eRR zet aanval in en)p vliegveld Saigon pedichten kunnen mensen in een paar woorden nieuwe hoop geven 'abin wil eerst blijk rabische vredeswil China dringt aan op Koreaanse hereniging Gijzeling Dertig jaar later Europees parlement in conflict met ministers Zuid-Korea vreest invasie Cyprusoverleg in Wenen akkoord over commissie |£uidafrikaans schrijverscollectief: poëzie wapen in onze strijd )UW/KWARTET DINSDAG 29 APRIL 1975 BUITENLAND IGON (Reuter, AFP, AP) Noord Vietnamese eenheden en troepen van de Voorlopige Revolu- van }aire Regering (VRR) van Zuid-Vietnam zijn gisteravond onder dekking van een artilleriebe- preid °P de luchtmachtbasis Tan Son Nhut opgerukt en hebben een aanval ingezet op de mol (telijke verdedigingsgordel van Saigon, zo werd door militaire functionarissen in de Zuidviet- is op mese hoofdstad bekendgemaakt. gens der delir i vliegveld werd getroffen door htallen raketten en één van de ,^gp ctionarissen verklaarde dat de dat Is wellicht Sesloten zou moeten Snrip? de aanval werd een transport- s igtuig van de Amerikaanse lucht- s cht vernietigd. Het vliegtuig nd gereed om Amerikanen en 'Hdvietnamese vluchtelingen op te ■me ken- Het was de eerste keer dat 1 luchtmacht een toestel verloor ds de evacuatie van Amerikanen comj zuidvietnamezen uit Saigon een geleden begon. De beman- «gleden zouden niet gewond zijn aakt en met een ander toestel .egeni Q vertrokken. c^ Saigon werd gisteravond op geschrikt door een reeks hevige ont ploffingen die een kwartier aan hield. De stad leek het doelwit te zijn van een nieuw raketbombarde ment. Eerder op de dag hadden vliegtui gen van de Zuidvietnamese lucht macht, kort nadat de nieuwe pre sident Doeong van Minh in Saigon geïnstalleerd werd, het presidenti ele paleis bedreigd en bombarde menten uitgevoerd op het vliegveld Tan Son Nhut bij Saigon. Volgens waarnemers zouden de aanvallen een waarschuwing kun nen zijn van de havikken onder de militaire leiders aan het adres van president Minh, die volgens hen een te gematigde koers volgt ten JL AVIV/CAÏRO/PARIJS (Reuter/UPI) De Israëlische pre- nité ier Rabin is van mening dat Israël elk voorstel voor afstand van t u zet gebied zo lang mogelijk voor zich moet houden. Hij heeft iteke ch daarom krachtig verzet tegen ministers, die tijdens het ka- Natii netsberaad van zondag een openbaar debat in Israël wensten eren n te weten te komen wat Israël op een vredesconferentie in bou eneve heeft aan te bieden. 600 aden bin vindt dat de Arabische lan- huiseerst ondubbelzinnig duidelijk den, ieten maken dat zij werkelijk in ekeii vrede geïnteresseerd zijn. edei rië heeft het mandaat voor de wi 1-buffermacht op Golan met twee landen verlengd. Het zou op 30 e a< ii aflopen. Eerder had Egypte het indaat voor de VN-buffermacht huis de Sinaï dat op 24 april zou ii n beëindigd met twee maan- n verlengd. Beide mandaten zul- en n nu ongeveer tezelfdertijd aflo- n. rwijl de Israëlische minister van Ti itenlandse zaken Allon Frankrijk ?r'8< zoekt (waar koning Hoessein van a rdanië zojuist is vertrokken) is V Z Palestijnse leider Arafat in Mos- a-nd u en E®yPte ontvangt de Itali- rPJ: nse minister van buitenlandse 115 ken Rumor. Een van de belang- jkste gespreksonderwerpen bij Israëlische bezoek aan Frank- jk zou zijn geweest: de manier aarop de Palestijnen bij een her- ktte vredesconferentie in Genve juden kunnen worden betrokken. Hon was de eerste Israëlische mi- ster van buitenlandse