W Polo verdringt kever Compleet model in de topklasse - - - -autobiografie- W 1 000 ooo Renault 30 TS: jsje overleden tijdens ooiexcursie in Parijs 'Baby-Cadillac' is ruim vijf meter lang VROOMS DREESMANN FUN-MACHINE r Sicco de Jong delbeleid werd te laat omgebogen importeur Pon's Automo- andél te Leusden heeft de- eek de Polo in Nederland iracht. Het nieuwe model ingeveer hetzelfde als de kever. Dit betekent voor !afer', rijdend symbool van I Duitse Wirtschafswunder, |het einde. Een einde, dat ,rd gaat met ongekende in<- iping van personeel. Polo, maar ook de modellen Scirocco en Passat te laat om het afvloeien van 25.000 ïemers dit jaar en volgend te voorkomen, kan men de ge direktie noch de vorige jk nemen. Daarvoor wisselen Ireoties bij VW te vaak en te Toeh is er een tijd van onge- successen geweest, juist toen ever bijna de enige auto was, 'W verkocht. Een periode van ig jaar, waarin Volkswagen tommerd zijn weg ging. Onder ig van één ware heerser, prof. rich Nordhoff. Vlak voor zijn in 1968 riep Nordhoff VWs van Bestuur bijeen met het tel alle andere modellen te ppen en voortaan alleen, nog kevers te bouwen. Want de was de bestverkochte auto tijden. de onvermijdelijke ondergang een op één model gericht be- ;belei<3 was in de automobiel- itrie ook toen al niets nieuws. In de jaren twintig ging het bij Ford, omdat dit toen groot- Amerikaanse concern alleen T-Fords bouwde. In het begin de jaren zestig liep het in Êrijk mis bij Renault, dat al kaarten op de Dauphine gezet te hebben. Ineens stortte de tt voor de Dauphine ineen. Net nu bij VW, vooral doo reen (jQpte daling van de export naar 4-ika. Maar Renault had op dat moment reeds de basis gelegd voor een nieuw programma. Doch toen Nordhoff stierf was er niets gereed yoor de toekomst. Zijn opvolger, Kurt Lotz, heeft in derhaast allerlei maatregelen geno men. De noodlijdende fabriek NSU te Neckarsulm werd in 1969 overge nomen: dezelfde fabriek waar nu verhoudingsgewijs de meeste ont slagen vallen. Een model, dat NSU in voorbereiding had - de K 70 - verscheen weldra als Volkswagen op de weg. Maar het werd geen succes. Eind vorig jaar is de K 70 al uit produktie genomen. Nieuwe modellen werden ontwik keld. zowel door Volkswagen als door de nieuw gevormde dochter- ohderneming Audi-NSU. Doch zonder coördinatie. Om dit alles in produktie te nemen zoüden onvoor stelbare investeringen nodig zijn geweest: 8,6 miljard mark. En fi nancieren kon Volkswagen steeds minder, want om met de oude ke ver aan de markt te blijven, moest scherp gecalculeerd worden. Er ontstonden winstdalingen, die nu uiteindelijk tot verliezen hebben geleid. Kurt Lotz moest na drie jaar plaatsmaken voor de topman van Audi-NSU, Rudolf Leiding. Leiding had VW do Brasil opgebouwd tot de grootste autofabriek van Zuid-Ame- rika en hij had al een nieuw Audi- programma op stapel staan. Eerst verscheen de Audi 80. waarvan de VW Passat werd afgeleid. En vorig jaar de kleine Audi 50, waarop de VW Polo een variant is: met een kleinere 900 cc-mptor. Rudolf Leiding gaf het VW-concern een uniform programma: allemaal auto's met voorwielaaridrijving, wa- tergekoelde motoren en een moder ne carroserie van de hand van de Italiaanseontwerper Giorgio Giugi- aro. Hiervan zal de VW Polo de laatste niet zijn: volgend jaar staat ons een Volkswagenmiddenklasser te wachten, die de K 70 moet op volgen. De jongste loonronde bij VW is 1%. achtergebleven bij die van de Duit se metaalindustrie, maar daarmee ligt VW's loonpeil nog altijd 12% hoger. Dit valt slechts te compen seren door sterke automatisering en die is dan ook opnieuw, met name voor de Polo en Golf, doorgevoerd naar automatisering kost wel ar beidsplaatsen. plus kostbare inves teringen in een tijd met hoge rente. De afhankelijkheid van de Ameri kaanse markt is sterk gebleven: nog altijd meer dan een kwart van ,de gedaalde produktie wordt daar verkocht. Om te kunnen concurre ren moet het Duitse concern vol gens