100 :tiiljoen dollar oor evacuatie Hoe reageert Moskou op verzwakking van VS John Connally wil terug in de politiek Krim-Tartaren willen terug naar geboorteland Politieke spanningen in Praag nemen toe Portugese militair partijen aan Ki pn militaire hulp voor Thieu imbodja Toestand Libanon aanzienlijk beter Peking: VS moeten zich terugtrekken uit Zuid-Korea Ford komt naar NAVO-conferentie Felle aanval Husak o p Dubcek raking bij stembuslokalen Diplomatieke betrekkingen met Cambodja tjW/KWARTET ZATERDAG 19 APRIL 1975 BUITENLAND JHINGTON, SAIGON (UPI, Reuter, AP) De commissie voor zaken uit de Amerikaanse Senaat wil honderd mil- toeP dollar reserveren voor de evacuatie van Amerikanen en een ereitaald aantal Zuidvietnamezen uit Saigon, de [jenjonimissie nam dit besluit na- bedrag van 200 miljoen dollar uit et van de regering de verzeke- voor hulp aan de regering van rif, ihad gekregen dat de Amerika- Thieu in Saigon. De helft van dat v die nog in Zuid-Vietnam zijn, bedrag is bestemd voor sociale en rhoogd tempo worden wegge- medische hulp, de rest kan gebruikt 0 Volgens de regering zullen er worden voor evacuatie. Senator Hu- nir 6611 week minder dan 2000 bert Humphrey, lid van de commis- ~f lkanen over zijn in Zuid-Viet- sie, opperde de mogelijkheid dat fp waar ook gisteren de eenhe- president Ford een deel van dat f^Jvan de Voorlopige Revolutio- geld toch zal gebruiken voor herbe- Regering (VRR) hun posities wapening van Zuidvietnamese troe pen. 'Maar wij moeten iemand kunnen vertrouwen', deed Hum-J phrey berustend. n De n te verbeteren. voor het besluit van de Se- 8e[c commissie deed de bekende tel$cratische Senator Henry ach ion een harde aanval op de geworden dat de Senaat Fords 8 ikaanse ambassadeur in Sai- voorstellen voor extra militaire sof volgens hem is ambassadeur hulp aan Thieu niet zal aanvaar- Martin er de oorzaak van den- De commissie voor de strijd- je evacuatie niet vlug genoeg krachten wees met acht tegen ze- n a! ipt. 'Het is onverdedigbaar dat ven stemmen het betreffende wets- Ned - nog 6.(00 Amerikanen met ontwerp af. Dat voorzag in militai re hulp ten bedrage van 515 mil joen dollar, wat al een concessie van de kant van de regering bete kende want aanvankelijk was 722 Q gezinnen zijn', zei Jackson in aat vraaggesprek met de televisie. nk^lle oprechtheid, de ambassa- vormt iet voornaamste obsta- Ik hel berichten ontvangen miljoen gevraagd. as"ÈUrted4«iUvan dfregJtag fe v°or ,de strijdkrech- ns m Zuid-Vietnam zijn duide- als 51J 5?" me eteld' merkte de senator op. houdend gezelschap wat eerder be- Irong aan op een zo snel mo- hetpe evacuatie van de Amerika- •r cuit Suid-Vietnam. ter ,J itare hulp i Cfeeniatscommissie voor buiten- reid is met de regering mee te gaan dan de hele Senaat. Oorlogsbodem Het Amerikaanse door atoomkracht aangedreven vliegkampschip Enter- ,w. Sisaren onverwacht met K'ie zaken trok in totaal een °"b«ke'ld« stemming, vertrokken uit de Filippijnen. Onmiddellijk be gonnen de speculaties dat de grote oorlogsbodem opstoomde naar de wateren bij Zuid-Vietnam, maar daarvan was noch in Saigon noch in Washington een bevestiging te krijgen. De Enterprise kwam giste ren in de Filippijnse hoofdstad Ma nilla aan voor een vijfdaags bezoek, maar vertrok nauwelijks een uur na aankomst al weer. t n Ig van pagina 1 Smte6 SSr vTn'Teï Amerikaanse ambassade in Sai- unistische bewind in Phnom behoorden ook China en de foo "s gewijzigd. De Cambodjaan- AanVal vIWvpIH iJins heeft de Sojwet-Unie vaak ^dOVdl Vliegveld is heeft de Sojwet-Unie vaak ;en dat zij te lang banden