Dr. Sölle T herverdeling van het bezit u zondagse kleren fllslllall 1 V Vrijgemaakt Kampen verlengt studie Vandaag jÜ H BURGERS van het KONINKRIJK DER HEMELEN Onze adressen Nieuwe boeke TROUW /KWARTET VRIJDAG 25 APRIL 1975 Het einde van de nazi-tijd, dertig jaar geleden, wordt in ons land als bevrijdingsdag gevierd. Maar wie dat woord in de Bondsrepubliek in de mond durft te nemen is gelijk al niet meer salonfahig. Hier wordt bij voorkeur gesproken van capitulatie of 'Zusammenbruch'. Termen die niet onmiddellijk gedachten wakker roepen aan spijt en een nieuw begin. Dit gebrek aan historisch bewustzijn wekt in sommige christelijke kringen verontrusting. Zo roept de Berlijnse afdeling van de chris telijke vredesconferentie op tot boetedoening. Ook onder de jonge beweging christenen voor het socialisme voelt men weinig voor een nostalgische terugblik op de nazi-tijd. Hierover en over een heleboel andere dingen die zij op het hart had. sprak onze redacteur Aldert Schipper met de Keulse theologe Dorothee Sölle. een van de leidende persoonlijkheden van de Duitse groep christenen voor het socialisme. Dr. Sölle heeft zich kortgeleden aangesloten bij een protest tegen het verbod voor dominees om lid te zijn van de communistische partij 'DKP). Zij vindt dat een teken van de algemene ruk naar rechts, die in het eigentijdse spraakgebruik zo mooi wordt aangeduid met 'Tendenzwende'. KERK-BINNENLAND Dr. Dorothee Sölle Ja. de groep (christenen voor het socialisme) vindt mij ook ouder wets. Maar ik wil mij niet aanpas sen aan de jeugd. Dat vind ik eën verzoeking van de duivel. Gewone kleren Mijn man was pas op een begrafe nis. Er werd niet gesproken. De mensen hadden hun gewone kleren aan. Men gooide zelfs niet een handje aarde in de groeve. Daar wordt een mens eigenlijk als een hond in de grond gestopt. Een man was helemaal maar niet gekomen. Hij vond het overbodig om de laat ste eer te geven. Dat was ook con sequent, als je op die manier irreli- gieus wil zijn. Maar deze irreligiosi- teit is zo'n verarming alles wordt leeg. Het verschil tussen zon dag en door de week valt weg. verschrikkelijk. U bent voor zondagse kleren? Ja. niet zo bewust. Maar ik merk wel eens dat ik tegen mijn dochters vaak zeg: op zondag doe je een rok aan. Met onze manier van leven vergeten we het wel eens. Maar we zoeken naar vormen, het is een protestantse dwaling, deze angst voor je eigen zinnelijkheid en emo ties. Van een onzer verslaggevers KAMPEN De studieduur aan dc theologische hogeschool van de gereformeerde kerken (vrijgemaakt) wordt met een jaar ver lengd. Tevens is het de bedoeling, het afsluitend examen in de toekomst, als doctoraal examen aan te duiden. door Aldert Schipper De mensen van de Bekennende Kirche, zoals Heinemann en Gollwitzer, kregen in de na-oor- logse tijd, onder Adenauer geen been aan de grond. Toen in 1968 de regering Brandt aan de macht kwam, was deze groep vol hoop en verwachting. Maar inmiddels is Brandt afgeknapt en ingewisseld voor Schmidt. De sociaal-democratie verrechtst en de kerk huppelt daar achter aan. Reden tot teleurstelling voor de mensen die achter de Bekennende Kirche stonden en de Barmer The sen (beginselverkia uit 1934 van de Bekennende K zich eigen hebben gemaakt. D .rothee Sölle zegt: 'De kerk als geheel heeft nooit achter de Barmer Thesen gestaan. De meerderheid van de kerk past zich aan. Dat was In de jaren '30 zo en dat is na de oorlog zo gebleven. In plaats van zand in het maat schappelijk aandrijfsysteem, is de kerk smeerolie geworden.' Afgeknabbeld Volgens Dorothee Sölle heeft de na-oorlogse kerk steeds meer van de Barmer Thesen afgeknabbeld om het laatste halfjaar tot een hoogte punt te geraken. De kerk speelt bij de verrechtsing geen leidende rol. Daarvoor is de invloed van de kerk teveel verzwakt. 