Van duidelijk rechtse signatuur 1 Vrije evangelische jeugd mogelijk samen met CJV fllsiliall! Vandaag Gereformeerde bond vraagt ambtsdragers 'op hun post te zijn' Conferenties* Onze adressen Franse protestanten openen debat over sexualiteit Britse kerken Wereldraad ook in 1976 niet naar Finland Nog steeds onzekerheid over 'Kom over de brug' Frankfort weert Hare Krisjna van de straat Gerefgemeenten tegen abortus Dokter Elshove voorgoed terug Nieuwe boekei TROUW/KWARTET WOENSDAG 23 APRIL 1975 KERK/BINNENLAND door dr. C. Rijnsdorp lijkheid. Zij weten zich fundamen talisten ln die zin, dat zij willen bouwen op het fundament van Gods Woord, opgevat in de zin van de gereformeerde traditie, door gaans met inbegrip van een geijkte terminologie. Onder redactie van drs. J. Klatter is bij Buijten en Schipperheijn, Amsterdam, een verzamelboek verschenen onder de titel Neder land in de branding, keur en toets van onze samenleving (352 blz., 29,50). Negentien auteurs (van wie tien een academische titel voeren), allen volgens het gangbare spraakgebruik van dui delijk rechtse signatuur, behandelen een staalkaart van actuele onderwerpen. Alfabetisch op een rijtje gezet, zijn dit de volgende: cultuur, defensie, democratie, economie, gezondheids wezen. kerk, moraal, onderwijs, ontwikkelingshulp en -samenwer king. christelijke organisatie, publi citeit. recreatie, de regio, de staat de wereldpolitiek. Onder de schrij vers treft men hoogleraren aan, journalisten, medici, militairen, po litici en een predikant. Toch heeft dit verzamelwerk niet de pretentie een handboek te zijn, 'maar het streven was kort en duidelijk aan te geven de kernen, waarom het gaat. op de onderscheiden terreinen, ter overweging van wat daar "het volk ten goede' kan dienen, dan wel hetgeen daar iri zoveel opzich ten mis is' (bl. 8). Een oriëntatieboek dus met zowel studieuze bijdragen als populaire uiteenzettingen, en enkele stukken waarin de emotionele toon over heerst (ds. J. Schelhaas en huisarts J. E. de Vries). Hier zijn geen rekkeiijken, maar preciezen aan het woord: precies ook op het stuk van woordgebruik, bijvoorbeeld in hun afwijzing van de term medemense- Tegen de stroom De bundel als geheel genomen wil tegen de stroom van de tijd oproei en. tussen de klippen door. 'Aan de ene zijde de geest van onze tijd. die zich kenmerkt door wetteloosheid, menselijke autonomie en zelfge noegzaamheid, ondermijning van elke oriëntatie op Gods wil voor ons leven. Aan de andere zijde het niet minder ernstige kwaad van wetti- cisme. gepaard gaande met conser vatisme en allerlei andere, ook mo rele. kwalen'. Aldus prof. dr. A. Troost lp zijn zeker niet ongenuan ceerde bijdrage Verstoorde Moraal. Het is natuurlijk ondoenlijk alle bijdragen te bespreken. Om een idee te geven van de inhoud, citeer ik liever een aantal uitspraken. Drs. Graham M. Birtwistle: 'Wij moeten een nieuwe mentaliteit kweken bij fabrikant en publiek van b.v. een waardering van het duurzame, om de geest van onze 'throw-away cul ture'. onze wegwerpcultuur, te be strijden' (48). H. Algra merkt met. spijt op, 'dat alle pogingen om te komen tot een Protestants-Christe lijk Weekblad met een breed opinië rend karakter op een fiasco zijn uitgelopen' (57). Mr. dr. C. J. Ver- planke: 'Niet de hand van de kiezer in de stembus, maar de gebalde vuist van de pressiegroep gaat het beleid bepalen' (63). M. W. Scha kel: 'Er groeit in ons land een generatie op onder wezenlijk ande re condities dan de voorgaande ge slachten' (75). Ir. J-. van der Graaf: de huidige Christelijke