lield met de regering van Nol. Sihanoeks aartsrivaal. een jaar hjkt dit geschil bij- j l te zijn. A. enning* ieuwe Cambodjaanse regering erf gisteren ook de erkenning ie vijf landen, die zijn aange- bij het Zuidaziatische Ver- Drganisatie, een bondgenoot dat onder invloed van de om igde Staten staat: Singapore, na de vaj van phang Rang, twee 1 >ië, Indonesië, Thailand en de dagen ^eleden (pijnen. - -- - - d beisinger merikaanse minister van bui- E) leuwe Cambodjaanse regering een stroom gelukwensen en t-Unie. De betrekkingen tus- ihanoek en Moskou zijn nog gon bevestigde dat de evacuatie van landgenoten werd versneld. Ambassadepersoneel begon gisteren met de verbranding van papieren. De strijdkrachten van president Thieu hadden het gisteren zwaar te verduren bij de verdediging van de uiterst belangrijke vliegbasis Bien Hoa. Militaire kringen vertelden dat VRR-eenheden en Noordvietna- mese troepen zowel ten noorden als ten zuiden van hoofdweg één pro beren op te rukken in de richting van het vliegveld. Verder verhoogden de VRR-troepen de druk op de stad Phan Thiet, het laatste bruggehoofd van de rege ringstroepen aan de centrale kust Een Noordvietnamese commando deed gistermorgen een aanval op de belangrijkste telefooncentrale van Zuid-Vietnam, ongeveer acht kilometer van het centrum van „jhSaigon. De aanvallers werden ver- ndfcdse zaken Henry Kissinger dreven voordat zij enige schade idejarde gisteren dat de val van konden aanrichten, skita Penh ernstige gevolgen zal hot|n voor de 'politieke toestand De politie van Saigon vertelde nog odpeel IndoGhina'. De minister dat in de buurt van de stad een aantal projectielen van 122 milli meter was gevonden. De projectie len, van Russische makelij, waren gereed om afgevuurd te worden, aldus de politie. Sinds december 1971 is Saigon niet bestookt met dergelijk zwaar geschut. voor de commissie van bui- t ïdse zaken van het Huis van aardigden, waar hij pleitte lenlmeer militaire steun aan de ng van Thieu in Zuid-Viet- Kissinger vond het nog te om over eventuele erkenning e nieuwe Cambodjaanse rege ls ;e praten, jn aei :ertieid bestaat er nog over De Amerikaanse stafchef Frederick Raketten Donderdagavond al was duidelijk Deze Zuidvietnamezen zitten langs de weg tussen Xoe-an Loc en Saigon te wachten op helikopters om te worden weggevoerd naar de hoofdstad. Z(j ontvluchtten Xoe-an Loc, dat geheel omsingeld Is door troepen van de Voorlopige Revolutionaire Regering. Congreslid Idaho veroordeeld WASHINGTON (UPI, Reuter, AP) De voormalige minister van financiën in de regering-Nixon John Connally wil weer terug in de politiek. Connally, die eergisteren werd vrijgesproken van cor ruptie, werd enkele jaren geleden als een mogelijke presidents kandidaat beschouwd. De jury sprak donderdag na zes uur beraad het niet schuldig uit over Connally, die er van was verdacht een omkoopsom te hebben aange nomen. Het ging hierbij om een bedrag van tienduizend dollar van de zuivelindustrie voor het beïn vloeden van een besluit over het verhogen van de overheidssubsidie op melk. De beschuldiging werd ingebracht door een advocaat uit Texas. Technisch kan Connally, die drie termijnen gouverneur van Texas was, nog worden vervolgd wegens het belemmeren van de rechtsgang en meineed, maar de kans daarop is klein. De republikeinse afgevaardigde voor Idaho in het Huis van Afge- BEIROET (AFP) Twee dagen na het tot stand komen van een be stand tussen de Libanese Falangis- ten en de Palestijnen zijn in Bei roet nog twee mensen om het leven gekomen, zo is uit welingelichte bron vernomen. De