inh toch n Saigon Generaal Minh: Vietnam voor de Vietnamezen Israël zou Midden-Oosten politiek willen herzien Denktash: grenslijn op Cyprus blijft Portugal Sa bijzondere zitting van parlem ent Onder sterke druk van Washington Conferentie in Wenen hervat het weer Kans op regen weerrapporten Uitstel van top Breznjew-Ford Mannen gepakt met partijtje hasj ROUW/KWARTET MAANDAG 28 APRIL 1975 BUITENLAND/WEER ig echte vee* ipte SAIGON (Reuter, AFP, AP) Generaal Doeong Van Minh, bij en vei genaamd grote Minh, heeft gisteren van het parlement in de 'uidvietnamese hoofdstad Saigon unaniem steun gekregen om ot rotte proberen onderhandelingen aan te knopen met de Voorlopige r ik dc Revolutionaire Regering (VRR) van Zuid-Vietnam. [et parlement was gistermorgen in ijzondere zitting bijeengeroepen lige hi adat president Tran Van Hoeong, ui ie vorige week maandag Ngoejen de twe'an Thieu opvolgde, op het laatste rusti[ ïoment van gedachten veranderd ps en had geweigerd een zaterdag oor de gezamenlijke huizen aange- wnen resolutie uit te voeren. Hoe- ng zou geweigerd hebben deze re- lutie te aanvaarden omdat deze vaag was en omdat generaal niet met name als de nieuwe Lent genoemd werd. In een aan de Senaatsvoorzitter Tran Lam heeft Hoeong daarop ge- agd het parlement in gezamen- 3 zitting een nieuwe president laten aanwijzen 'aan wie ik larop formeel de macht zal over- ragen'. De Nationale Vergadering emde daarop met 134tegen 0 njfr^Htemmen ten gunste van generaal [inh. Men hoopt dat hij erin zal lagen onderhandelingen te openen net de VRR, zodat een gevecht om e Zuidvietnamse hoofdstad kan i-orden voorkomen. )e actie van de Nationale Vergade- ing, die de reputatie genoot blin- ïlings te staan achter ex-presi- ent Ngoejen van Thieu, kwam na dagen van intensieve en verhit- discussies over de vraag hoe een ind kon worden gemaakt aan de enzijdige strijd. De militaire druk Saigon was het weekeinde ook liotseliing groter geworden. De re- olutiohaire troepen namen twee '.den in op 30 km van Saigon en v hoofdstad zelf kreeg twee raket- f anvallen te doorstaan. Mogelijk eeft de intensievere strijd enkele r f ge vaardigden doen omzwaaien en LaiIlDOQja Videren aangezet tot snelle actie. de opvolging van Tran van loeong door generaal Minh werd al erwacht omdat hij wordt gezien is éèn van de weinigen die geen esmet verleden heeft en voor de RR als onderhandelaar aanvaard- >aar zou kunnen zijn. f?' aandacht betoond voor de politieke regels van de Parijse akkoorden, zoals het instellen van een raad van nationale verzoening en sa menwerking een orgaan waarin oo plaats zou moeten zijn voor de derde, neutralistische, macht in Vietnam waarmee generaal Minh de laatste jaren werd geïdentifi ceerd. De revolutionaire troepen rukten het weekeinde aan beide kanten naar Saigon op en hebben de stad nu volledig omsingeld. Voor de eer ste keer sinds drie jaar werd de Zuidvletnamese hoofdstad getroffen door raketten. Zondagmorgen sloe gen vijf raketten in op verschillen de plaatsen waarbij zes mensen om het leven' kwamen. Zondagavond, hadat generaal Minh tot president was benoemd,-kwamen drie raket ten neer bij de rivier. De belan- rijkste revolutionaire aanval, dia gezien wordt als het begin van de zeehaven Vung Tan. Verder is het laatste oorlogsfase, vond plaats ten oosten van Saigon, De troepen van de VRR drongen door tot in de stad Long Thanh en sneden daar mee de weg af tussen Saigon en de gen op de been in de richting van noorden voerden zij een aanval uit op Bien Hoa waar de belangrijkste luchtmachtbasis van de Saigon- troepen is gevestigd, en