lit de weekbladen r Viva nieuwe stijl. Omdat het fijn is om jezelf te zijn. Orkest uit Liverpool speelde bekende werken uidmolukker issinger einreb fieuwe partij We drinken weer School en beroep Doom Duckers: vermakelijk café-variété I pUW/KWARTET DONDERDAG 24 APRIL 1975 rvormd Nederland: jn vader zei altijd: als een Ne lander je vraagt wie je bent, i moet je zeggen, dat je een dmolukker bent. Dat je hier een Kflf P V 2 0* elijk verblijf hebt en dat je na viaö briek Terzijde: Bij een beetje gun stige wind zijn die rooie vlaggen in Rotterdam nog vóór de avond zwart. Haagse Post: loop van tijd teruggaat'. Aldus Zuidmolukse jongere, die in vormd Nederland vertelt over leven in Nederland, een leven twee werelden. 'Als Zuidmoluk- 1 houd je je weieens bezig met vraag, wat doe je als de RMS "llteit wordt? Over die vraag kan [nu niet beslissen. Teruggaan be ult van veel afstand doen, maar reet ook niet hoeveel goeds op ion daarvoor in de plaats komt. nt ik blijf diep in mijn hart me bonden voelen met het Zuidmo- 1 se volk. Als de slagboom om- iggaat komt voor mij de derde eld in zicht. En of ik dat aan- f weet ik nu nog niet', ne van Reijendam-Beek schrijft r emancipatie, die ze niet in de erlijke betekenis van onteige- ig zou willen bepleiten. 'Het zou imer zijn als wij vrouwen ontei- id werden, iets heel eigens zou- verliezen in ons streven om komen uniform te zijn aan de n. Maar ik zou wel willen plei- voor emancipatie in de beteke- van bevrijding. Bevrijding van normenpatroon, dat ons dringt de rol van de vrouw van de n. moeder van de kinderen, nt dat is geen bijbelse norm', ts Veltman sprak met drs. W. tenbogaardt, VU-hoogleraar in 7 i t mineralogie en petrologie. 'Mis- ZiWGrGRuG WOllCl ien is het meest juiste antwoord irom Amerika zich met Vietnam noeit. dat olie een sterke recht- •diging achteraf is van het be de grenzen van het Ameri- tnse imperium bij de 17e (Viet- n) en de 38-ste (Korea) breed- raad te leggen'. Rien Robijns gaat in de Haagse Post nog even in op 'het politiere dorpsleven van een wereldhaven'. De stad Rotterdam in opschudd: vr, over het uitsteken van de rode vlag op de Dag van de Arbeid en het boekje 'Kijk uit achter je' van Jan Blokker, dat ter gelegenheid van dertig jaar bevrijding op de Rotter damse scholen zal worden uitge reikt en waarin Jezus en Marx vrij wel in één adem worden genoemd. 'Wat discussies over metrobouw, in dustrie, oude wijken en program colleges nooit hadden vermogen, gebeurde nu. Een rode lap stof was donderdagmiddag oorzaak van een diep conflict tussen links en rechts'. In HP ook een gesprek met prof. dr. Harry Hoefnagels SJ: Een maatschappij die op winst berust kan de werkloosheid niet oplossen. Hoefnagels: 'Ik ben niet geneigd om nu radicaal te zeggen: weg met het winstbeginsel in de economie. We zullen naar een maatschappij moeten streven, waar winst een ondergeschikte rol speelt. Waar eerste beginsel is dat je de arbeid gebruikt voor wat menselijk zinvol is. waar arbeid bijdraagt tot het collectieve welzijn'. Accent: Groene: r De Groene schrijft Maarten van lemen over Vietnam onder de 'De zoveelste Amerikaanse te- ■stelhng 'Ook al heerst er in de rijde gebieden slechts vreugde opluchting, het gevaar dreigt steeds, dat 'Kissinger toestem- ig wil om Amerikaanse troepen tebruiken om nogmaals wraak te nen op ae Vietnamese revoiutio- voorstenen daartoe komen r op een carte biancne, verge- oaar met oe TonKinresoiuue 1964. De Groene ook een gesprek met Anmad, directeur van net msnationai Institute in Amster- 8-. u, over terrorisme. Ahmad :mt terrorisme een vrij vage m. 'Wat voor de éen een terrorist is voor de ander een vrijheioc- f ij der. Bovenmen wordt net oe- p terrorisme bijna uitsluitend gepast op net geweid van atzon- ujite groepen, terwijl het geweid arvan staten zien bedienen, estai niet in bescnouwing worca wmen. Br is sprake van een averoreid vooroordeel ten gunste regeringen en maentneobers en in opstandelingen'. Nieuwe Linie: Hde vooipagina van De Nieuwe ie gaat Gerard de Bruijn nader op net Weinreo-rapport, dat zijn mening niet gepubliceerd g worden. Hij noemt het onder- k van Oorlogsdocumentatie om- den en pieit ervoor, uat staats- retaris Kiem dit onderzoek zorg- Qig zal daten) bestuderen, om- daar alle reden toe is. 