zaken die n officieel bezoek aan Frankrijk acht sinds de betrekkingen tus- beide landen als gevolg van de o^sdaagse oorlog in 1967 aanzienlijk G koelden. ,'jegenover de Italiaanse minister vj umor heeft Fahmi, de Egyptische 'j^finister van buitenlandse zaken ïrzekerd, dat zijn land veel prijs elt op een Europese vertegen- irdiging bij de hervatte vredes- iferentie in Gnève zodat deze iet door een polarisatie tussen de wee supermachten zal worden ge- P lokkeerd. Tussen de Sowjet-leiders en Arafat zal naar verwachting een stevig woordje gewisseld worden want Gromiko's recente uitlatingen over Israëls soevereiniteit binnen de grenzen van 1967 zijn nogal in strijd met het officiële PI,O-stand punt. Het zindert van de diplomatieke activiteit in het Midden-Oosten: de sjah van Perzië bezoekt Saoedi- Arabië, waar hij ook representanten van de Golfstaten ontmoet, minis ter Jamani van Saoedi-Arabië be zoekt Irak, vermoedelijk om te be middelen in het steeds heviger wordende conflict over het water van de Eufraat dat tussen Irak en Syrië is opgelaaid. Volgens berichten, die in Syrië of ficieel verspreid worden, heeft het Baath-regime in Bagdad 35 mensen laten doodschieten en staan er nog veel meer executies op het pro gramma als reactie op een toene mend openbaar verzet tegen het regiem. 'De straten van Bagdad zijn vol pamfletten die het regiem ver oordelen'. zei de Syrische minister van voorlichting De Egyptische president Sadat gaat in de eerste helft van mei op reis door Irak, Koeweit, Syrië en Jordanië. Zondag heeft het Israëlische kabi net besloten om de eerste Israëli sche kerncentrale te bouwen, die tegen 1984 vijftien percent van de stroombehoefte van het land moet dekken. Het project ligt in de orde van 600 tot 800 megawatt. Ram Haviv, woordvoerder voor het kern energieprogramma van de rege ring, zei dat deze centrale 'de eer ste van vele' zal worden. Sinds 1950 doet Israël al nucleair onderzoek in de Dimona-laboratoria nabij Sodom in de Negev-woestijn. opzichte van dc voorlopige Revolu tionaire Regering (VRR) van "£uid- Vietnam. De bewakers van het paleis schoten met machinegeweren op het over- scherende vliegtuig en in de stad klonken explosies van ontploffende bommen. De bevolking raakte in paniek en zocht haastig een goed heenkomen. Na een half uur was het schieten vrijwel geheel afgelo pen. Toen een militaire woordvoer der vragen werden gesteld over het vliegtuig en de schietpartijen ant woordde hij slechts dat het geen troepen van de VRR waren. In Saigon is inmiddels een algeheel uitgaansverbod afgekondigd. Over de aanvallen op de luchtmachtbasis Tan Son Nhut bij Saigon werd later gemeld dat de bommen gegooid werden door twee jachtbommen werpers en een omgebouwd tran sportvliegtuig. In militaire kringen in de hoofdstad werd voorlopig aan twee mogelijkheden gedacht: Muitende piloten van de lucht macht van het bewind in Saigon zouden de bombardementen hebben uitgevoerd en vervolgens naar een vliegveld zijn gevlogen dat onder controle staat van de VRR, óf pilo ten van de revolutionaire troepen zouden de aanvallen hebben uitge voerd met gebruikmaking van vliegtuigen die het Saigonleger na de ordeloze terugtocht van de afge lopen weken had achtergelaten. Volgens militaire kringen werden bij de aanval op het vliegveld min stens zes geparkeerde toestellen vernietigd en werden er verschil lende zwaar beschadigd. Over mo gelijke slachtoffers werd niets be