George Knobel: 'Hoog tijd voor verjonging van Oranje' Elke maand de f500.000,- in de Staatsloterij Het zal je lot maar wezen. Fedor den Hertog: geen succes met solo Titel Corbulo triomf voor Cees van Zweeden Trainerslicentie nog niet verplicht Controle van FIFA op de amateurstatus -troon naar Inderlecht iadinsky naar letis Sevilla lereus en HZPC loen stap terug (ampioensstrijd ondagamateurs En de kwart-miljoen en zo'n 20 keer de ton. Daarom ontbreken de tamboers. Kwalificatiestrijd voor handbalploeg Ruim tien jaar geleden 'te ouderwets' 11 JOUW/KWARTET DINSDAG 29 APRIL 1975 SPORT 11 Ru- beken- plaats. 1975 tc en ter zesde dezer gracht :n ge-, i echt- rs in- echt-1 Deze jongens lopen dit seizoen gewoon beter te voetballen dan aantal gearriveerde spelers en r een etarle, ter ven Iruln- kadas- an In ran onze speciale verslaggever 1EIST Gedwongen door de afwezigheid van Johan Cruijff en ohan Neeskens, maar daarnaast zeker niet tegen zijn zin, heeft ieorge Knobel een vrij drastische verjonging doorgevoerd in de electie van het Nederlands elftal. De KNVB-bondscoach koos anvankelijk al zes jeugdige spelers voor het eerst in de A-groep: ohan Zuidema, Frans Thijssen, Bobby Vosmaer, Kees Kist, Adrie l3 an Kraay en Jan Everse. Maar de score aan neo-internationals ?erd uiteindelijk zelfs gisteren nog met één opgevoerd door komst ■ra. pan Go-Aheads talentrijke middenvelder Peter Arnts, die de ge- ilesseerde Wim Janssen in de selectie vervangt. s het veile- geven rtkel .inte- rt kei ever ln de mijn m bij en. 1975 ieorge Knobel achtte het hoog tijd oor die verjonging en koos vier an de nieuwelingen Van Kraay. 'hyssen, Zuidema en Kist direct de basisopstelling, 'omdat deze ongens dit seizoen gewoon beter jpen te voetballen dan een aantal earriveerde spelers*, nobel ziet het eerste optreden van enoemd kwartet wellicht tij- ens de wedstrijd aangevuld met nige bankzitters dan ook niet reet als een experiment bij de DAKAR De amateurcom- missde van de internationale voetbalfederatie (FIFA) zal in de toekomst een onderzoek instellen naar de amateursta tus van de voetballers die deelnemen aan het Olympisch voetbaltournooi. Perschef Re ne Courte verklaarde gisteren in Dakar dat de commissie dit besluit had genomen om dat van veel kanten werd ge klaagd, dat professionals wa ren opgesteld in elftallen die deelnemen aan de strijd om het Olympisch voetbalkampi oenschap. In het verleden werd de controle overgelaten aan de nationale voetbalbon den en de nationale Olympi sche comité's. De commissie heeft voorts besloten, dat amateurs hun naam en foto ter beschikking mogen stellen voor advertenties en publici teit. Daarvoor mag een gelde lijke vergoeding worden gege ven. Dié dient echter ten goe de te komen aan de nationale voetbalbonden en niet aan de spelers zelf. is üUSSEL Hans Croon enst getreden van de Belgische rstedivisieclub Anderlecht. De ederlandse trainer, die tot het nd van het huidige seizoen Lierse i onder zijn hoede heeft, zette laandagmiddag in de Belgische óofdstad zijn handtekening onder et contract. De verbintenis heeft n looptijd van één jaar. gratie van afwezige topspelers. Knobel: 'De debutanten zijn opge steld op basis van kwaliteit. Na tuurlijk is het niet zo, dat een Cruijff er niet meer bij hoort. Maar degenen, die zich van deze groep tegen België waarmaken, zullen de volgende keer zeker niet achteloos terzijde worden geschoven. Voor de toekomst kan ik zeggen, dat nie mand een vrijbrief heeft voor een vaste plaats in