'Maar de kerk on dersteunt de verrechtsing wel. door haar anti-communisme. Een voor beeld is het kerkelijk optreden te gen dominees die lid zijn van de communistische partij (DKP-Pfar- rer). In enkele landen van de Bondsrepubliek is dat lidmaatschap voor dominees verboden, ook al staat de DKP niet op een atheïs tisch standpunt. Het. gaat hier om slechts enkele predikanten. (Vol gens dr. Sölle zijn zij niet goed bij hun hoofd). Dr. Sölle: 'De aanval wordt gericht op de mensen die bij de DKP zijn, maar bedoeld worden eigenlijk alle mensen van links, ook diegenen, die eigenlijk veel meer naar links staan dan de DKP. Die mensen die tegen de DKP-Pfarrer zijn, willen eigenlijk dat dominees aan dezelfde normen moeten voldoen als rijks ambtenaren dat zij het type maatschappij waarin wij leven als richtsnoer nemen. Zij willen niet het evangelie als norm, maar de grondwet'. De leiding van de kerk is bang dat rijke kerkleden hun bijdragen te rugtrekken, als de kerk teveel toe geeft aan het verlangen van linkse theologen, het materiële bezit te herverdelen. Dr. Sölle: 'Een grap penmaker zei laatst: Naast het sola fide en het sola gratia komt nu ook het sola pecunia (resp. door geloof alleen, door genade alleen en door geld alleen). Kerk en staat zijn het in hun angst UIT - VAN LEZERS Vejo (1) Het was verheugend te lezen dat de vrij evangel'sche longeren organi satie aansluiting heeft ge/ocht bij het CJV. In onze maatschappij is het een dringende noodzaak dat de kerk van Jezus Christus ongedeeld naar voren treedt. Dit 'Ongedeeld' betekent niet dat elke Jeugdorgani satie volkomen op moet gaan in het CJV. Het behouden van de el- gen identiteit van de deelnemende verenigingen is een voorwaarde voor het levend houden van de organisatie: tegelijk is het vast klampen aan het eigen, enig juiste, enge milieu een zaak die het chris tendom al teveel schade heeft be rokkend. De VEJO heeft een stap HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM: Westblaak 9-11, Rotter dam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. LEIDEN: Steenstraat 37, Leiden. Tel. 071-31441. Postbus 76. DORDRECHT: Scheffersplein 1. Dor drecht. Tel. 078-33370. Postbus 118. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25. Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. voor links tamelijk eens. Mevrouw Sölle vertelt van een theologe, die geen baan als godsdienstlerares kon krijgen, omdat zij in het begin van haar studie eens een week gelo geerd had bij een vriendin, die lid van de DKP was. 'Het lijkt wel alsof de communisten tegenwoordig de Jodenster dragen', aldus dr. Sölle. De Baader-Meinhof-groep noemt zij in dit verband een ramp. die het proces van verrechtsing heeft be vorderd. 'Het zijn onnozelen. die geen enkele basis hebben. Het is dom en onrechtvaardig wat zij doen. dat dwaze geknal'. Geen baan Zelf kan mevrouw Sölle. die onge twijfeld tot de belangrijkste theolo gen van het moment gerekend kan worden, geen baan aan een theolo gische faculteit krijgen. 