Richting Geestelijke Weerbaarheid exposeert: evaar geactualiseerd Oostenrijkers herdenken hergeboorte republiek f Huwelijkszwendel half jaar geëist -jVeg naar mini-provincie og geplaveid met jroot aantal problemen Beschuldigingen tegen bejaardenhuis onderzocht ok vers van J. C. Bloem te lezen in Deventer poorwegmuseum uitgebreid He Gaay Fortman op stadsgewestdag Vingerafdrukken afhalen Bestuur zou geld van bewoners lenen Terugbetaling 27.000 gulden aan gedupeerde weduwe als voorwaarde Kiesrecht voor ambtenaren die in buitenland zijn Cursus en wedstrijd bedreigd landschap Voorjaarsactie Sahel-landen Europoort nu voor "68-voeters" V/KWARTET DINSDAG 29 APRIL 1975 ENTER Op de tentoonstelling 'Onderweg naar de vrede?', die de Stichting Geestelijke •baarheid in de Bergkerk te Deventer houdt, is ook het vers 'na de bevrijding' van J. C. Bloem sen. Het eindigt met de woorden: en niet één van de ongeborenen zal de vrijheid ooit be- fen', nadat de dichter even tevoren gezegd heeft: 'Heen is, en nu voorgoed, de welhaast duldloze echtschap'. Dat optimisme, dat >men toen overigens heel begrijpelijk veel tegenkwam, is it helemaal gegrond gebleken. iüji gevaren loeren nog van alle len. van links en van rechts, in vorm van oorlogsdreiging, in de nars van extreme ideologieën, in toenemende geweldspleging en zoveel andere met zorg vervul- le zaken. Op de zoals giste- gemeld door prinses Beatrix aanwezigheid van prins Claus, ambassadeurs en andere auto- ■iten geopende tentoonstelling rdt ook aan dat laatste aandacht chonken. Stichting Geestelijke Weerbaar- d, voortgekomen uit de kringen het verzet '40-'45, pleegt dit rt tentoonstellingen periodiek met lange tussenpozen te iiden, ditmaal ter gelegenheid de dertigste bevrijdingsverjaar- Zij streeft ook naar een zekere ualitsering. Vandaar dat zij in geval bijvoorbeeld ook de hon- in de derde wereld, evenals de ieuvervuiling, als een regelrech- aanval op het menselijke be an erbij betrokken zijn. iternationaal bijdrage voor deze tentoonstel die dus niet uitsluitend een zetstentoonstelling is, al bleef wel het zwaartepunt liggen, nen van vele kanten. Zij is voor eerst internationaal. De inzen- igen komen uit vele landen, aronder behalve Nederland ook erika en Rusland, maar voor klein deel ook uit Israël. Ook particulieren stonden er mate- al voor af. Het opvallendst in dit verband zijn wel de eenentachtig etsen van De Goya uit de reeks 'De verschrikkingen van de oorlog'. Zij werden door de eigenaar, de be jaarde dr. G. L. Jailer uit Amster dam, voor het eerst voor dit doel afgestaan. Mogelijk dat ze tezijner- tijd voorgoed naar Israël gaan. Wilhelmina Op de tentoonstelling is veel foto materiaal te zien, affiches en ande re plaatwerken. Met de brallende taal, die nog steeds in onze oren nadreunt, zoals 'Deutschland siegt an allen Fronten.' Een groot aantal kunstwerken, met name sculpturen, die betrekking hebben op oorlog, verzet en bevrijding, is er ook te zien. Daaronder is het gipsenmodel van het even simpele als indrukwek kende beeld van koningin Wilhel mina van Nico Onkenhout, dat in de hal van het Confectiecentrum in Amsterdam staat. De koningin kaarsrecht, in lange zwarte mantel, niet elegant, eerder mannelijk. Zo is zij in Engeland gekarakteriseerd. Zo ook hebben wij haar in de eerste jaren na 1945 op de avond van de vierde mei vaak gezien tij dens de stille tochten naar het gedenkteken, lopend temidden van gewone mensen, vele tientallen meters achter de notabelen van Apeldoorn aan de kop van de stoet. Doel Macaber maar op een andere ma nier indrukwekkend is -het beeld e burgemeester van Utrecht, de heer H. Vonhoff heeft gisteren n forse uitbreiding van het spoorwegmuseum officieel geopend, [et gaat om een tweede perron met overkapping en een lucht- hig. Langs het perron staan nu niet alleen oudgedienden van de Mfö, maar ook oude trams. Bij de foto: de heer Vonhoff met de IJpectrice van het museum, mevrouw A. M. Asselberghs. an een onzer verslaggevers -HERTOGENBOSCH