giog geen nieuwe Saigon herkiezingen zullen onze koers niet veranderen' hanoek zinspeelt moeilijkheden in oofdstad Cambodja Gijzeling President Portugal pleit sterk voor meerpartij -stelsel DAF gebouwd uit veiligheid Portugese kiezer heeft keuze uit 12 partijen eilinder strijd rondom Zuidvietnamese hoofdstad T OLIE, TIN en INDO-CHINA Gematigde toespraak Gomes motor voorin,variomatic achterin; de ideale gewichtsverdeling vooreen kleefvastewegligging ?ie Portugese officieren in ons land: strijdkrachten solide basis N (ff/KWARTET VRIJDAG 25 APRIL 1975 BUITENLAWD T waü ien ai ïpeei«ON (UPI, Reuter, AP) Terwijl de strijd buiten de Zuidvietnamese hoofdstad wat leek te lu- jen erJzochten de politici binnen Saigon koortsachtig naar een nieuwe premier, die aanvaardbaar ïrheui zijn voor de Voorlopige Revolutionaire Regering (de VRR) en Noord-Vietnam. 100 e zoramorgen trad 111 Saigon de elf te willen onderhandelen met leden ...J. yan de zogenaamcje 'kliek van Thieu'. oude regering van premier a»n Ba Can af. De pogingen Dezoei resident Tram Van Hoeong om llege. stadoo: het, el mogelijk een nieuwe rege- 'iider te vinden liepen vast in irdenspel tussen de aanhan- an de twee belangrijkste kan eel n. Dat zijn generaal Doeong 01b Minh ('grote Minh') en de Ier n svoorzitter Tran Van Lam. en dj ngers van Minh. die wordt u it bi Kiwd als de leider van de oltuh iamde derde macht in Zuid telt. m (noch communistisch, gri uitgesproken pro-Amerikaans) en gisteren een persconfe- Daar drongen zij aan op het an d aai m van de sinds maandag zit- zal president Hoeong ten gunste de aillnh. Daarmee zou Saigon een de i hebben, die niet behoort tot oepering rondom de maandag gulheden oud-president Thleu. De wi Noord-Vietnam zeggen niet Minh geen premier Volgens het Franse persbureau AFP heeft Hoeong generaal Minh al wel aangezocht voor het premierschap. Minh zou daarop afwijzend hebben gerageerd, omdat zijn benoeming tot premier niet voldoende zou zijn om de VRR tot onderhandelingen te bewegen. Daarvoor zou Hoeong moeten opstappen en Minh tot pre sident moeten benoemen. De 52-jarige voorzitter van de Se naat Tran Van Lam verklaarde gis teren dat hij het presidentschap wil. Hij zou volgens de grondwet Hoeong automatisch opvolgen. Lam verklaarde namens een groep van twintig politici dat zij niemand an ders dan de senaatsvoorzitter zullen accepteren als president. iKOK (UPI, Reuter, AP) De toestand in de Cambodjaanse stad Phnom Penh is nog steeds niet normaal, omdat de nieu- gering nog steeds 'vijandige en pro-Amerikaanse elementen' opsporen. Dit zei prins Norodom Sihanoek, in naam staats- van Cambodja, in een gesprek van het Franse dagblad Le (ADVERTENTIE) ze week in RVORMD NEDERLAND o.a: Ook vooroorlogse zending had aandacht voor politiek. Een dame offeren voor een paard en dan nog een prijs krijgen ook. Dialoog met marxisten een beetje op dood spoor. Zuidmolukse jongeren: Tel kens weer merk je dat je in 2 werelden leeft. Westerse aanpak in arme landen vergroot de ellende van de massa. Leidse universiteit bolwerk van tolerantie. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. de OONPLAATS: RONUMMER: DU 1LEF.NR.: lonnementsprijs 25,50 per Jo^lf jaar: 51,— per jaar. iee lonnementen kunnen elk enblik ingaan. >n ingevuld in BLOKLET- 3RS In envelop (zonder ^istzegel) verzenden aan: irvormd Nederland, deiitw.nummer 1776, Den Haag. d Sihanoek vertelde, dat er nog orga nisaties waren, 'die moeten worden ontmanteld'. 