WANKELEND 'TER KERKE' OP STORMACHTIGE ZEE Europese Navo-partners jespreken samenwerking f; Verpakkingen steeds i meer werk specialist Loevendie centraal in Frascati met Rudd Herdenkingsconcert eeziekte sloeg zwaar toe onder de Paulusgangers )p gebied defensie en wapenproduktie 8 ;OUW/KWARTET DINSDAG 29 APRIL 1975 BINNENLAND/KUNST 9 Pal- Am- iracao' KA- 5LATE- te Ly- ,AAR- Jubal, 50MA IS 28 ïlang. 2-5 te 28 vn Ell. 29 te rIAEN RAAT Singa- verw, Slnga- en nr ver- 43 20.75 11.15 35.7 5.6* 0.3§ 134 19.25 ri.5S 57.8* a 75 9.75 4.5t 8.75[ Hoor Loes Smit Goede Vrijdag is een slechte flag" voor veel Paulusgangers. De zeeziekte heeft toegeslagen en niet zo zachtzinnig: zeker tweehonderd mensen hebben ïei behoorlijk te pakken. Er- ;e&s tussen Sicilië en Kreta is »er. flinke storm opgesthoken -windkracht zes, het had nog jrger kunnen zijn en het ichip springt omhoog en valt in de diepte als een steigerend iaa:d. )p de open promenade slaan de olven over het dek en wie zich aar waagt, stevig in een hoekje edrnkt, komt met doorweekte roekspijpen binnen. In de lange angen staan voor alle deuren :hone, kartonnen spuugbakjes, die J en uurtje later voor het grootste eel achter de deuren in gebruik ijn of al vervangen door verse xemplaren. )e scheepsarts, die zijn naam niet rtl noemen omdat hij al gepensio- eerd is en nu eigenlijk klande- ien werkt, zegt dat zeeziekte niets nders is dan een kwestie van ver- toring van het evenlcht plus een leetje nervositeit. Hij toont vier asten vol geneesmiddelen, waar- nder veel kalmerende. De midde- m tegen zeeziekte, zegt hij, zijn zo ffectief dat je de ziekte na een urtje wel onder de knie kunt heb- in. lij de receptie van de Jupiter heeft lij ladingen van het spul afgege- en, die ieder er naar behoefte kan alen. Helpt dat niet, dan geeft de rts een injectie, maar voor de neesten is dat niet nodig: de nei- [ing tot overgeven houdt al gauw maar wel voelt de patiënt zich hele dag nog katterig en flauw, i feite, zegt de dokter, stelt de ele zeeziekte niet veel voor. Veel rger vindt hij dat sommige echt ieke mensen hij heeft twee lart- en vier astmapatiënten te 'eal van zichzelf vergen. Niet alle- naal, maar een enkele onder hen il per sé alle excursies meedoen, k zeelucht en het leven aan boord u,len niemand kwaad doen, al is klimaatswisseling niet altijd ven best, maar die excursies zijn iet teveel voor zo'n patiënt. 'Voor ulke ziekten moet je eigenlijk spe- :iaiist, op allerlei terreinen zijn en k ben maar gewoon veertig jaar misarts', zegt hij wanhopig. Aan iet eind van de reis heeft hij de lamen van zestig Paulusgangers in zijn logboek genoteerd, niet veel op zo'n groot aantal, vindt hij. Geen aanstellerij Hoewel de scheeparts ledereen ge rust kan stellen wat de zeeziekte betreft, voelen velen zich of hun laatste uur geslagen heeft. Een da me zegt later: 'Eerst lachte ik me slap toen ik ze één voor één ziek en misselijk zag worden, maar toen ik het zelf kreeg was ik er gauw van genezen om te denken dat het allemaal aanstellerij is'. Er is een man, die zijn groepsleider zelfs dringend verzocht heeft voor hem te regelen dat hij de volgende dag direct na aankomst op Kreta naar huis kan, maar als het zover is hoeft het niet meer zo nodig: hij loopt dan weer lachend rond met flink wat kleur op z'n besnorde gezicht. Intussen stampt het schip verder: in de hutten vliegen de laden open, asbakken en kopjes thee zwiepen van de tafeltjes, flessen vallen van de bar en 's nachts moet Je je in bed goed vasthouden om er zelf niet uit te rollen. In plaats van twee 'zittingen' is er maar één no dig; de rest kan of durft niet eten. Vanaf je tafeltje in de eetzaal zie je de zee het ene moment totaal verdwijnen, het andere ogenblik bijna de hele patrijspoort verduis teren. Na het diner is er een korte Goede Vrijdag-samenkomst. Wie daartoe in staat is. komt de grote lounge binnen, wankelend op de deinende vloer. Een enkeling her innert aan de schipbreuk