Minister De Gaay Fortman ziet grote oordelen in de provinciale herstructurering die hij vorige week i de Eerste Kamer heeft aangekondigd. Op een gisteren in Den osch gehouden 'stadsgewestdag' stak hij echter niet onder stoe- in of banken dat eerst enorme problemen moeten worden op lost, voor de mini-provincies die de regering in plaats van ge vesten wil zien ingesteld zullen functioneren. r i e minister zei 'dat het leven moet oorgaan' en dat het werk van de iwesten daarom dient te worden 'ortgezet. Het zal ongetwijfeld ng duren voor de nieuwe ontwik- ïlingen hun beslag krijgen en al e tijd kan bij het ontwerpen van mini-provincies geprofiteerd orden van de ervaringen van de westen bij het vervullen van ta- die de gemeentegrenzen over- ■hrijden. e gedachten gaan in feite uit naar in in elkaar schuiven van provin- es en gewesten, zodat er zo'n reeëntiwintig (dit getal staat ove- gens nog lang niet vast) nieuwe stuurseenheden ontstaan, die hter geen nieuwe bestuurslaag >rmen. Dit was namelijk het ootste bezwaar van de gewestcon- jptie. Door decentralisatie op deze ijze kan het bestuur dichter bij de ensen worden gebracht en kun- ■n de gemeenten werden ontlast in taken die hun vermogen te >ven gaan. e provincies nieuwe stijl zullen eer aan de gemeente overlaten in de conceptie van de vieren- iertig gewesten. Er zal echter wel «inning nodig zijn op een herin ging van gemeenten. Als niet te iderschatten voordeel noemde de inister verder een gemakkelijker >lossing van het politievraagstuk de vorming van provinciale korpsen. Een uiterst moeilijk probleem zal zijn de geografische indeling die nu nog rust op historische grondsla gen. Voorts zal veel hoofdbrekens kosten het vaststellen van de ge meentelijke taken die naar de pro vincie nieuwe stijl moeten over gaan, zonder dat veel afbreuk wordt gedaan aan de band tussen burgers en gemeentebestuur. Moeilijk zal evengoed zijn het over dragen van rijkstaken. Men kan zich, aldus de minister, wel voor stellen dat de zogenaamde vakde partementen zoals volkshuisvesting en erm, daarbij niet direct vooraan zullen staan. Als een van de groot ste problemen zag hij de vaststel ling van een financiëel statuut, waarbij hij aantekende dat het niet de bedoeling kan zijn nieuwe ge bouwen te creëren en de ambtena renkorpsen aanzienlijk uit te brei den. Minister De Gaay Fortman zei gro te bewondering te hebben voor wat de pre-gewesten in de voor hem zo hinderlijke schemertoestand van de laatste jaren hebben gedaan. Zij moeten daar mee doorgaan, want pre-gewesten en straks ook de sa menwerkingsverbanden van de po litie zijn te zien als vingeroefenin gen bij het ontwikkelen van de herstructurering die de regering zich voor ogen heeft gesteld. 'Het doel van Santiago', dat Marius van Beek maakte na de coup in Chili en de moord op Allende. Een beul en enkele aan een doel opge- hangenen. Navrant protest van Van Beek tegen de gang van zaken in Chili, vooral ook tegen het feit dat rond dit doel, waaraan metterdaad mensen geëxecuteerd werden, nader hand vrolijk de voorronden voor het wereldkampioenschap voetbal plaatsvonden. De finale hiervan was, zoals bekend in West-Dults- land. Van Beek heeft nog gepro beerd zijn werkstuk daar te expose ren, maar dat werd hem geweigerd uit vrees voor opstootjes, enz. Warschaupact Doel van de tentoonstelling die ook een boekenstand bevat, is de aan dacht te vestigen op het streven naar vrijheid en vrede. Het motto is 'Onderweg.naar de vrede?' Het vraagteken geeft de twijfels aan, die er op dit punt zijn. Ook het bestrijden van de dictatuur krijgt veel aandacht. Er is een speciaal aan de NAVO gewijde stand. Zou ook een representatie van het War schau Pact dienstig zijn geweest? Men lijkt dat overwogen te hebben, maar om ruimtelijke redenen zou er van zijn afgezien. Bij een vol gende gelegenheid zou deze uitbrei ding er evenwel in kunnen zitten. Voor het overige hebben wij het gevoel gekregen dat het goed zou zijn geweest indien het aspect van de geestelijke