school is niet meer de school van de ouders en is zeker niet meer uits luitend de school voor leerlingen uit de Christelijke gezinnen' (79). Drs. G. van Leijenhorst: 'Onderwijs is een cultuurgestalte. Het mag niet een operationeel werktuig zijn voor maatschappijvernieuwing. Daar is het onderwijs niet voor bestemd' (93). Luitenant-kolonel H. Meijer: 'Het kardinale punt isdat de gewetensbezwaren zich moeten richten tegen elk oorlogsgeweld' (149). Prof. dr. S. van Popta: 'Wij zullen vermoedelijk in steeds ster kere mate te maken krijgen met het verschijnsel, dat oplossingen die voor bepaalde problemen worden gevonden, nieuwe problemen op roepen' (201). Onzekerheid is het essentiële kenmerk van het mense lijk bestaan. R. Teunis: 'En toch is er een overeenkomst tussen toen en nu, n.l. de vrees, dat er een mense- ,lijk koninkrijk gebouwd zou wor den. zodat het verlangen naar het Koninkrijk van God op de achter grond zou geraken' (203: is deze tegenstelling wel houdbaar? zie Lu- kas 2 vers 14, C.R.). J. Kuilman constateert 'dat de altijd werkende mens door de strenge Zondagsop vatting- op recreatief gebied niet aan zijn trekken kwam' (221). Drs. J. Klatter: 'Het huidige mondiale evenwicht hangt op de Russisch- Chinese vijandschap' (242). M. A. Cageling: 'In Afrika spelen in de meeste onafhankelijk geworden ge bieden twee tegenstellingen door elkaar: ten eerste de tegenstelling tussen de stammen, die dikwijls een kwestie van leven en dood wordt: ten tweede de tegenstelling tussen Oost en West' (275). Mengeling Geprotesteerd wordt tegen eenzijdi ge berichtgeving: het Christelijk Onderwijscongres 1973 te Grand Haven is alleen in Friesch Dagblad uitvoerig besproken; de ommezwaai van Trouw in 1972 wordt betreurd en zo voort. Men ziet: een mengeling van des kundige informatie en polemiek die zich op ongelijk niveau beweegt en die veel bevat dat serieuze aan dacht verdient, ook al is men van oordeel dat hier te zeer op een exclusieve basis is gewerkt. De re dacteur heeft zelf gevoeld dat hij, wil hij de zaak der verontrusting werkelijk dienen, inderdaad met een soort handboek had moeten komen, op een peil dat nu slechts in een aantal bijdragen is gehaald. Natuurlijk is het moeilijk op tijd de juiste mensen voor de juiste onder werpen bereid te vinden. Maar als de gereformeerde gezindte, die oude brieven heeft en toch voor en na een stuk volkskracht vertegenwoor dig^, onmachtig is tot eenheid (zie Trouw van 14 april), terwijl toch allen vasthouden aan Schrift en Belijdenis, moet er ergens iets niet kloppen. De oorzaken van de on miskenbare afval en vervlakking, voorzover die zich niet aan onze waarneming onttrekken, zijn veel ingewikkelder en zitten veel dieper dan door velen aan de rechterflank wordt beseft. Veel meer dan wat daar alleen maar als afval wordt gezien van de rechte leer, tó de kloof tussen leer en praktijk van alle kerken mede schuldig. Merk- kwaardig dat eep richting die over het algemeen ongenuanceerd denkt zich kerkelijk en politiek zo ge schakeerd opstelt. Sommigen zou den er niet voor terugschrikken het dozijn gereformeerde denominaties vol te maken, met alle desastreuze gevolgen van dien. Maar er zit daar veel intellect; er wordt daar veel gelezen en daarom is het wachten op een boek waartoe het onderha vige een aanloop is. Oecumene en Bevrijding in de context van de komende Nairobi- assemblee. Studie- en informatiedag' voor pre dikanten en mensen uit het onder wijs, zaterdag 3 mei van tien uur tot half vijf in 'De Aker', Kerkplein 4, Putten, m.m.v. prof. dr. ir. H. van Riessen, ir. J. van der Graaf, J. A. E. Vermaat en prof. dr. W. H. Velema. Aanm. tel. 02150-52641, toestel 223. 