Vlaggenbewonderaars uit 26 landen in Nederland dichtbij M - ft ïmentaar ^'aas Sierksma organiseert 'varend congres' op IJsselmeer a juichtoon Niet waterdicht weerrapporten Burgemeester van Smallingerland verongelukt geen wc, wel een snotneus voettocht terug werklust ziekte v |f/KWARTET ZATERDAG 19 APRIL 1975 BINNENLAND 5 |l|een wat onwerkelijke situatie 1 nu, zoals overigens te ver was, een grote meerderheid L-kiesverenigingen deze week :en van de federatie met KVP U heeft goedgekeurd. 'I-let een feit', juichte het secretari- de nieuwe federatie toen de ^van de stemming bekend werd. "TT^ rdaad: het organisatorische ka de christen-democratie, waar- langdurig en geduldig is ge- eindelijk voltooid, km 's ^aar' maar de la«3ing moet jj worden ingebracht en ook de elling daarvan is nog niet be- vermjet middel is gereed, maar het Te^0( iet nog worden aangegeven, is weinig logisch. Het (en bijvoorbeeld door politici t hujntjes aangegeven) recept dat t eensgezindheid moet vooraf - ,r n de organisatorische eenheid iats van er achteraan te suk- hieheeft niet gewerkt. Het hart te'r6 verwachtin8» maar voor jneien 1S ^et noS een beetje te e minder reden tot feestelijk- drs. A. Schouten in de van temming aanleiding zien, zich uit de Tweede Ka- rug te trekken. Hij kan geen ven opbrengen in de houdbaar- in het uitgangspunt van de De tekst-met-voetnoten van amde Artikel 2 van de statu- daarvoor te zeer tegen veler meug tot stand gekomen, fscheid gaat de federatie een iger bestaan tegemoet, want er ih een 'lastige' gesprekspartner ^"•voorste linies teruggetrokken. baSh daarover verheugt maakt een ^|e vergissing. Het 'pleit eerder an vóór het CDA dat het een Schouten blijkbaar niet heeft overtuigen. vlag (1) i heeft het re^Jit van de meer- in de Rotterdamse gemeente- vragen of in alle overwegingen de rode vlag en de vrije dag rste mei wel voldoende het it van de tolerantie ten opzich- de minderheid heeft doorgc- of men zich niet wat erg lijk van het vraagstuk heeft kt met de (intolerante) dood- van 'andere heren andere fde Cl ^d :en belangrijke vraag, want in vatting van de democratie be- tolerantie een zeer zware te vormen echter niet r men zich naar willekeur op oepen om bepaalde zaken te- va houden of een besluitvorming teren. voor alle besluitvormende jika1 en voor van zaken- Als er paalde gemeenteraad na I ing van het argument van de e meent te moeten over- :^t bijvoorbeeld het sluiten van zoejmbad op zondag, dan gaat het om dan van uit die mmder- ui hot-en-her-demonstranten op ja! orri 20'n ba^ te kraken ol et parlement een gelegenhcids- prfDor te drukken om toch zijn rijgen. een andere gemeenteraad grondige overweging van het van de tolerantie en een ionderzoek naar de eigen ar en eventuele rancune ten op- in vroegere heersers meent eerste mei een buitenlandse van de rode vlag te moeten dan gaat het niet aan meteen wee' te roepen of misschien vlag van de gevel van het te kapen. vlag (2) lan et eerste deel van het verhaal. echter niet volledig zijn als niet- iets doorklonk van twij- aanzien van de arrogantie en ten opzichte van vroegere 1 althans bij degenen die dit de luit hebben voorbereid, ijl ï&melijk niet toevallig dat dit is genomen zo kort na de e van André van der Louw iemeester van Rotterdam; dc- ndrc van der Louw die in zijn ar verschenen boekje 'Rood is (een geschiedenis van de AJC, socialistische jeugdbeweging) ilijk zijn verlangen