van Pau- lus, maar deze binnenkomst doet eerder sterk denken aan de oude berijming van psalm 107 vers 14: 'Zij dansen, wagg'len, vallen, gelijk een dronken man'. Terwijl de kop jes rinkelend in de bar verschui ven. spreekt ds. B. J. Aalbers uit Geldrop over de spot met het evan gelie, ook in het opschrift 'koning der joden' boven het kruis. Alle hoofden en lichamen in de zaal deinen ritmisch met de golfslag mee en het kunstleer van de stoe len kraakt in de maat, als de predi kant 'De laatste dag' van Martinus Nijhoff leest. Cursus over de apostel trok veel belangstelling Paulusgangers tussen U" Vier lezingen Ds. Aalbers is ook degene die on derweg een cursus over Paulus geeft die uit vier lezingen bestaat. De tweede, over Paulus en het joodse paasfeest, heeft hij vandaag gehouden, maar omdat er zoveel zeezieken verhinderd waren, zal hij deze aflevering op veler verzoek later herhalen. Gisteren, de eerste volle dag op zee, heeft ds. Aalbers de eerste lezing in de Griekse goden de serie gehouden, een algemene inleiding op de persoon en het werk van de apostel. Iedereen wil er deze eerste keer bij zljh de belangstelling zal trouwens steeds groot blijven en de grote Tita nenlounge loopt overvol. Er wordt tot op tafeltjes en op de grond gezeten. Het is een prachtige, zon nige dag, maar desondanks komen honderden mensen eerst luisteren naar de vraag: 'is er nog ergens plaats? en vervolgens naar 'wie was deze Paulus eigenlijk?' Veel mensen zitten met pen en blokje klaar om alles op te schrijven. Er zijn opval lend veel grijze haren te zien, want de gemiddelde leeftijd van de Pau lusgangers ligt behoorlijk hoog. Er zijn zelfs een paar mensen van boven de tachtig bij, die overigens beter tegen de vermoeienissen van de reis opgewassen blijken dan veel jongere reisgenoten. Een jongen in de tienerleeftijd en een meisje van 22 zijn de jongsten, de meeste rei zigers zijn van middelbare leeftijd of gepensioneerd. Daartussen zijn nog een paar van om en nabij de veertig. Vol en warm Het is vol en warm, de stralende zon doet er nog een schepje boven op, veel mensen zijn nog wat moe van de reis en de eerste excursie (naar Rome), moeten nog wennen aan de zeelucht en zo kan het gebeuren, dat Je hier en daar dui delijke symptomen van slaap ziet. Terwijl ds. Aalbers vertelt dat Pau lus, voorzover bekend, twaalf brie ven een één 'briefkaartje' (de brief aan Filemon) heeft geschreven, trekt een heer onopvallend een jas je uit: hij houdt nog een trui over, waaronder een keurig overhemd met stropdas. Met zacht gerucht valt een stok om, iemand stopt voorzichtig iets uit een rammelend doosje in z'n mond. Intussen zijn heel wat opschrijf boekjes op tafel gelegd, want de handen worden nu gebruikt om slaperige hoofden te steunen. Tot een paar luisteraars dringt het al niet meer door dat Paulus die volgens de overlevering klein maar sterk geweest moet zijn, met dun haar, een haakneus, zware wenk brauwen en kromme benen onze reis andersom heeft gemaakt (of beter: wij reizen in tegengestelde richting) en dan op een graanschip zonder airconditioning, radar en stabilisatievinnen. Een hoofd valt met een schokje achterover, een mevrouw dreigt slapend zijwaarts van haar stoel te rollen. Na een goed uur is het afgelopen en hoor je onder het verlaten van de zaal opmerkingen als 'ik zat gewoon te knikkebollen' en 'ik kreeg toch zo'n slaap'. Veel mensen blijken de lezing wat moeilijk te vinden, maar dat neemt niet weg dat zeker driekwart van de reizigers de rest van de cursus trouw en met grote aandacht zal blijven volgen. Door de microfoon wordt de cursis ten nageroepen dat er tijdens de cocktail van de kapitein kort na de lezing boekjes met lijdenslie deren en verzen voor de komende kerkdiensten te krijgen zijn. Het is vandaag toch een vermoei end dagje, want er wordt heel wat toegesproken en bij elkaar gezeten. We lijken de leiding wel. die dage lijks enkele malen via de boordom- roep