Sociaal jaarverslag van Hoogovens aangevallen dichtbij pmmentaar Vakbondsleden: Beleid wordt zonder overleg bepaald ectie (1) ectie (2) 'lksoongres liegtuig haalt -ederlanders nog .indaag uit Saigon Het blijft droog te moeilijk voor 'tweekamp' verdacht hobby ooievaar agent op lingerie-patrouille - PS4l feZl /KWARTET WOENSDAG 23 APRIL 1975 BINNENLAND je Tweede Kamer heeft minister fcna aangekondigd dat ter bestrij- Jvan de werkloosheid in de bouw biljard gulden extra zal worden ikken. De minister van sociale ihoopt daarmee weer 9 a 10 man aan werk te helpen. Op irste gezicht lijkt het erop dat linet diep in de beurs heeft Maar de AR-bewindSman heeft gewezen datdeze extra injectie een langere periode zal worden misg aneerd. Daar komt bij dat de sch n ook voor geheel verschillende e tot °i1 van' ,een ig Uil van die gaf ap o| ben te hten i te zullen worden bestemd, moet deze extra impuls ook zien de achtergrond van het bedrag bijna vijftien miljard gulden, v00r e*n(^ *974 reeds een bouw- nning was verleend. Legt men cijfer naast de extra middelen aanvullende werken die over ge- 1974 werden uitgetrokken (bijna niljard gulden) en de in 1975 aangekondigde extra maatrege- dan is het duidelijk dat het iet zich niet bij de crisissituatie in ouw neerlegt. Niettemin is het gndig van de; minister dat hij nu gt dat men van deze maatregelen te snel al te optimistische ver ingen moet hebben. is mogelijk dat critici vinden dat ;abinet nog meer voor de bouw doen. Dat valt ernstig te betwij- J, want een belangrijk deel van de loosheid in de bouw vloeit im- voort uit structuurproblemen. De f'Jè in de bouw (zoals in de jaren iS eruit. En dat betekent dat in ïkomst minder mensen op de s nodig zullen zijn. Te forse 'l (leringsmaatregelen in dit stadium en de problemen in de toekomst lens extra verzwaren, an zou het kabinet de schijn op laden de problemen voor zich uit :huiven. En dat mag natuurlijk \/)ig PvdA-leden- verbijten hun par- f et mee te hebben gedaan aan het :ongres dat zaterdag in Gronin- i gehouden. Op het eerste gezicht dat verwijt begrijpelijk. Er kwa- allerlei zaken aan de orde die een partij als de PvdA ter harte Waarom dan niet meegedaan? redenering is echter, wat al te :1. Enig inzicht in de opbouw van volkscongres leert dat er in feite zeer specifieke concurrent wordt atst naast de officiële volksver- tvoordiging zoals we die in Neder- kennen in de vorm van parle- provinciale staten en gemeente- bij wordt het geijkte patroon ge- van het socialisme zoals de ideifaunisten dat nastreven. In een die vooraf' is gegaan aan dit res werden allerlei actiecomité's rmd door communisten. sprekend voorbeeld- vormen de comité's van Fré' Meis in de artonindustrie. Zo zijn er ook lei comité's gevormd in andere eken en eveneens in de gelederen dc kleine middenstanders, boeren, en zo meer. ie comité's zitten vogels van di- politieke pluimage. Maar ze len vanuit de CPN gedirigeerd, in die cel-vorming iri de bedrijven en centraal comité georganiseerd, dit is weer gedaan door kopstuk van de CPN. partij laat weliswaar ook niet !'ers toe, maar zorgt wel zelf de rtjes in handen te houden. Men bijvoorbeeld niet mede-organisa- worden. Datrecht is voorbehou- aan de afzonderlijke cellen en het raai comité. Wie dat wil kan er wel adhesie betuigen en finan- steun verlenen. centraal comité had ook de A daarom gevraagd. Deze partij