heeft uitge- naar een eigen socialistische jl, die een mengeling zou zijn van oud en nieuw, ggen horen dan bij de oude pseudo-religieuze mystiek en :k van vlaggen en strijdliede- araan de vooroorlogse en onkerkelijke socialist ken- o'n behoefte had. rlangen naar vroeger is geen "d verschijnsel. Sociologen al lang onderkend hoe in deze alom een roep is: 'terug naar rmen en gedachten'. Die is er k ook bij de jongste generatie tn, die tegelijk weer het oude 'Sterft gij oude normen en aanheft en daarin geen faak ziet. 'an der Louw als één van eiretici van deze generatie nu de bestuurlijke macht aarbij wel oppassen dat hij trekken gaat aannemen van tijn de Grote. Deze Constan- ruikte zijn (oude) macht om iw verworven ideeën rigoureus door Haro Hielkema MUIDERBERG De belang- stelling voor vlaggen en vlag- genkunde (banistiek) is de laat ste tien jaar sterk toegenomen. Die interesse is vooral gestimu leerd door de oprichting van de Internationale Federatie van Verenigingen voor Banistiek (F.I.A.V.) in 1965. Deze week houden de vlaggenbewonde raars in Nederland hun zesde wereldcongres. De Amsterdamse wethouder voor de havens Han Lammers verrichtte aan boord van het congresschip Prinses Christina aan de Oostelijke Handelskade in de hoofdstad de officiële opening. Belangrijkste in spirator van vlaggenonderzoekers is Klaas Sierksma (secretaris-generaal voor congressen van de FIAV) uit Muiderberg. Sierksma, werkzaam bij de afdeling gesproken woord van de NOS: 'Vlaggenonderzoek is al heel lang een grote hobby van me. Vanuit mijn belangstelling voor de historie ben ik op een gegeven moment geïnteresseerd ge raakt in vlaggen en wapens'. Vele jaren geleden richtte het echt paar Sierksma met andere historie vorsers de Nederlandse vereniging voor vlaggenkunde op. Stads het bestaan worden de leden door tal van instanties ingeschakeld. Sierk sma: 'Ik herinner me bijvoorbeeld dat de gemeente Wonseradeel in Friesland in 1955 bij ons aanklopte. Men wilde daar een extra-feestelijk tintje geven aan het tiende bevrij dingsjaar: er moest een gemeente- vlag komen. Wij zijn toen voor Wonseradeel in de gescheidenis ge doken en hebben een officiële vlag ontworpen. Dat is slechts één voor beeld. Er zijn er veel meer te noe men. Van de 850 gemeenten, die Nederland telt, hebben er zeshon derd een officiële vlag. Daarvan hebben wij er ongeveer vijfhonderd ontworpen aan de hand van de geschiedenis of weer naar boven gehaald.' Een dergelijk vlaggenonderzoek vergt veel tijd en studie. Sierksma: 'Als je wilt uitdokteren hoe een bepaalde gemeentevlag ontworpen moet worden, dien je over de gren zen te kijken: nationaal en inter nationaal. Aan de hand van de vlag van omliggende gemeenten is vaak te achterhalen hoe het ontwerp er uit moet zien. Dat heeft er op een gegeven moment toe geleid dat er internationale kontakten werden gelegd. Weliswaar vaak tussen een lingen, die zich met vlaggen bezig hielden, maar het was het begin. Via onze congressen zijn de natio nale vlaggenverenigingen weer uit gebreid'. en Het zesde wereldcongres heeft 122 deelnemers, afkomstig uit 26 lan den. In de loop van de tijd zijn er achttien nationale vlaggenvereni gingen ontstaan, die vla het we reldcongres nauwe banden hebben aangeknoopt. Het bestuur van de Internationale Federatie wordt ge vormd door een Zwitserse ere-voor- zitter, een Westduitse voorzitter, een Amerikaan als secretaris-gene raal