oorhaven bij muiden in lands belang Vunderink: CNV wil strijd vermijden ee jaar geëist gen bankdirecteur verduistering Opnieuw overleg met België over keuze opvolger Starfighter Pas opgerichte vierde luchtvaartmaatschap pij koopt twee vliegtuigen Duizend gulden per man voor confectie imissie zeehavenoverleg: ïIAAG De aanleg van een voorhaven voor Amsterdam bij aanri den is voor de nationale economie gewenst. De plaats van is gedacht ten zuiden van de havenmond bij IJmuiden. Verzoek kost vele tonnen "'Onze «adressen Eerste vliegende schotel 'Prinsenboek' niet meer in handel 'geen menskan aan dit belangrijke enboeiende boek voorbijgaan' Overeenstemming in ministerraad over spreiding Gemeenten moeten zelf dag van de arbeid regelen Kritiek op deel van vakbeweging en aantal werkgevers Eerste hulp Aantjes kapittelt drs. Ed van Tijn •n METZLER- RITA ERK f/KWARTET ZATERDAG 19 APRIL 1975 BINNENLAND iorgei nze Haagse redactie ize conclusie is de commisie ïeèl snoverleg (de zogenaamde r daSssie-Posthumus) gekomen. ■en ePllisterraad heeft gisteren de kan iLt/ie vajn raPP01^ goedge- ?n-J binet heeft zich niet voor of p 7, dit plan uitgesproken. Pre- •n Ten Uy1 zei gisteravond dat trlUer an beoordeeld zou worden ras 'de achtergrond van de heer- wet opvattingen over de ruimite- n- J rdening. 'eSenale oppervlakte van de haven le erlionderd hectare bedragen, e Haventerreinen bedragen twee- chep d hectare, die gegroepeerd rc rond een grote oppervlakte Op prijsbasis 1974 aard totale kosten geraamd op is oUjoen gulden, daaf commissie zeehavenoverleg krifcich voor het plan uitgespro- wor&t uitzondering van de verte- eprdigers van de gemeente d- rapport worden een aantal 'n g ive effecten van de aanleg ve id voor de ruimte (de wo- an uw voor de werknemers), het de recreatie en het natuur- uimt De raad van de waterstaat itie rijksplanologische commissie vrin ieder geval nog adviezen m llgen- 5 >d ositief effect is. dat de Am- erveNn onzer verslaggevers pRECHT De president van de rechtbank in Dordrecht j). Muller moest gisteren veel vragen stellen om enig inzicht Tejjgen in de gigantische manipulaties gedurende de periode januari 1969 tot 4 oktober 1973 waarvan de 45-jarige Laurens néeürdacht wordt. Als directeur van de Raiffeisenbank inmid- «it IRABO-bank te Klaaswaal zou G. door middel van gefin- ïe rekeningen en zogenaamde relatie-financieringen aanzien- jbedragen verduisterd hebben. sterdamse voorhaven belangrijk zal zijn voor de verbetering van de structuur van de werkgelegenheid in het Noordzeehavengebied. Direkt wordt aan tweeduizend mensen meer werk geboden, terwijl een veelvoud van hen van de afgeleide werkzaamheden zal profiteren, on der meer als gevolg van het toene mend scheepvaartverkeer. De aan leg zelf van de voorhaven is goed voor 4.500 manjaren. Als sociaal-economische voordelen worden genoemd, dat verschraling van de stedelijke en regionale eco nomie wordt voorkomen. Een eind conclusie van de commissie is, dat de voorhaven een duidelijke bete kenis heeft voor verbetering van de betalingsbalans. Ook voor het transport van massa goed (ertsen en kolen) zal de voor haven van belang zijn. De snellere verscheping via de voorhaven is bovendien interessant voor de overslag van ertsen en granen, die over zee worden aangevoerd en be stemd zijn voor Engeland. Het containervervoer in de voorha ven wordt voor 1990 geraamd op vier miljoen ton en voor 2000 op vijf miljoen ton per jaar daarbij is men ervan uitgegaan dat al het containervervoer op het Amster damse havengebied naar de voor haven getrokken zal worden. n bedrag van ongeveer zes gulden zou de bankdirec- afgelopen acht a tien jaar itmatig beschikt hebben, ter- verduisterng van twee mil- .Iden hiervan ten laste werd De officier van justitie mr. '1 eiste hiervoor twee en jaar onvoorwaardelijke ge- ;traf met aftrek, onderzoek van de Fiscale igen- en opsporingsdienst