a a n Uit de weekbladen Slimme moeders kopen nü kinder-ondergoed biiC&A. OPENBARE BIBLIOTHEEK Georges Moustakil Philips-Duphar Koningin Schuld Vlaggen Tweejaars-cao chauffeurs beroepsvervoer Olieprodukten duurder Kernwapens Bevrijding Uitholling Portugal 104164 6.50-8.50 UD - holland festival- LERAREN of LERARESSEN TROUW/KWARTET WOENSDAG 30 APRIL 1975 H10 Vrij Nederland: Wat gebeurde er met de veertien Amsterdamse classificeerders die na de explosie in 1963 de Philips Du- harfabriek in Amsterdam in ge stuurd werden om de zaak schoon te maken? Een aantal van hen is overleden en de anderen zijn allen ziek. Rudie van Meurs zocht hen voor Vrij Nederland op en hij con cludeerde dat met de gezondheid van deze mensen destijds heel ruw is omgesprongen. Eerst waren een aantal ratten de fabriek in gestuurd, en die gingen stuk voor stuk dood. Een week later werden de classifi ceerders toegelaten, zonder dat hen op de gevaren werd gewezen en zonder dat speciale veiligheids maatregelen genomen waren. De arbeidsgevaren en werktoestan- den zijn ook inzet van een lange reportage over een ander gevaarlijk beroep: dat van taxichauffeur. Ur sula den Tex sprak met hen en haar bleek dat de chauffeurs stuk voor stuk gefrustreerd zijn. 'Wij hebben een miskend beroep' en 'wij worden getrapt en geslagen', zijn enkele uitspraken van de taxi chauffeurs in Amsterdam. Bibeb in terviewde Joop Doderer en Hans Smit maakt duidelijk waarom de redacties van de Volkskrant. Trouw en Het Parool in opstand kwamen tegen een reorganisatie van de top van de Perscombinatie. Verder in VN: het tweede deel van het inter view met Van Kemenade. het twee de deel van Martin van Ameron- gen's verkenning in het reclamewe reldje en een interview met de Franse actrice Bulle Ogier. Accent: Elseviers Magazine: Elseviers Magazine doet ter gele genheid van 30 april erg veel 'roya- lity' in zijn kolommen. Op de voor plaat 'Juliana Regina' en daarnaast de aankondiging, dat zij door het blad is uitgeroepen tot 'De vrouw van het jaar in het jaar van de vrouw'. Als motivering wordt opge geven. dat 'de koningin haar taak nog met dezelfde overtuiging en dezelfde werkkracht uitoefent als toen zij ermee begon'. EM presen teert ook een serie van vier her denkingszegels. waarbij vermeld wordt, dat ze van historische waar de zijn. Daarnaast in EM ook aandacht voor Vietnam, waar Onno Reitsma vanuit Saigon de zaak in de gaten houdt. 'Het wordt leeg in Saigon, zo weet hij te melden in een verhaal, dat als kop heeft '10.000 dollar voor een plaats op een vissersboot', het geen erop neerkomt, dat de rijken het land verlat enom hun lijf en ka pitaal in veiligheid te brengen. Rob de Nijs vertelt aan Joop Bro- met. dag het 'Nederlandse lied ein delijk doorbreekt'. 'De beladen term lulsterlied bestaat eigenlijk niet meer. En dat is al erg veel winst'. De Tijd: Ook op het omslag van Accent het vorstenhuis, maar dan in de sa menstelling van dertig jaar terug. Het omslagverhaal zelf heeft weinig met de voorplaat te maken, maar gaat over 5 mei 1975: een generatie later. Jaap Deltenre ging naar Oos tenrijk en sprak daar met Richard Seyss, de zoon van de voormalige rijkscommissaris Arthur Seys In- quart. Hij noemt zijn vader 'een goed mens' en wil van geen schuld weten. 