Veemgericht besliste in Friesland over leven en dood van landverraders Nauwkeurige kaart van ziekenhuisvoorziening dichtbij }mmentaar P'*er Wybenga vervolgt werk over de bezettingstijd idsdienstvrijheid-1 5? )dsdienstvrijheid-2 nzekerheid over rediet aan e Nieuwe Linie Groningen en Drente wilden er niet aan Verband tussen opnames niet duidelijk Regen in de maak een 'tombe' voor duizend man poezecloset vreselijk straatorkest erkenning r/KWARTET DINSDAG 29 APRIL 1975 BINNENLAND 5 fonen op het ogenblik zo'n hon- luizend moslims in Nederland, idervinden bijna dagelijks dar land zeker godsdienstvrijheid maar dat onze samenleving en cultuur de omgeving waarin %>«jtodsdienstvrijheid moet gedijen 1 steeds in hoge mate christelijk ipeld is; ondanks alle secularisa- laardoor is die godsdienstvrij- roor de moslims zo nu en dan »roblematisch. en s le oprichting van de federatie van ;aar üm-organisaties in Nederland woordvoerder Abdulhawid van overe |tne^ êezegd dat godsdienstvrijheid Nederland voor de moslims een ,|jef begrip is. Er wordt hun niets weg gelegd, maar er is wel van eenrichtingverkeer. De werkzame moslims moeten dik- d< nog individueel in het bedrijf ETER1 AAR IZIJI# zij werken (en dat geldt zeker Kun® de kleinere bedrijven) zelf de iten. leid bevechten om toestemming te m mi jen voor de korte onderbrekingen 1 het werk voor het vervullen van net sebedsplichten, zoals de Koran die ■schrijft. noemden dat eenrichtingverkeer, je tegemoetkoming, waarbij het ini- ef elders wordt genomen, ont- maar al te vaak. Formeel ge- geldt dat ook voor de christelijke maar dan toch wel alleen n~—pieel gezien. De kerken zijn zó in i'f® land en onze geschiedenis gewor- kennen zoveel wegen; beschikken zoveel meer middelen dan de uit irmsten van de armsten samenge- ie' moslim-groepen; zijn kortom zó minder eenzaam dan de moslim pen hier (om over de individuele lim maar te zwijgen), dat de ver- king materieel gezien niet opgaat. Bommel heeft gelijk met zijn Vrijheid in de negentiende ree ziü. waarbij niemand een stro- in de weg werd gelegd, maar de rest 'ho maar!', is geen léid. In deze opvatting is vrijheid jk aan onverschilligheid: een nega- begrip dus. terwijl vrijheid (even- verdraagzaamheid) juist zo'n posi- begrip is, dat materieel mogelijk ikt moet worden. Dat geldt voor vrijheid van onderwijs; dat geldt de persvrijheid; dat geldt óók de godsdienstvrijheid, aanzien van de buitenlandse lemers (die de meerderheid van moslims in ons land vormen) komt r nog iets bij. Wij hebben deze isen hier heen gehaald om in de te plaats onze belangen te dienen, is daarom niet meer dan onze ht de belangen van deze mensen goed mogelijk te behartigen; hun eriële, maar evenzeer hun geeste- belangen. positieve voorlichting aan vverkge- die buitenlanders in dienst heb- over de godsdienstige belevings- eld van de in hun dienst staande enlanders, is een eerste voorwaar- Daarbij mag de overheid die voor- ting zelf best aan particuliere or- isaties overlaten en volstaan met zo gunstig mogelijk maken van de eriële omstandigheden voor dat k: o.a. door registratie van alle rijven en door introductie van de «■lichtende instanties. consequentie van de nu reeds strekte subsidie aan de maatschap- ijke hulpverlening is uitbreiding van hulp, waardoor ook geestelijke irgangers en hulpverleners voor de- mensen worden verstrekt De over- hoeft op dit punt beslist niet ig te zijn zich aan koud water te nden, als de eigenlijke hulpverle en het in dienst nemen van die stelijke voorgangers) maar aan dc irvoor geëigende organen wordt «■gelaten. gaat ook in dit geval om niets Iers dan het mogelijk maken de jheid als een positief begrip' te even. n een verslaggever 1STERDAM Het bedrijfsfonds or de pers heeft een afwijzend vies aan minister Van Doorn uit bracht over de kredietaanvraag n het weekblad De Nieuwe Linie, t schrijven redactie en directie het blad in het nummer dat ndaag uitkomt. 