Miljard extra, maar hoe zit het met begroting? dichtbij 'Rapport christelijk onderwijs eenzijdig, negatief en onjuist' jmmentaar Moeilijke wens van de Tweede Kamer eu ;ika (1) ika (2) Drs. Gilhuis valt chr. onderwijsbond aan het weer - Lente bestaan ze echt, die jongeren? phoenix dictatuur werkbeeld stop V/KWARTET DINSDAG 22 APRIL 1975 BINNENLAND it Ngoejen Van Thieu heeft bij [ondiging van zijn aftreden alle van de ineenstorting van zijn jn Zuid-Vietnam aan de Ameri- gegeven. En niet helemaal ten te, maar hij heeft daarmee ook zijn eigen onvermogen aange- om in Zuid-Vietnam een voor ilking aanvaardbaar alternatief rhét communisme te creëren, lewind dat zo volledig van de van een buitenlandse mogend- g ifbankelijk is en nauwelijks in klo5 geweest enige sympathie bij de altbbevolking op te wekken, is ten z opgeschreven, zo gauw die bui- ^|gdse mogendheid om wat voor n dan ook die steun intrekt. n e president pas nu de conse- es uit deze situatie getrokken z is gedeeltelijk te wijten aan de :wa zinnige 'geheime akkoorden' die e esident Nixon met Thieu geslo- ia id en waaruit Thieu geconclu- heeft dat de Amerikanen hem egelijk militair zouden bijsprin- hij in nood kwam. Die nood is en de uitgebreide militaire steun hij rekende wordt niet gege- hieu voelt zich in de steek en treedt af, Zuid-Vietnam in ïaos achterlatend. ieuwe regering in Saigon zal nu proberen goed te maken wat Is zijn koppige verzet voor en Parijse akkoorden heeft ver- Zo'n nieuwe regering zal nu Voorlopige Revolutionaire Re- tegemoet moeten treden wier andelingspositie mede door het i van Thieu enorm is versterkt. lt te begrijpen dat veel Afri- landen de kennelijk veranderde g van de VS wantrouwend et treden. Wie garandeert dat tegenover het 'Afrikaans socia- niet net zo zullen handelen als 'er bijv. het socialisme van Sal- Allende? Hoe zullen de VS n op de ontwikkelingen in An- n Mozambique (het eerste is eel één van ,de rijkste van Afrika)? En hebben de VS j Dot belang bij bestendiging van lige situatie in Zuid-Afrika? Kissinger zei onlangs dat de ;de Staten altijd te weinig aan- iian Afrika hebben besteed. Dat zijn redenen. Als handelspart- voor de VS Latijns-Amerika chter bij en een 'communisti- Ireiging' als in Indo-China he il Afrika niet. •litieke, economische en strate- belang van Afrika begint door gton nu langzamerhand onder- e worden. Politiek en strate- al Afrika na het debacle van hina voor de VS een grotere intie krijgen; economisch kan ashington gunstig gezind Afrika vensbclang zijn als leverancier ledkope) grondstoffen, zeker nu door Bert de Jong DEN HAAG Het kabinet zal deze week over de brug moeten komen met nog eens een miljard gulden om de werkgelegenheid in de bouw enigszins op peil te houden. Vorige week is gebleken, dat de Tweede aKmer een nog grotere werkloosheid in de bouw onaanvaardbaar vindt. De grote .puzzel is (en de minister raad moet er vrijdag lang over ge praat hebben), waar al dat geld vandaan moet komen. Want in het zelfde kamerdebat vorige week over de werkloosheid is ook duidelijk geworden, dat de belastingverlich ting en de andere tegemoetkomin gen aan het bedrijfsleven niet on gedaan kunnen worden gemaakt. Dat is niet verantwoord zolang de conjunctuur zich nog niet herstelt. Hoe stel je onder deze omstandig heden en met al deze eisen de rijksbegroting voor het volgend jaar op? De ministers zullen vol gende maand hun begrotingsbe sprekingen beginnen. Maar wanneer minister Gruyters reeds deze week aan de algemene wens van de Ka mer tegemoet komt en nog eens een miljard gulden voor de bouw belooft, heeft hij hiermee tevens al een aardige hap uit de begroting van volgend jaar (eerder wordt dit geld toch niet uitgegeven) wegge ven. In strijd met het beleid zal dit overigens niet zijn. Het uitgangs punt van het begrotingsbeleid zal