weerbaarheid wat meer accent en contour had gekre gen door althans een poging te wagen om ook vanuit het Evangelie duidelijke althans wat verhelderen de antwoorden, te geven op de hier aan de orde gestelde vraagstukken. Andere plaatsen In Deventer duurt de tentoonstel ling tot 26 mei. Mogelijk gaat ze later nog naar enkele andere plaat sen, misschien ook naar het zeven honderdjarig Amsterdam. Verschei dene gemeenten hebben om de tentoonstelling gevraagd. Het is de bedoeling zoveel mogelijk in elke provincie er één te houden. Zeker is nog niets, en het gebeurt in elk geval niet voor het najaar dat de tentoonstelling elders weer wordt opgebouwd. Illustratie: een gedeelte van de aan de tentoonstelling 'On derweg. naar de vrede?' gewijde affiche. Voor verzamelaars van unieke objecten in Rotterdam-Kralingseveer was het de kans van hun leven, toen de politie de vingerafdrukken, die zij liet maken voor het onderzoek in de taxi-moord in deze wjjk, aan de 'eigenaren' cadeau deed. De niet afgehaalde vingerafdrukken ztfn inmiddels aan het vuur prijsgegeven. Van een onzer verslaggeefsters MIDDELBURG De provinciaal inspecteur op de bejaarden oorden in Zeeland zal een onderzoek instellen naar de waarheid van bepaalde beschuldigingen, die aan het adres van het protes tants-christelijk bejaardentehuis 'Nieuw Zorgvliet' in de Zeeuwse plaats Wolphaartsdijk worden geuit. Er zou sprake zijn van het lenen van geld van bejaarde bewoners van het tehuis door het bestuur, omdat het tehuis in financiële moeilijkheden zou verkeren. Daar bij zouden de bejaarden nogal eens moeten wachten op terugbetaling van het geleende geld. De provinciale inspecteur, de heer Heystek, kan een andere beschuldi ging (namelijk dat het bestuur maandelijks de bewoners, die deels op kosten van de bijstandwet in het tehuis wonen, aanmaant om zelf dan maar de rest van de kos ten voor te schieten) ontkennen 'Het is zo, dat er in het contract van dit tehuis staat dat op de Van een verslaggever AMSTERDAM Met een bedrukt gelaat heeft de 57-jarige Alk- maarse koopman I. D. wegens huwelijkszwendel voor het gerechts hof in Amsterdam een half jaar gevangenisstraf tegen zich horen eisen, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Als bijzondere voor waarde wilde de procureur-generaal daaraan verbonden zien, dat verdachte binnen twee jaar het hele bedrag van 27.000 gulden moet terugbetalen aan de kleine, grijze, 67-jarige weduwe uit Bergen (N.-H.), van wie hij dit geld zou hebben afgetroggeld. eerste van de maand de huur vol daan moet worden. De gemeente, die de bijstand uitkeert, maakt dat deel, waarvoor zij opdraait, keurig op tijd over aan het tehuis. Het andere deel van de huur moet door de bejaarden bekostigd worden van hun AOW. Nu is het zo, dat de AOW niet op de eerste van de maand wordt uit gekeerd, maar op de dag dat men jarig is. Dat zou dus inhouden, dat het tehuis pas later in de maand de volledige huur binnenheeft en dat wil de directie in dit tehuis niet, vanwege het renteverlies. Nu moe ten de bejaarden uit hun eigen kapitaaltje, als ze dat hebben, op de eerste van de maand dat deel van de huur betalen, dat niet door de bijstand wordt betaald. Het is natuurlijk een discutabele zaak of dit redelijk is: want nu missen de bejaarden de rente,' aldus de heer Heystek. Moeilijkheden Het tehuis Nieuw Zorgvliet verkeert de laatste tijd in financiële moei lijkheden. Deze zijn voornamelijk te wijten aan een 'niet verantwoor de administratie en boekhouding, die het Centraal Administratiekan toor in Driebergen voor het tehuis voerde,' aldus een financiële des kundige van de afdeling bejaarden oorden van de provincie Zeeland. Door de slechte werkwijze van dit kantoor zit het Zeeuwse tehuis nu met een tekort van twee ton. Het Driebergse kantoor is inmiddels failliet verklaard. Van onze parlementsredaotte DEN HAAG Het kabinet Den Uyl wil Nederlandse ambtenaren die in het buitenland zijn gestationeerd kiesrecht voor de Tweede Kamer geven. Daartoe wordt de