lechte start Unilever H 'Enige zorg' over toestand in zuivel Ahold ziet herstel van winstniveau Gronings confectiebedrijf investeert een miljoen mdstoffenprijzen spelen concern parten Prijsverloop Jtnnen en vrouwen sparen ill vc diillende redenen essanen gaat ndelen tgeven Grote voorraden in bouwmaterialen Mogelijk minderheidsbelang Arabieren in Veneta Korter werken Hunter Douglas Woningbouwslapte drukt gang van zaken Bredero DOW JONES INDEX Markt- en visserij berichten r/KWARTET WOENSDAG 23 APRIL 1975 FIN ANCIEN /ECONOMIE PS13 RH15 ERDAM Unilever is het lopende jaar zeer slecht begon- het ziet er dan pok naar uit, dat de resultaten over de eer- lft van 1975 aanzienlijk beneden de verwachtingen zullen Hoewel het vertrouwen bestaat, dat de resultaten in de helft van het jaar aanmerkelijk zullen verbeteren, is niet jen of deze verbetering de lagere winsten van het eerste deel ;t jaar volledig zal kunnen compenseren. Dit zei de voorzit- n de raad van bestuur, ir. G. D. A. Klijnstra, in een toelich- het jaarverslag 1974. van bij eei 'ensei 'vouc atief-j ïinaal ;rond van de slechte start 75, waardoor de cijfers over ste kwartaal deze worden ei a.s. bekend gemaakt bij indeel Richtingen ten achter zullen vormen de grote schomme- in de grondstoffenprijzen. een aantal van de door gebruikte grondstoffen in st€ maanden in prijs is ge- moest het concern in het kwartaal (en ook nu nog) ndeei. offen verwerken, die zijn i.pht, toen de prijzen daarvan een bijzonder hoog niveau jenover stond evenwel, dat tratie- -r een aantal prijzen van ine. oliën en vetten wel al in derin^noest verlagen. 'In feite dus dee*g'. aldus de heer Klijnstra. kwam dan nog, dat de con- voorzichtiger is geworden. uit te lisvrouw is overgestapt op icaat- Pere produkten, waarop ech- kleinere marges zitten. n maar ellende ■■ertifi- zal het toejuichen, indien uit tefduktielanden erin slagen tot rotere stabilisatie van de toffenprijzen te komen. 'Van nte schommelingen die we nu al als ebben wij alleen maar ellen lus ir. Klijnstra, die er verder af te is. dat er doorgaans een peri- etref-uï twintig weken zit tussen even.oment waarop de grondstof- meiporden aangekocht en het ogenblik waarop het uiteindelijke produkt er is. Wat het verstreken jaar betreft kan worden gezegd, dat het Unilever niet heeft meegezeten in 1974. Niet alleen speelde de verscherpte infla tie een rol, ook stegen de grond stoffenprijzen sterker dan het alge méne prijspeil. Daardoor werd min der winst behaald. Vorig jaar op elke gulden verkoop (na belastin gen) 2.9. cent; tegen in 1973 bijna 4 cent. Aan de andere kant moest veel meer geld in de zaken worden ge stoken vooi- de financiering van de voorraden. In het afgelopen jaar moest Unilever daarom putten uit haar spaarpot en daarbij extra le nen. Anders gezegd, er moest wor den potverteerd. Wat de financiering van het 'con cern in het lopende jaar betreft zei ir. Klijnstra, dat er geen plannen zijn voor een (aandelen) emissie. 'We willen eerst eens afwachten hoe de grondstoffenprijzen zich ontwik kelen. Knelpunten voor de finan ciering zijn er momenteel niet. ROTTERDAM Een voor- i beeld" van de ontwikkeling van enkele grondstoffenprij zen in de laatste jaren, zoals die/ als een rode draad door het jaarverslag van Unilever heenloopt: Kopra noteerde in 1962 per 1000 kg 178 dlr (hoogste prijs)-121 dir. (laag- .ste prijs). In 1973 was dit liefst 770-159 dir. en in 1974 950-420 dir. Dit jaar is de hoogste prijs tot nu toe 450 dir. geweest en de laagste prijs 280 dir. Een ander markant voorbeeld is het prijsverloop van zonne bloemolie. In 1972 noteerde deze grondstof per 1000 -kg 383-299 dir.In 1973 volgde een stijging tot 785-320 dir. en in 1974 een tot 1200-745 dir. Dit jaar was de hoogste prijs 1180 en de laagste 700 dir. Investeringen Voor de investeringen zijn de crite ria wél wat verscherpt. Zo is bijv. besloten voor het moment af te stappen van de planhen voor een nieuw kantoorgebouw in Rotter dam, wat ovèrigens niet wil zeggen, dat dat er niet komt. 