zijn dochterbedrijf VW of America in de Verenigde Staten auto's gaan assembleren. Maar dit besluit is telkens uitgesteld, omdat daardoor in Duitsland nóg meer ontslagen zouden moeten vallen. Maar als VW steeds meer kansert in Twintig jaar geleden, in 1955, kwam de miljoenste VVV van de band. Prof. Nordhoff staat er glunderend naast. Amerika verliest kost dat ook weer duizenden werknemers hun baan. Daarom is het concern er met de ontslagen nog niet. Nu is er trouwens een probleem bijgekomen: de gedaalde produktie- wordt minder efficient. Zouden complete fabrieken gesloten zijn, dan konden de andere sneller ren dabel werken. Vorig jaar leed VW wereldwijd bijna een verlies van een miljard gulden. Dit jaar wordt het niet minder. Op de reserves is zwaar ingeteerd. Ook dat roept de vraag op. of de sociaal gezien ern stigste ingreep ooit in de Europese au to-industrie doorgevoerd, econo misch gezien zelfs wel drastisch ge noeg is. Wat VW in elk geval méé Heeft is een compleet nieuw modellengam- ma. De huidige president-directeur Toni Schmücker - in functie sinds februari - heeft het aan Rudolf Leiding te danken, dat er behalve de oude kever een Polo, Golf en Passat zijn. Auto's die in tegenstel ling tot de kever, zuinig zijn in bran dstof verbru ik. ZUINIG De Volswagen Polo blijkt opnieuw een volwaardige VW van de moder ne generatie. Een goede wegligging. een acceptabele binnenruimte en redelijke motorprestaties met wei nig geruis onderscheiden de jongste Volkswagen. Uiterlijk is het 3,50 De jongste VW. model 1975, is de Polo. Van de regen in de drup of komt na regen eindelijk zonneschijn? meter lange model gelijk aan de Audi 50. maar de motor is kleiner - 900 cc met 40 DIN-pk vermogen - en de prijs is zo'n twee mille lager: de Audi 50 LS van 50 pk kost 11.095, incl. BTW. Wel beconcurreert de Polo de kever rechtstreeks: de VW1300 kost thans 8.949,- en kan zich naar vorm, inhoud en kilometerprijs niet met de Polo meten. De oude VW 1200-kever komt nog altijd in zijn kale staat op 7.696,-. Zodat dit model de goedkoopste Volkswagen blijft, zolang als het gemaakt wordt. Maar hoe lang of kort dat nog kan zijn, valt moeilijk te zeggen. Althans in Europa, want in Brazilië en Mexico is ondanks de moderne Volkswagens de kever vandaag de dag nog altijd de favo riet. De nieuwe zescilinder Renault 30 TS wordt komend weekeinde in de showrooms van het merk in Frankrijk geïntroduceerd. Het is een uiterst complete wagen in de topklasse: een model dat zich vooral in comfort onderscheidt. een verslaggever S De negentien-jarige Ti- Itellingwerf uit Bolsward is gevonden in een hotelkamer 'arijs, waar zij met een groep lieren op excursie was. De poli- stelde gisteren een onderzoek de doodsoorzaak in. Van een ^2 aad is geen sprake. HIAAT Maar het hiaat is in tijdsduur te groot geweest en dat heeft vooral een zware domper gezet op het VW-concern. Want nieuwe auto's ontwikkelen en in produktie nemen kost honderden miljoenen guldens. De investeringen daartoe moesten echter gedaan worden, op een mo ment; waarop VW's verkoop achter- ~~uit holde. De voornaamste redenen voor die teruggang waren: 1. Het verouderde modellenpro- gramma (kever, 1600, 412, K70), 2. de sterke afhankelijkheid van de Amerikaanse markt (één op elke drie gefabriceerde VW's) en een Duitse mark, die in dollars 20% duurder werd. 3. de loonkostenstijging, die bij VW ver boven het niveau van de Duitse metaalindustrie uitging, wat op de prijzen van VW het snelst van alle grote automerken opdreef. Een zo geruisarme motor als de aluminium zescilinder, waarvan va rianten in de Peugeot 604 en Volvo 264 te vinden zijn, is technisch een zeer knap stuk werk. Zit- eh rij- comfort, de sterke punten van de Renault 16, staan ook in dé Re nault 30 op hoog peil. De via een achterklep toegankelijke bagage ruimte is in deze klasse uniek. En ook om kleinere snufjes is ge'dacht, zoals het automatisch op slot gaan van vier portieren en de achter