»arolien Pessers werd olgens plan' gedood W erkgelegenheidsbeleid koppelen aan milieubeleid' Kamerbreed tapijt voor zwari np wlt de laagste prijzen! Vervuiling van zee wordt tegengegaan EN OOK QP ZATERDAG yintig jaar en tbr tegen dader geëist rijkgeweld ELO Pasar Malam in Amsterdam Kamer vraagt van regering onderzoek: Kamer akkoord met verdragen 'Crisis dreigt weer bij het AKZO-concern' Chinese landschappen Staatssecretaris geen oordeel over 'Kijk uit, achter je' Regering steunt nog steeds emigratie naar Zuid-Afrika isa ut O 19.95 1230 89.- 975 3450 950 50.- 2450 onze Vendomatic wasautomaat type7434 Bij VROOM DREESM ANN W/KWARTET VRIJDAG 25 APRIL 1975 BINNENLAND RH9 zijn beleid >en onzer verslaggevers v burg BOSCH Anders dan destijds wel werd beweerd, is de vijfjarige Caroline Pessers uit Waalre 'Sust;us vorig Jaar volgens plan om het leven gebracht door haar ontvoerder Edgar van de L. ündhoven. Naar de officier van justitie bij de rechtbank van Den Bosch gisteren met nadruk raak leeft de twintigjarige metaalbewerker 'niet uit paniek gehandeld'. Tegen Van de L., die ook üj vi bekend enkele maanden eerder bij een roofoverval een 59-jarige vrouw te hebben gedood, ltIg de officier, mr. J. Hulleman, een gevangenis straf van twintig jaar met aftrek en terbeschik- Y( telling van de regering. n requisitoir stelde mr. Hulle- PO'ïat met de dood van de 59- winkelierster P. C. van de laar-Vogels uit Best in zekere JOY bet lot van Caroline Pèssers "Cl lezegeld. Na mevrouw Van de laar om het leven te hebben liyicht, voelde Van de L. zich is de officier 'een desperaat r> h rloren mens'. en was hij 'over p t Van de L. zich wegens een tt' of baaistoornis moeilijk kan a werd hij door de rechtbank r'r gesloten deuren behoord. Na ami erhoor gaf de president, mr. Geense, een samenvatting nhra,le verklaring die de verdachte afgelegd. Daaruit bleek dat uus de L. lange tijd heeft rondge- met het idee een kind te waeren om aan geld te komen. at hij dat plan ten uitvoer astre pieegde hij op 12 maart van orig iaar een roofoverval op aai winkel in Best. Met een in oven gekocht mes bedreigde I e winkelierster, mevrouw Van I jggelaar. De vrouw bood verzet j de worsteling die daarop 6 Ie. stak Van de L. het mes in borst. Na nog getracht te heb- ori en greep in de kassa te doen, r. tte de dader. sp iks een intensieve speurtocht Joiie Politie Van de L. 'een jon- ran 11 met oen oosters uiterlijk', zo- iet. vage signalement luidde, kost e achterhalen. Wel ontving zij iem een anonieme brief, voor- amt ran drie vingerafdrukken, met a It ededeling dat het niet de be- was geweest de vrouw te lorden. Van de L. bestelde ook H'isob een grafkrans ter waar om an zestig gulden voor zijn ke toffer. eng ve een brief aan de politie ef Van de L. in die tijd nog brieven, 'witte' en 'zwarte', hij ze zelf noemde. In deze in aad gehouden epistels corres- erde hij over de losprijs van og te ontvoeren kind. De 'wit te brieven' wilde hij verzenden als het kind nog in leven was, de 'zwarte' als dat niet meer het geval zou zijn. Op 20 augustus voerde hij zijn lang van tevoren beraamde ontvoerings plan uit. Behalve de brieven, had hij toen ook al een paar in Amster dam gekochte handboeien klaar liggen. Naar eigen zeggen 'in een rijke buurt' trok hij de hem onbe kende Caroline Pessers in zijn auto en bracht hij haar naar een zoge naamde nissenhut Vessem. Die zelfde dag stelde hij zich met de politie in verbinding om een los geld van 50.000 gulden te