'We zijn echter wat zuiniger geworden. In 1974 zijn investeringen goedgekeurd tot een totaalbedrag van ƒ1.4 (1.2) miljard. Een bedrag dat overigens niet dit jaar zal worden uitgegéven. Voor Nederland staan investeringen op het programma tot een bedrag van 188 (v.j. 124) miljoen. Daarin is nog niet begrepen een grote olie- fabriek. die Unilever in Europoort wil bouwen en waarvoor de kosten op ca. 90 miljoen worden ge raamd. Het cijfer voor Nederland toont overigens wel aan, dat Unile ver er bepaald niet op uit is haar- investeringen in ons land af te remmen, zo zei de heer Klijnstra, die daaraan, toevoegde, dat hij in het algemeen geen scherpe' kritiek op de regering had, 'gezien de bijna onmenselijke taak waarvoor deze zich ziet gesteld'. Wel, zo merkte hij op. had hij er bezwaar tegen, als de regering probeert de moeilijkheden af te wentelen op de industrie. Terwijl Unilever in tal van landen met een unfaire prijscontrole te maken heeft, is dit in ons land niet het geval. Overigens stelde de-heer Klijnstra vast, dat het niet zo is, dat Unile ver alleen maar naar goedkope Io nen-landen trekt om daar te pro- docuren. 'In grote trekken produce ren wij in elk land, waar wij een lokale behoefte voor onze produk ten zien.' Unilever meent, dat als gevolg van de huidige economische situa tie de markt voor haar produkten dit jaar maar een zeer geringe groei te zien zal geven. Derhalve ziet het concern ook niét, dat zij in de wereld meer mensen zal nodig hebben. Integendeel, als het volume van de verkopen onvoldoende groeit en dé produktiviteit verder wordt opgevoerd zal dit ertoe leiden dat het aantal- mensen geleidelijk zal verminderen. Geen massa-ontslagen Dit betekent niet, dat er massa ontslagen komen en ook geen per soneelsstop, maar wel dat het na tuurlijk verloop zal worden gebruikt om het aantal mensen in het be drijf niet te doen toenemen. Een en ander betekent, dat ook in Ne derland geen ontslagen zullen plaatsvinden maar wei een intern opvangen van het verloop. De heer M. L. Mogendorff. voorzit ter van de directie van de Neder landse Unilever Bedrijven, meende dat de loonkostenstijging voor Uni lever dit jaar in ons land boven de door het Centraal Planbureau voor spelde 12.5 pet. zal uitkomen. Hij dacht aan een percentage van rond de 15. Gelet daarop en gezien het streven van Unilever naar een ver- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Hoewel de toestand op de zuivelmarkt niet zo dra matisch is als wel wordt gesuggereerd, is er wel 'enige zorg' over de toekomstige ontwikkeling. Dit zei drs. H. Schelhaas, voorzitter van het Produktschap voor Zuivel gisteren op de jaarvergadering van de Nederlandse Vereniging van Kaasexporteeurs. Ir. G. D. A.r Klijnstra, voorzit ter van de raad van bestuur van Unilever, die in de komende' jaarvergadering zjin functie zal neerleggen. betering van de marges en de ren tabiliteit ligt het voor de hand, dat de investeringen vooral in het vlak van de minder arbeidsintensieve vervangingsinvesteringen zullen liggen. Hoewel Unilever nog altijd vindt dat zij in de Ver. Staten te zwak is vertegenwoordigd, blijft uitbreiding aldaar voor Unilever een moeilijke zaak. Dit-o.a. gezien de bestaande antu-trustwetgeving. Het terrein, waar Unilever haar belangen kan vergroten blijft daardoor beperkt. Mogelijkheden wat het laatste be treft zijn er wèl in Indonesië, Malei sië en in de Arabische landen. - Ondanks de produktiebeperking van de afgelopen maanden, zijn de kaasvoorraden in ons land thans zo'n elfduizend ton hoger dan ver leden jaar. Volgende maand zal waarschijnlijk eveneens nog een 'kleine beheersing' van