voor administratieve zaken, een Noor als voorzitter van de commissie voor normalisatie en de Nederlander Sierksma. Hulpwetenschap Wie zijn al die vlaggenliefhheb- bers? Sierksma: 'Slechts enkelen zijn vaggendeksunidge van beroep. Nationale vlaggen vaak ten onrechte gebruikt De hobbyisten zijn ver in de meer derheid. Maar, wat is een hobbyist? In vele gevallen bezitten bij zoveel kennis van de banistiek, dat weten schapsmensen bij hen te rade gaan. Vlaggenkunde heeft zich de laatste jaren ontwikkeld tot een hulpwe tenschap. Mensen uit de psycholo gie en de sociologie en vooral uit militaire kringen winnen bij ons informatie in'. Het is duidelijk dat de in Muider berg woonachtige Sierksma een be langwekkende impuls heeft gegeven aan het tot stand komen van de federatie. Met zijn vrouw kwam hij eens op de gedachte om op nieuw jaarskaarten, die over de hele we reld verzonden werden, een uitno diging ter plaatsen voor een sa menkomst in de zomer van 1965 in Nederland. Daaruit is het eerste wereldcongres ook voortgekomen en nog steeds is het hoofddoel van de federatie mensen uit alle delen van de wereld in contact te bren gen met elkaar.' Steeds meer Volgens dr. Whitney Smith, de commissaris-generaal van de feder atie, breidt het aantal nationale vlaggenverenigingen zich nog steeds uit. De Amerikaan, hoogle raar in de politieke wetenschappen, leidt nu op een aparte sub-faculteit het onderzoek in de vlaggenkunde (het stellen van normen, het aan geven van de terminologie, het re gistreren en presenteren van vlag gen): 'Sinds enige tijd bestaan er contacten met landen als Polen, Hongarije, Tsechoslowaklje en de Sowj et-Unie. Ook in Japan en in diverse landen in Afrika begint de belangstelling te groeien. De inter nationale federatie wordt nog ge vormd door landen uit Europa en Noord-Amerika, maar daar zal wel verandering in komen'. Hoe bezeten vlaggendekunsigen ook van hun hobby zijn, Sierksma wil graag relativeren: 'Natuurlijk is een vlag een doodgewoon stuk doek. Er zit helemaal niets heiligs of sa craals aan. Maar interesssant is wat die vlag vertegenwoordigt. Als men op zee een schip ziet met een witte vlag en daarop een rood kruis, weet iedereen dat op dat moment een kerkdienst wordt gehouden. De vlag is een heel curieus object: ze is er. maar eenwenlang heeft niemand zich er mee bezig gehouden. Nu komt steeds meer de vraag op, waarom die vlag er is en waar ze voor staat. Op ons vorige congres in Turijn hield de directeur van het Egyptologisch Museum in die Italiaanse stad een lezing, waarin hij constateerde dat van de vlaggen uit de tijd van de farao's nog steeds elementen te vinden zijn in de vlaggen van het huidige Egypti sche leger'. Rode vlag onjuist Zierksma heeft heel speciale ge dachten over vlaggen en het uit hangen van vlaggen. Het plan van Rotterdam om op 1 mei een rood dundoek uit te steken acht hij on juist: 'Rotterdam zou zijn stadsvlag moeten uithangen met een rode wimpel.Steden met een eigen vlag zouden hetzelfde moeten doen op koninginnedag: de stadsvlag met een oranje wimpel. Ouders van juist geslaagde scholieren plegen nog wel eens de nationale driekleur met een schooltas uit te hangen: ook een onjuiste zaak: het rood- wit-blauw is de vlag van het ko ninkrijk. Maar Surinamers of An- tillianen hebben echt geen interes se voor het slagen van een scholier. Het idee om vlaggetjes op een ha- ringkar te plaatsen: precies zo. Wij hebben er een beetje toe bijgedra gen dat men steeds meer de offi ciële haringlvag gaat gebruiken'. Maatregelen tegen handelingen, die indruisen tegen het 'juiste vlagge- drag' zijn c~ echter niet: Neder land, Frankrijk en Engeland de drie grote maritieme mogendheden uit het verleden hebben nooit aan een wetgeving in die richting gedacht. Jongere staten, zoals de Verenigde Staten, wel. Sierksma: 'Die zoeken oen middel om zich uit te drukken.' 