9 Tanzania - Suriname - Brazilië. Trainingsweekend over ontwikke lingssamenwerking. vrijdag 2 tot zondag 4 mei op De Drieburg te Driebergen (tel. 03438-3193). Muziek van Maurice Ravel, maatschappelijke, politieke en cul turele achtergronden, 10 en 11 mei te Bentveld (tel. 023-244450). UIT VAN LEZERS Rode vlag (3) Onbegrijpelijk, ,dat men van PvdA- zijde het polarisatievuur op deze wijze meent te moeten aanwakke ren. De PvdA beseft niet, dat: 1. zij geen 'staats'-partij is: 2. Nederland geen partij-staat is of wenst te worden; 3. de rode vlag geen natio naal symbool is en alleen daarom al geen plaats toekomt op gemeen schapsgebouwen, al of niet geflan keerd door het symbool van onze nationale eenhejd: onze vlag! 4. het bezit van macht geen doel in zich-zelf is of mag zijn; is dit wel het geval, dan slaat het bezit van macht om in machtsusurpatie en - misbruik; 5. het verheffen van een partij-symbool tot nationaal symbool (het hakenkruis) heeft ge leid tot de tweede wereldoorlog. Wanneer de huidige tendensen doorwerken, dan is de^ democratie, zowel als de constitutionele monar chie in' Nederland in groot gevaar. Misschien is herhaling van de 'Troelstra-putsch' van 1918 niet on mogelijk. Ten teken, dat de 'zwij gende meerderheid' met deze gang van zaken geen genoegen wenst te nemen, noch wenst te wachten tot de volgende verkiezingen, kunnen we nu al twee dingen doen: 1. Op Koninginnedag a.s. allen onze nati onale vlag uitsteken, al of niet ^voorzien van Oranje-wimpel! 2. In dien de PvdA-meerderheden op 1 mei de officiële overheidsgebouwen wensen te misbruiken voor het rode vlagvertoon, tooit u dan op die dag met een zwarte rouwband. Neder land let op uw zaak! Dordrecht J. Kruit Rode vlag (4) Ik gun ieder zijn dag van de ar beid, dat wil ik voorop stellen. Maar nu we opnieuw in een crisis periode zijn aangeland met massa's werklozen en precies als in de tijd van de veel verguisde Colijn geen oplossing weten, lijkt het mij meer van oprechte menslievendheid te getuigen als we ditmaal de hand in eigen boezem steken en zeggen: met al onze socialistische wijsheid laten wij op onze beurt, u. arbei ders. in de kou staan. Om onze goede wil te tonen roepen we 1 mei uit tot de dag van bezinning en berouw, we zullen onze rode vlag HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM: Westblaak 9-11, Rotter dam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. LEIDEN: Steenstraat 37, Leiden. Tel. 071-31441. Postbus 76. DORDRECHT: Scheffersplein 1, Dor drecht. Tel. 078-33370. Postbus 118. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25. Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus .859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. voortaan halfstok hangen! We zul len onze werkloze vrienden laten voelen dat we met hen meeleven en ook pijn hebben aan hun ellen de. En ook wij weten de oplossing niet! Haarlem B. van Dijk Rode vlag (5) Tien jaar gelden waren er alleen dn Rotterdam Zuid zes- of zeven Oranjeverenigingen. Nu zijn er in heel Rotterdam slechts drie over. Waar blijven de mensen die voor het koningshuis op de bres willen staan. Moeten deze verenigingen binnen zeer korte tijd ook te gron de gitan? In de. tijd van Troelstra zijn er duizenden mensen bijeen gekomen om hun aanhankelijkheid aan ons koningshuis te tonen. Kan dat nu nog? Altijd staat Oranje pal voor Nederland. Maar staat Neder land pal voor Oranje? Als dat waar