ïen historisch moment Mü^DOMUS 'Boerenzoons in militaire dienst thuis hard nodig' ival bij VVDM 3795.- 2995.- 3425.- Wie denkt dat echt leder inzó'n Deventer krijgt een erevlag Echt leer. Ga er eens voor zitten in uw Enorme achterstand door weersomstandigheden esterterp is zorgd over Irvuilen Rijn Prinses Margriet thuis CAO-akkoord voor bakkers Teach In blij met contract H. K. J. Beernink, oud-miuister binnenlandse zaken, schrijft Trouw/Kwartet van 19 april schrijft Clsca Dresselhuys een cel over de jarenlange strijd mogelijkheid van adoptie. Zij daarin op het afwijzend idpunt. dat lange tijd in bepaal- confessionele kringen tegenover instituut van adoptie is ingeno- artikel gaf mij aanleiding de idelingen van de Tweede Kamer 11 september 1953 nog eens te lezen. de orde waren toen enige door regering opgestelde conclusies aanleiding van vraagpunten, van belang waren voor een tw Burgerlijk Wetboek, verband met afwezigheid van lie Wttewaall van Stoetwegen ist ik deze conclusies namens de tie in de Kamer behandelen, ening houdend met het feit, dat verzet tegen adoptie in de Ka- altijd zeer groot was geweest, de regering een wat voorzichti- conclusie ingediend. Deze luidde volgt: 'Adoptie in beperkte en met de nodige waarborgen deed verdient overweging', de CH-Tweede Kamerfractie ik de stelling verdedigd, dat tot dusverre door de confessio- J partijen ten aanzien van de ptie ingenomen standpunt niet ger houdbaar was. standpunt was mij te rechtlij- en te liefdeloos en ook theolo- h niet voldoende gefundeerd, fractie ging ermee akkoord, dat inij wat positiever zou opstellen, heb toen over de conclusie het Sende gezegd: sarborgsn -- conclusie is wel uitermate rzichtig gesteld. Er staat niet in. regeling1 van adoptie in beperk- vorm en omkleed met de nodige arborgen gewenst is, of dat een Mr. H. K. J. Beernink dergelijke regeling in de wet moet worden opgenomen, maar alleen dat adoptie in beperkte vorm met de nodige waarborgen omkleed overweging verdient. Het punt van de adoptie moet dus in overweging Worden genomen. Wanneer nu - dat is mogelijk - het resultaat van die overweging door de regering en door prof. Meijers dusdanig zal zijn, dat geen bepalingen omtrent adoptie in het Burgerlijk Wetboek moeten worden opgenomen, dan schiet men met deze zaak niets op. Nu er duidelijk behoefte bestaat aan het instituut van adoptie, zou ik conclusie 48 daarom gaarne iets meer positief gesteld willen zien. Wanneer deze conclusie zou kun nen luiden: 'In de wet worde eên regeling op genomen omtrent adoptie in be perkte vorm en met de nodige waarborgen omkleed' dan zouden wij in de Kamer een iets positiever resultaat verkrijgen. Zeggen de re gering en prof. Meijers, dat zij deze zaak reeds hebben overwogen en dat zij op grond daarvan van me ning zijn, dat een regeling van de adoptie in de wet dient te worden opgenomen, dan kan ik met een dergelijke positieve uitspraak overi gens vrede hebben'. De KVP-afgevaardgde Van Rijcke- vorssel sloot zich bij mij aan. Verrast De tijdelijke raadadviseur voor een nieuw Burgerlijk Wetboek prof. Meijers, was wat verrast door deze reacties van confessionele zijde. Hij sprak het volgende: 'Ik vind thans nog slechts één op merking te beantwoorden, nl. van de heer Beernink. Hij vindt de conclusie ten aanzien van vraag punt 48 enigszins te onbepaald, want daar staat: adoptie in beperk te vorm en met de nodige waarbor gen omkleed, verdient overweging. Wat de vorm betreft zou ik willen opmerken, dat het nog niet zeker was hoe de Kamer op dit punt zou reageren. Als men weet hoe groot het verzet vroeger tegen adoptoe is geweest, dan is het te begrijpen, dat men hier een voorzichtige con clusie heeft gesteld, maar ik wil wel verklaren, dat, wanneer uit de Tweede Kamer geen verzet komt - en blijkbaar komt dat niet - ik dan wel een regeling zal voorstellen: dus dan leidt de