twee slachtof fers zijn een meisje van veertien jaar en een man. Zij werden ge troffen door kogels in oostelijke wijken van Beiroet. Een tweede meisje werd ernstig gewond. Vol gens officieuze berichten zijn don derdag vijftien mensen om het le ven gekomen. Desondanks is de si tuatie in Beiroet aanzienlijk verbe terd. Naar schatting zijn sinds zon dag in het gebied van Beigoet meer dan 150 menen gedood en 300 ge wond. Libanezen zowel als Paelstij- vaardiigden, George Hansen is gis teren tot twee maanden gevange nisstraf veroordeeld omdat hij en kele bijdragen voor zijn verkie zingscampagne niet had aangemeld. Sinds 1971 is dit verplicht in de Verenigde Staten. Het is de eerste veroordeling van een lid van het Congres op deze gronden. Hansen wil ondanks zijn veroordeling lid blijven van het Huis van Afgevaar digden. Het Congres kan hem uit sluiten maar daarvoor is een meer derheid van tweederden nodig. President Ford heeft tijdens een bezoek aan de staat New Hampshi re gepleit voor vermindering van de overheidsuitgaven voor sociale zaken. Sommige politici doen 'een eindeloze stroom van beloften' aan hun kiezers, aldus Ford, die stelde dat de landsverdediging zo sterk mogelijk moet zijn. Het moet niet gebeuren, zo zei hij dat een Ameri kaan. zonder de beste wapens en een ruime hoeveelheid munitie moet vechten. PEKING (DPA) China heeft gis teren de Verenigde Staten verzocht, onverwijld alle Amerikaanse troe pen uit Zuid-Korea terug te trek ken opdat het Koreaanse volk zijn zaken zelf kan regelen. Deze eis werd gesteld tijdens een rede van de eerste plaatsvervangende Chine se minister-president Teng Hsiao- ping aan een banket ter ere van de MOSKOU (Reuter) Meer dan vijfhonderd Krim-Tartaren hebben de Sowjetrussische regering toestemming gevraagd voor de terugkeer naar hun eigen land van alle Tartaren die in 1944 door Stalin uit de Krim werden gedeporteerd omdat zij met de nazi-bezetters zouden hebben gecollaboreerd. In tegenstelling tot de meeste andere nationaliteiten in de Sowj et-Unie die gedurende en na de tweede wereldoorlog mas saal naar Centraal-Azië en Sibe rië werden overgebracht heeft het Kremlin de Krim-Tartaren steeds de terugkeer naar hun geboorteland geweigerd, ondanks het feit dat zij later van alle blaam zijn gezuiverd. In hun verzoekschrift proteste ren de Tartaren tegen de maat regelen die zijn genomen tegen degenen die ondanks het verbod toch probeerden naar de Krim terug te keren. Burgerrechten 'Wij. de Krim-Tartaarse bevol king. wonend in de Krim en daarbuiten, wenden ons tot u en vragen een eind te maken aan de onterende en schandelijke politiek die al zolang tegenover ons wordt bedreven. We eisen herstel van onze burgerrechten op hetzelfde niveau als dat van de andere burgers van de USSR', zo staat in de petitie. Het verzoek draagt de handteke ningen van Tartaren uit Oezbe kistan en Kirgizië in Centraal- Azië en uit delen van de Krim zelf en is geadresseerd aan par tijleider B-rezjnjew, kranten in Moskou en Centraal-Azië, alsme de aan minister van binnen landse zaken Sjelokow. De Tartaren protesteren daarin tegen het feit dat zij geen hui zen in de Krim mogen kopen, dat de plaatselijke bevolking geen onroerend goed aan Tarta ren mag verkopen en dat bedrij ven in dit gebied opdracht heb ben geen Tartaarse werknemers aan te nemen. In de jaren vijftig, toen Chroestsjow de van collaboratie beschuldigde nationaliteiten gra tie verleende, bleven de Krim- Tartaren en de Wolga-Duitsers daarvan verstoken. In 1967 werden zij bij een be sluit van de Opperste Sowjet, het