'Ik geef nu nog les in Mainz. een dag per week. Ik zou graag wat meer les geven, want ik houd daar van. Maar een vrouw, die links is en ook nog een linkse theologie heeft dat is kennelijk teveel. Ik ga nu deze herfst voorlopig voor een jaar naar Amerika. Ik heb een uitnodiging van Union theological seminary in New York. Hoe links is dr. Sölle dan? 'Tk ben lid van de beweging chris tenen voor het socialisme. Deze wil een binnenkerkelijke groep zijn. Vroeger heb Je ook in Holland een groep gehad, die zei: onze motivatie is christelijk, maar we handelen socialistisch. Toen deze groep op christelijke schoenen had leren lopen, deed ze die weg. We willen dat niet. Wij zoeken naar een diepere band tussen christen dom en socialisme. (Ze vertelt met instemming dat haar dochter juist zondag belijdenis heeft gedaan. Zij geeft een voorbeeld van een groep in Berlijn, die een telefoontje kreeg van een marxistische groep, die zei: We hebben hier een Chileen, die door alle doorstane spanning zo lastig is. dat hij hier niet te hand haven is.) 'Die marxisten begrepen wat wij willen zo'n mens op vangen. Spreken voor wie geen stem hebben'. Kritiek op socialisme Dr. Sölle: We moeten nog een ei gen weg vinden. In de nu bestaan de vormen van socialisme kent men bijvoorbeeld niet zulke chris telijke dingen als liefde tot Je vij and of vergeving voor allen of ge weldloosheid. Onze kritiek op de bestaande soorten socialisme neemt toe. Ook bezinnen we ons weer meer op de christelijke identiteit. Die periode die wij ook hebben gekend dat we dachten dat het christendom alleen maar een over gangsfase tot het socialisme was. die is voorbij. In het socialisme zie je ook een versterking van de dis- Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. In de goede richting gedaan, maar nog een stap verder kan dodelijk zijn! De Bilt J. Zomer Vejo (2) Samen op weg en samen de zware lasten van het jeugdwerk tillen maakt dat er meer werk verzet kan worden. Er zijn altijd wel mensen die in hun eigen vertrouwde 'mi lieu' willen blijven en zich niet willen verroeren. Ik dacht dat niet het 'milieu' je inspiratiebron moet zijn maar dat de opgestane Heer je de nodige inspiratie voor het jeugdwerk moet geven. Want het gaat toch om zijn Rijk? Delfzijl H. de Boer Drs. Schouten (3) Een grote minderheid van de ARP- leden gaat niet akkoord met de CDA-statuten en volgt nu de weg van de 'Gespreksgroep AR-Gezin- den'. Zij staan dan ook ten volle achter het principiële standpunt van drs. A. Schouten. De 'AR-Ge- zinden' hebben sinds lange tijd de ARP gewezen op de vervaging der grenzen in de christelijke politiek, doch een reformatorisch geluid la ten horen; mede door samenwer king van allen die in de reeds gevormde 'Reformatorische Politie ke Federatie (RPF) elkaar hebben gevonden Wageningen W. Berghuis Links fascisme Tj. Epema schrijft in verband met het tegenwoordige regiem in Portu gal van links fascisme. Fascisme is dictatuur van rechts. Links fascis me bestaat dus niet. In de redene ring van Tj. Epema zou in Chili het linkse fascisme door het rechtse zijn afgelost. Hetzelfde zou omge keerd in Zuid-Vietnam gebeuren. In werkelijkheid heeft in Chili de vrijheid verloren en heeft in Portu gal en Vietnam de vrijheid gewon nen. Amsterdam D. Veenstra Dzn. cussie over de subjectiviteit (De categorie van zaken, waartoe ook de religie en de kunst behoren). De socialisten, vooral Togliatti, de Tsjechen en de Polen, zijn veel aanspreekbaarder geworden op