RW 14 lijkt nu onvermijdelijk Noordwijk centraal in Bloemencorso Leidse gemeenteraad keurt begroting goed Taakvervulling Delftse hogeschool Bundeling veilingen in provinci( Weer bezinning op 't viaduct door Koekamp trim je fit met stimorol kauwgom Bij onveranderd regeringsbeleid Vrees voor ramp in Voorburg ongegrond Profiel in juni Overleg nieir burgemeester weer mogelijl Regering volgt Leidse motie Bereidheid b. en w. Den Haag Verlengde Jagerslaan mag er niet komen Naaldwijk akkoord met bouw sporthal Zand van zeebodem op strand TROUW/KWARTET DINSDAG 22 APRIL 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN Van een onzer verslaggevers NOORDWIJK Voor het eerst in de geschiedenis van het bloe mencorso in de Bollenstreek wordt de gebruikelijke route Haarlem-Sassenheim uitgebreid met een rondgang door de bad plaats Noordwijk. De gemeente Noordwijk en de plaatselijke VVV hebben dit samen met het Noordwijkse bedrijfsleven moge lijk gemaakt. Aanstaande zaterdag 26 arpil, begint het 28ste bloemencorso rond .tien uur 's morgens in Haarlem. De aankomst in Sas- senheim is bepaald op vier uur. Omdat tussen Sassenheim en Noordwijk een dunbevolkt ge bied ligt wordt het corso snel overgebracht naar de badplaats. Met een rondgang van ongeveer anderhalf uur wordt het bloe mencorso tussen zeven uur en half acht besloten bij het Palace Hotel aan de Boulevard. Praalwagens Noordwijk stort zich volop in het jaarlijkse bollenevenement. In de stoet rijden twee Noordwijkse praalwagens mee. De ene, met de titel 'Badplaats Noordwijk' verbeeldt de zee en het strand en toont een handvol Noord wijkse schonen, van wie ook sommigen op andere wagens pronken. Het Badhotel Zeerust- Genootschap Oud-Noordwijk draagt zorg voor de aankleding van de tweede wagen uit het kustplaatsje. Ter gelegenheid van de komst van het bloemencorso naar Noordwijk heeft de musicus-con ferencier Arie Westgeest (63) een feestelijke mars gecompo neerd. die menigmaal door de in totaal zes deelnemende muziek korpsen ten gehore zal worden gebracht. Direct nadat in het najaar van 1974 bekend werd dat het corso Noordwijk zou aandoen ontstonden er van ver schillende zijden initiatieven om te komen tot een grootse bloe menversiering van de badplaats. Buiten de normale aantallen bloembollen, die van gemeente wege jaarlijks de grond in gaan, deed men er nog een schepje bovenop. Noordwijk zorgde voor 2500 hyacinten, 10.000 narcissen en 25.000 tulpen extra, zoveel mogelijk op plaatsen langs de corsoroute. Vanuit de middenstand werd een comité opgericht die de versie ring van straten, winkels en pleinen zal bevorderen. Aan de bevolking zal een verzoek uit gaan zoveel mogelijk de vlaggen uit te steken. De Noordwijkse winkeliers kunnen voor hun eta lages een fleurige Keukenhof- poster afhalen bij het WV-kan toor. Op de corsodag is vanaf *s mor gens aan het Jan Kroonsplein een lunapark geopend, 's Mid dags is er op het terrein aan de Van Pamhuysstraat een pony show. Na het corso komen alle wagens op de Kon. Wilhelmina Boulevard te staan, in het licht van vele schijnwerpers. Voor de muziek tijdens dit schouwspel zorgt vroeg in de avond een gezelschap van zeven Schotse doedelzakspelers. Later zal op de boulevard de Koninklijke Har monie 's Hertogenbosch een mu zikale taptoe uitvoeren. Ook zondag zullen de corsowagens ndg in Noordwijk te zien zijn. Impuls Het Bloemencorso Bollenstreek kreeg zijn krachtigste impuls door corsomaker Jos van Driel uit Amstelveen, die kans zag hyacintbloemen die voor de af valhoop bestemd waren aan te wenden voor de opbouw van zeer