overweging tot een voorstel, tenminste mijnerzijds'. Na afloop van de vergadering kwam hij naar mij toe en zei: 'U heeft voor een historisch mo ment gezorgd; ik had dit eerlijk gezegd niet verwacht'. Op 12 Juli 1954 werd een wetsont werp tot regeling van de adoptie ingediend. WT/KWARTET VRIJDAG 25 APRIL 1975 H17 Van een verslaggever STRAATSBURG Deventer heeft de erevlag van de Raad van Europa gekregen voor de Europese activi teiten van de gemeente. De stad is een van de achttien steden (waar onder Parijs), die deze onderschei ding krijgen 'voor opmerkelijke ac tiviteiten op het gegied van de Europese eenwording en nauwere samenwerking tussen de achttien lidstaten van de Raad van Europa'. De grote prijs van Europa is dit jaar gegaan naar de Westduitse stad Dramstadt. weer. dan kan het volgens de heer Luteijn toch geen topoogst worden. Daarvoor is de structuur van de grond te slecht, is de grond zelf te nat en is de zaaiperiode te kort. De boeren zitten ln een. moeilijk parket, want ze kunnen niet te lang wachten op het droog worden van de akkers. Hoe langer men wacht met het inzaaien, des te Vandaar dat hij de hulp van de boerenzoons die in militaire dienst later kan worde geoogst en dat wil de boer kost wat kost voorkomen, zijn hard nodig heeft. Tijdloos hoekbankstel. Bekleed met echt leder in licht- of donkerbruin. Een bankstel met geweldig zitkomfort, mede dankzij de extra hoge rugleuning. En met een vormgeving en afwerking die spreekwoordelijk zijn voor Vendomus. Hoekbankstel bestaande uit 2-zits 3-zits bank Losse 3-zits bank 2125.- Losse 2-zits bank 1670.- het woonwarenliuis van Vroom Dreesmann Rijswijk winkelen.,urn in de Bogaa.dOok bij Vroom Drsssmsnn Spui Don Haag Van een verslaggever GOES De boeren in Zeeland kunnen best wat extra hulp gebruiken. Maar men denkt in Zuid west-Nederland niet zozeer aan het inzetten van militairen bij het zaaien en poten, als wel aan boerenzoons die in militaire dienst zijn. De voorzitter van de Zuidwestelijke Landbouwmaatschap- pij, ir. D. Luteijn, zei gisteren te hopen, dat de aanvragen voor buitengewoon verlof van deze boe renzoons met de grootst mogelijke soepelheid behandeld zullen worden. De boeren hebben door de oogstml- sre van het afgelopen najaar en de aanhpudende regen van de laat ste maanden een enorme achter stand opgelopen bij de werkzaam heden voor het komende seizoen. Volgens de Directie Landinrichting in Zeeland moet nu nog ruim twee derde deel van de honderdduizend hectare landbouwgrond ingezaaid en bepoot worden. De tijd dringt, want voor het inzaaien van zomer- tarwe bijvoorbeeld is het al te laat. Bieten, aardappelen en bruine bo nen moeten uiterlijk in mei de grond in. Over het gehele zuidwes telijke kleigebied verspreid liggen nu nog vele percelen die nog zeker tot begin mei moeten drogen, eer de boer ze kan betreden. In landbouwkringen verwacht men, dat er dit jaar minder aardappelen, meer bieten en twintig procent meer gerst en bruine bonen gepoot of gezaaid zullen worden. De aar dappel begint zo langzamerhand een moeilijk artikel te worden. De pootgoedprijzen zijn met ruim hon derd procent gestegen. Vorig jaar betaalde de boer nog 45 cent voor een kilo. Dit jaar moet hij een gulden voor een kilo neertellen, zodat het aardappelpootgoed per hectare al duizend tot twaalfhon derd gulden gaat kosten. Omdat er maar veertig procent van de wintertarwe is gezaaid zal de boer toch proberen zijn bouwplan rond te krijgen door middel van het inzaaien van gerst. Een deel van de wintertarwe is uitgezaaid tussen de nog op het land liggende aardappelen. De tarwe zal nu een harde 'strijd om het bestaan' moe ten leveren met de aardappelen, die hun uiterste best doen de tarwe te overwoekeren. De boer zal deze aardappelwildgroei met dure mid delen moeten bestrijden. 