kendgemaakt. Na de aanval werd de luchthaven onmiddellijk afgegren deld waardoor alle Amerikaanse evacuatievluchten. waarbij dagelijks duizenden Vietnamezen het land verlaten, tijdelijk tot stilstand kwa men. Luchtmachtbasis Gisteren hebben' de revolutionaire troepen ook een artilleriebombar dement uitgevoerd op de stad Bien Hoa, die 25 kilometer ten noordoos ten van Saigon ligt. Duizenden mensen zijn op de vlucht geslagen naar Saigon. Voor het artillerie bombardement op de stad was de grote luchtmachtbasis van Bien Hoa al bestookt. De basis is door de Amerikanen gebouwd en is één van de grootste van het land. De lucht macht van de regering in Saigon had zijn toestellen al enkele dagen geleden van de basis teruggetrok ken. Militaire kringen in Saigon menen dat Bien Hoa het eerste doel is van de VRR op weg naar Saigon. De Noordvietnamese en VRR-troe- pen hebben een lus rondom Saigon getrokken in een cirkel van onge veer 30 kilometer. Ook de stad Than Tuy Ha. waar een enorme munitieopslagplaats voor het leger van Saigon is gevestigd, en de ma rine-basis Cat Lai. vanwaar militai re voorraden worden aangevoerd naar Saigon, liggen onder revoluti onair vuur. Het verlies van deze plaatsen zou de positie van het leger van Saigon nog wanhopiger maken dan die nu al is. Dertig jaar geleden werd het concentratiekamp Dachau bevrijd door Amerikaanse troepen. Aan de herdenking werd deelgenomen door oud-gevangenen die in kampkleding gestoken waren. LUXEMBURG (ANP) —Het Euro pese parlement heeft maandag 290 miljoen gulden gevoteerd voor hulp aan de ontwikkelingslanden die het zwaarst zijn getroffen door de olie crisis. Daarmee nam het een beslis sing die de ministerraad van de EG aan zich had gehouden. De Europe se Gemeenschap heeft in totaal 1.8 miljard gulden beschikbaar gesteld voor de ontwikkelingslanden die het zwaarst zijn getroffen door de verhoging van. de olieprijzen. De helft van dit bedrag is reeds over gemaakt. De ministers menen dat het hier om een uitgave gaat waarover de ministers moeten beslissen in een zgn. 'verplichte' uitgave. De compe tentiestrijd is nog de begroting voor het 'Europese Fonds voor regi onale ontwikkeling'. De minister raad wil dit jaar voor dit fonds 540 miljoen gulden uittrekken die hij als een 'verplichte' uitgave be schouwd (d.w.z. voortvloeiend uit het Verdrag van Rome), waarover de ministers het laatste woord heb ben. PEKING, SEOEL (Reuter, AFP, AP) De Volksrepubliek China en Noord-Korea hebben gisteren aangedrongen op de opheffing van het zogenaamde 'opperbevel van de Verenigde Naties voor Korea' en terugtrekking van alle Amerikaanse troepen uit Zuid- Korea. De parlementariërs willen niet slechts dat dit jaar het dubbele voor regionale ontwikkeling wordt uitgegeven, zoas de staats- en re- geringsleiders trouwens op de Pa- OOFSpei rijse topconferentie overeenkwa men maar beschouwen de uitga ven voor het regionale ontwikke lingsfonds. dat in het Verdrag van Rome niet wordt genoemd, als 'on verplicht'. waarover het laatste woord bij de parlementariërs be rust. In een communiqué ter afsluiting van het bezoek van de Noordkore- aanse president Kim II Soeng aan Peking herhaalt China zijn steun voor de hereniging van Korea, maar beklemtoont tevens dat het proces vreedzaam moet verlopen. 