zijn, heeft minister-president Den Uyl reeds beloofd, de bestrijding van de werkloosheid. Continuïteit De begrotingsmoeilijkheden waren er kennelijk de oorzaak va®, dat minister Gruyters vorige week in zijn interrupties zich niet zo toe schietelijk toonde tegenover de VVD, die om anderhalf miljard gulden vroeg, en liefst zo snel mogelijk. De PvdA noemde een bedrag van 1,1 miljard gulden. De heer Cornelissen van de KVP had één miljard gul den in zijn hoofd, maar noemde dit bedrag niet. De confessionele par tijen vinden het vooral belangrijk, dat de continuïteit in de bouw ge handhaafd blijft. De laatste injectie van de regering bedroeg eind vorig jaar 1,3 miljard gulden. Hiervan zit al heel wat 'in de pijplijn'. Als dit aanvullend werk gereed is, moet er nieuw werk om handen zijn. Een concrete belofte op dit punt en een toezegging van een eenmalige extra subsidie aan eigenaar-bewoners voor achterstallig onderhoud zou reden tot tevredenheid geven. Een probaat middel om de werk loosheid in de bouw te bestrijden is om de gemeenten via het gemeen tefonds van ruimere middelen te voorzien. Wanneer je een gemeente tien miljoen' geeft, is ze in de regel in staat voor honderd miljoen te investeren. Ook naar deze moge lijkheid is vorige week geïnfor meerd. De regering heeft trouwens deze weg al bewandeld. Meer werk vrij Minister Boersma (sociale zaken) begint vanmiddag met zijn ant woord. Van hem wordt een duide lijke uitspraak verwacht over het probleem van een verlengde werk loosheidsuitkering (tot 65 jaar) aan oudere werklozen. Wanneer een dergelijke regeling van kracht wordt, kan de oudere werkloze zich als vervroegd gepensioneerd be schouwen. In de Kamer is vorige week ook de wens doorgegeven de wet in deze zin te wijzigen, dat de oudere werk- Minister Boersma: vanmiddag antwoord Afrika's wantrouwen tegeno- Verenigde Staten alleen nog erdiepen". Dat zei de secretarK- il van de Afrikaanse Raad van Canon Burgess Carr na de ling van een nieuwe Ameri onder-minister voor Afrikaanse Die bewindsman is Nathaniel Ws, de ambassadeur van Wash- j in Santiago tijdens de regering Jvador Allende. lerikaanse bijdrage tot de val Chileense president is bekend ris moet daarbij een rol hebben ftgesproken tegenstander van eid, Donald Easum, moest als laans onder-minister voor Afri- zaken voor Davis het veld In Zaïre en Zuid-Afrika heeft igton onlangs nieuwe ambassa- lenoemd, die beiden langere tijd tijns Amerika posten hebben evenmin als Davis een reden achtergrond hebben. :s heeft het Afrikaans wantrou- :genover de Verenigde Staten >t, zoals ook bleek tijdens de merikaanse topconferentie in begin dit jaar. Zelfs de loerder van Zaïre, gispte daar enigde Staten fel. Zaïre bezit ilangrijke grondstoffen (kobalt, ui, diamant, maar ook olie) en oudt nauwe betrekkingen mrt enigde Staten. gton beschouwt het als zijn ijkste zwarte bondgenoot in en verleent Zaïre ook militaire Daarom is de kritiek van juist d veelzeggend. nt Kenneth Kanoenda van heeft daar in het weekeinde ie aan toegevoegd. Hij bekriti- tijdens een diner in het Witte e Verenigde Staten voor hun ian blanke minderheidsregerin- zuidelijk Afrika. In een emoti eladen toespraak zei de Zambi- president dat dit deel van de balanceert op de rand van een ijk gewapend conflict. Hij Ie VS de hulp aan Zuid-Afrika ïodesië onmiddellijk te staken landelen is geboden. Amerika icht slaan op beroep van ver- Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De voorzitter van de Unie 'School en Evangelie' drs. T. M. Gilhuis vindt het rapport over de christelijke school van de Protestants Christelijke Onderwijs vakorganisatie eenzijdig, veel te negatief en in strijd met de feiten. Het rapport is vorige week door de verenigingsraad van de P.C.O. als discussiestuk voor de leden aanvaard. De P.C.O. heeft vorig jaar een com missie