ïeen problemen voor Twente 3SV veel te krampachtig Leeds houdt stand Bonus-Sparen: 7% rente voor konsiante spaarders. SUROPA CUP I EUROPA CUP II UEFA CUP [roege treffer van Johan Zuidema onderstreept afgang van Juventus inamo Kiew toont - ondanks 2-1 nederlaag - zijn klasse erby County impioen V/KWARTET DONDERDAG 24 APRIL 1975 F Barcelona (Sp)Leeds United (Eng) lyern München (WDld)Saint Etienne (Fr) 1—1 1—2 2—0 0—0 Rode Ster Belgrado (Joeg)Ferencvaros (Hong) 22 12 PSV (Ned)Dinamo Kiew (Rusl) 21 03 Juventus (It)—FC Twente (Ned) 0—1 1—3 Borussia M.gladbach (WDld)—FC Köln (WDld) 1—0 3—1 onze speciale verslaggever UJN Als derde Nederlandse topclub mag FC Twente de lie van een Europees bekertoernooi gaan spelen. Na de succes van Ajax en Feyenoord op Europees niveau, verschafte FC >nte zich gisteravond via de aanstaande kampioen van Italië, entus, het recht om als finalist in het UEFA-cuptoernooi aan treden. Een superieur FC Twente ontdeed zich gemakkelijk Juventus, dat op het moment, toen aanvallen pure noodzaak de onkunde van het Italiaanse voetbal óp dat punt onder- epte. Gesteund door een snelle treffer van Johan Zuidema, de FC Twente vrijwel nimmer werkelijke problemen en won abene op Italiaanse bodem: 01. Twee weken geleden won Twente in Enschede van het bange Juventus met 3—1. Der- ze een ondubbelzinnige revanche voor enige jaren geleden toen entus FC Twente voor dit toernooi uitschakelde. Johan Zuidema gaat Twente's eerste doelpunt maken. Capello en Morini staan machteloos. roensdag 7 mei een dag voor ook door FC Twente bereikte le voor de KNVB-beker, die nu week later wordt gespeeld loet de equipe van trainer i Kohn in het Rhein-stadion Düsseldorf het Westduitse Bo- ia Miinchengladbach. De UEFA finale wordt via twee wedstrij- gespeeld. FC Twente heeft de DEN Derby County is giste nd Engels kampioen geworden, rel de ploeg van manager Dave Kay zelf niet in het veld kwam. >y dankte zijn vroege titel aan Chester City dat een uitgesteld tegen Ipswich Town met 1—1 idigde. Ipswich Town was de e ploeg die Derby nog kon in- n, maar had dan de resterende wedstrijden moeten winnen, nog een wedstrijd te spelen t Derby nu drie punten voor- ng. ïieuwe titel voor Derby is voor- en triomf voor manager Dave Kay die als speler deel uit kte van de ploeg die in 1972 al Engels kampioen werd. i onze speciale verslaggever iDHOVEN PSV heeft gis- ivond afscheid genomen van Europese toernooi voor be- winnaars. Dinamo Kiev, de latenploeg uit de Oekraïne het eerste duel veertien da geleden met 30 had ge inen, verloor gisteravond :hts met 21 waardoor de sen zich voor de eindstrijd 21 mei in Basel plaatsten. V heeft er alles aan gedaan het duel nog een gunstige iding te geven, maar de Rus- die bij vlagen opnieuw hun sse etaleerden waren uitein- ijk toch te sterk om een ver- il van drie doelpunten te tinen overbruggen. Ier de uiterst grillige leiding de Spanjaard Sanchez Ibanez tegen het einde de Rus Were- ew het veld uitzond nadat hij r de tweede maal met de gele rt was geconfronteerd ook de -er Adri van Kraay kreeg het voorgehouden ontwikkelde i over het geheel genomen eeii urstellende wedstrijd. PSV Blde vaak te krampachtig en te auwkeurig om de niet eens zo le defensie van Dinamo voor te problemen te kunnen plaat- li half uur voor het einde werd I ook duidelijk dat de Eindhove en zich bij him eliminatie had- meergalegd. Het team van Kees rers dat gisteravond 28 vrije oppen tegen zich kreeg tegen r Dinamo veertien kan zich concentreren op zijn laatste te krachttoer van dit seizoen: veroveren van de landstitel. stormachtige openingsoffensief i de Eindhovenaren dat