'De Chinese ondertekenaars beves tigen hun vastberaden steun aan 'het Koreaanse volk in hun recht- vaardige strijd voor de onafhanke- ilijke en vreedzame hereniging van .het vaderland'. Peking meent dat de Koreaanse kwestie door Koreanen moet wor den opgelost, zonder enige buiten landse inmenging. Wel wordt in het communiqué 'Noord-Korea de enige wettige en soevereine staat van de Koreaanse natie' geacht. De Chinezen verwijten 'de kliek van Park Tsjoeng Hee (de Zuidkoreaan- se president) een politiek van ver deeldheid te voeren en de onder handelingen tussen Noord en Zuid te saboteren'. Volgens waarnemers hebben de Chinese leiders en presi dent Kim zich ook onderhouden over de ontwikkelingen in Indochi na en de gevolgen daarvan voor Korea. Zuid-Korea heeft gewaarschuwd dat gezien de ineenstorting van de Amerikaanse positie in Indochina het bezoek van president Kim aan China het voorspel kan worden van een nieuwe oorlog in Korea. Seoel ,is dan ook van mening dat het recente negendaagse bezoek van Kim aan Peking het gevaar van een communistische invasie in Zuid-Korea heeft vergroot. Minister van cultuur en voorlichting Lee Won Kyong, voornaamste woord voerder van de regering-Park, ver telde dat Zuid-Korea thans als nooit te voren bloot staat aan een communistische bedreiging en dat dè regering de ontwikkelingen nauwlettend in het oog zal houden. Zegslieden van de oppositie in Seoel verklaarden dat het gevaar van een 'communistische invasie' niet moet worden overdreven, vanwege de huidige ontspanning tussen de gro te mogendheden. Inmiddels heeft de Zuidkoreaanse inlichtingendienst gisteren opnieuw een journalist aangehouden in ver band met een rapport aan het in ternationale persinstituut in Zwit serland. Het gaat om Tsjoeng Tsjoe-Hoe. één van de vijf vice- voorzitters van de Koreaanse jour- nalistenbond. Momenteel bevinden zich zes vooraanstaande journalis ten in arrest. Zij worden ervan beschuldigd dat zij- een nieuwe wet hebben overtreden die ondermij nende berichtgeving strafbaar stelt met ten hoogste zeven jaar. In het omstreden rapport aan het Zwitser se persinstituut stelt de Koreaanse journalistenbond dat de regering Park de persvrijheid aantast. Daar naast heeft de organisatie scherpe kritiek op het dictatoriale bewind van Park. Vervolg van pagina 1 sulaire kantoren kunnen binnen gaan. Het gebouw is z»s verdiepin gen hoog. De Zuidafrikaanse politie vermoedt dat de overvallers het ie- bouw al in het weekend zijn bin nengedrongen. Bij het begin van de werktijd, maandag om 13.00 uur, werden de merendeels vrouwelijke personeels leden gegijzeld. Daarbij zijn ge wonden gevallen. Zonder enige aan wijsbare reden openden de bezet ters toen in het wilde weg het vuur op passanten in de straat. Japanners? Volgens niet-bevestigde berichten zijn er Japanners onder de bezet ters en mogelijk ook Libanezen. In Johannesburg woont een vrij grote Libanese gemeenschap. Libanezen (evenals Japanners) worden in Zuid-Afrika als blanken beschouwd en kunnen het land gemakkelijk in- en uitreizen. Alle andere Arabi sche nationaliteiten hebben specia le visa nodig. Een Joodse arts. die in het consu laat werd toegelaten om gewonden te verzorgen, vertelde de politie over de walkie-talkie dat de bezet ters twee kinderen hebben gegijzeld die ze voor het raam houden wan neer ze schoten afvuren op de straat. De arts vroeg om morfine, bloed en water. Zijn gesprek met de politie werd afgebroken toen hij vertelde dat de bezetters aan en kele gijzelaars handgranaten vast bonden. Scherpschutters van de politie, die van sommige hoger gelegen pun