'Wij moeten weten wie wie is, aangeven welke mensen in de gaten moeten worden gehou den.' aldus de prins, die in Peking zit en van wie het lang niet zeker is of hij wel ooit als regeringsleider terug zal gaan naar Phnom Penh. De leiders in Phnom Penh, van wie Khieu Samphan als de machtigste geldt, zijn zeer schaars met hun informatie. De samenstelling van de Cambodjaanse regering is nog niet be.tend. Radio Phnom Penh besteedde gisteren veel aandacht aan de driedaagse plechtigheid ter viering van de overwinning van de Rode Khmers die vorige week de Cambodjaanse strijd beslechtten door Phnom Penh in te nemen. De zeventiende april, de datum waarop Phnom Penh viel, is inmiddels uit geroepen tot nationale feestdag. Volgens de Cambodjaanse radiobe richten, die in Bangkok worden ontvangen, wordt er nu op het platteland nergens meer gevochten. Over de evacuatie van de bevolking van Phnom Penh, die volgens be trouwbare bronnen eind vorige week werd uitgevoerd, heeft de ra dio tot gisteren niets medegedeeld. Volgens Franse radiostations zijn deleegstaande huizen van gevluchte Cambodjanen geplunderd door de strijders van de Rode Khmer. Ook zouden deze soldaten, die lange tijd een uiterst sober en hard bestaan heben geleid als guerrilleros, de luxe-artikelen uit de winkels heb ben gehaald. Cambodjaanse krin gen in Bangkok beweren, dat er in Phnom Penh politieke processen worden gevoerd, maar daarover is geen zekerheid te krijgen. MADRID (DPA) In de Spaanse stad Valladolid heeft de politie een kordon gelegd om twee hallen van de autofabriek Fasa-Renault, waar zich 2000 stakers bevinden. Om een al acht dagen durende staking te breken heeft de directie het hele bedrijf gesloten. Daardoor zijn 13.500 werknemers uitgesloten. De inzet van de staking is het onge daan maken van 37 ontslagen. Ondertussen gebeurde er op het slagveld rondom Saigon betrekke lijk weinig. De troepen van de VRR en Noord-Vietnam ondernamen geen nieuwe initiatieven. Waarne mers in Saigon houden het er op dat zij even de politieke ontwikke lingen afwachten voordat zij verder gaan met hun opmars naar de Zuidvietnamese hoofdstad. President Ford De Amerikaanse president Ford ge looft nog steeds dat het zin heeft militaire hulp naar Saigon te stu ren, omdat daarmee de toestand in Zuid-Vietnam 'gestabiliseerd zou kunnen worden.' Dit zei gisteren Fords woordvoerder Ron Nessen. Deze verklaring leek bedoeld als een afzwakking van Fords redevoe ring van woensdagavond, waarin hij zei dat de Vietnamese oorlog voor de VS afgelopen was. In Washington wordt gezocht naar een compromis over de extra hulp voor Saigon. Het plan van presi dent Ford om voor 722 miljoen dollar aan militaire steun te zenden speelt daarbij geen rol meer. Het Huis van Afgevaardigden en de Se naat zijn alleen maar bereid geld beschikbaar te stellen voor sociale hulp en de evacuatie van Zuidviet- namezen. Het Huis heeft daarvoor 327 miljoen dollar uitgetrokken, de Senaat niet meer dan 250 miljoen. De onderhandelingen hierover zijn gisteren begonnen. Als daar een akkoord uitkomt, moet daarover weer zowel in de Senaat als het Huis worden gestemd. Vervolg van pagina 1 Aan de hand van opsporingsfoto's die zich op de ambassade bevonden, is vastgesteld dat twee van de over vallers de anarchisten Angela Lu ther en Andres Vogel zijn. Zij wor den ervan verdacht ook betrokken te zijn geweest bij de ontvoering van Peter Lorenz, voorzitter van de Westberlijnse christen-democraten Onder de gijzelaars is de Westduit- se ambassadeur in Stockholm. Die trich Stöcker. Morgen worden in Portugal voor de eerste keer na 50 jaar dicta tuur verkiezingen gehouden. In deze ten is een stemlokaal. LISSABON (Reuter, UPI) President Francisco da Gomes heeft gisteren aan de vooravond van de algemene verkiezinegn in Por tugal, gepleit voor een uit meerdere partijen bestaande socialis tische democratie. Verkiezingen Evenals de gijzeling van de West berlijnse CDU-fractlelelder Peter Lorenz twee maanden geleden komt de gijzeling van kort voor belan grijke verkiezingen in west Duitse deelstaten. Op 4 mei worden ver kiezingen gehouden in Noordrijn- Westfalen en Saarland. Het is duidelijk dat de oppositie in Westduitsland als gevolg van het gijzelingsdrama in Stockholm op nieuw krachtig zal aandringen op scherpere maatregelen ter garande ring van de veiligheid en handha ving van 'recht en orde'. De regeringspartijen in Westduits land worden door de oppositie er van beschuldigd