ingesteld om een rapport te maken over de identiteit van het christelijk onderwijs. Dat rapport is erg somber uitgevallen. De indruk wordt gewekt dat veel ouders en onderwijzers geen raad meer weten met het christelijk karakter van de school. Gilhuis vindt het rapport een ge tuigenis van armoede. Bij het lezen ervan vergaat je bijna de lust ver der te gaan met het werk van de Unie 'School en Evangelie', schrijft hij. Het rapport speelt de 'tragen van 'er is toch niks aan te doen', nadruk te leggen op de lauwheid die hier en daar bestaat. De teneur is volgens Gilhuis teveel in de geest van 'er is toch n iaskan te doen'. Om dit sombere beeld te corrigeren noemt Gilhuis vervolgens een aan tal positieve dingen. Hoe komt het dat de confessionele school over eind is gebleven in de algemene stroom van deconfessionalisering? Volgens de commissie zouden veel ouders de christelijke school niet meer vanwege het christelijk ka rakter kiezen. Maar een enquête heeft twee jaar geleden uitgewezen, dat ruim driekwart van de ouders dit motief wel degelijk laat mee spreken in de keus voor een christe lijke school. Een ander belangrijk motief is de overeenstemming tus sen het schoolmilieu en het milieu thuis. Meer dan de helft van de ouders noemt verder als motief de sfeer op school (persoonlijke aan dacht, minder prestatiedwang, enz.). Druk gepraat Uit eigen ervaring weet drs. Gilhuis te melden dat op zeer vele scholen wel degelijk druk gepraat wordt over het christelijk karakter van het onderwijs. 'In negen van de tien gevallen constateer je opnieuw gewekte inspiratie'. Hij wijst op een lijst van veertig publikaties die in dertien jaar verschenen over dit onderwerp. Ook de P.C.O. zelf was er mee bezig. Belangrijk was ook het werk van de Unie 'School en Evangelie', die ge- Drs. T. M. Gilhuis regeld Cahiers uitgeeft, werkverga deringen organiseert, en nieuwe contacten met het christelijk on derwijs in andere landen legde. Ook over de doelstellingen van het christelijk onderwijs is uitvoerig gediscussieerd. Maar is het nodig, vraagt Gilhuis tenslotte, dat doel stellingen 'steeds weer discutabel gesteld worden? Is er ook niet zo iets als een onaantastbare traditie? Waarom dit brevet van onvermogen als er ook een veel vreugdevoller schets te ontwerpen valt?' nemer vrijwillig werkloos wordt en dus vrijwillig vervroegd met pensi oen gaat. Doorvoering van deze maatregel betekent, dat er meer werk vrij komt voor jongeren, die naar verhouding het meest worden getroffen door de werkloosheid. Ook de ministers Duisenberg (fi nanciën) en Lubbers (economische zaken) doen mee aan het werkloos heidsdebat. De eerste bewindsman zal mogelijk wat duidelijker kun nen zijn over wat genoemd wordt de 'toer van Duisenberg'. In plaats van de reeds verleende faciliteiten op het gebied van de investerings aftrek zou Duisenberg in de eerste plaats de arbeidskosten willen drukken. Dat kan de staat direct doen door een bedrag (een miljard gulden?) ,te storten in het algeme ne kinderbijslagfonds. Het voordeel van deze toer is, dat vooral bedrij ven met hoge arbeidskosten worden geholpen. Hiernaast zou de regering speciale aandacht moeten besteden (in een soort brandweerfunctie) aan de zwakke bedrijfstakken en econo misch zwakke streken van het land. Zeewater Donderdag houdt de Tweede Kamer zich bezig met de internationale verdragen over en de wetgeving tegen de verontreiniging van het zeewater. Ook de wettelijke aan sprakelijkheid voor vervuiling op grote schaal moet worden geregeld. De wereld kreeg voor het eerst met dit probleem te kampen toen in 1967 de Liberiaanse supertanker Torrey Canyon vol met olie op de Scilley eilanden vastliep. Ongeveer honderdduizend ton aardolie kwam vrij en vormde een grote olievlek, die eerst de Engelse en daarna de Franse kust ernstig verontreinigde. Deze