Overspanning: netelig probleem voor medicus dichtbij ümmeritaar eerste of vijfde mei Studiedagen voor sociale verzekeringsgeneeskunde ergeten Niet wanner weerrapporten vette hapjes nog altijd 'in' slim beloning sprong touwtrekken mis t)UW/KWARTET VRIJDAG 25 APRIL 1975 BINNENLAND 'Rotterdamse gemeentebestuurders lienen respect voor hun (ter elfder genomen) besluit om af te zien het hijsen van de rode vlag op de te mei. En dat niet omdat B en W dit besluit iets onherstelbaars heo- voorkomen of een ramp van de verloi hebben afgewend (wie in die zat< ien spreekt of denkt, staat buiten ong verkelijkheid) maar omdat de Rot- t0j amse machthebbers van dit ogen- zich kennelijk bewust zijn van de besli ierT' door Huub Elzerman ran -anto. eei z ou e< ekkelijkheid van hun positie: om- zij een psychologisch zo te waar- stap hebben gedaan om de dat ïere 8een onnodige ergernis te ge- gon vi em d ft alleen de vraag waarom het in fug onverwacht ogenblik genomen be- tlDa! t over een vrije dag op de eerste niet tegelijk is teruggenomen. La- we hopen dat dat alleen maar is aan om de Rotterdamse ambtena- op zo'n korte termijn een teleur- ling te besparen. nt over die vrije dag op de eerste moet niet al te snel beslist wor- 5 en moet niet al te gemakkelijk jj buitenlands voorbeeld als het wen- j d perspectief worden gezien. Het t ons goed dat alle betrokkenen de jjnende maanden eens breed over dit nadenken, waarbij dan vooral ^üer ogen moet worden gezien in verre een vrije eerste mei een f' Ireiging vormt voor een (in ere te stellen vijfde mei). e bij die discussies onze mening wil en: een jaarlijkse herdenking van bevrijding op een vrije vijfde mei ht ons nog steeds erg aanlokkelijk p Amerikaanse President Ford heeft i volk opgeroepen Vietnam te ver- r^cn en de aandacht te richten op de S komst. ongeveer 20 jaar Amerikaans ntrigeer in Indochina, na een aantal iems aan de macht geholpen te >ben die de volkeren in deze gebie- i naar de ondergang leidden, na f acht jaar daadwerkelijk meege- m :hten te hebben, nadat ruim 50.000 nerikaanse soldaten in de oorlog ineuveld zijn, na de meest afschuwe- ce bombardementen te hebben uit- J'oerd, vertelt de Amerikaanse presi- nt zijn volk Vietnam maar te verge- k. ig nauweljks veertien dagen geleden oeg hij het Congres om 722 miljoen llar, zodat de nu afgetreden presi- nt Ngoejen Van Thieu de oorlog g even zou kunnen voortzetten. En iarbij schroomde hij niet de vertc- nwoordigers van het Amerikaanse lk de schuld te geven voor de :enstorting van het regiem in Sai- snvvaar deze ommekeer? De vraag st of er wel sprake is van een nmekeer. Al lang hadden velen van n eigen militaire adviseurs blijk ge ven niet meer te geloven in de dding van het bewind van president lieu, ook niet met Amerikaanse mi- aire steun. En al veel eerder was t Pentagon tot de conclusie geko- en dat Indo-China voor de Ameri- anse militaire veiligheid nog nauwe- ks van belang was, gezien de ont- lanning tussen de VS en de Sowjet- nie, tussen de VS en China en :zien het afnemen van de communis- iche dreiging in Indonesië, iet voor niets kwamen de Parijse ikoorden tot stand kort nadat Nixon Peking en Moskou te gast was tweest. Een factor was ook, dat het merikaanse volk genoeg had van de irlog. De Parijse akkoorden waren genlijk al bedoeld om eervol uit sze oorlog te komen en hem dan zo iel mogelijk te vergeten. Amerika ilde van de oorlog af en Thieu werd eprest de akkoorden te ondertekenen, ij kreeg een enorm leger en een ïorme luchtmacht cadeau en moest maar zien te redden. ""let bewind van Thieu was gedoemd verdwijnen, omdat het zich altijd leer bekommerd had om de steun an de VS dan om de steun van het uidvietnamese volk. Toen het de imerikaanse steun moest missen werd as goed duidelijk dat het die van het olk nooit gehad heeft. >e Amerikaanse