'Schuld, schuld. Mijn God, kan je van schuld praten In oor- loogstijd? Iko kan me niet voorstel len, dat papa hoofdschuldige is aan de dood van joodse Nederlanders en verzetsmensen. Zelfs weet ik niet of hij mede-schuldig genoemd kan worden'. Een vrouw, die in Westerbork heeft gezeten, vertelt aan Emmy Huf: 'Eén keer per maand word ik gil lend wakker' en over 4 en 5 mei zegt ze: 'Ik heb geen datum nodig. Ik herinner me alles zo wel'. Mr. J. Landré vervolgt zijn mini-oorlogje tegen minister Van Doorn van CRM onder het motto: 'De minister durft wel'. Dr. Kruisinga. fractieleider van de CHU, ziet de toekomst van Europa somber ln. 'De polarisatie bedreigt de democratie in Europa', meent hij. 'Ik vind de situatie ln Italië, Portugal en Joegoslavië buitenge woon zorgwekkend. Ik geloof dat juist de christen-democratie een stabiliserende factor kan zijn'. Van onze soc.-economische redactie UTRECHT Werkgevers en werk nemers in het beroepsgoederenver- voer 40.000 chauffeurs zijn het eens geworden over een nieuwe cao. die een looptijd heeft van twee jaar. Afgesproken is dat een onaf hankelijk bureau zal gaan onder zoeken hoe groot de achterstand in cao-loon is in vergelijking met an dere bedrijfstakken. Veel chauffeurs vijzelden hun rela tief lage basisloon op door het rij den van zeer veel kilometers. Door de invoering van de tachograaf, een instrument dat het aantal ge reden kilometers vastlegt en daar door ontduiking van het rijtijden besluit onmogelijk maakt, zijn veel chauffeurs er in inkomen op achter uit gegaan. Volgens de vervoers- bonden bedroeg die achteruitgang van de chauffeurs op andere werk nemers ongeveer honderd gulden per week. Indien het onafhankelijke onder zoek eveneens een achterstand in beloning aantoont dan zal die op 1 jauari 1976 voor de helft worden gecompenseerd en voor het reste rende deel op 31 december 1976. Vooruitlopend op dit onderzoek hebben de werkgevers al een voor schot van 25 gulden per week gege ven. Dit voorschot moet per 18 mei in de loon tabellen worden verwerkt. Het onderzoek zal worden begeleid door een nog in het leven te roe pen commissie van overleg over arbeidsvoorwaarden, die eveneens tot taak krijgt wederzijds noodza kelijk geachte wijzigingen in de cao aan te brengen. Ook is overeenge komen dat vóór eind 1975 een ver plichte collectieve ongevallenverze kering van kracht wordt. In de cao komt een verklaring waarin wordt vastgelegd dat belde partijen de getrouwe naleving van de cao zul len bevorderen. Eerder waren de partijen het al eens geworden over een prijscom pensatie over 1974 van 3.54 procent, een loonsverhoging per 1 januari van 0.95 procent, een vakantie van minimaal 20 dagen, een vakantie toeslag van acht procent en mini maal 1400 gulden en de Invoering varteen 40-urlge werkweek. DEN HAAG De prijzen van de huisbrandolie, dieselolie en petro leum gaan 1 mei met 1.4 cent per liter omhoog. De wijzigingen zijn een gevolg van de stijgingen van de marktnoteringen en van de ge middelde dollarkoers in de afgelo pen weken. Dit heeft het ministerie van economische zaken meege deeld. Onder de kop 'Leve de koningin' legt Rob Vermaas in De Tijd uit, dat hij op 30 april de vlag uitsteekt. 