liljard waarschijnlijk mvoldoende voor bouw Van der Louw hijst zelf de rode vlag Drie vakcentralen kabinet moet meer doen voor werklozen rijd tegen handel drugs verscherpt "I dj fel of werkloosheid ver genoeg zal dalen Gruijtersin dit jaar nog effect onken man jdt drie igens dood flg|pherchekorpsen moeten uitgebreid België en Nederland zuiveren kanaal Gent-Terneuzen om DE KUYPER EXPORT Jonge Jenever te schenken 7. .i. Omdat ie zo lekker is. 'Ouders meer bij school betrekken' NW'werkloosheidsuitkering onbeperkt' E xöoerderijilrop Topklasse SerieVan Red Band Natuurlijk! potest van TT'ers Scherpe reacties van bonden en raadsfracties-' 'Peper op de wond gestrooid' W/KWARTET DONDERDAG 24 APRIL 1975 BINNENLAND f ADVERTENTIE ■hap ctuo us tri odigto n dl Uictpn verslaggever En oker15 zi-®n om het leven gekomen ,t teen aanrijding met een auto ^^a^d^bestu^de^vo^ens^^ MICHIELSGESTEL Drie Op de foto de *econstructie van het ongeluk. politie onder invloed verkeerde. De drie jongens, de twee broers Anton (15) en Rudi (12) Kapteins en hun vriend Johan van de Westelaken (12) reden per fiets in de'bebouwde kom van Sint-Michielsgestel toen het ongeluk gebeurde. De bestuur der van de auto is ingesloten. De jongens staken juist een weg over, toen de auto hen --reep. onze parlementsredactie HAAG Minister Van Agt zal binnenkort de bestrijding van landel in drugs krachtig ter hand nemen. Hiervoor zal hij een nische begeleidingscommissie instellen, bestaande uit politie- itenaren, ambtenaren van de dienst invoerrechten en accijn- Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De nieuwe impuls van een miljard gulden schiet waarschijnlijk tekort om de werkloosheid in de bouw dit jaar terug te dringen tot het niveau van vorig jaar, namelijk tot een jaarge middelde van 34.000. Minister Gruijters (volkshuisvesting) zei gisteren in de Tweede Kamer dat hij 'zich ernstig zorgen maakt' dat die één miljard ook inderdaad dit effect zal hebben. De minister zegde de Kamer daar- om toe dat er extra maatregelen getroffen zullen worden wanneer mocht blijken dat de werkloosheid in de bouw dit jaar toch weer op een hoger niveau zal uitkomen. Ondanks deze we'nig rooskleurige visie weigerde de minister verder tegemoet te komen aan de kritiek die er van de zijde van de Kamer, maar ook vanuit de bouwwereld op hem was geleverd. Het zou volgens de minister niet realistisch zijn de indruk te wekken dat de regering tot meer in staat zou zijn. Zoals de kaarten er nu voor liggen gaat het erom te voorkomen dat de werk loosheid in de bouw dit najaar opnieuw het hoge niveau van de afgelopen maanden zal bereiken namelijk ruim 55.000. Verwacht wordt dat dit aantal in de komende maanden zal teruglo pen. De extra impuls in de bouw moet verhinderen dat dit najaar het aantal werklozen in de bouw weer gaat groeien. Volgens de pes simistische verwachtingen van de bouwwereld zal dat met deze impuls niet gelukken, omdat het effect daarvan eerst volgend jaar zicht baar zal worden. Minister Gruijters hield echter staande dat een groot gedeelte van de één miljard reeds in de loop van dit jaar een bijdrage zal leveren tot bestrijding van de werkloosheid. Daarbij moeten dan worden opge teld de effecten van de maatrege len die vorig jaar al zijn getroffen. 