'Strijd om bestaan' Volgens ir. Luteijn zal de opbrengst van de oogst van het komende seizoen niet eens zo heel veel beter zijn dan die van het afgelopen seizoen. Ook al blijft het groeizaam Losse 3-zits bank 1150.- Losse 2-zits bank 845.- Losse fauteuil 550. en onzer verslaggevers DHT Drie marechaussees i gistermiddag het hoofdkan- an de VVDM in Utrecht door- Zij hadden opdracht van het aar ministerie een pamflet in te nemen, waarin minister ing van defensie een 'maten- wordt genoemd. Dit naar ding van de weigering van abinet de koppeling van de aan het minimum-jeugdloon e houden. ikele WDM-bestuursleden te verhoord en de kantoor- ai grondig te hebben door- verlieten de marechaussees VDM-kantoor, met medene- van vijftienhonderd exempla- in het gewraakte pamflet. In- zijn echter al ruim twintig- I van deze pamfletten op de ;s in Nederland verspreid, ïoofdbestuur van de VVDM vanmorgen voor een nader bij de marechaussee in HAAG De kans dat de imende vervuiling van de een halt wordt toegeroe- is momenteel uiterst klein, internationaal overleg, dat t gevoerd door de landen door of waarlangs de Rijn unt, biedt momenteel wei- jerspectief op een spoedige itering. ter Westerterp (verkeer en staat) drukte gisteravond in weede Kamer de ernstige be- heid van de Nederlandse rege- uit over de geringe vooruit- die in het overleg over de wordt geboekt. Ook de toe van het Rijnwater vervult de Ing met grote zorg. tijnoverleg sleept zich al meer twaalf jaar zonder resultaat Nadat in 1972 het overleg de ministers van de Rijnoe- ïten werd gevoerd, leek een sing nabij, maar de afgelopen ir kwam alles weer op losse even te staan. Vanuit Zwitser- r ezen financiële problemen, Duitsland vreest dat door het isch gedrag de Westduitse in- ie zal worden benadeeld, ter- in Frankrijk bezwaren bestaan i de opslag van het zout uit de eer kalimijnen in grote ber- Met name het overleg over de pslag (de zoutbelasting van de ontstaat voor bijna de helft de kalimijnen) biedt volgens iter Westerterp weinig kans slagen. inige methode die Nederland staat, is volgens minister Wes- het internationaal overleg, •aarschuwde echter dat aan weg een einde kan komer. vóór november, wanneer de ;ers uiterlijk weer bijeen n komen, geen vooruitgang 'n bereikt, zal de Nederlandse ig zich opnieuw beraden. Tot heeft de regering zich steeds ntiëerd van andere stappen, bijvoorbeeld een procedure bij internationaal gerechtshof, de Tweede Kamer toonde zich verontrust over de situatie van lijn, die als alarmerend wordt bouwd. In een motie van de -er Van Leijenhorst, die mede idertekend door de Partij van tobeid, KVP, VVD. ARP, CPN, D'66, SGP en GPV. wordt die ntrusting kenbaar gemaakt en it aangedrongen op een spoedi- plossing. De PvdA bracht naar n, dat in een brief aan de oeverstaten door het Neder- se parlement een klemmend ep op die landen kan worden an om een oplossing voor de te zoeken. Utrecht verschijnen. De VVDM liet gisteravond in een verklaring weten het onderzoek te zien als een nieuw voorbeeld van de stelselmatige onderdrukking van de vrijheid van meningsuiting in de krijgsmacht. Met name voor de dienstplichtigen. Overigens kan de VVDM zich niet voorstellen, dat de gebezigde uitdrukking minister Vre- deling in het verkeerde keelgat zou schieten, gezien zijn uitlatingen in het geruchtmakende interview in Vrij Nederland vorig jaar en zijn uitspraak 'Laat ze maar klagen' over de VVDM. In het nu in beslaggenomen pam flet wordt uiteengezet, hoe de kwestie rond ,de wedde van dienst plichtigen in elkaar zit. Op de voorkant is een cheque afgebeeld, waarmee minister Vredeling zich verbindt aan toonder vijftien gul den uit te betalen. De achterzijde geeft uitleg aan deze chèque: op de betaaldag in april heeft elke sol daat vijftien gulden te weinig ont vangen. In januari kondigde defen sie met veel publiciteit, aldus de VVDM, aan, dat de wedde was op getrokken tot het peil van het mi nimumloon. In april echter, toen het jeugdloon met 1,7 procent werd verhoogd, ging de wedde niet mee omhoog. Minister Vredeling ver klaarde voor de radio, dat de ge lijktrekking op louter toeval berust te. De passage, die aanleiding Is voor het onderzoek luidt: 'Vredeling ma tennaaier'. Met deze in soldatentaal zeer gangbare term geeft de WDM aan, dat de houding van de minis ter van defensie en die van het kabinet beneden alle peil is. 