Socialisten lonken naar communisten Labourcongres wil Engeland uit EG Autosport eist tol: vijf doden r Europees Grote verkiezingsoverwinning voor partij van Soares !n deze krant ïh Boeddhisten Vietnam verzoenend - pag. 8 Het onderwijs vraagt •MM iet Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Bouwt Libië Maginotlinie Stierenvechters )p de vuist vgezcgd Wisselvallig 'ware tegenvaller voor Wilson eis je (8) overreden Kok: Afwijzing van vermogenspanwas- deling "gevaarlijk' Reliëfposters van dieren Abonneer eens iemand. Zachtjes. Welkomstvoordeel. ÖC/t J kngrt Lij u. J 33e JAARGANG NO. 9507 - MAANDAG 28 APRIL 1975 ologi-H rouw Advertenties voor deze belangrijke rubriek moeten uiterlijk op donderdag (eerste post) in ons. bezit zijn. TGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDS VOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 QNNEMENT 13,00 PER MAAND 39,00 PER KWARTAAL f 154,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTE GIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 a LONDEN (AFP) Bul- raarse technici gaan bin- ïenkort naar Libië om daar ■en 'Maginot-linie' aan te eggen aan de grens met Sgypte. (De zware verdedi gingswerken die de Ftanscn egen de Duitsers bouwden eerden genoemd naar de mi nster van oorlog: Maginot). )e lijn zou 320 kilometer ang worden: van Solloem 'bi.i Tobroek) tot aan El Heira en bescherming bie- ien tegen een eventuele lanval van. het Egyptische eeer. MADRID (UPI) In een •echtstreekse televisie-uit- lending hebben de Spaanse itierenvechters Paco Camino n Palomo Linares zaterdag- ivond ruzie gekregen. Ze legonnen elkaar eerst uit te chelden en gingen daarna ip de vuist. Stierenvechters celden in Spanje als voor-. )eelden van zelfbeheersing, naar die reputatie heeft nu en gevoelige knauw gekre- ;en. lasser dreigde ;egen Russen: k treed af ,ONDEN (Reuter) Wijlen resident Nasser van Egypte ïeeft ooit de Russen ge- reigd plaats te maken voor en pro-Amerikaan als hij :een wapens of vliegtuigen ireeg. Dat staat in een boek an Nassers vriend en ver- rouweling Heikal. Na een poedvergadering van het ®olitburo kreeg Nasser toen sAM-raketten met Russisch lersoneel, tachtig straalja- :ers en vier verkennings- 'liegtuigen met piloten, al- us Heikal. moet een systeem worden reëerd waarin het de auto- bilist loont zich veilig te ge- gen. Prof. dr. G. Wilde, verkeer spsycholoog ferspreid voorkomende opkla ringen maar later van het Resten uit toenemende bewol king en plaatselijk regen. Tot natig en aan de kust later tot krachtig toenemende zuidwes telijke wind. Maximumtempe- aturen van 10 graden in het ïoordwesten tot 17 graden in iet zuidoosten. MORGEN EN OVERMORGEN: plaatselijk regen, ook perioden net zon en in het algemeen Rat hogere temperaturen. Morgen zon op: 05.16 onder: 20.00 maan op: onder: 07.42 mde van Spanje LISSABON (AP, DPA; Reuter, UPI) De communistische party is on misbaar bp de opbouw van de democraie in Portugal. Dit heeft de lëider van de sociaal-democraten, Mario Soares, verklaard na de reusachige verkiezings overwinning van zün party. dolgelukkige Mario Soares, voorzitter van de Portugese [socialistische partij, kust zijn vrouw na de bekendmaking van de Verkiezingsuitslag. Na het tellen van bijna alle stem men hadden de socialisten (PSP) een percentage van 37,8 op zich verenigd, terwijl de volksdemocra ten (PDP) op 26,4 uitkwamen. De communisten (PCP) lagen aanzien lijk achter met 12,5 procent. Het rechtse sociaal en democratische centrum (CDS) verkreeg 7,6 pro cent. De definitieve cijfers zullen vandaag worden bekendgemaakt. Maar omdat al meer dan 5 van de 5,5 miljoen stemmen waren geteld lag het niet in de verwachting dat de percentages nog veel wijziging zou den ondergaan. De opkomst bij de verkiezingen was meer dan 90 pro cent. Soares zei dat er weliswaar/ ver schillen van opvatting zijn tussen zijn partij en de communisten, maar dat er geen sprake is van een conflictsituatie tussen de beide po litieke