Nieuwe gezichten in Oranje-selectie rwente is rijper geworden' Hockeyteam: verjonging komt te Twente mogelijk in Rotterdamse 'Kuip' Feyenoord biedt Schoenmaker meer smaer, Kist, Everse, Van Kraay en Zuidema FC Twente Rinus Michels Noodlanding Dispensatie Forse premies nnis Weisweiler over toekomstige tegenstander in UEFA Cup: Rotterdammer wil toch nog weg Lasa leider in Ronde van Spanje Anatoli Karpov gehuldigd Schrijvers wacht op behandeling 2 Gerard Reve - Ik had hem lief f 14,90 3V. L. Marchetti /J. D. Marks - De CJJL en de «pionagecultu» 24,50 4 Ton Koot e.a. - 6 Hammond Innes- De angst van het verraad 112,50 7Alistair MacLean - Stoptrein naar Fort Humboldt 14,90 8 Leeuwenhoek: 'Ik begrijp het volledig, maar nu zijn ze in feite te laat' NTREAL S? f/KWARTET VRIJDAG 25 APRIL 1975 SPORT PS13/RH11 onze sportredactie T Bondscoach George Kno- beeft gisteren de namen van tstien spelers bekend gemaakt, leel uitmaken van de selectie het nationale elftal dat op 30 in Antwerpen tegen België It. Bij deze zestien zijn vijf we namen: Jan Everse (Feyen- I, Adrie van Kraay (PSV), Jo- Zuidema (FC Twente), Kees en Bobby Vosmaer (AZ'67). olledige selectie bestaat uit de ende spelers: Jan Jongbloed Amsterdam), Piet Schrijvers, I Krol, Wim Suurbier (Ajax), Rijsbergen, Jan Everse, Wim en, Wim van Hanegem enoord), Adrie van Kraay, van der Kuylen (PSV), Frans sen, Johan Zuidema (FC nte). Jan Peters (NEC), Kees Bobby Vosmaer (AZ'67), Rob ienbrink (Anderlecht). jllende afwezigen in deze selec- n vergelijking met het wereld- pioenschap van vorig jaar, zijn n Cruijff, Johan Neeskens, Arie en Johnny Rep. De twee Bar- ia-spelers, Cruijff en Neeskens en geen vrijaf van hun club at er voor 1 mei een wedstrijd de Spaanse competitie tegen e staat geprogrammeerd, een laatste poging van KNVB- ourslid Henk Burgwal om de Johannen alsnog vrij te krij- voor de vriendschappelijke in- ind tegen de Belgen, heeft nsdag schipbreuk geleden. Haan ontbreekt, nadat hij de moeilijkheden met Ajax- ager Hans Kraay buitenspel m te staan. Johnny Rep heeft spelers zijn op een enorme manier afgegaan. Leeds heeft gewonnen door gewoon beter te spelen. Barce lona was zeer slecht. Het domineer de een enkele keer, als Leeds even wat verslapte. Vooral in de aanval was Barcelona zwak omdat het nauwelijks een manier wist te vin den om door de Engelse defensie te komen'. Het blad noemde Johan Cruijff 'absoluut negatief. Li het blad 'Marca' stond dat Bar celona leek op een op drift geraakt schip, nadat Leeds de leiding had genomen. De doelman van Leeds, Stewart, werd algemeen geroemd. Alle schrijvers waren het er over eens, dat Rinus Michels gefaald had als coach door een niet méér aanvallende ploeg in het veld te sturen. BOBBY VOSMAER in selectie zich de afgelopen maanden niet waar kunnen maken. MADRID De Spaanse dagbladen hebben gisteren behoorlijk fors uit gepakt tegen Rinus Michels, coach van Barcelona, dat woensdag door Leeds United werd uitgeschakeld voor de Europa Cup. Gerardo Gar cia schreef in 'As': 'Michels en zijn TURIJN Terwijl de bitterheid ten opzichte van Juventus over heerst, zwaaien de Italiaanse kran ten FC Twente alle lof toe voor de twee overwinningen op de Italiaan se voetbalkampioen in spé. De 'Gazzetta dello Sport' schreef dat Jucentus misschien wat pech had toen het enkele fraaie kansen