ierde, evenals in 1972. Instemming igen met het volkscongres zbu in betekenen dat jmen langs een veg hulde brengt aan de CPN. De van de Arbeid is daar terecht in getrapt. vat HAAG Een door de regering harterd toestel zal vandaag de in Saigon verblijvende Neder- Iers ophalen. Buitenlandse Zaken Den Haag heeft tot evacuatie he it en gezien de onzekere toestand b het gebied rond Saigon. Er be- uiden zich momenteel voor zover cl end nog vijftien Nederlanders in oi Zuidvietnamese hoofdstad, twee D ers, een zuster, een zakenman, vrouw met kinderen, zeven jour- el isten en drie leden van de am- ig sade. i zal van de situatie afhangen of oi zaakgelastigde Van Rooijen van- il l o k Saigon verlaat, dan wel ;rt vertrek nog even uitstelt. Het- i de geldt voor de Nederlandse rnalisten, die uiteraard zelf over e i eventuele vertrek moeten beslis- ii ee weken geleden is al een aantal g 'erlanders uit Saigon vertrokken. vertrek van het ambassadeper- ieel betekent niet dat nu de diplo- heke betrekkingen met het re- g m in Saigon feitelijk worden ver ken. Die betrekkingen worden i vanuit de ambassade in Bang- k onderhouden. Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM Voert de be drijfsleiding van Hoogovens een echt sociaal beleid of vieren onderschikking en gebrek aan inspraak in dit mammoetbedrijf nog hoogtij? En als je al in spraak hebt, betekent dat dan ook dat je iets te zeggen hebt? Voor deze vragen worden de ruim 24.000 werknemers van Hoogovens vandaag gesteld, 1 wanneer zij tenminste de moei- i$jj te nemen het zojuist versche nen sociaal^ jaarverslag van de directie te vergelijken met de kritische commentaren van de bedrijfsledengroepen NVV en NKV. Op zichzelf is het feit dat de vak bondsleden bij Hoogovens in het openbaar en zonder vooroverleg ui terst kritisch reageren op het soci aal jaarverslag al een unicum. Hoogovens heeft jarenlang de naam gehajd een voortuitstrevend sociaal beleid te voeren en de vak bonden hebben dat ook jarenlang volmondig beaamd. De NVV en NKV-leden bij Hoogovens blijken daarachter zo langzamerhand een fors vraagteken te zetten. Zowel uit het sociaal jaarverslag, de brochure 'Kritisch' Kommentaar' van de NVV-bedrijfsledengroep, de reactie van de NKV-bedrijfsleden- groep en de toelichtingen die zowel de directie als de bedrijfsledengroe pen hebben gegeven, blijkt op zijn zachtst gezegd dat er nogal wat verschillen .van mening zijn. Het is ook onmiskenbaar dat bij de be wustwording van de sociale - wrijf punten de staking van 1973 een grote rol heeft gespeeld. De sporen van dat conflict zijn nog steeds waarneembaar. Dat is overigens niet zo bevreemdend wanneer men bedenkt dat kwesties als nivelle ring, uitbreiding van de werkings sfeer van de CAO en de openbaar heid van inkomens nog weinig aan actualiteit hebben ingeboet. Van het bekende rijtje: spreiding van inkomens, kennis en macht staat overigens dit keer de spreiding van kennis en de zeggenschapsverhou dingen centraal. De NKV-leden concluderen mis noegd. dat in het sociaal jaarver slag Wezenlijke informatie ont breekt, dat er veel onduidelijkhe den in zitten en dat een aantal feiten discutabel is weergegeven. De bedrijfsledengroep heeft de in druk dat het jaarverslag meer is geschreven in de richting van de buitenwereld, dan in de ,richting van het personeel. 