groeperingen. Waarnemers zien in deze verklaring van Soares eën aanwijzing dat hij wellicht be reid is mee te werken aan her nieuwde pogingen om tot een sa menwerking met de communisten te geraken. De communisten heb ben in het verleden herhaaldelijk de sociaal-democraten uitgenodigd voor besprekingen over samenwer king, doch deze toonden zich daar over niet bijster enthousiast. De communisten hebben een grote in vloed in de beweging van de strijd krachten. Een socialistische functionaris ver- 1RAVENLAND Op een bóuw- ein in 's-Gravenland is zaterdag- :gen het achtjarig meisje, Wilhel- ntje Bijvoet, door een achteruit ende zandauto overreden. "Het sje kwam onder een wiel tèrecht vas op slag dood. LONDEN (AP/Reuter/UPI) Het congres van de Engelse Labour-partij heeft eerste minister en partijleider Harold Wilson dit weekeinde 'in zijn rode hemd gezet'. Met overgrote meerderheid stemden de socialisten voor uittreding van Engeland uit de Europese Gemeenschap. Met een ver houding van twee tegen één legde het congres daarmee een advies van de partijleiding naast zich neer. bent u op vietsietatie Op 5 juni moeten de Britten ln een volkstemming beslissen of Groot- Brittannië al dan niet lid van de Europese Gemeenschap moet blij ven. Toen Wilson het congres ver zekerde dat handhaving van het lidmaatschap 'het beste was voor de toekomst van Groot-Brittannië, van het Gemenebest, van Europa, van de ontwikkelingslanden, ja. de hele wereld', kreeg hij amper de handen op elkaar. Toen minister van bui tenlandse zaken James Callaghan opriep met andere socialisten té strijden vöor een 'sociaal-democra tische Europese Gemeenschap' werd hij uitgejouwd. Maar toen ue uit slag van de stemming werd- bekend gemaakt barstte een spontaan ap plaus los. Op de buitengewone partijdag werd vervolgens een resolutie aangeno men waarin staat dat de nieuwe voorwaarden die de regering-Wilson heeft bedongen voor haar lidmaat schap van de Europese Gemeen schap volstrekt onvoldoende zijn. Volgens de recente opiniepeilingen willen de Britse kiezers in meerder heid lid blijven van de Europese Gemeenschap, al neemt die meer derheid de laatste tijd wat af. Vol gens een peiling die in het Londen- se blad Evening Standard werd ge publiceerd Is 56 procent vóór het lidmaatschap, 28 procent tegen en 16 procent weet nog niet hoe zij gaat stemmen bij het referendum. Op 6 april waren die cijfers 60 procent voor, 28 procent tegen en 12 procent onzeker. Gemenebest Tijdens het Labour-congres liet Wilson weten dat Groot-Brittan nië een grondstoffenakkoord wil voorstellen dat een einde moet ma ken aan de scherpe stijging en daling van de grondstoffenprijzen en grotere zekerheid zal verschaf fen aan de ontwikkelingslanden. Het voorstel zal worden gedaan tij dens de Gemenebest-conferentie die deze week in Kingston (Jamai ca) wordt gehouden, Wilson noem de het één van de belangrijkste Britse initiatieven sinds de oorlog Op de vandaag beginnende confe rentie zullen de ontwikkelingslan den binnen het Gemenebest radi cale resoluties indienen die beoger de kloof tussen de rijke en de arme landen te verkleinen. Zo willen zij de prijzen van grondstoffen koppe len aan die van de ixïdustriepro- dukten uit de rijke landen. De prij zen van bijvoorbeeld katoen en granen, koper en bauxiet (die de ontwikkelingslanden veelal uitvoe ren) moeten gelijke tred houden met de inflatie van de westerse wereld. Worden de industrieprodukten die de arme anden uit het rijke wes ten moeten invoeren, duurder dan zullen de grondstoffenprijzen na venant stijgen, aldus het voorstel. Hoewel de technische uitwerking grote problemen zal opleveren be stond er gisteravond in Kingston," toen de verschillende delegaties met grote regelmaat aankwamen, hoop dat een dergelijke overeen komst kan worden gesloten, mede dankzij de sterke positie van de ontwikkelingslanden binnen het Gemenebest. Hoopvol werd zelfs al gesproken over het 'akkoord van Kingston'. Van onze sportredactie BARCELONA