werd oluid met een venijnig schot i libero Adri van Kraay en maar auwernood door de boomlange dakow kon worden gestopt, il- reerde PSV's voornemen een 11e treffer af te dwingen. Gezien kwetsbaarheid van Dinamo's tste linie, zo had Kees Rijvers i volgelingen herhaaldelijk voor ouden, moest een snelle ope gsgoal mogelijk zijn. Maar op- üw verkeek PSV zich aanvanke- op de kracht en de snelheid i de soldatenploeg uit de Oe- ïne. die weliswaar diep in eigen lingen moest terugtrekken, ar er dan toch maar in slaagde H van scoren af te houden. die tussentijd had de Spaanse eidsrechter Sanchez Ibanez al :ele zeldzame staaltjes van ge it aan spelregelkennis ten beste even. In situaties die daartoe kans die UEFA-beker in Nederland te houden. Feyenoord won vorig seizoen die trofee, door onder meer Tottenham Hotspur in de finale te verslaan. Tegen Juventus regeerde FC Twen te een wedstrijd lang. Vooral in de tweede helft werd de tegenstander constant volledig uitgeppeeld. Ju ventus had geen enkele greep op het balbezit-voetbal van FC Twente en werd tenslotte op gigantische fluitconcerten van de tifosi getrac- teerd. Dezelfde toeschouwers, die aanvankelijk nog zo enthousiast had gereageerd, toen een op papier aanvallend ingestelde elf van Ju ventus in de arena eas verschenen. Zoals trainer-coach Carlo Parola tevoren had aangekondigd was Ju ventus het duel inderdaad in een offensievere opstelling begonnen dan in Italië gebruikelijk is. Parola had ten koste van Spinosi en Lon- gobucco de vleugelverdedigers met offensieve neigingen, Gentile en Cuccureddu in de basisopstelling gezet. Voorts was veteraan José Al- tafini vanaf het eerste fluitsignaal van de Oostduitser Rudi Glöckner in de piste aanwezig. Een opstelling die de 55.000 toeschouwers in het kolkende Stadio Comunale tot grote vreugde stemde. Een frivole stemming, opgeluisterd met talloze vuurpijlen, die in de wedstrijd zelf meteen een forse knauw kreeg. Nadat Juventus in eerste instantie de aanvallende be doelingen had geëtaleerd, bleek, dat de in kracht afgenomen defensie maar weinig aanleiding vormden, deelde hij gele kaarten uit aan Onitsjenko en Weremejew. En toen, na 23 minuten, raakte de defensie van Dinamo de kluts plot seling volslagen kwijt. Doelman Roedakow liet een ongevaarlijke inzet van René van de Kerkhof doodgemoedereerd uit de handen glijden, waarna Ralf Edström met een simpele voetbeweging PSV op 1-0 zette. Het ontketende PSV wilde echter meer. Deijkers en René van de Kerkhof verschenen in perspectief volle positie voor Roedakow, die zich met kunst en vliegwerk staan de kon houden. Halverwege de eer ste helft kregen de Russen toch wel weer wat meer vat op het spel van de driftig aanvallende opponent. Deijkers moest de doorgebroken aanvoerder Kolotow zelfs met een fikse schouderduw van de bal zet ten. Het was niet de enige gevaar lijke uitval van Dinamo Kiew. Twaalf minuten voor het einde spurtte Blochin, die een schitteren de pass van middenvelder Moent- jan had opgepikt, door het hart van de Eindhovense defensie. Dankzij zich tegen het loerende FC Twente geen fout kon veroorloven. En juist in de openingsfase kwam Morini, de bewaker van Jan Jeuring, tot een kostbare misgreep. De blonde verdediger passte in de 10e minuut volledig onverwacht in de voeten van Kick van der Vall. Deze speelde uitstekend getimed uitlopen van Van Beveren bleven de Russen van de gelijkmaker verstoken. PSV dat in aanvallend opzicht teleurstelde, vooral Schmidt Hansen kon tegen Matvienko maar slecht uit de voe ten en moest het teveel van de acties van René van de Kerkhof hebben. Acties die veelal in de