1 t weekblad had in eerste instan- een krediet gevraagd van 2.7 ljoen gulden voor een periode n zeven jaar. Daarnaast had het al«kblad een andere mogelijkheid n ngegeven namelijk een krediet srn 800.000 gulden over een periode j^n drie jaar. w rectie en redactie van De Nieuwe lie spreken nu het vertrouwen i dat minister Van Doorn het van het bedrijfsfonds naast zal neerleggen, w Hgens het blad heeft het fonds n negatief advies uitgebracht op ^nd van de verwachting dat het ïekblad de noodzakelijke groei et zal kunnen waarmaken en niet i staat zal zijn rente en aflossing dig te betalen. De leiding van het B ad bestrijdt dit en wijst erop dat a ids het begin van dit jaar 2500 ii euwe lezers konden worden ge lekt. door Jan Sloothaak LEEUWARDEN 'Er is geen God die deze lasteringen langer kan gedogen, schiet hem neer! Een pistool knalde. Het lijk werd in een zandafgraving verborgen'. Deze wat melodramatisch aandoende zin staat voor een gebeurtenis, die in feite een ethische achtergrond had. Zij komt voor in het tweede deel van 'Bezettingstijd in Friesland' geschreven door Piter Wybenga. De man. die door het pistoolschot werd gedood wordt in het boek 'ene Pier' genoemd. Wybinga schrijft over hem als een var. degenen die door mensen van het verzet werd terechtgesteld. In Friesland kampten de verzetslieden met de gewetensvraag in hoeverre terreur met terreur moest worden beant woord. Mochten verraders en der gelijke 'zomaar' worden doodge schoten? Die vraag leidde uiteinde lijk tot de oprichting van een veemgericht. Wettelijke kaders, die veiligheid en recht garandeerden, waren er niet meer. Toch diende het recht gehandhaafd te worden, ook door het nieuwe machtsinsti tuut de KP (knokploeg). In het veemgericht kwamen men sen uit de vooroorlogse rechterlijke macht te zitten. De bedoeling om het veemgericht in het hele gebied van het Leeuwarder gerechtshof (het gehele Noorden) te laten functioneren, mislukte. De sterk verdeelde illegaliteit wilde er in Drente en Groningen niet aan. Dat veemgericht leidde vaak ook tot moeilijke situaties. In het geval van Pier lag alles wel duidelijk. Hij bracht verzetsmensen opzettelijk in gevaar en pleegde ook nog chanta ge om er zelf beter van te worden. Veel moeilijker was het geval van een fouragekoopman. die duidelijk berouw toonde voor een misstap. Zozeer zelfs dat men hem wilde laten leven. Op eigen verzoek werd hij gedood. 'Ik ken mezelf te goed. Als ik woedend word vaart de dui vel in mij. Dan wil ik alles en iedereen vernietigen. In zo'n toe stand ben ik ook bereid om jullie te verraden. Bovendien: ik heb de straf verdiend. Om der wille van de goede zaak die jullie voorstaan vraag ik jullie mij te doden', zei de man. Hij kreeg zijn zin en liet de KP met hun twijfel zitten. 