1447 run deren. 175 vette koelen: 994 gelde koei en- 90 melk- en kalf koelen; 125 pinken; 63 stieren; 39 graskalveren: 10 vette kalveren: 1128 nuchtere kalveren; 4 slachtvarkens; 248 biggen en schram men: 1389 schapen en lammeren; 138 bokken en gelten; 9 paarden; 18 ponnies. Prijzen ln guldens: vette koelen 4,90- 6,25; gelde koelen 1050-1650; melk-en kalikoeten 1400-1900; pinken 826-1200; stieren 5,30-6,40; graskalveren 460-650; vette kalveren 5.50-5,70; nuchtere kalve ren vd mesterij 75-235; slachtvarkens geen notering; biggen 75-89; schrammen 90-130; vette schapen 125-185; vette lam meren 160-280; schapen met 1 lam 240- 280: schapen met 2 lammeren 325-380; overhouders 100-165; bokken en gelten 3C-95; paarden 975-1850; ponnies 425-900. Overzicht, vette koelen, stieren, graskal veren. vette schapen, vette lammeren, schapen met 1 en 2 lam en bokken en gelten goed; melk- en kalfkoelen. biggen, schrammen rustig; pinken vlot; vette kalveren vlug; nuchtere kalveren vd mes terij kalm; paarden en ponnies wil lig. Visserijberichten SCHEVENINGEN Dinsdagmorgen wa ren aan de markt de sch 6 met 21.633, de sch. 250 met 912. de sch. 32 met 890. de sch. 12 met 1055 en de sch. 66 met 19-13. De totale aantal klllgram- men tong 783. totaal aantal kisten 526. 12.00. griet 5.40. griet 2 4,00 kabeljauw 1 200 kabel jauw 2 90.00, kabeljauw 3 100-, kabel jauw 4 72.00. kabeljauw 5 53.00, schol 2 84-90. schol 3 77-80. schol 4 65-75. wijting 30. schelvis 50 65. heek 160-130. schar 26-45. makreel 20. koolvls 22-34. bot 25-30. haai 80. ham 130. Verwachte aanvoer voor woensdag: 5 kustvtssers. VEILING BARENDRECHT Andijvie 141—175, aanvoer 8 000 kg; bloemkool: 6: 204—210, 8: 185—196, 10: 51-60: 71—75. 41-50: 68—69. 35-40: 62 31-35 5356 26-30 35. aanvoer 75.000 st.; kromme komkommers: 113, aanvoer 1500 kg; peterselie 88102 aanv 2.000 kg; postelein 172—175, aanv. 500 kg; rabarber 38—81. aanv 14.000 kg; radijs rood 5569 aanv 102.000 bs; radijs wit 4042 aanv 2.000 bs: selderij 6774 aanv 4.000 va; sla glas L 21—27, zw 28 38. aanv 42.000 st.; spinazie 93—99. aanv 1.000 kg. VISSERIJNIEUW3 IJMUIDEN 375 kg ton. 7 kisten tarbot en griet, 262 kisten kabeljauw. 538 kisten koolvls. 177 kisten schelvis. 1685 kisten wijting. 152 kisten schol. 30 kisten schar, 53 kisten haring, 147 kisten diverse, 837 kisten makreel. Prijzen per kilogram tarbot 11.43.-11.21, gr. tong 7.51-7.21. gr.m.tong 9.48-9.36. kl.m. tong 9.10-8.93. tong I 8,67-837, II 7.59-7 33. heilbot 10.52-10.50. Per 40 kilogram schelvis I 79-30. II 85-34. III 69-29 IV 39-24. wijting II 34-30. III 44-27.20. schar 54-28: koolvls I 40-27. II 40-37. III 46-42. IV 46-40.; schol I 86-72. II 112-92. III 110-92. IV 92-65, makreel II 24.40-18.40 haring I 34-29. II 27: kabel jauw I 114-70. II 140-70. III 108-88. IV 104-82 V 92-28.40: tarbot 424-188 griet 169-112. BESOMMINGEN KW 85; 32.000 KW 153; 24.000 KW 174; 5.400 VD243: 18.000 VL 115; 31.000 UK 18; 3.300 VD 15; 1.1400 VD 25; 980 VD 46; 1520 Ye 25; 1080 Z16; 1210. Span vissers: UK 107 en UK 70; 920 UK 200 en UK 234; 1380. VEEMARKT LEIDEN LEIDEN 29 apr. - Aanvoer totaal 6013. weekaanvoer 8070; slachtrunderen 1861; gebruiksvee 300: graskalveren 80: vette kalveren 11; nuchterekalveren 3101; pon nies 12: varkens 27; lopers 17; biggen 344; schapen of lammeren 480; bokken (le en 2e kw.)I (le en 2e kw.) 6.15-8.65 5.75-6.05; koelen (le 2e en 3e kw.) 6.20-6.70 5,70-6.00 5.50- 5.55; worstkoelen 4.80-5.40; vette kalveren 5.00-5.60; nuchtere slachtkalveren 1.25- 2,00; melk- en kalfkoelen 1500-2150: vare- koelen 900-2000; graskalveren 550 1000; nuchtere kalveren roodbont 125-265 zwartbont 75-150; lopers 130-140; biggen 87.50-97.50; schapen 150-190; lammeren 200-300; ponnies 200-400; drachtige zeu gen 500-600: gelten 20-80. Overzicht (resp. aanvoer, handel en prijzen) slach trunderen groter-rustlg- staande moeilijk te handhaven; kalf- en melkkoeien rede lijk-matig- zelfde; varekoelen groot-goed- kalveren