din gen als religie. Ik geloof dat er zich zoiets ontwikkelt als een christe- lijk-socialistische identiteit. Ik kan mij niet in twee delen verdelen en zeggen: dit doe ik als christen en dat doe ik als socialist. Het is een nieuwe identiteit dat ervaren ook veel van mijn vrienden en kennissen. Roger Garaudy, de vroegere Franse communistische leider, die nu zegt dat hij christen Is. wordt door zijn mensen gewantrouwd. Wordt ie mand met zo'n nieuwe identiteit wel serieus genomen door de socia listen? Ik heb hem steeds graag gelezen. Ik dacht steeds: wat hij daar zegt is net christelijk. Zijn nadruk op de creativiteit. Dat gaat ver uit boven wat je doorgaans bij de communis ten aantreft. Veel meer gevoel voor subjectiviteit, hoe iemand persoon lijk iets beleeft. Dogma vervalt Of wij serieus genomen worden moet nog blijken. Ik ben niet zo bang meer. als christen niet ernstig te worden genomen. Ik geloof zelfs dat de dag zal komen dat de com munistische partij dat anti-gods dienstige dogma zal laten vallen. Dat gaat daar net zoals bij het Vaticaan Op een goede dag ls het er niet meer. zonder dat het open lijk wordt toegegeven. In de katho lieke kerk worden oude dogma's soms ook niet meer gebruikt en doodgezwegen. Bent u niet een beetje te optimis tisch? Kijk eens naar Oost-Europa naar Tsjechoslowakije. Daar zit ten mensen van uw soort ook zon der baan. Ik denk vooral aan de grote com munistische partijen van West-Eu ropa Italië en Frankrijk. Indien het socialisme ook maar een gees telijke toekomst heeft, dan móet die verandering zich wel voltrekken anders is het socialisme niet se rieus te nemen door d'egenen die de dictatuur afwijzen. Marx' kritiek op de religie ls zeer tijdgebonden. Hij heeft gewoon niet ingezien dat religie een vorm van creativiteit Is. Dat het een soort poëzie is. Het ls bijna net zo dom om anti-religieus te zijn als het is om anti-muzikaal te zijn. Je kunt toch niet zeggen dat het verboden is te zingen, om dat het Je van de klassestrijd af houdt? Is het niet vreemd dat een wereld beschouwing die zegt zich weten schappelijk op te stellen, nog steeds zo onwetenschappelijk over religie praat? De kerk beeft het er wel een beetle naar gemaakt door erg vaak aan de kant te staan van de machtigen. Maar er zijn twee soorten geloof. Ik zeg altijd: er Is christendom I en christendom II. Het geloof van (de rechtse kranten-magnaat) Axel Springer is christendom I. Het is gewoon niet vol te houden dat alle soorten hetzelfde zijn. Konfirmation Ik hoorde laatst van een conflict tussen een paar ouders en een linkse dominee, die hun kind cate chisatie gaf. Die ouders zeiden: Hou toch eigenlijk eens op met die Jezus van je. wij willen onze Kon firmation hebben (de belijdenisri tus). Hoe zou zo'n kerk er uit zien, die door marxisten serieus genomen kan worden? Het zou niet meer zo'n volkskerk zijn meer een vrijwllligerskerk. zoals in Holland. Zo'n kerk kan ook niet meer zo'n machtspositie inne men. als wij pas beleefd hebben met de paragraaf 218 (de abortus wetgeving). Ik ben niet zo voor abortus. Toen er pas een meisje bij mij kwam. heb ik eerst gezegd: zou je dat kind maar niet liever krijgen? Maar ik vind het fout als dat door die mannen in Bonn bedisseld wordt. De huichelarij begint al als die mannen zeggen dat abortus moord is, maar intussen tegen een vol waardige sexuele opvoeding zijn. Ik ben best bereid tegen een zwanger meisje te zeggen: Toe, laat dat kind toch geboren worden. Maar dan heb ik ook de plicht om tegen een jongeman die In dienst moet te zeggen: Die Bundeswehr, doe dat maar liever niet. Ik kan niet met wapens spelen en tegelijk abortus verbieden. Op die punten moet de kerk com promisloos zijn. Ze mag van mij best zeggen: gij zult niet aborteren, maar dan ook: gij zult niet schie ten. Religieloos christendom In sommige progressieve kringen wordt gepleit voor een religie-loos christendom. Tk hoor u Bonnhoef- fer niet citeren. Ik heb nogal wat kritiek op Barth en Bonnhoeffer. Ik sta sceptisch tegenover de protestantse religie kritiek. Ik vind dat tamelijk elitair vol verachting van het gewone volk en de vrouw. Ik proef daarin een afwijzing van expressiviteit en zinnelijkheid. Zoiets van: een ma nager steekt niet een kaars aan. maar het is een schitterende ge moedsuitdrukking zonder woorden, een kaars aansteken. Sommige the ologen dachten dat religiositeit burgerlijk is. Dat ben ik helemaal niet met hen eens. We moeten een nieuwe uitdrukking van vroomheid zien te vinden, maar haar niet af schaffen. Is dat bij u een terugkeer naar de naïeve vroomheid? Hiertoe besloot de generale synode, die in Kampen vergadert. Een van de redenen voor de verlenging is de niveaudaling van het onderwijs in de klassieke talen in het VHO, zo dat de taalvakken op de hogeschool meer aandacht moeten hebben. De totale studietijd wordt zes jaar: een propadeutisch jaar, vier colle gejaren en een afstudeerjaar. Ook wordt het semestersysteem inge voerd. waardoor de student zich beter kan concentreren op een be perkt aantal vakken. Na het vierde jaar komt een semi-examen. Het laatste collegejaar zal een zekere specialisatie kennen, die nodig is voor het schrijven van een proef- schift. Wel is het voor de vrijgemaakten een principekwestie, dat de oplei ding tot predikant niet mag ver brokkelen"* tot een bundel speciali saties. De scheiding tussen weten schappelijke en kerkelijke oplei ding, zoals die elders gevonden wordt, blijt men principieel verwer pen. Daar deze hogeschool geen overheidssubsidie aanvaardt, kan de studieduur in eigen verantwoorde lijkheid worden vastgesteld. Per l september 1975 vervalt de vooropleiding voor niet-gymnasias- ten. die in 1967 was ingesteld. De synodeleden overwogen daarbij, dat er elders voldoende mogelijkheden zijn, en dat deze vooropleiding strikt genomen niet. tot de taak van de hogeschool behoort. TROTS EN ZELFVERTROUWEN Niemand zal kunnen ontken: dat de Verenigde Staten in de reldpolitiek een bijzondere pk innemen en daarmee een g: verantwoordelijkheid dragen i het lot van de vele volken die haar invloedsfeer liggen of la* Die verantwoordelijkheid moest altijd in rekening gebracht wor bij de beoordeling van Ameril beslissingen. Ze speelden in vaak felle protest dat de presid ten van de Verenigde Staten in verleden tegen hun aktivitei moesten ondervinden. Nixon w op die verantwoordelijkheid bec deeld en kwam ten val. Van pr dent Ford werd waarschijn meer verwacht, dan hij ooit w kon maken. Hij ziet in deze dai een affaire, die nu al zoveel ja Amerika heeft beziggehouden, op een smadelijke wijze ten einde men. Zijn toespraak bij deze sx delijke afloop getuigt echter weinig werkelijkheidszin. Opnit wordt een beroep gedaan op Ami ka's gevoel van trots, met de t voeging 'dat bestond voor Vietna En dan komen woorden die alli maar ontzetting kunnen oproep 'Het is tijd', zo zei