parlement, gerehabiliteerd, maar daar werd bij gezegd dat de Krim-Tartaren inmiddels in hun ballingoorden nieuwe woon plaatsen hadden gevestigd en er geen behoefte aan hadden naar hun vroegere haardsteden terug te keren. Drie jaar geleden vroegen de Krim-Tartaren in een van circa 120.000 handtekeningen verge zelde petitie het Kremlin naar hun eigen land te mogen terug keren. Een officiële reactie is daarop echter nooit gekomen. Slachtoffers De Tartaren zeggen dat bij de deportatie onder het Stalin-regi me 110.000 mensen, bijna de helft van de gedeporteerden, zijn omgekomen in goederentreinen waarmee ze werden vervoerd en in de eerste periode van hun gedwongen verblijf in Centraal- Azië en Siberië. Onder hen wa ren veel vrouwen, kinderen eri bejaarden. Slechts een paar dui zend gezinnen op een totale be volking van 300.000 zijn tot dus ver naar de Krim teruggekeerd. Volgens activisten van de Krim- Tartaren steunt de gehele bevol king, waarvan het grootste deel in Oexbekistan woont, het stre ven om naar de Krim terug te keren. Als ze konden zouden de meesten wel op eigen gelegen heid de lange toch willen ma ken. Breedlachend verliet oud-minis ter Connally het gerechtsge bouw na de vrijspraak voor cor ruptie. BRUSSEL (AP. UPI, Reuter) De Amerikaanse president Ford zal de Navo-conferentie bijwonen, die op 29 en 30 mei in Brussel zal wor den gehouden. Het is het eerste bezoek van Ford aan West-Europa sinds zijn ambtsaanvaarding. Met uitzondering van Frankrijk zullen alle lidstaten met het staatshoofd of regeringsleider vertegenwoordigd zijn. De Fransen, die de top 'nood zakelijk noch nuttig' achten sturen minister van buitenlandse zaken Sauvagnargues. De topconferentie in Brussel is onder meer bedoeld als voorspel voor een grote Oost- West-conferentie in Helsinki. Noordkoreaanse partijleider Kim II Soeng, die vlak voor het banket door de Chinese partijleider Mao Tse-toeng ontvangen was. PRAAG (Reuter, AP) De politieke spanningen in Tsjecho- slowakije blijven toenemen na de felle aanval van de huidige partijleider Husak op zijn in ongenade gevallen voorganger Alexander Dubcek- Deze kan wat Husak betreft zijn koffers pak ken en naar het Westen vertrekken. Palme mag hem hebben'zo merkte Husak op in de richting van de Zweedse premier, die Dubcek nog onlangs verdédigde, 'maar ik weet niet wat het Zweedse volk er van zou vinden als hij net als hij in 1968 met Tsjecho-Slowaijke deed het land in enkele maanden zou ruïneren'. Dubcek heeft enige da gen geleden felle kritiek geuit op Husak. De Tsjechische partijleider waar- FiVPlIWlVhf schuwde zijn voorganger dat hij, als hij in Tsjecho-Slowakije wil blijven, zich aan de regels moet houden. Vakbondsleider Karei Hof fmann en minister van binnen landse zaken Jaromir Obzina rea geerden eveneens zeer kwaad op de aanval van Dubcek. Volgens waar nemers wil het bewind in Praag iedere nieuwe oppositie rond Dub cek in de kiem smoren. lek it van oud-premier Long Bo- a het enige lid van de oude ng van Lon Nol, die in rei n Penh was toen de Rode rs binnenvielen. Aanvankelijk en. aangenomen dat hij nog naar b^nd was ontkomen, maar nu tar nog niet is gesignaleerd men te geloven dat hij gear- Weyand heeft in Washington ver teld dat de Noordvietnamezen ra ketten van het Russische type SAM naar het gebied rondom Saigon brengen. De generaal noemde de militaire situatie in Zuid-Vietnam 'zeer benauwd' voor Thieu. Weyand keerde vorige week in Washington terug uit Saigon. Fords voorstellen ra is. Long Boret behoorde tot om de militaire hulp aan Thieu ev levental dat door de Rode