Zelden is er in de autoracerij op zo'n schandali ge wijze omgesprongen met de veiligheidsnormen, als het afge lopen weekeinde tijdens de Grand Prix van Spanje. Op het Montjuich-circuit bij Barcelona kon gisteren de trieste balans worden opgemaakt van de driestheid van organisatoren en coureurs: vijf doden en nog eens twaalf zwaargewonden. Hoewel een aantal coureurs vrij dag al had laten welen de vei ligheid van het circuit volstrekt onvoldoende te vinden, slaagdeu de organisatoren er in hen toch aan de start te krijgen, door te dreigen met ernstige sancties. Wereldkampioen Emerson Fitti- paldi stelde uiteindelijk als een van de weinigen nog een daad. door de training zo langzaam te voltooien (nauwelijks honderd kilometer gemiddeld) dat hij zich niet voor de wedstrijd kwa lificeerde. In die wedstrijd gebeurde giste ren het ongeluk dat aan vijf mensen hot leven kostte. De bo lide van de Duitser Rolf Stom melen boorde zich door de afras tering nadat de stabilisatoren waren afgeknapt. Dicht bij de afrastering staande officials, fo tografen, journalisten en publiek werden geraakt met de desa streuze gevolgen van dien. Na de training bad een woeden de Fittipaldi al verklaard: 'Hier in Barcelona heeft de Grand Prix sport zijn gezicht verloren. Bijna alle leden van onze orga nisatie (Grand Prix Drivers Or ganisation) Hebben de mond vol over veiligheid en als zij dan door de politie en sportcommis- sie worden gedwongen de baan op te gaan. dan geven zij vol gas. Na wat bier gebeurd is zul len wij nergens nog met klem kunnen pleiten voor een verbe tering van de véiligheid op het circuit. Ik ben grenzeloos teleur gesteld in de mentaliteit van mijn collega's'. Typerend voor de situatie was daartegenover de opmerking van Pierre Ugueux. de vice-voorzitter van de sportcommissie: 'Echt veilig is het circuit na de verbe teringen van vrijdagnacht nog niet, maar het is toch veilig genoeg om er op te kunnen rij den'. klaarde dat het overleg met de communisten in het verleden was afgesprongen op hun houding. 'Zij behandelden ons als onmondige partners. Nu kunnen we vanuit een sterkere positie met hen praten', zei hij. De socialistische partij heeft nauwe banden met de gematigde cociaal- democratische partijen in West-Eu ropa, onder andere met de Partij van de Arbeid. Ze heeft twee mi nisters in de regering maar gispte de militairen omdat deze hun be leid zouden hebben opgelegd aan de politieke partijen. Soares zei dat Portugal in de NAVO en binnen dg Westeuropese gemeenschap moet blijven maar dat het onafhankelijk moet staan tegenover wat hij noemde het Amerikaans en Rus sisch imperialisme. De Portugese communistische partij heeft de socialisten in een hoofdar tikel in het partijblad 'Avante' gis teren gewaarschuwd geen bondge nootschap aan te gaan met de bur gerlijke politieke partijen. Dat zou. aldus het artikel, de socialisten in conflict brengen met ,de militaire leiders. Mager resultaat De communistische partijleider Al- varo Cunhal zei dat het Portugese volk heeft gekozen voor het socia lisme en de démocratie. Gezien het ietwat magere resultaat van zijn partij meende hij de waarde van de uitslagen uit' bepaalde gebieden te moeten betwijfelen. 'In deze gebie den'. aldus Cunhal. 'had een anti democratische situatie zijn partij de kans ontnomen een normale verkiezingscampagne te voeren'. De verkiezingsuitslag heeft de mili taire leiders zichtbaar verrast en teleurgesteld. Zij hebben duidelijk de politieke mondigheid van het Portugese volk onderschat met hun oproep blanco of ongeldig te stem men als geen keus tussen de partij en kon worden gemaakt. Minister van voorlichting Jorge Jesuino. een bevelhebber van de marine, zei dat hij en zijn collega's zeker 40 pro cent aan blanco en ongeldige stem mer) hadden verwacht, maar zè kwamen slechts uit op 7 procent. 'We zijn er zeker van dat deze 7 procent niet een weerspiegeling is van de ware besluiteloosheid en het gebrek aan politieke duidelijkheid in het land', zei Jesuino. 