Met Pasen varen we op het meer van Tiberias Lintjesregen overvloedig Trouw in uw vakantiebrievenbus Bij binnenrijden van Jeruzalem weerklinken geestelijke liederen Bestuur tehuis wijst adviezen stuurgroep af Kosten gijzelingen: Den Haag wil ruim zes ton van het Rijk Rijke schakering TROUW/KWARTET WOENSDAG 30 APRIL 1975 BINNENLAND 11 door Loes Smit i.6 Bovendien blijven we daar een nachtje over, zodat we de tweede Israël-dag in elk geval alle tijd KaUlUSQa FlOerS tUSSen zullen hebben. Van de gespannen toestand in het -J land is niet veel te merken, behalve dan dat we vooral in Jeruzalem nogal wat surveillerende soldaten met het geweer in de aanslag te genkomen en bij de aankomst in Haifa. Weliswaar hebben we vanaf de Jupiter, die aanvankelijk ver van de kade moet ankeren, een schitterend uitzicht op de stad en de Karmel-bergketen, maar het duurt wel anderhalf uur voordat we eindelijk aan de kade mogen afme ren. Veiligheidsagenten Intussen onderzoeken kikvórsman- nen de kiel van het schip en neemt een heel legertje veiligheids agenten het schip zelf grondig on der handen. Extra strenge veilig heidsmaatregelen vandaag, omdat juist gisteren in Jeruzalem bom aanslagen zijn gepleegd. De doua ne onderzoekt snel en effectief alle handtassen en fototoestellen; zelfs de beschermdop moet van de lens van filmapparaten. De tien bussen, die evenveel Paulusgroepen vervoe ren, zetten er flinke vaart achter om tijd in te lopen. Dwars door velden en dalen van Galilea gaat het naar het noorden, richting Ti berias, snel door Nazareth, nu een flinke stad met nog altijd de Mari- abron, het enige nog authentieke. Waarschijnlijk, zegt groepsleider Pietersen, heeft Jezus als kind hier nog wel eens water gepüt voor zijn moeder. de Griekse goden Kana laten we links liggen; het is vermoedelijk toch niet het echte Kana, waar water wijn werd, dus dat is niet belangrijk. Op het meer van Tiberias, ook wel meer van Galilea of Genesareth genoemd, met in de verte de besneeuwde top van de berg Hermon, wordt nu niet alleen gevist, maar druk aan watersporten gedaan. Er wordt veel gezwommen - ook onze wika neemt een duik - je ziet er racebootjes en water skiërs. Ook wij. Paulusgangers, zit ten op een gegeven moment mid den op het meer van Tiberias in een (veer-)bootje om naar de over kant te varen, waar vlakbij de Go lan-hoogte de kibboets Engev ligt. Midden op het meer heeft iedereen een lunchpakket verorberd, een zo goed gevulde plastic zak dat een deel van de inhoud aan de vissen gevoerd moet worden. Engev, dat er uitziet als een villadorpje met speelplaatsen, bloemen en veel pret makende kinderen, is omgeven door bordjes met 'verboden toe gang'. maar dat weerhoudt nie mand om een kijkje binnen te ne men. Er wordt ons trouwens geen strobreed in de weg gelegd. In de bus Omdat we ook nog moeten zien waar de wonderbare spijziging zou hebben plaatsgevonden, schalt langs de oever van het meer van Galilea al gauw het Apollos, Barba- bas en Titus: de leiders zoeken hun schapen bijeen. Op de plek, waar broden en vissen aan een menigte uitgedeeld moeten zijn, staat nu een kerk met oude mozaïeken die de geschiedenis uitbeelden. Hier, in Tabgha, waar onlangs paus Paulus nog geweest is, is zo'n etende me nigte maar moeilijk voor te stellen. Veel mensen zijn er wel, allemaal toeristen, die het leider Pietersen onmogelijk maken zijn plan om hier het bijbelverhaal te lezen uit te