drastisch te verhogen waren vooral oefcrs al ter dood was veroor- op Weyand adviezen gebaseerd. Sihanoek liet dat gisteren De Australische ambassade in Sai- lemeren aan een Japanse gon heeft gisteren alle Australiërs opgeroepen zo snel mogelijk Zuid- Vietnam te verlaten. Zie ook pag. 11. Het politbureau in de Sowjet-Unie is momenteel ongetwijfeld bezig de kansen en de gevaren te be spreken die voortvloeien uit de duidelijke verzwakking van de Verenigde Staten. De Russische top bereidt zich op dit soort besprekingen voor door de visie te vragen van zijn deskundigen, zoals de Russische ambassade in Washington. Sihanoeks moeder is stervende arom zou de prins Peking nog Ten verlaten. ■i vil] 1* g ABON (Reuter, AP, UPI) Eén van de leden van de mili- revolutionaire raad in Portugal, luitenant Ramiro Correira óoj gisteren een aanval gedaan op de socialistische partij en de ,Jrum-linkse PPD. verkiezingscampabne heeft onbeschrijfelijke verwarring het volk teweeggebracht, al- 7e orreia. Sommige partijen, zei t itenant in een vraaggesprek, ook al gebruiken ze soci- che termen niets begrepen et proces in Portugal en an- houden op bedekte wijze de lie naar een socialistische tegen. Iren en politie zullen vrijdag ,Ji bij de stembuslokalen om H#rdelijk verloop van de verkie- 7 te waarborgen. Dit besluit genomen nadat geruchten de deden dat extreem-linkse ringen de verkiezingen on- ijk zullen maken. Sommige en zouden hun aanhangers pn opgeroepen al vroeg te gaan stemmen en daarna andere kiezers te intimideren. De revolutionaire raad heeft giste ren bekendgemaakt dat het mini mumloon zal worden verhoogd en dat er prijscontroles komen. Het zakenleven is verboden beloften te doen voor hogere lonen zonder dat daartoe toestemming is verkregen van het ministerie van arbeid. Vol gens de militairen zouden zakenlie den op deze wijze proberen de eco nomie te saboteren. Geruchten dat de raad gesproken heeft over natio nalisatie van het grootste indus triële imperium in Portugal CUF werden gisteren nog niet bevestigd. De CUF-groep vertegenwoordigd ongeveer een tiende van de inves teringen in Portugal. Stel u eens voor dat de Amerikaan se inlichtingendienst, CAI een deel van de post tussen de ambassade en Moskou had onderschept en daarna had laten uitlekken naar de pers. Hoe zou een Sowjet-functio- naris zijn visie in niet meer dan 500 woorden aan het Kremlin dui delijk maken? Zijn boodschap zou er ongeveer al volgt kunnen uit zien. 'Het dilemma waar we voor staan in hoe we van de huidige mogelijk heden gebruik kunnen maken, zon der dat het Westen er achter komt dat we daarmee bezig zijn. Dit zou het Westen er namelijk toe kunnen brengen de rijen te sluiten of zelfs buitensporig te reageren. Het is daarom geboden dat onze pers doorgaat de moeilijkheden in het Westen met de grootste terughou dendheid van commentaar te voor zien. En dat zal door sommige wes terse commentatoren uitgelegd worden als terughoudendheid van het Politburo zelf. Bepaalde kameraden wijzen erop dat de huidige serie crises niets afdoet aan de enorme economiche en militaire kracht van de Verenig de Staten. Zij hebben natuurlijk ge lijk, maar dat betekent ook dat als we niet snel ons voordeel doen met deze vertrouwenscrisis, de kansen die zich nu voordoen spoedig ver keken zullen zijn. De ineenstorting van de positie van de Verenigde Staten in Indochina geeft ons meer zorgen over onze betrekkingen met China dan over die met Washington. China zal pro beren het door de VS achtergelaten machtsvacuüm op te vullen. V/e moeten daarom snel handelen om onze