'We vragen ons af of de boodschap om blanco te stemmen het gehele land heeft bereikt'. De eerste reactie van eerste minis ter Vasco Goncalves was dat het verkiezingsresultaat geen effect zal hebben op de samenstelling van de regering. Ha^r streven blijft erop gericht een 1 linkse socialistische staat in het land op te bouwen. De grondwetgevende vergadering, die uit 247 leden komt te bestaan, moet een nieuwe grondwet gaan schrijven. Na de totstandkoming daarvan zullen parlementsverkiezin gen worden gehouden. Volgens een miiltaire aankondiging van zaterdag moet dit op z'n laatst over zes maanden gebeuren. De militairen Binnenland Extreme partijen winnen op Antillen3 Weinig concreets op congres stralingsnormen 3 Buitenland Israël zou Midden-Oosten politiek willen herzien 5 Kerk Gebouw waarin sprinkhanen geen koning hebben. 2 Kunst Fijne ayond met Rampal en Kersjes 8 Lezers schrijven ons 2 Radio en tv 4 Puzzel 4 Strips, feuilleton 5 Dichtbij en verder 5 hebben overigens de macht van de grondwetgevende vergadering al in een eerder stadium beperkt door de politieke partijen een akkoord te la ten tekenen dat de beweging van de strijdkrachten nog voor een lange periode politieke macht verschaft. Op grond van het akkoord hebben de militairen voor een periode van drie tot vijf jaar de bevoegdheid de president te benoemen, wetgeving te introduceren en te blokkeren en de ministers.van defensie, economische en binnenlandse zaken te benoemen. Gunstig onthaal De uitslag van de eerste vrije Por tugese verkiezingen in 49 jaar is zowel in Oost als West over het algemeen gunstig onthaald. Zeer positieve geluiden kwamen met na me uit sociaaldemocratische krin gen in West-Europa. Eerste minis ter Den Uyl heeft een gelukstele gram gestuurd aan Soares, die een 1 Zie verder pag. 5 kolom 7 'Vioolspelen is mijn leven. Het is er niet meer uit weg te den ken. Het is iets waar ikzo lang ik leef mee hoop te kun nen doorgaan.' Dit en nog veel meer lezenswaardige bijzon derheden vertelde Vera Beths (28) aan Fred Lammers. Zie pagina 6 HILVERSUM 'Als de werkgevers een afwijzende houding blijven aannemen tegenover de vermogens- aanwasdeling, dan spelen ze met vuur. Dan staat er een ernstig soci aal conflict op bèt spel'. Dit zei NVV-voorzitter W. Kok zaterdag in het VARA-radioprogramma in de Rooie Haan. De vakbeweging kan niet nog eens twee jaar wachten. 'Ik zal daar niet aan meedoen.' zo. zei de NVV-voor zitter. De vakbeweging moet niet toestaan dat de regering te veel water in de wijn doet op dit punt. De geloofwaardigheid van de rege ring is hier in het geding, voegde de heer Kok hieraan toe. De vermogensaanwasdeling moet leiden tot een fonds voor alle werknemers, dat kan dienen voor verbetering van pensioenen. De NVV-voorzitter zou het onjuist vin den als de werknemers in sterke bedrijven er meer van zouden pro fiteren. dan hun collega's in zwak kere bedrijven. (ADVERTENTIE) bekroond met de Jaarbeurs Persprijs 19751 Waardebon f 1,-. Tegen Inlevering van deze adv. ontvangt u bij de winkelier f 1,- terug bij aankoop van 1 dieren- reliëfposter. Tot 15 mei a.s. U zag ze in het NOS journaal «i j.l. zaterdagavond op T.V. Voor de handel: Holland Ruyter, Veerallee 5, Zwolle Tel. (05200) 11504 Als de Europese Beweging bijeenkomt, vallen hoog gestemde gedachten te verwachten. En jawel. De EG moet een bijdrage leveren aan het ontstaan van een nieuwe economische orde, zegt een volle staats secretaris. Daar kunnen wij stil van worden. Nieuwe abonnee:. Straat: Plaats:_ -Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres:. Plaats:. Ik ontvang graag: Flinke Hesopener. (Handig! Komt altijd van pas). Luxe telc-foonklapj)er. ook bruikbaar als adressenlijst. Dc nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de.krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers. antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. v*,u l

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1