voeren: dat gebeurt dus maar in de bus. Vanuit Tiberias terugrij den, passeren we een stukje Jor- daan, hier naet meer dan een sloot, waar juist een motorvletje door heen tuft. Rijdend door Galilea heffen enkele passagiers liederen over Jeruzalem aan. De chauffeur zet daarop het van jeugdverenigin gen welbekende Salom maleikum aan. daar dat schijnt niemand zich te herinneren. Er wordt wel hartstochtelijk voor de chauffeur geklapt, want Paulus- Mimespeler Rob van Reijn: ridder Oranje Nas sau. Schilder Kees Verwey: of ficier Oranje Nassau. Mr. C. J. van Schelle, am bassadeur in Brussel (vroeger particulier secre taris van prinses Beatrix en prins Claus)comman deur Oranje Nassau. Harpiste Phia Berghout: officier Oranje Nassau. Hoe groot sommige Paulusgangers maatschappelijk gezien ook zjjn, tussen de brokstukken van het oude Efeze zjjn het allemaal maar nietige figuurtjes. Door de straat waar eertijds Paulus en Deme trius gelopen hebben, is 'Marcus' hier op weg naar groepsherder Pietersen, die zijn schapen rondom zich verzamelt boven aan de trappen die naar een gymnasium geleid hebben. Het komt prachtig uit dat de Paulusgangers precies met Pa sen in Israël aankomen: eerste paasdag opnieuw een volle dag op zee e,u paaspreek en op tweede paasdag meteen de plaatsen bezichtigen waar de bijbelse geschiedenissen zich hebben afgespeeld. Zondagochtend is er een kerkdienst in de grote lounge en de mensen die niet van het zonnige dek kun nen scheiden, zijn op de vingers van één hand te tellen. De overigen komen in drommen naar de 'kerk' om daar op elkaar gepakt naar ds. C. B. Bavinck (die van het depu- taatschap evangelie en Israël) te luisteren en naar een aantal ande ren dat de liturgie verzorgt. Men heeft echt een 'kerks' gevoel over zich: ondanks de warmte zijn de meesten op z'n zondags gekleed, in zondagse jurken, colbertjes, over hemden, en stropdassen. Je hebt geen idee op zee te zitten en ook in de preek valt daar geen woord over. Het is een gewone kerkdienst, waarin op pepermunt gesabbeld wordt en waarin gezongen en ge collecteerd wordt. Alleen de micro foon van ds. Bavinck is dezelfde die 's avonds bij Lily en haar dansor- kestje in gebruik is. De collecte is bestemd voor de weduwen en we zen van de laatste oorlog in Israël. Ook op de tweede zondag op zee zal voor ditzelfde doel worden ingeza meld; de twee collecten brengen samen zo'n 2500 op. Na de dienst en een zondags kopje koffie houden velen ook op het zonnige dek hun zondagse kleren aan. Een oudere heer is met een keurig donker stropdasje om in een ligstoel in slaap gevallen. Zijn kleur wordt roder, zijn mond zakt steeds verder open, totdat hij 'm met zo'n luide snurk sluit dat hij er zelf wakker van wordt. In Israël zullen we het heel wat kalmer aan kunnen doen dan in Rome. Door, volgens de leiding, on voorziene omstandigheden als een fout in de berekening van de vaar- tijd, het drukke verkeer en het onverwacht grote aantal pelgrims vanwege het heilige jaar hebben we bijvoorbeeld in twintig minuten op een drafje de Sint Pieter moeten doen; op Kreta, waar de overblijf selen van de Tituskerk op het pro gramma stonden, was geen tijd om onderweg in een schilderachtig dorpje te stoppen, maar naar ver wachting zullen we ap de tweede paasdag vroeg in Haifa arriveren. Vervolg van pagina 9 ringskamer te Apeldoorn, jhr. mr. N. W. de Brauw, de heer L. van Stolk te Rotterdam, onder meer