Uw bank is op Koninginnedag en Bevrijdingsdag gesloten. Fly-rail-vakantie voor anglofiele zwervers Seen schrijfmachine op j mei: de Duitsers ekenden pas op 6 mei Allemaal op de fiets Toerisme Fietsdag (24 mei) met 36 routes Overleg CAO zeevarenden is afgebroken Buren op antiek-tour ADVERTENTIE Wij willen graag voorkomen banken op woensdag 30 april dat u tevergeefs bij ons aanklopt. (Koninginnedag) èn maandag Daarom herinneren wij u 5 mei (Bevrijdingsdag) gesloten eraan dat de kantoren van alle zijn. De gezamenlijke banken: algemene banken, coöperatieve banken, spaarbanken sdorf Paffertdorf rerr.bf fi fiwailer door Dick Ringlever gens niet meer dan vijf, zes gul den). Voeg daarbij de last van het gesjouw met koffers en het is duidelijk, dat dit zeker niet voor alle leeftijdsgroepen de meest ide ale manier is om vakantie te vie ren. Daar komt bij, dat devalue rend Engeland dan wel relatief voordelig horeca-faciliteiten biedt, ze zijn toch nooit zo voordelig als wanneer men boekt voor een 'all- in'-arrangement (dus Inclusief lo gies en maaltijden). Zelfs in de wat eenvoudiger hotels moet men voor een tweepersoonskamer toch al gauw zo'n 45 gulden betalen (zonder maaltijden). Goedkoper zijn veelal de 'bed and breakfast'- pensions (zo'n twaalf gulden per persoon voor logies en ontbijt), maar die te vinden eist wat speurwerk en met koffers in de hand komt daar niet iedereen even gemakkelijk toe. Reden voor de Airtour-organisatoren voor het nieuwe initiatief zeker geen mas sale belangstelling te verwachten. Een woordvoerder: 'We beschou wen het als een aanvullende va kantiemogelijkheid voor mensen, die gek op Engeland zijn, veel Vliegen naar Midlands; verder vrij sporen BINNENLAND-TOERISME PS11/RH13 Na de introductie, een paar jaar terug, van fly-drive of fly- sail-arrangementen (vliegen en verder rondtoeren in een gereserveerde huurauto resp. varen), komt er deze zomer voor het eerst ook een fly-rail- pakket (vliegen en sporen) op de markt. De primeur is van reisorganisator Airtour, die het arrangement brengt in samen werking met de Britse lucht vaartmaatschappij British Midland Airways en de Britse spoorwegen. De pakketten werden kaal aange boden, dat wil zeggen, dat men alleen de vliegticket en een Bri tish Rail-pas (voor onbeperkt sporen door het gehele verenigd koninkrijk) krijgt en dus zelf moet zorgen voor hotels en maal tijden. Dus alleen iets voor avon turiers, de vakantiegangers, die graag op eigen gelegenheid willen zwerven en dat, om wat voor re den dan ook, best met de trein willen doen (al was het alleen maar omdat het links autorijden voor velen ook niet alles is). Vrij baan De reizen vertrekken allemaal van Schiphol vanwaar men per vlieg tuig naar East Midlands Airport wordt gebracht, een kleine lucht haven in het hart van Engeland. Daar staat dan de bus klaar, die de toerist in een klein uur naar de stations van Derby, Leicester of Nottingham rijdt. En vandaar is men helemaal vrij te doen of te laten wat m?n wil, de British Rail-pas geeft vrij baan voor rit ten op alle trajecten (in totaal heeft het Britse spoor ruim 18.000 km rail, die 2357 stations met elkaar verbinden). Niet alleen op de locale lijntjes maar ook op het comfortabele en snelle (160 km per uur) Intercity-net. op de luxe Cornish Rivièra Express evengoed als op de Flying Scotsman, die dwars door de Schotse hooglanden gaat. Daarnaast kan de pas ook worden gebruikt voor een bootreis op Windermere In het merenge bied en op de ferry naar bet eiland Wight. Prijzen Öp zich is die pas niet nieuw. Al jarenlang is hij te koop voor bui tenlanders, die met het spoor een Britse vakantie willen vieren. Ze waren er (en zijn er nog steeds) in de vorm van 8-, 15- en 22- daagse abonnementen. Het nieuwe aan dit arrangement is echter, dat vliegreis en treinpas aan elkaar gekoppeld zijn en dus ook de reis niir Engeland ver zorgd is. Bovendien biedt het meer mogelijkheden ten aanzien van de tijdsduur: men is niet meer geboden aan 8, 15 of 22 dagen, maar kan kiezen uit 4- tot 