de produk- tie worden toegepast. Het plan is namelijk dit jaar zes procent meer kaas te produceren dan verleden jaar (dat zou, zonder produktiebe perking, èen stijging van zo'n twaalf procent zijn geworden). Wat de melkproduktie betreft, moet rekening gehouden worden met een grotere melkplas. De afgelopen maanden zijn namelijk de veevoe- derprijzen gedaald, terwijl de melk prijs is gestegen. Maar in de meeste Europese landen blijkt zowel het boterverbruik als de Consumptie van melk te stagneren of zelfs te dalen. Dan is ef nog het punt, dat de voorraad magere melkpoeder in de Gemeenschappelijke Markt met zo'n vierhonderdduizend ton veel te hoog is, terwijl het geenszins is uitgesloten dat er dit jaar nog eens zo'n hoeveelheid bij komt. Engeland In de geweldige vlucht van de bo- ter-uitvoer (van 114.6 miljoen in 1965 tot 745.6 miljoen gulden in 1974) zou wel eens de klad kunnen komen, als de Engelsen zouden be sluiten uit de Gemeenschappelijke Markt te stappen. Over het ja of nee lid blijven, gaat de Engelse bevolking zich op 5/juni uitspreken. Hoe belangrijk Engeland voor ons in dit opzicht is. blijkt uit enige gegevens die de hëer Schelhaas ïdraq De bereidheid tot sparen is bij vrouwen even groot ren,ef flfianrr maar de reden voor hun sparen vertoont een kleine vrouwen sparen vaker voor de aanschaf van een atje', mannen sparen vakér voor het bekende appeltje voor rst. vanni Bank van Ijkt uit een onderzoek naar edrag en spaarmotieven, dat onder meer aan het licht dat Het spaargedrag kenne- invloed ondervindt van leeftijd, opleiding in- of - toekomstverwachting, skken van onzekerheid vormt de onderzoekers kennelijk irnaamste spaarreden. nderzoek is in opdracht van linisterie van sociale zaken Jht door het Instituut voor So- yiWetenschappelijk Onderzoek r e Katholieke Hogeschool in Het werd mede bekostigd e banken, de spaarbanken en 'ensverzekeraars. t onderzoek blijkt verder o.a. procent van de gezinnen een bankboekje of een spaarreke- ïeeft. Dit percentage is hoger otere' gezinnen, vooral als 'het hoofd een hoofdarbeider is, ijk positief staat tegenover en een wat sombere kijk w op de financieel-economische $nd in ons land. Negentig pro van de gezinnen heeft een tering met een spaarelement, levens-, studie- en begrafe- zekeringen. 'eer een kwart van de onder- INGtóen was niet op de hoogte de Algemene Premiespaarwet of van het al dan niet voor- aa kt bol liga 19 ERDAM Koninklijke Wes- i is van plan. op korte termijn te gaan tot het plaatsen van ie aandelen in de verhouding een nieuw aandeel op vier aandelen. De nieuwe aandelen gerechtigd zijn tot het divi- over 1975 en volgende jaren, nschrijving op de uitgifte zal litend worden opengesteld houders van claims van de uitstaande gewone aandelen, nissievoorwaarden zullen op 29 voor beurstijd worden be- gemaakt, zo heeft het bestuur i jaarvergadering medegedeeld, resultaten van het concern, ir rekening te houden met de deverschillen op de gebonden aden, hebben over het eerste taal van 1975 ten opzichte van fde periode van 1974 een bare verbetering vertoond. Het lur vermeldde hierbij dat de van zaken in het eerste kwar- van 1975 ten opzichte van het rstellendetweede halfjaar van aanzienlijk gunstiger is ge- is acht men hét moment geko- om tot de vergroting van het vermogen over te gaan. Wil ontinuïteit van de onderneming ikerd zijn, dan moet Wessanen zo sterk mogelijke positie in de ings- en genotsmlddelenindus- innemen. Alleen al de voortdu- e autonome groei vereist een aan aangepaste versterking van zichtbareeigen vermogen, nogelijkheden die het feoncern toekomstige schaalvergroting, il nationaal als internationaal, bepaald aanwezig, zo meent bestuur. Het karakter en de van de onderneming geven oende basis voor dit uitgangs- t. Met kracht wordt dan ook reefd naar een nog grotere