'De regering wil voorkomen dat de bouw schoksgewijs gaat lopen. We moeten er echter wel rekening mee houden dat de werkgelegenheid in de bouw toch zal verminderen, al dus Gruijters. Geleidelijk non len van de marechaussee. ewindsman zei dit gisteren tij- Sloj de begrotingsbehandeling van q je en justitie in de Eerste Ka- Hiervoor is een uitbreiding jde recherchecorpsen noodzake- j iHij hoopt hiermee te bereiken ,ksje drugs moeilijker te bereiken z laardoor duurder worden, waar- blJ de behoefte bij de gebruikers minnen afnemen en de bereid- zich onder behandeling te kan toenemen. De recher- brpsen van de grote steden M m. zo deelde de minister giste- Himee, in 1976 met nog eens ■lerd man worden uitgebreid. iMlt dit jaar deze corpsen al met ïonderd man zullen zijn uitge- ster Van Agt besteedde giste- veel tijd aan de weerlegging 3- de felle kritiek, die dinsdag 1111 geuit door het D'66 eerste na erlid Schwarz. De heer Schwarz e- een groot aantal punten ge- 08 nd. waarop de minister wets- 'erpen zou hebben toegezegd 5®® eze niet zou hebben ingediend. Ui heb nog nooit zo'n negatieve &nek op mijn beleid gekregen. 9.9 van de oppositie, noch van de d< Ingspartijen'. aldus de be sman. 'Ik beschouw het dan o^maar als een curioze bijdrage de politieke vernieuwing, waar zijn partij zoveel waarde hecht, het lijstje van de heer Schwarz Ie hand bestreed de heer Van bijna alle punten van kritiek de D'66-er op grond van feiten. Jhet gebied van de pornografie ,€de minister voorlopig geen wets- cerpen indienen. De heer b%arz had hier op aangedrongen. ,rq ligt aan mij persoonlijk dat Dé it 'ij g hier aan niets wordt gedaan. Ik vind dat er belangrijker zaken zijn om mijn aandacht aan te besteden', aldus minister Van Agt. Aan de wetgeving tan aanzien van de pros titutie zal, mede door de recente gebeurtenissen in de Rotterdamse wijk Katendrecht, wel snel aan dacht worden besteed. De bewinds man heeft de staatscommissie voor de zedelijkheidwetgeving gevraagd, voorrang aan deze kwestie te ge ven. Van een onzer verslaggevers BRUSSEL - AMSTERDAM Ne derland en België hebben gisteren in Brussel overeenstemming bereikt over de zuivering van het sterk vervuilde en zwaar stinkende ka naal Gent-Terneuzen. De Ne derlandse ministers Westerterp en Vorrink spraken met hun Belgische collega's De Saygher en Defraigne af dat beide landen gezamenlijk in Zelzate een grote zuiveringsinstal latie zullen bouwen. In België zullen de lozingsvergun ningen van 335 fabrieken die langs het kanaal liggen ingetrokken wor den. Voor 1 januari 1976 moeten zij in het bezit zijn van een nieuwe vergunning, waaraan strenge voor waarden zijn verbonden. Hij weigerde echter een motie van het CDA. ingediend door de KVP-er Cornelissen te honoreren. In deze motie wordt gevraagd in overleg met het bedrijfsleven een meerja renprogramma op te stellen dat tot een geleidelijke en sociaal verant woorde vermindermg van de activi teiten in de bouw moet leiden. De minister onderstreepte dat de aan passing geleidelijk zal moeten ge schieden. Hij voelde echter niets voor een meerjarenprogramma: 'De regering zou daarmee pretenderen dat zij dat waar kan maken. Op die manier wekken we illusies die we niet waar kunnen maken', aldus Gruijters. Wel beloofde hij de Ka mer dat er tegen het eind van het jaar een raming gereed zal zijn van de bestaande behoefte aan bouwob- jecten. De minister weigerde ook in te gaan op de suggestie van de heer Cornelissen projecten van omscho ling voor bouwvakkers in het voor uitzicht te stellen. Hij vroeg zich zelfs ernstig af waartoe hij bouw vakkers zou kunnen omscholen. Hij wees erop dat de leegloop in de landbouw in het verleden voor een groot gedeelte door de bouw is op gevangen. Nu is er echter ook werkloosheid in de industrie en in de dienstensector. Het heeft daar om volgens de ministers weinig zin werk te beloven als dat er niet is. Onderhoud Dit jaar zal onder meer de tege moetkoming in de onderhoudskos ten van woningen een positief ef fect hebben op de werkgelegenheid in debouw. Die tegemoetkoming geldt voor huizen die gemeenten en woningbouwcorporaties in bezit hebben maar ook voor eigenaar-be woners. Volgende week zal staatsse cretaris Schaefer de precieze plan nen bekend maken, maar nu al wordt verwacht dal eigenaar-bewo