een lankmoedige houding in te nemen tegenover linkse radikalen, een aantijging die zij afwijzen. In een toespraak voor radio en televisie zich tot de ongeveer zes miljoen kiezers richtend zei de pre sident dat verkiezingen de beste manier zijn om de wil van het volk vast te stellen. Da Costa Gomes week hierbij duidelijk af van de opvatting van zijn meer radicale militaire collega's- die het houden van verkiezingen zo kort na de machtswisseling openlijk hebben afgekeurd. De president drong er bij de kiezers op aan hun keus te doen uit 'de authentieke partijen die niet de socialistische weg versperren en die ons het meervoudige partijen stelsel beloven dat zo essentieel is voor het beleven van de vrijheid'. Waarnemers zien dit advies als een verholen wenk aan de kiezers hun stem uit te brengen op de sociaal democraten, die een radicale her vorming van de rechtse autoritaire gemeenschap hebben beloofd zon der een linkse dictatuur te willen instellen. De voorspellingen zijn dat geen van de partijen meer dan dertig procent van de stemmen zal behalen, maar de mening over heerst dat de drie belangrijkste partijen rechts van de communis ten. de socialisten, de PPD en de CDS. de meeste stemmen zullen krijgen. Zekerheden (ADVERTENTIE) Hoewel het kiesstelsel nadelen heeft, aldus Gomes in zijn toe spraak, heeft het ook zijn kracht en zekerheden. Beslissingen van de kiezers zijn naar zijn mening de beste uitdrukking van de volkswil. En als er een meerpartijensysteem bestaat hebben de kiezers de meeste kans verbeteringen en correcties aan te brengen. De militairen in Portugal hebben gisteren opnieuw gezegd dat ie mand die geen keuze kan maken het beste blanco kan stemmen. Daarbij zouden vooral de commu nisten garen spinnen. Gomes deed in zijn rede een dergelijke oproep niet. De Portugezen zullen vandaag een grondwetgevende vergadering kie zen met 247 afgevaardigden. Overi gens hebben de militairen de hoofdlijnen van de nieuwe grond wet al opgesteld. Deze zijn door de politieke partijen, in Portugal aan vaard. Gomes riep in zijn toespraak de Portugezen ook op zich te onthou den an geweld op de verkiezings dag. Een hoge militaire woordvoer der heeft gisteren meegdedeeld dat troepen klaar staan om bij ongere geldheden in te grijpen. Overigens verwachtte hij geen grote inciden ten hoewel sommige linkse groepen hebben opgeroepen een ordelijk verloop van de verkiezingen onmo gelijk te maken. De militaire woordvoerder zei dat troepen ge concentreerd zullen worden in de dichtbevolkte wijken van Lissabon, Colmbra en Oporto. Op 25 april naar de stembus Aan de verkiezingen voor een grondwetgevende vergadering in Portugal zullen twaalf partijen meedoen. Het Portugese Hooggerechtshof, waar de verzoeken om legalisatie met de kandidatenlijst ingeleverd moesten worden, had bij het slui ten van de termijn, begin maart, 15 partijen toegelaten, maar drie partijen zijn later door Beweging der Strijdkrachten uit gesloten van de verkiezingen. De Portugese kiezer heeft nu op 25 april de keus uit de volgenae partijen: Links PCP, de op Moskou georiënteer de communistische partij van Portugal, onder leiding van Al- varo Canhal. PSP. de socialistische partij van Mario Soares. die verwant is met de Westerse sociaaldemocrati sche partijen. MDP (Portugese Democratische Beweging), die aanvankelijk de opvolger was van de gebundelde oppositie van communisten, so cialisten. linkse christendemo craten en liberalen uit het tijd perk van Caetano. Na het uittre den van de socialisten bestaat de MDP hoofdzakelijk uit linkse katholieken, die met de commu nisten sympathiseren. FSP, de marxistische groepering onder leiding van Manuel Serra, die zich in december afsplitste van de socialisten van Soares. MES, de beweging van socialis tisch links, die in Nederland door de PSP wordt gesteund tn ook enige aanhang zou hebben binnen de MFA. Centrum-links PDP, de Democratische volks partij een bundeling van mid dengroepen, links-liberalen