regering ging echter oor om 'in naam van de geloofwaar- igheid van de VS' het Congres te ragen militaire steun te geven aan owel Saigon als Phnom Penh, terwijl ij wist dat het Congres hiertegen i-as. De regering heeft - althans in aar eigen opvatting - dan ook alles edaan om te bewijzen dat Amerika's rienden op haar kunnen blijven reke- len. Alleen hield het Congres dat egen. Aldus die redenering van de egering, waarmee het Congres de .warte Piet inzake Indo-China kreeg oegespeeld. Anders gezegd: de rege- ing heeft haar plicht gedaan en het t'olk mag Vietnam vergeten. lopelijk vergeet het Amerikaanse ilk, als er eindelijk vrede is, Viet- lam niet, maar zorgt het er voor dat rijkelijk hulp naar dat land stroomt. LUNTEREN Iedereen heeft in zijn eigen omgeving wel eens iemand meegemaakt, die over spannen is. Op het werk of in de familie knapt er plotseling ie mand af. De oorzaak hoeft niet duidelijk te zijn en de ziekte verschijnselen al evenmin. Over spannen mensen hebben vage lichamelijke klachten, ze zijn onrustig, gespannen, snel ge- irriteerd, lijden aan slapeloos heid. Vaak zijn ze neerslachtig. Ze zien het niet meer zitten. Eén ding hebben ze gemeen: ze kunnen en willen niet meer werken. Omdat het aantal mensen dat om psychische redenen afknapt snel groeit en omdat de oorzaken van de overspanning en de verschijnse len zelf zo mistig zijn, heeft de bedrijfsvereniging voor detailhan del en ambachten, de Detain, 'over spanning' gekozen als thema voor de studiedagen voor sociale verze keringsgeneeskunde 1975. Aan het congres, dat drie dagen zal duren, nemen driehonderd sociale verzeke ringsgeneeskundigen deel. Volgens de organisatoren zit elke verzekeringsarts in een lastig par ket wanneer hij moet bepalen wan neer iemand nu wel of niet over spannen is en in hoeverre die over spanning tot arbeidsongeschiktheid kan leiden. Vast staat in ieder geval dat veel moeilijke sociale problemen aan de arts worden gepresenteerd als een medisch probleem: rugpijn, maag klachten, hoofdpijn, etc. Bij gebrek aan objectief vast te stellen afwij kingen wordt de arts min of meer gedwongen naar het etiket over spanning te grijpen. De klachten zijn er Immers, de aanwijzingen dat er op dat achtergrond wat broeit in het gezin of op het werk zijn er ook wel, maar het is moei lijk 'hard' te maken dat zo'n man of vrouw niet meer zou kunnen werken. Volgens dé definitie van de psychi ater dr. Th. B. Kraft, een van de deelnemers aan het congres, vloeit overspanning voori uit een wan verhouding tussen de geestelijke en lichamelijke draagkracht van de mens enerzijds en de draaglast, die het leven - werk gezin etc.- hem oplegt anderzijds. Tijdelijke arbeids ongeschiktheid kan hiervan het ge volg zijn. de druk van de moderne, verstedelijkte en geïndustrialiseerde maatschappij Billijk Men beoordeelt iemand volgens dr. Kraft als arbeidsgeschikt, wanneer men meent dat bepaalde arbeid in billijkheid kan worden opgedragen. Deze beoordeling is in hoge mate persoonlijk. Zij hangt direct samen met de opvoedingsnormen die de medicus op zijn weg naar volwas senheid meekreeg of die hij onder invloed van talloze levenservarin gen uiteindelijk ging hanteren. Het is daérom dat er in de regel wel gelijkluidendheid bestaat over de vaststelling van een bepaald ziekte geval, maar dat er een enorm ver schil van mening kan optreden, wanneer het gaat om de beoorde ling van de arbeidsongeschiktheid. Iedere psychiater die beroepszaken krijgt voorgelegd, worstelt met dit probleem des te meer, naar mate hij dieper in het verleden van de klager moet duiken om zich een goed oordeel over zijn werkmoge- lijkheden te vormen. Daar komt nog bij dat het contact tussen psychiater en klager zeer bepalend kan zijn voor de uiteindelijke be slissing. Weet de betrokkenene zich goed te