'Bezettingstijd in Friesland' deel 2, heeft als ondertitel gekregen 'met de rug tegen de muur'. Het eerste deel kwam in 1970 uit. De tweedui zend exemplaren waren al gauw uitverkocht. Daarom is er een nieu we druk verschenen, tegelijk met het nu uitgekomen tweede deel. Dit laatste deel behandelt de periode van de mei-staking in 1943 tot dolle dinsdag op 5 september 1944. Journalistiek De opzet is journalistiek. Als chef redacteur van het Friesch Dagblad schreef Wybinga verschillende ver halen in zijn krant. Later groeide dit initiatief uit tot het schrijven van boeken. Hij heeft er honderden interviews voor afgenomen. Hij verzamelde talloze schriftelijke stukken en gebruikte ook zijn eigen herinneringen, want Piter Wybinga zat zelf al vanaf de eerste bezet tingstijd in het verzet en in het laatst van de oorlogsjaren was hij provinciaal leider van de KP. 'Geale', zoals zijn schuilnaam luid de, was een van de mensen die het moeilijk had met de ethische kant van de zaak en daardoor ook een van degenen die de stimulans gaf voor het instellen van hét Friese veemgericht. In het eerste deel heeft prins Bernhard indertijd een voorwoord geschreven. Prof. dr. L. de Jong heeft ook gebruik gemaakt van Wybinga's werk voor het zesde deel van zijn 'Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog'. Hij heeft Wybinga enkele malen geciteerd. De Friese schrijver zegt dat hij voor de feiten in zijn boek instaat, maar- dat hij ook heeft gecommen tarieerd vanuit zijn calvinistische en anti-revolutionaire instelling: 'Ik heb geen waardevrije geschiede- nis-opvatting'. Andere namen Niet in alle gevallen heeft hij naam en toenaam genoemd van mensen over wie hij schrijft. Uit considera tie met familieleden heeft hij voor sommigen van de mensen die zich in de bezettingstijd niet vader landslievend of zelfs gemeen ge droegen andere namen bedacht. 'De beulen, de verraders van wie alge meen bekend waren wie zij waren of zijn, heb ik wel gewoon bij de naam genoemd', zegt hij. Wybinga heeft uit al het materiaal een keuze moeten doen. Hij heeft in ieder geval alle geruchtmakende voorvallen beschreven, met als een van de dramatische hoogtepunten de klap die het verzet in '44 in Friesland kreeg toen de Duitsers verzetsmateriaal in handen kregen en velen werden gedood, terwijl anderen moesten vluchten. Het verzet herstelde zich echter. Wybinga geeft ook een sfeerteke ning die menselijke en gevoelige plekken in het verzet blootleggen. Een boeiend relaas dat zich afspeelt Piter Wybenga in alle hoeken van Friesland en dat ook nog zal worden gevolgd door een derde en laatste deel. Wybinga hoopt dat het in 1978 kan uitko men. Dit tweede deel komt in eer ste instantie in een oplaag van tweeduizend boeken op de markt. De uitgave ervan is mogelijk ge maakt door subsidies van verschil lende instanties. Piter Wybinga. Bezettingstijd in Friesland, deel 2. Uitgave: Fryske Akademie. Uitgeverij De Tille in samenwerking met de 'Handels- drukker ijvan 1874'. Prijs bij voorin tekening (tot 1 juli) 25,-. Van onze redacteur wetenschappen UTRECHT De nogal ongelijke verdeling van ziekenhuisvoorzieningen over Nederland is door het Nationaal Ziekenhuisinstituut (NZI) nauwkeurig in kaart gebracht in een 'Atlas van de in tramurale gezondheidszorg'. Uit het gisteren gepubliceerde werkstuk blijkt bijvoorbeeld dat het aantal ziekenhuisbedden per duizend inwoners uiteenloopt van 4,0 in het verzorgingsgebied Zwol le tot 6,4 in het gebied rond Utrecht. Het NZI heeft het land in 24 van zulke verzorgingsgebieden inge deeld, zo goed mogelijk aansluitend op de feitelijke situatie. Dat is Ütar- dig gelukt: ruim negentig