'Een naam geven' Whitney Smith: 'Mijn land heeft een korte historie, maar er zijn wel duidelijke regels. Er zijn trouwens ook erg veel vlaggen dankzij de immigratie van mensen uit alle de len van de wereld. Een vlag voeren is voor hen echter niet een vorm van puur nationalisme, maar een wijze waarop volkeren zichzelf een naam geven. Een vlag is een ver baal symbool, uitgedrukt in een stuk doek'. En Sierksma: 'Kijk eens naar de lifters: velen van hen dra gen op hun pukkel een vlaggetje van hun land. Daarmee willen ze aangeven: ik ben iemand uit dat land. Het voeren van een vlag is ook zeker niet elitair. Denk maar eens aan de vendelzwaalers in Bra bant. Die vlaggen staan voor de typische gilden: daar zitten bakkers en slagers in'. De ruim 120 congressisten krijgen van het organiserende echtpaar Sierksma een uitgebreid program ma voorgeschoteld. Tot en met 20 april vaart het gezelschap dagelijks over het IJsselmeer, vult tijdens deze boottocht de tijd met een luisteren van lezingen over onder werpen die sterk uiteenlopen (po- pularire Hollandse liederren en de nationale vlag, de oude vlaggen van Madagascar, conservaering en res tauratie van historische vlaggen, vlaggenstrijd om Berlijn en Itali aanse partij vlaggen, om er slechts enkele te noemen) en brengen een bezoek aan tal van Zuiderzeesteden. Dienst Zondag wordt het congres besloten in Monnickendam, waar het ge meentebestuur het gezelschap in de Sint-Nicolaaskerk ontvangt. In de kerk wordt zondagmorgen ook een internationale en interkerkelijke dienst gehouden. Sierksma: 'Ons congres omvat altijd een zondag. Het geeft mij de grootste voldoe ning dat mensen van allerlei ras sen, godsdiensten en politieke op vattingen elkaar volledig respecte ren. Ook hierin zegt Iedereen. 'Dit ben ik', zonder het gevoel van nati onalisme. Dat motief bij elkaar te horen als christen of niet-chris- ten leidt er toe dat iedereen de dienst bijwoont, ieder vanuit zijn eigen intentie'. Ter gelegenheid van het zesde we reldcongres is bij Unieboek in Bus- sum een uitgave verschenen van historische vlaggenkaarten: het is een portefeuille met twaalf over drukken van oude vlaggenkaarten uit de vijfteinde tot negentiende eeuw. Van onze weerkundige medewerker Boven Skandinavië en bij de Azo- ren liggen .sterke hogedrukgebieden en ons land ligt daar ergens tussen in. Dat is niet de meest aanlokke lijke plaats, omdat daar storingen min of meer in actie zijn. Anders gezegd: een IJsland-depressie vist hier in troebel water. Dit geeft een grote kans op regen, motregen of enkele buien, met name in het zuiden en zuidwesten van het land. Gistermorgen waren vooral de re- genmetertjes in noord-Nederland extra gevuld (10 tot 11 millimeter), toen een warmtefront daar een tijdje was blijven hangen. Heel langzaam ging het uiteindelijk toch maar door. waardoor het gisteren overdag ook in het noorden de meeste tijd droog was. Uitnodigend was het weertype niet vanwege de uitgebreide