'Er is zozeer sprane van een histo- :n onderzoek, dan wel van een kapte rechtsspraak', mponist Willem Breuker legt in pagina-groot interview uit, arom hij afziet van de Matthijs rmeulenprijs 1974, de officiële iziekprijs van de gemeente Am- rdam. 'Als ik die prijs accepteer vestig ik de kwalijke cultuurpoli- k John Kleinen levert het twee artikel in een reeks over China )ver het Chinese strafsysteem), arin op drie manieren van straf- B 1 in China wordt ingegaan, op de 'estie van de werkkampen en op 'v gunstige gevolgen van het Chi- se strafsysteem vergeleken bij de I holing voor de misdaad', waarop v 'evs het straffen vaak uitloopt'. H ij Nederland: ns Smits vraagt zich in Vrij Ne- rland af of de PSP nog wel rieus wordt genomen 'na de uit- cht van mensen als Gortzak, inkaart, Burggraaf, Harmsen, Qulders en Zanen, na de onver- nkkelijke affaire-Riethof, na de derlaag van partijvoorzitter Fwogerwerf, politiek secretaris Erik eijer. jongerensecretaris Frank ihler en good-old Wiebenga'. De euwe koers van de PSP kan vol- ns hem leiden tot het wegkwij- in isolement, of het ontstaan een links-socialistische partij, samenwerkend of versmel- nd met de PPR. or Cornelissen schetst de carrière n VARA-voorzitter André Kloos: ij heeft het tweede deel van de Ten zestig verkeerd getaxeerd. I let is ook een keerpunt van zijn i opbaan, de neergang. Over de ortgaande crisissituatie binnen Vara recentelijk weer door it laten opvliegen van Vogel Vrij- 'g bericht Tessel Pollmann de- week ten tweeden male. udie van Meurs interviewde de nsterdamse hoodcommissaris van 'litie, «Th. Sanders, die even af- jkt van zijn visie op de Nieuw- arktgebeurtenissen: 'Soms denk wel eens dat socialisme alleen aar bevrediging van het egoïsme tekent'. se week in VN het eerste van n tweedelig interview met onder- ijsminister Van Kemenade, die tvoerig ingaat op de verhoudin- binnen zijn partij (PvdA), de et-Posthumus. en de midden- hooi. Ook wat persoonlijke ont nemingen: 'Als ik die brieven ijg van vijftien-zestienjarigen die ggen: ach jongen, ik wil hele- aal niet, dan denk ik: daar doe et nou juist voor, voor die doe ik et nou juist'. ermeldenswaard grapje in de ru- De Indonesische minister van bui tenlandse zaken. Adam Malik, laat zich in Accent in niet mis te ver stane bewoordingen uit over de Zuidmolukse gemeenschap in Ne derland: 'Als je een zwerende wond tegenkomt is het soms nodig een drastische operatie uit te voeren in plaats van die won dte laten voort etteren'. En: 'Ik denk dat elke re gering, waar ook ter wereld, het recht heeft om maatregelen te ne men tegen die extreme elementen, die ten nadele van de meerderheid de rechtsorde van die gemeenschap verstoren, of proberen die gemeen schap geweld aa nte doen. Accent zocht de fotograaf John de Rooy op, die tien jaar geleden in de bosjes van Drakensteyn zes maal zijn camera liet knippen en daarmee de prille liefde tussen prinses Beatrix en Claus von Ams- berg wereldnieuws liet worden. Het succes f verdiensten: anderhalve ton) werd een nachtmerrie voor De Rooy. 'Een machtmerrie van een zaamheid en armoe, drank en ver dovende middelen, daarna een ern stige ziekte. Maar sinds enkele maanden werkt de glamourfoto- graaf van toen weer', zo stelt Ac cents Joop Deltenre tevreden vast. Elseviers Magazine: De omslag van Elseviers Magazine toont een bosje autosleutels, gela ten hangend in een borrelglaasje. Jack Kruger beschrijft binnenin wat de 1 november-wet heeft opge leverd: 'De Nederlandse automobi list drinkt weer. Het oude niveau is nagenoeg weer bereikt'. De heksen jacht is uitgebleven, zo stelt hij vast, en de horeca is daarom niet ontevreden. Maar slapende honden zijn er om wakker gemaakt te wor den: 'Binnenkort kunnen we weer een verhoogde activiteit inzake controles en campagnes verwach ten'. Cees Labeur over de F-16 affaire binnen onze grootste regeringspar tij: 'De kleine marges van de de mocratie frustreren de PvdA. Tegen die achtergrond moet het conflict- Vredeling worden geplaatst. Ook in E.M. aandacht voor de 'Republik Maluku Selatan'. Coen van Harten interviewde ir. Manusama: 'Mijn volk is soms ongeduldig. Ik vecht tegen mijn eigen ongeduld. Als Ne derland dat begrijpen mocht. Onno Reitsma bericht andermaal uit Zuid-Vietnam: 'Eén grote ratte- val', meent hij. 