(S zetter sraël Inder druk Chileense junta hengelt vergeefs naar kapitaal 'Tsj echoslowakij e leeft in pseudo- geschiedenis' V erkiezingscampagn e Portugal beëindigd tigon oor vrees iheerst jnder kans voor Kissinger akkoord Egypte-Syrië Politie in Namibië schiet op Ovambo's Algerije wil hervatting van energie conferentie Dramaturg tot Hoesak Pinochet verliest steun van rijke bovenlaag N pW/KWARTET DONDERDAG 24 APRIL 1975 BUITENLAND i VI sin Ji .ifcie, erenigde Staten willen Israël dite bepaalde kant uitdwlngen, zo t regeringswoordvoerder in Je- (em. 'Het is duidelijk dat Vere- Staten ons dingen willen la- me l°en waar we nog niet aan toe :oals het doen van voorstellen anvaardbaar zijn voor de Ara- oph ju erklaringen kwamen een dag vant de Israëlische minister van ee nlandse zaken Yigal Allon te- die erde van een bezoek aan de iigde Staten. Daar heeft hij en ontmoeting gehad met mi- van buitenlandse zaken Kissinger. Allon zei dat het tussen de twee landen ver- PPer JZALEM, BEIROET (AP, Reuter, UPI) De Verenigde Sta- Israël steeds verder onder druk om zich minder onver- bi'jlijk tegenover de Arabische landen op te stellen, aldus een nst lische regeringswoordvoerder. De Israëlische minister van de- geie Shimon Peres heeft gezegd dat het uitstel van de Ameri- se waPenleveranties aan Israël kan uitmonden in een totaal "hejn-embargo. Toegezegde F-15 jachtbommenwerpers en Lance- 47 v tten zijn door de VS tot nu toe aan Israël niet geleverd. ven. Er is een comité op hoog niveau gevormd om de militaire en politieke activiteiten van de twee landen te coördineren. Beide staatshoofden betuigden hun steun aan een regeling waarbij Israël zich zowel uit Egyptische als uit Syrisch gebied terugtrekt. In de slotverkla ring van de. minitop in Riad wordt gezegd dat elke terugtrekking aan een bepaald front deel uit moet maken van een algemene terug trekking. De laatste maanden was er een verschil van mening tussen de twee landen over pogingen van Kissin ger om tot een regeling in de Sinai te komen. Egypte voelde voor zijn stap-voor-stap benadering; Syrië niet. Inmiddels is de Egyptische presi dent Sadat van Riad doorgereisd naar de Iraanse hoofdstad Teheran. Hij wil de sjah vragen om wapens en om de toezegging eventueel Iraanse olie te gebruiken als middel om druk uit te oefenen op Israël. Israël koopt veertig procent van zijn olie in Iran. Egypte ontvangt op het ogenblik wapentuig vanuit de Sowjet-Unie. waaronder de moderne Mig-23 straaljagers, maar acht dit niet ge noeg. De verliezen van de oktober- oorlog (197) met Israël zijn nog steeds niet ingelopen. Na zijn terugkeer van een bezoek aan de Sowjet-Unie heeft de Egyp tische minister van buitenlandse zaken Ismail Fahmi gezegd dat zijn land nog steeds moeite heeft wa pens uit de Sowjet-Unie te betrek ken. 'Als dat zo blijft', aldus de bewindsman, 'zullen we naar ande re landen moeten omzien (om wa pens te kopen)'. De Sowjet-Unie zou daarmee een belangrijk deel van haar invloed op Egypte kunnen verliezen, aldus waarnemers. De betrekkingen waren ver- ,Jerd toen de pogingen van h. iger een troepenscheidingsak- mr I tussen Egypte en Israël te een eind vorige maand mis- 1. Ondanks langdurig pendelen dJi de twee landen bereikte Kis- jjjr geen resultaat. De bewinds- keerde onverrichterzake terug ^de Verenigde Staten. naar mogelijke hervat van het overleg zei de rege- 'aiT oordvoerder: 'Hoewel alle |en bij nieuwe vredespogingen d g hebben is het niet nodig dat e volgende stap doen. We zijn u r gegaan als we konden', ns