en soms compacte be wolking. Het hele land kwam in de zachte en vochtige lucht. In Rot terdam werd het gistermiddag zelfs 18 graden Celsius, in Maastricht 17, Vlissingen 16 en Groningen 14 gr. C. Dit weekend blijft het tempera- tuurniveau over het algemeen ge lijk, maar er zal wel verschil zijn in neerslagkans. Het U1DEN EN ZUIDWESTEN VAN Nederland wordt namelijk beïnvloed door een golfvormige storing, ontstaan in de door te drukken André van der Louw gebruikt zijn nieuw verworven macht om oude ideëen op de maat schappij te enten. Prof. G. J. Heering die christen was zag in Constantijns optreden 'een zondeval van het christendom': Multatuli die een vrijdenker was heeft eens zijn beduchtheid geuit voor een Constantijn de Grote onder de vrijdenkers. Golf van Biskaje, die gisteravond met 1008 millibar in de kern in Het Kanaal was aangekomen. Aange ien de hoogtestromingen boven De Bilt en Ukkel west-zuidwestelijk waren, verplaatste zich dit slechte weerge- bied juist in de richting van Neder land. Het noordoosten blijft wat buiten deze sfeer, aangezien daar ook de gunstige werking van het Skandi- navische maximum te voelen is. Wanneer het een beetje wil, blijft het daar een groot deel van het weekend droog met bovendien een doorbrekende zon. Overdag zal het daar dan ook vrij zacht zijn. De lucht die gisteren boven ons land lag was vooral in de onderste kilometers bijzonder vochtig. De dauwpuntsdepressie was tot drie a vier kilometer hoogte slechts 0,5 a 1 gr. C., daarboven 8 tot 9 gr., dus daar veel drogere lucht. IIOOG WAT Kit Zondag. 20 aprtï V.isslngen: 8.24-21 07. Harlngvlletslulzen: 9.45-22.33, Rotterdam. 11.03-23.32. Sehevenlngcn: 9.16-22.07, 1J- mulden: 10.05-22.56. Den Helder: 0.53- 13.19. Harllngen- 3.37-15.51. DeirzlJI: 5/16- 18.09. IIOOG WATEIt Maandag 21 april Vlissingen: 9.49- 22.27, HarlngvUetslul'/en: 11.13-0.00. Rot terdam: 12.33-0.00, Schevenlngen: 10 55- 2338. IJmulden: 11.39-0.00, Den Helder: 2.22-15.00. Harllngen: 5.03-17.26, Delfzijl: 7,16-19.39. Weerrapporten van gisteravond 7 uur: weer, maximum temperaturen, neerslag. Amsterdam onbewolkt 17 0.3 De Bilt onbewolkt 16 0.6 Deelen half bewolkt 16 2 Eelde zwaar bewolkt 14 2 Eindhoven licht bewolkt 17 5 Den Helder geheel bewolkt 13 0.3 Luchth. R'dam licht bewolkt 18 1 Vlissingen zwaai bewolkt 16 C Twente zwaar bewolkt 15 0.3 Zd. Limburg licht bewolkt 17 2 Aberdeen zwaar bewolkt 14 0 Athene zwaar bewolkt 19 0 Barcelona licht bewolkt 19 0 Berlijn licht bewolkt 12 0 Bordeaux regen 18 0.2 Brussel licht bewolkt 19 2 Frankfort onbewolkt 17 0 Genève zwaar bewolkt 19 0 Helsinki onbewolkt 10 0 Innsbrück nobewolkt 17 0 Kopenhagen licht bewolkt 8 0 Lissabon half bewolkt 16 O.l Locarno licht bewolkt 21 0 Londen regen 16 3 Luxemburg zwaar bewolkt 17 1 Malaga geheel bewolkt 23 0 Mallorca onbewolkt 22 0 Mtlnchen onbewolkt 14 0 Parijs zwaar bewolkt 20 0 Van een verslaggever DRACHTEN Drs. Willem Ernst baron van Knobelsdorff (ARP), bur gemeester van Smallingerland. is gisteravond op rijksweg 43 bij Beet- sterzwaag verongelukt. De burge meester. die 58 jaar was. was onder weg van Den Haag naar Drachten. Op een uitrijstrook moest hij sterk afremmen voor een personenauto die voor hem reed en ook rechts wilde afslaan. De auto van de burgemees ter begon te slippen en kwam voor een truck met oplegger terecht. Zijn auto werd honderd meter meege sleurd. De heer Van Knobelsdorff laat een vrouw en