niet wist te benutten, 'maar de uit schakeling was voornamelijk het gevolg van het feit dat Juventus over een verkeerde voorhoede be schikte en FC Twente op atletisch gebied superieur was'. Toen Twente het enige doelpunt had gemaakt, aldus de krant, 'was de Italiaanse ploeg al psychologisch in de vernie ling gegaan'. De Milanese 'Corriere della Sera' concludeerde uit deze overwinning dat het Nederlandse en ook het Duitse voetbal thans toonaan gevend waren. Door de snelle Ne derlandse treffer, 'duurde de wed strijd maar toen minuten'. 'La Stampa' zwaaide FC Twente ook veel lof toe. De ploeg had praktisch en weldoordacht gespeeld. Ook het teamverband werd ge roemd. Dit alles toonde duidelijk aan, waaraan het de Italianen had ontbroken. 'Complimenten Twente, jullie hebben de finale verdiend', aldus La Stampa. LONDEN Het vliegtuig waar mee de spelers van de Engelse ploeg Leeds United terug vlogen van Barcelona heeft gisteren een noodlanding gemaakt op het Lon- dense vliegveld Heatrow. De Boeing 727 kon niet in Yorkshire landen omdat de piloot bemerkte dat er problemen waren met de banden van het landingsgestel. Daarop werden op Heathrow maatregelen genomen voor een noodlanding, die zonder ongeluk ken verliep. KIEV De Russische voetbal bond heeft Dinamo Kiev, finalist in het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars dispen satie gegeven voor de nationale competitie. Men wil de spelers, die ook voor het merendeel het nationale team vormen, niet te zwaar belasten in de maanden april en mei. De eerste competitiewedstrijd te gen Ararat Jerevan, die zondag zou worden gespeeld, is, aldus Sport Zürich, van hogerhand ver plaatst naar 7 mei. De Oekraïners spelen op 14 mei in Basel de finale tegen Ferecvaros. Tot eind mei behoeft Kiev slechts drie wedstrijden voor de competitie te spelen, het duel tegen Jerevan meegerekend. Mtinchen Voor Bayern waren de halve finales van het Europese bekertoernooi de laatste kans - net als voor Leeds United en Bar celona trouwens - volgend seizoen Europa Cup-voetbal op topniveau te spelen. Voorzitter Wilhelm Neudecker heeft zijn spelers tot het uiterste willen stimuleren om de finale te bereiken. Daarom zei hij vlak voor de wedstrijd in de kleedkamer: 'De overwinningspre mie bedraagt vanavond niet 15.000 mark per speler, maar 20.000'. Een gebaar dat 'er af' kon, want Bayern haalde met zijn wedstrijd tegen St. Etienne uit recette en tv-rechten een bedrag dat ongeveer 1.200.000 mark bin nen. Na de wedstrijd vertelde Neudec ker: 'Ik moet alle spelers lof toe zwaaien. Er is verschrikkelijk hard gewerkt, vooral door Gerd Miiller, die zich het vuur uit de schoenen heeft gelopen om kan sen te krijgen, maar helaas de pech had niet te kunnen scoren'. (ADVERTENTIE) nze speciale verslaggever JN 'In taktisch opzicht is de discipline toegenomen bij ■wente. Tegen Juventus liet men zich geen moment uit het halen. Bovendien zit er in vergelijking met enige jaren ge- meer voetbal en beweging in deze ploeg'. Het was na Juven- FC Twente de reactie van Hennis Weisweiler trainer van sia Mönchengladbach, de club die FC Twente op 7 en 21 mei finale van het toernooi om de UEFA-Cup ontmoet. iiler kon eergisteren nog Ijdig aanwezig zijn in Juven- tadio Comunale', aangezien irussia zich een dag eerder al n finaleplaats had verzekerd. ]k was