voorzitter van de vereniging Sophia Kinderziekenhuis, mr. dr. J. Winse- mius te Delft, dijkgraaf van het hoogheemraadschap Delfland en ir. J. W. Tops, directeur-generaal van Rijkswaterstaat. Projectleider bij de Nederlandse ontwikkelingshulp C. H. Poulus werd officier Oranje Nassau. Militairen Militairen werden dit jaar weer ruimschoots bedacht, evenals bij 'Defensie' werkzame burgers. Rid der Nederlandse leeuw werden de vice-admiraals B. Veldkamp en F. H. Heckman, luitenant-generaal jhr. W. H. de Savornin Lohman, generaal-majoor jhr. R. H. Boreel, gen. majoor G. Mensink, gen. ma joor (tijdelijk luitenant-generaal) J. E. van der Slikke, generaal-majoor (tijd. luit.-generaal) E. Gïtz en lui tenant-generaal A. J. W. Wijting. Daarna volgt een lange lijst 'defen- sie'-onderscheidingen, die onder meer via hoofdlegeraalmoezenier E. H. M. Vallen (officier O. N.) eindigt bij de bronzen medaille van me vrouw A. Walther-Morel. aardappel schilster bij de Marinekazerne in Amsterdam. Huishouding Tenslotte: wie dacht dat 'huishoud ster' een uitstervend beroep was, vindt deze veronderstelling aller minst bevestigd in deze bijzondere staatscourant: bij de naam van ze ker tien onderscheiden wordt dit beroep vermeld. Het zijn: mej. A. M. van Cruchten. huishoudster bij de fam. Stassen-Bremmers te Maastricht (zij kreeg een gouden medaille) en mej. J. H. de Keyzer (bij de fam. J. Straver te Den Haag), mej. H. L. Gielen (bij de fam. Smeets, Maastricht), mej. A. Faber (bij fam. Pestman, Slochte- ren), mej.A. H. M. Loeffen in Reek (gem. Schaijk, bij pastoor J. E. Schepens te Eindhoven), mej. Th. A. Peijs (bij de heer M. Daniëls te Duizel, gem. Eersel) en mej. L. Nootboom (bij de fam. H. Dam, Barendrecht). Al die laatstgenoem den kregen de zilveren eremedaille van Oranje Nassau. Een bronzen medaille ging naar vier 'hulpen in de huishouding': mej. N. Bien te Volendam (bij mevr. A. Schardam- De Boer te Edam), mej. G. Bosman (bij de fam. Lijfering te Bedum): mej. H. A. van Jaarveld (bij mevr. Smits-Albers in Amstelveen) en mej. E. de Groot, huishoudelijke hulp in Huize De Reeve van de St. Lucas- stichting te Kampen. Ook onder de onderscheidenen in de Nederlandse Antillen bevindt zich een 'huishoud ster': mevr. B. Everon van het San Pedro Hospitaal. Daar ontmoeten we ook een aanduiding die we on der de onderscheldenen in Neder land niet tegenkwamen: twee 'dienstmeiden', J. A. Maris en R. Petronella, kregen een bronzen me daille van Oranje Nassau. Ds. G. Samsom. herv. predikant te Rotterdam: officier Oranje Nassau. Hagedonk bijft onrustig Van een verslaggever PRINSENBEEK Het bestuur van het verzorgingstehuis Hagedonk heeft de voorstellen van de stuur groep Hagedonk, om tot een oplos sing van de problemen in het te huis te komen, van de hand gewe zen. De stuurgroep heeft geadvi seerd dat het bestuur beter kan aftreden en dat de bewoners enkele afgevaardigden in het bestuur moe ten hebben. Het bestuur verwijt de groep, waar mee ze overigens niets meer mee te maken wil hebben, alleen aandacht te hebben besteed aan de struc tuurvorm en zich nauwelijks bij het bestuur te hebben georienteerd. De suggestie van de stuurgroep om de bewonerscommissie nieuw leven in te blazen is wel door het bestuur overgenomen. De bewoners zijn hierdoor meer betrokken bij de al gehele gang van zaken en kunnen hun zegje doen op bestuursvergade ringen. Eventuele opengevallen plaatsen in het