'De individuele werknemer kan zich niet in het jaarverslag terug vinden', aldus de NKV'ers. De leden van de indus triebond NVV zeggen in hun bro chure 'Kritisch Kommentaar' dat de economische factor bij de huidi ge bedrijfsvoering voorop staat en dat daarmee wordt verklaard waar om er zoveel fout is in het bedrijf., Ook over de werkomstandigheden wordt by Hoogovens zeer ver schillend gedacht. Samenspraak De Hoogo,venleiding zegt op haar beurt in het jaarverslag dat 'de maatschappelijke factor niet onder geschikt mag worden gemaakt aan de economische, maar dat het om gekeerde evenzeer geldt'. Doelstel ling van het bedrijf is zowel de behartiging van de belangen van de werknemers als de belangenbe hartiging van de kapitaalverschaf fers. In onderlinge samenspraak en met inachtneming van de ontwik kelingen in de samenleving wordt volgens de directie geprobeerd deze verschillende belangen in even wicht te houden. Dat er zeer argwanend zou worden gekeken naarhet inderdaad wat mistige woord- 'samenspraak' heeft de Hoogovendirectie kennelijk zien aankomen. 'Overleg en inspraak', aldus het jaarverslag, v'kunnen niet betekenen dat iedereen zijn zin krijgt. Uitgangspunt is dat degene die uiteindelijk ter verantwoording zal worden geroepen en meestal gebeurt dat indien er iets mis gaat het recht en de plicht heeft de uiteindelijke beslissing te nemen, desnoods tegen zijn adviseurs in. Overleg en inspraak kunnen dus niet garanderen dat iedereen het metde genomen beslissing eens is. Soms kan dat niet, omdat men tot een minderheid behoort en de be slissing is genomen op advies van de meerderheid^ 'Het is duidelijk, aldus de NW- bedrijfsledengroep in het 'Kritisch Kommentaar' dat er niets nieuws onder de zon is. De directie bepaal de vroeger en nu het beleid zonder overleg. Het r is wat schrijnend dat de directie besluit met de opmer king, dat de meerderheid beslist en dat de minderheid zich daarbij moet neerleggen. Voortdurend wordt juist aangetoond dat de min derheid haar wil oplegt aan de overgrote meerderheid van de werknemers bij Hoogovens', aldus de bedrijfsledengroep. 'Niet automatisch' Algemeen directeur dr. 'M. Al- brecht: 'De passage over de gren zen van de inspraak hebben wij bewust' toegevoegd, omdat hier en daar misverstand heerst over de deelneming aan de besluitvorming. Die deelneming wordt door ons op prijs gesteld, maar dat betekent niet dat iedereen dan ook automa tisch zijn zin krijgt of zijn stand punt in het genomen besluit kan Bedrijfsleiding stelt grenzen aan de inspraak terug vinden. Dat is ook niet zo in de staatskundige democratie en he lemaal niet in de economische de mocratie, die traditioneel toch al wat achterloopt'. De zeer traditionele vormen van vertegenwoordigend overleg voor enkelingen komen volgens de be drijfsledengroep in het geheel niet tegemoet aan de steeds sterker wordende wens tot een democratie, waaraan zoveel mogelijk mensen deelnemen. In dit verband vraagt de bedrijfsledengroep zich af of het Werkoverleg, is gericht op verande ring of op instandhouding van de huidige werkverhoudingen. In ieder geval is deze vorm van overleg volgens hen nog lang niet in alle afdelingen ingevoerd en wordt het veelal als hobbyisme be dreven in de afdelingen waar het wel bestaat. De bedrijfsledengroep kondigt aan dat het zijn bezwaren niet 'zoals de directie ons uitnodigt zal voorleggen aan onze naasthoge- re chef. Met de leden zullen we liever actief