en zakenlieden wier leider Sa Cay- nelro ziek is. Zijn rol wordt vooral vervuld door Francisco Pinto Balsemao. PPM. de monarchistische partij, die al ten tijde van Caetano was toegestaan en na de omwente ling een gematigd links pro gramma presenteerde. Centrum-rechts CDS. het sociaal en democra tisch centrum van dr. Freitas do Amaral, aangesloten bij de Eu ropese Unie van christendemo craten. Deze partij had een lijst- verbinding met de PDC (Chris ten Democratische Partij) van majoor Sanches Osorlo. Na de mislukte coup van 11 maart waarbij Sanches Osorio naar Spanje vluchtte, werd de FDC uitgesloten van de verkiezingen. De opengevallen plaatsen op de kandidatenlijst zijn ingenomen door CDS-kandldaten. Uiterst links UDP. Democratische Volksunie PUP. De partij voor Volkseen heid Fec-mil, het communistische verkiezingsfront. LCI, de trotskistisch georiënteer de internationale communisti sche liga. Francisco Pinto Balsemao Verboden partijen De MFA besloot op 18 maart tot uitsluiting van de AOC, de alli antie van boeren en arbeiders, en van de MRPP, de maoïstisch georienteerde beweging voor de reorganisatie van het proletari aat. De MRPP, die vooral actief was met straatdemonstraties en enige aanhang zou hebben ver worven op de universiteiten ne geerde de beperkende maatrege len, en werd vervolgens geheel verboden. Andere uiterst linkse splinter groepen hebben zich niet aange meld als politieke partijen om dat ze geen belang hechten aan verkiezingen. Tot hen behoort de LUAR (Liga voor Eenheid en Revolutionaire Actie) van Palma Ignacio. die onder Salazar en Caetano bekendheid kreeg door reeksen bomaanslagen op mili taire installaties. De LUAR koos voor voortzetting van haar semi- ondergronds bestaan. Partijen met een uitgesproken rechts program ontbreken op de stembiljetten. Enkele maanden na de omwentelingg werden wel een aantal rechtse partijen op gericht. die zich overigens haas: allemaal tooiden met het gang bare etiket 'sociaal-democra tisch'. Ze zijn inmiddels weer van het politieke toneel verdwe nen, of opgegaan in CDS, PDC en PPD. De extreem-rechtse 'Nationalistische Alliantie' waar voor de oud-leden van het be ruchte Portugese Legioen, steun pilaar van het Salazar-regime, waren uitgenodigd, werd in sep tember al verboden. In de huidi ge regeringscoalitie hebben ver tegenwoordigers zitting van PCP, PSP. PPD en sinds de laatste regeringswisseling van maart, ook van de MDP. Alvaro Cunhal Mario Soares ITERDAM De Beweging van de Strijdkrachten in Portugal doet er alles aan om vandaag de lezingen rustig en vrij te doen verlopen omdat zij weet dat het al die jaren de liefste wens van folk is om zich in verkiezingen te kunnen uiten. Maar de uitslag ervan zal het revolutionaire es niet kunnen beïnvloeden. r H. Biersteker deze boodschap kwamen gis borgen drie officieren van de Diging van de Strijdkrachten op >hol aan. Het zijn de luite- Ff-ter-zee Herlander Zambujo, Nobre Soares en Manuel Ma- i, onderofficieren van respec- lijk de luchtmacht en de land- 0 it. Zij zullen op uitnodiging ii het Nederlands Portugal Comi- de solidariteit met de Portu- revolutie in ons land wil be geren, vanavond om acht uur bijeenkomst In de Amstelkerk ïmsterdam toespreken. Zondag naandagmiddag voeren zij het d respectievelijk in het Tehuis rescentrum in Groningen en Ie Doelen in Rotterdam. Het openbare bijeenkomsten waar- i. ij ook in Nederland verblljven- v Portugezen hopen te kunnen a eikomen. de officieren van de Beweging de Strijdkrachten heeft de ise journalist Jean Daniel reeds gezegd: zij zijn niet als politici die zulke dingen wat omzwachtelen, maar ze zeggen rechtstreeks wat zij denken. Dus: geen enkele invloed van de verkiezingen van vandaag op de poiltieke koers van het land. Formeel kan dat trouwens ook niet, want het zijn verkiezingen voor een grondwetgevende vergadering. Maar de socialisten bijvoorbeeld hebben de hoop nog niet opgegeven dat een indrukwekkend stembusre