fldlng van activiteiten en risi- van het concern. komen van een bedrijfsspaarrege- ling in de onderneming waar men werkt. Het begrip spaarloon bleek tamelijk slecht bekend. Het oordeel erover was in het algemeen niet zo posi tief: 59 procent van degenen die met spaarloon bekend waren vond de blokkeringstermijn te lang, 71 procent was het niet eens met het verplichte karakter. Overigens meende 53 procent dat invoering van spaarloon geen invloed zou hebben op hun spaargedrag in an dere vormen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De voorraden bij de meeste toeleveringsbedrijven voor de bouw is opgelopen tot drie a vier" maanden produktie. Een dit ondanks de werktijdverkorting van drie tot zes weken, die vele bedrij ven hebben toegepast. Dit deelde vice-voorzitter L. E. Ariëns .van Concobouw (Centraal College van samenwerkepde orga nisaties in het Bouwwezen gisteren mee, waarbij hij nog opmerkte dat de fabrieken van grote bouwele menten die met een onderbezet ting van 47 procent werken in dit onderzoek buiten beschouwing zijn gelaten. Volgens de heer Ariëns is het 'een duidelijke zaak', dat de produktie- capaciteit van de toeleveringsbe drijven voor de 'böuw aanmerkelijk te groot is. Hij toonde zich daarom een voorstander van een herstruc turering. Daarbij is het volgens hem dan wel zaak, dat de overheid daarbij tegemoet komt met krediet garanties en andere financiering stegemoetkomingen. EFFECTENKOERSEN AVONDVERIvEER AMSTERDAM In het telefonisch avondverkeer kwamen gisteravond de vol gende koersen tot stand (tussen haakjes de officiële slotkoers van gisteren)AKZO 44.50 (44.10H Hoogovens (58 20gb), Kon. Olie 87.B0-88.30gl (87.70), Philips 27.80-27.90 (28gb). Unilever 107.30 (107 30). KLM (57.20). AMSTERDAM Ahold (Albert Heijn) heeft goede hoop, dat dit jaar het winstniveau van 1973 13,3 min.) weer zal kunnen worden bereikt, nadat de winst vorig jaar tot 10,5 min. was in gezakt. Wat de omzet betreft wordt gerekend op een toene ming van ca. 14 pet. De ontwik kelingen in de eerste drie maan den van dit jaar geven de in druk, dat deze verwachtingen in vervulling zujlen gaan. Dit zei de heer A. Heijn, president van de raad van bestuur van Ahoirl. in een toelichting op het jaarver slag 1974. Een jaar. dat in het teken stond van een zekere conso lidatie (pas op de plaats) om op basis hiervan tot een verdere uit bouw te komen. Werkelijke vruchten van de getrof fen maatregelen en dus belang rijk betere resultaten worden niet vóór 1976 verwacht, aldus de heer Heijn. die waarschuwde voor te groot optimisme over prijsdalin gen als gevolg van prijsontwikke lingen op de grondstoffenmarkten. Hij voorzag voor dit jaar een ver dere verharding van de concurren tiestrijd in de detailhandelssector FINANCIERING De aandacht in het lopende jaar zal vooral gericht zijn op produkti- viteitsstijging. De investeringen zullen betrekking hebben op een uitbreiding van de Alberto's (slijte rijen) S-discounts, wegrestaurants en Etos-discounts (drogisterijen). De financiering van de investering zal geen bijzondere problemen ople veren, zo wordt verwacht. Lenihgen noch aandelenemissies zijn te ver wachten. Het rendement van het eigen ver mogen (5.3 pet) noemt men bij Ahold belachelijk laag. Het streven is er op gericht tenminste te ko men tot een rendement van 10 pet. Iets, dat dit jaar zeker nog niet zal worden gehaald, maar dat wel het werken aan kostenverlaging en margeverbetering wettigt. Ahold is beslist niet uit op weiland- HAMBURG/HILVERSUM Het is niet onmogelijk, dat te zijner tijd Bruten of Arabieren een minderheidsbelang zullen krijgen in de Ver enigde Nederlandse Tapijtenindustrie (Veneta). Dat heeft de heer Günther, directeur van de Duitse; beleggingsgroep Vermögensverwaltung verklaard. Günther is met Britse en Arabische belangstellenden in