eisen. Nadat hij het meisje geboeid in de afgelegen hut had achtergelaten, zag de ontvoerder 's avonds in de ouderlijke woning dat via de televi sie ruchtbaarheid aan de zaak was gegeven. Omdat de zaak in de pu bliciteit was gekomen, zoals hij zei, verdubbelde hij in een nieuw tele foongesprek met de politie de los prijs tot 100.000 gulden. Gewurgd ERDAM Met instapt ;eweld presenteerde The Elec- <ight Orchestra (ELO) zich lagavond voor de tweede op Nederlandse bodem, dit- voor het eerst in Amsterdam, t goed bezette Carré wisselden euze symfonische werkjes af swingende rock. imenstelling van ELO, voort- ïen uit een experiment van >ve leider Roy Wood is uniek: cello's, viool (alle drie elec- versterkt). solo- en basgitaar, ards en drums, itrij instrumenten vormen de van alle composities, waarvan ïeste geschreven zijn door Jeff e. die in de groep sologitaar en het meeste zangwerk voor rekening neemt, ïoofdrol speelden woensdag- dan ook cellist Hugh McDo- en violist Mick Kaminski. Bei- benadrukten dat met een uit- fide solo. vraag bij ELO blijft hoe alles linken wanneer betere techni- hulpmiddelen zouden worden likt en meer naar perfectie gestreefd. Nu is het verschil lp-werk als Eldorado groot: ïlikkerig geluid in de zaal te- 'er een vol. afgewerkt produkt plaat. Vooral bij het intro sitelsong Eldorado viel dat op. totaal oordeel over ELO blijft r positief, ook na dit concert hoogtepunten in Daybreaker, boy. Day Tripper (een origi- versie van de Beatles-klassie- en toegift Roll over Beetho- met over het podium heen en struinende cellisten. Cor Groeneweg 's Nachts dacht hij dat het meis je gedood moest worden, wilde hij niet door de politie worden gepakt. Een overweging daarbij was dat mogelijk het nummer van zijn auto was genoteerd, rradat hij onmiddel lijk na de ontvoering, met het meisje in zijn auto door een rood verkeerslicht was gereden. De vol gende morgen ging hij in alle vroegte naar het meisje toe en wurgde hij haar. Het lichaam be groef hij in het zand. Na de moord stelde hij zich telefo nisch achtereenvolgens met de moeder en met de vader van het meisje in verbinding om te vragen waar het losgeld bleef. Om zijn eis kracht bij te zetten stuurde hij de ouders een foto die hij kort voor de moord op het meisje had gemaakt. De politie wist die foto na de arres tatie van Van de L. te onderschep pen. Die arrestatie vond plaats op de avond van de 21e augustus, toen enkele tipgevers de politie op het spoor van Van de L. hadden gezet. De moord op Caroline Pessers vormde de climax van een serie misdrijven en overtredingen waar aan Van de L. zich sinds zijn vijf tiende jaar had schuldig gemaakt. Al deze strafbare feiten, waaronder inbraken, brandstichtingen en ver krachting van een dertienjarig meisje, had de officier niet ten laste gelegd, mede omdat Van de L. ze voor een deel als strafrechtelijk minderjarige had gepleegd. Overi gens was Van de L. al die tijd uit handen van politie en justitie ge bleven, op één keer na. toen hij van de officier van justitie een berisping had gekregen. De als getuige-deskundige gehoorde psychiater dr. J. G. Schnitzler, ver bonden aan de Psychiatrische ob servatiekliniek van het gevangenis wezen (POK) in Utrecht, zei bij Van de L. schizoïde trekken en een lichte hersenbeschadiging geconsta teerd te hebben. Hoewel hij meen de dat het ernstig aan twijfel on derhevig is of een behandeling suc ces zal hebben, adviseerde hij de rechtbank Van de L. ter beschik king te