de president de studenten in New Orleans, het gezonde en optimistische z| vertrouwen van de natie te hers len'. Een dergelijke opmerking wel typisch Amerikaans moe worden gelezen, maar ze is er minder verbijsterend door. wacht mocht worden een duideli erkenning van een falen, niet zeer op militair gebied, als wel aanzien van het opbouwen van waardig alterhatief tegenover communisme. Want niet de be' pening van Zuid-Vietnam heeft moeten opgeven tegen de druk 1 de vrijheidsstrijders, maar de c en door corrupte stand van za! In Saigon. Maar daarover hc men nog steeds geen woord, juist dat had men van een chris staatsman mogen verwachten. begrippen trots en zelfvertrouv doen juist het vertrouwen in toekomst vanuit boven gerelevee) verantwoordelijkheid bijna gel^ verdwijnen. NED HERV KERK Beroepen te Waddinxveen: R. Kieskamp te Oud-Alblas; te I mansdorp: G. J. Wisgerhof te Be schenhoek; te Doorn: J. W. G1 houwer te Giessen-Oudekerk; Westervoort (toez. drs. M. A. Vi landt kand. te Utrecht, die dit 1 roep heeft aangenomen en die dankte voor Slochteren (toez.). Afscheid op 2 april van Utrei (pastoraat diakonessenhuis Hoekstra, beroepen door de cla Amsterdam t.b.v. pastoraat And asziekenhuls. GEREF KERKEN Aangenomen de benoeming tot recteur geref. sociaal centr Zuid-Holland te Den Haag: Kooij te Amsterdam. Afscheid van Twijzel: P. Hekst ber. te Nleuwdorp. Intrede te Hoorn: H. Bonestroo Raamsdonk: te Elburg: L. J. Oo kes uit Hijken: te Uithuizerm' den: W. Wester uit Tijnje; te S culo: M. M. den Hollander uit A riënberg die tevens predikant v1 Mariënberg blijft. 1 Bevestiging te Rijssen als pred. alg. dienst t.b.v. de evangeliev1 kondiging onder Israël: kand. J.1 K. Littooy uit Rijssen. I GEREF KERKEN (VRIJG) Intrede te Zuidhorn: Tj. Boers uit Assen, oo i CHR GEREF KERKEN 1 Beroepen te Emmeloord: E. E. SI z stra te Broek op Langedijk. e GEREF GEMEENTEN Beroepen te Zwolle: F. Harinck i, Den Haag Zuid. Afscheid van Den Haag-Centru K. de Gier ber. te Arnhem. 1 NED PROT BOND d Intrede te Bennekom: T. R. Scho i uit Hornhuizen fherv. gem.), (he t 20 4 april intrede gedaan te Re kum). m Frans Kusters. De reis naar B bant; en andere verhalen. Ams r dam. De Bezige Bij, 1975. 114 n (BB literair), ƒ14.50. Frans Kusters (geb. 1949) kr 'n voor deze debuutbundel de Re t Prinsen Geerlingsprijs. Dat zegt zichzelf nog niets, want zowel het Reve als Mulisch kreeg h j destijds, maar ook W. Klooster l Steven Membrecht. Je kunt dus q goed. een slecht of helemaal g g schrijver worden in de toekor t Wat we van Kusters moeten d t< ken is nog niet duidelijk. D schrijft over het algemeen mi l; verhaaltjes, vaak cryptisch naar n inhoud en secuur naar de vo El Ongetwijfeld is Kusters stilisti n wel getalenteerd, maar of dit doende is, vraag ik me af. De m< te van zijn verhaaltjes laten g t spoor in mijn herinnering na. ,t gaan nergens over, lijkt het wel B zijn hol en verzonnen: opgebla taaistandjes. Vooral als Kusters f verbeelding flink aan het werk 1 en surreëel aandoende tafereel D laat verschijnen, is er weinig beleven dat stand houdt: de ke dat hij een 'gewoon' verhaal ver 0 - het titelverhaal b.v. - ls hij j hPt best te genieten, al ls ook die gevallen de opbrengst ma Kusters' werk wordt op het oms! je 'indringend, raadselachtig, sol genoemd. Deze adjectiva verdi k| het mogelijk wel, maar dan I, deze: weinigzeggend, kunstma saai - bij alle afwisseling op k korte baan De tijd zal