is laat dat dan ook blijken voor of op 1 mei. Rotterdam Mevr. E. Fousert-v.d. Sluis, Rode vlag (6) Laat die rode zakdoek toch wappe ren. Wil je nog een duidelijker en tastbaarder bewijs van de ondemo cratische en onverdraagzame hou ding van de meerderheid van de PvdA? De socialisten snijden in eigen vingers en misschien worden de christelijke kiezers" eens wakker. Masland M. v. d. Berg Rode vlag (7) Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Vrije Evangelische Jeugdorganisatie (Vejo) zal waarschijnlijk over enige tijd.een vast samenwerkingsverband aangaan met een grotere kerkelijk georiënteerde jeugdorganisatie. Dit jaar wordt een plan in drie fases uitgevoerd, dat volgend jaar moet leiden tot een definitieve partnerkeuze. De clubs van de Vejo. waarin zes tot zevenhonderd jongeren vere nigd zijn, zullen een pakket infor matie krijgen over enkele organisa ties, over hun kadermateriaal, de bestuursstructuur en de kerkelijke grondslag. Vervolgens zullen de Ve- jo-clubs vla een enquête hun me ning kunnen geven over deze zaken en over een samenwerkingsmoge- lijkheld. Het bestuur hoopt uit de uitslag van de enquê een voorstel te kunnen afleiden voor de jaarver gadering van volgend jaar. Binnen de Vejo wordt het als een ernstig gemis ervaren dat de orga nisatie te klein is om eigen kader materiaal te produceren. ^Het mate riaal van andere organisaties vormt een ernstige verlokking. Aan de an dere kant zijn er ln de Vejo, die het eigen milieu zeer waarderen en dat liever als inspiratiebron voor het jeugdwerk in tact laten. De Vejo bezit op het moment een onofficiële samenwerking met het Christelijk Jongerenverbond (CJV) en met het gereformeerde jeugd werk. Gezien de interkerkelijke oriëntatie van het CJV ligt het voor de hand dat de Vejo zich daarbij zal aansluiten. Het CJV zou dit graag zien. Het nadenken over de eigen zelf standigheid voor de Vejo Is bevor derd doordat In de bond van vrije evangelische gemeenten een struc tuurwijziging op handen is, die ook de status van 'het jeugdwerk kan ^beïnvloeden. Van een onzer verslaggevers De Franse protestanten worden door hun kerk uitgenodigd tot een breed gesprek over de sexualiteit. De Fédération Protestantse de Willen SI VEIl ij I W De rode wekker is afgelopen en heeft ongetwijfeld de brede massa, die niets moet hebben van dit neo marxistische gedoe, uit de slaap doen ontwaken. Daarom dank aan de burgemeester en de zijnen, die overigens onbewust voor deze re veille hebben gezorgd. Utrecht D. C. J. Oosting Rode vlag (slot) 1 Behalve dat rood een kleur is van een bepaalde politieke partij, is het ook een kleur die bij een stoplicht voorkomt. Dan moet je stil blijven staan. Daarom ben ik zo blij met die rode vlag. Daar kunnen we dan even naar kijken en misschien kunnen we dan allemaal bij de volgende verkiezing duidelijk kleur bekennen. Mocht iemand daar een vervroegde propagandastunt uit le zen voor een Christelijke partij; hij heeft gelijk. Vlaardingen J. M. Zuithoff Zondags redden In de gemeenteraad van Goedéree- de heeft men lang gediscussieerd, of een badgast, die 's zondags in nood verkeert, recht heeft op hulp van een reddingsbrigade. Het is mij volstrekt onduidelijk waarom een zo.duidelijke zaak zoveel tegenkan ting ondervindt. Vooral christenen, die liefde tot God en de naaste in hun vaandel hebben staan zouden zeker inzake hulpverlening in nood voorop moeten lopen, op welke dag van de week ook. Er zijn nu eenmaal mengen die anders over de zondag denken dan de SGP en daarvoor christelijk gefundeerde redenen