stellen, waarbij hij erop wees dat een eventuele genezing pas na lange tijd bereikt zou kun nen worden. De officier van justitie, die van 'een schokkende en aangrijpende zaak' sprak, stelde zich op het standpunt dat met een tbr de maatschappij onvoldoende beveiligd zou zijn tegen iemand die ook in het psychiatrisch rapport een ern stig gevaar voor de samenleving wordt genoemd. Mr. Hulleman vond dat niet het risico genomen mag worden dat Van de L. weer een 'catastrofaal delict' pleegt. Daarbij wees hij erop dat de kans op gene zing door de POK gering wordt geacht. Een gevangenisstraf van twintig jaar achtte de officier gerechtvaar digd, omdat op beide Van de L. ten laste gelegde en door hem bewezen geachte delicten levenslange ge vangenisstraf staat. Pleidooi De raadsman van Van de L., mr. N. van Bakel, bestreed in een sober pleidooi de opvatting van de offi cier dat de samenleving niet aan risico's mag worden blootgesteld en dat daarom niet met een tbr mag worden volstaan. Hij betoogde dat het tbr-systeem nu eenmaal bestaat en dat er dan ook gebruik van moet worden gemaakt. Dat de maatschappij daarbij een risico loopt, achtte hij onvermijdelijk. Mede de Indonesische afkomst van zijn cliënt in zijn pleidooi betrek kend, voerde mr. Van Bakel aan dat Van de L. door demonische krachten in bezit was genomen. Tijdens zijn bezoeken aan de ver dachte, zei hij, had hij zich vaak afgevraagd: 'Welke geest is er in jou gevaren?' De raadsman sprak van een 'demonische infectie' en van een bovennatuurlijke bescher ming die zijn cliënt ook steeds had genoten, totdat hij 'levenslang ver loren' was. Aan het slot van zijn pleidooi hield hij de rechtbank voor dat ook 'juridische barmhartigheid' moet worden betracht. Edgar van de L. betuigde in zijn laatste woord zijn spijt over de fatale gebeurtenissen. 'Ik heb ook God vergiffenis gevraagd', liet hij de rechtbank weten. Sprekend over een totempaal die hij voor zichzelf heeft opgericht, verzocht hij zijn rechters daarop ook hun handteke ning te plaatsen en hem daarmee 'op de goede weg te leiden'. De rechtbank zal op 7 mei uit spraak doen. Velen met dierbare herinneringen aan Indonesië en alle anderen die de cultuur en de culinaire geneugten een goed hart toedragen, kunnen van 8 tot 11 mei terecht in het RAI-gebouw in Amsterdam. Dan wordt daar de jaarlijkse pasar malam gehouden, waar men alles heeft gedaan om er eeD paradijselijke tropische oase van te maken. Bekende artiesten, zoals Spooky and Sue, Sandra en Andress, krontjongorkesten en een Surinaamse steel- band zullen het geheel de nodige muzikale sfeer geven. Dit jaar wordt ook bijzondere aandacht besteed aan de nieuwe toepassingen van het batikken, tot op lakens en slopen toe. Op de foto enkele fleurige voorbeelden van de nieuwe batikmode, katoenen jurkjes met batik bedrukt en afgezet met Brusselse kant. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren de regering met grote meerderheid van stemmen opdracht gegeven te onderzoeken of het grondstoffen- en milieubeleid gekoppeld kan worden aan een maatschappelijk zinvol werkgelegenheidsbeleid- Speciaal moet worden bestudeerd: De omschakeling van de weg- werpeconomie naar de reperatie- economie. Het produceren en gebruiken van artikelen, die minder het mi lieu belasten. De toepassing van biologisch- dynamische methoden in de land bouw. De Karper gaf gisteren de regering deze opdracht aan het eind van het debat over de werkloosheid en het bouwprogramma door