sultaat In hun voordeel wel degelijk tot een andere oriëntatie van de Revolutionaire Raad kan leiden. Op de vraag waarom de belangstel ling van de par miljoen Portuge zen in het buitenland voor de van daag te houden verkiezingen zo is tegengevallen, antwoordt José Soa res dat dit hem niet alleen zit in de onbekendheid van velen met de dagelijkse zorgen in Portugal, maar dat het vooral in de hand gewerkt is door elementen van het oude regime die in een enorme campagne tegen de Portugese revolutie de ln- zouden hebben gewekt, dat daar het klimaat van eenburgeroorlog heerst. Hij maakt zich daar boos over: ledereen heeft in Portugal kunnen waarnemen dat de Bewe ging van de Strijdkrachten (MFA) alles heeft gedaan om de partijen te beschermen tegen extremistisch geweld. Verdeeldheid Opmerkelijk is dat de officieren nu veel gemakkelijker dan in 't begin toegeven dat er vanouds verschil lende stromingen in de MFA zijn geweest. De beweging begon op de breedst mogelijke noemer, namelijk ontevredenheid met de schrale sol dij. Toen werd de eerste zorg: de afwerping van het fascistisch Juk en daarbij traden al verschillen aan het licht. Maar na de machtso vername vorig jaar werd de Bewe ging pas goed de sociale ongelijk Van links naar rechts: José Nobre Soares (24 jaar), Herlander Zambujo (25 jaar) en Manuel Madeiro (29 jaar) ttfdens een pers conferentie op Schiphol. heid in het land gewaar en ten aanzien daarvan kwam er een scheiding der geesten. Voor de drie hier aan het woord zijnde officieren staat het vast, dat de militairen In de vergadering van de MFA die de revolutie niet mee konden maken, veelal óók betrok ken waren bij de mislukte staats greep van 11 maart en dat men hen terecht heeft vervangen. Er is volgens Zambujo nu een solide ba sis in de MFA voor de voortzetting van de revolutie. In de program ma's voor de 'culturele dynamisatie' hebben de strijdkrachten pas goed kennisgemaakt met de sociale te genstellingen en de gevaren voor verkiezingsmanipulatie van onwe tende Portugezen 30 percent is anafalbeet. Daarom heeft de MFA gestaan op de getekende overeen komst van 14 april met de aan de verkiezing deelnemende partijen dat zij ten minste drie jaar de teugels in handen houdt. Kan zo'n programma van bewust making van de plattelandsbevol king niet beter aan burgers toever trouwd worden dan aan militairen? Antwoord: het gebeurt toch óók door burgers? Door de belofte bin nen een jaar verkiezingen te zullen uitschrijven hebben de militairen vorig jaar immers politieke partijen de sporen gegeven om zich overal in het land tot het volk te richten. Maar de MFA heeft zich met zijn 'dynamiserings'-programma vooral tot diegenen gericht die altijd arm en dom zijn gehouden. Die moeten in de allereerste plaats weten waar zij aan toe zijn. De militairen rnken geen partijpolitieke propa ganda maar proberen die mensen wel bewust te maken dat zij hun lot in eigen hand moeten nemen en een rol kunnen spelen in de revolutie. Hoe kunnen ze eigenlijk zoveel ver trouwen hebben dat op zekere dag niet een sterke man in hun midden alle macht in handen neemt en een nieuwe dictatuur oplegt? Antwoord: als één van ons dat zou willen, zouden we het hem nu al moeilijk genoeg maken, want hoe meer het volk bewust gemaakt wordt, des te weerbaarder zal het zijn tegen machtsgrepen. Uw situa tie in andere Westeuropese landen ls volstrekt anders: het fascisme is als een Blitzkrieg in vier, vijf jaar over u heen gegaan, bij ons duurde het veertig Jaar. En het berustte op de macht van de monopolies en het grootgrondbezit. Daarom zeggen wij nu: geen politieke democratie zon der economische democratie. De MFA blijft nodig om erop toe te zien. dat het Portugeze volk zelf zij n eigen economische toekomst gaat opbouwen en zijn politieke leven. Naarmate die sterker en weerbaarder worden kan de rol van de Beweging van de Strijdkrachten geleidelijk kleiner worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7