kiem konden worden gesmoord. Opmerkelijk bleef ook nu weer de rol van de Spaanse rechtspreker aan wie 't zelfs ontging dat Edström zijn bewaker Trosjkin voor het oog van 20.000 toeschouwers een been lichtte. Kort voor rust kwamen de Eindho venaren nog even in moeilijkheden, maar de inzet van Konkow caram boleerde over het doel. Dinamo Kiew dat in de defensie opvallend lakoniek te werk ging. en opgelucht was dat PSV's offensief was uitge raasd. kon voorlopig de averij be perkt houden tot één treffer, al scheelde het weinig, of Edström had zijn tweede wapenfeit kunnen registreren. Zijn schot werd echter op het juiste moment door Roeda kow uit de bedreigde hoek gegrab beld. onmiddellijk Johan Zuidema aan, die langs Scirea en Morini snelde en tot verbijstering van alle Italia nen parmantig binnenschoot: 01. Een doelpunt dat FC Twente op rozen zette. Juventus, het altijd im- produktieve Juventus, diende toen vier goals te produceren om de Harry Lubse verscheen in de twee de helft ten tonele voor Willy van der Kuijlen, de Eindhovense scherpschutter, die in de eerste pe riode maar een schot had kunnen loslaten. Zou PSV er in deze sa menstelling er dan toch nog in slagen de marge van twee doelpun ten te overbruggen om via een verlenging alsnog Europse glorie te kunnen verwerven? Feit is dat het hardwerkende PSV zich andermaal regelmatig richting Roedakow drong en dat René van de Kerkhof en Edström die overigens in de ogen van de scheidsrechter niets goeds kon doen tot driemaal toe in kansrijke positie kwam. maar beide malen ook misten zij de rust en de koelbloedigheid om toe te slaan. Dinamo Kiew kwam in deze fase aan aanvallen nauwelijks toe. Het beperkte zich tot afbreken van de PSV-aanvallen die echter het raffi nement misten om de confrontatie een voor de Eindhovenaren wat gunstiger perspectief te geven. Vaak ook waren de centers van Deijkers en Lubse te onzuiver ge- tricht om nog enig effect te sorte ren. Een riarUe mogelijkheid op finale alsnog te bereiken. Voor een Italiaanse voetbalclub een schier onmogelijke opgave. De onzeker heid in de Turijnse club nam bij vlagen dan ook gigantische vormen aan, toen Juventus tot drukkend voetbal trachtte te komen. Een speelwijze die voor FC Twente ook een tweede Eindhovense treffer deed zich voor Lubse voor nadat René van de Kerkhof zijn spits subliem had aangespeeld. Roedakow had het gevaar echter tijdig zien aankomen en dook met succes naar de inzet. De Dinamo-doelman had tweeën twintig minuten voor het einde overigens alle geluk van de wereld dat een verraderlijk schot van de excellerende Van Kraaij op de paal uiteen spatte. Lubse stelde nog al les in het werk om de bal het beslissende duwtje te geven maar Fomenko, de Russische libero was tijdig ter plaatse om voor de hoog nodige opluchting in de Dinamo- gelederen te zorgen. Een opluchting die twaalf minuten voor het einde nog grotere vormen aannam, nadat invaller Burjak uit een pass van Weremejew doelman Van Beveren met een ziedend schot overrompel de: 1-1. Het lot van PSV was daarmee beze geld. ook al kopte Edström zes mi nuten voor het einde een voorzet van Lubse schitterend in het Russi sche net: 2-1. PSV—DINAMO KIEW 2—1 (1—0) 23' Edström l-r-0, 76: Burjak 1—1, 85: Ed ström 21. Scheidsrechter: Sanchez Iba nez. Toeschouwers: 20.000. PSV: Van Beveren: Krljgh. Nordqvist. Van Kraay. Deijkers: Willy van de Kerkhof. Strik. Van der Kuylen (Lubse): Schmidt Hansen. Edström. René van de Kerkhof. Dinamo Kiew: Roedakov: Trosjkin, Fo menko. Matvljenko. Resjko: Konkov (Burjak). Kololov: Onlsjenko. Wereme jew. Blochin. RICHARD MATHIJSSE na de verrassende treffer