tegen zon dagavond kwamen er berichten dat gevechten waren uitgebroken aan de rand van Saigon. De gevechten brachten tienduizenden vluchtelin gen op de been in de richting van Saigon. SAIGON (Reuter, UPI, AFP) Generaal Doeong Van Minh, de 1 meter 82 'grote Minh', die gisteren president werd van het Zuid- vietnamese bewind in Saigon, heeft dikwijls gepleit voor nationale verzoening en vrede. Gedurende de laatste jaren heeft hij kritiek geleverd op het bewind van ex-president Ngoejen Van Thieu. De evacuatie van Zuidvietnamezen uit Saigon gaat door. Zaterdag kwam een groep van 34 rooms- katholieke nonnen aan op het vliegveld van de Australische stad Sydney. JERUZALEM (AP/Reuter/UPI) Israël wil haar Midden-Oosten-politiek herzien. Dat wordt af geleid uit de bekendmaking van de Israëlische regering dat zij haar beleid zal onderzoeken in een aantal voltallige kabinetsvergaderingen. Al lange tijd werd de 59-jarige Minh beschouwd als de politieke leider van een derde macht in een land dat gespleten was door com munisten en de regering-Saigon. De rustige, minzame Minh had het Voordeel boeddhist (te zijn in een land waar de bevolking voor 80 procent uit boeddhisten bestaat. Bij zijn pleidooien tot verzoening wees hij bij voorkeur als voorbeeld op de Chinees-Amerikaanse verstandhou ding. Minh werd in My Tho in de Me- kongdelta geboren. Hij ontving zijn opleiding in Parijs (1952) en Fort Leavenworth in de VS (1957) en 1 diende om het Franse koloniale le ger. Maar tijdens de Japanse bezet ting van Vietnam sloot hij zich aan bij Vietnamese verzetsstrijders. Internationale bekendheid verwierf hij toen hij de bloedige coup leidde die president Ngo Dinh Diem ln 1963 ten t val bracht. In de drie maanden die daarop volgden, maakte hij echter weinig indruk als leider van het land. Ballingschap teactie VRR linh heeft zich de reputaie ver- iorven voorstander te zijn van een erzoenangsbeleid en tegenstander an de harde lijn die voorgaande residenten aanamen. De eerste re et/ie van de VRR, die van het oogste belang is, was kort maar iet ontmoedigend. Majoor Phoe- ng Nam, woordvoerder van de RR-delegatie bij de reeds lang pgeschorte militaire besprekingen Saigon, herhaalde dat de Voorlo- ige Revolutionaire Regering twee isen heeft. Dat zijn de beëindiging an alle Amerikaanse militaire ac- iviteit en interventie in de interne angelegenheden van Zuid-Viet- am. en de vorming van een nieu- e regering die geen enkele band leeft met de 'kliek van Thieu' en lie bereid is de Parijse vredesak- oorden van 1973 toe te passen. Iedereen die dit land werkelijk lief eeft en zijn deel wil bijdragen an de zaak van vrede, onafhanke- jfcheid en democratie, nationale lerzoening en samenwerking zoals eergelegd in de Parijse akkoorden, noet deze twee eisen inwilligen', zo telde majoor Nam. Vergeleken met e reactie van de VRR toen Thieu ïaandag werd opgevolgd door Hoe ing, was dit volgens waarnemers een ontmoedigend commentaar. merikaanse functionarissen gaven nofficieel te kennen da!t het bu- cau van de militaire attaché in iaigon (DAO) vandaag om midder- lacht zal worden gesloten. Het DA- gehuisvest in het zogenaamde 'entagon-oost op de luchtmachtba- is Tan Son Nhut, was bedoeld om e troepen van Saigon te steunen n de militaire hulp naar Saigon te irigeren. De VRR heeft herhaalde- jk verklaard dat het DAO de oor- >g leidde en dat zijn voortdurende -.nwezigheid bewees dat de Ameri- anen niet werkelijk wilden onder- landelen over vrede in Vietnam. De moeder van de Cambodjaanse prins Norodom Sihanoek, koningin Kossamak, Is gisteren op 