bestuur worden in gangers vormen een klaplustig pu bliek. Het is al donker als we Haifa binnen rijden en de groepsleider stelt een extra uitje voor: de Kar- mel op, die een schitterend uitzicht biedt over de verlichte stad en de feestelijk geïllumineerde Jupiter. Bovenop de berg blijkt Silas ons net een buslengte voor te zijn. Hondepenning 'Willen de passagiers met num mertje zoveel zich even op het bord komen ophangen' Een steeds terugkerende vraag door de micro foon, telkens als de passagiers van een uitstapje terug zijn. Dat bete kent dat de walkaart, ook wel hon denpenning genoemd, op het num mertjesbord geprikt moet worden, zodat te zien is of iedereen al dan niet aan boord is. Tot twee maal toe is een drager van zo'n hondenpenning te laat thuis gekomen, en omdat de bijbe horende naam tegelijk werd omge roepen wist meteen het hele schip wie de boosdoener was. Niet leuk voor liet slachtoffer, maar het helpt wel. De nummertjes gaan al heel vroeg - half zeven - mee van boord op de dag dat de tien bussen naar Jeruzalem rijden. Iedereen is nog wat duf van het vroege opstaan en ontbijten (kwart voor zes) maar dat verandert na de ontvangst van handenvol zoete sinaasappelen van een plantage, waar we even gekeken hebben hoe de vruchten worden gesorteerd en ingepakt. Er is nog een halte voor Jeruzalem: de vesting Caesarea. waar nog zui len staan die in stukken door de Romeinen vanuit de Soedan hier heen gesleept zijn. De kruisvaarders die wel even het christendom zou den brengen, hebben trouwens een flink aandeel gehad in wat er nu nog aan muren, brokstukken van tempel en agora en andere delen van de oude stad staan. En verder vind je er natuurlijk het onvermij delijke souvenirwinkeltje, café en restaurant. Als we Jeruzalem binnenrijden, voelen veel mensen zich gedrongen om een lied te zingen. Het wordt 'U alleen, u loven wij' en 'Jeruzalem dat ik bemin', waarvan aanvanke lijk de eerste regel zoek is. Langs het dal van de Kidron met in de verte de Dode Zee gaan we eerst de Olijfberg op. een prachtig punt om van boven af Jeruzalem te befcij- overleg met de commissie aange vuld. Na het ontslag van het echtpaar Loose (directeur en adjunct direc trice) en enkele personeelsleden en de daaropvolgende bezetting van het tehuis door de bejaarden, is er volgens de directie veel verbeterd. De bejaarden denken daar anders over. Dat bleek maandagavond toen een klein deel van de bewoners het standpunt van het bestuur aan hoorde en daarop weigerde te rea geren. De bejaarden sloegeh ook een aangeboden consumptie af. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De twee gijzelingen, waarmee Den Haag vorig jaar te kampen had, namelijk in de Franse ambassade en de Scheveningse strafgevangenis, hebben de ge meente totaal 633.271 gulden ge kost. Het college van B. en W. heeft besloten minister De Gaay Fortman te verzoeken deze kosten aan de gemeente te vergoeden. Burgemeester en wethouders menen dat dit bedrag niet kan worden gefinancierd" uit de normale uitke ringen van het rijk. 