I), die zijn bevindingen in "onderden pagina's tellend •verbaal had neergelegd, dat de totale strop die de ik aan deze affaire over- 900.000 gulden bedraagt, iderdduizend gulden hiervan niet opgespoord, ikelijk was G. met frauderen ïen om de schulden die hij in zijn eigen assurantiebe- lingsbedrijf aan te zuiveren, dit groeide uit tot een op schaal verlenen van kredie- gefinancierd werden uit de latie-rekeningen en het iden van gelden ln de privé- G. kocht voor grote bedragen •lejffecten, schafte zich boten, opiiuto's en caravans aan en liet 'bungalow in Schljndel en Jene bouwen. De laatste tien had hij zo ongeveer 550.000 2jj£ meer besteed dan verdiend. Qptting en tijdens het gerechte- 22/ooronderzoek gaf G. dit alles Geldingsdrang 3p JFDKANTOOR: fort Nieuwe Zijds Voorburgwal mi 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. JTTERDAM: Westblaak 9-11, Rotter- J, dam. Tel. 010-115588. Postbus 948. NHAAG: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. DEN: el» Steenstraat 37, Leiden. Tel. 071-31441. Postbus 76. IDRECHT: Scheffersplein 1, Dor drecht. Tel. 078-33370. Postbus 118. NINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25. Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. 'LLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Een grote rol had volgens de offi cier die geldingsdrang van de ver dachte gespeeld om in hoog maat schappelijk aanzien te staan. In zijn pleidooi legde de raadsman van de directeur, mr. Van Herik, de nadruk op de medewerking die G. verleend had bij het onderzoek van de FIOD. Door tijdgebrek had de verdachte, die in een steeds grotere stroomversnelling was geraakt, geen orde op zaken kunnen stellen, en bij de laatste controle van de bank in oktober 1973 was hem geen andere uitweg gebleven dan zich zelf aan te geven. Over veertien dagen zal de recht bank in Dordrecht vonnis wijzen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De onlangs opgerichte nieuwe Nederlandse luchtvaartmaatschappij Trans European Airways-Holland heeft voor een totaal bedrag van 70 miljoen gulden een opdracht ge plaatst voor de bouw van twee nieuwe vliegtuigen: een Boeing 737 (130 stoelen) en een Franse Airbus (345 plaatsen). De eerste door mensen vervaardigde 'vliegende schotel' is gisteren in het Zuidengelse Cardington de lucht ingegaan. De schotel, ontworpen en gemaakt door een lid van de Britse groep ruimte- en luchtvaartdeskundigen, heeft een doorsnede van ongeveer tien meter. Binnen het met helium gevulde omhulsel, bevinden zich vier op batterijen werkende motoren en radioapparatuur. Het apparaat is onbemand en wordt op afstand bestuurd. AMSTERDAM Uitgeverij Van Goer in Den Haag zal het omstre den kinderboek 'Alvar en de kas teelkinderen' niet verder in de handel brengen. Ook niet als de Haagse rechtbank beslist dat de uitgever geen strafbaar feit heeft gepleegd door tekeningen van de prinsjes Willem Alexander, Friso en Constantijn, die al stwee druppels water lijken op door prins Claus gemaakte foto's, in het boek op te nemen. De Rijksvoorlichtingsdienst weiger de, zoals bekend, die foto's voor het boekje beschikbaar te stellen, waarna Van Goor een tekenaar op dracht gaf ze na te tekenen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering zal opnieuw overleg met België voeren alvorens de definitieve beslissing te nemen over de vervanging van de Starfighter door de Amerikaanse F-16 straaljager. De mi nisterraad heeft gisteren positief gereageerd op een verzoek van de Belgische premier Tindemans om hernieuwd overleg. Zoals Trouw/Kwartet deze week be richtte, is van deze maatschappij 51 procent van de aandelen in handen gekomen van de Rotterdamse rei sorganisator Ohristoffel, die ervol- gende zomer zijn vakantiegangers mee wil gaan vervoeren. Hoewel de Rijksluchtvaartdienst tot tweemaal toe heeft geweigerd de nieuwe maatschappij toestemming te geven vanuit Nederland te