71-jarige" leeftijd in Peking overleden. Siha noek, formeel hoofd van de Rode Khmer die ruim een week geleden het militaire bewind in Phnom Penh ten val bracht, had meege deeld dat hij de dood van zijn zieke moeder zou afwachten alvorens naar Cambodja terug te keren. Het besluit volgt op sterke druk van de Verenigde Staten die willen dat Israël met nieuwe voorstellen komt. Washington heeft haar wa penleveranties vertraagd en afgelo pen week werd in Tel Aviv gespro ken over mogelijk stopzetting van de leveringen. De Israëlische minister van buiten landse zaken Yigal Allon heeft gis teren in de kabinetsvergadering versfag uitgebracht van zijn bespre kingen met zijn Amerikaanse ambtgenoot Henry Kissinger. Volgens ingewijden is de twintig leden tellende regering in twee kampen verdeeld. Een groep onder leiding van eerste minister Jitzak Rabin en minister van defensie Shimon Peres zou tegen nieuwe voorstellen zijn; Allon daarentegen zou een groep aanvoeren die ge looft dat nieuwe voorstellen moeteh worden gedaan omdat anders een breuk met Washington dreigt. Eerste minister Rabin meent dat het zo'n vaart niet zal lopen en dat de Verenigde Staten weldra zullen beseffen dat zij door druk uit te oefenen op Israël niet verder ko men. Wanneer de kabinetsverga deringen in Israël zullen worden gehouden is niet bekend gemaakt. Arabische top President Doeong Van Minh Vier Arabische landen- hebben zich zondag onverwacht gekant tegen het houden van de komende Arabi sche topconferentie in de .Somali sche hoofdstad Mogadisjoe en voor gesteld de conferentie in Cairo te doen plaatsvinden'omdat men daar directer contact heeft met de ont wikkelingen in het Midden-Oosten.- Secretaris-generaal Machmoud Ri- ad van de Arabische liga verklaarde zondag na afloop van de zeven daagse conferentie van Arabische ministers van buitenlandse zaken dat Egypte, Saoedi-Arabië, Syrië en Marokko zich tegen de conferentie in Mogadisjoe hebben uitgesproken. Donderdag hadden de ministers nog besloten dat de topconferentie in Mogadisjoe zou worden gehou den van 28 juni tot 1 juli. Volgens een Arabische gedelegeerde moet er altijd rekening worden gehouden met een plotselinge Israëlische aanval en kunnen daarom de rege ringsleiders van Egypte en Syrië hun land niet verlaten. Vplgens Egyptische functionarissen is Cairo ook daarom een betere plaats van bijeenkomst der rege ringsleiders omdat) op de conferen tie de positie die de Arabische lan den moeten innemen op de Ge- neefse vredesconferentie een belang rijk onderwerp van gesprek zal zijn. Complot tegen Sadat? De Egyptische veiligheidsdienst heeft verleden week een poging verijdeld om het bewind van presi dent Anwar Sadat omver te wer pen, zo heeft het Libische Arabisch revolutionair persbureau (Arna) bekend gemaakt. Het persbureau citeerde een artikel in het Libische dagblad al Fateh waarin gezegd werd dat het complot was gesmeed onder leiding van plot was gesmeed onder leiding van generaal Ahmed Fihmy Mustafah, de commandant van de pantser- troepen, en een niet met name genoemde kolonel van de storm troepen. Volgens het dagblad ontdekte de Egyptische veiligheidsdienst het complot enketó uren voor de staatsgreep gepleegd zou worden en werden de leider van de samenzwe ring en zijn naaste medewerkers gearresteerd. In een tweede coup werd hij zelf verdreven. Begin 1964 ging hij in Thailand in ballingschap. Zijn ge liefkoosde tijdpassering daar was het kweken van orchideeën en het tennisspel. Intussen nam de macht van zijn voormalige ondergeschikté Ngoejen Van Thieu gestadig toe. In 1968 ging deze ermee