procent van de mensen die naar een zie kenhuis moesten, werd in een in stelling binnen het eigen verzor gingsgebied opgenomen (in het peiljaar 1973). De omvang van de gebieden wordt zo gekozen dat, op een paar topspecialismen na, alle soorten voorzieningen in elk gebied beschikbaar (zouden kunnen) zijn, ook psychiatrische ziekenhuizen, zwakzinnigeninrichtingen en ver pleeghuizen. Daarmee is de atlas geschikt om basisgegevens aan te dragen voor de organisatie van de gezondheids zorg in regio's met een samenhan gend en op elkaar aansluitend systeem van voorzieningen, zoals die in de Structuurnota van staats secretaris Hendriks wordt aange duid. Verpleeghuizen Bij het tekenen van de kaarten is het de makers van de atlas opge vallen dat in gebieden waar naar verhouding weinig mensen in een ziekenhuis worden opgenomen (omdat er weinig ziekenhuizen zijn), juist relatief veel mensen in een verpleeghuis worden opgeno men. Dat zou tamelijk opzienba rend nieuws zijn, omdat prof. dr. B. M. S. van Praag en zijn medewer kers in cijfers over 1971 nog geen noemenswaardig verband tussen die twee sectoren vonden. Dat was jammer, omdat juist de verpleeghuizen een aantal taken van de veel duurdere zieken huizen erg goed kunnen overne men, en dat ook zullen moeten doen wanneer de groei van de zie kenhuissector volgens de inzichten van de staatssecretaris wordt be perkt. Gevraagd of er tussen 1971 (rap port-Van Praag) en 1973 (NZI-at- las) dan een duidelijke verandering zou zijn opgetreden, legde dr. J. J. Poeiszv die de algemene leiding had bij het maken van de atlas, er de nadruk op dat de NZI-gegevens het aantal opnames in verpleeghuizen betroffen. Prof. Van Praag had daarentegen gezocht naar een in vloed van het aantal verpleeghuis bedden, niet naar het gebruik er van. Geen verband Intussen blijkt bij nadere beschou wing van de NZI-gegevens dat de indruk die de kaartjes wekken, nauwelijks door de cijfers gestaafd worden. Zet men die naast elkaar, dan blijkt een verband tussen op names in verpleeghuizen en in zie kenhuizen nog steeds nauwelijks te bestaan. Oo een vergelijking met de gemiddelde verpleegduur in zie kenhuizen (die door een juist ge bruik van verpleeghuizen bekort zouden kunnen worden), levert erg weinig op. Bovendien blijkt de gemiddelde verblijftijd van een patiënt in een verpleeghuis 325 dagen te zijn, wat ook niet direct doet vermoeden daar op grote schaal patiënten die uit een ziekenhuis komen, voor een betrekkelijk korte na-verpleging worden opgenomen. De waarschu wing van prof. Van Praag, dat zo iets wel op gang moet komen, blijft dus van kracht. Van onze weerkundige medewerker De barometer daalde gisteren stevig maar het weer bleef mooi. Een in betekenis afnemend hogedrukge- bied (1020 millibar) bij de monding van de Oder zorgde ervoor dat er op het continent geen klachten ge hoord werden. De temperatuur liep bij vrij veel zonneschijn vooral in landen als Duitsland. België en zuidoost-Nederland op tot 21 a 22 graden Celsius. In ons eigen land kwam Maastricht het hoogst met 20 gr. C.; Keulen reikte tot 22 gr. C. Allemaal erg mooi die lenteachtige sfeer maar toch nog geen aanloop tot een langere periode met droog weer en zonneschijn. Ten zuiden van IJsland diepte een depressie zich namelijk uit tot 985 mb en als gevolg daarvan nam de wind in de zeegebieden daar toe tot 9 a 10 Beaufort. Vooral het weerschip I ten zuiden van IJsland kreeg er gisteravond van langs