wordt opgeroepen om te ver gaderen. De leiding, zodoende een magisch woord op deze reis, is vlak voor de eerste lezing van ds. Aalbers op een algemene welkomst-bijeenkomst voorgesteld: vijf (grotendeels pre- dikanten-)echtparen die op stoelen moeten klimmen om in de volte opgemerkt te worden, vormen de tien groepsleiders: topleider (met hier nog twee algemene stafleden onder zich) is directeur M. J. Groe- neveld van het Instituut voor in ternationale excursies dat de Pau- lusreis organiseert, de eerste Pau- lusreis sinds de oprichting van het instituut in 1958 (de banden met Trouw dateren van 1967) en daar om ook nog niet helèmaal vlekke loos. Aan boord van de Jupiter zijn ruimten voor grote vergaderingen. Maar als alle Paulusgangers tege lijk by elkaar moeten komen, is het zelfs in de Titanenlounge passen en meten. Twee jaar geleden zou er al zo'n reis geweest zijn, maar die kon wegens de oorlogstoestand in Israël niet doorgaan. In Israël-reizen is het instituut intussen doorkneed. Dat land staat vanaf het prille begin van de organisatie op het program ma, toen wika Groeneveld, inder tijd directeur van vormingscentrum De Haaf, de Israëlreizen met zijn nieuwe instituut voortzette omdat De Haaf er mee stopte. Gewone vakantie-uitstapjes organiseert het instituut niet: het zijn allemaal reizen met een studiekarakter, zoals deze Paulusreis, en die naar Israël (nu zeven acht per jaar). Rus land (drie), Indonesië (vijf) en naar een paar Afrikaanse ontwikkelings landen. Daarbuiten gaan er ook vakgroepen onder de hoede van het Instituut uit begin dit jaar is er bijvoor beeld in, Israël een theologensemina- rie geweest en werken honder den jongeren mee in ontwikke lingsprojecten in Kenia. Tanzania en Zambia waar ze onder leiding van specialisten uit het land zelf een handje meehelpen en zo op de hoogte komen van de werkelijke problemen. In Israël werken jonge ren in de kibboets en sTnds kort ook in een AraDisch dorp, waar de Israëli aanvankelijk niet zo gelukkig mee waren. Maar het instituut gaat er mee door, omdat het zich be schouwt als een soort bruggenbou wer in het Midden-Oosten doel van al die bezoeken van jong en oud is niet zozeer directe hulp als wel zóveel juiste informatie opdoen dat de bezoekers terug in Nederland, begrip kunnen wekken voor de werkelijke situatie en zo de be staande vooroordelen wegwerken. Echte ontwikkelingshulp komt er 'per ongeluk' ook wel eens uit voort: via het instituut verkopen de wereldwinkels in ons land handbe- drukte stoffen die in Nairobi door huisvrouwen zonder ander inkomen bedrukt worden. Door deze, door ontwikkelingshelpers gelegde con tacten moest het fabriekje zelfs meer hulsvrouwen aantrekken. Te kenend is ook. dat de Jongeren die in zo'n land geweest zijn, uit vrije wil contact met elkaar en met het land blijven onderhouden. Marcus op veranda Nog steeds zijn we op deze donder dag niet aan het eind van de bij eenkomsten. Nadat kapitein Geor ges Assanakis zijn voor deze gele genheid in het lang gestoken gasten namens de bemanning heeft ver welkomd en ieder een glaasje met een vreemdsoortig drankje genut tigd heeft, gaan de groepen uiteen: Petrus zit dan in de kleine lounge. Titus in de bioscoop, Lydia bij de bar van de grote lounge, Barnabas in de plngpongzaal, Silas, Timo- theus, Apollos, Lucas en Aquila in weer andere ruimten. Marcus wordt naar de koffieveran- da gedirigeerd waar de Marcusle- den, net als die van de andere groepen, een beetje nader met el kaar kennismaken: tenslotte zullen ze de komende dagen vooral tijdens excursies nog heel wat met elkaar optrekken. Groepsleider van Marcus is wika J. Th. Pietersen, provinciaal jeugdwerkadviseur in Noord-Hol land, die zelf het goede voorbeeld geeft door iets over zichzelf, zijn vrouw, kinderen en dieren te ver tellen. Vervolgens komen de ruim veertig leden van Marcus stuk voor stuk in het brandpunt van de be langstelling en vertellen wat ze over zichzelf kwijt willen, de een veel. de ander minder. Er blijken nogal wat dominees en theologle-studerenden in het gezel schap te zijn. een paar in de groep Marcus, maar met de andere groe pen samen een niet te schatten aantal» tot op de laatste dag ont poppen zich nog heel wat reizigers als zodanig. Veel onderwijzers en leraren zijn er verder, een burge meester en lagere ambtenaren, ou derlingen. diakenen, vrouwen die bejaarden bezoeken of ander kerke- werk doen, iedereen doet wel haast wat op kerkelijk gebied. 