decoratieve 'rijdende bloemstukken'. Hij viert met dit corso zijn 25-jarig Jubileum als corso-ontwerper. De rijkspolitie in Den Haag zal aanstaande zaterdag 300 man inzetten om het corso in goede banen te leiden. Voor de bege leiding van de stoet zet de rijks politie een escorte motorrijders van ongeveer 20 man en een groep ruiters van ongeveer 10 man in. Automobilisten moeten van tien uur 's morgens tot ze ven uur 's avonds rekening hou den met filevorming en vertra ging op de rijksweg Den Haag- Wassenaar-Amsterdam. Haagse raad zegt 'ja' tegen plan Parkzicht DEN HAAG De Haagse gemeen teraad heeft maandag het bestem mingsplan 'Parkzicht' vastgesteld. Dit plan voorziet in woningbouw (252 huizen), de bouw van een sporthal en de aanleg van een groenvoorziening op een braaklig gend terrein aan de Melis Stoke- laan, direct naast de 'lus' van tramlijn 9. Vóór het plan waren CDA. PvdA en een meerderheid van de VVD-fractie, tégen waren de overige liberalen, DS'70 en de PPR. De voorstanders wezen onder meer op de noodzaak van woningbouw om de leegloop van de stad de daarmee samenhangend vergrijzing en farcr. 'sme - tegen te gaan. De tegenstanders vonden het met na- mt .-^aanvaardbaar, dat het be staande groengebied aan de Melis Stok opgeofferd wordt aan v.Oii.ngbouw. (ADVERTENTIE) B. en w. menen: VOORBURG De vrees voor een breuk in een hoge gasdrukleiding op de Prinses Mariannelaan (tussen Soomerluststraat en Westenburg straat) is ongegrond. Dit antwoor den B. en W. het raadslid Ravelli (Liberale Voorburg). Deze had ge vraagd of er door de zware ver keersbelasting op het bewuste punt een breuk zou kunnen ontstaan, 'met alle catastrofale gevolgen van dien'. Bij de Gasunie en het ge meentelijk gasbedrijf is een buis breuk door verkeersbelasting nooit voorgekomen, aldus B. en W. Bo vendien is de gasleiding op ge noemde plaats 'met de nodige waarborgen aangelegd en wordt de leiding gecontroleerd'. B. en W. besluiten de beantwoor ding met een vinnige opmerking aan het adres van het raadslid en aan ir. Van den Berg. die de heer Ravelli op een mogelijke leiding breuk had attent gemaakt: 'Als u of de heer Van den Berg de moeite had genomen zich rechtstreeks tot de directeur van het gemeentelijk gas- en electriciteitsbedrijf te wen den, dan had deze u per omgaande gerust kunnen stellen omtrent eventuele gevaren. WESTLAND Binnenkort z in de provincie Zuid-Holland aantal regionale veilingorganis worden opgeheven. Bij enkele van heeft zich dat reeds voltrol Een en ander is een gevolg var ingrijpende statutenwijziging de provinciale veilingorganisat Zuid-Holland, waardoor de r veilingen met een totale omzet 740 miljoen gulden worden g€ deld. Deze organisatie omva helft van de landelijke omzet de bij de veiling aangevj groente en fruit. De nieuwe s tuur is mede tot stand gek door vermindering van het a groente- en fruitveilingen in Holland. Het Westland telde jaar geleden bijvoorbeeld no| veilingen, welk aantal nu tot is geslonken. De bestaande or saties zoals de bond Wes.tlan de Kring van Veilingverenigi in Zuid-Holland kregen het s moeilijker de taken te vervuilt zijn nu overgenomen door de we organisatie. De organisatie zal zich bezig den met het behartigen va: algemene tuinbouwbelangen i provincie en coördinatie vai werkzaamheden. Het bureau vi provinciale organisatie Zuid land is gevestigd in kantoorru: van de Coöperatieve Centrale landse Snijbloemenveiling (O te Honselersdijk. DEN HAAG De fractievoors van de PvdA, PPR en CPN Haagse gemeenteraad hebben met hun collega's van CDA, en DS'70 gesproken over de