de vermaarde West club al twee weken geleden :r van de eindstrijd, want in ste halve finale werd FC Am- bedwinger FC Köln op ei- Ètrein met 13 geklopt. De en werkten de thuiswedstrijd ernieuwe winst (10) maar atig voetbal af. eller beaamde in Turijn dat weede duel kwalitatief niet as geweest, maar stelde niet rechte, dat het treffen tussen ide Westduitse equipes van belang meer was. Temeer FC Köln zwaar gehandicapt start verscheen: Flohe, Sim- Dieter Müller, Schumacher, Zimmermann en Strack iken op he appél, ns dat die minder goede beurt orussia MG tegenstander FC zand in de ogen zal strooi- te verwaarlozen. Twente's Anton 'Spitz' Kohn was er ituige van, op welke superieu- anier Borussia in de eerste finale FC Köln opzij zette. 'Borussia speelde toen erg Vooral de Ausputzer, Witt- Imponeerde. Hij is zo'n ver- die bij aanvallende acties eper van de tegenpartij onder neemt en weer op het mid- terug is, wanneer die keep- :n later uittrapt. Ik vond Bo beter dan drie jaar geleden.' en Weisweiler kunnen die ijking tussen de kracht van drie jaar geleden maken, alen beide teams elkaar drie nen geleden in hetzelfde UE- ptoernooi ontmoetten. Borus- önchengladbach bereikte toen )ste van FC Twente de finale, overigens van Liverpool Tijdens de eerste wedstrijd lönchengladbach kwam het eertijds tot grote moeilijkheden. FC Twente verloor zichzelf in een cha otische wedstrijd, hetgeen onder meer leidde tot een rode kaart voor Rene van de Kerkhof en een pe nalty tegen toen doelman Piet Schrijvers bij een uittrap de bal in het gezicht van Jupp Heynkes drukte. Weisweiler herinnert zich de wed strijd nog als de dag van gisteren maar zegt: 'Wat daar toen is ge beurt, zal nu zker niet meer gebeu ren. Tenslotte zijn de Van de Kerk- hofs vertrokken bij FC Twente. Dat scheelt wel in de snelheid bij die ploeg. Maar in totaal vind ik FC Twente een veel rijpe re club ge worden.' Met Borussia als tegenstander heeft Spitz Kohn zijn zin gekregen. De Luxemburger: 'Ik heb een West duitse club zo laat mogelijk in het toernooi gewenst. Wat dat betreft werd het tijd. We zijn trouwens niet bang van Borussia MG. On danks het feit dat het een erg sterke club is. We moeten het Ne derlandse voetbal tenslotte niet on derschatten. FC Twente heeft in dit toernooi vrijwel allemaal topclubs uit sterke landen uitgeschakeld: Ipswich Town, RWDM, Dukla Praag. Velez Mostar en Juventus. Dat is typerend voor de kracht van Nederlandse clubs: de nummer vier van Nederland schakelt de kampi oen van Italië uit.' Borussia Mönchengladbach heeft een goede kans op het kampioen schap in de Bundesliga. Met nog zes wedstrijden voor de boeg staat de club op de eerste plaats met een voorsprong van twee punten op FC Köln en Hertha BSC en drie pun ten op Eintracht Frankfurt en Kic kers Offenbach. Overigens verloor Borussia de laatste competitiewed strijd met 2--1 van George Kess- ler's Hertha BSC. De club die vroeger op de naar Real Madrid vertrokken Günther Netzer steunde telt talrijke interna- Hennes Weisweiler tydens de training van Bora ssia met doelman Kleff tioals, doelman Wolfgang Kleff, Berti Vogts, Reiner Bonhof, Detmar Danner, Herbert Wimmer, Jupp Heynkes. Tegen FC Köln speelde Borussia in de volgende opstelling: Kleff. Vogts, Surau, Wittkamp, Bonhof, Danner, Simonsen Wim mer, Stielike, Jensen, Kulik, Heyn