gesprek. Deze onderhandelingen zijn daarom voor Veneta van belang, omdat Ver mögensverwaltung al sedert een paar jaar een minderheidsbelang heeft in Veneta, aanvankelijk 25 pet., maar intussen al 46 pet. Günther is overigens ook in gesprek met Veneta en als deze contacten naar zijn zin verlopen wil hij een bod uitbrengen op de 54 pet. Veneta- aandelen die nog niet het eigendom zijn van Vermögensverwaltung. Be slissingen zijn echter niet voor mei/juni te verwachten, aldus Günther. Deze ontkende berichten als zouden Arabieren al een aandelenpakket Veneta hebben. GRONINGEN De Groningse herenkledingsfabriek Union ziet anders dan het overgrote, deel van de Nederlandse confectie de toekomst nog niet zo zwaar in. Als bewijs daarvan heeft het bedrijf besloten dit jaar een bedrag van een miljoen gulden te in vesteren in gebouwen en machines. De heer A. Heijn, president raad van bestuur Ahold winkels. 'Integendeel', aldus de heer Heijn', wij propageren uitbrei ding van de wijk en stadsdeel ver zorgende winkels. Desondanks gaan wij niet voorbij aan de behoefte aan zelfbedieningswarenhuizen en zijn wij alert op iedere nieuwe de tailhandelsvorm.' De heer Heijn noemde het een begrijpelijke ge dachte, dat KBB (De Bijenkorf) haar oog heeft laten vallen op een samenwerking met De Gruyter op het. gebied van hypermarkten e.d. Het ontwerp winkelsluitingswet noemde de heer Heijn goed, ook al zou hij graag wat, meer vrijheid hebben gehad. Hij meende, dat een sluiting op zaterdag ten nadele van alle betrokkenen zou zijn. Ook bij het wihkelspersoneel zelf ontmoet dit weinig bijval, omdat de kans groot is dat het op andere dagen veel drukker wordt zodat gemakke lijk stressverschijnselen bij het personeel kunnen ontstaan. Verder was de heer Heijn bang; dat win kelsluiting op zaterdagmiddag ver hogend op de distributiekosten zal werken. De maatregelen die de regering be gin dit jaar heeft genomen óm een structuurverbetering in de confectie te bevorderen, blijven niet zonder resultaat, zo is de mening van het bedrijf.- dat overigens al met inves teringsplannen rondliep voordat de minister Lubbers en Boersma de Stichting Structuurverbetering Co(nfectie-Industrie (Strucon) op richtten. Herenkledingbfabriek Union is een van de oorspronkelijke zes plaatse lijke bedrijven die eertijds de 'Gro ninger Stijlgroep' vormden. Van die zes bedrijven zijn er nu nog drie over. Door een gezonde bedrijfsvoe ring heeft Union het recente diep tepunt in de verkoop van kostuums kunnen doorstaan. Thans produ- LIPS ALUMINIUM Het Noorse Spigerverket en het Amerikaanse Alcoa willen het aandelenpakket van de heer M. M. H. Lips in Lips Aluminium (Drunen) overnemen. Besprekingen daartoe zijn gaande. In de directie en het personeelsbe stand zou niets veranderen. ceert het bedrijf ongeveer 1.250 kostuums per week in vestigingen in Groningen en Assen. De ver schuiving naar een klassieker mode beeld doet de directie optimistisch zijn voor de naaste toekomst. 'De nonchalance, die het modebeeld de laatste jaren bepaalde, schijnt plaats te maken voor een herwaar dering van hef kostuum en een groter kwaliteitsbewustzijn bij de consument. In de tamelijk optimistische toe komstverwachting van Union speelt naast de afzet in eigen land. ook de ontwikkeling op de exportmarkt een steeds belangrijker rol. Naast België kwam vorig jaar de export naar Japan op gang. noemde. De boter-export naar En geland steeg van 18.600 ton in 1972 tot 110.000 ton in 1974. waarmee Engeland ruim driekwart van de totale Nederlandse boter-uitvoer opnam. Er is voor de Nederlandse zuivel- producenten echter één troost. 'Het loopt', zo voegde de heer Schelhaas hieraan toe. 