vijf kinderen achter. Se dert 1962 was hij burgemeester van het Friese Smallingerland. daarvóór bekleedde hij deze functie in Reeu- wijk. onder redactie van loessmil Er mag veel op de televisie, maar onder etenstijd w.c.'s door trekken gaat toch te ver. De reclameraad heeft tenminste een fimpje voor de STER geweigerd, waarin net op het moment dat veel mensen zitten te eten, een toiletreiniger wordt aangeprezen en allerlei gorgelende doorspoel- geluiden moeten bewijzen dat de w.c. er brandschoon van wordt. Daarover zijn al een paar regel tjes in een deel van de oplage van deze krant geschreven. Nu zijn er naar onze bescheiden mening meer van die onsmake lijke geluiden die je maar bij de aardappels en de karbonade moet slikken, wil je het nieuws zien of horen. Geregeld ver schijnt er een werkelijk snotver kouden man in beeld die in de winkel vraagt welk middeltje het best helpt. Zo hébben we ook een tijdje drie snipverkouden heren samen in bed gezien als mede een zeer verkouden heer in een plensbui bij de bushalte. Geen van allen had blijkbaar een zakdoek bij zich, want je ziet ze nooit snuiten. Daar kun je niet met smaak bij eten, net zo min als bij die radioreclame, waarin een man op de toon van een zwaarmoedige begrafenison dernemer fluistert dat 'wij aam beien té onaangenaam vinden' om over te praten. Dat zal ook wel, maar dan houd je ér toch zeker onder het eten je mond over. En waarom zou deze zal vende zalfjesverkoper zijn preve- lementje dan precies omstreeks zes uur houden? Hoe komt het nou, dat de w.c. niet en die andere onsmakelijk heden wel mogen? Een meneer van de STER vindt dat een ge voelskwestie: 'Onder het etèn op het toilet gaan zitten en de deur laten openstaan vind ik heel wat anders dan dat ik m'n n'eus on der het eten snuit. Iets als een wind onder het eten zouden we ook vast niet toestaan'. Wie daar uiteindelijk over te be slissen heeft, is de reclameraad. Secretaris mr. R. E. Lunshof legt uit dat de beoordeling van recla meboodschappen ook weer niet zó eenvoudig is. De minister heeft vastgesteld dat de STER vóór en na het nieuws mag uit zenden. Voor de tv betekent dat dat de reclame voor een deel altijd onder etenstijd valt, maar ook dat is weer rekbaar, omdat lang niet iedereen op dezelfde tijd eet. De raad gaat bij zijn beoordeling te werk volgens wat de mensen in het algemeen ver staan onder de normen van goe de smaak en fatsoen. 'Op kies heid bedacht zijn', noemt de heer Lunshof dat. Het hoeft trouwens niet altijd van goede smaak af te hangen. De aambei enreclame zal vermoedelijk z'n langste tijd onder het avondeten wel gehad hebben, niet omdat men de boodschap in strijd acht met de goede smaak, maar om- In november vorig jaar werd in de algemene vergadering van 'e verenigde naties een resolutie aangenomen, waarin stond dat alle vluchtelingen op Cyprus naar hun huizen moesten kun nen terugkeren. Een mooie ge dachte, maar wel eentje die nog steeds geen werkelijkheid is: vandaag de dag nog huizen tweehonderdduizend Cyprioten zo goed en zo kwaad als het gaat in kampen. De ontheemde vrou wen van het eiland gaan daarom morgen een demonstratieve voettocht houden. Doel van de toch is de havenstad Famagusta, nu een verlaten spookstad, die ze als symbool voor hun woon plaatsen hebben gekozen waar ze ook (nog) niet kunnen wo nen. Uit solidariteit loopt een aantal niet-Cypriotische vrou wen mee, onder wie Melina