met een noorderstorm kracht 10 Beaufort en dat bij 8 a 10 meter hoge golven Het regende sinds maandagmorgen vroeg al op de Hebriden (gister avond plaatselijk 13 millimeter). Momenteel is een bij de depressie behorend koufront naar ons onder weg. De Britse eilanden vangen zo als gebruikelijk de eerste stoot op. Gisteravond om 7 uur was de fron tale neerslag gevorderd tot het ei land Man. Het kan nog wel even duren alvorens dit weer van min dere kwaliteit, begeleidt door een wat sterkere zuid tot zuidwesten wind Nederland en met name de oostelijke gebieden bereikt. Daar zal aanvankelijk de zon nog wel schijnen. De temperatuur leidt nauwelijks verlies met 14 tot 19 gr. C. maximaal. Woensdag, helaas juist op konin ginnedag. zal het front ons wel boven het hoofd hangen. Het re gent dan plaatselijk enige tijd Amsterdam onbewolkt 16 0 De Bilt onbewolkt 18 0 Deelen onbewolkt 18 0 Deelen onbewolkt 18 O Eelde licht bewolkt 16 0 Eindhoven onbewolkt 21 0 Den Helder onbewolkt 15 0 Luchth. R'da m onbewolkt 18 0 Twente licht bewolkt 16 0.1 Vllsslngen onbewolkt 17 0 Zd.-Limburg onbewolkt 20 0 Aberdeen gehel bewolkt 9 0 Athene /.waar bewolkt 18 2 Barcelona onbewolkt 19 0 Berlijn onbewolkt 13 0 Bordeaux- onbewolkt 25 0 Brussel onbewolkt 21 0 Frankfort onbewolkt 21 0 Genève onbewolkt 21 0 Helsinki regenbui 12 1 Innsbrtlck onbewolkt 20 0 Kopenhagen zwaar bewolkt 11 0 Lissabon half bewolkt 23 0 Locarno onbewolkt 20 0 Londen licht bewolkt 21 0 Luxemburg onbewolkt 20 0 Madrid geheel bewolkt 20 0 Malaga geheel bewolkt 17 0 Mallorca licht bewolkt 19 0 Nice onbewolkt 17 0 Oslo zwaar bewolkt 13 0 Parijs onbewolkt 23 0 Rome onbewolkt 19 0 Spilt onbewolkt 21 0 Stockholm zwaar bewolkt 14 0 Wenen onbewolkt 18 0 Ztlrlch onbewolkt 20 0 Casablanca zwaar bewolkt 19 2 Las Palmas half bewolkt 20 0 Tel Avlv onbewolkt 23 0 Tunis onbewolkt 18 0 ANP/KNMI ivaarna er van het westen uit op klaringen volgen. Een vertraging van het front ingecalculeerd de computers verwachten er golven in waarbij het zich vanmiddag uit strekt van de westelijke ingang van het Kanaal via zuidoost-Eng eland, noord-Jutland naar Oslo zal het dan ook wel donderdag worden voor de zon er overal 'kamerbreed' aan te pas zal komen. De aangevoer de lucht is dan wel van polaire oorsprong en laat minder hoge temperaturen toe dan in het begin van deze week. Behalve op de Balkan onweerde het gisteravond ook in noordwest- Spanje op z'n minst op twee plaatsen en in zuid-P or tugal. De radiokrakers, die gisteravond hoor baar waren, waren afkomstig van een onweersbui bij de Engelse oost kust. Het station Kilnsea meldde daar bij een temperatuur van slechts 10 gr. C. (Dauw ook 10 gr. C.) bij zuidoosten wind dit ver schijnsel. De koude zeelucht daar maakte vermoedelijk contact met veel warmere in het binnenland van Engeland: Birmingham tezelf dertijd 16 gr. C. bij zuid-zuidwesten wind. Het betrof hier beslist een geïsoleerde bui, want op andere plaatsen aan de oostkust bleef het rustig. _L HOOG WATER Woensdag 30 april Vllsslngen: 4.40- 17.04, Marlngvlietsluizen: 6.27-18.54, Rot terdam: 7.36-20.04. Schevenlngcn: 5.53- 18.21. IJmulden. 6.33-19.01, Den Helder: 10.29-22.42, Harllngen. 0.40-12.52, Delfzijl: 2.54-15.07. onderredactie van loessmil 'Ik vond het erg dat ze maar één vader en één moeder hadden. Maar de kinderen uit de buurt zijn eerder een beetje jaloers, want hier is altijd wel iemand die er voor de kinderen is. In tegenstelling tot de andere kin deren in het dorp. die maar één vader hebben, hebben ze er hier drie'. 