'Actieve mensen', vindt wika Pietersen. Zelfs een mevrouw van 83. wie niemand haar leeftijd kan aanzien, bezoekt nog bejaarden in haar om geving ('als Je zo oud bent als ik mag je best om een complimentje vragen'). Reizen blijkt een geliefde hobby en verder doen tuinieren, kruissteekjes en kruidentuintjes houden het goed in deze groep. Drie echtparen hebben de reis cadeau gekregen: één omdat ze 25 jaar getrouwd waren, twee omdat de mannen 25 jaar in hetzelfde bedrijf werkten. Er valt in de totale groep van 430 mensen nog iets op: niet alleen veel vrouwen zijn alleen op stap, ook aardig wat mannen. Hun echtgenotes zijn thuis gebleven om voor de kinderen te zorgen. De kennismaking per groep heeft in elk geval de tongen wat losser gemaakt. Aan tafel en in de loun ges wordt vanaf nu drukker gecon verseerd. Soms blijft dat bij het uitwisselen van gegevens over plaatselijke predikanten, maar ook kan het voorkomen dat al aan het ontbijt zware gesprekken over mo rele verantwoordelijkheid gevoerd worden. Een varkensfokker heeft het bijvoorbeeld hard te verduren gehad: hij heeft zijn bio-industrie in z'n eentje tegen een onredelijk aantal tegenstanders moeten verde digen, maar zijn eetlust heeft er niet onder geleden. Dit is het tweede van vier artikelen. Het eerste stond In de krant van 26 april. )EN HAAG De ministers van defensie van de Europese NAVO-landen zullen binnen afzienbare ;ijd een speciale vergadering houden over de mogelijkheden van meer onderlinge samenwerking bij Ie defensie en de wapenproduktie. Nederland en West-Duitsland hebben het initiatief genomen 'oor een speciale bijeenkomst van deze zgn. Eurogroep. )it Is gisteren afgesproken tussen ainister Vredeling (defensie) en lijn Westduitseambtsgenoot Leber ONDioen deze een dag in Nederland Voor besprekingen in Den Haag 'ffas. Minister Vredeling benadrukte, lat de defensie op langere termijn inbettrouwbaar wordt indien er tonen de NAVO niet meer wordt amengewerkt. Minister Leber zei: Als je iets in je eentje voor 100 >ct. goed kunt doen en samen met Straaljager inderen voor 85 procent dan moet e voor samenwerking met die an- leren kiezen.' mmn >e ministers hebben gisteren afge- achtte een sterk uitgeklede versie van de MRCA echter technisch erg ingewikkeld. De Duitse minister van defensie bleek niet meer absoluut negatief te staan tegenover de gedachte met het oostblok te onderhandelen over vermindering van de tactische kernwapens In centraal-Europa. Toen minister Vredeling in decem ber 1974 in de NAVO voorstelde te bestuderen of deze wapens zouden kunnen worden ingepast in de Oost-West besprekingen over we derzijdse troepenvermindering MBFR reageerden met name de Duitsers zeer negatief. sproken te onderzoeken of Neder land en Duitsland kunnen samen werken in de bouw van marinefre gatten. Nederland heeft net een nieuwe serie fregatten op stapel staan waarvoor de heer Leber zich erg interesseert. Het is nog niet te zeggen of Duitsland van Nederland de fregatten kant en klaar zal ko pen dan wel ze zal nabouwen. Nederlandse en Duitse defensiedes kundigen gaan voorts bekijken of gezamenlijke oefeningen in Canada AMSTERDAM Met het toenemen van de uitvoer, is de vraag Ij" naar een professionele aanpak van internationale exportverpak- gestegen. De tijd van zelf-doen is voorbij, evenals de tijd dat divoor dat soort verpakking te rade werd gegaan bij een naburige evL kistenfabriek. mogelijk zijn. West-Duitsland oe