week ontvangt de Tweede Ka mer nog een dertig pagina's tellen de brief van het kabinet, waarin gedetailleerd het beleid wordt ui- eengezet voor de spreiding van de rijksdiensten. Het kabinet is het eens geworden over dit beleid. De brief wordt donderdag gepubliceerd. De Eerste Kamer houdt zich van daag en morgen bezig met de pro blemen. die te maken hebben met de departementen van binnenland se zaken en justitie. Van onze weerkundige medewerker In ons bericht van gisteren zijn we nogal somber geweest, maar daar komt weinig van ujt. Eindelijk, in dit tot dusver zo kille regenachtige voorjaar, doet zich een meevaller voor. Een koufront uit het westen bederft vandaag het weer in Neder land niet. Doordat het boven zuid oost Engeland blijft slepen gaat het ons vandaag nog niet voorbij. De wind handhaaft zich in de zuidoost hoek en het wordt inplaats van kouder juist nog wat warmer. Tem peraturen van 18 a 19 graden liggen binnen handbereik. Het vertragen van het front houdt verband met de ontwikkeling van een afzonder lijke zich boven Spanje uitdiepende storing (1005 mb) hierin. Deze is ook verantwoordelijk voor de krim ping van de wind. De depressie, die een frontale zóne gisteren op de Britse eilanden bin nenloodste en daar plaatselijk 10 tot 20 mm regen deed produceren, is zelf naar het zeegebied ten oos ten van Schotland uitgeweken en betekent voor ons erg weinig meer. Gunstige factor is verder ook een hogedrukgebied boven Rusland, waarvan de 1024 millibar-isobaar vandaag over oost-Polen, Finland en noord-N oorwegen verloopt. De barometers stegen in Polen gister avond nog. Deze hogedruk geeft in zuid-Skandinavië, Duitsland en Frankrijk veel zonneschijn en zacht weer. In Pisa wees de termometer de Derde Wereld zich schijnbaar steeds onverzoenlijker en feller opstelt. Het is de vraag of de Afrikaanse landen metde belangstelling van de Amerikaanse regering zo blij moeten zijn. De jongste geschiedenis geeft de Afrikanen zeker enige reden tot twij fel. gisteren maximaal 25 gr., ook in Florence was dat zo en Trapani op het westelijk puntje van Sicilië haalde zelf 28 gr. Ook het Azorenmaximum met uit breiding in noordelijke richting mag niet worden weggecijferd. In de hogere niveau's ten noordwesten van Ierland bestaat nog altijd een krachtige westelijke circulatie. Een vliegtuig meldde gisteren een or- kaanwind van 180 km per uur op circa tienduizend meter hoogte. Daar heeft een diepe depressie bo ven Groenland ook de hand mee in en dit heeft tot gevolg dat er be slist nog wel druk achter het En gelse koufront blijft. Verwacht moet dan ook worden dat het ons land na vandaag toch bereikt en zal passeren. Maar het kan dan verder zijn verzwakt en meer dan wat verspreide regen of een bui zal er vermoedelijk niet uit komen. De opklaringen krijgen weldra weer de overhand al zal het bij westelijke wind dan wel iets koeler zijn. Op Groenland neemt de winterkou nu toch ook geleidelijk af. Dan- markshafn aan de oostkust meldde gisteravond een maximum tempe ratuur van -7 gr. C., Prins Christi- anssund in het uiterste zuiden gaf 0 gr. C. (ook 16 mm neerslag) en station Narssarssuaa iets meer naar het westen kon zelfs maximaal plus 10 gr. C. noteren. De barometer stond daar gisteravond op 988 mb. Wi'errapporten van gisteravond 7 uur: maximum- ten minimumtemperaturen van 7-19 uur: Amsterdam Ucht bewolkt 16 0 De Bilt onbewolkt 17 0 Deelen half bewolkt 16 0 Eelde onbewolkt 16 0 Eindhoven licht bewolkt 18 0 Den Helder half bewolkt 13 0 Luchth. R'dam half bewolkt 16 0 Twente licht bewolkt 16 0 Vllssingen onbewolkt 14 0 Zd.