kieswet ge wijzigd. Andere categorieën Neder landers die in het buitenland wo nen kunnen datzelfde recht pas krijgen wanneer de grondwet de mo gelijkheid daarvan zal hebben geo pend. Volgens de grondwet hebben alleen 'ingezetenen' van ons land het ac tieve kiesrecht. Volgens het kabinet kan men ambtenaren, bijvoorbeeld van de ambassades of van suprana tionale instellingen nog tot de in gezetenen rekenen. DEN HAAG Teleac komt met een cursus over bedreigde land schappen. In het kader ervan komt er een foto-, tegen-, schilder- en slagzinnenwedstrijd met als hoofd prijs een fiets. De cursus, die in februari volgend jaar begint, wordt geproduceerd sa men met de Stichting Natuur en Milieu, de ministeries van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk en van Volksgezondheid en Milieu hygiëne, en het Instituut voor Na tuurbeschermingseducatie. Aan de wedstrijd kan ledereen deelnemen, alleen of in groepsver band. Bij de wedstrijd, die aan de eigen lijke cursus vooraf gaat en waar voor alle Inzendingen voor septem ber binnen moeten zijn, gaat het om het tekenen, schilderen of foto graferen van een landschap: b.v. een rivierengebied, polder, bos. De slagzin moet opwekken tot be scherming van het landschap. DEN HAAG Volgende maand be gint de voorjaarsactie Sahel om weer geld in te zamelen voor de door de droogte getroffen Afrikaan se staten. Tot nu toe heeft de aktle Sahel zeven en een half miljoen gulden opgeracht. Het doel van de actie voor de Sahellanden is niet alleen de hon gersnood op te heffen, maar ook om te voorkomen dat in de toe komst een langere droogteperiode weer tot een catastrofe uitgroeit. De droogte was niet alleen oorzaak van de hongersnood, evenzeer speelden een rol de wereldecono mie, het op te grote schaal verbou wen van handelsgewassen en het zwakke bestuursapparaat. Deze fac toren vragen méér dan het inzetten van vliegtuigen, kamelentranspor- ten en trucks om het voedsel te vervoeren, aldus de Sahel-actie. De organisaties die achter deze Sa hel-actie staan zijn: NOVIB, HI- VOS, Mensen in Nood, Stichting Oecumenische Hulp, Algemeen Dia- konaal Buro, Unicef, Unesco, Sektle Internationale Hulpverlening. V erkeerspsycholoog straf 'brokkenmaker' met hogere premies Van een verslaggever AMSTERDAM Door de verzeke ringspremies voor brokkenmakende hogen, zou de veiligheid op de weg kunnen worden bevor derd. Niet alleen de autover zekering komt voor zo'n 'strafver- hoging' in aanmerking, maar ook de W.A.-verzekering, medische ver zorging, wegenbelasting en derge lijke. Deze suggestie deed de Canadese verkeerspsycholoog prof. dr. G. J. 8. Wilde zaterdag op een bijeenkomst van Veilig Verkeer Nederland in Amsterdam. Prof. Wilde vond dat anderzijds het gedurende lange tijd zonder ongelukken rijden beloond zou moeten worden met een drasti sche verlaging van de verzekerings premies en wegenbelasting. Hij pleitte daarom voor het creëren van een systeem met zodanige ge volg, dat het de automobilist letter lijk en figuurlijk loont zich veilig te gedragen. Voorts bleek de Cana dese verkeerspsycholoog een voor stander van het bestraffen van ver keersdelicten (niet alleen rijden onder invloed) met onmiddellijke intrekking van het rijbewijs voor bepaalde tijd. Prof. Wilde verwees naar een expe riment op een militaire basis in Texas, waar het veroorzaken van 'brokken' voor de betrokkenen ern stige consequenties kon hebben voor hun carrière (terugzetting in rang of zelf" ontslag). Na een jaar experimenteren was het aantal on gelukken van militair personeel op de basis met de heft verminderd, aldus prof. Wilde. DEN HAAG Rotterdam-Euro poort is bereikbaar geworden voor schepen met een diepgang van 68 voet. Peilingen van de laatste da gen hebben aangetoond, dat enkele ondiepten, die zich nog in de ha- venmondng bevonden, zijn wegge werkt zodat onder gunstige om standigheden 68-voeters nu veilig Europoort kunnen bereiken. Het ministerie van verkeer en water staat heeft dit meegedeeld. Dit betekent niet alleen het