akkoord dat Minh door hem eens als 'lui' gekwalifi ceerd. terugkeerde naar zijn land. Hij werd adviseur van de regering- Thieu. Maar de verwachte samenwerking werd geen werkelijkheid. In 1969 'verbrak Minh het politieke stilzwij gen. Hij stelde voor een referen dum te houden teneinde de steun van het volk voor het bewind te toetsen. Volgens Minh hadden de meeste Zuidvietnamezen geen par tij gekozen tussen de regering en de Viet Cong. WENEN (AP/REUTER/UPI) t)e door de Turks-Cyprioten een zijdig ingestelde grenslijn zal worden gehandhaafd. Dit zei hun leider Rauf Denktash gisteren bij aankomst op het vliegveld van Wenen. Hij liet uitkomen niettemin te zullen meewerken aan een oplossing van de geschillen. In Wenen worden vandaag bespre kingen hervat over een politieke regeling voor Cyprus. Ze zullen worden voorgezeten door secretaris generaal Kurt Waldheim van de Verenigde 'Naties. De besprekingen werden 13 februari afgebroken toen de Turks-Cyprioten een eigen staat uitriepen op Cyprus. De Grieks-Cyprische leider Glafkos Klerides, die een uur na Denktash arriveerde, dat de vertegenwoordi gers van de twee bevolkingsgroepen allereerst zullen praten over de twee toekomstplannen voor Cyprus: het zone-plan van de Turken en het kantonale-plan van de Grieken. De Turken willen twee zones op Cyprus, een Turkse en een Griekse. Dat zou erkenning inhouden van' de staat die de Turken inmiddels in revechten Saigon werd gisteren druk ge- iscussieerd over de vraag of de erheviging van de strijd bedoeld ras om de leiders in Saigon tot poed te manen, of dat het een legin was van een aanval op de loofdstad. ommige warnemers in Saigon me ien dat generaal Minh nog slechts n staat zal zijn te onderhandelen ian ver een verhulde overgave, 1 laar de VRR heeft altijd grote etg Communistische top faa (tuit op moeilijkheden TENEN (Reuter) De voorbereiding il, lan de deze zomer te houden Euro- communistische conferentie is 1 n moeilijkheden geraakt door Rus- lik isch aandringen op een gemeen- ide chappelijk actieprogram, zo wordt too an Oosteuropese zijde vernomen. 2 :de >e communistische partijen van oegoslavië en Roemenië, die van het legin af aarzelend tegenover de con- erentie stonden, willen niet dat de lotdocumenten verplichte richtlij- len bevatten die afwijken van hun elfstandige politiek. Is nog geen datum vastgesteld oor de conferentie, waaraan 28 lartijcn uit Oost- en West-Europa ouden deelnemen. Van onze weerkundige medewerker Voor de zoveelste maal dit voorjaar is de term wisselvallig van toepas sing op het weer in het Noordzee gebied. De situatie kan als volgt worden geschetst: aanhoudend ho ge druk boven de, oceaan (de ene hogedrukcel vervangt de andere) en lage druk boven Scandinavië. Daartussenin staat een markante noordwestelijke circulatie, waarmee afwisselend storingsfronten en ruggen van hoge druk Nederland passeren. De actie van een sterk uitgediepte IJsland-depressie zaterdagmorgen 1018 millibar, zondagmorgen 995 millibar) is, wat ons land betreft, meegevallen. De trekrichting was dan ook meer oostelijk dan zuid oostelijk. Wél bracht een zwak front ervan in de loop van zondag enige tijd regen en motregen in het noorden. Vandaag zal het eerst tot opklarin gen komen onder een hogedrukuit- lopertje; daarna volgt vrij snel het optreden van een trogstoring uit het zeegebied ten westen van Schotland. Deze storing zal in de loop van vandaag alweer regen ge ven. Veel verandering in de tempe ratuur verwachten we niet: het kwik blijft de komende dagen maximaal op een niveau van 13 a 17 graden Celsius; de hoogste waarde