de woordvoerder zou Kis met een nieuw compromis- moeten komen. Hij zei dat de en-Oostenpolitiek van Wash- n nog steeds op vier punten C rantie van Israëls bestaans- 'k; garandeerde olieleveranties ie Arabische landen aan het ortzettingen van de betrek- n met de Arabische landen; iperking van de Russische in- LISSABON (AP, Reuter) Om middernacht heeft Portugal de campagnes voor de eerste vrije verkiezingen sinds bijna een halve eeuw beëindigd met een enorme communistische massabetoging, mar zonder dat vaststond welke partij vrijdag kan rekenen op een stembusoverwinning. in Riaad zijn de kansen op een itting van Kissingers pendeldi- atie uiterst klein geworden na tkkoord dat Egypte met Syrië gesloten. v - ns de inmiddels beëindigde "j, -top in de Saoedi-Arabische J^istad Riad zijn de presidenten t en Assad overeengekomen Jyrië zal worden betrokken bij tuele nieuwe vredesinitiatie- irvolg van pag. 1 Breznjew naar Cairo Fahmi liet ook weten dat de Russi sche partijleider Leonid Breznjew in de herfst een bezoek aan Egypte zal brengen. In januari zegde Breznjew een bezoek af. Moskou heeft altijd bezwaren gehad dat Egypte meewerkte aan de pogingen van Kissinger voor een troepen scheidingsakkoord. Nu Egypte een hernieuwde poging van Kissinger vrijwel heeft uitgesloten liggen de 2 landen weer meer op één lijn. Bei de zijn voorstander van een her vatting van de vredesconferentie over het Midden-Oosten in Genève. Deze zou in juni moeten plaatsvin den. Wel blijkt uit vrijwel alle peilingen dat de communistische aanhang minder groot is dan verwacht. Om het tij alsnog te keren organiseer den zij gisteren de grote betoging in hetzelfde stadion waar drie da gen eerder de socialisten van Mario Soares demonstreerden. De steun waarop zij en andere gematigde partijen kunnen rekenen lijkt gro ter dan verwacht. De verkiezings campagnes in Portugal hebben een aantal gewelddadige incidenten ge kend, waarbij in totaal veertig mensen werden gewond. Bij ge vechten tussen communisten en conservatieven in het dorp Trofa bij Oporto (in het noorden) werden dinsdagavond nog tien mensen ge wond. Aanhangers van de eerder door de communisten gemolesteer de partij van het sociaal-democra tisch centrum probeerden een com munistische bijeenkomst te versto ren. Daarbij vielen rake klappen. Grondwet Vrijdag zal Portugal een grondwet gevende vergadering kiezen op de eerste verjaardag van de staats greep die dat mogelijk maakt. Op 25 april van het vorig jaar verlos ten de strijdkrachten het land na 48 jaar van een even dictatoriaal als achterlijk bewind. Hierna ging Portugal een steeds linksere koers volgen die tot nu toe zijn hoogte punt vond in een aantal nationali saties, vorige maand. Ook als die grondwetgevende vergadering geko zen is zal de invloed van de mili tairen in Portugal groot blijven. De politieke partijen hebben halverwe ge de campagnes een ontwerp- grondwet van het leger aanvaard. Regeringswoordvoerders hebben aangekondigd dat het wel zaterdag of zondag kan worden voordat alle biljetten van de veertien duizend stembureaus zijn geteld en ver werkt. Men is allerwegen beducht voor fraude of andere onregelma tigheden. Een functionaris van de democrati sche volkspartij (PPD) heeft gezegd dat zijn partij bijzonder attent zal zijn op vervalsingen in de uitslag. Ongeveer twintig procent van de kiezers zou niet over een identi teitsbewijs met pasfoto beschikken. De regeringscommissie voor de ver kiezingen houdt echter staande dat fraude onmogelijk is door 4e vorm