het aanvaar den van de motie-Nypels (D'66). Tegen deze motie stemden de VVD, de Boerenpartij en de heer Wisse- link van de CHU. Men was tot de conclusie gekomen, dat alleen een verantwoord beleid voor de werkge legenheid op lange termijn kan worden gevoerd in samenhang met het milieubeleid. Pensionering Over de motie-Van Gorkum betref fende de vrijwillige werkloosheid van werknemers van 63 jaar en ouder werd niet gestemd. Het Ka merlid van de PPR hield de motie aan. omdat minister Boersma van sociale zaken de positieve toezeg ging had gedaan snel aan een der gelijke regeling te werken. Om dezelfde reden hield ook de heer Vellenga ((PvsA) zijn motie aan, waarin wordt gevraagd de uit keringen op grond van de wet werk loosheidsvoorziening met terug werkende kracht met ingang van 1 januari 1975 te verbeteren en ook de gehuwde vrouw, die werkloos is geworden, hiervoor in aanmerking te laten komen. Met de stemmen van de VVD tegen nam de Kamer verder de motie van de heer Van Gorkum aan om de gewestelijke arbeidsbureaus beter toe te rusten, waardoor de werk loosheid effectiever wordt bestre den. Volgens deze motie moet het personeel dit jaar en volgend jaar aanzienlijk worden uitgebreid en moeten bestaande arbeidsbureaus worden verbeterd en uitgebreid. Gehandicapten Met algemene stemmen aanvaardde de Kamer de motie van de heer Tolman (CHU) waarin wordt ge vraagd voorzieningen te treffen aan openbare gebouwen, waardoor deze beter toegankelijk worden voor ge handicapten. De bedoeling is, aldus deze motie, zo 'een optimale deel name van de gehandicapten aan het maatschappelijk verkeer moge lijk te maken'. Deze motie was voor de PvdA wat te vaag. Vandaar dat de heer Vel lenga een tweede motie indiende, waarin concreet voor de gehandi capten wordt gevraagd: De gemeenten financieel in staat te stellen deze voorzieningen aan haar gebouwen uit te voeren. Voor de rijksgebouwen een der gelijk beleid te voeren. In het totaal voor deze voorzie ningen 25 miljoen gulden uit te trekken. Met de stemmen van de progressie ve partijen en DS'70 tegen werd de motie van de heer P. A. M. Corne- lissen (KVP) aangenomen, waarin om plannen wordt gevraagd de ca paciteit in de bouw op sociaal ver antwoorde wijze te verminderen. Minister Gruijters, die zich reeds tegen een koude sanering in de bouw had verklaard, vond deze mo tie overbodig. Voor de dorpen (Kleine kernen) nam de Kamer de belangrijke mo tie aan, waarin wordt gevraagd voor de kleinere plaatsen tijdelijk een soepel toewijzingsbeleid te voe ren. Zoals bekend wil de minister het vol laten lopen van het platte land voorkomen door de kleinere plaatsen niet sneller te laten groei en dan noodzakelik Is voor de na tuurlijke aanwas. De meerderheid van de Kamer (confessionele partijen, de WD en DS'70) was echter van mening, dat er voor de werkgelegenheid in de bouw in de kleinere plaatsen nog on benutte mogelijkheden zijn. Van daar dat om een tijdelijk soepel beleid wordt gevraagd. DEN HAAG Nederland zal een aantal internationale verdragen ondertekenen, die tot doel hebben een verdere vervuiling van de wereldzeeën te voorkomen. De verdragen en de daarbij beho rende wetswijzigingen, die gisteren door de Tweede Kamer met alge mene stemmen zijn aangenomen, betreffen de lozing van olie door schepen, het storten van aan de wal ontstaan afval en andere stof fen en de aansprakelijkheid bij rampen met tankers. Aansprakelijk voor de schade, die ontstaat bij rampen, is volgens het