einde van de beperkende maatregelen, maar het houdt tevens Ln, dat Eu ropoort voor nóg dieper stekende schepen bereikbaar is, dan voor 17 januari het geval was. Op die da tum bleek, dat zich vrij plotseling een 'slibdrempel' in de havenmond en toegang tot Europoort had ge vormd. De rijkshavenmeester kon digde daarop een maatregel af, die de toegang tot Europoort tijdelijk beperkte tot schepen die niet die per staken dan 63 voet. De verdachte, die bijgestaan door zijn advocaat mr. H. J. J. M. Dies- veldt iedere schuld ontkende, rest slechts de hoop dat het hof uitein delijk dezelfde conclusie zal trek ken als in eerste aanleg de Alk- maarse rechtbank. Die achtte het bewijs niet waterdicht en sprak hem in december 1973 vrij. De offi cier van justitie nam er geen ge noegen mee en tekende hoger be roep aan. Voor het hof als getuige gehoord vertelde de weduwe, dat ze zoals de dagvaarding het noemde in het 'samenweefsel van verdichtsels en de listige kunstgrepen' was ge tuind, omdat ze veel te goed van vertrouwen was geweest. Cadeaus Nadat ze hem toevallig op de lap- penmarkt in Alkmaar had ontmoet, was hij haar geregeld komen opzoe ken in haar huis in Bergen. Hij gaf haar meteen al een valse naam (Ino Daniels) en een vals adres in Bergen op, schonk haar bij zijn geregelde bezoeken cadeaus (onder meer een gouden trouwring) en zwoer haar dat hij van haar hield en bij haar zou komen inwonen. Eerst leende hij een keertje vijf honderd gulden, die hij daags daar na stipt terugbetaalde, maar in de weken daarna ging Hilda's bankre kening voor de bijl, althans dat verklaarde zij. 'Ino' moest goederen die hij zwart wilde kopen contant betalen en daarom zo had hij haar voorgezwengeld kon hij het geld niet van zijn eigen bankreke ning opnemen, want dan kwam de fiscus erachter. In drie voorspoedi ge operaties Incasseerde hij in to taal 27.000 gulden van haar spaar geld. Drie nullen Pas de laatste keer drong Hilda erop aan, dat hij even zwart op wit zou neerschrijven hoevee! hij haar schuldig was. Hij krabbelde de cij fers 27,- neer (dus met twee lig gende streepjes achter de 27) en toen ze zei: 'je moet er drie nullen op schrijven', volstond hij met te antwoorden, dat dat niet nodig was. Ze liet het er niet bij zitten en toen ze een half jaar later naar de politie liep, vulde ze die drie nullen zelf in. Dat geknoei deed bij de rechtbank precies de deur dicht: Ino werd vrijgesproken. 'Versierder" 'Waarom gaf u deze mevrouw de eerste de beste keer dat u haar zag meteen al een valse naam en adres op?', wilde president mr. J. N. van Veen weten. Verdachte: Ik zie het nut er niet van in om mijn eigen naam op te geven'. 'Doet u dat dan altijd als u een vreemde ontmoet?' 'Ik doe het in derdaad wel meer. Ik zie er het kwaad niet van in', aldus de ver dachte. Zijn raadsman had er een andere verklaring voor: 'Mijn cliënt is nogal een vrouwenversierder', zei hij. 'Dan kun je wel in situaties geraken, waarbij je liever je werke lijke naam geheim houdt, omdat anders de verschillende vriendin nen lucht van deze relaties kunnen krijgen'. 'U hebt deze weduwe, maar ook een andere bij wie u echt Inwoonde beloofd, dat ze in uw testament goed bedeeld zouden worden'. 'Allemaal gelogen, edelachtbare, die mensen spannen tegen me samen'. 'Waarcm zou deze weduwe dat doen?' 'Omdat ze rancuneus is. Ik ben niet bij haar komen inwonen. Nu neemt ze wraak'. Hilda zelf riep uit: 'Ik spreek de waarheid, edelachtbare, die man niet'. Raadsman mr. Diesveldt achtte de oplichting niet bewezen. Zich con formerend aan zijn cliënt ging ook hij ervan uit, dat de weduwe hele maal geen geld aan 'Ino' had ge leend. Hij meende, dat de verkla ringen van Hilda tegenstrijdig wa ren en dus met reden konden wor den betwist en vroeg bevestiging van het vrijsprekend vonnis. Uit spraak 12 mei. WENEN (UPI) Oostenrijk herdacht zondag het feit dat dertig jaar geleden de hergeboorte van de republiek plaatsvond nadat een half jaar eerder de Sowjetrussische troepen de Duitsers uit We nen hadden verjaagd. 