'Dat doe ik al zolang ik een stukje muur heb om een vlaggestok aan te bevestigen. Op koninginnedag wil ik best voor de buren bekennen, dat ik de koningin een aardig mens vind'. Op 1 mei steekt Vermaas de vlag niet uit en ook dat legt hij uit: 'De Dag van de Arbeid zegt mij niets, dus heb ik ook geen recht vaardiging nodig voor de vraag, waarom ik op 1 mei geen bijdrage lever aan het opvroüjken van het straatbeeld'. In De Tijd verder uitvoerig aan dacht voor de verbitterde strijd te gen het verzekeringswezen: 'Na de aanrijding begint de ellende pas goed'. Dr. L. J. A. Schoonheyt van de 'werkgroep der verkeersslachtof fers' noemt het verzekeringswezen 'een grote poliep, waarvan het hoofd wordt gevormd door een meesterbrein. Die poliep heeft een aantal vangarmen: colporteurs, in specteurs, verzekeringsartsen en advocaten. Het medisch aspect speelt in dat geheel een grote rol: de verzekeringsarts zorgt ervoor, dat de patiënt, in het belang van de betreffende maatschappij, niet op de juiste wijze wordt onder zocht. En de verzekeringsadvocaten maken misbruik van de gegevens van die artsen. Er wordt gemar chandeerd met het leed van de slachtoffers, er wordt met hen ge sjacherd, zodat je het gevoel krijgt, dat ze op een beurs worden ver handeld'. Suzanne Piët interviewt André van Duin, de jongen van de volkshu mor. Van Duin over die humor: Nou ja, je weet waar de mensen om lachen. Ik kan over sommige dingen met zekerheid zeggen: daar lachen ze om. Maar soms zet je er iets tussen, waar je niets van verwacht en daar bescheuren ze zich om. Het is moeilijk te beschrijven. Als je opkomt met een valletje: dat is altijd goed. Als je tijdens het pra ten van je stoel afvalt. Zit "je ook altijd goed'. De Nieuwe Linie: Op de voorpagina van De Nieuwe Linie maakt Anton Constandse de balans op van 'Dertig jaar na de Tweede Wereldoorlog'. Hoewel de schrijver al het goede, dat in de na-oorlogse jaren tot stand is ge komen, niet ontkent, is hij toch vrij somber. Met name over de waanzinnige bewapeningswedloop, want 'geen enkel wapen kan ons beveiligen. Een derde wereldoorlog zal een conflict zijn met kernwa pens en daar zal Europa volköttien aan ten gronde gaan. De mateloze 'overkill' kon wel eens niemand sparen'. Paul Hoebink blikt terug op de Portugese verkiezingen. 'De winst kan door de hand glippen.' voorspelt hij. 'Wanneer Soa- res c.s. kiezen voor een voortzetting van de alliantie met de PPD. zou hij wel eens even snel wat hij gewonnen heeft kunnen verliezen. Om maar niet te spreken van repercussies die dit zou kunnen hebben binnen zijn eigen partij, gezien ook de grote afstand daarin tussen de top en de basis. In DNL verder een bijdrage van Herman Milikowski over het KZ- syndroom. dat 'dertig jaar na de oorlog' nog altijd niet begrepen wordt. Jaap van de Merwe tot slot constateert, dat de 'rooie-liedjes- cultuur' weer leeft. 'Springerig en spontaan, prikkelend en onver hoeds. telkens ontploffend, het vuurwerk van de klassenguerrilla. 't Werd tijd'. Haagse Post: In de Haagse Post zorgt Ischa Meijer voor een aangrijpend ver slag uit Centrum '45 in Oegstgeest, waar hij enkele weken mocht rond kijken en praten met staf en 'gas ten'. Centrum '45 stelt zich ten doel de medische en psychologische be handeling en begeleiding van hen, die nadelige gevolgen ondervinden van verzetsactiviteiten of vervol ging in de tweede wereldoorlog. Het is opgezet als een therapeuti sche gemeenschap: gasten en staf n§men samen de principiële beslui ten: het is ook de bedoeling dat de gasten elkaar zoveel mogelijk op vangen. moeilijkheden met elkaar uitvechten, bij elkaar troost kun nen vinden. 