geving van de stembiljetten. WINDHOEK (UPI) —De politie van Windhoek (Namibië) heeft gis teren het vuur geopend op een menigte Ovambo's. Daarbij is één man gedood en zijn verscheidene gewond geraakt, zo heeft een woordvoerder van de politie verkl aard. Hij zei dat de politie het vuur had geopend uit zelfverdediging, nadat de Ovambo's met stenen waren gaan gooien. Het incident deed zich voor bij een poort in de omheining van de Afrikaanse wijk Kakatoera van de stad Windhoek. De Ovam bo's wilden de omheinde wijk ver laten zonder pasje. De politie wei gerde hen daarop door te laten gaan. De menigte had vervolgens geprobeerd de poort te bestormen. Daarbij is volgens de politie met stenen gegooid. De communistische partijleider Alvaro Cunhal spreekt een mas sabijeenkomst van zijn partij toe. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Organisatie van olie uitvoerende landen (O- PEC) wil opnieuw praten met de industrielanden. De Algerijnse am bassadeur in België Aft Chaalal heeft dat gezegd in een gesprek met het blad Libre Belgique. Besprekingen tussen olie leverende en olie gebruikende landen braken vorige week, na tien dagen verga deren in Parijs, af. Tijdens de bij eenkomst moest een grote confe rentie worden voorbereid waar on der andere zou worden gepraat over de hoogte van de olieprijzen. De olielanden vonden dat daar ook over andere grondstoffen zou moe ten worden gepraat. Een aantal ontwikkelingslanden heeft veel be lang bij zekere prijzen voor de grondstoffen die zij aan de rijke landen leveren. De rijke landen wilden alleen over olie praten. De Algerijnse ambassadeur zei in het vraaggesprek: 'Wij staan klaar de dialoog te heropenen.' Zijn uitspraken zijn des te opval lender omdat Algerije in Parijs op trad als woordvoerder van de derde wereld (de olie- en ontwikkelings landen). De ambassadeur hoopt dat een dialoog in september zal zijn begonnen. Dan loopt de huidige bevriezing van de olieprijzen af. Deze zouden weer kunnen gaan stijgen als er geen afspraken be staan tussen olieleverende en -ge bruikende landen. Chaalal zei dat de conferentie in Parijs de hoop van de rijke landen dat de ontwikkelingslanden zouden kunnen worden losgeweekt de bo dem heeft ingeslagen. LONDEN De Britse Times publiceerde gisteren delen van een brief van de Tsje- choslowaakse dramaturg Vaclav Havel aan partijleider Gustav Hoesak, waarin hij deze verwijt een gemakkelijke oplossing te zoe ken voor zichzelf en de meest gevaarlijke weg voor de samenleving: 'de weg van innerlijk bederf terwille van uiterlijke schijn, van afstervend leven terwille van toenemende uniformiteit; van een vererge ring van de geestelijke en morele crisis van onze samenleving, van een voortgaand neerhalen der menselijke waardigheid voor de nietige zaak van de bescherming van uw eigen machtspositie'. Ha/vel verwijst niet alleen naar corruptie van hoog tot laag en het ontbreken van iedere stel- itngname door het publiek hij geeft het volgende beeld van schijn en werkelijkheid in Tsje choslo waki je: 'De leiders probe ren het volk niet langer te win nen met de bekoring van hun ideologie. Zij zijn geheel bereid om iedereen te laten denken wat hij wil, zolang als men in het openbaar maar zijn aanhanke lijkheid aan het regime betuigt. Het feit dat onder deze omstan digheden uitsluitend een for meel-rituele steun wordt gezocht lijkt al heel schappelijk. Maar wat het In feite betekent is, dat iedereen die vooruit wil komen of zijn baan wil houden tegen zichzelf moeten leren liegen, zijn