'op de zuivelmarkt vaak anders dan wordt verwacht.' De Nederlandse zuivel blijkt het overigens uitstekend te hebben ge daan. Met niet meer dan 2.5 pro cent van de melkproduktie van de wereld, is ons land niet alleen het grootste kaasexporterende land van de wereld, maar ook eerste in de export van gecondenseerde melk en melkpoeder. Wat kaas betreft ('steunpilaar nummer een') verzorgt ons land 25 procent van de wereldexport, bij condens 55 procent en bij vol melkpoeder 30 procent. Wat boter betreft, neemt ons land de derde plaats in met ruim 15 procent van de werelduitvoer. ROTTERDAM Hunter Douglas Holland heeft werktijdverkorting voor zes weken aangevraagd voor 6p0 van de 1.100 werknemers in haar bedrijven in Rotterdam, Ou denbosch en Leek; De aanvraag is ingediend met het oog op de terug lopende conjunctuur, zo heeft de directie bekendgemaakt. De betrok ken bedrijven vervaardigen alumi nium consumentenprodukten en bouwmaterialen zdkls jaloezieën rol luiken. plafonds, tussenwanden en gevels. i UTRECHT Wanneer de woning- bouwproduktie in ons land zich op het lage niveau van thans stabili seert, dan ontsfaat bij enkele pro ductiebedrijven van Verenigde Be drijven Bredero en duidelijke druk op de marges en daarom op de overschotten van de groep. Er moet dan ook mee worden gerekend, dat het) overschot dit jaar niet hoger zal zijn dan over 1974, aldus de, directie In haar jaarverslag. Bredero zag vorig jaar de omzet stijgen van 506 min tot 699 min. Het resultaat na afschrijvin gen en belastingen ging van 10,2 min naar 12,0 min. De omzet van Bredero is gelijk verdeeld over binnen- en buiten land. Maar ook bij dit bedrijf is een verschuiving merkbaar naar buiten onze grenzen, zodat spoedig een 60-40 pet-verhouding zal ont staan. Van de voorbereidingsporte feuille, naar schatting 3 miljard groot, is circa 80 pet. buitenlands werk. Bij het bedrijf werken nu ongeveer 2600 mensen tegen 2900 een jaar eerder. Dit is exclusief de ongeveer 500 man personeel van de vorig jaar overgenomen beton fabriek De Meteoor. Inriust Sporen Dtlll. Obi. Mori* 18 apr. 808.43 169.37 76.56 748.9 21 apr. 815.86 171.13 76.50 67.58 748.5 22 apr 814.14 169.86 75.82 67.74 749.7 Aard. Obl. Tot. H. L. 18 apr. 22.610 1.841 543 885 21 apr. 239.60 21.380 1.831 986 469 22 apr 22.680 26.120 764 Wall Street nauwelijks prijshoudend GOUD EN ZILVER AMSTERDAM Goud 12.750-13.1&). (12.920-13.320) per kg. Zilver 3/24-351.50 (326-353.50) per kg. E LIER. 22 april - Aubergines 39—125 Aardappelen 3031 Andijvie 160205 Snijbonen 540630 eieren 1315 groene paprika p.kg. 330450 peterselie 106111 postelein 205260 raapestelen 2230 ra barber 135—165 radijs 47—73 selderij 2050 splnanzle 150230 sla 13—37 bloemkoop 105295 prei 6268 VEILINGBEDRIJF 'WESTLAND ZUID' '- GRAVENZANDE 22 april tomaten 12501730 snijbonen 590630 bloemkool 125- 3 paprika 320440 andil- vle 1552 spinazie 170230 postelein 155180 bospeen 210250 pepers groen 9501090 prlnsessebonen 680760 rabar ber 60—75 spitskool 52—64 radijs 42—83 selderij 3343 peterselie 6875 raapste len 2027 tuinkers 6667 prei 56--- 82POELDIJK. 22 april Velling Westland- Noord. tomaten exp.a. 15201620 Blnn. 134014 sla 1237,5 andijvie 120180 spinazie 175—230 postelein 250—290 stoofsla 60— 81 komkommers 36112 krom g 7691 pepers groen 730890 paprika groen 350430 paprika rood 9301230 selderij 2961 krul peterselie 5783 rabarber 120140 radijs 5575 prlnsessebonen 880—940 snijbonen 550—750 135—3 au bergines 70195 raapstelen 2530 HONSELAARSD1JK, C.G.W.S. 22 april - Snij groen 182350 violieren 468655 AmaryUls 2793 anjers 1435 anjers tros 24610 anthurlum 142295 chrysanten tros. Jaarrondcultuur 243 265 chrysanten gepl. Jaarrondcultuur 91160 fresia enkel 143750 fresia dub bel 1688 gebera gemengd 2133 gerbe- ra op*vkleur 3062 gladiolen »535730 irissen 124320 lellkelken 2448 lelie- takken 30225 orchideeën 85260 rozen groot 42—1 rozen klein 2350 tulpen 88—165. VEEMARKT PURMEREND PURMEREND. 