'Bovendien be treft het hier zaken van nationaal, of zelfs Internationaal belang', al ken, maar niet iets dat herinnert aan Jezus dagen. Er heerst nu een soort kermisstem- ming, veroorzaakt door mannetjes die de toerist proberen te verleiden tot een ritje op een kameel of een ezeltje, en kleine en grote kinderen die kaarten, dia's kettingen en veel prullaria aan de man trachten te brengen. Er is een stalletje waar je iets kunt drinken, maar geen toilet, waar sommigen zo langzamerhand hevig naar verlangen. Dat wordt gauw goedgemaakt in een kosjer restauarant ('verzoeke op zaterdag niet te roken') waar in sneltempo de lunch gebruikt wordt. Al of niet onder leiding dwalen de Paulusgangers bij een temperatuur van boven de dertig graden door de oude stad, de Arabische bazarwijk, de sjoek. en over het Tempelplein, waar eerst de handtassen gecontro leerd moeten worden. Bij en voor de Klaagmuur is het druk. Gelovi gen en ongelovigen zwermen door elkaar, orthodoxe joden bidden in tussen rustig door. In de vrouwen afdeling dreunt een meisje van een jaar of zes rituele gebeden op voor een kleintje dat ze uit het hoofd moet leren, hoewel ze nau- weljks praten kan. Stopt de kleine een momentje, dan wordt ze met een por tot de orde geroepen. Sjleke wijk Vanaf de Jaffapoort rijdt de bus door de sjieke wijk van Jeruzalem waar veel hoge regeringsfunctiona rissen wonen, langs de Knesseth en de nieuwe nationale bank. die gek scherend 'de nieuwe klaagmuur' wordt genoemd. Onderweg - het is Wie gedacht en gehoopt had dat het kabinet-Den Uyl in het jaar van de vrouw het onderscheidingen-beleid wat royaler ten opzichte van de vrouw zou yperen, moet vandaag wel teleurge steld zijn. Het kabinet heeft ongeveer 2.500 per sonen kunnen vinden om die aan de vorstin voor te dragen voor een ko ninklijke onderscheiding (ongeveer tweehonderd meer dan in 1974). Bij deze 2.500 zijn 250 vrouwen. De conclusie ligt voor de hand: mannen onderscheiden zich in deze samenle ving althans op grond van deze cijfers negen maal zo vaak als vrouwen. Niet alleen worden vrouwen weinig onderscheiden; als ze een lintje krijgen opgespeld is het bijna altijd een ere medaille in goud, zilver of brons. Voor officier en ridder om van de commandeurs en de grootkruizen maar te zwijgen zijn de dames zelden uitverkoren. Wie de vijftien pagina's tellende bui tengewone editie van. de Nederlandse staatscourant doorloopt, zal ook lich telijk verwonderd zijn over de merk waardige verschillen, waarmee de ge decoreerde vrouwen worden aangeduid. In de lijst treft men aan: jonkvrouwe, zuster, mej., mw., mevr., de wed. en in een bijzonder geval de geboorte- naam en zo waar éénmaal de meisjes naam. Bij een enkele vrouwelijke ge decoreerde is elke aanduiding wegge laten, maar dan zijn er gelukkig nog de beroepen die duidelijk maken dat het om een vrouw gaat. Als immers achter de naam als beroep vermeld staat: 'dienstmeid' kan men het ge slacht raden. En wie zal zich er over verbazen dat deze twee gedecoreerde dienstmeiden slechts de bronzen ere medaille is toegedacht? En tenslotte: dat er rangen en standen zijn, blijkt ook overduidelijk uit de opsomming bij de strijdkrachten. De vice-admiraal is tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw benoemd cn een mevrouw die in de marine kazerne werkt (beroep: aardappelschil- ster) wordt verrast met de ere-medail- le in brons. Wij moeten blijkbaar ook in dit opzicht een rijk geschakeerd volk blijven. Reisleider leest de 'wonderbare spijziging' voor zeker tweeëneenhalf uur rijden naar Haifa en ditmaal mogen we de boot niet missen - klinkt ineens een kreet: 'Kijk, Petrus haalt ons in!' En inderdaad passeert onver wachts de bus vol enthousiast zwaaiende Petrus-mensen. Die avond zit Petrus eerder aan tafel dan Marcus. Klein-Azië in