fent al in Canada en Nederland heeft dringend grote oefenterreinen nodig die in West-Europa moeilijk meer te vinden zijn. Minder posi tief was minister Leber over de mogelijkheid om de Engels-, Duits-, Italiaanse straaljager, de zgn. MRCA die momenteel door de buurlanden wordt ontwikkeld in de tachtiger jaren In een vereenvou digde versie de Northrop F-5 jager te laten opvolgen. Minister Vredeling heeft eerder de gedachte geopperd deze geavan ceerde MRCA-jager in een zgn. uit geklede versie geschikt te maken voor de vervanging van de NF-5 jager die na de Starfighter aan vervanging toe is. Minister Leber Soepelheid Uit de woorden van minister Leber van gisteren viel op te maken dat er enige soepelheid In het Duitse standpunt is gekomen. Hij sprak ten aanzien van de tactische kern wapens als de derde optie voor de onderhandelingen in W^en met het Warschau Pact. Zoals bekend heeft het PvdA-congres over de NAVO van de vermindering van de kernwapens een van de belangrijk ste eisen gemaakt. Minister Leber benadrukte tenslotte nog eens dat zijns inziens de huidige troepen sterkte van de NAVO-strijdkrachten moet worden gehandhaafd zolang de besprekingen met het Warschau Pact nog geen resultaat hebben op geleverd. door Rud Niemans AMSTERDAM De alt- en sopraansaxofonist Theo Loevendie heeft nimmer de pretentie gehad als een soort 'pater familias' la Coltrane leiding en richting te willen geven aan de in kernen en groepjes verdeelde jazz-avantgarde van eigen bodem. Maar toch wordt hij om diverse redenen beschouwd als de 'dean' onzer eigentijdse improviserende musici. Vanaf 1968 ontwikkelde zijn Con sort in wisselende, langzamerhand naar bigband-formaat nijgende be zettingen, zich tot een muzikaal laboratorium, waarin vrijheden in gebondenheid werden gevierd. Loe- ADVERTENTIE ^5)it zei de heer P. Varekamp (65) 75stichter van het gelijknamige be- .^Irijf, bij zijn afscheidsreceptie. Als 125 oorzaak van die ontwikkeling zag 30hij enerzijds gestegen (personeels-) JJ kosten en gebrek aan bedrijfs- "Uimte en anderzijds de noodzaak bij verpakking van kapitaalgoede ren terdege op de hoogte te moeten zijn van de infra-structuur en de tlimatologische omstandigheden in 281X1 het land van bestemming, om de zen luiste methode van verpakking te ij"jkunnen kiezen. 850anders verwachten, dat door de ver- C5< pakking bij een specialist op dat ge- 860kantoortijd meestal in het week- worden verhuisd. '^baarbij tekende hij aan, en wie zou tosten kunnen worden bespaard. .Bet exporterende bedrijf heeft 88|voorts geen omkijken meer naar de 26* rompslomp van tijdelijke opslag, verzorging van paklijsten, docu menten, verzekering, douaneforma- iteiten enz. Een ander punt dat de heer Vare kamp aanroerde, was de (arbeids- rust bij) verhuizing van kantoren. Met de methoden en hulpmidd-.ien die thans ter beschikking staan, kan een kantoor met enkele dui zenden werknemers geheel buiten kantoortijd meestal in het wee keinde worden verhuisd. Zo'n verhuizing wordt na uitge breide voorbereiding en bespreking uitgevoerd, waarbij na de verhui zing alles 'tot aan iedere asbak of pruliemand precies op z'n plaats staat'. Deze nauwkeurige planning is mogelijk, door het principe van een constante stroom van te ver huizen goederen. Hierbij wordt niets meer getild, maar alles wordt gereden op 'dolly's' (een soort pal lets met zwenkwielen). Takelen is er ook niet meer bij. omdat tegen de gevels buitenliften worden ge plaatst die ieder raan kunnen be reiken. Daarlangs gaan de bureaus, kasten en kantoormachines in snel tempo in de gereedstaande verhuis wagens. AMSTERDAM CONCERTGEBOUW 4 mei 1975,19.30 uur onder auspiciën van de oud-illegale bladen Het Parool - Trouw - Vrij Nederland bericht aan de levenden voor orkest, gemengd koor en declamatie muziek: Hans Henkemans, tekst: H. M. v. Randwijk twee minuten stilte 5e symfonie van Beethoven uitvoerenden: Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink Het