ging van wijlen mr. Marijne zes fractieleiders zijn overeen men, dat begin juni het profit de toekomstige burgemeestei schetst zal worden. Dat gebej een bijzonder openbare raadsj dering, in aanwezigheid va commissaris der koningin i provincie Zuid-Holland, mr. V De afspraak is gisteren gemat een besloten vergadering va commissie Algemene Bestui Aangelegenheden, waarvan de t.ievoorzitters de leden zijn. vankelijk weigerden de linkse tijen in deze commissie te sj over de opvolging van mr. 1 nen. Zij meenden dat de wethouder Happel als vooi van de commissie ABA nj 'neutrale voorzitter' was, die en VVD zich wensten. De fr voorzitters van PvdA. PPR en zijn het afgelopen weekeinde wel teruggekomen op hun 1 om niet rond de tafel te zitten. Inmiddels hebben zij n leiders van de overige partij de Haagse raad nader overle pleegd over 'de wensen, welk betrekking tot de kwaliteit* eigenschappen van een burge ter bij de raad leven', zo gisteren meegedeeld. WASSENAAR De aanleg van de Verlengde Jagerslaan is niet aan ge toond en moet om die reden geen doorgang vinden, zo meent de stichting Het Zuidhollands Land schap. In een brief aan de Wasse naar se gemeenteraad schrijft de stichting dat de aanleg vaneen weg in het verlengde van de Ja gerslaan (zie foto) onmiddellijke aantasting van het natuur- en landschapsschoon ten gevolge heeft. Bovendien zou verharding van de weg met behulp van asfalt 'het insijpelen van olieachtige pro ducten veroorzaken' in een gebied dat is aangewezen als waterwinge bied II. De stichting concludeert dat eventuele openstelling van de weg voor gemotoriseerd verkeer de rust ter plaatse zal verdrijven en •■en nieuwe route voor het sluipver- ket'r zal openen. Het Zuidhollands Landschap vermoedt dat dit op den duur kan leiden tot aandrang op uegverbreding. De stichting heeft zijn brief aan Wassenaar geschreven naar aanlei ding van het ontwerp-bestemmings- plan Landelijk Gebied. Voor het grootste deel van dit ge bied. dat door het plan bestreken wordt, heeft de Wassenaarse ge meenteraad op 18 maart 1974 een voorbereidingsbesluit genomen met een aanlegvergunningenstelsel. De stichting heeft ook hiertegen be zwaren geuit. Volgens haar wordt de bedoeling van het besluit om de komende bestemmingen van het plan Landelijk Gebied te bescher men in gevaar gebracht doordat zonder vergunning wegen en par keerterreinen kunnen worden aan gelegd. Het Zuidhollands Landschap vraagt Wassenaar het vergunnin genstelsel niet in het plan op te nemen. DELFT De taakvervulling van de Technische Hogeschool in Delft is in gevaar als het ministerie voortgaat het personeel te verminderen en de middelen te beperken. Hierop heeft het College van Be stuur van de TH-Delft andermaal gewezen, thans in een nota. waar mee ook worot ingegaan op aard en plaats van het technisch weten schappelijk onderwijs en onderzoek. De nota is het departement toege stuurd. De relatie van de TH-Delft met verwante sectoren van maatschap pelijke bedrijvigheid houdt ook in. dat een terugslag op een voort gaande vernieuwing niet uitblijft als het huidige niveau van toewij zingen aan de TH-Delft niet ten minste wordt gehandhaafd. De te rugslag zal ook gevolgen hebben voor de positie van belangrijke be drijfstakken en overheidsdiensten. Verzet In de nota verzet het College van Bestuur van de TH-Delft zich er tegen, dat de regering tot nu toe alleen cijfert, zonder de gestelde taken in de discussie te betrekken. Tegenover de tendentie tot beper king staat een vraag naar een ver hoogde inspanning omdat er nieu we grote technische vraagstukken