het Nedeflands elf tal'. Direct nadat Knobel zondagavond zijn opstelling vrijgaf waarin Janssen wordt vervangen door Jan Peters lichtte hij zijn keuze met lovende woorden ten aanzien van de nieuwelingen toe. Knobel, gis termiddag in Zeist nogmaals: 'Het was voor deze wedstrijd nu of nooit. Ik ben er ook van overtuigd dat deze jonge spelers een inter land als tegen België aankunnen. Ondanks hun jeugdige leeftijd, hebben ze al veel meegemaakt. Dan denk ik bijvoorbeeld aan Van Kraay. Maar ook aan een Thijssen en Zuidema hoe geroutineerd die jongens in Turijn -tegen het grote Juventus speelden. Er is verjongd op plaatsen, waar het kon via nieu we topspelers van dit seizoen. Die nieuwe groep zal het in de toe komst ook moeten gaan maken. Wanneer dat niet zou gebeuren, dan ziet het er donker uit voor Nederlandse voetbal. Maar nog maals, ik ben er van overtuigd, d ze het wél gaan maken. Voor die wed strijd tegen België calculeer dan maar de mogelijkheid in, dat het fout kan gaan'. VERSNELD Knobel had in het verleden reeds te kennen gegeven, dat de op 31 mei in Belgrado te spelen interland tegen Joegoslavië, een uitstekende gelegenheid was om jonge spelers te testen. Een proef, die ondermeer door de gegeven omstandigheden versneld gaat plaatsvinden, maar eind mei desondanks toch een ver volg zal krijgen.Knobel: 'Ajax reist op 30 mei naar Indonesië, en zal dus geen spelers kunnen afstaan. Hetzelfde geldt voor de PSV'ers, die op 21 mei al met vakantie gaan. Op dit moment heb ik nog 6 a 8 nieuwe spelers in mijn hoofd voor die wedstrijd. Maar van de huidige groep, zullen voor Belgrado toch Adrie van Kraay, in de rug gedekt door Frans Thijssen, sjouwen het oei'endoe! in Zeist. Woensdag debuteren beiden tegen België in het Nederlands elftal. zeker 10 spelers over zijn. Het is ook mogelijk, dat Cruijff en Nees kens dan wel kunnen spelen'. Om eindelijk eens enige zekerheid rond de beschikbaarheid van de Spaanse Johannen te krijgen, kon digde Knobel aan, dat zeer binnen kort een KNVB-delegatie ander maal naar Barcelona zal gaan on derhandelen. Knobel: 'Er moet nu maar eens duidelijkheid komen. Ik vind dat je als volwassen mensen vaste afspiaken moet maken, die dan tevens op papier vastgelegd dienen te worden. Vóór half mei zal die zaak zijn beslag krijgen. Op dit ogenblik heeft het weinig zin om iets over de toekomst te zeggen ten aanzien van die kwestie. Wilde kre ten hebben in ieder geval geen zin'. Knobel tenslotte over België-Neder- land: 'Ik ben ervan overtuigd dat die wedstrijd in België enorm leeft. België wil wel eens duidelijkheid, wie er werkelijk naar het wereld kampioenschap had moeten gaan'. MATTY VERKAMMAN Bas so wint opnieuw in Spanje BENTDORM De Italiaan Marino Basso, zaterdag winnaar van de vierde etappe heeft gisteren ook de zesde etappe van ae Ronde van Spanje op zijn naam gebracht. Hij legde de 217 km van Murcia naar Benidorm af in 6 uur 54 minuten 34 sec. De Spanjaard Miguel Maria Lasa ging als tweede in dezelfde tijd als de winnaar over de eind streep. Hij blijft leider in de alge mene rangschikking. Marino Basso toonae zich de snel ste in de eindsprint van de zesde (ADVERTENTIE) TRECHT De laatste beslissin- in de waterpolo hoofdklasse ijn na het dubbele programma van et afgelopen weekeinde gevallen, let Zaanse Nereus zal samen met :ZPC moeten degraderen en hun laatsen zullen het volgend seizoen orden ingenomen door Het Y en SV. Nereus verloor dit weekeinde *>wel van De Meeuwen (4-5) als Zwemlust/Den Hommel (7-8). ZC redde het vege lijf door met 5- van De Z1J1/LGB te winnen, na- at zaterdag in Veenendaal met 6-9 an VCZ was verloren. )e andere degradatiekandidaat ZVkwam tegen De Zijl/LGB tot verrassend 6-6 gelijkspel en ii dat ene punt had Hans Alders ioeg om zich in de hoofdklasse handhaven, ndstand: 1. HZC/De Robben 22-43, 2. eptunus Arnhem 22-31. 