vrienden moet leren verraden en zijn werkgevers moet leren be driegen. Leugen, verraad en be drog zijn de deugden van van daag. Oprechtheid en integriteit worden verdacht, veracht en ge straft'. Cultuur weg Na te hebben geconstateerd dat er van de zo creatieve culturele bedrijvigheid niets is overgeble ven, vervolgt Havel: 'Bij afwe zigheid van leder werkelijk his torisch gebeuren wordt ons een pseudo-activiteit voorgeschoteld: een eindeloze opeenvolging van gedenkdagen, verjaardagen fes tivals en sportmanifestaties. Een soort pseudo-geschieden is wordt het volk aangesmeerd en de au teur daarvan is niet onze sa menleving maar een staatsplan- nenmaker. In werkelijkheid schijnen we ons gevoel voor tijd te verliezen. We betrappen ons zelf op de vraag wat of er ook weer aan die of aan die schljn- gebeurtenis voorafging, wat er daarna gebeurde, waardoor en hoe. We neigen ertoe deze vra gen af te schudden met de op merking: 'wat geeft het ook, het maakt toch geen verschil'. Dat is het nu juist: 'het maakt geen verschil. Dat verschil is Juist waar het op aankomt en waar het aan ontbreekt. Alles gaat op in het grauwe beeld van een eindeloze voortgang. Een doden de orde maakt zich overal mees ter van. Alle activiteiten worden perfect georganiseerd en daar mee perfect gedood'. Havel hield na de Sowjet-invasie in 1968 op met schrijven en werkt nu in een brouwerij. Hij verwierf in het Westen bekend heid door zijn stukken Het Tuinfeest en Het Memorandum. (ADVERTENTIE) En ü,hoe komt u aan uw Amro Privérekening? „Eigenlijk ben ik stomtoevallig bij ze terechtgekomen. Een keer voor m'n vakantie, voor reis- cheques. Dat ging toen zo prettig en vlot, dat ik besloot om m'n salaris voortaan ook maar naar ze te laten overmaken. Ze zijn erg bereidwillig, niet zo ambtenaar-achtig, niet zo stuurs. Voor dit jaar heb ik ook m'n vakantie bij ze geboekt Dat is meteen makkelijk met vreemd geld en zo. oor de VS georganiseerde eva gaat onverminderd door. On- aer elk half uur vertrekt er een e.tuig met vluchtelingen. De v brug gaat nu niet meer naar aiasis Clark op de Filippijnen, djr naar het eiland Goeam in de Oceaan. Hier worden min- 50.000 vluchtelingen ver- t. Het opvangcentrum op de is overvol. Amerikaanse ministerie van tie maakte gistren bekend dat 29.000 vluchtelingen uit Viet- 1 en Cambodja in de VS kun- worden opgenomen dankzij vereenvoudiging van de forma- *n. verluidt heeft de regering in on bij de Amerikanen geklaagd er tussen de Vietnemezen, die 'orden afgevoerd, veel jongeren die dienstplichtig zijn. Bo- len heeft Saigon uitreisvisums ligerd aan jonge vrouwen, die :r wel toestemmng hadden ge- het land te verlaten. Het om vrouwen, die zeggen met nlanders getrouwd te zijn. epen VS houden nu ruim veertig >en voor de kust van Zuid-Viet- in gereedheid om te kunnen en ingeschakeld bij de massale natie. Dit vertelde een woord- der van het ministerie van de- e gisteren. Onder de schepen iden zich vijf vliegkampsche- vijftien jagers en negentien bie-voertuigen. De Amerikaan- enaat besloot gisteren opnieuw achten met zijn beslissing over wel of niet beschikbaar stellen 200 miljoen dollar voor sociale aan Saigon. Dit uitstel is het lg van de ontevredenheid in de at over het tempo waarmee de natie wordt uitgevoerd. Intus- nebben vier ambassades in Sai- hun poorten gesloten, het tste deel van hun personeel estuurd en hun archieven gro- eels verbrand. Het zijn de am ides van Groot-Brittannië, Au- West-Duitsland en Thai- Van een medewerker BUENOS AIRES De kabinetswijziging