presenteren, zijn klachten als betrouwbaar over te brengen en niet nodeloos te verergeren, terwijl de medicus zelf niet 'licht over spannen' is en dus spoedig geïrri teerd. dan zal de uitslag van de keuring sneller gunstig voor de be trokkene uitvallen dan in andere omstandigheden. De persoonlijk getinte beslissing van de arts kan volgens dr. Kraft slechts objectief worden gemaakt door het inschakelen van een team van deskundigen of door een tegen onderzoek. Verder vindt hij dat het mogelijk moet zijn, iemand op grond van een arbeidsconflict ar beidsongeschikt te verklaren. In zo'n geval hoeft er geen dokter aan te pas te komen, maar een psycho loog of een 'conflictoloog' De uitdrukking 'ziekengeld' wordt dan 'wachtgeld' of iets dergelijks, en 'ziekteverzuim' wordt 'speciaal verzuim'. Een werknemer is zich dan direct bewust van dat conflict, en kan dan op de juiste wijze verder worden behandeld. Hij hoeft zich niet meer achter allerlei psychische of lichamelijke klachten te verschuilen. Er zou daarom naast de ziektewet en de WAO een ar beidsverzuim wet moeten komen. Duister Over de oorzaken van overspanning is nog veel duister. Aangenomen wordt dat er een wisselwerking be staat tussen sociale en psychlsch- lichamelijke factoren. Maar de arts die is gespecialiseerd in het her kennen van mogelijke medische oorzaken van de verzwakking van de geestelijke en lichamelijke draagkracht, heeft aan zo'n alles omvattende opmerking ook niet veel. Enerzijds wordt hem voorge houden, uitsluitend medische mo tieven te hanteren, anderzijds mag hij medische en sociale factoren niet ontkoppelen. En vervolgens wordt hem van de maatschappij kritische kant nog eens gezegd, dat hij de maatschappelijke omstandig heden veronachtzaamt. Dr. Kraft wijst er bijvoorbeeld op dat psychische stoornissen een ver schijnsel zijn van deze tijd en van ons soort cultuur, maar dat neemt niet weg dat iemand die door spanningen op zijn werk angstaan vallen krijgt door chemische veran deringen in de bloed-gas-stofwisse- ling ook nog eens last kan krijgen van aanvallen van duizeligheid. Soms vormen al die verschijnselen een onontwarbare knoop. Of, zoals de arts-epidemoloog P. J. van der Maas het zegt: 'De toena me van de neurose in de verzeke- ringsgeneeskundige statistiek is niet zozeer als een medisch ver schijnsel te begrijpen, maar als een maatschappelijk en politiek ver schijnsel, gehuld in een witte jas'. Een van de inleiders die uitgebreid op deze problematiek ingaat is de hoogleraar sociale psychiatrie prof. dr. R. Glel. Hij zegt dat degenen die psychische stoornissen een verschijnsel van deze tijd noemen, geenszins alleen staan. De verwikkelingen en de druk van de moderne verstedelijkte en geïndustrialiseerde maatschappij met zijn kille en machteloos ma kende bureaucratie zouden de mens te veel zijn geworden. Het snelle levenstempo, de blootstelling vla de massamedia aan een veelheid van prikkels, het alom tegenwoordige lawaai van het verkeer, de eento nigheid van velerlei soorten werk (of op dit moment de eentonigheid van de werkloosheid en de maat schappelijke nutteloosheid) dit zou den allemaal redenen zijn waarom wij meer dan ooit en meer dan elders overspannen raken. Wie het niet gelooft, behoeft maar naar de statistieken van de epide- moloog Van der Maas te kijken om alsnog overtuigd te worden. Vooral wanneer hij ziet dat achter de ru brieken met de vaagste kwalen juist het meeste arbeidsverzuim staat genoteerd. Immers, als er geen sprake is van duidelijke lichamelij ke verschijnselen, dan zal het wel om psychische stoornissen gaan. Toch bestaat er volgens prof. Giel geen enkel bewijs voor het toene men van psychische stoornissen in onze maatschappij. Maar er is wel sprake van een duidelijke toene ming van 'ziektegedrag' in de vorm van doktersbezoek en arbeidsver