in zuidoost-Nederland. In de Nieuwsbrief van het Land bouw Economisch Instituut schrijft dr. M. A. J. Visser, dat Scandinavi sche meteorologen wat uitvoeriger de zogenaamde tweejarige periode in het zomerweer van Noorwegen en Zweden hebben onderzocht. Kwantitatief konden zij aantonen, dat het weer aldaar 's zomers in de oneven jaren beter is dan in de even jaren. Ook voor Denemarken schijnt dit aantoonbaar te zijn. Bij ons is dit ook het geval, al zijn Amsterdam regen 13 .0.1 De Bilt geheel bewolkt 14 0 Deelen geheel bewolkt 15 0 Eelde geheel bewolkt 11 0.1 Eindhoven licht bewolkt 17 0 Den Helder geheel bewolkt 8 0.2 Luchth. R'dam geheei bewolkt 14 0 Twente geheel bewolkt 13 0 Vlissingen geheel bewolkt 14 0 Zd.-Limburg onbewolkt 17 0 Aberdeen half bewolkt 11 2 Athene zwaar bewolkt 17 0.5 Barcelona onbewolkt 20 0 Berlijn licht bewolkt 13" 0 Bordeaux onbewolkt 25 0 Brussel onbewolkt 18 0 Frankfort licht bewolkt 17 0 Genève onbewolkt 19 0 Helsinki half bewolkt 12 0 Innsbrück onbewolkt 15 0 Kopenhagen licht bewolkt 10 0.4 Lissabon geheel bewolkt 22 0 Locarno onbewolkt 20 0 Londen geheel bewolkt 17 0 Luxemburg onbewolkt 16 0 Madrid geheel bewolkt 23 0. Malaga geheel bewolkt 21 0 Mallorca onbewolkt 1 22 0 MUnchen onbewolkt 13 0 Nice onbewolkt 14 0 Parijs licht bewolkt 20 0 'Rome onbewolkt 19 0 Spilt zwaar bewolkt 17 0 Stockholm regenbui 14 1 Wenen onbewolkt 15 0 Zürich onbewolkt 16 0 Casablanca geheel bewolkt 19 1 Istanboel zwaar bewolkt 15 0 Las Palmas onbewolkt 22 0 Tel Avlv licht bewolkt 24 0 Tunis onbewolkt 20 0 het door hen bezette noordelijke deel van het eiland hebben uitge roepen. De Grieks-Cyprioten willen hiermee niet instemmen omdat de Turks- Cyprioten (die slechts achttien pro cent van de bevolking uitmaken) dan veertig procent (bovendien het beste deel) van het eiland zouden bezetten. De Grieken willen een regeling voor Cyprus die gelijkenis vertoont met de structuur van Zwitserland: verschillende kantons met een eigen bestuur onder één centrale regering. De Grieks-Cyprioten hebben voort durend aangedrongen op uitvoering van de resoluties die de Veilig heidsraad heeft aangenomen inzake Cyprus. Deze verlangen onder an dere de terugkeer van de ongeveer tweehonderdduizend Grieks-Cypri oten naar het door het door de Turken bezette noordelijke deel van het eiland. De Grieks-Cyprioten le ven thans in veelal kommervolle omstandigheden vooral in het zui den. WASHINGTON (Reutor) Een topbijeenkomst tussen de Russische leidér Leonid Brezjnjev en presi dent Gerald Ford. van de VS, die men aanvankelijk in juni of juli wilde houden, is uitgesteld, vermoe delijk tot september. Dit hebben Amerikaanse functionarissen zon dag meegedeeld. Minh werd fel aangevallen door de radio van de Zuid Vietnamese strijd krachten en werd beschouwd als de belangrijkste potentiële rivaal van Thieu. Zijn uitspraken kwamen op een tijdstip van militante boeddhisti sche oppositie jegens de regering. In 1970 pleitte Minh voor een gro ter aandeel in nationale zaken vQor religieuze groeperingen. Van zich zelf zei hij toen dat hij een missie had die niet voltooid was. Voor de verkiezingen van 1971 trad hij op als 'vredes'-kandidaat met een programma van nationale en religieuze eenheid (Thieu was ka tholiek) en van verzet- tegen cor ruptie. Maar twee maanden voor de verkiezingsdatum trok hij zich te rug. verklarend dat de verkiezingen een 'verachtelijke klucht' waren. Derde macht Hij keerde terug naar zijn orchi deeën en tennisbaan, maar in 1973 zond hij een brief naar de minister van buitenlandse zaken die deelna men aan de Parijse