tot kan sen bleef leiden. Zo verschenen Jaap Bos en Johan Zuidema hal verwege de eerste helft nog eens in perspectiefvolle positie, toen Capello op het middenveld knullig balverlies leed. Bij die counter schoot Zuidema naast. Het onwennig aanvallende Juven tus dat het aan een coördinator ontbrak, was eerst na een half uur werkelijk gevaarlijk, toen Altafini in een chaotische situatie een kans verkreeg. Twentes keeper VoLkmar Gross zwak uittrappend kon bij die gelegenheid nog juist op de lijn redden. De Italianen putten kennelijk moed uit dat. moment, want kort daarna moest Gross lang uit op een keihard schot van Alta fini en miste Anastasi een uitste kende kopkans na een afgemeten voorzet van Gentile. Maar duidelijk was toen al dat FC Twente met een 01 voorsprong vrijwel niets meer kon gebeuren. Afgezien van die laatste periode in de eerste helft, controleerde de En- schedese formatie de zaken volle dig. FC Twente verdedigde secuur wanneer Juventus vooruit speelde, maar verzuimde niet uit de schulp te kruipen wanneer er een moge lijkheid voor was. Na rust begon de massa steeds meer waardering voor de Twentse speelwijze op te brengen: een unie ke zaak in een Italiaans voetbalsta dion. Juventus, dat na rust zonder Altafini aantrad Damiani ver ving hem begon al na twintig minuten een wanhopige indruk te maken. Alle overtuiging, voor zover die er althans was geweest, ver dween uit het spel en FC Twente kon het geliefde circulatievoetbal gaan etaleren. Met Theo Pahlplatz en Kick van der VaLl als meesterlij ke regisseurs, werd de bal voortdu rend in de rode gelederen rond gespeeld. Kennelijk tot ergernis van vooral Anastasi en Viola die in de slotfase nog tegen gele kaarten opliepen. Ondanks de overtredingen tegen Gross (een klap in het ge zicht van Bettega) en Bos, raakte het FC Twente nog amper. JUVENTUS—FC TWENTE 0—1 (0—1) 10: Zuidema 01. Scheidsrechter: Glöck ner (DDR). Toeschouwers: 55.000. Juventus: Zoff: Cuccureddu, Morini, Scl- rea. Gentile: Capello. Causlo, Viola. Bet tega, Altafini. Anastasi. FC Twente: Gross. Van lerssel. Drost. Overweg. Oranen; Thtjssen. Van der Vall. Pahlplatz: Bos (Achterberg). Jeuring. Zui dema. MATTY VERKAMMAN (ADVERTENTIE) SPORT PS11/RH 13 Van een verslaggever BARCELONA Met tien man tenslotte maakte Leeds United uit dagend en met gejoel en gefluit en hier en daar ook wel wat bewon derend handgeklap begeleid de ereronde door de zinderende burcht van Barcelona, het Nue Camp-sta dion. Twintig minuten lang was de Britse ploeg erin geslaagd, stand te houden tegen de niet-af latende stormlopen van Barcelona, dat met één man meer er toch niet in slaag de de formatie van Leeds op de knieën te krijgen. Het was en bleef 1-1, een score die Leeds United en niet Barcelona in de eindstrijd van het Europa Cup-toernooi voor lands kampioenen bracht. Leeds United leek in de roerige 24ste minuut van de tweede helft tenonder te gaan. Niet alleen slaag de Glares er toen in, uit een vrije trap van Callego de in de eerste helft opgelopen 0-1 achterstand on gedaan te maken, maar tevens werd in diezelfde minuut McQueen door de matig leidende Oostenrijk se scheidsrechter Linemayer uit het veld gestuurd. Barcelona, tot op dat moment hopeloos optornend tegen het wilskrachtige Leeds, had opeens toch weer uitzicht op méér. Méér eigenlijk dan er tot die 24ste mi nuut mogelijk had geleken. Alle mooi uitgestippelde plannen van Michels' Barcelona om via een snelle treffer de strijd te beslissen (1-0 was voor de Spanjaarden im mers voldoende) moesten al in de negende minuut van de wedstrijd worden herzien. Toen, in die ne gende minuut, kopte