ners kunnen rekenen op ongeveer vijfduizend gulden subsidie voor het verrichten van groot onder houd. Het kamerlid Scholten (ARP) be toonde zich zeer tevreden met deze toezegging van de regering. Hij trok daarom een motie in die hij eerder over deze kwestie had inge diend. Ook de opstelling van minis ter Gruyters stemde hem tot tevre denheid: 'De minister heeft beloofd dat hij opnieuw maatregelen zal treffen wanneer de werkloosheid in de bouw het jaargemiddelde van vorig jaar zal overtreffen. Dat vind ik een zeer positieve toezegging', aldus de heer Scholten. Kombrink (PvdA) deelde twijfels van de minister dat de aangekon digde injectie voor de bouw wel voldoende zal blijken te zijn. Hij noemde de nu aangekondigde maatregelen daarom een 'mini mumprogramma'. De Kamer zal volgens hem de vinger aan de pols moeten kunnen houden aan de hand van toegezegde kwartaal ver slagen. De PvdA-fractie zal zeker niet aarzelen op nieuwe maatrege len aan te dringen wanneer mocht blijken dat de bouw zich slecht ontwikkelt. Irritatie verwekte de minister bij de Kamer met zijn plannen open bare gebouwen voor invaliden beter toegankelijk te maken. De minister had uitgerekend dat het ongeveer gaat om een kleine duizend gebou wen, waarvoor gemiddeld vijftien duizend gulden nodig zou zijn voor aanpassingwerkzaamheden. Volgens de Kamer gaat het echter om veel meer, bijvoorbeeld ook om het aan passen van trottoirs, verkeersvoor- zieningen en dergelijke. Vooral de CHU-er Tolman wond zich op over de laconieke manier waarop de mi nister het onderwerp afdeed. Maar volgens Gruyters staat die opwin ding in geen enkele verhouding tot wat er werkelijk kan gebeuren: "Een drempel van een gebouw kan je nu eenmaal maar één keer laten weghalen', aldus Gruyters. 1. Het is een zuiver natuurprodukt, zoals alle De Kuyper-produkten. 2. Uw gasten mogen best weten dat U niet op een paar-centén-per-glas kijkt om hen echt te verwennen en... dat weet wat een goeie borrel is. 3. DE KÜYPER EXPORT Jonge Jenever laat U extra gemeten, zelfs als U, om welke reden ook, slechts één of twee glaasjes wilt drinken. 4. Dit klasse-produkt wordt geleverd in de historische, tapS-toelopende vierkante jeneverfles. "Square face" noemen ze mi in het buitenland. 5. Zonder prijsverhoging ook verkrijgbaar in originele stenen kruik. Zo'n volle kruik is een leuk cadeau. 6Met de lege kruik of fles doet U altijd iemand een plezier. Jong en oud verzamelt ze! Jonge Jenever DE KÜYPER EXPORT STEENGOED Chr. beroepsonderwijs Van onze onderwijsredactie UTRECHT Door ouders meer bij het onderwijs te betrekken zal mis schien de bezieling terugkeren in het christelijk onderwijs. De af stand tussen ouders en school is in de loop der jaren groter geworden. Aldus de voorzitter van de bond van organisaties voor christelijk beroepsonderwijs G. Bramer op de jaarvergadering van de bond. Behalve de apathische houding van de ouders noemde de heer Bramer ook ontwikkelingen van buitenaf die het het christelijk onderwijs moeilijk maken. Zo stelde hij vast dat minister Van Kemenade van onderwijs, nogal eens op gespannen voet met de grondwettelijke vrij heid van onderwijs verkeert, dat een tweede protestantse lerarenop leiding afgewezen is en dat onder wijsvoorzieningen voor werkende jongeren te zelden een protestants- christelijke of oecumenisch signa tuur hebben. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT NVV, NKV en CNV betreuren de weigering van het kabinet om iets te doen aan de uitkeringen voor langdurig werk lozen. De vakbeweging blijft bij haar eis dat de wet op de werk loosheidsvoorziening (WWV, die nu na twee jaar afloopt, voor on bepaalde tijd moet gelden. Bovendien wil men optrekking van deze uitkering tot tachtig in plaats van 75 procent van het laatstge noten salaris. De toezegging van minister Boers- ma dat werklozen van 57.5 jaar en ouder tot hun 65-ste jaar kunnen rekenen op 75 procent van het inkomen en dus niet meer behoe ven terug te vallen op de aanzien- ADVERTENTIE) 'ervolg van pag. 1 - itsing het goede functioneren de dienst ernstig in gevaar zal „•en. 11 bijzondere dienstcommissie ft deze afspraken van de rege- met directeur Leenman zonder r van de hand gewezen. Zij ft aandringen op een open stu- waaruit zal moeten blijken hoe r le toekomst de PTT op verant- u irde wijze aan de spreiding van rijksdiensten kan meewerken. orceerde overplaatsing van drie- 1 :end functies blijft de dienst- imissie afwijzen. Zij heeft de 1 sring nogmaals van dit stand- it op de hoogte gebracht. 1 directeur van het Dr. Neher- iratorium van de PTT in Leid- endam heeft zijn personeel gis- n meegedeeld dat het laborato- n onmogelijk aan het regerings lid kan meewerken omdat dit el strijdig is met de belangen het personeel als van het be- f zelf. 'Spreiding op andere ba- da n echte vrijwilligheid zal door nooit worden geaccepteerd, r het ontbreken van vervangen- werkgelegenheid zijn er maar mogelijkheden: onvrijwillig gaan. of op wachtgeld gesteld hetgeen weer meer werk- heid tot gevolg heeft', aldus de cteur van het PTT-laboratori- Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Burgemeester Van der Louw zal op 1 mei persoonlijk de rode vlag op het Rotterdamse stadhuis hijsen. Het is de bedoeling dat dit gebeurt in het kader van het VARA-programm a 'In de Rode Haan', dat uitgebreide aan dacht gaat besteden aan de 1 mei-vieringin Rotterdam. Voor de fracties van CDA, VVD en SGP in de Rotterdamse raad was dit aanleiding tot een zeer scherpe brief met vragen aan de heer Van der Louw. Al eerder heeft het CDA vragen aan B. en W. gesteld over deze zaak en van VVD- zijde kwam zelfs een inter pellatie over wat een aantal Rotterdammers nu het 'vlaincident' noemen. Alle Rotterdamse gemeente ambtenaren krijgen op de eerste mei een dag vrij. waarmee B. en W. de door de gemeenteraad met krappe meerderheid aan vaarde motie van de socia listische fractievoorzitter G. Schilder opvolgen. Diegenen die op l mei reeds zelf een snipperdag zouden opnemen of van wie de werkzaamhe den het nemen van een vrije dag op 1 mei niet toe laten. kunnen die dag op een latere datum 'inhalen'. Over die laatste beslissing zijn vooral de Nederlandse Christelijke Bond van Over heidspersoneel en het Ver- bond van Nederlandse On dernemingen gebelgd. De NCBO-afdeling Rotterdam constateert dat het stadsbe stuur om politieke redenen het georganiseerd overleg doorkruist: er is enorme discussie geweest over een verhoging van het mini- mum-vakantieverlof met één dag. Het 'ouderenverlof' moest aan de 'voet' worden beperkt om die dag vakan tieverlof gehonoreerd te krijgen. De NCBO consta teert dat het gemeentebe stuur het normale overleg met voeten treedt en dat het 'kameleonachtige' optre den van dit 'zogenaamd pro gressief college van B. en W. duidelijk is'. Het VNO meent dat beslis singen tot het toestaan van een vrije dag voorbehouden zijn aan de Stichting van de Arbeid en meent, dat bij voorbeeld de liberalen met eenzelfde recht de geboorte dag van Thorbecke kunnen uitroepen tot vrije feestdag. Het kort geding rond de ro de vlag gaat intussen niet door: er is dus geen enkel beletsel meer om die op het Rotterdamse stadhuis te hij sen. Nu de minister van binnenlandse zaken schrif telijk en gemotiveerd ken baar heeft gemaakt (aldus mr D. Huisman, die als raadsman in dat kort geding zou optreden voor de Stich ting Politieke Bewustwor ding en het oud-strijdersle gioen). dat er geen reden is tot enige maatregel, is er geen beslissingsruimte meer voor de rechter. B. en W. zullen over de ma nier waarop in volgende ja ren de eerste mei zal wor den gevierd, overleg voeren met de vakorganisaties en hoofden van dienst. Van be lang zal het daarbij zijn, hoe deze kwestie landelijk zal worden geregeld. 