ten een en ander binnen het con sulaat konden waarnemen, ver klaarden dat een niet-blanke vrouw al enige tijd bewegingsloos op de vloer van het consulaat lag. Israëlische zegslieden identificeer den de gijzelaars als: de consul Slomo Hover, diens zoon, de 14- jarige Yaron Hover: de handels consul Michael Ram, een visa-se cretaresse. mevr. Yehida Chelou- che: een van haar zoons: de vice- consul Shemi Zur; diens vrouw; de veiligheidsofficier Giora Raviv: Gad Dror. een funstionaris van de luchtvaartmaatschappij El Al: een tweede veiligheidsofficier. David Protter: diens jongere broer en een Afrikaanse chauffeur WENEN Grieks-Cyprische en Turks-Cyprische leiders zijn giste ren in de Oostenrijkse hoofdstad besprekingen begonnen en zijn overeengekomen een commissie van deskundigen te vormen, die tot taak heeft te onderzoeken op welke wijze de twee bevolkingsdelen van Cyprus samen kunnen leven onder een centrale regering. Glafkos Clerides. de Grieks-Cypri sche leider en Rauf Denktash, de Turks-Cyprische leider, hebben gis teren vergaderd met secretaris-ge neraal Waldheim van de Verenigde Naties. Vandaag komen zij weer bijeen. De commissie van deskundigen zal bestaan uit drie vertegenwoordigers van elke groep. Zij zal op Cyprus vergaderen voor een maximum-pe riode van drie a vier weken. Elke partij mag juridische deskundigen van buiten aantrekken. Deze clau sule zal Griekse en Turkse deskun digen in staat stellen hun opvattin gen te uiten. ïje an] cloor Jan Brokken :ste d 'Nee, onze gedichten hebben de grote massa nog niet bereikt. Maar ze zijn belangrijk. Ze geven de ictivisten die tegen de apartheid strijden nieuwe moed. Vaak lezen wij op de vergaderingen van het African National Congress (ANC, de Zuidafrikaanse bevrijdingsorganisatie) in Londen onze gedich ten voor om een kameraad te herdenken die in de gevangenis doodgeknuppeld is of om een bepaal de gebeurtenis, zoals het bloedbad van Sharpville, te memoreren. Op zo'n moment hebben onze ge dichten de beste uitwerking: ze wekken bij de aanwezigen de woede tegen het fascisme in Zuid-Afrika o%, ze maken mensen klaar voor de strijd.' Met onze gedichten geven wij ook n jde Zuidafrikanen die in balling- ichap leven nieuwe hoop. Zij zien soms niet meer zitten, denken 0 dat zij nooit meer naar hun land kunnen terugkeren'. ae 'u zult zeggen: goed, maar waarom noemen jullie je optreden dan J*Poets to the People? U zult vragen: ^waar is dat volk? Welnu, dan zeg den wij u dit: twee schrijvers, die s deel uitmaken van ons collectief 'hebben onlangs een geheime reis '°fdoor Zuid-Afrika gemaakt. Zij heb ben hun gedichten aan de bevol- 'K king voorgelezen. v Radio nIEn binnenkort gaan wij in Londen 1 radioprogramma's maken die door I een radiozender in Lusaka uitge- 51 zonden zullen worden. Naar deze s zender luisteren veel Zuidafrikanen. Dat zal geweldig zijn: dat mensen in heel Zuid-Afrika naar onze ge- dichten kunnen luisteren'. Dichter en journalist A.N.C. Kuma- lo begint steeds sneller te praten. De vijf andere leden van het Zuid afrikaanse schrijverscollectief Mayibuye (Zarina Chiba, Barry John Matshikiza, Melody 11 Mtezu en Billy Nannen) zijn in een 11 kring om mij heen komen zitten. Zij zien er vermoeid uit, ze hebben de avond tevoren voor ruim drie- 1 honderd mensen in het Amster- 1 damse theater De Engelenbak een voorstelling gegeven. Na het optre den hebben zij tot na middernacht met het publiek gediscussieerd. De