werken voor meer me dezeggenschap dan de directie ons wil toestaan'. Ziekteverzuim In het jaarverslag van de directie wordt gezegd dat de voortdurende stijging van het ziekteverzuim ern stige zorgen baart. Het verzuim we gens arbeidsongeschiktheid is geste gen tot 10,5 pet. Blijkens 't Jaarver slag wordt 't in '69 begonnen project ter bestrijding van het ziektever zuim nieuw leven ingeblazen. In de praktijk zal dit betekenen dat aan inzichten en initiatieven van de afdelingschefs, het kader, het per soneel en de personeelsvertegen- woordigers meer ruimte wordt ge geven. Bovendien kan de chef aan de hand van computeroverzichten na gaan met wie van zijn perso neelsleden hij een gesprek moet voeren om na te gaan welke pro blemen er zijn en welke deskundi gen bij de oplossing behulpzaam kunnen zijn. Tenslotte kondigt de directie ter bestrijding van het zwarte ziekte verzuim de aanstelling aan van een functionaris met opsporingsbe voegdheid. 'Het werken tijdens ziekte komt weliswaar niet veel voor, maar is zo ergerniswekkend voor de naaste omgeving, dat op treden op dit punt als een vereiste moet worden beschouwd, aldus de directie. In 'Kritisch Kommentaar' wijst de bedrijfsledengroep erop dat kritici van de ondernemingsgewijze pro- duktie de oorzaken van ziektever zuim meer zoekqn in de economi sche verhoudingen waaronder moet worden gewerkt. 'De mens wordt ondergeschikt gemaakt aan geld verdienen en winstmaken. Schaal vergroting, fusies, reorganisaties, sluitingen van bedrijven, mechani satie en automatisering brengen de werknemers in steeds grotere socia le onzekerheid. In de maalstroom van de snel veranderende maat schappij vallen hele groepen af en komen in de WAO terecht', aldus de bedrijfsledengroep, die Hoogo vens verwijt dat men 'orde op za ken wil stellen', en dat men blijft steken in de symptoombestrijding. Als voorbeeld daarvan noemt de bedrijfsledengroep het in de ijskast zetten van een deelonderzoek naar de achtergronden van het ziekte verzuim. De vakbondsleden kondi gen aan contact te zullen zoeken met sympathiserende wetenschap pers. Met de zo verkregen tegenin- formatie zal worden gepoogd de leden meer bewust te maken van de ziekmakende factoren in de maatschappelijke verhoudingen. 'Vreetschuren' Ook over de pogingen van Hoogo vens om de werksituatie te'verbete ren laten de vakbondsleden zich nogal schamper uit. 'Een verwijzing naar de eetgelegenheden en de sa nitaire voorzieningen is zeker op zijn plaats. Vergelijk het directie- lunch-restaurant en lunchkamers op kantoorafdelingen met de 'vreetschuren' in diverse vier-ploe- g'endienstaf delingen met name in de zwarte produktie sectoren. Om over het verschil in sanitaire voor zieningen maar helemaal te zwij gen'. wordt opgemerkt. 'Het streven naar fysiek gezonde werkomstan digheden hebben we met Hoogo vens gemeen; waarschijnlijk zal de interpretatie van het woord 'ge zond' wel verschillen. Bij Hoogo vens is alles gezond tenzij aange toond kan worden dat het omge keerde het geval is'. Ten slótte concluderen de indus triebondsleden dat "het sociaal jaar verslag er niet in slaagt de werkne mers inzicht te geven in hun eigen werksituatie. De dagelijkse praktijk is onherkenbaar, conflicten en pro blemen-blijven onder water, kritiek op het beleid ontbreekt, het verslag is veel te moeilijk geschreven. Een sociaal jaarverslag heeft volgens