zicht. Een kilometer of vijftien van de havenstad Kusa- dasie zullen we Efeze bezichtigen, dat in dat deel van Turkije ligt waar volgens de mythologie eertijds de vrouwen die zich Amazonen noemden, oppermachtig geweest zijn. Rijdend door dit gebied ver telt de Turkse gids waar hij de avond tevoren op de radio gehoord heeft: een poging tot ontvoering van koningin Juliana is verijdeld. Omdat hij er verder niets aan kan toevoegen wordt er al gauw een kwalijke aprilgrap gedacht. Pas als er later weer wat Neder landse kranten aan boord komen, wordt de 'grap' ernst. Uit woede dat de Turken van ieder een die in Efeze wil fotograferen of filmen, vier tot zes gulden extra willen hebben, besluit de meer derheid spontaan de toestellen maar in de bus te laten. Achteraf heeft iedereen spijt, want nergens hebben we een opgraving gezien waar nog zoveel uit het grijze ver leden bewaard gebleven is: hele straten met zuilen aan weerskan ten. de reusachtige tempel van Ar temis of Diana, de kleinere tem pels, een compleet Eros-centrum, een kort na Paulus' tijd herbouwd theater, de Marmerstraat met pla veisel van marmer en basalt, een binnenplaats met de resten van een woonhuis met marmeren zon neschermen en schilderingen op de buitenmuren, baden en warmwa tersystemen, kortom een complete stad. De poorten die naar deze stad leidden, staan nog overeind. In dit belangrijke handelscentrum bracht Paulus zijn boodschap. Hij moet over de brede zuilenstraat, die indertijd regelrecht naar de haven leidde, naar het gymnasium gelo pen. zijn. Door dezelfde straat is de zilversmid Demetrius met zijn gil- debroeders komen aanstormen on der het uitroepen van 'groot is de Diana der Efeziërs!' Onze gids is erg breedsprakig en wil over elke steen wel iets vertellen. Titus is de eerste die ons inhaalt en zo zullen ook de andere groepen ons passe ren, want onze gids is zelf zo onder de indruk dat hij niet van ophou den wil weten. Dit is het derde van vier artikelen over de 'Paulusreis'. Het laatste volgt in de krant van zaterdag 3 mei. (ADVERTENTIE) Als u langer dar een week met vakantie gaat en Trouw ook op uw vakautieadres wilt ontvangen, dan verzoeken wy u onderstaande bon duidelijk en volledig ingevuld aan ons op te sturen (telefonisch kunnen wij helaas geen vakantieadressen aannemen). Wy moeten u er wel op attent maken, dat de aflevering van dagbladen in zuidelijke landen (Italië, Spanje, Joegoslavië enz.) over het algemeen zeer veel te wensen over laat. Wy kunnen hiervoor dan ook geen verantwoordelijkheid aanvaarden. Schrijf op de envelop: Trouw V.A., Antwoordnummer 2792, Amsterdam. Er hoeft geen postzegel op. Zend de bon uiterlijk 3 weken voor het ingaan van uw vakantie in! huisnr. Naam abonnee Voorletters Adres Woonplaats Wy zijn op ons vakantie-adres op (datum) vertrekken van ons vakantie-adres op(datum) Ons vakantie-adres is: camping, pension, hotel adres... huisnr. plaats postdistriot land Voor toezending zyn de portokosten: naar het buitenland f3,- per week en voor luchtpostverzending in Europa f 4,20 per week. ALLES OVER NATUURFOTOGRAFIE door Helmut Bechtel Hoe u de mooiste foto's maakt van e zoogdieren, vogels en s en andere insekten. bomen, i planten. Technische en •stfitflacheeenwija'ngenenvele handige tips. 176 bfediGdM, met fraaie foto's f 19,50 Verkrijgbaar in da boekhandel UITGAVE FOTON - WAGENINGEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11