'Ik voel me schuldig dat ik hier zit, wanneer ik aan al die anderen denk voor wie geen plaats is', aldus één van de gasten. Een ander: 'Voor mij is die bevrij ding er nooit geweest'. In de serie Schrijvers op stap haalt Sal Santen herinneringen op aan '1 mei-vieringen', die hij heeft meege maakt. 'Ouwe zak', zei een jonge kerel tegen mij, toen ik de laatste keer die 1 mei-vergadering verliet. Ik schrok ervan, omdat de jeugd van nu menslievender, genereuzer is dan vele jaren het geval is ge weest. Zij demonstreert voor Viet nam, bezet het Maagdenhuis, vormt in de vakbeweging met haar eigen organisatie een macht, waar routi ne-leiders geen idee van hebben'. Hervormd Nederland: Twee themanummers in Hervormd Nederland, één over de bevrijding toen en nu en één ver het oecume nische vrouwenjaar 1975. Cees Velt- man interviewde Kees Troost, de eerste hoofdredacteur van het blad Vrij Nederland. Troost was in die beginjaren van de oorlog een voor zichtig man: 'Het woordje mof schrapte ik altijd uit de kopij. Ik houd niet van schelden'. Dr. Buskes spreekt zijn verontrus ting uit over de huidige politieke situatie. 'Het is weer net als ln de jaren dertig weinigen onderken nen de dreiging'. Volgens Buskes wordt de democratie op het ogen blik de nek omgedraaid, maar het overgrote deel van de bevolking slaat dat onverschillig gade.- Als voorbeelden van uitholling van die democratie noemt Buskes een aan tal gebeurtenissen waarbij minder heden niet meer gespecteerd wor den: de Nieuwmarkt. de rode vlag in Rotterdam en het weren van minderheden in colleges van B. en W. Ook de situatie in het buiten land noemt Buskes verontrustend. 'Wat zich in Duitsland politiek en kerkelijk afspeelt zou ons met schrik moeten vervullen. Ik merk er niets van dat dat gebeurt.' Op de achterpagina besteedt Kees Waagmeester aandacht aan de pro blemen waarmee de boeren kam pen. De Groene Amsterdammer: De Groene Amsterdammer besteedt zoals ook andere weekbladen uitgebreid aandacht aan de verkie zingen in Portugal. 'Soares moet kiezen of delen', meent het week blad. 'Door deze verkiezingen is het aan tegenstellingen toch al rijke Portugal alleen maar complexer ge worden'. schrijft Frits Eisenloeffel vanuit Lissabon. 'Afgewacht moet worden of de socialistische partij zich niet als Repelsteeltje in twee- en zal scheuren over de vraag of die coalitie met de communisten of met de PPD'ers moet worden aan gegaan'. Maarten van Dullemen had een in terview met Jane Barton, die in Saigon toegelaten werd op een luchtmachtbasis waar de kinde ren voor de operatie 'Babylift' wer den ontvangen. Zij heeft op een bureau een hele avond naar een wees gezocht, 'maar er bleek geen enkele wees te vinden, ze bleken allemaal een vader of een moeder te hebben'. Volgens Jane Barton, die goed Vietnamees spreekt, waren het kinderen die door de oorlogssi tuatie van hun ouders gescheiden waren en kinderen van wie de ou ders nog leefden maar die hen in een weeshuis geplaatst hadden op tijdelijke basis. Verder waren er kin deren bij van Amerikaanse vaders die grote plakkaten bij zich had den: 'afleveren bij...' en tenslotte waren er kinderen van rijke ouders die op deze voordelige manier naar Amerika konden oversteken. In de Groene verder aandacht voor de onverplichte openheid van Hoogovens, de rechteloosheid van de psychiatrische patiënt, de Phi- lips-landkaart van Nederland (over het