'Ik betwijfel of het een natuur lijk gegeven is, dat kinderen zich anders gedragen tegenover hun biologische vader. Kijk maar naar adopties. Die kinde ren ervaren hun ouders toch ook als hun echte vader en moeder'. Twee stemmen van de echte moeder en van één van de niet- echte vaders van vier kinderen over de kinderen in een Gro- Een enkeling weet zijn poes er toe te krijgen om gewoon van de mensen-w.c. gebruik te ma ken. maar de Canadees Doug Medley heeft het anders aange pakt: hij heeft een echt katten- toilet geconstrueerd, dat na ge bruik automatisch doorspoelt. Het toilet is uit fiberglas ge maakt en ziet er uit als een kleine gootsteen met een afvoer in het midden en een soort stortbak in een zijwand. Het ding kan óf op de w.c. van de baas worden gezet óf zelf direct op de aanvoer worden aangeslo ten. Zo gauw de poes na gedane behoefte van de 'bril' springt, spuiten twee waterstralen dertig seconden lang alle ongerechtig heden door de afvoer. Het enige probleem is de poes met z'n privécloset vertrouwd te maken, maar Medley heeft zijn viervoe tige huisgenoot zonder al te veel moeite zover gekregen. Wordt het poezentoilet in produktie ge nomen, dan gaat het 79 dollar kosten. In Amerika tenminste, waar het privézitje voor de poes nog maar net op een tentoon stelling is gedemonstreerd. s-gfeSS)wftsMt S&Juv ryiüifêm SZlt&n/ Zoveel boeken worden m ons land door de boekbinderijen ge vouwen, gelijmd, genaaid en ge bonden, dat de pagina's daarvan elk jaar wel 120 keer rondom de aardbol gelegd kunnen worden vooropgesteld dat iemand daar zin in heeft. En in boek vorm halen ze met gemak de afstand Amsterdam-Tokio. Stel je nou eens voor, dacht de Ne- derlandsche Bond van Boekbin ders, dat een boek uit losse vel letjes zou bestaan. Welke 'vrese lijke gevolgen voor lezers als boeken 't zonder binders moes ten stellen' zou dat niet hebben? De cartoonisten Wim Boost, Pe ter van Straaten en Rob Opland (hierboven de visie van Opland) hebben die vreselijke gevolgen al in beeld gebracht. Maar de bond wil vanwege zijn relatie met de manifestatie Boek en Stad Amsterdam (van 23 tot 31 mei in en om de musea van Amsterdam, uiteraard in ver band met de 700ste verjaardag) wel eens weten hoe de rest van Nederland er over denkt. Daar om mag iedereen aan zijn ge voelens uitdrukking geven in een tekening, collage of in welke kleurige vorm ook en die vóór 20 mei opsturen naar: Boek binders (maak een collage), postbus 6178, Amsterdam. De beste worden beloond met boe- kenbonnen tot wel vijfhonderd gulden, maar bovendien tijdens 'Boek en Stad Amsterdam' in het Vincent van Goghmuseum opgehangen. Papier voor teke ningen (niet kleiner dan 30 x 40 centimeter) is bij een aantal boekbinderijen in het land gra tis af te halen. Welke dat zijn kan de boekbindersbond (tel. 020-161761) precies vertellen. ningse leefgemeenschap. De acht bewoners, van wie de volwasse nen allen uit gereformeerde mi lieus afkomstig zijn, noemen hun huis zelf een woon-werk- gemeenschap. Heel andere idee- en over hei samenleven met z'n zovelen hebben ze dan bijvoor beeld de jongen die een 'tombe' voor duizend man in z'n hoofd heeft, 'een soort klein-Rusland, maar dan niet dat gedrïl en zonder geld, dan heb je tenmin ste mogelijkheden. Als ik dan effetjes zin heb om op 'n gitaar te rammen, dan loop ik naar de muziekkamer en pak d'r een, weet je wel'. De