-Limburg onbewolkt 18 0 Aberdeen regen 14 2 Athene onbewolkt 21 0 Barcelona licht bewolkt 21 0 Berlijn onbewolkt 16 0 Bordeaux onbewolkt 21 0 Brussel onbewolkt 18 0 Frankfort zwaarbewolkt 19 0 Genève onbewolkt 16 0 Helsinki zwaar bewolkt 10 1 Innsbrück zwaar bewolkt 14 3 Kopenhagen onbewolkt 13 O Lissabon half bewolkt 19 0 Locarno zwaar bewolkt 22 0 Londen zwaar bewolkt 14 0 Luxemburg licht bewolkt 18 0 Madrid half bewolkt 22 0 Malaga onbewolkt 26 0 Maliorca geheel bewolkt 18 0 München zwaar bewolkt 12 0.2 Nice l!cht bewolkt 20 0 Oslo regenbul 10 0.1 Parijs licht bewolkt 20 0 Rome zwaar bewolkt 22 0 Split half bewolkt 21 0 Stockholm onbewolkt 10 0 Wenen onbewolkt 15 0 Zürtch zwaar bewolkt 14 0 Casablanca geheel bewolkt 17 0 Las Palmas zwaarbewolkt 20 0 Tel Avlv half bewolkt 20 0 Tunis half bewolkt 22 0 HOOG WATER VOOR WOENSDAG 23 APRIL Vllssingen: 12 11-0.00. Haring- vlietsluizen: 1.12-13.35. Rotterdam- 2.06- 14.51. Schevenlngen: 0.4613.12. -IJmuiden 1.25-13.48. Den Helder: 5.33-17.57 Har- lingen: 803-20.10. Delfzijl: 9.48-21.59. Op de Amerikaanse basis Thule in noord-west Groenland werd op dat .tijdstip minus 20 gr. C. afgelezen. onder redactie van loessmit Vragen van een student die voor zijn mo-a-akte pedagogie een scriptie over werkende jongeren moet maken: 1. bestaan ze echt? 2. zijn ze een probleem? 3. zien wij hen als een probleem? 4. voelen zij zich een probleem? Niet als grap bedoeld, maar heel serieus stelde de student deze vragen onlangs in een brief aan de KWJ, een landelijke bewe ging van werkende jongeren. De KWJ heeft de vragensteller dit geantwoord: 'Bestaan ze echt? Niets is zeker in deze wereld. In de vele com missies en besturen van instel lingen en instituten voor wer kende jongeren kom je henzelf niet tegen. In allerlei verslagen wordt steeds gesproken over '(nu nog) werkende jongeren'. Ze zijn er dus nog, maar het is duidelijk een uitstervend ras'. Zijn ze een probleem? 'Jawel hoor, er valt dus nog genoeg over te schrijven. Een groot struikelblok is wel, dat ze zich verschuilen in nagenoeg onvind bare fabrieken, winkels en on derwijsinstellingen. Bestuderen van de soort wordt daardoor enorm bemoeilijkt'De KWJ, die regelmatig vragen om informatie ontvangt 'van allerlei studenten die de werkende jongeren als scriptievoer beschouwen', voegt hieraan toe: "Vele studenten wenden zich daarom in wanhoop tot de KWJ, die in het héle land tenminste nog zo'n 50 opspo- ringsfunctionarissen tot zijn be schikking heeft'. Vraag drie: zien wij hen als een probleem? 'Zoals gezegd, collega, onttrekken ze zich aan weten schappelijke studie. Toch hoor je wel eens. dat hun problemen zich zouden toespitsen op belo ning, werkgelegenheid, huisves ting, onderwijs en werkomstan digheden. Omdat het hier om jongeren, kinderen eigenlijk nog, gaat is professionele hulp dringend gewenst'. En de laatste vraag: voelen zij zich een probleem? 'Met hun bewustwording is het helaas nog droevig gesteld. Ze weigeren zichzelf te zien als zielige, ach tergestelde minderheidsgroepe ring. Een toenemend aantal van hen schuift de schuld van hun situatie zelfs op de maatschappij en wil die veranderen. Gelukkig wordt ook dit verschijnsel te genwoordig meer en meer we tenschappelijk bestudeerd. Het wachten is nu alleen nog maar op de verrassende resultaten van de gebundelde scripties'. En als die scripties ook niets zouden uithalen, is er gelukkig toch nog hoop: 'De KWJ vecht voor het behoud van deze laatste exemplaren van de vroegere, jonge arbeidersklasse'. De Phoenixstraat in Delft wordt eindelijk een echte Phoenix straat. Want de straat heet wel zo en er staat ook een studen tensociëteit met die naam. maar tot nog toe ontbreekt de legen darische vogel zelf nog steeds. Heel binnenkort komt daar ver andering in. Dan komt de phoe nix bij de sociëteit Phoenix aan vliegen, zij het met de hulp van de Spoorwegen, want het dier is van brons en kan zijn vijftien honderd kilo moeilijk zelf door de lucht vervoeren. De bronzen vogel wordt deze week na een langdurig verblijf op het oude centraal station