hen alleen zin wanneer er ook zin volle informatie wordt gegeven. Het was gisteren op en top een lentedag. Het kwik draafde omhoog tot 20 a 21 graden. Dat was tot nu toe dit jaar nog niet vertoond. Keulen deed er nog een schepje bovenop met 23 graden. In Italië was het opnieuw in de noordelijke streken zomerfeest met Pisa op 26 graden en Genua 27 a 28 graden. Ookin oost-Engeland werd het plaatselijk 20 graden, België 20 tot 21 graden en Zuid-Frankrijk 23 graden tegenover Wenen maar 13 graden. De Engelse regenstoring heeft niets klaar kunnen maken bij ons. Zelfs de wolkenschermen wa ren gisteren in het noorden van het land erg dun. Nee, het is op het ogenblik allemaal hoge druk wat de weerkaart toont. Het hogedrukgebied met veel zon boven het continent strekt zich uit van de Azoren via onze omgeving tot in Rusland: een indrukwekkend bouwwerk. De laatste 24 uur zijn de barometers ten noorden van Schot land wat sterker gaan stijgen en de computers voorzien dan ook een afzonderlijk 'hoog' van ruim 1030 mb ten noorden van Schotland. Voor onze kustgebieden brengt dit mee dat de instromende Noordzee lucht daar de temperatuur zal drukken. Maxima van 12 graden C zijn daar vermoedelijk wel de li miet, nu de wind noordelijk is. In het binnenland zal de stroming niet sterk genoeg zijn voor een algehele afkoeling maar toch zullen de kustprovincies wel een kleine daling te incasseren hebben. De hoogste temperaturen, vandaag 15 tot 19 graden, zullen bereikt wor den in Limburg, Gelderland en oost-Brabant. Het is opmerkelijk hoe vlug sommi ge van je klanten aan de telefoon lijn hangen wanneer een verwach ting eens niet uitkomt. Begin deze week was dat zo, toen alles ten goede keerde-, terwijl het eerdrr naar wolken en regen had geleken. Weorrapporten van gisteravond 7 uur, weer. maximumtemperatuur en neerslag: Ik krijg weieens de indruk dat sommige mensen stille vreugde be leven aan een misser van de ge leerde heren in De Bilt en aan de andere kant helemaal niets voelen bij de grote meerderheid van ge slaagde verwachtingen. 'Zij weten er weer niets van', hoor je verkon digen. Wanneer de man in de straat eens besefte hoe moeilijk en ongrijpbaar de natuur soms doet ook piloten weten er van mee te praten, wanneer ze van de forecas ter een zonnige voorspelling mee krijgen en achteraf het vliegveld waar ze heen gaan potdicht blijkt te zitten zou hij vermoedelijk vaker eens een schouderklopje uit delen. Amsterdam licht bewolkt 20 0 De Bilt onbewolkt 21 0 Deelen licht bewolkt 21 0 Eelde onbewolkt 19 0 Eindhoven licht bewolkt 21 0 Den Helder half bewolkt 16 0 Luchth. R'dam half bewolkt 20 0 Twente half bewolkt 20 0 Vllssingen onbewolkt 19 0 Zd.-Limburg licht bewolkt 20 0 Aberdeen zwaar bewolkt 13 0 Athene licht bewolkt 20 0 Barcelona zwaar bewolkt 20 0 Berlijn zwaar bewolkt 17 0 Bordeaux half bewolkt 22 0.1 Brussel onbewolkt 21 0 Frankfort licht bewolkt 20 0 'Genève onbewolkt 20 0 "Helsinki licht bewolkt 14 0 Innsbrück half bewolkt 20 0 Kopenhagen regen 12 0.1 Lissabon half bewolkt 16 0 Locarnö licht bewolkt 23 0 Londen onbewolkt 21 0 Luxemburg licht bewolkt 19 0 Madrid zwaar bewolkt 16 1 Malaga zwaar bewolkt 25 O Mallorca zwaar bewolkt 20 0 München onbewolkt 16 0 rjlce half hewolkt 23 0 Oslo licht bewolkt 12 2 Parijs onbewolkt 21 0 Rome zwaar bewolkt 22 0 Spilt licht bewolkï 22 0 Stockholm regen 16 1 Wenen licht bewolkt 17 