'Wellevendheid' CDA-fractievoorzitter B F. Bohré noemt 'in feite het niet hijsen van een rode vlag op het Rotterdamse stadhuis een zaak van welle vendheid. net als niet roken in een ruimte waar zich on der de aanwezigen mensen bevinden die tabaksrook als hinderlijk ervaren'. CDA, VVD en SGP herinne ren in hun brief aan het bericht 'dat de rode haan of zoiets op 1 mei uren lang victorie wil gaan kraaien op het bordes van het stadhuis', en stellen onder meer de vraag of het 'in bestuurlijke Van der Louw zelf rode vlag hijsen zin juist en jegens vele bur gers wellevend' is om de VA RA ln staat te stellen tot deze 'naar zij vermoeden nögal socialistische entoura ge van de op die dag door u te ontplooien rode vlag'. 'Waarom laat u toe dat ook nog peper in de wond wordt gestrooid? Hebt u nog meer verrassingen voor 1 mei in petto? Wilt u ons en talloze andere Rotterdammers bij de VARA verontschuldigen en zeggen dat wij op 1 mei aan de arbeid zijn?', aldus CDA. VVD en SGP in hun brief aan Van der Louw. Intussen hebben B. en W. van Rotterdam een brief ge kregen van mr. Henk E. Ko ning lid van de Tweede Ka mer voor de VVD. dat hij op 1 mei niet aanwezig zal zijn op de ontvangst ter gelegen heid van het afscheid van de heer D. Jansen Verplanke als hoofd van de afdeling secretarie afdeling burgerza ken. De reden van de heer Koning ls. dat op die dag van het stadhuis de rode vlag wappert. Hij kan in de ze vlag onmogelijk het symbool van de vrijheid zien. 'Als gevolg van deze vlag', schrijft de heer Ko ning. 'kan Ik mij op die dag niet thuis voelen in het huis van alle gemeentenaren'. lijk lagere uitkering krachtens de bijstandswet, vindt de vakbeweging onvoldoende. Overigens staat de datum van invoering van deze nieuwe regeling nog niet vast. Ge streefd wordt naar invoering per 1 januari 1976. maar een ander on derzoek naar de financiële conse quenties kan tot een versnelde in voering leiden. Een woordvoerder van het CNV verklaarde gisteren dat het op zich zelf een 'goed ding' is dat het kabinet van plan is voor de oudere werkloze meer geld uit te trekken, maar bij die ouderen moet het niet blijven. Het CNV betreurt het bij zonder dat minister Boersma geen uitspraak heeft gedaan over de op trekking van de WWV van 75 naar tachtig procent. Het NVV vindt de plannen van het kabinet volstrekt onvoldoende. Een woordvoerder van het NVV zei dat de vakbeweging blijft eisen dat alle werklozen ongeacht hun leeftijd voor onbeperkte duur aanspraak moeten kunnen maken op een werk loosheidsuitkering. Werklozen mo gen na een half jaar werkloos heidswet (WW) en twee 3aar WWV niet langer terug vallen op de bij stand. Een leeftijdsgrens van 57.5 jaar is volgens het NVV volstrekt willekeu rig gekozen en daarom onrecht vaardig. 'Ongeacht de leeftijd is het een bijzonder nare zaak om op een gegeven moment op de bijstand te moeten terugvallen. Wij begrijpen wel dat het aanbrengen van een leeftijdsgrens goedkoper is. Wij kunnen ons niet ontrekken aan de indrukken dat de financiën bij het bepalen van die leeftijdsgrens een belangrijke rol hebben gespeeld. Maar wij blijven eisen: optrekking van de WWV voor onbepaalde tijd en voor iedereen', aldus de woord voerder van het NVV. NVV, NKV en CNV zeggen tenslotte dat de extra injectie van een mil jard voor de bouw voor de werkloze .bouwvakker weinig soelaas zal bie den. 'De vakbeweging had ruim het dubbele bedongen en wat nu uit de bus komt is bijzonder mager', aldus NW en CNV. RITA 'Ik laat myn kleren niet bederven door die van El len.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3