Jordan de bal na een verre trap uit zijn defensie door in de richting van Peter Lori mer, de man die er in het eerste duel in Leeds door een schorsing niet bij kon zijn. Lorimer kreeg de bal juist bulten de rand van het strafschopgebied, ook al omdat Cal lego miste. Hard en hoog schoot Lorimer de bal langs doelman Sa- dumi om Leeds United de door nie mand voor mogelijk gehouden voor- spron gte geven. Met deze 0-1 en de 2-1 nederlaag in de uitwedstrijd was het zo sterk gestarte Barcelona in een verlie zende positie gemanoeuvreerd. Een Barcelona, dat in het met bijna 100.00 toeschouwers gevulde Nue- camp-stadion met Clares op de lin kerspits was aangetreden en in de 3e minuut al een fraaie mogelijkheid op een doelpunt onbenut had gelaten Herredia faalde evenwel om de pass van de hardwerkende Johan Nees- kens te verzilveren. Barcelona wankelde door Lorimer's doelpunt. Het ritme stokte en toen Asensi in de achttiende minuut de bal via zijn knie over het door Stewart verdedigde Leeds-doel zag verdwijnen, pas toen kwam Barce lona weer terug. Leeds United werd teruggedrukt, leed defensief ook veel balverlies, maar echte kansen kwamen er voor Michel's formatie nauwelijks. Ook al omdat Johan Cruijff geen moment eigenlijk zijn stempel op de wedstrijd kon druk ken. Het was enkele minuten voor de rust zelfs Leeds dat de kans op 2-0 kreeg, maar Bremner schoot naast. Die kans van Bremner zou achteraf de laatste van Leeds United in deze wedstrijd zijn. Barcelona met een soms wanhopig uit zijn dug-out stappende Rinus Michels speelde in de tweede helft 'alles of niets'. Ris keerde veel. Ook het geel. dat Gal lego na een overtreding tegen Bremner voorgehouden kreeg. Bar celona kreeg nauwelijks waar het op hoopte. Slechts Herredia kon doelman Steve Stewart bedreigen, maar tot de roerige 24ste minuut gebeurden eigenlijk geen echt ge vaarlijke zaken voor het Leeds- doel. Dat veranderde nadat McQueen voortijdig naar de kleedkamers was gestuurd. Maar Leeds hield met tien man stand. Moest er nog wel een bal van Neeskens en Cruijff van de lijn voor halen (Bremner en Stewart), maar kon daarna toch aan de ereronde beginnen. Als, het zij gezegd, verrassende finalist. BARCELONA—LEEDS UNITED 1—1 (01) 7 Lorimer 01. 68: Clares 11. Scheidsrechter: Llnemayr (Oost), Toe schouwers: 100.000. BAYERX MÜNCHEN In de finale ontmoet Leeds United bekerhouder Bayem München. De Duitsers wonnen op eigen terrein met 20 van de Franse kampioen Saint Etienne. In de eerste wed strijd was het 00 gebleven. Ver rassend voor velen was toch wel dat Saint Etienne een sterke in druk achterliet en zeker niet de kansloze halve finalist was, waar voor de ploeg eerder werd versle ten. BAYERN MÜNCHEN—SAINT ETIENNE 20 (10) 1: Beckenbauer 10, 69: Dürnberger 20. Scheidsrechter: Van Ge- mert. Toeschouwers: 75.000. Bonus-Sparen bij de NMB ivan het opgenomen bedrag levert u 7% rente op. Dat is 21/2% als retourrente in rekening gebracht, meer dan op een gewone spaar- Dat betekent dat als u vaak geld rekening. opneemt, een Bonus-Spaarrekening En toch kunt u dagelijks over uw wat minder gunstig kan uitvallen, spaargeld blijven beschikken. Bent u echter een konstante spaarder, Hoge rente en geen opzegter- dan speelt die retourrente nauwelijks mijn,dat is interessant! Eris alleen een rol en geniet u een één'maar': alsugeld opneemt wordt aantrekkelijke hoge rente, Irlllf 1Ï5 NEDERLAND SC HE M00ENSTAN0S8ANK Bonus-Sparen: voordelig voor elke konstante spaarder. Nordqvist verliest de bal aan Kolotow. Op de achtergrond houdt Gerrie Deijkers de gang van zaken b«.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13