schaakspel met arbeidsplaat sen) en het huishouden als onbe zoldigd maatschappelijk werk. Goed nieuws van CSA: Links: 'n Stoer stelletje voor hem. Katoenen hemdje én slipje in modern grafisch dessin. Rechts: 'n Lief stelletje voor baar. Zowel het hemdje als het slipje is bedrukt met 'n kleurig plaatglMV. Katoen. ^0.g50 U toch ttooïdeii^ex! ook in uw wijk is er een bilderdijkstraat 1. inlichtingen tel. 46.92.35 (15 wijkbibliotheken -f 1 bibliobus). GEMEENTE RIJNSBURG BEKENDMAKING De burgemeester van Rijns- burg maakt bekend, dat met ingang van vrijdag 2 m(ei 1975 gedurende 14 dagen ter gemeentesecretarie. afdelir- al gemene zaken, voor een i der ter inzage ligt het ver zoek van de firma C. de Moolj te Rijnsburg om ver gunning voor het vergroten van een koelruimte. Het perceel, waarop bovenbe- doeld bouwwerk is/zal wor den opgericht, is gelegen ten oosten van de Rijnsburger- weg en is kadastraal bekend gemeente Rijnsburg, sectie C nr 3141 Bovengenoemd bouwplan ls in strijd met het bestemmingsplan 'Buiten gebied- en het verzoek kan dan ook slechts worden ifage- willigd indien vrijstelling wordt verleend van de voor schriften van dit bestem mingsplan. Burgemeester en wethouders zijn voornemens, met toepassing van artikel 18 van de Wet op de Ruimtelij ke Ordening, deze vrijstelling te verlenen voro een periode van 5 jaar. De rechthebbenden op aan grenzende en nabij gelegen gronden kunnen gedurende bovenbedoelde termijn van 14 dagen schriftelijk bezwaren tegen het verlenen van de vrijstelling bij burgemee en wethouders indienen. Rijnsburg. 1 mei 1975. De burgemeester voornoemd, H. de Mooy (loco) personeel gevraagd Gevraagd wegens ziekte net winkelmeisje voor ons filiaal Diamantplein. Aanmelden Brood- en banketbakkerij Ahsmann, voor 6 u.: Kennedylaan 9, Leiden, tel. 63137, na 6 uur tel. 63721. HL2 Voor spoedige indiensttreding gevraagd: A. TELEFONISTE-TYPISTE B. ADMINISTRATIEVE KRACHT (mnl. of vrl.) voor eenvoudige administratieve werkzaamheden. Kunnende typen. B.V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen VERZICHT, Oude Trambaan 17, Postbus 50, Leidschendam. Tel. (uitsl. van 8.3017.30 uur) 070 - 20.93.11. HL2 huishoudelijk personeel gevraagd Gevr. AARDIGE WERK STER voor maandagmor gen of -middag. Staten kwartier. Mevr. v. Hamel, tel. 070-549970. HL4 woonruimte aangeboden Zoekt u naar kamers of etages en div. andere woonruimten of kantoor ruimten, kom dan naar het kamer- en etagebe- middelingsbedrijf 'CEN TRUM' op woensdag, don derdag en zaterdag a.d. van Baerlestr. 24. Den Haag, tel. 070-654778. Steéds van 11.00-18.00 uur. HL5 woonruimte gevraagd Uw flatwoningen, villa's en bungalows, kantoor ruimten en etages wor den snel verhuurd of ver kocht door kamer- en etagebemiddelingsbedrijf 'CENTRUM' BV.. op woensdag, donderdag en zaterdag a.d. van Baerle- straat 24, Den Haag, telef. 070-654778. Steeds van 11.00-18.00 uur. HL6 onderhoud en reparatie WASSERIJ 'OZON' voor uw was, chemische reini ging, partijen, jassen, overhemden, overalls, kledingreparatie, stoppa ge. 'suèdereiniging, enz. Vraagt inlichtingen. Tel. 22675. HL9 Vrijblijvend prijsopgave, behang-, wit- en schilder werk. Gedurende de win termaanden 20 pet. kor ting Gebr. Heystek, L. v. Meerdervoort 392, Den Haag, tel. 336502. HL9 meubilair en huisraad Nu zeer voordelige aan biedingen in FIGUUR GLAS Glasindustrie J. J. Poppink jr.. Rotterdam- seweg 60-68, Delft, tel. 015-561500. HL12 Plak nu zelf uw VOL- GLAS AQUARIUM, alle dikten glas hiervoor in voorraad. Tevens levering van Silliconen kit. Glas industrie J. J. Poppink jr., Rotterdamseweg 60- 68, Delft, tel. 015-561500. HL12 TE KOOP diepvrieskisten met 5 jaar garantie, 10 tot 30 pet. korting. In houd: 200 1. 