'Belof te maakt schuld' en dat geldt ook voor een minister. Het is voor de VVDM volstrekt onaanvaardbaar, dat de economische moeilijkheden van dit kabinet over de ruggen van de soldaten worden opgelost. Trou wens, oplossen is hier niet aan de orde. Het gaat bij het optrekken van de wedde met 1,7 procent voor dit jaar om een bedrag van dertien miljoen. Dit volgens een schatting van defensie. Van een verslaggever DEN HAAG Prinses Margriet is met haar zoon Floris uit het Nij meegse Radboudziekenhuis ontsla gen en op het paleis Het Loo. terug gekeerd. De rijksvoorlichtingsdienst heeft dit gisteren meegedeeld. Commissaris Toxopeus: 'Aan staten geen verantwoording van burgemeesters' over benoeming GRONINGEN Mr. E. H. Toxo peus, commissaris der koningin van Groningen, weigert verantwoording af te leggen aan provinciale staten over zijn voordrachten voor benoe mingen van burgemeesters. Hij is het niet eens met zijn partijgenoot en collega mr. Geertsema, commis saris van Gelderland. Deze vindt een beperkte verantwoordingsplicht wel terecht; volgens hem is de functie van commissaris verschoven van primair rijksambtenaar naar primair behartiger van provinciale belangen. De benoeming van burgemeesters is volgens mr. Toxopeus echter een zaak van de minister. Provinciale staten' en ook gedeputeerden heb ben hier géén taak. De discussie kwam op gang door vragen van het socialistische sta tenlid Santema, die inhaakte op een discussie van vorig Jaar in de Tweede Kamer. Daarbij kwam tot uiting dat een commissaris geen verantwoording hoeft af te leggen aan de staten. Verboden is het ech ter ook niet. UTRECHT Werkgevers- en werknemersorganisaties in het bak kersbedrijf zijn het ln principe eens geworden over een CAO, die tot 1 april van het volgend jaar van kracht zal zijn. De overeen komst voorziet ondermeer in een loonsverbetering (los van eventuele prijsstijgingen) van 1.6 pet., een minimum-vakantietoeslag van 1.350 gulden en extra vakantiedagen voor werknemers van zestig jaar en ou der. De functieionen gaan omhoog, op basis van de op komst zijnde herstructurering van het bakkers bedrijf. Bouwbedrijven gaan samen HUIZEN De besturen van Slok ker gevestigd te Huizen en Reus- sink te Zutphen, gaan nauw sa menwerken door overname van aandelen Reussink door Slokker. Bouwbedrijf Reussink zal onder de zelfde naam als zelfstandige werk maatschappij binnen de Slokker- groep haar aktivlteiten voortzetten. De samenwerking waarover met de vakorganisaties overleg is ge pleegd heeft geen nadelige ge volgen voor het personeel. Er breken nu wondermooie dagen voor de winnaars van het Euro visiesongfestival Teach in aan. Hier lacht zangeres Getty na een verbintenis met een platenmaatschappij, omringt door haar trouwe trawanten. Eigentijds bankstel, met een houten, donkerbruin gebeitste, romp en bekleed met echt leder in midden-, donker- of roodbruin. Onverbeterlijk afgewerkt. En in een vormgeving die visueel extra ruimte geeft. Hoekkombinatie van 2-zits 3-zits bank Ook verkrijgbaar met normale rug 2-zits 3-zits bank Losse 3-zits bank 1695.- Losse 2-zits bank 1300.- Losse 2-zits bank 1475,- Losse 3-zits bank 1950.- Losse fauteuil 995.- Klassiek hoekbankstel. Bekleed met echt leder in antique finish, voorzien van lederen volants. Met een zitkomfort, in een vormgeving en met een perfekte afwerking die voor zichzelf spreken. Hoekkombinatie 2-zits 3-zits

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 17