22-daagse arrangementen, die in prijs variëren van 269 tot 447 gul den (als men eerste klas wil spo ren van 310 tot 543 gulden). Ter vergelijking: een treinpas sec voor 15 dagen kost 180 gulden (eerste klas 240 gulden) en voor 22 dagen 230 gulden (eerste klas 320 gulden). Het voordeel van het fly-rail-ar- rangement is dus betrekkelijk. Wie bijvoorbeeld zelf de overtocht regelt met de onlangs geopende bootdienst van de Olau Line (vanuit Vlissingen) is aanmerke lijk voordeliger uit (50 gulden re tour naar Sheerness bij Londen). Alleen zij, die niet acht uur op een boot willen zitten en de voor keur geven aan een comfortabel vliegreisje van nooit meer dan anderhalf uur zullen over die ex tra kosten kunnen heenstappen. Hindernissen Vakantiegangers, die per spoor op avontuur gaan, zullen trouwens meer hindernissen moeten nemen. In de eerste plaats moeten zij zelf hun logies regelen (bij vertrek uit het ene hotel al reserveren voor de volgende plaats), maar ook zullen zij er rekening mee moeten houden, dat bij de stations geen organiserende reisleider klaar staat om hen naar het hotel te begeleiden (een tax' van station naar hotel kost doorgaans overi- In samenwerking met een groot aantal VW's en de Nederlandse Rijwiel Toer Unie houdt de ANWB zaterdag 24 mei weer haar grote landelijke fietsdag. Daar voor zijn - over het hele land verspreid - 36 toeristische routes uitgezet in lengte varlënd van 25 tot 35 km. Wie de routes goed uitrijdt en behalve bij start en finish ook bij twee rustpunten onderweg de routebeschriving laat afstempelen, krijgt een speldje. Zij. die ook vorig Jaar aan deze fietsdag deelnamen (ongeveer 20.000) krijgen een aanhangspeld. Over de startplaatsen worden In lichtingen gegeven door de grote VW-kantoren en de ANWB. Daar kan men vanaf 17 mei tevens voor een rijksdaalder een route beschrijving krijgen. Daarin ls ook een prijsvraag opgenomen (hoofdprijzen: elf fietsen). Gestart kan worden tussen 9 uur 's morgens en één uur 's middags. Feest in Geuldal Buren, het oude vestingstadje aan de Korne (zijrivier van de Llnge) viert zijn jaarmarkt op 10 mei met een groots folkloristisch festijn, waarvan de opbrengsten bestemd zijn voor de restauratie van de St. Lambertuskerk. Dat alles in het kader van het monumentenjaar (toe passelijk, want Buren heeft nogal wat antieks binnen zijn wallen). Behalve een antiekmarkt kan de bezoeker er demonstraties van tien tallen oude ambachten en een archeologische tentoonstelling zien. Daarnaast worden taptoes en concerten gegeven, terwijl op verscheidene podia folkloristische muziek- en dansgroepen optreden (onder meer uit Roemenië, Rusland, Turkije, Joegoslavië en Israël). De markt wordt opengeschoten met een 16de eeuws kanon. 0/RHltjw/KWARTET VRIJDAG 25 APRIL 1975 askowitz salueerde, prins stak sigaret op GENINGEN De gelagkamer in Hotel 'De Wereld' te Wageningen, waar de Duitsers dertig jaar iden capituleerden, is gerestaureerd en wordt op 5 mei door prins Bernhard heropend. Generaal skowitz ondertekende de voorwaarden op 6 mei, dus niet op vijf mei, welke dag sinds 1945 onze lonale bevrijdingsdag is. De oorzaak hiervan lag in een kleine moeilijkheid van praktische aard: Maandag" beraad Canadese generaal Foulkes had op 5 mei geen schrijfmachine ter beschikking. K>r Jac Lelsz (ADVERTENTIE) I Zelf uw fiets onderhouden? Al Dat kan heel gemakkelijk met behulp van 't boekje "Fietsverzorging". Tientallen pagina's vol duidelijke onderhoudstips en reparatie-adviezen; vele foto's en technische illustraties. Maak 16.50 (incl. btw en verzendkosten) ^■4 over °P postgiro 234567 tnvstichting: fiets!.A'dam gkm gm* en u ontvangt JQ de nieuwste druk thuis. wordt de vijfde mei be- luwd als de dag van de capitu- want toen ontmoetten de ge erden en de Duitsers elkaar het eerst tn 'De Wereld'. Ge- al Blaskowitz, bevelhebber van 25ste Duitse leger, zei bij die genheid de voorwaarden te paarden, zij het dat hij wat snktljd vroeg om zijn troepen de hoogte te stellen. Generaal kes, de commandant van het