550.- 300 1. 700,- 420 1. 825,- 600 1. 1025.- Prijzen incl. 16 pet. BTW. Uit voorraad le verbaar. Inhoud verze kerd. Inl. Weber Koel techniek, Hoofdstraat 110, Leiderdorp. Tel. 071- 31726. HL 12 auto's en autobenodigdheden DATSUN cherry 120A Coupé, okt. 1973. De spor tieve. super luxe cherry- uitvoering met 1200 cc mo tor. In praktisch nieuwe staat. 30.000 km gelopen. Compleet met radio. Een bijzonder veilige auto door koo'i-carosserie, veilig heidshoofdsteunen. zon werend veiligheidsglas, verwarming in de achter ruit en etc. Kleur wit met zwarte skay bekleding 8500,-. Met volledige dealers-garantie. Autobe drijf Broertjes. DATSUN- dealer. Hoofdstraat 158. Sassenheim. Tel. 02522 - 12921. HL16 Opel 1700. bouwjaar 1971. Prijs 1.800.- Lichte par- keerbeschadiging. Tel. 02526-4436. HL16 TV, radio, muziek instrumenten enz. Aangeb. ELEKTR. OR GEL 2 klav. en pedaal 1.300,- Te bevr. Eras- musweg 2043. Den Haag. HL14 BEVOEGDE DOCENTEN V.W.O., HAVO. MAVO Huiswerkopleiding, bijles sen, privé opleidingen In elk stadsdeel en randge meenten. Comb van Le raren MO. tel. 070- 23.17.17. De Nederlandse Operastichting Het Circustheater - Scheveningen Svejk vr. 2 mei - aanvang 20.00 uur. Solisten: Elise Galama - Mary Willems - Rudolf Damsté - Wim van den Engh - Wouter Goedhart - Jan Handerson - Rudolf Ruivenkamp - Bert Schut - John Vierkens - Max van Weegberg. Het Radio Kamerorkest - Muzikale leiding: Jochem Slothouwer - Regie: Rhoda Levine - Dekors en kostuums: Robert Israel. Plaatsbespreking drie dagen voor de voorstelling a.d. kassa van 10-16 uur. telefonisch van 11-16 uur, nr. 070 - 55 88 00 - CJP en 65+-paspoort geldig. nederlands congresgebouw^ DINSDAG 6 MEI-20.15 uur Slechts één enkel optreden van de EN ZIJN ENSEMBLE Prijzen: 15.- 17.50 20.- 25.- b.l. SCHRIFTELIJKE RESERVERING TOT 15 MEI VOLLEDIG PROGRAMMA MET BESTELFORMULIER GRATIS BIJ DE ZALEN EN H.F.-BUREAUS Scheveningen: Haarlemsestraat 14. Tel. 558700 Amsterdam: Honthorststraat 10, Tel. 722245-723320 DE KASSAVERKOOP BEGINT 29 MEI Mr. Th. Heemskerkschool ChristeUjk-Nationale M.A.V.O.-school Kon. Sophiestraat 19, 's-Gravenhage, telefoon 070—85 50 48. Directeur C. G. Beekhof. Tel. 070-54 31 09 Het bestuur der school vraagt met ingang van 1 agustus 1975 DUITS WISKUNDE SCHEIKUNDE NEDERLANDS 6 uur) (±14 uur) 8 uur) (+18 uur) De voorkeur gaat uit naar een leraar die van Prot. Chr. levensovertuiging is en in combi natie van vakken in volledige betrekking zou kunnen worden benoemd, ofschoon deelbetrek kingen mogelijk zijn. Inlichtingen bij en sollicitaties aan de direc teur der school. MARKIEZEN. Laat NU uw markiezen overtrek ken. 20-30 pet. korting. Geldt ook voor nieuwe. Tevens linnen per meter verkrijgbaar. Kortenbos, Zorgvlietstraat 12, Den Haag, tel. 070-335901. HL31 restaurants - eethuisjes DE GROTE BURCHT voor een goed verzorgd diner, receptie of huw.-' feest. Geen zaalhuur. Ruime parkeergelegen heid. Ingang door de poort in de Nieuwstraat. Tel. 071 -4318 - of 53095. HL32

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 10