'Iedereen praat over maar één onderwerp: hoe komen we eruit?' Op de waarschuwende gele pagina's enig proza van Ferry Hoogendijk. die meent dat de PvdA de Nederlandse economie onderge schikt wil maken aan haar politie ke dogma's. 'Wanneer men daarmee doorgaat, moet niemand zich ver bazen wanneer wij binnenkort on der de 'nullijn' terecht komen'. De Tijd: Dubbeldik is De Tijd deze week vanwege een speciale school- en beroepen bij lage, die een antwoord poogt te geven op de vraag hoe sterk het onderwijs in Nederland een afspiegeling is van maatschap pelijke krachtsverhoudingen en ontwikkelingen. Niet los daarvan te zien is een interview evenals in VN met minister Jos van Keme nade van onderwijs, die halverwege het volgende opmerkt: 'We moeten naar een onderwijssysteem toe. dat veel meer eigenschappen van men sen waardeert en tot ontwikkeling brengt, dat dus een veel groter palet van prestaties mogelijk maakt'. P van der Eijk gaat in op het congres van de Detam voor sociale verzekeringsgeneeskundigen. dat over 'overspanning' gaat. Het zou wel eens een onoplosbaar probleem kunnen zijn, meent hij. 'Er zijn linkse en rechtse psychiaters en hun beslissingen verschillen he melsbreed. De beslissing of iemand zijn werk aan kan wordt genomen op zeer personlijke gronden.' On der de titel 'Krijg een koperen kind, dan kun je je rot poetsen' schrijft dezelfde redacteur over het Bargoens woordenboek van drs. En- no Endt. waarvan Inmiddels al zo'n vijftienduizend exemplaren ver kocht zijn. Ook De Tijd besteedt nu aandacht aan de 'voortdurende machtstrijd om de identiteit' binnen de VARA. Verhelderend is een opmerking van ex-chef documentaires Tom Pauka naar aanleiding van het verdwij nen van het programma Vogel Vrij dag: 'Een programma met een lage kijkdichtheid jaagt het publick naar de andere zender. Dat is vei- velend voor de makers van de pro gramma's die later op de avond worden uitgezonden'. PS13/RH15' door W. H. Wolvekanp ROTTERDAM Het Royal Liverpool Philharmonic Orchestra maakt o.l.v. Sir Charles Groves momenteel een korte toernee door Nederland. Dinsdag- en woensdagavond was het in de Rotterdamse Doelen, vanavond (donderdag) is Den Haag (Congresgebouw) aan de beurt en maandagavond speelt het in het Amsterdamse^ Concertgebouw. Dan is John Ogdon solist in het Tweede Piano-Z concert van Brahms. De programma's die het Liverpoolse orkest (opgericht in 1840 en daar door een der oudste ter wereld) brengt, zijn nogal behoudend en gevuld met algemeen bekende wer ken. De enige wat minder bekende compositie op het eerste concert in De Doelen was The walk tot the paradise Garden van Frederick De- lius (1862-1934). Het werd voor de pauze geflankeerd door Berlioz' Ou verture 'l.e carnaval romain' en het vioolconcert van Max Bruch, voor gedragen door de Italiaanse violist Uto Ughi, Het tweede deel van de avond bleef gereserveerd voor de achtste symfonie in G van Dvorak. Stemmingsstuk Het werk van Delius is een fijn stemmingsstuk, laat-romantiek met lichte impressionistische invloeden. De uitvoering onder Groves muntte uit door een bijzonder verzorgde en genuanceerde samenklank. Met Berlioz 'Carnaval romain wist het Orkest onder bezielde leiding tot een briljant musiceren te komen. Een afzonderlijk woord van Waar dering voor de fraai geblazen En- gelse hoornsolo is zeker op zijn plaats. De solist van deze avond, Uto Ughi. speelde Bruchs vioolcon cert. dat vanwege zijn rijke melo- diek en hechte structuur wel altijd.; repertoire zal houden. (Het meester