van Utrecht van die plaats verwijderd, en met een speciale vrachtauto naar Delft gereden. De Phoenix mag bij Phoenix blijven zolang NS 'm kan missen. De Spoorwegen hebben het dier aan de studen ten in bruikleen gegeven, want je weet maar nooit wanneer ze bij het spoor zelf weer eens trek in het gevogelte krijgen. Het lijkt een beetje op het oude Israël en dat is ook de bedoeling van de mensen, die elk jaar maandenlang handen en hoof den vol hebben met de voorberei dingen voor de passiespelen in het Limburgse Tegelen. Dit is zo'n werk-beeld uit Telegen. Wel iswaar vindt de eerste opvoe ring pas op 13 juli plaats, maar er wordt al druk gerepeteerd. 'Het onderwijs in de moedertaal is hier te lande in een caoti- sche toestand. We gaan gebukt onder de dictatuur van Jan Boe zeroen.' En ja, daar heb je het al: wij spellen dictatuur op aanraden van het kersverse 'cor rect Nederlands, spellingsadvie zen voor de publiciteitsmedia' voor de kwaliteit waarvan dr. J. Veering van het Genootschap Onze Taal borg staan met een c. Maar de schrijver van de ge citeerde zinnen, gepensioneerd HTS-leraar dr. T. Melder uit Dordrecht, die reageert op wat de maatschappijleraren vrijdag in dit hoekje over voor school kinderen bedroevend moeilijk leesbare kranten zeiden, schrijft zelf 'diktatuur.' Zijn die kranten echt, zo moei lijk leesbaar voor scholieren? Dat hangt er van af. vindt hij. welke kranten ze onder ogen krijgen en van de lessen in Ne derlands. 'Schrijven zoals je spreekt zou een mooie stelregel zijn als er zorgvuldig gesproken werd. Maar voor het spreken huldigt men de stelregel: ieder vogeltje zingt zoals het gebekt is.' Dr. Melder, die dertig jaar geleden onder meer deze stelling aan zijn proefschrift toevoegde: 'Ook een schoolgrammatica, die een zuiver descriptief karakter wil dragen, kan een reglemente rend element niet missen', ver zucht nu: 'Alles in onze maat schappij is gereglementeerd, be halve het taalgebruik. Vandaar de algemene verwarring en de kranten die zo bedroevend moei lijk te lezen zijn' waarbij hij tot onze trots een uitzondering maakt voor de Trouw-Kwartet- bladen. Misschien toch een idee voor de maatsohappijleraren om eerst eens te praten met hun collega's Nederlands. Steeds meer mensen krijgen in teresse voor toeristische spoor lijntjes, waar antieke locomotie ven even antieke wagons voort trekken en waarin je, omringd door wolken zwarte stoom, kunt meerijden. Er zijn nu vier van die lijntjes: die tussen Hoorn en Medemblik, tussen Boekelo en Haaksbergen, tussen Goes en Borsele. en de nieuwste die vorig jaar tussen Tilburg en Turnhout is gaan rijden. Als alles naar wens gaat komt er dit naar nog een vijfde bij, tussen Apeldoorn en Dieren, een lijntje waarop de 'Veluwsche Stoomtrein Maat schappij' gaat operen. De VSM heeft al zeven wagons, maar een geschikte loc hebben ze nog niet gevonden. De vier bestaande lij nen hebben vorig jaar zo'n 125.000 passagiers vervoerd en dit jaar verwacht men wel 150.000 liefhebbers van stoom te laten instappen. De echte Spoorwegen zijn best blij met die groei, maar toch vinden ze daar dat de stoomlicf- hebbers na dat vijfde lijntje maar eens moeten stoppen. 'Als er nog meer komen, dreigt het gevaar dat ze elkaar gaan afro men', zegt de NS man ing. H. F. Enter. Zelf is hij een enthousiast spoorweg-modelbouwer. maar toch ziet hij bezwaren in te veel museumlijnen. Niet alleen ma ken veel varkens de spoeling dun. maar elke nieuwe lijn is weer peperduur. Het kost bij voorbeeld miljoenen om een spoorlijn die een tijd niet ge bruikt is. te 'reactiveren'. En als de locomotief eenmaal rijdt, blijft het een dure liefhebberij: een loc verstookt al gauw 2500 per week aan kolen. 'Ik weet, dat je bij een kruidenier hebt gewerkt, maar dit doen we toch anders I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5