22 april - Aanvoer: runde ren 798. vette koelen 140, gelde koelen 445, melk- en kalfkoelen 95. pinken 75. stieren 43. graskalveren 28. vette kalve ren 10, nuchtere kalveren 1335, slachtvar- kens 27, biggen en schrammen 408, scha pen en lammeren 1202, bokken en gelten 172, paarden 5. ponies 19. totaal 4004. Prijzen: (in guldens) vette koeien 4,90- 6,20, gelde koelen 990-1550, melk- en kalf koelen 1400-1900, pinken 825-1170, stieren 5.30-6,35, graskalveren 450-610, vette "kal veren 5.50-5,70. nuchtere kalveren v.d.mesterij 85-245. vette varkens 2,85- 2.90. vette zeugen 2.3O-2.40, biggen 75-89, schrammen 90-130. vette schapen 125-180, weidelammeren 160-280. schapen met 1 lam 240-275. schapen met 2 lammeren 325-385. bokken en geiten 30-95. paarden 950-1800, ponies 475-900 Overzicht:' vette koelen, melk en kalfkoelen. vette varkens, vette zeugen, weidelammeren en bokken en gelten goed; gelde koelen kalm; pin ken rustig: stieren vlot; eraskalveren, vette schapen en schapen met lammeren redelijk; vette kalveren, paarden en Mo nies vlug; mestkalveren willig: biggen en schrammen lui. VEEMARKT GRONIN GEN - Aanvoer: totaal 4838. runderen 1301, graskalveren 339, nuchtere kalveren 2335. schapen 294. lammeren 60. varkens 461. bokken en gelten 48. Prijzen (in gulden per stuk, tenzij anders vermeld melk- en kalfkoelen 1000-2150, kalfvaar- zen 900-1950, gustekoeien 850-1200, slachtvee extra kwal. per kg 5.70-6.00, le kwal.5.40-5.70, 2e kwal. 5.00-5.70. 3e kwal, 5.00-5.70, stieren per kg 6.00-6.50, worst- koelen per kg 5.00-5.70. graskalveren 350- 850. nuchtere kalveren 30-50, nuchtere kalveren voor de mester!j 60-200; weide lammeren 100-140. slachtlamnieren 150- 230. weldeschapen 130-180. enterschapen 100-160, vleesvarkens per 2.35-2.40, zou tere per kg 2.50. EUGEN PER KG 2.20- 2.30. Overzicht (res. handel en prijzen): gebruiksvee vlot prijsh.. slachtvee vlot VEEMARKT LEIDEN LEIDEN, 22 april - Aanvcter: totaal 5409, slachtrunderen 400, gebruiksvee,. 857, graskalveren 55, vette kalveren 6, nuchte re kalveren 3261, veulens 4, varkens 35, lopers 40, biggen 379, schapen en lamme ren 298. zuig- en weidelammeren 74. Prijzen ln guldens per kg: stieren le kwal. 6.50-6.90. 2e kwal. 6.15-6.35. vaarzen le kwal. 6.15-6.65. 2e kwal. 5.75-6.05. koei en le kwal. 6.20-6.70. 2e kwal. 5.70-6.00 en 3e kwal. 5.30-5,40. worstkoeien 4.80-5,40. worstkoelen 4.80-5.40. vette kalveren 5,00- 5.60, nuchtere, slachtkalveren 1.25-2.00. Prijzen in guldens per stuk: melk- en kalfkoelen 1500-2150. varekoeien 900-2000, graskal veren 550-1050, nuchtere kalver- env. fok of mesterij roodbont 125-300, zwartbont 75-235, lopers 130-140, biggen 87,50-97,50, schapen 150-190, fokschapen met 1 lam 225-275, met 2 lammeren 300- 375. drachtige zeugen 500-600 en gelten 25-90. Overzicht (rep. aanvoer, handel en prijzen): - slachtrunderen groot-vlug-als maandag, kalf- en melkkoeien groot-wil- Ug-hoger, varekoeien groot-goed-lets stij ver. graskalveren redelijk-stug-lets hoger, vette kalveren rustlg-vlug-stablel, nuch tere kalveren Iets m'nder-stug. afloop traag-stablel, lopers en biggen klelner- matlg-stabiel. schapen en lammeren mln- der-redelUk-stabiel en geiten groot-rede- lijk-stablel. GRAANBEURS GRONINGEN 22 april Tarwe 39.00-41.25. wlntergerst niet genoteerd, zomergerst 38.00-39.45. ha- niet genoteerd, zomergerst 38.00-39.45. ha ver 35 0036.45. groene erwten 45.00-60.00. capucljners 30.9-45.00, karwljzaad 100 00- 140.00. VEILING BARENDRECHT EN OMSTRE KEN Andijvie 161—210, aanvoer 4.000 kg: bloemkool: 8: 190—200, 10: 140—160, 12: 80100, aanvoer 4.000 st.; komkommers: 76-90: 88, 61-75: 83, 51-60: 54—66, 41-50: 5457. 35-40: 48—52. 31—35 41-43, 26- 30: 32. aanvoer 63,000 st.; komkommers krom 71. aanvoer 1500 kg: kroten: 126 129. aanvoer 500 bs; peterselie 6190. aanvoer 3.000 bs; rabarber 112139 aan voer 2.000 kg; rad Us rood 6066 aanvoer 66.000 bs: selderij 72—75 aanvoer 2000 bs; sla glas licht 2531, zwaar 3240, aanvoer 31 000 st. IJMUIDEN. 