verdrag van Brussel uit 1969 de eigenaar van het schip, ook als hem geen schuld treft. De eigenaar kan ook aansprakelijk worden ge steld door maatregelen die moeten worden genomen om schade door de wegvloeiende olie te voorkomen. Dit verdrag is tot stand gekomen na de ramp met de tanker Torrey Canyon, die in maart 1967 bij de Scilly-eilanden op een rif liep. waarbij ongeveer honderdduizend ton olie in zee kwam en ernstige schade aan de Franse en Engelse kust werd aangericht. Ook zijn al- loze zeevogels toen het slachtoffer van de olie geworden. Daarnaast zijn de voorwaarden, waaronder schepen olie op zee kun nen lozen, verder beperkt. Een al geheel verbod is volgens de rege ring niet mogelijk, omdat er nog niet in alle havens ter wereld vol doende ontvanginstallatles zijn waar de olie, die nu nog op zee wordt geloosd, kan worden ingele verd. Als Nederland een dergelijk algeheel verbod zou afkondigen, zou de concurrentiepositie van de Ne derlandse schepen verslkechteren. Het lozen van afval en andere stof fen is ook aan banden gelegd. De stoffen, waarvan de lozing geheel zal worden verboden, staan op de 'zwarte lijst' en zullen later worden aangewezen. Mede-aanleiding tot dit verdrag was de affaire met de Stella Maris, een Nederlands schip dat in 1971 op zeshonderd kilome ter van de Noorse kust chemisch afval in opdracht van de AKZO wilde lozen. De AKZO heeft, toen V akbondsbestuurder NUNSPEET Werner Beck, een hoofdbestuurder van de Duitse vak bond I. G. Chemie, vreest dat bij het AKZO-concern weer een crisis op komst is die een getrouwe af spiegeling zou kunnen zijn van de crisis in 1972. toen AKZO probeerde zesduizend arbeidsplaatsen op te heffen in de sector chemische ve zels. Beck deed deze uitspraak gis teren in Nunspeet op de eerste conferentie van de AKZO-wereld- raad van vakbonden uit landen waar AKZO vestigingen heeft. De afgevaardigden die aan de confe rentie deelnemen vertegenwoordi gen, volgens de wereldraad, onge veer driekwart van alle AKZO- werknemers. De vrees van Beck is gebaseerd op een analyse van de bedrijfsresulta ten, prognoses en uitspraken van AKZO die de Internationale van Chemie- en Fabrieksarbeidersbon den de ICF, de laatste jaren heeft verzameld. De heer Beek heeft de indruk, 'dat op dit moment de laat ste hand wordt gelegd aan de pro grammering van een tweede crisis' Uit de analyse zou blijken dat de reorganisatieplannen van 1972 uit sluitend moeten worden gezien als 'een kostenverlaging over de rug gen van de werknemers heen.' AKZO misbruikt, volgens Beek, de conjuncturele problemen in de che mische vezelindustrie om het effect de verdoezelen van eigen misreke ningen op het gebied van fusiekos- ten en bij investeringsbeslissingen voor 1971 en 1972. Inmiddels heeft de directie van AK ZO Chemie Nederland b.v. besloten een werktijdverkorting van zes we ken aan te vragen voor honderd werknemers van twee onderdelen van haar bedrijven te Dordrecht en Deventer. Als oorzaak wordt ge noemd de conjuncturele terugloop van de vraag naar hulpstoffen voor onder andere de kunststoffenindus- trie, die een verantwoorde toename van voorraden in de beide bedrij ven ten gevolge zou hebben. de reis van de Stella Maris veel verontwaardiging opriep, de op dracht ingetrokken. Namens de drie confessionele partijen zei gisteren de KVP-er Hutschemaekers, dat, voor zover bekend, in 1973 door Nederlandse schepen alleen al 1,3 miljoen ton afval in zee is geloosd. De weg, vervolgde hij. die met