zuim. Daarbij doen zich volgens prof. Giel de volgende vragen voor: gaat het om een mogelijk onaan vaardbare uitbreiding van het be grip ziekte? Ontbreken in onze maatschappij de nodige andere me chanismen waarmee een mens zich kan worden tegen pech en onvrede? Bevordert onze maatschappij mis schien te veel de voordelen van ziek tegedrag en is het de taak van de geneeskunde dit ziektegedrag te be strijden? Prof. Giel meent dat de arts dat laatste op dit moment wel probeert te doen. Daarbij, zegt hij, gebruikt de arts dikwijls ten onrechte de middelen van de ziektebestrijding - geneesmiddelen voorschrijven en medisch keuren - omdat het hem ontbreekt aan de noodzakelijke ge- dragswetenschapelljke kennis. 'Tot die kennis behoren ook middelen voor het veranderen van maat schappelijke structuren en opvat tingen bijvoorbeeld op het gebied van de sociale wetgeving die ziek tegedrag bevorderen', aldus prof. Giel. Van onze weerkundige medewerker De barometerstand is steeds hoger geworden, maar het weer bepaald niet beter. Vooral vergeleken met dinsdag (20 tot 21 gr. C.) is de temperatuur een stuk gezakt naar maxima van 8 gr. C. aan zee tot 14 gr. C. in het binnenland. Af en toe zijn wolken- en mistvelden flink vervelend, kortom het zijn de peri kelen van een noordwestelijke tot noordelijke circulatie, die kille noordzeelucht het land binnen voert. De brede zonnige perioden die gistermiddag achter een zwak koufrontje zich van het noorden uit over ons land voordeden waren een complete verrassing. Dat de lente als een zeepbel uiteen is gespat, hield verband met een verlegging van het hogedrukzwaar- tepunt van de Oostzee naar het zeegebied ten noordwesten van Ier land. De noordelijke winden kregen toen langs de oostzijde van het maximum vrij spel, vooral nadat zich boven de Oostzee barometer dalingen gingen voordoen en een depressie boven de randstaten uit diepte. De Europese moesson wordt zo'n noordenwind in het voorjaar of de voorzomer (soms ook nog in juni) genoemd. De koude Oceaan neemt dan revanche na prille continentale warmtegolven bij de hoger komen de zon. In feite gebeurt er niets anders dan dat de koude Oceaan- lucht de plaats van de opgestegen warme lucht boven land inneemt. In de na-zomer of vroege herfst, wanneer de zee nog warm is van de voorafgaande zomer en het land vooral 's nachts al flink afkoelt, is de dreiging van zo'n kouterugval veel kleiner. Vandaar dat oudewij- venzomers vaak zo stabiel zijn. De Londense computers voorzien tot half mei een ongeveer normale gemiddelde temperatuur en regen val evenals het aantal zonuren. In de eerste decade van mei is er kans Amsterdam half bewolkt 12 0 De Bilt half bewolkt 14 0 Deelen zwaar bewolkt 13 0 Eelde zwaar bewolkt 11 0 Eindhoven zwaar bewolkt 15 0 Den Helder half bewolkt 11 0 Luchth. R'dam geh. bewolkt 13 0 Twente half bewolkt 13 0 Vlisslngen licht bewolkt 12 0 Zd .-Limburg geheel bewolkt 15 0 Aberdeen zwaar bewolkt 16 0 Athene zwaar bewolkt 20 1 Barcelona licht bewolkt 20 0 Berlijn zwaar bewolkt 15 0 Bordeaux onbewolkt 25 0 Brussel half bewolkt 16 0 Frankfort zwaar bewolkt 19 0 Genève onbewolkt 20 0 Helsinki geheel bewolkt 6 2 Innsbrtlck zwaar bewolkt 19 0 Kopenhagen onbewolkt 12 0 Lissabon zwaarbewolkt 20 0.1 Locarno onbewolkt 23 0 Londen zwaar bewolkt 21 0 Luxemburg zwaar bewolkt 17 0 Madrid motregen 13 4 Malaga zwaar bewolkt 18 0.4 Mallorca zwaar bewolkt 20 1 Mtlnchen gheel bewolkt 17 0 Nice onbewolkt 21 0 Oslo half bewolkt 14 0 Parijs licht bewolkt 19 0 Rome zwaar bewolkt 22 0 Split half bewolkt 22 0 Stockholm zwaar bewolkt 11 0.2 Wenen zwaar bewolkt 18 0 Ztlrich licht bewolkt 18 0 Casablanca zwaar bewolkt 18 0 Las Palmas zwaar bewolkt 20 0 Tel Avlv onbewolkt 23 0 Tunis licht bewolkt 21 0 op een warme periode, die waar schijnlijk gevolgd zal worden door een terugval