hebben. Rotterdam F. L. Stolk Titels Ik ben het er direct mee eens, dat het gebruik van academische titels ln het kerkelijk verkeer moet wor den nagelaten. Maar de vraag is niet beantwoord welke betiteling dan wel toegepast dient te worden. Nu kun je meemaken dat in kerke lijke vergadèringen zowel mijnheer of mevrouw, als broeder of zuster gezegd wordt. M.i. heeft de bena ming broedèr en zuster onder de gelovigen wel een diepere geestelij ke betekenis. Culemborg H. d Voogd France, waarin de Franse hervormden en lutheranen samenkomen, vraagt ln een stuk van honderd pagina's dat is samengesteld door een studiegroep om over de problematiek van gezin, liefde en sexualiteit een gedachtenwisseling te beginnen, waartoe ook de katholieken worden uitgenodigd. geestelijke gezondheid en zijn ook geen teken van verdorvenheid. De kinderen moet volgens het stuk ge leerd worden dat bij de sexualiteit het plezier zijn eigen plaats heeft naast de vruchtbaarheid. Het 'proefhuwelijk' vindt het stuk problematisch. Het wil de sexuele relaties voor het huwelijk niet aan bevelen, maar wijst wel op de voortgaande band tussen verloof den. 'De strelingen zullen Intiemer Twee groepen van een twaalftal deskundigen hebben in Parijs en Straatsburg aan het stuk gewerkt. In de brochure wordt gezegd dat volgens de bijbel 'de sexualiteit evenmin als het leven heilig zijn. 'Alleen God is heilig' Het werk telt vier hoofdstukken: De man en de vrouw; De kinderen; Moeilijkhe den, mislukkingen, nieuw begin; Sexuele opvoeding. Het stuk zegt met nadruk dat het huwelijk bij de protestanten geen sacrement is. Het vraagt om een 'verantwoord ouderschap' en zegt dat een te grote vruchtbaarheid 'de overlevering van de mensheid ern stig bedreigt'. Er wordt uitdrukke lijk in gezegd dat de protestanten 'voor wat de bedoeling betreft er geen verschil zien tussen de zoge naamde 'natuurlijke' geboortebe perkingsmethode en kunstmatige contraceptie'. Wel wordt sterilisatie van de man en de vrouw' wegens het onherstelbare karakter' verwor pen. Zelfbevrediging Waar het over de kinderen gaat, worden de protestanten gewaar schuwd tegen veroordeling van de masturbatie bij de opgroeiende jeugd'. Deze bezigheden vormen geen gevaar voor de lifchamelijke of HELSINKI Dr. Philip Potter, se- cretaris-generaa^ van de wereldraad van kerken, heeft de lutherse kerk van Finland laten weten, dat het centrale comité van de wereldraad ook in 1976 niet in Finland zal kunnen vergaderen. De jaarvergadering van het bestuur van de wereldraad zou in 1973 in Finland worden gehouden. Finan ciële verwikkelingen noodzaakten de wereldraad echter in eigen huis, in Geneve te vergaderen. In 1974 vergaderde het centrale comité be trekkelijk dichtbij, namelijk in West-Berlijn. Dit jaar wordt de vergadering gecombineerd met de ze ven jaarlijkse assemblee, die eind november in Nairobi wordt gehou den. In Helsinki waar het stimulerend effect van internationaal contact zeer wordt gewaardeerd, hoopt men nu op een kleinere oecumenische vergadering in wereldraad verband in 1976 ln Finland. LONDEN De Britse kerken heb ben d.e minister van financiën ge vraagd om vrijstelling van de BTW, die de kerken al ruim negen mil joen gulden per jaar kost. Dr. Ellison, anglicaans bisschop van Londen en voorzitter van de geza menlijke commissie van de kerken voor het contact met de hoge over heid, zegt, dat de Britse BTW een zware last is voor de kerken. Voor het merendeel van hun inkomen zijn de kerken afhankelijk van vrije giften. De inflatie stelt hun voor steeds stijgende