3. De Meeuwen 4. AZC Alphen 22-25, 5. ZIAN/Vi- 22-22, 6. VZC/Ritmeester 22-22, 7. Zijl/LGB 22-22. 8. Zwemlust/Den >mmel 22-19, 9. AZPC 22-17. 10. DZV M5. 11. Nereus 22-13. 14. HZPC 22-6. >EN HAAG Het programma van Ie kampioenscompetitie van cie jndagamateurs ziet er als volgt mei: Rood Wit (Amsterdam) - BC (Roosendaal), 8 mei: RBC - imen, 11 mei: Emmen - Rood 19 mei: RBC - Rood Wit, 25 il: Emmen - RBC, 1 juni: Rood (it - Emmen. •nmiddellijk na deze competitie zal e winnaar twee wedstrijden spelen figen de kampioen bij de zaterdag- imateurs met als inzet het algehe- kampioenschap van Nederland. IRUSSEL Attila Ladinsky, de 5-jarige spits van Anderlecht, zal komende drie jaar voor het paanse Betis Sevilla spelen. La- insky, Hongaar van geboorte en vee jaar geleden nog bij Feyen- ord, had in het afgelopen seizoen een vaste plaats in het eerste team an Anderlecht. Betis Sevilla. at k belangstelling heeft voor ëyenoorder Peter Ressel, is een oede middenmoter in de hoogste lga van de Spaanse competitie. De tamboers van het muziekkorps speelden samen in de Staatsloterij. En wonnen samen een prijs. Voor hen vandaag geen optocht maar een uittocht. Naar diverse vakantiebestemmingen. Dat kan u ook gebeuren. Tenslotte zijn in de Staatsloterij gemiddeld 4 op de 10 loten prijs. Da's 'n kans van gemiddeld 1 op 2V2 op een van die honderdduizenden prijzen. De loten kunt u kopen bij een van de plaatselijke loterij kantoren. De adressen staan in de beroepen gids. Een heel lot kost f 25,- en een „vijfje" f 5,-. Zo'n vijfje geeft recht op een 5e deel van een gewonnen prijs. Met elk lot speelt u maar liefst drie trekkingen mee. De trekkingen vinden plaats halverwege de maand op woensdag, de maandag daarna en twee dagen later wéér op woensdag. De uitslagen komen op de tv. en in de kranten. De trekkingen zijn openbaar: Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag om 18.00 uur. Alle prijzeirworden na de derde trekking uitbetaald. Wanneer kunt u loten kopen? De verkoop begint elke eerste maandag van de maand en duurt anderhalve week. In juli wordt geen loterij gehouden. Hoe gaat het per postgiro? Als u een postgiro-rekening hebt, kunt u hele loten per giro bestellen. Dan maakt u zoveel maal f 25,- over als u loten hebben wilt Wanneer uw overschrijving vóór 't eind van deze maand binnen is, speelt u de volgende maand al mee. Een paar dagen voor de eerste trekking krijgt u dan uw lotnummer(s) thuisgestuurd. Noteer het gironummer: 5151 t.n.v. Collecteur Directie Staatsloterij, Den Haag. U kunt de Staatsloterij ook machtigen voor automatische afschrijving (11 keer per jaar of 6 keer per jaar). Incassomachtigingen kunt u telefonisch aanvragen: 070 - 653955. De per giro gewonnen prijzen worden na de derde trekking automatisch op uw rekening gestort. U kunt ook bij de meeste verkoop kantoren loten per bank of giro bestellen. Alle informatie: 070 - 653955. etappe, die in het teken had ge staan van een langdurige vlucht van Fedor den Hertog. Op vier van de vijf Cols die de rit telde kwam de Nederlander als eerste door. Hij zag kans zijn voorsprong op het peloton uit te bouwen tot bijna zeven minuten. Bij de voor-laatste beklimming bedroeg bij het passe ren van de top de voorsprong van Den Hertog nog maar elf seconden. Spoedig daarna werd hij ingelopen. In de eindsprint van het grote pe loton toonde Basso, wereldkampi oen in 1972. zijn kracht. Zesde etappe. 