de verdragen is ingeslagen, moet krachtig worden «oortgezet. Kritiek Hoewel alle partijen zich achter de verdragen schaarden, was er ook kritiek. Zo noemde mevrouw Epema (PvdA) de verdragen verbeteringen, die echter nog niet ver genoeg gaan. Volgens Inkamp (D'66) wordt met de verdragen de verontreini ging niet in de kern teruggedron gen, maar worden alleen wat kwa lijke effecten bestreden. Hij verge leek de situatie met die van het verkeer: er worden stoplichten ge plaatst. autogordels worden ver plicht gesteld en het blaaspijpje is ingevoerd, maar het autoverkeer zelf wordt niet teruggedrongen. (ADVERTENTIE) 8|3-11|5 haags gemeentemuseum Van een verslaggever DEN HAAG Staatssecretaris Mei jer onthoudt zivh van elk oordeel over het door de Stichting Burger schapskunde uitgegeven boekje 'Kijk uit, achter je'. In de Tweede Kamer zei de be windsman van CRM dit in ant woord op mondelinge vragen van GPV-fractievoorzltter Jongeling, volgens wie dit door de journalist Jan Blokker geschreven boekje niet aan de doelstellingen van de Stich ting voldoet, terwijl het bovendien passages bevat die door zeer velen in ons land als krenkend zouden worden aangevoeld. Opmerkingen over 'Nederlands NAVO-bondgenoot Amerika' zouden voorts niet door de beugel kunnen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse re gering geeft emigranten naar Zuid Afrika nog steeds een zekere finan ciële steun. Dit ondanks de aan kondiging in de regeringsverklaring van september 1974 dat deze subsi die zou worden gestaakt in verband met de apartheidspolitiek in Zuid Afrika. Dit blijkt uit een antwoord van de ministers Boersma (sociale zaken) en Van der Stoel (buiten landse zaken* op vragen van het PPR-kamerlid Coppes. Uit het anfwoord blijkt dat de sub sidie momenfeel nog maar op zeer beperkte schaal wordt gegeven. De aangekondigde afschaffing heeft tijd gekost, maar zal nu binnenkort een feit worden, aldus het ant woord van de ministers. vrijdagvoordeel Rek met bekers Donkerbruin houten rek met 6 fraai gedecoreerde bekers met oor van opaal withardglas. vrijdagvoordeel Hoeslaken 100% Katoen. Krimp- vrij door sanfor. Door elastiek in de hoeken kan het laken niet verschuiven. 90 x 200 cm. 13.- 80x190 en 90x190 vrijdagvoordeel Vendomatic cassetterecorder Type CT-555W. Met automatische opnamesterkte rege ling. Speelt op licht- net of batterijen. Kompl. met mikro- foon en oortelefoon. vrijdag voordeel Naaldvilttapljt Zeer zware kwaliteit. Kleurecht. Anti-statisch, dus makkelijk in onder houd. In div. kleuren. 200 cm Breed, per meter vrijdagvoordeel Luchtbed Campione van rubber/katoen. 205 x 76 cm. Kan als klein pakje worden meegenomen. Een kant dessin, andere kant in uni. In lig- en lig/zituitvoering. vrijdag voordeel Damesmuil Vlot model met kurken hak en leuke gespgarnering. In blauw en rood. Maten 36 t/m 42. vrijdag voordeel Corduroy kostuum van 100% katoen. Sportief model met klep- en steekzak- ken. Ideaal voorde vrije tijd. Keuze uit marine, zwart of bruin. Ook lengtematen. vrijdag voordeel Zandbak -i- deksel Met zitjes in de hoe ken. 110x85 cm. Ook geschikt als speelvijver. Op het "wegennet-deksel" kan ook nog ge speeld worden. Deksel 12.50 zandbak Wast, spoelt en centrifu geert 4-5 kg was in één keer. Keuze uit 7 programma's. Eenvou dig te bedienen met slechts een bedienings knop. Bij uitstek geschikt voor inbouw. Nu twee dagen lang van 549.- voor Jk( VROOM DREESM ANN

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9