aanwezigen waren diep onder de indruk van hun gedichten; zij von den dat alleen aan de voordracht en de vormgeving nog het één en ander schortte. Deze positieve kri tiek heeft de Zuidafrikanen goed gedaan, ze hebben met z'n zessen tot de vroege ochtenduren over de voorstellen die het publiek deed nagepraat. Nu zijn ze moe, in een interview hebben zij niet zoveel trek meer, ze lopen de kamer door, kijken door de ramen van het grachtenpand naar de Amsterdamse gevels. Als ik ze na een kwartiertje zeg dat ik geen vragen aan ze wil stellen maar met hen over de rol die de poëzie in de vrijheidsstrijd in Zuid-Afrika kan spelen wil praten, komen ze in een grote kring om mij heen zitten, en het gesprek duurt enige uren. 'Geen van ons voelt de behoefte om eens een T.S. Eliot te worden, of weet ik wie. Wij schrijven geen poëzie omdat wij van de taal hou den of omdat wij onze liefdesavon turen op papier willen zetten, nee. wij schrijven omdat wij poëzie een wapen vinden. Poëzie is één van de wapens in onze strijd. Niet het enige wapen, want wij doen nog veel ander werk voor de ANC. Poë zie is maar een deel van ons werk, maar wel een belangrijk deel. Het fijne van gedichten is dat je de mensen met een paar woorden weer hoop kunt geven, dat je met een paar woorden de mensen boos kunt maken, dat je ze met een enkele zin tot de strijd kunt oproe pen. Dat is de kracht van poëzie, en daarom hebben Mao en Ho Tsji Minh ook gedichten geschreven. Zij begrepen wel dat je het volk met lange toespraken niet kunt oproe pen tot de strijd. Gedichten kan het volk onthouden, gedichten kan het volk zingen. Gedichten be vatten maar een paar woorden, ze kunnen op een affiche gezet wor den en de affiches kunnen in de fabriek opgehangen worden'. Laat de gedichten, declameerde A.N.C. Kumalo de avond daarvoor. rood als bloed zijn beleren als klokken. Gedichten die aan de onderdrukker klauwen en zijn greep verbljzeien Gedichten die doen ontwaken: Leven, niet dood Hoop. niet wanhoop Gloren, niet schemering Nieuw, niet oud Strijd, niet onderdanigheid. Dichter laat de mensen weten dat dromen werkelijkheid kunnen worden. Welke droom? 'De droom dat aan het einde van een lange mars Zuid- Afrika vrij zal zijn. Dat blank en zwart samen in vrijheid en in een democratie kunnen leven. Deze lange mars is bijna ten einde. Na dat de Portugese koloniën bevrijd zijn weet het Zuidafrikaanse volk dat het fascistische Vorster-regiem zijn laatste dagen uitzit'. De meeste van de twee vrouwen en de vier mannen van het collectief leven al vele jaren lang in Londen, in ballingschap. Zij werken in deze stad, de één als journalist, de ander als maatschappelijk werkster, de derde als wiskundig onderzoeker. Zij zijn allen actief lid van de ANC. Binnen deze beweging vonden zij elkaar. Begin dit jaar begonnen zij aan het schrijven van een politiek dichtwerk, dat in zalen en op ver gaderingen gedeclameerd kon wor den. In Londen en Manchester ga ven zij enige voorstellingen en dankzij de bemiddeling van de im mer actieve Anti Apartheidsbewe ging Nederland kwamen zij vorige week naar ons land. Het werd hun eerste buitenlandse optreden. In september komen zij naar Neder land terug: zij zullen dan deelne men aan een politieke manifestatie in Amsterdam. Hun script is een opvallende men geling van sarcasme, hoop. v/an- hoop. verdriet en humor. Tussen de gedichten door vertellen zij de ge schiedenis van Zuid Afrika en de geschiedenis