werk van deze romanticus komt*" tegenwoordig niet meer voor uit voering in aanmerking) op bewon derenswaardige wijze. Met zijn zeer solide techniek en uitzonderlijk, mooie toon kwam een welhaast» ideale reproductie tot stand. In de na de pauze gespeelde achtste symfonie van Dvorak kregen diri-, gent en Orkest nog eens volop de gelegenheid hun hoge kwaliteit te tonen. Bij alle vurigheid in de - voordracht bleef het orkestspel be- a heerst en fraai van klank. door Ber Huising Viva nieuwe stijl. Ietsje kleiner, stukken veelzijdiger en beduidend goedkoper. Viva nieuwe stijl:altijd'op de hoogte, mode-nieuwsgierig en ontspannend. Niet bang om serieus te zijn, maar ook vrolijk en lëvenslustig. Er goed uitzien mag nog steeds. Fijn wonen ook. Jezelf zijn dus. Omdat 't dan pas fijn is. Deze week o.a.: In bad met een Fin. Baden op z'n Fins,Turks en z'n Japans. Plus: ho.e onze eigen Hollandse tobbe te verlekkeren. luliette Gréco: Ik vergeet soms dat ik getrouwd ben. Een waarachtige vedette. Meer dan 40 jaar jong. Een vrouw die volkomen zichzelf is. Masseren op z'n Chinees. Pijn opheffen zonder naalden kan óók. Druk op de rug: weg hoofdpijn, aju kiespijn, gedag buikpijn. Grote mode voor klein geld. Wat vinden we terug van de grote Parijse mode in de betaalbare konfektie? Heel wat. Als je goed zoekt. Vier ionge rijkaards. Het levens verhaal van vier jonge mannen, die miljonair zijn vóór hun dertigste. En dat zonder toto. Abonneren is nog voordeliger! Naam:_ Adres Plaats:_ ^20-729785. Ik ontvang Viva graagelke week voor 190 cent via de bladenman de post (kruis aan wat u 't beste uitkomt). Geef deze bon aan uw bladenman of stuur'm in een open I envelop zonder postzegel aan Viva, antwoord nummer 7142, Amsterdam. Telefonisch abonneren kan ook, bel dan ons informatiecentrum AMSTERDAM In Amster dams Mickery is, van dinsdag avond af tot aan 5 mei, een vermakelijk Engels café-variété, dat Doom Duckers Ball heet, en geleid wordt door Neil Johns ton. Vroeger had Amsterdam ook café's, voornamelijk in de volksbuurten, die tegen het einde van de week 'cabaret' werden en waar dan, ui teraard niet de beste, artiesten op traden met hun nummer. In Enge land komt dat nog voor. De Mickery-zaal was café gewor den, met stoelen en tafeltjes en de vrijheid om, door het programma heen, een drankje aan de toonbank te halen. De vijf van Doom Duckers Ball, door vier goede musici bege leid, doen, en kunnen, het 'net echt' maar ze lichten hun program ma wel door, met een kostelijke ironie. Zij overdrijven de s'tijl. de gemeenplaatsen, de sentimentali teit. niet te veel maar net genoeg, ze mislukken een beetje hier en daar, ze hebben hun ruzietjes, ze schmieren met overtuiging, en ze laten, achter wat zij willen voor stellen, de mensen zelf zien in hun Een scène uit Dóom Deckers Ball. werk dat niet zo vrblijk is als het moet lijken. Zij doen dat met hu mor en tenslotte kunnen zij heel goed, wat zij enigszins parodiëren. Neil Johnston Neil Johnston is de conferencier met zijn opgelegde opgewektheid, die meer lacht dan het publiek, en af en toe bjdt dat het programma maar goed zal verlopen. Er is een, wat afgetakelde, zwoele en fatale zangeres die bij haar vele echtge noten ook de zeven dwergen van Sneeuwitje telde. Zij heeft het die pe geluid en de verleidelijke geba ren van de vamp. Er is een grappig meisje dat zich met vuur in cow boy-liedjes stort en nog bijna on schuldig sentimenteel van de liefde zingt. Eens zal mijn prins komen (en die komt dan niet) is een Sneeuwitje-hoofdmotief van de songs. De derde zangeres doet voortdurend komisch zenuwachtig haar besi. Er is ook nog een won derboy. met de allures van een roek-zanger. De electronische mu ziek - piano/orgel, gitaren, en drums is uitstekend. Die swingt soms de pan uit en smelt dan weer liefdelijk weg. De liedjes liggen lekker, de dansjes zijn mal net niet mooi. Hat was een uur lang leuk vermakelijk, en na de pauze kan er, als het publiek dat wil. nog gedanst worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 15