kes. FC Twente ontmoet Borussia MG op 7 mei eerst in West-Duitsland. Borussia wijkt uit naar het Rhein- stadion van het nabijgelegen Dus- seldorf dat 65.000 toeschouwers kan herbergen en bijna een twee maal zo grote capaciteit heeft als het eigen stadion. Wellicht een voor deel voor FC Twente. Allereerst zal nu een omvangrijker Twents legi oen kunnen uitrukken en boven dien blijft men nu bespaard voor deze sfeerrijke arena, die Borussia's Böckelberg-stadion is. Kohn even wel: 'Voor onze supporters is het natuurlijk leuk, maar voor mij maakt het verder weinig uit, waar er wordt gevoetbald.' MATTY VERKAMMAN ENSCHEDE FC Twente overweegt zijn thuiswedstrijd tegen Borussia Mönchengladbach, het tweede finaleduel voor de UEFA Cup, in het Feyenoord stadion in Rotterdam te spelen. De accommodatie van FC Twente is eigenlijk ongeschikt voor dit soort wedstrijden. Het terrein is bepaald niet schitterend verlicht, de bezoekerscapaciteit is erg beperkt en ook andere faciliteiten zouden aangepast moeten worden voor een wedstrijd op dit niveau. FC Twente vindt echter ook dat het de eigen supporters niet te hard voor het hoofd mag stoten door hen te dwingen naar Rotterdam te reizen. De Twentenaren zullen de komende dagen over deze zaak onder meer overleg plegen met het gemeentebestuur van Enschede. Inmiddels was al bekend dat Borussia Mönchengladbach zijn thuiswedstrijd niet in het eigen Böckelberg stadion speelt, maar in het grote Rhein stadion in Dusseldorp. Van onze sportcorrespondent ROTTERDAM Feyenoord heeft de 27-jarige Lex Schoenmaker tot grote verrassing van de betrokkenen een tweejarig contract aangeboden, dat zelfs financieel iets aantrekkelijker is dan de nog lopende verbintenis. Niettemin is de Feyenoorder vastbeslotener dan ooit om het hem aangeboden contract niet van zijn handteke ning te voorzien. Schoenmaker: 'Feyenoord kan doen en laten wat het wil, ik wil nu absoluut vertrekken. Zo'n plezierige periode heb ik niiet achter de rug. Het enige wat ik wil is voetballen en niet op de reservebank zitten'. GRANADA De Spanjaard Miguel Maria Lasa is winnaar geworden van de tweede etappe van de Ron de van Spanje, de 'Vuelta'. Lasa nam door die zege ook de eerste plaats in het algemeen klassement over van de Belg Roger Swerts. De tweede etappe kende tot kort voor het einde een weinig opwin dend verloop. Eerst kort voor de finish ontstond er door een be klimming beroering in het peloton dat in enkele delen uiteen viel. Kort voor de eindstreep slaagde La sa er in alleen weg te komen en een voorsprong van tien seconden te nemen. Tweede etappe: 1. Lasa (Sp) 4.04.10, 2. Perurena (Sp) op 1 sec., 3. Viejo (Sp) op 5 sec., 4. Kuiper (Ned) op 8 sec, 5. Rego (Port zt, 6. Abillelra (Sp) zt, 7. Martins (Port) zt. 8. Manzaneque (Sp) zt. 9. OM va (Sp) zt. 10. Torres (Sp) zt. 11. Ocana (Sp) zt. 12. Swerts (Belg) zt. 13. Wesemael (Belg) op 13 sec. 14 Mendes (Port) zt. 15. Crepaidi (It) zt. 16. Puente (Sp) zt. 17. Koken (Ned) zt. 18. Perletto (It) zt, 19. Medina (Sp) zt. 20. Lazcano (Sp) zt. 37. Prinsen (Ned) op 30 sec. 40. Van Katwijk (Ned) zt. 54. Den Hertog (Ned) op ol sec. 69. Smit (Ned) zt. 70 Poppe (Ned zt, 85 Huizebosch (Ned) op 1 min. 52 sec. Algemeen klassement: 1. Lasa 6.02.03. 2. na z.t., 7. Pedro Torres (Spa) 6.02.49, Mendes 6.02.51, 9. Wesemael 6.02.52. 