1. Basso (Ita) de 217 km ln 6 uur 54 min, en 34 sec, (gem. 31,406 km per uur). 2. Lasa (Spa), 3. Vlejo (Spa4. Perurena (Spa5. Swerts (Bel). 6. Rossler (Pra). 7. Crepaldi (Ia). 8. Lazcano (Spa). 9. Sampaio (Por). 10. Tamames (Spa). 14. Kuiper (Ned). 23. Koken (Ned) allen in 6.54.34. 48. Den Hertog (Ned) 7.00.25, 49. Van Katwijk (Ned) z.t., 74. Prinsen (Ned) 7.17.29. 76. Huizebosch (Ned) z.t.. 77. Smit (Ned) 7.22.12.. Algemeen klassement: 1. Lasa 29.09.50, 2. Perurena 29.09.56, 3. Vlejo 29.10.01. 4. Manzaneque (Spa) 29.10.03. 5. Martins (Por) 29.10.06, 6. Torres (Spa) 29.10.13, 7. Mendes (Por) 29.10.15. 8. Kuiper 29.10.16, 9 Koken 29.10.18, 10. Perletto (Ita) 29.10.18. 11. Ocana (Spa) 29.10.21. 45. Den Hertog 29.17.28, 71. Prinsen 29.33.56. 74. Van Katwijk 29.38.36, 75. Smit 29.39 24. 76. Huizebosch 29.57.16. UTRECHT (ANP) Het Neder landse handbalteam zal deelnemen aan het kwalificatietoernooi voor de Olympische Spelen van 1976 in Montreal. De Nederlandse heren zijn ingedeeld in groep zeven van de Europese zone, waarvan de win naar zich kwalificeert. De twee te genstanders zijn Denemarken en Spanje. Het wedstrijdschema is als volgt: tussen 3 en 9 november De- nemarken-Nederland, 24-30 novem ber: Nederland-Spanje; 2-8 februa ri: Nederland-Denemarken, 16-22 februari: Spanje-Nederland. Van onze volleybalmedewerker VOORBURG In het 28-jarig bestaan van de Nederlandse vol- leybalcompetdtie is het aantal namen van de kampioenen bij zonder klein. Bij de heren ls de lijst zelfs terug te brengen tit vier. Tot voor zaterdag waren dat er zelfs drie, want de naam van Corbulo komt er voor het eerst op voor. In de 27 jaren daarvoor blijft het beperkt tot AMVJ dat in 1947 de eerste kampioen was. daarna komt 10 jaar achter elkaar RVC. Pas in 1959 komt er weer een nieuwe naaim: DES. Het wordt dan in eens een woelige periode, want het volgende jaar prijkt er al weer een nieuwe naam: MVC Reva. In de 2 volgende jaren zet dat stuivertje wisselen zich voort: DES lost MVC Reva af, Reva lost DES af. Dan keert ineens AMVJ weer terug, maar de eerlijkheid gebiedt te zeggen dat dit AMVJ inmiddels gefu seerd was met MVC Reva en dan eigenlijk betiteld moet worden met AMVJ-R (eva) Combina tie), zoals ook het jaar daarop weer kampioen wordende DES in het daarop volgende jaar als Blokkeer beschreven wordt. Ook hier was het echter het oude DES-team dat door een fusie de naamsverandering Blokkeer on derging. De periode Blokkeer duurt 4 jaar. En zie daar komt weer een oude naam terug: AMVJ. Deze hegemonie duurt weer voort tot en met 1973. Blokkeer en dus Ln feite het oude DES neemt de wacht weer over. Zo kan deze hele rij dus teruggebracht worden tot AMVJ, RVC en DES. Opvallend is daarbij dat één trainer bij 2 van de 4 kampioen- sploegen is betrokken: Cees van Zweeden. In 1949 behaalde zijn RVC de eerste titel. Dat zou dus 10 jaar zo-doorgaan. Nu 27 jaar later is het weer een door hem getrainde ploeg die in de rij van de kampioenen voortkomt: Cor bulo. Corbulo is in feite de naamsverandering van HML-CLV. Een fusie van 2 schoolverenigin gen: het Haagse Monitessori Lyceum en het Christelijk Lyceum Voorburg. Een combina- .tie die in feite na 1960 goed van de grond kwam. In dat jaar hield