die half april jl. de militaire junta in Chili doorvoerde, garandeert de voortzetting van de huidige politieke lijn en een mogelijke geringe afzwakking van het economisch liberalisme dat bijna uitsluitend negatieve resultaten heeft opgeleverd. Negentien maanden nadat de militairen de constitutionele regering van dr. Salvador Allende ten val hebben gebracht, is de economische situatie in Chili moeilijker dan ooit, terwijl de sociale ellende met name in de steden een historisch dieptepunt hee ft bereikt. De afgelopen maanden begon de gecensureerde Chileense pers steeds openlijker het falend economisch beleid te hekelen. Vele sectoren van de midden- en hogere klasse die actief hadden bijgedragen aan de val van Allende begonnen te protesteren en dreigden in enkele gevallen zelfs met nieuw verzet. Het kwam zelfs zover, dat de vak bond van 'camioneros' (vrachtwa- geneigenaars), die in 1973 na lang durige politieke stakingen de mili tairen aan de regering bracht, in januari jl. opnieuw met soortgelijke maatregelen dreigde. Juntaleider Augusto Pinochet viel zijn minister van economische zaken Fernando Léniz af en beloofde de vrachtwa geneigenaars dat de dreigende libe ralisatie van de tarieven (die ze onder Allende zeiden te willen) in ieder geval tot 1976 in de ijskast zou worden gezet. Voorts werd de aanwending van een Spaans kre diet toegezegd voor de aanschaf van 5000 vrachtwagens merk Pe- gasso. De enige sectoren die enigszins of op grote schaal van het dogma- tisch-liberale beleid profiteren zijn een deel van het buitenlands kapi taal, geldhandelaars en in- en ex porteurs. De rest van de economi sche bovenlaag maakt het slecht tot zeer slecht. Zo meldt de Chi leense ondernemersorganisatie SFF een verkoopdaling van huishoudelij ke apparaten in 1974 van tien pro cent. terwijl andere sectoren pro- duktiedalingen te zien gaven van 4,9 procent ('normale gebruiksarti kelen') tot 33% (auto's.). Nieuwe staatsgreep De interne verdeeldheid in de eco nomische bovenlaag wakkerden de afgelopen tijd de geruchten aan over een mogelijke militaire staats greep. De communistische partij (pro-Moskou) en de christen-de mocratische partij schijnen mo menteel al hun hoop hierop te heb ben gevestigd. Zij verwachten dat na zo'n staatsgreep meer gematigde militairen geleidelijk weer speel ruimte zullen toestaan aan de poli tieke partijen, die zoals de chris tendemocraten geen activiteiten mogen uitoefenen of zoals de linkse partijen geheel verboden zijn. De Chileense buitenlandse schuld liep vorig jaar op van 3455 miljoen dollar tot 4000 miljoen dollar, aldus 'Carta Semanal'. een vertrouwelijke publicatie die onder ondernemers circuleert. De handelsbalans zal dit jaer een tekort opleveren van 800 a 1000 miljoen dollar, wat inhoudt dat als hiervoor kredieten worden verkregen de buitenlandse schuld oploopt tot ruim 5000 miljoen dol lar. Behalve van Noord-amerika, Argentinië, Brazilië en Spanje heeft Chili vorig jaar ook kredieten (op kleine schaal) verworven van lan den als Roemenië en Frankrijk die hiervoor in ruil bepaalde politieke gevangenen vrijkregen. In plaats van deze koehandel hopen de Chi leense autoriteiten dit jaar aanvul lende kredieten los te peuteren van Arabische landen. De lage koperprijzen dreigen dit jaar de Chileense exportwaarde van 2000 miljoen dollar in 1974 tot de helft te doen dalen. De recente aankondiging van de CIPEC-landen (de OPEC van de koper) de pro- duktie in plaats van tien liefst vijf tien procent te laten dalen, heeft de