10. Kuiper z.t. 11. Jose Manuel Puente (Spa) z.t.. 12. Luc Leman (Bel) 6.02.53. 13. Koken 6.02.54. 14. Gulseppe Perletto (I- ta) z.t.. 15 Ocana 6.02.57. 32. Van Kat wijk 6 03 19. 48. Prinsen 6.03 37. 54. Poppe 6.03 42. 55. Den Hertog 6 03.43. 62. Smit 6.03.49. 83. Hulzenbosch 6.04.52. MOSKOU De president van de wereldschaakbond (FIDE), prof. dr Max Euwe heeft in Moskou aan de 23-jarige Anatoli Karpov de me daille uitgereikt, die behoort bij de wereldtitel schaken. Karpov die we reldkampioen werd nadat de Ame rikaan Bobby Fischer had gewei gerd zijn wereldtitel te verdedigen, is nu officieel tot wereldkampioen gekroond. Prof. dr. Euwe overhandigde Kar pov de kleine gouden medaille, die op een kussen van licht-blauw flu weel lag en noemde de Rus 'een waardig kampioen'. Karpov die diep onder de indruk van de ceremonie was, sprak in zijn dankwoord ten overstaan van afgevaardigden uit 15 landen de wens uit dat hij in de drie jaar dat hij 'zou regeren, aan wedstrijden zou kunnen blijven meedoen'. Hij zei o.a.: 'Ik zal overal wedstrij den spelen, zowel in eigen land als over de landsgrenzen'. Ook Wim Rijsbergen, Theo de Jong en Peter Ressel hebben te kennen gegeven dat zij liefst naar een an dere club zouden vertrekken. Peter Ressel: 'Vandaag heb ik een ge sprek met manager Guus Brox om te vTagen in hoeverre Feyenoord bereid is me te laten gaan. Ik moet zeggen, dat ik niet eens zo'n slecht contract aangeboden heb gekregen. Maar nogmaals als er een gunstig aanbod komt, stap ik op.' ZEIST Ajax-doeman Piet Schrij vers zal pas vandaag weten wat de gele kaart die hij zondag tegen de Graafschap opliep hem voor straf zal opleveren. De zaak wordt dan mondeling behandeld. De straffen die de tuchtcommissie van de KNVB gisteren uitdeelde zijn: Heerenveen: N. Golyanin een wedstrijd onvoorwaardelijk en een boete van 150. Go Ahead: M. P.iardekoper een onvoorwaarde lijk en 75,- met mogelijkheid tot verweer tegen de omzetting van een lopende voorwaardelijke straf. NEC: J. van der Wart hangende de uitspraak uitgesloten van deel neming aan wesstrijden. Willem II: A. Damsma, een onvoorwaardelijk en 100,- boete. Ruud Suurendonk van AZ'67 kreeg een boeking. (ADVERTENTIE) De wereld In oorlog 124,50 De glorie van Amsterdam f59,50 Elsevlers Stenenglds f 19,90 Elsevlers Groot drankenboek f32,50 9 Elsevlers Gids van de zangvogels f 17,90 Theun de Winter tij Human interest f14,90 Verkrijgbaar bij elke boekhandel Hockey de stand van zaken ruim een 'oor de Olympische Spelen van in Montreal? Uit de voorgaande 'len in deze vijfdelige serie is (en dat veel bonden eerst dit luidelijk naar de Spelen toe zijn werken. In een aantal gevallen lat te laat. aag het laatste deel uit deze se- 'aarin nog een aantal team- en aan de beurt komen. De voor- Se vier artikelen stonden in ^-Kwartet van 11, 12, 15 en 19 HOCKEY: De hockeybond stond na de vierde plaats in München voor een di lemma. Moest men doorgaan met de suc cesformatie van 1972 of moesten er ge leidelijk aan jongere hockeyers ln de selectie worden opgenomen? Men koos in eerste instantie voor het eerste en dat blijkt nu, een jaar voor Montreal fataal te worden. Er was één sterk argument om te kiezen voor het handhaven van de oude selectie: het WK 1973 in Amstel veen. Leeuwenhoek nu: 'Ik begrijp dat volledig. Amstelveen was sportief en organisato