e Canadese legercorps, stond dat toe. en door de gemeente Wagenin- uitgegeven herdenklngsbrochu- 'oor de scholen staat dat Foul- B1 askowitz op een gegeven ïbllk attendeerde op de aanwe- eld van prins Bernhard. Blasko- bleek niet te weten wie de is was, maar zodra Foulkes het uitgelegd had, sprongen de sers in de houding. De Prins roordde op het eerbetoon met aansteken van een sigaret. laten gebied de plek waar de capitulatie tsvond, stond al in 1707 een ment, dat 'De Waerelt' heette, r in zijn huidige vorm dateert gebouw van 1856. Het gebeurde omdat de Duitse generaals zo- ïde maar een kort stuk door ljd gebied behoefden te rijden, ïrbarmelijk door het oorlogsge- geteisterde streek in Wage- en zelf waren slechts twaalf en niet beschadigd was ge- door de bevolking verlaten. Op esailles behoefde dus niet te len gerekend. De keuze viel er op omdat generaal Foulkes de n wel aansprak, heeft er lang naar uitgezien De Wereld' als capitulatiemo- ent verloren zou gaan. Wage- se voormalige burgemeester, M. de Niet, deed vele pogingen, steeds strandden op de finan- Pas enkele Jaren geleden kwam en kentering, onder meer nadat It de Tweede Kamer een motie n, nadat het Auschwltz-comité lrong op behoud en nadat de missie samenwerking verzets- nisaties' geprotesteerd had. Op toart 1973 zegde CRM-staatsse- irls Vonhoff toe dat De Wereld blijven bestaan. sn nood restauratiekosten ongeveer erhalf miljoen gulden wor- betaald door het rijk, de pro- Ie Gelderland, de gemeente eningen en de Landbouwhoge- >ol. De hogeschool ls eigenaar al het grootste gedeelte van het blijven gebruiken. Het wordt n 1976 vóórdat de ruimten voor logeschool klaar zijn. Be historische gelagkamer wordt situatie van 5 mei 1945 zoveel elljk gereconstrueerd. Wagenin- heeft een aantal attributen zorg bewaard. Het meubilair afkomstig van de Prins Hen- Stichting uit Egmond aan Zee, bejaardentehuis voor zeelieden, bejaarden waren namelijk naar eningen overgebracht en 'De eld' was ten behoeve van hen irderd. BIJ de Wagenlngse stad- brand van enkele jaren geleden de stoelen en de tafel verloren an. Maar geen nood, zegt men Wageningen nu, want de Prins drtk Stichting heeft nog wel lg van dit soort stoelen en we eigenlijk niet eens precies e ervan destijds zijn gebruikt, anwezigheid van vele autoritei- ook ambassadeurs uit ver- Uende landen zal prins ïhard op 5 mei de capltulatie- waarin men zich voorstelt in toekomst telkens rond die da- een korte, steeds andere, maar De onderhandelingen over de capitulatie in de gelagkamer van hotel De Wereld, dat in de oorlog werd gevorderd ten behoeve van de bewoners van het bejaardentehuis de Prins Hendrik Stichting uit Egmond aan Zee. Links ondermeer prins Bernhard en de Cana dese generaal Foulkes; rechts in het midden de Duitse generaal Blaskowitz. Capitulatiezaal gerestaureerd in Wageningen altijd toepasselijke expositie te houden, officiëel heropenen. Hij legt een krans, neemt een défilé af van veertig uit de tweede wereldoorlog daterende militaire voertuigen en ontvangt een eerste exemplaar van een enveloppe, die op een naast 'De Wereld' liggend militair veldpost- kaïitoor van een speciaal eendags- stempel is "oorzien Wageningen heeft ter viering van de dertigste bevrijdingsverjaardag een uitgebreid herdenkingspro gramma samengesteld. Hiertoe be hoort ook een tussen kwart over elf en kwart over twaalf door de NCRV uit te zenden dienst vanuit de Gro te Kerk. waarin ds. J. Overduin spreekt over 'Herdenken, heeft het nog zin?'