internationale koperprijs wat doen aantrekken, maar van de voor de Oliilenen noodzakelijke grote prijsstijging is geen sprake. Daar staat tegenover dat Chili dit jaar alleen al voor rente en aflos sing van de buitenlandse schuld 710 miljoen dollar nodig heeft, voor de invoer van petroleum 400 mil joen en voor de import van voedsel is slechts 303 miljoen dollar ge pland; een extreem laag cijfer. In 1974 was hiervoor 550 miljoen dol lar uitgegeven. De Chileense autori teiten schijnen geen rekening te willen houden met de tegengeval len landbouwoogsten, die voor een belangrijk deel voor de consumptie in 1975 bestemd was. Zo daalde volgens de staatssecretaris van landbouw de Chileense aardappel oogst met 28%, mals met 29,5%, bonen met 28 procent. Tegenvaller voor junta De grootste tegenvaller voor de mi litaire autoriteiten is waarschijnlijk het uitblijven van buitenlandse in vesteringen. Kopermijnen werden te koop aangeboden, de tijdens Al lende onteigende bedrijven werden teruggegeven of de voormalige ei genaars schadeloosgesteld, een zou worden uitgestuurd. Vandaar dan ook een nieuw kabi net met minder militairen en zes inplaats van drie burgers, verdere bezuinigingen en mogelijk een wat betere verdeling van de lusten bin nen de diverse sectoren van de economische bovenlaag. Werkloosheid Generaal Augusto Pinochet: ook op economisch gebied gefaald. Amerikaanse onderneming kreeg de verkooprechten van koper, de Bra ziliaanse Petrobas de exclusieve transportrechten van petroleum, terwijl voorts de militairen juridi sche en fiscale hindernissen voor buitenlands kapitaal uit de weg ruimden. Van alle aankondigingen van fan tastische buitenlandse investerin gen kwam in werkelijkheid niets terecht. De uitverkoop van Chileen se rijkdommen werd in 1974 door het buitenlands kapitaal beant woord met vele beloften en in wer kelijkheid met slechts een schamele vier miljoen dollar aan reële inves teringen. Het werd president generaal Augus to Pinochet uiteindelijk duidelijk, dat er iets moest gebeuren om te voorkomen, dat hij door de onte vredenheid en interen tegenstellin gen binnen de eigen economische bovenlaag op korte termijn de laan Basis van het systeem blijft het met harde hand onder controle houden van de overgrote meerder heid van de bevolking. Volgens een studie van de economische afdeling van de Chileense universiteit liep vorig jaar de reèle koopkracht van de loontrekkers met 7.11% terug. De grootste koopkrachtafdaling vol trok zich echter onmiddellijk na de staatsgreep van september 1973. Over het totale verlies aan koop kracht tijdens de junta bestaan geen betrouwbare cijfers. De meest optimistische ramingen variëren van twintig tot dertig procent. De werkloosheid is angstaanjagend gestegen. Volgens cijfers van het Nationale instituut voor de Statis tieken, een officieel orgaan, was in oktober van het vorig Jaar al 16,8 van de arbeidersklasse in Groot Santiago (de hoofdstad en omge ving) werkloos. Daarnaast zie je in de straten van Santiago duizenden losse verkopers die officieel niet tot de werklozen worden gerekend. Volgens officieuze ramingen be draagt de 'verborgen werkloosheid' 35%. van de totale arbeidskrachten in de Chileense hoofdstad. De sociale situatie kan voorts enigszins worden opgemaakt uit de mededeling van de katholieke kerk dat zij dezer dagen is begonnen met het openen van verscheidene lokalen waar aan ondervoede kin deren van twee tot acht jaar maal tijden worden verschaft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7