naar koeler en veran derlijk weer (Europese moesson), in de meeste gebieden vóór medio mei. De algemene circulatie lijkt op die in de voorjaren van 1887, 1917, 1962, 1967, 1970 en 1973. Boulder (Verenigde Staten) bericht dat het magnetische stormpje nog steeds verder voorgang vindt. Het relatieve zonnevlekkengetal be draagt momenteel 25. Het laatste etmaal zijn er twee nieuwe vlekken bijgekomen. Dus een iets grotere activiteit op de zon dan in de voorafgaande weken toen er geen enkele vlek te ontdekken viel. ZONNIG onwee* OPKLARINGEN MIST X'gV BEWOLKING "EGEN tt MAX TE NP. 10 MIN. TEMP. I» HAGEL IIOOG WATER WINORICHTINO Zaterdag 26 april V.lsslngen: 1.53-14.16. Harlngvlletslulzen: 3.37-15.58, Rotterdam: 4.32-17.10. Schovenlngen: 3.08-15.31, IJ- al en toe zon onder redacfie van loessmil Je kunt zelf je uiterste best doen om verantwoord te eten, maar als je regelmatig in een bedrijfskantine zit ben je wel mooi afhankelijk van wat ze je daar voorschotelen. Die paar meervoudig onverzadigde vetzu - ren en het bekertje halfvolle melk bij de bruine ontbijtboter- ham halen niet veel uit als ze in de kantine alleen patat, vette kroketten en slaatjes te koop hebben. Maar is het wel zo erg in de bdrijfskantine? Het maandblad Mensen van Nu is eens in een paar van die eetgelegenheden gaan kijken en uit de bevindin gen van zijn medewerker Gerard Barendse kun je opmaken, dat het met de voedselvoorziening best meevalt, maar dat de ge bruikers vaak liever iets 'lekkers' hebben. Nog niet zo lang gele den nam de kantine van de Amsterdamse waterleiding een aantal macro-biologisch-dyna- mische produkten op het menu er bij, op initiatief van wethou der Roel van Duyn. Behalve ge woon voedsel konden de eters nu ook alternatieve hapjes be stellen. In het begin deden ze dat ook wel. maar toen het nieuwtje er eenmaal af was stapten de bezoekers al gauw weer over op slaatjes en brood- jes-mèt. In de kantines van de ministe ries van volksgezondheid en so ciale zaken zou je uitsluitend hyper gezond voedsel verwachten, maar vergeet het maar: er is wel wat knticke- en bruinbrood. hal- varine en tomaat te krijgen, maar onbespoten produkten vind je er niet, omdat daar nog nooit iemand naar gevraagd heeft. Wel een gevulde koek. kroket of frikadel, net als in de KRO- kantine. waar kroketten, slaatjes en cakes erg in trek zijn. De NOS-kantine doet het volgens Mensen van Nu beter: naast snacks, luxe broodjes en warm eten verkopen ze er ook 'al die dingen die we onder verant woorde kantinevoeding kunnen rekenen'. In de kantines van grote bedrij ven kan het personeel over het algemeen behalve vette hapjes Of dit nou iets met emancipatie te maken heeft of met de ware, opofferende broederliefde is niet helemaal duidelijk. In elk geval heeft de kleine Amerikaanse Shirle.v-Ann (5) haar vierjarig broertje James zo ver gekregen, dat hij als opstapje op de grond gaat liggen, zodat zij een geld stukje in de snoepautomaat kan stoppen. Waarschijnlijk hebben broertje en zusje samen een me thode bedacht om het felbegeer de snoepgoed te bemachtigen. Wie niet groot is. moet slim zijn. Echtparen die het tot vijfentwin tig jaar vredig huwelijksleven brengen, moeten daarvoor door de staat beloond worden, vindt een neofascistlsche groepering die daartoe in het Italiaanse parlement een voorstel inge diend heeft. Krijgen zij hun zin. dan moet er voor zulke huwe lijkstrouw een medaille en een gouden beeldje beschikbaar ko men, eens per jaar uit te reiken door de president. Echtparen die voor de onderscheidingen in aanmerking denken te komen, zouden zich dan eerst moeten melden bij de plaatselijke auto riteiten, die de zilveren echtelie den doorgeven aan de regering. ook wel van die verantwoorde voeding krijgen, maar in de middelgrote bedrijven is het maar behelpen ook weer in het