van de apartheidspoli tiek. Zij geven met enkele voor beelden de situatie weer waarin de zwarte bevolking van Zuid Afrika leeft. De één zegt: in Zuid-Afrika is er één arts voor 45.000 zwarten. De ander begint een kranteberlcht voor te lezen: in Johannesburg is onlangs een kliniek geopend waar zieke vogeltjes worden behandeld. De derde vertelt dat Zuid-Afrika prachtige stranden bezit, maar dat de zwarte bevolking tot de meeste stranden geen toegang heeft. Billy Nanan, een Zuidafrikaan van Indi ase afkomst, voegt er dan droog aan toe: 'Het is toch wel komisch dat een Indiër in Zuid-Afrika niet in de Indische Oceaan mag zwem men'. Het Zuidafrikaanse schrijverscollectief Mayibuye tijdens liun optreden in Amsterdam. Van links naar rechts: A. N. C. Kumalo, Zarina Chiba, John Matshikiza, Billy Nannan, Melody Mteru en Barry Feinberg. door de week. breken zwarten thuis rusgen. Zingend. Zang De zang vormt een belangrijk on derdeel van hun optreden. 'De Afri kanen hebben eeuwenlang hun ge luk en ellende bezongen. Wij doen dus niets nieuws'. Het collectief wil deze culturele traditie voortzetten. 'Wij zijn Afri kanen. Wij gebruiken de Engelse taal wel, maar dat is alleen omdat wij overal begrepen willen worden. Wij verschillen niet. al is de één zwart, de ander blank en de derde een Indiër. Apartheid is een leuze, wij verschillen niet. Wij zijn allen produkt van de Afrikaanse cultuur'. Met afschuw verhalen zij over de apartheid. Voordat Immigrant arbeiders aan land stromen worden ze op de drempel van Kaap stad ondervraagd: Ben Je spierwit, uitsluitend wit of droef gedeeltelijk wit? Echt bruin, uitsluitend bruin of onaf roodachtig bruin? Zwart als roet. diep zwart of bleek en verschoten zwart? uitsluitend telntlozen worden ooit uitgenodigd uitsluitend vlekkelozen worden ooit aangenomen. Tegen deze apartheid kan alleen ge vochten worden. Voor de z-warte bevolking ls deze houwelen hanteren gloeiend hete stalen balken vergroeide lichaamsdelen pijnlijke krakende beenderen Is een geweer op de schouder licht. Zo luidt het begin van het prachti ge gedicht Ten Targets Reel, een gedicht dat afrekent met degenen die geloven dat door gepraat ooit nog eens een vrij Zuid-Afrika zal ontstaan. De leden van het Mayibuye-collec- tief voelen er niets voor om afzon derlijk hun gedichten te publiceren (hoewel een Barry Feinberg, die jarenlang secretaris van Bertrand Russell was. zeer mooie gedichten op zijn naam heeft staan). De uit gevers in Engeland hebben volgens hen toch geen oren naar politieke poëzie. Wel willen zij graag het script van hun optreden in zijn geheel in druk laten verschijnen. Het zou dan bijvoorbeeld dienst kunnen doen al$ lesmateriaal op scholen. In Nederland heeft het collectief de eerste contacten met een uitgever gelegd. Boek? Het script is alleszins de moeite waard in boekvorm te verschijnen. Niet omdat het literair gezien grote waarde heeft, maar omdat het een indrukwekkende reportage is van een land waar de gevangenissen vol zitten, waar de uitbuiting tot een vernuftig systeem is uitgegroeid, waar racisme in wetten is vervat en een onbeschrijfelijke terreur wordt uitgeoefend op mensen die slechts de gelijkheid van alle ras sen nastreven. Nadat hij de wanda den van het Vorster-regiem had opgenoemd schreeuwde Barry Fein berg vorige week de Amsterdamse zaal in: 'Wie, wie In Zuid-Afrika is eigenlijk een terrorist?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7