RVC op te bestaan en ging Van Zweeden zich bemoeien met de schoolteams. Eigenlijk een soort wraakneming. Van Zwee den was immers tot die tijd ook trainer-coach van het nationale iherenteam. De basis daarvan vormde de RVC-kem. Het vol leybal groeide later in de breed- ite en dat had tot consekwentie dat er meerdere andere spelers inkwamen. Een aantal van hen vond Van Zweeden niet meer up to date en eiste een verandering. De zaak liep zo hoog op. dat het toenmalige NeVo-Bo-bestuur be sloot Van Zweeden te laten val len. Ondanks de bemiddeling van een commissie ad hoe, waarin ook de latere NeVoBo- voorzitter Van Dorst deel uit maakte. kreeg het een sneeuw baleffect. Van Zweeden keerde niet terug, maar de toen voorzit tende Van de Heuvel Rijners •kostte het zijn functie. Cees van Zweeden zit dat nog 6teeds hoog. Na afloop van de wedstrijd Geldrop Combinatie- Corbulo, waarbij de Voorburgers de titel voor het eerst behaal den, kon hij dan ook niet nala ten op te merken: 'Zo zie je. ik werd aan de kant gezet omdat ik te ouderwets was. Nu zoveel ja ren later doe ik hetzelfde en maak je een ploeg kampioen van Nederland. En wat is er nu veranderd: niets. Want mijn uit gangsprincipe is nog steeds het zelfde.' Een principe waarop hij deze ploeg heeft opgebouwd. Met HML-CLV ls hij van de grond af begonnen. Het startte allemaal in de laagste klasse van de afde ling Den Haag. 'Ook door de inzet van die jongens werden we elk jaar kampioen en kwamen zo vanzelf in de eredivisie te recht. Het zijn in principe de zelfde jongens. En dan moet je er bij bedenken, dat er door het binnenkomen van de sponsoring nog een aantal verdwenen zijn. Denk maar eens aan Bram Ver meulen, Jan Warns en Eddo Mondriaan die samen met Jan Schipper nu voor Blokkeer spe len. Ik heb het altijd het liefst zonder sponsor willen doen. Maar dat kun je niet meer ma ken. Je ziet dan je beste spelers steeds vertrekken. Daarom heb ik een sponsor (Gaggenau. red) ook geaccepteerd. Want uitein delijk gaat het je toch wel aan CEES VAN ZWEEDEN principes nog dezelfde weggaan. Vooral omdat onze vereniging uiteindelijk toch een goed opleidingsinstituut is. Kijk maar eens naar de lijsten van de jeugdkampioenschappen. De naam van HML-CLV of van Cor bulo komt steeds op voor.' Over het succes van zijn nieuwe kampioen weet de bijna 60-jari- ge Voorburgse gymnastiekleraar: 'Door de sponsor konden we Jurrien Kooien en Johny Groen aantrekken. Twee spelers die een enorme ervaring hebben. Bovendien keerde Frank van Overeem van zijn éénjarig uit stapje naar het Dordtse Orawi terug. Dat bracht een enorme stuk routine in de ploeg. Juist die routine moeten vooral de jongere spelers opdoen. Natuur lijk had ik dit kampioenschap gehoopt. Toch komt het ergens toch nog als een verrassing. Want vergeet niet dat het in feite een heel nieuwe ploeg is. Dat we goed gestart zijn is voor al te danken aan een goede sei zoenvoorbereiding. Dat is enorm belangrijk geweest. Toch heb ik steeds gezegd 'Laten we voor zichtig zijn', want het moet als ploeg nog steeds groeien. Dat hebben sommige wedstrijden ook wel bewezen. Daarom geloof ik ook dat we pas volgend sei zoen aan onze top komen.' KOOS HAMER ARNEMUIDEN De 21-Jarige middenvelder Jaap Meerman van het zaterdag uit de eerste klas ge- dregadeerde Arnemulden heeft een tweejarig contract getekend bij de Belgische eerste divisieclub Ber- chem Sport. Meerman behoorde tot de selectieN van het Nederlands amateurelftal Vergadering van Zwembond is tegen voorstel