Toonkunstkoor o.l.v. Frons Moonen Henk van Ulsen (voordracht) Bernard Haitink (algehele leiding) prijs der plaatsen 3,- a.i. Toegangskaarten zijn vanaf 28 april nog uitsluitend verkrijgbaar aan het Con certgebouw van 10.0015.00 uur. Telefonisch reserveren is alleen mogelijk vanaf 28 april bij het Concertgebouw, telefoon 020-718345. vendie heeft de wetten en normen van de traditionele jazz nimmer geheel losgelaten. Er is in zijn composities steeds sprake van een vrij hechte structuur en een Loe- venddaans stempel, er vaak opge drukt door korte, bitse en staccato achtige orkest-akkoorden, die als opmaat dienen tot energiek en ex pressief solowerk vol gespierde 'Dauerhaft', ik weet zo gauw geen beter woord. De veel raddkalere musici, waarmee hij zich omringt, mogen naar har telust 'loos' gaan, maar op momen ten waarop Loevendie dat wil. Sommigen hebben het kwartet-op treden tijdens het Laren Festival '74 inmiddels op een Universe-lp uitgebracht mateloos bejubeld. Anderen, onder wie ikzelf, misten in die saxofonistische energie-ont ladingen var het koppel Loevendie- Dulfer toch het spel van licht en schaduw, de nuances en de rusten, waarbij Je even op adem kan ko men. Een constant muzikaal explo deren werpt bij mij althans gpvoelsbarrières -op die zich zelden laten slechten Dergelijke proble ms 'iek doet z'ch bij het Consort zeiden voor. Loevendie schrijft dTarvnor mnzfek en laat die uitvoe ren. zoals Ellinston en Mingus doen M -'-Pk. ee--"br'ven met men sen :n gedacht n. e°n afgewogen zo"knn n nr e°n sythese tussen va '-••de en apon'aan geïmprovi- i o, die n'et altijd h 'o n het ji77.idi- rvih> do 'n 'tinirlq' (dec •R«)i .p n i'7?) zijn er d. rn^rkt aan d" «r'-ro compo- Ito 4"her)r'"«0»- 'i - om zle.h op - in de nI"*- ne jazz te manifesteren zijn geble ven, maar ze hebben hem geen plaats bezorgd in de aftelreeks van Wessel Ilcken-Prijswininaars. Centraal Nu die prijs een aanmoedigende te geworden, startte de VARA op ei gen houtje een nieuwe jaarlijkse traditie: het jaarlijks centraal stel len van een invloedrijke Neder landse musicus in een eigen (radio-) programma. Ze vonden logischer kon men niet kiezen, Loevendie 'centraal' in een concert dat zondag avond in 'Frascati' werd uitge voerd. Op Loevendie's verzoek vier de daarbij de Amerikaanse trombo ne-jazzvernieuwer Roswell Rudd zijn indrukwekkende terugkeer op onze podia sinds zijn werk bij Shepp en Tchical in de jaren '60. Juist Rudd heeft met Loevendie dat muziekmaken vanuit de traditie zo sterk gemeen. De schaduwen van een 'Tricky' Sam Nan ton, een Monk en zelfs een Bill Harris doe men achter Roswell Rudd op. Na een ditmaal gewoon zeer fraai en doorwrocht kwartet-optreden zonder de Amerikaan, gaf Rudd als Inleiding tot zijn kwartet-optreden een schitterend visitekaartje af met uitgerekend en welbewust 'Giant Steps', het Coltranewerk dat met zijn gecompliceerde changes model stond voor de jazz der 60-er Jaren. Daarna voegde hij zich naadloos in het gezelschap van Loevendie en Dulfer. waarbij vooral de extroverte tenorist zich bijzonder liet inspire ren. Na de pauze volgde zo mogelijk een nog geslaagder en boeiender optreden van het 12-man sterke Consort, dat door Loevendie losjes maar duidelijk in de hand gehou den een aantal schitterende stuk ken liet horen. Zoals 'De Librije' b.v. met een gedragen thema als een opera-aria en Dulfer's 'eigen' hoog standje. "September Song', waarin collectieve improvisaties, thema en individuele soil elkaar dooreein- schu'vend afwisselen Gesteund door pregnante, prikke lende orkest-breaks hielden Rudd en Willem van Manen een trombo ne duet met de allure van een Jay en Kal anno nu. Met tot slot een fabuleuze. mompelende samen spraak van trombones en een fana tieke battle tussen Dulfer en Rudd vormde deze avond een krachtig pleidooi voor subsidie aan e4gen- tijdse. geïmproviseerde muziek. Ik trb me geen moment verveeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9