0 Zürlch zwaar bewolkt 16 O Casablanca licht bewolkt 18 0 Las Palmas geheel bewolkt 21 0 Tel Avlv onbewolkt 20 0 Tunis geheel bewolkt 20 0 etUÜM sneeuw OPKLARINGEN onder redactie van loessmil Volgende week zijn op het scherm de finalisten te zien van Tweekamp, van de allerknapsten dus. Ondanks al hun wetendheid onder de middelbare scholieren zijn er in de loop van de maan den toch een paar vragen blij ven liggen, waarop geen of fou tieve antwoorden kwamen. De NCRV-gids heeft er een paar van afgedrukt. Zo meenden de Tweekampers dat je een navelbreuk of blindedarm ontsteking hebt., als de dokter zegt dat je aan een acute coryza lijdt (als ie dat ooit zo zegt tenminste), maar dat had ge woon verkoudheid moeten zijn. Het boek (Les misérables) dat ten grondslag lag aan een vorig jaar door de NCRV uitgezonden tweedelig t.v.spel was natuurlijk niet (een zomerzotheid' van Cissy van Marxveldt, maar het bekende werk van Victor Hugo. Een andere vrgag: wat is een bombardon? Iemand die een bombardement uitvoert, dacht er één. maar een ander zag er eer der een soort geweer in. In wer kelijkheid is het een koperen blaasinstrument. Bordeause pap. vroeger met een mooiere naam 'bouillie bordelaise' geheten bleek geen wijnsoort te zijn. maar een bestrijdingsmiddel voor schimmels. 'Sint Nicolaas,',' riep een Twee kamper spontaan, toen gevraagd werd welke heilige ook wél 'Se- Misschien waren het de oprechte verbaasde en verraste ogen van de verkoopster in een Haagse drogisterij die de klant troffen. Misschien had hij net een grote prijs* in de loterij gewonnen. Gul was hij jn elk geval, zo gul zelfs dat het meisje er achterdochtig van werd. De man, die een jaar of dertig was, kocht voor 25., betaalde ipet een briefje van honderd en liet van het wissel geld' nog eens 25 zitten, als fooi. Toen hij zag hoe verrast het meisje reageerde, haalde de klant een briefje van duizend uit z'n zak en deponeerde dat plechtig op de toonbank. Ook als fooi. En toen vertrouwde de ver koopster het niet meer. Met het volgens haar natuurlijk vlase bankbiljet liep ze gelijk naar de politie. Die onderzocht het brief je nauwkeurig en stelde toen onomstotelijk vast dat het dui zendje een onvervalste rooie rug en een echte fooi was. Er schijnen nogal wat mensen te zijn die gek zijn op alles wat met sleepvaart te maken heeft. Dat moet wel, anders zou nie mand op de gedachte gekomen zijn om een internationale sleepvaart hobbyclub op te rich ten. Dat gebqürt nu wel, aan staande zaterdag in de Rotter damse Pauluskerk aan de Mau- ritsweg, vlak bij het centraal station. Die officiële oprichtings bijeenkomst neemt de hele mid dag in beslag. Het begint om half twee met een film over de 'sleepvaart. Als daarna het voor lopige bestuur is voorgesteld en de rondvraag aan de orde ge weest is, wordt de middag beslo ten met een ruilbeurs. Wie inte resse in deze nieuwe hobbyclub heeft, kan contact opnemen met secretaris H. Jongsma, Pleiaden- plantsoen 78 in IJmuiden. Of zaterdag meteen maar naar Rot terdam gaan natuurlijk. rafijnse heilige' of Poverello (kleine arme) genoemd wordt, maar ook dat was niet goed, het was Ifranciscus v. Assisi. Ook de 'evenwichtsorganen' en 'het ske let' waren fout. Het goede ant woord op de vraag 'wat zorgt bij het menselijk lichaam en bij de dieren zowel voor de normale lichaamsstand als voor het tot stand komen van bewegingen?' Dat