kosten, die op hun beurt de BTW weer opdrijven. De regering heeft een miljoen pond Bi ww (een kleine zes miljoen gulden) worden en op zekere dag zal het' aangeboden als jaarlijkse bijdrage lichamelijk samengaan de natuur- m **et onderhoud van historische lijke uitdrukking zijn van de diepe emotionele band, die ontstaan is. Moet men. indien de wederzijdse band werkelijk is. ook al loopt men vooruit op' het formeel worden van de verhouding, in naam van de Schrift spreken van zonde? De sexuele relatie is zowel een uit drukking van deze wederzijdse er kenning als een beginpunt van die relatie, die geroepen is voort te duren. Het verbreken van deze re latie is een zonde'. Het boekje wordt besloten met vier brieven van kerkelijke leiders, die in een persoonlijke reactie de ge sprekken die moeten volgen inlei den. De meest kritische van deze brieven is die van ds. Georges Ca- salis.-die de tekst verwijt dat hij de uitdrukking van het ethische ideaal van de kleinburger, vervelend en moralistisch is. architectonisch waardevolle kerkgebouwen. De kerken zijn daar dankbaar voor, schrijft bisschop El lison aan minister Healy, maar daarmee is maar een beperkt aan tal gemeenten gebaat. Bovendien wordt, op dat bedrag weer een half miljoen belasting betaald. (In Nederland vallen de kerken over het algemeen voor kerkelijke activiteiten buiten de verplichting BTW in te vorderen en af te dra gen). Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Binnen het bestuur van de actie Kom over de Brug en onder de deelnemende kerken is men het er nog steeds niet over eens, of er een derde actie moet komen en zo ja hoe. De eerste twee acties, in 1968 en in *1972, werden financieel een groot succes. Niet ieder is er zonder meer van overtuigd, dat er een her haling moet komen. Aan de ene kant is er het grote en thousiasme bij velen om roy aal te geven voor een actie ten behoeve van de derde we reld. Anderzijds vraagt men zich af, of een reprise van de vorige acties wel recht zou doen aan de veranderende opvattingen over hulpverle ning in de verhouding rijke en arme landen. Daarbij komt nog de vraag, welke invloed dergelijke ac ties In Nederland zelf heb ben: leiden zij tot een reële verandering in eigen levens stijl? Om een verantwoord advies aan de kerken te kunnen ge ven, die uiteindelijk moeten beslissen, gaat het bestuur van Kom over de Brug in juni een weekend in conclaaf om zich over deze vragen te bezinnen. FRANKFORT (DPA) Als eerste grote stad in West- Duitsland heeft Frankfort de aanhangers van de Hare- Krisjna-beweging verboden in het openbaar op te treden. Zij mogen niet meer op stxaat zingen, dansen of religieuze geschriften uitdelen. Als grond voor de maatregel voerden de autoriteiten aan, dat tegen verscheidene aan hangers een strafvervolging is mgesteld wegens beschuldi gingen variërend van mishan deling tot oplichting en on wettig wapenbezit. De leden van de beweging, die zich in gele pijen met kaalgeschoren hoofden zingend en bedelend door de straten bewegen, bie den volgens de overheid geen garantie, dat zij zich aan wet ten, verordeningen en rechts normen zullen houden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het hoofdbestuur van de gereformeerde bond in de hervormde kerk heeft de hervormd-gereformeerde ambtsdra gers in een rondschrijven gewezen op hun verantwoordelijkheid ten aanzien van de ambtelijke vergaderingen en hun diakonale verantwoordelijkheid. Het doet een appel op de ambts dragers ,'op hün post te zijn' op de vergaderingen van de classes, wan*- neer ze daarheen zijn afgevaardigd, ook wanneer daar schijnbaar min der belangrijke dingen aan de orde zijn. Het hoofdbestuur erkent, dat be paalde situaties de gereformeerde- bonders in gewetensnood kunnen brengen. 