in de maatschappij ontstaan. Ook wordt het ministerie geïnfor meerd over de talrijke knelpunten, die zich nu reeds binnen de hoge school voordoen als gevolg van de beperkte toewijzingen. Met name ontwikkelingen die van groot be lang moeten worden geacht voor de welvaart en het welzijn vai land, worden bedreigd. Belang Het College van Bestuur vi TH-Delft meent, dat het 1 van de techniek in het algi en van de ingenieursopleidii het technisch-wetenschappelij derzoek in het bijzonder, vo oplossing van de grote en kn de maatschappelijke vraagst wordt onderschat en dat een zichtig beleid m deze zeer er gevolgen kan hebben. DEN HAAG De discussie in drie commissievergaderingen over de aanleg van rijksweg 14 (Verlengde Landscheidingsweg) heeft maandagavond in elk geval één ding niet opgeleverd: duidelijk heid. De leden van de commissies voor verkeer en vervoer, stads ontwikkeling en jeugd, sport en recreatie bekogelden elkaar drie ëneenhalf uur lang met cijfers en argumenten, waar op den duur nauwelijks meer was uit te komen. Eén ding werd in elk geval wel duidelijk: de aanleg van deze om streden weg lijkt onontkoombaar. De meerderheid van de drie com missies is voor en dat zal ook wel in de gemeenteraad het geval zijn. Waar het hier om gaat is dat mi nister Westerterp (verkeer en wa terstaat) van de gemeente Den Haag een uitspraak wil over de manier waarop deze weg moet wor den uitgevoerd. Over de aanleg op zich wil hij eigenlijk niet meer praten. De gecombineerde commissieverga dering was dan ook belegd om van de raadsleden te horen welke uit voering de weg zou moeten krijgen. Nadat vertegenwoordigers van tal van actiegroepen de gelegenheid hadden gekregen om hun gedach ten kenbaar te maken, vroegen echter enkele commissieleden om een discussie over de noodzaak van rijksweg 14. Het zou volgens hen weinig zin hebben om over de uit- voerings-alternatieven te praten, zolang men het nog niet eens is over de zin van de aanleg. Welis waar heeft de Haagse gemeenteraad daar in het verleden al een positie ve uitspraak over gedaan, maar men vond dat déze gemeenteraad een nieuwe samenstelling na de verkiezingen daar toch ook zijn zegje over zou moeten doen. Wet houder Wallis de Vries van verkeer voelde daar bitter weinig voor. Hij had ir. Bosman van Rijkswaterstaat uitgenodigd om over de technische uitvoering te praten en dat zou dan voor niets zijn geweest. Enfin, na een uiteenzetting van deze deskundige (die daarin be toogde dat het in november jl, door minister Westerterp voorgestelde profiel van de weg, de beste was) kreeg de commissie toch de gele genheid om over de weg op zich te praten. Daarbij bleek vooral dat enkele commissieleden (Drees van DS'70, Geleijnse van PPR) ernstige twij fels hadden over de uitgangspun ten. Probleem daarbij is het aantal arbeidsplaatsen dat de Haagse ag glomeratie nu en in de toekomst zal hebben. Volgens bovengenoemde leden gaat men bij de gemeente en bij Rijkswaterstaat uit van veel te hoge cijfers (en daarmee gepaard gaande natuurlijk de autoverplaat- singen). Volgens hen en ook enkele PvdA-raadsleden heeft Den Haag tegen 1985 ruimschoots genoeg voor de Utrechtse Baan en zal men dan ook kunnen beschikken over de Zoeterm eerlijn. PvdA-spreker Ten Velden was op zich geen tegenstander van de aan leg maar vond wel dat Rijksweg 14 geen 'extra-asfalt' mag worden. 