zijn gewoon de spieren. De omroepgids heeft ook een paar reservevragen afgedrukt die nooit aan bod zijn gekomen. Was dat wel het geval geweest, dan hadden de scholieren bij voorbeeld moeten vertellen, hoe veel maal zijn eigen lichaams lengte een vlo kan springen (dertig centimeter, dat is twee honderd maal) of wat 'los hoes', de naam die men in Twente gebruikt voor de daar nog voor komende originele Saksische boerderij, letterlijk betekent. Het antwoord had dan 'open huis' moeten luiden. De vier teams die het in de finale tegen elkaar moeten op nemen en thuishoren op lycea in Amsterdam, Bussum. Rotter dam en Wassenaar, zullen ook weer van die vragen voorgelegd krijgen die soms zó moeilijk zijn dat je Jn de huiskamer niet snapt waar'ze zo vlot het goede antwoord vandaan halen, en soms zó makkelijk dat de oplos sing veel te ver gezocht wordt. Maar je kunt nu eenmaal niet alles weten. 'Als Jongen van een jaar of tien heb ik nog net meegemaakt dat de ooievaar tot de Rotterdamse broedvogels hoorde', deelt de heer Karei Schot de lezers van 'Blij- dorp-geluiden' mee. Dat moet dus een hele tijd geleden zijn. want je moet tegenwoordig lang zoeken om een ooievaar te zien. Vorig jaar waren er in Zuid-Holland drie bewoonde nesten, een record, want Over ijssel. Gelderland. Utrecht en Noord-Brabant hadden er elk maar één. Ergens moet er dan nog eentje geweest zijn omdat vorig jaar in het hele land acht ooievaarsfamilies een nest .be woonden: uit die acht nesten samen zijn toen 23 jongen uit gevlogen. Hoe weinig ook, de vogelliefhebbers en -beschermers waren allang blij met dat aan tal, want sinds de heer Schot in 1937 na schooltijd geregeld een kijkje bij het nest aan de Rot terdamse Smeetlandse Dijk nam. is het met de ooievaars in ons land bergafwaarts gegaan: in 1939 telde het land volgens cij fers van de heer Schot nog 310 bewoonde nesten, waarin 823 jongen werden grootgebracht. In 1950 waren er nog 83 nesten over en in 1960 zelfs nog maar 48. Het zwartste jaar was 1973 toen er in heel Nederland nog maar zeven ooievaarskuikens uit het ei kropen. Vandaar dat die 23 van vorig jaar echt zo gek nog niet waren, maar men wil meer: in de Rotterdamse dier gaarde Blijdorp zijp twee flinke takkennesten aangebracht in de hoop dat ooievaars dat aantrek kelijke behuizingen zullen vin den. En in de Alblasserwaard worden pogingen ondernomen om in een beschermd stuk pol der daar geïmporteerde ooie vaars aan het broeden te krij gen. Of al die probeersels vruch ten afwerpen moet volgens de heer Schot aan het eind van deze zomer duidelijk zijn. De vrouwen van het plaatsje Gillingham in het Engelse graafschap Kent durven hun ondergoed haast niet meer aan de lijn te drogen hangen. De laatste tijd loopt er iemand in het plaatsje rond die zich op klaarlichte dag diverse stukken pas gewassen damesondergoed toe eigent. Zó hangt het en zó is het verdwenen. Omdat lingerie toch af en toe gewassen en gedroogd moet worden, heeft de plaatselijke politie beloofd een oogje in het zeil te houden. Agent David Law. wiens vrouw om dezelfde reden ook al nieuw ondergoed heeft moeten aan schaffen. heeft de opdracht gekregen uit te zoeken wie de dief of dievegge is en zodoende is hij al dagenlang tussen de hemden, broeken en b.h.'s te vinden. ■EWOLKINO HAXTEBP. ID MIN. TEMP. -*• WINORICHTINQ I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5