invloed in landen als Thai land en de Philippijnen zeker te stellen. Beide landen hebben immers al duidelijk gemaakt dat ze niet van plan zijn in de toekomst hun ver trouwen op de VS te blijven stellen. Wij kunnen de Amerikaanse terug tocht uit Azië bespoedigen door ook macht radicaal naar onze kant zou andere landen te doen overhellen naar hetzelfde standpunt. Als de Amerikaanse terugtocht vertraagd wordt zal dit China de tijd geven zijn eigen macht op te bouwen en geleidelijk aan die van de Ameri kanen te vervangen als deze het gebied verlaten. Maar als wij voor elkaar kunnen krijgen dat het tem po van de Amerikaanse terugtrek king gehandhaafd zal worden, dan zouden wij in het vacuüm kunnen duiken voor dat de Chinezen daar voor klaar zijn. In Europa staan we voor de keuze of we onze Portugese kameraden al of niet moeten aanzetten tot een volledige machtsovername in de naam van de communistische par tij. Dit kan natuurlijk grote aantal len Franse en Italiaanse kiezers vrees in boezemen, die anders hun eigen communistische partijen zou den steunen. Een communistische machtsovername in Portugal zou ook de Europese Veiligheidsconfe rentie van dit jaar in gevaar kun nen brengen en deze is in de aller eerste plaats in ons eigen belang. Aan de andere kant zijn de Franse en Italiaanse communistische par tijen niet in staat in de nabije toekomst communistische regerin gen te vormen. Het is denkbaar dat ze in coalitieregeringen kunnen meedoen, maar dan zouden ze con- sessies moeten doen en zich van 'hei Kremlin' distantiëren, zoals sommige westerse communistische partijen nu al doen. Als we doorgaan met de Portugese communisten te adviseren af te zien van hun streven naar de macht dan zou als eenmaal de eco nomische en politieke situatie in het Westen weer in evenwicht komt. onze unieke kans op een communistische regering in West- Europa wel eens verkeken kunnen zijn Ook de mogelijkheid op een Atlantische basis voor onze marine, die het evenwicht van de militaire doen doorslaan, bestaat dan niet meer. Deze actieve politiek in Azië en Europa, zoals boven is aangegeven zou kunnen bijdragen aan een ver sterking van onze positie in het Midden-Oosten. Het feit dat de Egyptische president Sadat voortdu rend de Sowjet-belangen weert doet andere landen in het Midden- Oosten, zoals Irak, steeds meer het vertrouwen in de relaties met ons verliezen en nieuwe verbintenissen met anderen zoeken. Door in Azië en Europa krachtig op te treden kunnen we waarschijnlijk die Aarabieren, die ons nu zwak heid verwijten, overtuigen dat we ook krachtig kunnen optreden in het Midden-Oosten als dat nodig mocht zijn. 'Dit zijn zo ongeveer de belangrijkste overwegingen waar van onze politiek in bepaalde delen van de wereld zou moeten uitgaan en die veel gedetailleerder aan de orde zullen komen in de studies, die door het Politburo zijn ge vraagd. Gelieve er rekening mee te houden dat dit document opgesteld werd in afwezigheid van de ambas sadeur in Washington (getekend) Anatoly Rovontsow'. Ander advies 'Bij mijn terugkeer naar Washing ton heb ik mij op de hoogte gesteld van de boodschap van kameraad Rovontsow aan het politburo, en ik wil de leden van het politburo er van verwittigen dat ik het er vol strekt niet mee eens ben. 