'We moeten uitgaan van het principe: als je nieuw asfalt aanlegt, moet je oud asfalt inleveren'. Met andere woorden: aanleg van RW 14 moet gepaard gaan met het afsluiten voor verkeer van andere wegen, elders in de stad, zodat je in elk geval geen extra verkeer gaat aan trekken. Ook in de WD zag men daar wel wat in. Overigens verklaarde PvdA-fractie- lid Cadèl. dat er in zijn fractie een minderheid is die tegen aanleg van RW 14 blijft. LEIDEN De gemeente Leiden heeft maandag met het ministerie van volkshuisvesting overeenstem ming bereikt over de renovatie van 170 woningen in het Haagwegkwar- tier. Dit is mede het resultaat van de motie-Ham (CDA) die vorige week door de raad werd aangeno men. In de motie werd aangedrongen op een snel uitvoeren van de werk zaamheden ter bestrijding van de grote werkloosheid in Leiden. Zoals gemeld werden de regering en de Tweede Kamer op de hoogte gesteld van de grote verontrusting bij de Leidse gemeenteraad over het werk loosheidspercentage. dat inmiddels de acht procent al ver heeft over- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De aanleg van het Koekamp-viaduct, waartoe de Haagse gemeenteraad enige jaren geleden besloot, zal weer in de raad ter sprake komen. Op verzoek van de PvdA-fractie brengen B. en W. binnen afzienbare tijd een pre-advies over het omstreden viaduct uit. LEIDEN De Leidse gemeenteraad heeft gisteravond de begro- ting 1975 vrijwel ongewijzigd aanvaard. WD en CDA stemden te- 1 gen. Ook werd de post voor de Bescherming Bevolking (BB) met xvOHCl Cl 6 KGl"k 6 tegen 8 stemmen bij onthouding van het CDA, geschrapt. De herziening van het raadsbesluit is onlangs aangezwengeld door de werkgroep Dooievaar, die in een nota 'De Koekamp kan nog gered worden' bepleitte, dat er geen via duct wordt aangelegd door het groengebied bij Station Den Haag Centraal. Na de publicatie van deze nota gingen in de Haagse raad stemmen op om de noodzaak van de Koekamp-lus opnieuw ter dis cussie te stellen. Over deze lus (van het dak van Den Haag Centraal naar de Koninginnegracht) komen volgens de huidige plannen de trams van lijn 9 te rijden. Dooie vaar meent echter, dat deze trams niet óver, maar langs de Koekamp moeten rijden. De PvdA, die verle den week een motie over de kwes tie-Koekamp aankondigde, onder schrijft deze visie. Wethouder Wal lis de Vries (openbare werken, ver- Wijzigingsvoorstellen van het CDA haalden geen meerderheid. Deze hadden betrekking op het uitvoeren van een aantal openbare werken, waarvoor men de middelen wilde halen uit de post voor negen schoollokalen in de Merenwijk en de reconstructie van de Breestraat. De voorstellen werden verworpen met 19 tegen 16 stemmen. Daar naast wilde het CDA een ton extra uittrekken voor de openbare biblio theek. Deze komt, aldus woordvoer ster mevrouw Kramp in grote moeilijkheden nu op 1 juli aan staande de nieuwe bibliotheekwet van kracht wordt. Daardoor zullen jongeren tot 18 jaar gratis kunnen gaan lezen hetgeen naast de nood zaak van drastische uitbreiding van het boekenbestand ook gevolgen zal hébben in de personele sfeer. Te vens betékent dit nog een zwaarde re druk op de toch al bijzonder grote ruimtenood waarmee de biblio theek kampt. Alle parijten waren het erover eens dat de bibliotheek met grote moeilijkheden zit. PvdA, PPR. PSP, D'66 en VVD meenden echter dat het door het CDA ge vraagde bedrag onvoldoende werd gemotiveerd. Zij zagen graag even tuele noodmaatregelen aan de hand van de aanvullende begroting van de bibliotheek in de commissie CRM besproken. Voor hen was dit reden tegen het CDA-voorstel te stemmen, dat met 27 tegen 8 stem men werd verworpen. J) Ds. II. Stolk uit Scheveningen heeft ezer (lagen zijn 50-Jnrig ambtsjubileum gevierd, lis. Stolk werd in april 1923 bevestigd te Uriels