risch een enorm succes. Maar die wereld titel heeft wel het nadeel gehad dat er de jaren daarop te weinig doorstroming was. Nu zijn ze in feite te laat'. Na Amstelveen stopten inderdaad enkele oudere spelers, maar die werden in eerste instantie vervangen door routiniers, die eerder gezegd hadden te stoppen, maar toch weer wilden spelen. De echte ver jonging kwam pas dit jaar en de gevol gen waren in Kuala Loempoer desastreus. Slechts met de grootste moeite kon een plaats bij de volgende WK worden ge haald en de automatische plaatsing voor Montreal veilig worden gesteld. Deze zomer gaat de verjongde ploeg (al of niet onder leiding van de inmiddels toch we! omstreden coach Tania) naar Montreal om tijdens het pré-Olympisch toernooi te wennen aan het kunstgras dat de Canadezen willen invoeren. De Waterpolo ploeg lijkt te weinig tijd te hebben de desillusie van Kuala Loempoer te boven te komen. met de nodige routine. Die kwalificatie is overigens nog een zeer onduidelijke zaak. want de internationale volleybal federa tie heeft zich nog niet uitgesproken over de manier waarop de ploegen tot de Spelen zullen worden toegelaten. Volleybal VOLLEYBAL De NeVoBo is een van de weinige bonden die - noodgedwongen een drastische verjonging doorvoerde in de afgelopen jaren. Onder leiding van de enthousiaste bondscoach Krysik werd ge werkt met een ploeg piepjonge spelers, die een belofte inhielden voor de toe komst. De jongste resultaten in het toer nooi om de Spring Cup, een achtste plaats, hebben de bond echter tot een andere gedachte gebracht. Om toch een enigszins acceptabele kans te hebben op kwalificatie wil men nu toch weer terugvallen op oudere spelers WATERPOLO: Het wereldkampioenschap in Cali (Colubia) van 18 t/m 27 juli geldt tevens als kwalificatie voor de Spe len. De eerste acht landen worden auto matisch geplaatst. Normaal gesproken behoort Nederland daartoe. Geleidelijk aan is ln de waterpoloploeg jong bloed gepompt. De Joegoslavische bondscoach Ivo Trumblc bereikte met deze nog oner varen ploeg een verrassende vierde plaats tijdens het EK in Wenen. Zowel het NOC als de zwembond zijn uitermate verguld met de werkwijze van Trumbic. Zwem- bondvoorzïtter Van der Krol: 'Die man heeft het volste vertrouwen van ons'. Trumbic zelf ls ambitieus maar moet nog wennen aan de Nederlandse maatschap pij Onlangs nog gaven Wim en André Hermsen (twee van de grootste routi niers) te kennen dat zij met topwaterpo- lo stopten omdat zij geen tijd meer hadden door studie en werk. Trumbic, gewend aan de socialistische maatschap pijstructuur ln Joegoslavië, waar alle sportlieden grote vrijheden genieten, krijgt voortdurend te maken met af schrijvingen wegens maatschappelijke omstandigheden. Dat geeft problemen, maar desondanks traint Trumbic drie tot vier maal in de week ln Bussum en Amersfoort de nationale selectie met en- 'housiasme. Het NOC verwacht veel van deze ploeg. Leeuwenhoek: 'Vorig jaar is gebleken dat we nauwelijks minder zijn dan Joegoslavië of Rusland. Eigenlijk is alleen Hongarije nog te sterk, maar daaronder volgt een grote groep waarbij Nederland hoort'. De hockeyers wachtten met verjon ging tot na de door Nederland ge wonnen (op de foto Nico Spits en André Bolhuis) strjjd om de wereld beker in Amstelveen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11