Mer- couri, de Griekse actrice Irene Papas, hoofdredactrice Lady Fle ming die indertijd door het ko lonelsbewind uit Griekenland verdreven is, en Nellien de Rui ter, de voorzitter van ons Natio naal comité Internationaal jaar van de vrouw. Mevrouw Binh, minister van buitenlandse zaken In de voorlopige revolutionaire regering van Zuld-Vletnam. Sl- mone de Beauvoir en vele ande re vooraanstaande vrouwen uit onder meer Egypte. Canada, Amerika, Frankrijk, Engeland, Ierland, Zweden, Duitsland en Libanon hebben een adhesiebe tuiging naar de Cypriotische de monstranten gestuurd. dat hét tijdstip van uitzending ongelukkig is uitgevallen. Wil de klant het contract na afloop verlengen, dan zal de STER in elk geval een ander uur toewij zen. De heer Lunshof spreekt van een 'subtiele beoordeling''De één zal na een afwijzing van een reclame zeggen: wat is die re clameraad streng. Aan de andere kant heb je mensen die héle maal mets kunnen verdragen'. Over smaak valt nu eenmaal niet te twisten, zeker niet onder het eten. Zeventien jaar geleden emi greerde de in Utrecht geboren Annemarie van Westrene met haar ouders naar Nieuw-Zeeland. Nu is Annemarie Ann in haar nieuwe vaderland 21 jaar en voor het eerst sinds haar kleu tertijd terug in Nederland. De reis heeft ze in Nieuw-Zeeland gekregen als beloning voor haar uitverkiezing tot tulpenkoningin. Vandaar dat Annemarie zich tij dens haar Nederlandse vakantie bij het bloemencorso van de bollenstreek en op de Keukenhof zal vertonen. Het valt de (Amerikaanse) baas McNamara van de Doberman- ptacher Brutus moeilijk zijn hond in de mand te houden als die eens een dagje ziek is. Bru tus is een werkende hond en wat meer is: een hond met een onblusbare werklust. Hij is dege nen die in het benzinestation van zijn baas, in Chattanooga in de staat Tennessee, met de klanten afrekent: hebben ze ge tankt, dan neemt Brutus het geld aan, wandelt er mee naar het kantoortje en brengt per omgaand het wisselgeld terug. Walter McNamara is gek met zijn hond, want Brutus blijkt niet alleen een aanhankelijk dier, maar ook een enorme at tractie en de klanten stromen toe. 'Er zijn mensen die eerst opbellen of Brutus dienst heeft; dan pas komen ze met het hele gezin tanken. En andersom blij ven ze weg als Brutus er eens niet is. Sommigen logeren zelfs een nacht in een motel om de hond aan het werk te zien'. Door al dat in- en uitlopen van het kantoortje wil Brutus wel eens kou vatten en dan moet hij, zij het tegenstribbelend, in de mand. 'Ik heb nog nooit zo'n plichtsgetrouwe hulp gehad', zegt de pornpbaas tevreden. Dat een kamervlleg ziekten kan overbrengen, is bekend, maar voor de meeste mensen nog geen reden om het diertje daarom ge lijk maar te vermorzelen. Toch is wat het tijdschrift De Bejaar den over het vliegertje meldt, het overdenken waard: in het darmkanaal van één vlieg kun nen wel 33 miljoen bacteriën op gehoopt zijn, en tegelijk kunnen er op zijn lichaampje nog wel 500 miljoen zitten. Van eventue le virussen wordt dan nog niet eens gesproken. Een hulpverlener vertelt in het zelfde blad iets heel anders, maar ook best waard om te ont houden: 'Mijn tante rookt twee pakjes sigaretten per dag en drinkt driekwart liter cognac per dag. En ze kan zich niet voor stellen dat er jongeren aan de drugs zitten'. 'Ja. de rekening vonr uw reparatie moet hier ergens tussen zitten.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5