Nieuwland, waar hl.) als vrijzinnig theoloog intrede deed. In 1927 vertrok ds. Stolk naar Goutum (legenwooridg Leeuwarden-Zuid). Daar kwam het tot een breuk (m.b.t. de Hegeliaanse wijsbegeerte) en ds. Stolk ging over tot de gereformeerde richting, lu 1932 vertrok hij naar K'dam-Charlois, twee Jaar later (leed ds. Stolk intrede in Scheveningen. Op 1 mei 19G6 ging liij met emeritaat. Ds. W. Deur, hervormd predikant in Den Haag zal vrijdag 25 april zijn 55 -jarig ambtsjubileum vieren. Ds. Deur is geboren in 189-1, hij werd candldaat in Utrecht in 1919 en hij werd als predikant bevestigd te Zegveld op 25 april 1920. In 1925 ging hij naar Schoon hoven. in 1934 naar Rcnkum. Op 1 oktober 1953 ging hij met emeritaat. Ds. P. II. de Kleer heeft afscheid geno men van de gereformeerde kerk van Monster. De heer De Kleer zal zich in Nunspeet vestigen. Ds. De Kleer Is zijn loopbaan als predikant begonnen in Overschlld. Vervolgens heeft hij in Delft, Utrecht en Scheveningen gestaan. keer en vervoer) ontried het indie nen van een motie ten stelligste. 'Ik ben bereid een pre-advies uit te brengen om de raad inzicht te ge ven in deze uiterst moeilijke mate rie', zo liet hij weten. NAALDWIJK De gemeenteraad van Naaldwijk is gisteravond zon der hoofdelijke stemming akkoord gegaan met de bouw van een sport hal aan de Verdilaan-Bachlaan. De bouw is mede door schenkingen van het bedrijfsleven in Naaldwijk mogelijk gemaakt. Door persoonlij ke bemoeiingen van burgemeester J. de Bruin hebben Naaldwijkse be drijven in totaal 300.000 gulden bij eengebracht. De totale kosten van de halbouw bedraagt 3,7 miljoen gulden. Naaldwijk zal de hal in Pijle Tui nen samen met de Stichting Sport hal Naaldwijk, een particuliere or- gansiatie, bouwen. Waarschijnlijk kan al binnen enkele weken met de bouw worden begonnen. De sporthal biedt volgens de Naald wijkse gemeenteraad niet alleen een oplossing voor de sterke be hoefte aan gymnastieklokalen van de nabij gelegen scholen, maar ook van de twaalf verenigingen die zich vooral op de binnensportbeoefening toeleggen. De huursom die jaarlijks door deze verenigingen moet wor den opgebracht, 17.000 gulden, riep enkele vragen op bij de raad, maar wethouder S. Kruithof gaf een stille wenk door te wijzen op de moge lijkheden die waarschijnlijk worden geschapen in de nieuwe subsidiere geling, waarvan het ontwerp bin nenkort naar de raad wordt toege stuurd. De sporthal die begin volgend jaar in gebruik kan worden genomen, zal jaarlijks een exploitatieverlies van 275.000 gulden te zien geven. Naaldwijk dekt deze kosten door verhoging van enkele plaatselijke belastingen, waarvoor het rijk in middels al toestemming heeft ver leend. SCHEVENINGEN Gisteren zijn officieel de werkzaamheden aan het ophogen van het Scheveningse strand begonnen. Nadat vorige week al enkele keren was proefge draaid kon wethouder G. Wallis de Vries van openbare werken, verkeer en vervoer onder de ogen van vele honderden nieuwsgierigen op de boulevard, een kraan opendraaien waarna een omvangrijke straal zand en water het strand opkwam. In totaal zal het Hoogheemraad schap Delfland voorlopig een half miljoen kubieke meter zand van enkele mijlen uit de kust halen om ermee het Scheveningse boulevard- strand zijn oude aanzien weer terug te geven. Bij vloed zal het strand gemiddeld 50 meter en bij eb tus sen de 90 en 120 meter breed zijn. Begin mei kunnen de eerste van de 50 strandtenthouders hun bedrijf weer op het zand zetten, half juni zullen de opspuitwerkzaamheden zijn voltooid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6