22 april 1975 420 kg. tong, 17 kisten tarbot en griet, 174 kisten kabeljauw. 618 kisten koolvis. 328 kisten schelvis. 1001 kisten wijting, 506 kisten schol. 13 kisten schar. 21 kisten haring, 103 kisten diverse. 4833 makreel. Prijzen per kilogram; tarbot 11.9411.65. gr.tong 7.32—6.91, gr.m.tong 9.428.99, kl.m. tong 9.55—9.04, tong I 9.33—7.99. II 8.14—7, heilbot 7.60—6. Per 40 kilogram: schelvis I 86—66, II 69—39, III 72—29, IV 45; wijting H 62— 30. schar 6642, tongschar 11091, kool- vis II 41—31, III 46—37, IV 45—32, schol I 90—68, n 100—71, III 100—69, IV 76— 67, makreel II 43—20.80. haring I 44.80— 42 40. kabeljauw I 78—71. II 100—78, III 100—86. IV 92—84, V 72—29, tarbot 461—166, griet 175—135. MOIRA Dankzij de gunstige re sultaten van haar schadeverzee- ringsbedrijf heeft de verzekerings maatschappij Moira in 1974 het verlies kunnen beperken tot 72 250. Over 1973 bedroeg het verlies 131.288. het verlies over 1974 wordt eveneens ten laste van de reserves gebracht. De beleidswij ziging heeft een overbruggingsperi ode nodig, die door de inflatoire kostenontwikkeling vermoedelijk langer zal duren dan oorspronkelijk was voorzien. NEW YORK ACF Industries Aireo Allied Chemical Alum. Co of Am American Brands American Can Am Cyanamld Am Electr Power Am Metal Climax Am Motore Am Smelt F Am Tel <fc Tel Ampex Anaconda Armco Steel Atlant Rlchflelc Bendlx 35% Betbl Stee) -37'/* Boeing 24% Burlington Ind. 25% Can Paciric Ry 16% Celanese 34% Chase Manhattat 33% Cbessie 8ystem 34% Chrysler 11 Cities Service 36% Colgate Paimolivi exd Colt Industries 35 Commonw Edi4o 24% Cons Edison 12% Cont Can 26% Cont Üll 50% Curttss Wright 11 Curtlss Wright A 21% Dart ind 23% Deere and Co 42% Dow Chemical 81% 81% Du Pont (El) 122% 122 Eastman Kodak 103% 102% Exxon 77% 78% 19% 32% I 87% 36% 37% 23% 26% First Nat City 37% 36% Aiiegneny Pow 14% Akzona 16% 17% Am Standard 13% 13% Amsted Ind. 57% 56% Bait Oblo 57 57b Bayuk Cigars 4% 4% Cerro 13% 13 Chase Select Fd n.o. no Columbia Gas. 26% 26ex Comlnco b 30% Cont Telephone 11% 11% Fluor Corp 31 30% Gen Otgar 13% I3%b 21% 21% Gen Electric 45% 45% Gen Funds 23% 23% Gen Motors 42 42% Gen Publ. ütll. 1 Gen Tei Tei 2<j% 20% Getty OU 159% 167 Gl lette 33% 33% Glmbei Brothers 18% 17% Goodyear 1 and 28% 28% Gulf Oil 19% 19% Illinois Central Ind. 13% 13% Instico 7 7 Int Busin Macb 213% 211% Intern Harvester 26% 26% Int Nick of Can 27 27% int Paper 46% 46% Int Tel Tel 20% 20% Johns Manvllle 21 21% Ling Lemco Voug 19 18% Litton Ind 6% 6% Locktieed Aircrai 7% 7% Marcor 26% 28, Martin Marietta 17% 17% May Dep Stores 39% 41 McDonnel Dougi 13% 12% MoblJ Oil Corp. 39% 39% Pac Gas and Ha. Penn Central Pepslc.o P' Dodge Nabisco Nat cash Reg Nat Distillers Nat Gypsum Nat Steei Nat Lead lod. 32% 32% 31% 31% 15% 15 13 12% 42% 42% 16 15% 19% 19% 1% 1% 65 67% 37% 37% •<-is 56 55% 43% 43'/* Udinpi 96% 96% RCA 15% 15% Republic 8tee) 35 34 Reynolds lod. 56% 56% Royal Dutch Peti 35% 36% Santa F6 Ind. Sears Roebuck Shell Oil Southern Co Southern Pacific Southern Ranw. Sperry Rand Stand on Calif Sunn oil Indian. Studebak. Worth SuD ÜU 26% 65% 43% 10% 29% Kansas City Ind 9% 9%b Kansas Power 16% 15% KLM 23 23 Kroger 4 ex. 21% Nat Cao. NY Centr A North West R 11% 11% m b 6%b 67% 67% N Am Philips Co 17% 17% 27% 65% 44% 10% 30% 53% 40% 25% 39% 29% 29% Unilever 45% 44% Union Carbide 63% 62% Unl Royal 8 7% United Aircraft 45% 45% United Brands 4% 5% US Steel 63 62% West Union Tel. 14% 14% Westinghouse El 14% 14% Wool worth 16% 17 Occidental petr. 14% 14% Reliance Group Staodara Brands Union Electr United Eiectr Ug Corp 6 5% 67% 67 36% 36% 11 10% 5% '5% 12% Ï2 Western Bancorp 24 «,4 25% I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 15