'Onze aanwezigheid moet er soms zijn onder protest. Maar als we ons geroepen weten onze plaats in te 'nemen in de hervorm de kerk. ondanks het vele waarte gen wij onze bezwaren hebben, dan menen we te moeten stellen, dat we die roeping ook overal, waar mogelijk en geboden, gestalte zul len moeten geven. We menen voor al dat we het aan de kerk, waarin we het ambt ontvingen, verplicht zijn om haar te dienen naar bijbels beginsel in prediking, pastoraat en katechese, maar ook ln haar amb telijke vergaderingen. Vooral in on ze tijd met crises op allerlei terrein en vragen van allerlei aard, worden we mede geroepen om aan de door denking van de vragen, waarvoor ook de kerk staat, bij het licht van Gods Woord mee te werken.' Inzake het diakonaat adviseert het hoofdbestuur, zich niet te zeer te spitsen op fondsvorming, omdat 'het dubbeltje van elf jaar geleden momenteel geen cent meer waard is'. Waar mogelijk moeten de kan sen worden aangegrepen, om het geld verantwoord te besteden. Tal van instellingen verdienen steun, waarbij met name genoemd worden de gereformeerde sociale academie en het werelddiakonaat. DEN HAAG De gereformeerde gemeenten en de oud-gereformeer de gemeenten hebben zich ln een brief aan de Tweede Kamer uitge sproken tegen legalisering van de abortus provocatus. Zij vragen strafbaarstelling zowel van de vrouw als van degene, die de abortus veroorzaakt. Alleen wan neer het leven van de vrouw ern stig bedreigd wordt, achten zij ab ortus geoorloofd. Abortus provoca tus is 'een verschrikkelijke aantas ting van Gods scheppingswerk', al dus beide kerken. Zij pleiten voor verruiming van het adoptiebeleid en verklaren zich bereid als kerken pastorale en diakonale hulp te ver lenen. Een andere groep, de gere formeerde gemeenten in Nederland, heeft zich, gelijk wij reeds meld den, met een soortgelijk schrijven tot de kamer gewend. BAARN De gereformeerde zen dingsarts Paula Elshove is na een zendingsdienst van vele jaren voor goed naar Nederland teruggekeerd. Mevrouw Elshove is longarts. Zij werkte eerst op Java, toen in Pa kistan, daarna weèr op Java. Het is te voorzien dat ook de ande re Nederlandse artsen, die de gere formeerde zending op Midden-Java heeft ingezet, dr. Bouma en dr. Boeken Kruger, dit jaar voorgoed zullen terugkeren. Dan hebben de gereformeerden geen enkele zen dingsarts meer in Indonesië. KLEINKINDEREN Dezer dagen hebben we de kleinkj deren op bezoek. Ze worden 's mi gens gebracht en gaan. in het bei van de avond weer naar huis: noemen ons bomma en bompa vj wege het onderscheid met de anl re grootouders v vanwege mijn in resse in Vlaamse schrijvers, oudste kort mijn naam in vertr^ welijke momenten in tot 'bi 'Bon', zegt hij dan heel zacht dicht bij mijn oor, 'mag ik t) ven?'. Hij krijgt van mij een s papier, een verfdoos en een flii kwast. Hij schildert voorstellim die steeds meer op huizen en k ken beginnen te gelijken en soms door het gebruik van slee twee kleuren ontroeren. Wij prij het resultaat en dan wil hij soort passepartout knippen, schaar schiet wel eens uit, mi opnieuw houden wij het conterfi sel op een afstand, ki)ken d onze oogharen en laten bewon< rende klanken los. Als hij mij een schrift ziet schrijven, wil ook een schrift en toont ons later een aantal runen. De jong heeft een andere aard. Hij is i pratertje. Het eerste wat hij doel