vredesconfe rentie over Vietnam. Minh verklaarde toen dat erken ning van de Vietnamese derde macht ale meerderheidsmacht d« sleutel vormde tot vrede. De hoop voor Vietnam, zei hij, ligt in: de 'derde entiteit'. De 'grote' Minh is van aard, opvoe ding en overtuiging geen aanhan ger van het communisme. Maar hij heeft nooit het geweld van de Amerikanen, wat ook hun bedoelin gen of financiële middelen waren, jegens Vietnam aanvaard. Minh erkent dat hij voor zichzelf niet meer wenst dan een eenvoudig bestaan in vrede in Vietnam. Uit zijn ervaring en het schouwspel van dertig jaar oorlog in Indo- China heeft hij de conclusie ge trokken dat de Vietnamezen het samen moeten vinden en dat de buitenlanders, wat ook hun ver dienste, hun technologische kennis of hun ideologie is. moeten terug keren naar de gebieden vanwaar zij gekomen zijn. Vervolg van pag. 1 vriend van hem is. Het telegram luidde: 'Hartelijk gelukgewenst met uw succes in deze eerste vrije ver kiezingen. Ik ben ervan overtuigd, dat het groot vertrouwen dat u en de socialistische partij kregen, zal bijdragen tot de verdere groei van de democratie in Portugal'. Het te legram was ondertekend met 'Joop den Uyl'. Bij de NA^O in Brussel wordt de einduitslag gezien als een waarborg voor een parlementair-democrati sche ontwikkeling in Portugal, die de vrees tempert dat Portugal uit het bondgenootschap stapt. Daarentegen wezen officiële krin gen in Washington op het feit dat de macht in handen blijft van de militairen en dat de invloed daarop van de communistische partij groot blijft. Het Russische persbureau Tass sprak in een commentaar van een 'opmerkelijk succes' voor de communisten. Het resultaat toont aan dat de communistische partij grote steun vindt in de Portugese arbeidersklasse. In Portugal is nu de weg vrij naar de vorming van een 'echt democratisch systeem' en de voortzetting van een 'progressie ve politiek', aldus Tass. Alle vier de ochtendbladen in Ma drid Juichten gisteren de overwin ning van de gematigden bij de Portugese verkiezingen toe. Het katholieke blad 'Ya' schreef in een commentaar dat 'Portugal met de overwinning van de socialisti sche leider Mario Soares "een mid denpositie lijkt in te gaan nemen en niets moet hebben van de extre misten van rechts of links'. Overigens heeft de regering-Franco nog geen enkel commentaar gele verd op de uitslag van de verkie zingen, maar de overwinning van de gematigden in het buurland moet de regering enige oplchting hebben gebracht-, zo menen waar- hemers. de uitzonderingen sprekender. Maar bij ons is dc kans op een minder trieste, of liever, mooiere zomer, gemiddeld in de oneven jaren gro ter dan in de even jaren. Het gaat dan om het gemiddelde weer tij dens de maanden juni, juli en au gustus. Dat ziet er dus voor zomer van 1975 gemiddeld optimis tisch uit. HOOG WATER VOOR DINSDAG APRIL Vlisslngen: 3.55-16.20: Harlngvlletslulzen: 5.45-18.13; Rotterdam: 6.45-19.24; Sche- venlngen: 5.12-17.39; IJmulden: 5.49- 18.16; Den Helder: 9.58-22.17; Harllngen: 0.04-12.15; Delfzijl: 2.11-14.29. Van onze correspondent CULEMBORG De gemeentepoli tie van Culemborg heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee mannen aangehouden. Het zijn T.V. uit Middelburg en E.W. uit Culem borg, die in liet bezit bleken te zijn van enkele kilo's hasj en vèrdo"en- de preparaten. De mannen zijn ingesloten en zul len voor de officier van justitie te Utrecht worden voorgeleid. Het on derzoek wordt verder voortgezet. 'Simpkins, wil je af en toe eens naar boven kijken? i'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5