klep, als men alleen maar één voorportier afsluit. Trouwens, de uitrusting van de nieuwste Renault is bijzonder compleet. Wat men kan bijstellen is een ui terst gerieflijk schakelende auto matische versnellingsbak, aircondi tioning en een elektrisch schuifdak. Of, voor het uiterlijk, een metaal kleur met extra beschermlaag, ge tint glas-dan wel rundleer. Wat dit allemaal moet kosten, zal echter pas bekend worden, wanneer de Renault 30 in Nederland verschijnt. Dan, in het najaar, wordt ook de prijs van deze wagen vastgesteld. De Renault 30 blijkt een ware pres- tigewagen met een fraaie lijn. een smaakvol gestyleerd dashboard - zonder overbodige franje - en een interieur dat direkt tot instappen nodigt. De rij-eigenschappen zijn, zo leert een eerste kennismaking, voortreffelijk. Wel een auto om de snelheidsmeter in het oog te hou den, want je zit zomaar op snelheid en het voertuig verraadt aan niets een tempo van bijvoorbeeld 150 km. per uur, dat we op de Franse autoroutes op de km.teller zagen. Voor de auto een compliment. Renaults 'Trente'. De nieuwe 30 TS biykt van grote klasse. De Cadillac Division van General Motors heeft dinsdag in Amerika een nieuw model gepresenteerd. Het is de Cadillac Seville, die een 'baby-Cadillac' heet te zijn omdat de wagen zo compact is. maar de lengte bedraagt nog altijd 5,20 me ter. In wielbasis - de afstand tus sen de wielen - is de Seville niette min de kleinste Cadillac in 65 jaar. Het merk, dat de Rolls-Royces van GM maakt, heeft in de vorm van de Seville een auto uitgebracht, die met de Europese topklasse moet wedijveren. Overeenkomsten met de S-klasse van Mercedes-Benz zijn gemakkelijk te vinden. Maar de motor is nog altijd een achtcilinder van 5,7 liter inhoud, die 180 DIN- pk vermogen heeft. Deze motor heeft ook elektronische benzine-in- spuiting, een systeem dat General Motors nog maar spaarzaam toepast om te komen tot schoner uitlaatgas. ALLES OVER NATUURFOTOGRAFIE door Helmut Bechtel Hoe u de mooiste foto's maakt van grootwild, kleine zoogdieren, vogels en vissen, vlinders en andere insekten, bomen. bloemen en planten. Technische en esthetlscheaanwijzingen en vele handige tips. 176 bladzijden, met fraaie foto's f 19,50 Verkrijgbaar in de boekhandel UITGAVE FOTON - WAGENINGËN Piama Tricot, katoen. Vrolijke opdruk, uni broek. Kleuren oranje, groen, bleu Maten 98 t/m116 Kniekousen Gebreid van mousse nylon garen met fantasiesteek. Kleuren o.m.: wit, marine, geel, rood. Schoenmaten 31 t/m41 2.50; 19 t/m 30 Zware kwaliteit katoen. Modieuze kleurkombinaties: rood, marine, groen of zwart met écru. Maat 16418.-; maat 104 Tuinbroek Katoen. Keuze uit blue-denim of gedessineerd. Leuke applique. Maten 98 t/m 116 Mevr. O. D.-B. te V. "Onze kleine Karei wilde van het kinderwagenonderstel een skelter maken. Daar vond ik 'm te mooi voor, de kinderwagen. Om kort te gaan, ik plaatste een advertentie in zo'n rubriek van de krant. Nog dezelfde avond kwamen ze de kinderwagen ophalen. Ik kreeg er een mooi bedrag voor. En zodoende rijdt kleine Karei nu in een echte trapskelter." Het dagblad is uw... waardevolste P"*"} kontaktadres. LJ H.HEROLD Het verzorgen en kweken van cactussen Het boek dat u de soorten leert kennen en alles vcr- telt over ds verzorging en vermeerdering. Met foto's, geb.f 15.90. Verkrijgbaar in de boek handel. L. J. VEEN WAGENINGEN Wij gp-n een GRANDIOZE SHOW brengen en nodigen u uit om op het allernieuwste Baldwin-instrument de uw favoriete muziek te spelen. Moet u zich voorstellen: U als SOLIST temidden van een kom pleet orkest MET SLECHTS 2 VIN GERS! BESTAAT NIET? Zélfs diegene die geen noot lezen kan. speelt in een wip het door hem of haar gewenste répertoire. KOMT U HET EENS PROBEREN geheel vrijblijvend natuurlijk. U BENT WELKOM. Donderdag 24 april tot 21.00 uur. MET ERVARING SINDS 1750 PRINS HENDRIKPLEIN 8 TEL 070—32 58 88 W/KWARTET WOENSDAG 23 APRIL lt.ó Hll

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11