groot- lul-nlet hoger-hetzelfde; ponnies matlg-goed-matlg; lopers en big gen klelner-redelijk-stablel; schapen en lammeren mlnder-matlg Iets minder; gel ten klelner-matlg-stablel; fokschapen met 1 lam 220-240, met 2 lammeren 350- 375. VEEMARKT GRONINGEN GRONINGEN 29 apr. - Aanvoer: totaal 5171; runderen 1499; graskalveren 603: nuchtere kalveren 2239; schapen 249; lammeren 77; varkens 461; bokken en 'ten 38; paarden 5. Prljzei Ik- en kalfkoelen 1000-21 900-1950: slachtvee (extra, le en 2e NEW YORK 28/4 29/4 ACF Industries 39% 38 Aireo 13 18% Allied Chemical 37% 36% Alum. Co of Am 45% 45% American Brands 37% 37% American Can 28% 28'i Am Cyanamld 27% 27% Am Electr Power 17 17% Am Metal Climax 49% 48% Am Motors 5% 5% Am Smelt P 18% 17% Am Tel Tel 48% 48% Ampex 5 4% Anaconda 17 16% Armco Stee) 30% 30% Atlant. RicbfleU 87% 86% Bendlx 36% 35 Bethl. Steel 39% 38% Boeing 24% 24 Burlington Ind. iSHex 25% 3an Pacific Ry 15% 15% Celanese 34% 34 Chase Manhattai 32% 32% Cbessle System 34% 35 Chrysler 10% 10 Cities Service 38% 38% Colgate Paimoilv 28% 27% Colt Industries 34% 33% Commonw Ediso 24% 24% Cons Edison 12% 12% Cont Can 27 26% Cont Oil 53% 53% Curtlss Wright 10% 10% Curtlss Wright A21%b 22 Dart Ind 25 25 Deere and Co 41% 41 Dow Chemical 82% 82% Du Pont (El) 120% 119% Eastman Kodak 100% 98% Exxon 80 79% First Nat City 35% 35 Gen Electric Gen Funds Oen Motors Gen Publ. atll. Gen Tel Tel Getty OU Gllette Gtmbel Brothers Goodyear I and Gulf OU 44% 44% 23% 22% 43% 43 13% 13% 20% 20% 163 163 31 31 18% 18% 28% 28 ,8%ex 18% i Olln Pac Gas and El. Penn Central Pepeloo Phelps Dod| Illinois Central Ind. 14 13% Instlco 7% 7% Int Busin Mach 202% 102% Intern Harvester 25% 26% Int Nick of Can 27% 27% Int Paper 49% 49% Int Tel 81 Tel 20% 20 Johns Manvtlle 22% 21% Ling Lemco Voug 18% 18 Litton ind 6% 6% Lock need Alrcrai 7% 7% Marcor Martin Marietta May Dep Stores McDonnei Dougl Mobil OU Corp. Nablsoo Nat Cash Reg. Nat Distillers Nat Gypsum Nat Steel Nat Laad Ind. 26% 26% 16% 16% 38% 38% 13% 13% 40% 39% 12% 12% 43% 44 15% 15% ips Dodge Philip Morris Phillips Petr. 46% Procter Gambl 92% 9234 23% 23% 19 18% 1% 1% 63 62% 38% 38 54% 54% 45 RCA 15% 15 Republic Steel 33% 32% Reynolds Ind. 52% 51% Royal Dutch Pet) 35% 35% Santa Fé Ind. Sears Roebuck Shell OU Southern Co Southern Pacific Southern Raliw. Sperrv Rand Stand Oil Calif. Stand OU Indian. Studebak. Worth Sun OU 26% 26% 63% 63 43% 43 10% 10% 28% 29% 53% 53% 41 40% 24% 24% 39% 38% 31% 30 30 29% Texas Oulf 24 24% Texas Inat. 104% 105% Transamerlce 8% 8% Unilever Union Carbide Uni Royal United Atrcrart United Brands US Stee) 44 b 44 64 ex 63% 7% 7% 47 46% 5 6% 65% 64% kw.) 5,70-6.00 5.40-5.70 5.00-5.70 en 3e kw. 5.00-5,70; guste koeien 850-1175; stieren 6.00-6.50 en worstkoelen 4,50-3.20; graskal- 350-825; nuchtere kalveren 30-50; nuchtere kalveren vd mesterij 60-220; weldelammeren 100-140; slachtlammeren 150-230; weldeschapen 130-180; enterscha pen 140-210; slachtschapen 100-160; vleesvarkens 2.35-2.40; zouters 2.50; zeu gen 2.20-2.30. Overzicht (resp. handel en prijzen) gebruiksvee vlot-prijsh. weidevee kalm; slachtvee kalm: graskalveren kalm: nuchtere kalveren vlot-prijsh.; lichte en koekalveren slecht; schapen kalm; lammeren vlot-duur; varkens kalm-lager. Allegheny Pow Akzona Am Standard Amsted Ind. Bait Ohio Bayuk Cigars Cerro. Chase Select Pd Columbia Ou Cominco Cont Telephone Pluor Corp Gen Cl gar 18% 15% 12% 12% 62% 62% 56% 17'4 b 4% 4 b 23.13 23 18 23% 23% 30% 30% 11% 11% 30% 29% 13% 13% Int Plav. Frag. 33% 33% Inters per 18 00 18.00 Kansas City Ind 9% 10% Kansas Power 16 15% KLM 23 b 23 Kroger 21% 21% Lone Star Oem. 13% 13% Lebman 11% 11 Nat Cen. 11 10% NV Centr A 6% North West R 68% 69% N Am Philips Co 17% 17 West Union Te). 14% 14 Occidental petr. 14% 14% Reliance Group Standard Brands 1 Union Electr. 10% 10% United Electr. 5% 5% Ug Corp 12 12 Western Bancorp 24% 23%

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 15