. Tot nu toe hebben hon derden gemeenten voorts meege deeld in de nacht van 4 op 5 mei het traditionele Wagenlngse bevrij dingsvuur. dat oorspronkelijk uit Normandië komt. te laten halen. Dat gebeurt door 1250 estafettelopers. De eerste gemeente, aan wie het door burgemeester mr. J. van Huis zal worden uitgereikt, is ditmaal Monnickendam. Van onze sociaal-economische re dactie ROTTERDAM De vakbondsver tegenwoordigers van de zeevaren den hebben de onderhandelingen over de CAO afgebroken om met de leden overleg te plegen. Knelpunt in het overleg ls een studie over de invoering van een nieuw belo ningssysteem per 1 mei. De federatie van werknemersorga nisaties in de zeevaart vindt dat de nadruk van de beloning voortaan moet vallen op het aantal dienstja ren in plaats van op de rang of functie. Tevens moeten de gages In de lagere rangen belangrijk worden opgetrokken. De reders zijn wel be reid tot deze studie zonder zich evenwel te willen uitspreken over de richting hiervan. Vooruitlopend op de Invoering van het nieuw beloningssysteem willen de zeevarenden per 1 mei een toes lag op de gages van die officieren, die de dupe zijn van promotiestil stand. Voorts willen zij een hogere beloning voor officieren in lagere rangen en voor de scheepsgezellen. De rederijen willen behalve de prij scompensatie niet verder gaan dan een gage-verhoglng van 1.5 pro cent. De zeevarenden zullen zich maan dag in Rotterdam beraden. Tijdens dit beraad zal ook de rest van het eisenpakket aan de orde komen. De belangrijkste punten daaruit zijn: een prijscompensatie met een vloer van 185 gulden per procent prijs stijging. een vakantietoeslag van 7.5 procent met een vloer van 1400 gulden, een toeslag van tien pro cent bij een reisduur van meer dan drie maanden en uitbreiding van het periodiek verlof van zeevaren den van vijftig jaar en ouder. Hotel De Wereld in Wageningen zoals het er nu uitziet. Uitwendig is er niet erg veel veranderd. Een serre-party werd na 1945 gesloopt. Ook De Wereld was door de beschietingen gehavend. Naderhand is het hotel opgeknapt en was het vele jaren als restaurant in gebruik. De WV Het Geuldal, de oudste in ons land, bestaat dit jaar 90 Jaar en laat dat tot oktober ook mer ken. Er zijn tal van festiviteiten voorbereid (met veel muziekkorp sen en feestconcerten. terwijl op 9. 10 en 11 mei honderden Neder landers met de naam Valkenburg worden ontvangen. Vijftig echtpa ren met die naam zijn zelfs drie dagen de gast in hun naamplaats. Ter gelegenheid van het jubileum is naast de hotel- en penslongids een wegwijzer uitgegeven, waarin alle bezienswaardigheden van Valkenburg en omgeving zijn op genomen (aanvragen: 04406- 13364.). De kathedraal van Lincoln in de Midlands: maar één van de vele bezienswaardigheden in openlucht-museum Engeland. willen zien. maar dat niet met de auto willen doen'. 9 Neem op zo'n treinreis zo wei nig mogelijk bagage mee: elke koffer betekent een extra last. Wie niet op een paar gulden hoeft te letten doet er het best aan een eerste klas treinpas te kopen. Vooral in het hoogseizoen zijn de meeste treinen nogal goed bezet (om niet te zeggen vol), zodat men altijd beter uit ls In het pluche van de eerste klas. O Wie wel sporend door Enge land wil. maar geen fly-rall-ar- rangement wenst, kan voor de British Railpass terecht bij het Brits verkeersbureau ln Amster dam (Leidseplein 5) en bij som mige reisbureaus. De pas is niet ln Engeland zelf verkrijgbaar. Jongeren van 14 tot en met 22 jaar kunnen een speciale Youth Pass krijgen (8 dagen kost dan 80 gulden, 15 dagen 120 gulden). Weet men niet precies wan neer men in Engeland op de trein stapt, dan kan men (alweer: ln Nederland) een speciale voucher kopen, die dan in Engeland kan worden ingeruild tegen een trein pas. Kamperen duurder Kamperen ln Nederland wordt dit jaar 10 tot 15 cent per persoon per nacht duurder en voor een staanplaats voor de caravan zal 20 tot 30 gulden per jaar meer moe ten worden betaald. Dit Is een gevolg van het feit, dat de minis ter van economische zaken cam pinghouders heeft toegestaan de zuiveringslasten door te bereke nen in de prijzen. De Recron, organisatie van recre atie-ondernemers. is er niet ge lukkig mee. 'Het kamperen ln Ne derland wordt zo duur, dat je het woord sociale recreatie bijna niet meer kunt gebruiken. Vorig jaar kregen we de toeristenbelasting en nu de zuiveringslasten weer. Het kamperen wordt op die ma nier een dure aangelegenheid', al dus een woordvoerder van de ver eniging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13