algemeen besproken dan. In de kantines van zulke bedrijven worden vaak alleen wat kroket- jes en andere vleesachtige waren geserveerd, soms aangevuld met een soepje. Bij Philips, waar in de eetzalen bii elkaar zo'n half miljoen war me maaltijden per jaar worden verstrekt, staat de verkoop van soep en kroketten aan de onbe twiste top. Hoewel ze daar liever niet nog meer 'ongezonde' pro dukten ivilden leveren, zijn ze een kleine twee jaar geleden toch gezwicht voor de vraag naar frikadellen en loempia's. De verkoop van patatten hebben ze kunnen beperken tot twee kantines, waar en dat is geen mop voornamelijk Belgen ko men eten. Het Nederlands comité voor kin derpostzegels heeft reden tot juichen: de verkoop van de kin- derzegels-1974 heeft een heel miljoen méér opgebracht dan het jaar daarvoor. Een 'onver wacht hoge opbrengst' en 'een ongekend grote sprong-voofuit', vindt het comité, waarmee mis schien het jubileum (de vijftig ste verjaardag) van de kinderze- gelaktie iets te maken heeft ge had. of de leuke afbeeldingen van kinderfoto's uit de eeuwwis seling. In elk geval heeft het publiek zich op een of andere manier laten inspireren tot het kopen van zegels en kaarten voor totaal niet minder dan ze ven en een kwart miljoen gul den. Een slimme vogel zal de winst misschien toeschrijven aan de gestegen postzegelprijzen, maar daar zit het 'm toch niet in. Die zeven en een kwart mil joen komen uit de toeslagen op de zegels en zijn dus het netto resultaat van de verkoop. Het comité weet zelf ook niet precies waarin het fraaie resultaat ge zocht moet worden, maar wel wie daarvoor gezorgd hebben: behalve al die kopers en koop sters nog zo'n 20.000 leerkrach ten en ruim 400.000 leerlingen van allerhande scholen, een paar duizend leden van de plaatselij ke comité's en al die PTT-loket- tisten. Samen hebben ze het Ju bileumjaar 1974 tot een onverge telijk jaar gemaakt voor het co mité en voor de instellingen die van de opbrengst profiteren. Lang voordat de wereldkampi oenschappen touwtrekken (vaa 19 tot 21 september) in Doetin- chem zullen plaatsvinden, Is het nu al touwtrekken om het al of niet verstrekken van subsidies die voor dat evenement zijn ge vraagd. Niet dat een aantal mensen ineens principlBle be zwaren tegen touwtrekken heeft, maar wel zijn die mensen het er niet mee eens dat er namens Zuid-Afrika een groep meedoet die uitsluitend uit blanken ls samengesteld. Het Gelderse sta tenlid O. Feltsma (PvdA) heeft gedeputeerde staten al laten we ten vanwege die Zuid-Afrikanen tegen financiële steun van de provincie te zijn, de gemeente raad van Doetinchem heeft in middels besloten om garantie te verlenen, maar om dezelfde re den zonder de steun van PvdA. PPR en één CHU-er, en het PvdA-Kamerlld Ir. A. J. Voort man heeft om inlichtingen bij het ministerie van CRM aange klopt. Ook bij die instantie heb ben de organisatoren van het evenement om subsidie ge vraagd. De toekomst zal moeten leren of er ooit een echt touw aan de touwtrekkerij te pas komt. De requiem-mis die familieleden voor een overleden smokkelaar in een kerk in Napels lieten houden, is goed misgelopen. Nauwelijks was de dienst begon nen, of de familie probeerde de 21-jarige weduwe van de ver dronken smokkelaar Antonio Marra weg te Jagen, omdat ze volgens hen een vriend had. Maar de weduwe had ook hulp achter de hand: haar broer Mi- chele Spaventa. die een pistool naar de kerk had meegenomen en dat ook gebruikte. Hij schoot op een broer van de smokkelaar die gewond Ineenzakte. Ook de hevig geschrokken priester zakte daarop voor het altaar ineen, maar die was alleen flauwgeval len. Toen de politie arriveerde, was de schutter allang spoorloos. 'De directie was het eens met opslag voor je, Slmpkins, maar de computer zei nee.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5