NIJKERK (ANP) De jaarlijkse algemene vergadering van de Koninklijke Nederlandse Zwembond heeft in Nijkerk de woorden van voorzitter mr. Jaap van der Krol niet ter harte genomen. De afgevaardigden vonden het niet nodig een licentie-regeling voor de trainers dwingend voor te schrijven. De KNZB-voorzitter had er in zijn openingswoord de nadruk op ge legd. dat een goede begeleiding met name bij het jeugdzwemmen on ontbeerlijk is. Van der Krol vond dat bij de discussie in Amsterdam met de heren Diepenhorst en Crum niet zoveel was overgebleven van de kritiek op de wijze waarop in de zwembond het jeugdzwemmen be oefend wordt, maar voegde eraan toe, dat men wel attent moet blij ven. De invoering van een licentie regeling, waardoor de kwalitatieve begeleiding van de jeugd beter ge waarborgd zou zijn, werd door de afgevaardigden niet aanvaard we gens de daaraan verbonden kosten. Een commissie mag wel de licentie gaan regelen, maar niet verplicht stellen. Het ligt ln de lijn van de verwachtingen dat de vereniging van zwemtrainers nu een eigen li centieregeling zal gaan uitwerken. Het eerste vier jarenplan voor de recreatie-sport, dat deze maand af liep, zal niet direct worden gevolgd door een tweede. De commissie re creatief en elementair zwemmen heeft een discussie-stuk opgesteld, dat aan alle kringen en verenigin gen is toegestuurd. Aan de hand van de reacties zal een beleidsstuk worden samengesteld voor de peri ode 1976-1980. ATLETIEK Jos Hermens. de Neder landse recordhouder op de 5.000 en 10.000 meter hardlopen, heeft een sponsor. Met Ingang van 1 mei zal het weekblad 'De nieuwe revue' de Nijmeegse lange-afstandloper finan cieel steunen. Jos Hermens ls zeer gelukkig met de steun, die hij ten minste voor de duur van één Jaar zal krijgen. Hermens. die als groepsleider werkzaam ls op het Internaat de Westerhelling ln Nijmegen, zal waar schijnlijk per 1 juni halve dagen gaan werken. ATLETIEK Tijdens atletiekwed strijden In Corvallis (Oregon) heeft de Amerikaan Ralph Mann de 440 yards horden gewonnen ln 50,0 secon den, de beste wereldprestatlc van dit seizoen. Wereldrecordhouder Jlm Bol ding (VS) eindigde ln 50.4 seconden als tweede. Tijden6 wedstrijden ln Eugene (Oregon) won de plaatselijke favoriet Steve Prefontalne de 10.000 meter ln 28.09.4. Hl) passeerde het zes mijlteken na 27.18.6. Belde tijdens betekenen beste seizoenprestaties. TENNIS Ken Rosewall (Aus) ls winnaar geworden van het WCT-toer- nool (rode groep) In Houston. De Australiër versloeg ln de finale Cliff Drysdale (ZA) met 6-3, 3-6. 6-1. In Charlotte veroverde de Jonge Mexi caan Raul Ramirez de èerste prijs door Ross Tanner (VS) met 3-6. 6-4. 6-3 te verelaan. Zowel winnaar als verliezer van de blauwe groep van de WCT In Charlotte gaan met Rod Laver over naar de eindronde van WCT. volgende maand ln Dallas, ült de groene groep hebben Ashe en Borg zich geplaatst. VOLLEYBAL De VC Tilburg, vol- leybalbekerflnallst en tweede ln de eredivisie competitie neemt deel aan burgse ploeg neemt de plaats ln van het Nederlandse team dat ln verband met de voorbereidingen van de kwali ficatiewedstrijden voor de Europese kampioenschappen verhinderd ls. ZWEMMEN De 13-Jarlge Cana. zwemster Nancy Garaplck heeft tij dens wedstrijden In Brantford (Onta rio) het wereldrecord 200 meter rugs lag dames op 2 minuten en 16.33 seconden gebracht. Het oude record stond met een tijd van 2.17.35 op naam van de Oostdultse Ulrlke Rich ter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11