'Ik herinner mij nog goed de laat ste dagorder van Hitier', zegt de Weense ambtenaar Erich Patzer. 'Daarin stond dat Wenen door de Duitse troepen heroverd zou wor den'. 'Toen Hitler in 1938 naar Oosten rijk kwam beloofde hij Wenen te behandelen als een kostbare parel', herinnert Patzer zich. 'Zeven jaar later stonden de historische gebou wen van Wenen in brand en trok ken de verslagen Wehrmachttroe- pen naar het Westen'. Een andere Wener, Karl Hartmann, die de slag om de stad in april 1945 meemaakte, zegt: 'Het was ver schrikkelijk. De oprukkende troe pen van het Rode Leger en de terugtrekkende Duitse SS-ers be gonnen de stad vanaf de omringen de heuvels te beschieten. De sint Stephen-kathedraal, een van de be langrijkste gothische kerken in Eu ropa. werd hierbij nagenoeg geheel verwoest. De Russen, die een half jaar eerder in Wenen waren dan de westerse geallieerden, straften Oostenrijk en zijn politici voor wat zij noemden de rol van dit land als bereidwillige bondgenoot van Hitier. Zo worden de socialistische leider Oskar Hel- mer, die later minister van binnen landse zaken zou worden en Jo- hann Boehm, de latere vakbonds leider, door de Russen van straat opgepakt en Ingezet bij het herstel van de vernielde bruggen over de Donau. De Russen voelden er niets voor om niet-communlstlsche politici te helpen bij hun pogingen een rege ring te vormen. Zij hadden een complete ploeg in Moskou opgeleide Oostenrijkse communisten bij de hand om de leiding van het eerste na-oorlogse kabinet in handen te nemen. Erop vertrouwend dat de commu nisten toch wel de hoofdrol zouden spelen in de regering gingen de Russen ermee akkoord dat de 75- jarige socialist Karl Renner leider van de eerste vooriopige regering werd. Renner, die de eerste Oostenrijkse kanselier was na de eerste wereld oorlog, woonde in het dorpje Glognitz. 110 kilometer ten zuiden van Wenen, toen troepen van het Rode Leger hem kwamen vragen een nieu\,e regering samen te stel len. Op 27 april 1945 trokken Renner en zijn voorlopige regering over de met bodem omzoomde Ringstrasse naar het parlementsgebouw en rie pen daar de nieuwe republiek uit. Dat gebeurde op dezelfde plaats waar Renner op 12 november 1918 de eerste republiek had uitgeroe pen. Nederlaag communisten Zeven maanden later, op 25 no vember 1945, leed de communisti sche partij bij de eerste naoorlogse verkiezingen een verpletterende ne derlaag. Zij wonnen slechts vier van de 165 parlementszetels, tegen 85 voor de conservatieve Volkspar tij en 76 voor de sterk antl-com- muristische socialisten. De verkiezingsuitslag was de wraak van het volk voor de verkrachtin gen, plunderingen en diefstallen waaraan, zo wordt beweerd, de mi litairen van het Rode Leger zich in de laatste dagen van de oorlog in Oostenrijk te bulten waren gegaan. De uitslag was voor de westerse mogendheden aanleiding om de re gering-Renner te erkennen nadat ook zij in Wenen waren aangeko men en een begin maakten met de viermogendhedenbezetting van de stad. Die bezetting duurde tot het Oos tenrijkse staatsverdrag van 1955, waardoor Oostenrijk het enige land werd dat de Russische controle van zich afschudde. De economische problemen waren in 1945 nog groter dan de politieke. Grote delen van Wenen en het oosten van het land waren ver woest. Er heerste honger en chao6. De Sowjet-commandant in Oosten rijk gaf, zich beroepend op de over eenkomst van Potsdam, opdracht alle Duitse bezittingen in oostelijk Oostenrijk (de Russische bezet tingszone) aan de Russen over te dragen. Dat betekende het verlies van 300 fabrieken, ongeveer 110.000 hectaren bouwland, alle olievelden en de uitrusting van de Donau stoombootmaatschappij. De Amerikanen, de Britten en de Fransen, die de rest van het land bezHten, zagen ervan af voormalige Duitse bezittingen op te vorderen. Maar de wederopbouw van Oosten rijk begon pas met de komst van de bijdragen van het Marshall-plan ln 1948

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13