ons leren Kusters méér en - vooral - ónd kan. T. v. (ADV.ERTENTIE) „Want wij zijn burgers van een rijk in de hemelen, waaruit wij ook de Here Jezus Christus als verlosser verwachten.. Phil. 3 20. De Here talmt niet met de belofte, al zijn er die aan talmen denken, maar Hij is lankmoedig Jegens u. daar Hij niet wil, dat sommigen verloren gaan, doch dat allen tot bekering komen. Onder deze belofte vallen ook de bruine, blanke en zwarte inwoners van ZUID-AFRIKA. DENKWERK en dus geen Bijbel kan lees nie.'' Deze zin komt voor in een brief van de Z.-Afrikaanse predikants vrouw A. P. van Wijk. aan het comité „Hulp Kleurlingen" in Garijp. Een brief, waarin bedankt werd voor ontvangen kleding. Een brief, waaruit bleek dat er veel meer behoefte bestaat aan scholen en evan- gelisatieposten dan aan kleding of andere materiële hulp Haar man ls predikant van de Ned. Ger. Zendingskerk van Durbanville en om geving. Zijn gebied bestrijkt ongeveer de helft van de provincie Friesland. Onder zijn mensen komt nog veel analfabetisme voor. EEN OPDRACHT Maar met denkwerk alleen komen we er niet. God gaf ons juist dóór een opdracht en deed velen van u reeds mede-arbeiders zijn. en dus geen Bijbel kan lees nle." Zo begon het eind 1971 Nu is er 120.000,overgemaakt. Is het niet geweldig! (Onkosten- cijfer nog geen 1%). Resultaat: Ruim 800 kinderen gaan nu naar school in het plattelandsgebied rondom Durbanville in de Kaap Provincie. Er staan nu twee 5-klassige-, twee 4-klassige en één 2-klassige school dus totaal vijf scholen die met Nederlands geld gebouwd zijn. Verder is geld nodig voor het bijhouden van lokalen en onderwijzers- woningen. en dus geen Bijbel kan lees nie." Zo begon het. Destijds. En nu schreef de wijkverpleegster: „ons sien alreeds een groot lig skyn tussen ons kinders op die plase." Waar Jezus komt is immer hét LICHT der wereld (Joh. 8 12). EIGEN ERVARING In november '73 heb ik (P. de V.-G.) drie weken in de zendings gemeente van Durbanville doorgebracht. Ik heb gezien welk een grote zegen deze schooltjes ook voor de hele omgeving zijn. In de gebouwtjes houden de maatschappelijk werkster spreekuur, de ver pleegster bureau, de arts komt er inentingen doen. Naailessen worden aan de moeders gegeven. De ouders kunnen er 's avonds een spoed- kursus in lezen en schrijven volgen. En 's zondags is het gebouwtje een Huis van God! Dan trekken de gezinnen er naar toe om Gods woord te horen. Vol trots kijken de ouders naar hun kinderen, die al meelezen uit hun bijbel (gekregen van de kerk). KRITIEK Nu kunt u kritiek hebben (denkwerk, praatwerk. artikelen, boeken) Ook de regering dóór bestaat niet uit heiligen. Kritiek kost niets. Of zo u wilt: Kritiek helpt niets. Bouwen wèl. STEUN NODIG Door de enorme groei van de Nederduits Ger. Zendingskerk (onze züsterkcrk is er nog veel meer nodig. Bv. voor: kerkgebou wen aanstellingen van predikanten en evangelisten onze zusterkerk, de Ned. Ger. Kerk in Afrika (zwarten) studie-fondsen voor Tswana predikanten vernieuwing gebouwen theologische hogeschool op Decoligny (Transkei) ƒ400.000.—. We gaan door zolang onze God het werk van onze handen wil bevestigen. TotdatHIJ KOMT Namens het comité „Hulp Kleurlingen": J. E. de Vries, huisarts, P. de Vries-Greeve, Greate Buorren 22, Garijp Ons gironummer: 81 28 91 t.n.v. RABO-BANK GARIJP met vermelding van "Zendings-scholen Zuid-Afrika."

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2