'De enige manier waarop wij de opengevallen plaats van de VS in Azië zouden kunnen opvullen is door het ver toon van onze groeiende maritieme macht. Deze expansie is al eens door de havikken in Washington gebruikt als een argument om de Amerikaanse vloot uit te breiden. Als we deze politiek volgen, dan zullen de VS inderdaad overdreven reageren en inplaats van met hun terugtocht door te gaan, zullen ze zich gaan vastbijten. Zoals ze op dit moment als bezig zijn met de bouw van een basis op Diego Gar cia in de Indische Oceaan. Als we aandringen op een communistische machtsovername in Portugal, dan zullen we inderdaad de VS en Eu ropa de argumenten in handen ge ven, die ze op dit moment niet hebben, om hun eenheid en hun interne politieke samenhang te herstellen. Als we een actieve poli tiek in het Midden-Oosten volgen en de Arabieren doen geloven dat ze kunnen rekenen op onze volledi ge steun, wat ze ook uithalen, dan maken we de kans op oorlog groter. De actieve politiek in de drie ge bieden zoais voorgesteld door Ro vontsow zal in het Westen zeker als het verlaten van de ontspannings- politiek worden uitgelegd. Dit zou een terugkeer naar de koude oorlog met zich mee kunnen brengen. En dat zou alleen maar de positie ver sterken van die vroegere leden van het Politburo die tegen de ontspan ning zijn, zoals kameraad Shelest en Sjelepin, die dan ook om deze redenen aan de kant zijn gezet. Het zou hen de mogelijkheid geven hun anti-partij activiteiten uit te brei den die ingaan tegen de beslissin gen van het 24-ste partijcongres en tegen die van kameraad Breznjew persoonlijk. 'Ik heb reden te geloven dat de booschap van Rovontsow aan het Politburo wijst op het bestaan van zulke anti-partijactiviteiten hier in de ambassade en ik zal dan oo'c onmiddellijk een onderzoek in deze zaak instellen (getekend) Yuri Bodrynin.' (De namen van de briefschrijvers zijn fictief. Niet die van Sjelepin die zojuist uit het Politburo is ver wijderd red.). De kritiek van Dubcek op Husak was vervat in een brief, die het afgelopen weekeinde in diverse Westerse kranten werd gepubli ceerd. Dubcek protesteert hierin te gen de constante politiebewaking en had kritiek op de politieke koers van Husak. Deze kritiek is zodanig ernstig genomen in Praag, dat zij waarschijnlijk zal worden bespro ken op de vergadering, die het cen trale comité van de communisti sche partij volgende week houdt. Husak heeft sinds Dubcek ten val kwam geprobeerd een politiek evenwicht te bewaren en de bitter heid over de inval van de landen van het Warschau Pact in augustus 1968 weg te nemen. Onder Husak zijn Dubcek en zijn naaste mede werkers wel uit hun functies gesto ten maar niet veroordeeld. De afgelopen jaren hebben her haaldelijk geruchten de ronde ge daan dat de groepering -Dubcek weer in genade zou worden aange nomen. Vooral de Tsjechische eco nomie zou hier wel bij varen. De brief van Dubcek wordt beschouwd als een poging deze problemen weer aan de orde te stellen. De Russische partijleider Breznjew zal volgende maand een bezoek aan Praag brengen. Oosteuropese bron nen zeggen dat dit is in verband met de viering van de dertigste verjaardag van de val van Hitler- Duitsland. Vermoed wordt echter dat het bezoek van Breznjew ver band houdt met da politieke moei lijkheden in Praag. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering heeft besloten diplomatieke betrekkingen aan te knopen met het nieuwe egiem van Cambodja. Het is overi gens niet waarschijnlijk dat Neder land een speciale diplomatieke ver tegenwoordiger in Phnom Penh stationeert. Onder het oude regiem van Cambodja vielen de diploma tieke betrekkingen onder de verte genwoordiging van Nederland in Maleisë. Verwacht wordt dat de ambassadeur in Maleisië nu ook met de contacten met het nieuwe regiem in Cambodja wordt belast.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7