een deskundige blik op mijn h steld gebroken been werpen, nai hij er zich van vergewist heeft i het dit been is en niet het and< Mijn arm krijgt daarna een be en ook zal hij niet vergeten snelle blik te wijden aan mijn dat er indertijd wat vreemd schi te hebben bijgestaan. En alt weer zal hij vragen waar het g gebleven is. Hij betreurt nog alti dat ik dat na de afname niet m genomen heb. Na deze luttele i dische controle wijdt hij zich de autootjes. Wij hebben geen k deren aan ze. Maar juist als we zo tegen vijven in de middag tev den geconstateerd hebben, beg nen ze als bij stille afspraak d< het huis te rennen. Mijn vro: oordeelt dit als gezond en erbij horen. Moe gerend verlaten ze I pand en zeggen met stralei ogen: tot morgen. NED. HERV. KERK Beroepen te Ooltgensplaat: Vlietstra te Doornspijk; te Zier ze; W. Verwey te Krimpn den IJssel; te Lexmond: G. We land te Scherpenzeel; te Oldebron J. den Dikken te Benthuizen, i bedankte voor Vreeswijk. Bedankt voor Nijkerk: K. Schop; i te Dordrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te Diemen-Watqrgraa i meer-Bijlmer: J. G. Meynen te i lemborg. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Rijnsburg W. Wierini te Berkel-Rodenrijks. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Bunschoten: J. W e terink te Nunspeet; voor Leeuwi den: J. Verhage te Meppel. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Klaaswaal: R. Boo i aard te Leiden;' te Apeldoorn: J. Verwij te H.I.Ambacht. Figuren uit de Indische Journal! tiek, door W. Ch. J. Bastiaans. gen uitgave, niet in de handel. Over de geschiedenis van de In<[> sche pers is helaas weinig geschi&i ven. Journalisten die er uit eig k] ervaring nog iets aan zouden ku nen bijdragen, zijn er haast ni er meer. Gelukkig hebben we de her; W. Ch. J. Bastiaans nog, die zoi 51 bij de Regerings Voorlichting k dienst in Batavia als ook bij hfcr Indonesische ministerie van vocf lichting leiding gaf aan de afdeli 1 documentatie. Eenmaal in Groningen gevesti 1 begon hij op een ongewone man van zijn 'oude dag' te genieten. 1 schreef het ene na andere boek herinneringen. Sinds 1964 heeft er al tien voor eigen rekening I verschijnen. Zijn jongste boek betekent voortijdige afsluiting van een end levenswerk. De 77-Jari schrijver is nu vrijwel blind ra heeft dit werkje moeten dicteri Hij had nog bijzonderheden will vastleggen over moordlustige gro peringen in het naoorlogse Indonu sië, maar gelaten kondigt hij aftl dat deze herinneringen met hem Iti het graf zullen verdwijnen. pa Na een kort overzicht van de schiedenis van de pers in Indon rg( sië. schrijft de heer Bastiaans 0*03 enige markante figuren uit de per ode 1900-1940. Dat zijn voor n< Zentgraaff, Wybrands, Berretty en E. F. E. Douwes Dekker. Mann in van wie nog altijd roemruchte ve 1€, halen in omloop zijn onder deg rel nen die ln het vroegere Nederland e Indië hun krant hebben gelezen an Bastiaans zoekt zijn 'kracht niet tea volledigheid en koele objectlvitei nii daarvoor is hij te temperaments Hij gaat er soms heerlijk subject! )p tegenaan. Dat is een van de cha iel mes van zijn werk. Daarin proef h dat hij het Indische leven intei 'e heeft geleefd en dat hij de went «er ling van tijd en historie naar vi ir kanten wilde verkennen. rp Daarom is het zo Jammer dat vi >U elk van zijn boekjes slechts enke honderden exemplaren zijn gi013 drukt. De groep waaraan zijn he inneringen goed zouden zijn b steed, moet vele malen groter ziJn0U' T. tek i eft E la! n 1 ba*

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2