tombe moet een wereldje op zichzelf worden, met specialisten op allerlei gebied, aangepaste werkgelegenheid en wat er verder maar in een mini- wereld thuishoort, dat alles 'in een klimaat van biologisch evenwicht'. Naar zijn idee moe ten er overal ter wereld van die wereldjes komen, zodat iedereen gelukkig kan worden in een tombe in het land naar keuze. Dat staat allemaal in haar werk stuk 'leefgemeenschappen' sa mengesteld door de gelijknamige projectgroep van de School voor de Journalistiek. De leden van die groep trokken er op uit om een paar van die woon- en werkvormen van dichtbij te be kijken en deden daar in 'leefge meenschappen' verslag van. Wat ze daar ook over vertellen, 'sex- communes' vonden ze in elk ge val niet. In zulke communes zijn ze althans niet op bezoek ge weest. Na lezing van het boekje, waarin onder meer ook de kib boets, een lang geleden als ideële werkgemeenschap opgezet bedrijf en een aantal boeken over het onderwerp aan bod ko men, heb je geen doorwrochte analyse van de verschillende samenlevingsvormen onder ogen gehad, maar dat was ook niet de bedoeling. Niet meer dan 'een neerslag van een verkenning', concludeert Jac. Vroemen, do cent aan de school. Maar wel een heel aardige kennismaking voor wie geen weet van commu nes heeft. Wie zich haast kan bij de werkgroep (p.a. School voor de Journalistiek, Palmstraat 22 in Utrecht) Voor een luttel be dragje misschien nog wel een exemplaar krijgen. Wie morgen toch in Amsterdam is om koninginnedag te vieren, kan daar tussen alle kraampjes, vlaggetjes en toeters misschien nog de sociëteit Speak-Inn op de NZ Voorburgwal 48 vinden, waar 'tot zeer laat' binnen en buiten feest wordt gevierd. Iede re muziekmaker wordt verzocht met zijn of haar muziekinstru ment mee te komen spelen in het straatorkest. Een elektro nisch orgel en piano zijn er aL Verder is er tafelvoetbal en sjoe len in de openlucht en 's avonds brengt de groep Chosen People binnenshuis spirituals, rocksongs en zo al meer. De hele dag en avond is er in dit centrum van de bekende Amsterdamse 'dien sten met belangstellenden' een volgens de organisatoren 'goed glas al-of-niet-coholica' tegen een 'voor Amsterdam belachelijk lage prijs' te koop. 'Erken onmiddellijk de Voorlopi ge Revolutionaire Regering als werkelijke vertegenwoordigster van Zuid-Vietnam en breek met het Thieu-bewind', luidt de tekst op de kaart, waarmee minister Van der Stoel overstroomd zal worden als de actie van het comité Den Haag voor Vietnam slaagt. Dat comité heeft ansicht kaarten laten drukken, waarvan de voorkant bijna geheel in be slag wordt genomen door de let ters VRR. Op de achterkant staat het adres van de minister al voorgedrukt, zodat de afzen der er alleen nog naam en handtekening op hoeft te zetten en er een postzegel op te plak ken. Als veel mensen de kaart kopen en versturen, hoopt het comité de regering er zo toe te bewegen de diplomatieke betrek kingen met Saigon te verbreken en contact te zoeken met de VRR, waarvan de van de onder handelingen in Parijs bekende mevrouw Binh minister van bui tenlandse zaken is. Na storting van ƒ1,35 op postgiro 2768369 t.n.v. penningmeester comité Den Haag voor Vietnam, Stielt jesstraat 77 ln Den Haag, wor den drie van deze kaarten thuis gestuurd. Wat er van de op brengst overblijft, gaat naar het Medisch Komitee Nederland- Vietnam. 'Wat voor soort insect was het?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5