gaan vliegen, ziet de directeur van Ohris toffel, de heer A. Verlinden de toe komst niet pessimistisch tegemoet. Op een gisteren naar aanleiding van onze publikatie gehouden pers conferentie, zei hij dat nog ver schillende stappen mogelijk zijn om het project toch van de grond te krijgen: in beroep gaan bij de Raad van State, en het eventueel aangaan van een samenwerking met Nederlandse dan wel buiten landse luchtvaartmaatschappijen. Mocht ook dat niet lukken, dan kan men altijd nog gaan vliegen vanaf Brussel (zoals is bericht is TEA-Holland een dochtermaat schappij van TEA-België). Volgens de heer Verlinden zou dit beteke nen, dat Ohristoffel dan niet on aanzienlijk voordeliger reizen zou kunnen aanbieden. Duidelijke cijfers De heer Verlinden bestrijdt het ar gument van de RLD dat in Neder land geen plaats meer zou zijn voor een vierde luchtvaartmaatschappij voor het toeristenvervoer. 'Wij heb ben duidelijk met cijfers aange toond, dat daarvan geen sprake is', zei hij. 'De RLD heeft deze nooit weerlegd'. Aanleiding voor het deelgenoot schap ln de nieuwe vennootschap noemde hij de concentraties die zich in de reisindustrie voltrekken. Hij doelde hiermee onder meer op de vorig jaar gevormde Holland In ternational Travel-groep, die ope reert onder de paraplu van de KLM. dOm onze onafhankelijkheid ook in de toekomst te waarborgen ADVERTENTIE toe. Dat de accountantsdienst van de RABO-bank de manipulaties niet onderkend had lag volgens de heer Reitsma, getuige-deskundige van de FIOD, aan het feit dat de vervalsingen zeer intelligent uitge voerd waren, er mazen ln het con trole-systeem bestonden, en de gro te vrijheid van handelen die G. als directeur genoot. De officier van justitie vond dat de verdachte op .een gewiekste en slu we mander te werk was gegaan en schatte de kosten van het onder zoek van ambtelijke zijde op 300.000 gulden. Het onderzoek dat de RABO-bank had ingesteld werd op nog eens 400.000 gulden geschat. 'En dan is nog maar een gedeelte van de sluier opgelicht'. 446 grote bladzijden zwaar houtvrij papier met ruim 400 illustraties, grotendeels in kleurendruk in solide band met stofomslag een Sesam-special van Bosch Keuning n.v. zo lang er voorraad is, te koop in uw boekhandel Dat Nederlands-Belgisch overleg zal begin mei plaatsvinden. De reden voor het verzoek van Tindemans is de grote verdeeldheid in het Belgi sche kabinet. Over de vraag of nu de Franse Mirage of de Amerikaan se F-16 jager als- opvolger moet worden gekocht. Het gaat hierbij vooral om politieke redenen; van wege de goede verstandhouding met Frankrijk is een aantal Belgi sche ministers sterk voor de Mira ge. In het overleg zaL een laatste po ging worden gedaan Nederland en België alsmede Noorwegen en Dene marken, die zich al voor de F-16 hebben uitgesproken tot een geza menlijke aankoop te krijgen. Valt België uit de boot dan moet de vervanging weer heroverwogen worden, zei premier Den Uyl giste ravond. Hij hoopt dat de beslissing toch nog voor 15 mei, als de offerte voor de F-16 afloopt, genomen kan worden. Lukt dat niet, dan zal er verlenging van de offerte termijn worden aangevraagd. DEN HAAG De ministerraad heeft gisteren overéenstemming be reikt over het te voeren spreidings- beleid en over de rijksdiensten die in dat kader naar het Noorden en Zuiden zullen worden overgeplaatst. De Kamer zal hierover volgende week een uitgebreide brief ontvan gen. Premier Den Uyl maakte dit gisteravond bekend. Hij wilde geen verdere mededelingen doen omdat eerst het personeel van de betrokken rijksdiensten moet worden ingelicht. Donderdag kwam de regering, zoals gemeld, met de ambtenarencentrales overeen dat iedere ambtenaar die niet mee wil recht heeft op een an dere passende functie bij het rijk. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Premier Den Uyl vindt het op zichzelf wel een gemis dat Nederland geen dag van de arbeid kent. De premier, die dit gisteravond zei op de wekelijkse persconferentie wees erop dat de meeste landen wel zo'n nationale feestdag voor de arbeid hebben. Anderzijds is de premier er tegen dat een dergelijke feestdag gefor ceerd wordt ingevoerd. Sprekend over de moeilijkheden die in Rot terdam over het uithangen van de rode vlag op 1 mei zijn gerezen zei hij: Dat gebeurt allan gin tal van kleinere gemeenten. Nu een grote gemeente dat doet, wordt het in eens een geweldig vraagstuk. De gemeenten moeten het zelf uitma ken. Ik sta niet boven op de tafel om het te propageren, maar ik ben er ook niet tegen. 'In deze zin zal drs Den Uyl ook de Kamervragen beantwoorden die over deze zaak zijn gesteld. De Kamerleden Van der Mei en Wisselink (beiden CHU hebben mi nister De Gaay Fortman gisteren gevraagd of het geven van een vrije dag een ambtenaar niet in strijd is met de ambtenarenwet. Zij willen ook graag weten of het Rot terdamse raadsbesluit de eerste mei niet het karakter geeft van een nationale feestdag. Kort geding Het Oud Strijders Legioen (OSL) heeft e kort geding aangespannen tegen de gemeente Rotterdam, met. als inzet het hijsen van de rode vlag op het raadhuis. Het kort geding dient op 25 april. Het OLS vindt dat de rode vlag niet op een openbaar gebouw thuishoort. Het Openbaar Lichaam Rijnmond heeft besloten op 1 mei de rode vlag niet uit te steken. Van onze sociaal-economische redactie HARDENBERG Het CNV vreest dat een deel van de werkgevers enerzijds en een deel van de vakbeweging anderzijds het wil laten aankomen op een onver zoenlijke maatschappelijke strijd. 'Een meerderheid van de werkgevers is kennelijk van plan geen duimbreed toe te geven aan gerechtvaardigde wensen van de vakbeweging tot een billijker verdeling van macht en verantwoor delijkheid in het bedrijfsle ven. Een deel van de vakbe weging met name de in dustriebond NW is er kennelijk op uit om door middel van 'grote conflicten' de macht over te nemen en dreigt daarmee de laatste kansen op een vreedzame oplossing om zeep te hel pen', aldus de penningmees ter van het CNV, de heer G. J. Vunderink, de jubileum bijeenkomst ter gelegenheid van het 45-jarige bestaan van de christelijke besturen bond te Hardenberg. Het CNV vindt dit volgens de heer Vunderink een heil loze weg. 'Het is lijnrecht in strijd meto ns uitgangspunt dat we tot het uiterste moe ten proberen een oplossing te bereiken door overleg en overtuiging en, als dat bij de werkgevers niet lukt, via de democratische weg van de politieke besluitvorming door regering en parlement', aldus de CNV-bestuurder. Bovendien kan de strijd die ook 45 Jaar geleden al tot ernstige verdeeldheid en te genstellingen binnen de po litiek en de vakbeweging leidde volgens hem ont wrichting van de maat schappij tot gevolg hebben. Tot schade van de kwetsba re groepen. De heer Vunderink wees er op dat de werkgevers er prat op gam dat zij het zijn die voor werk en welvaart zor gen. 'Maar als aan de Ne derlandse werkgever wordt gevraagd te zorgen voor werk in streken met een grote werkloosheid, geven zij niet thuis'. In dit verband wees hij ook op Philips, VMF, Shell en Akzo, die glashard hebben medege deeld dat zij de werkgele genheid in Nederland niet meer zullen uitbreiden. Voor het blok 'Zo wordt Nederland hard handig voor het blok gezet. Verdere uitbreiding van werkgelegenheid in eigen land is voor de vier grote werkgevers niet meer aan trekkelijk. De loonkosten zijn te hoog, de gulden te hard, de belastingen en ves tigingseisen (milieu) zijn te zwaar, de energie is te duur en ergens anders kan meer winst worden gemaakt. Dat wordt heel koel en zakelijk medegedeeld door bedrijven die in hun statuten niet al leen commerciële maar ook maatschappelijke doeleinden hebben staan'. Dezelfde werkgevers, aldus Vunderink, klagen steen en been over het slechte onder nemingsklimaat in Neder land en over de anti-onder nemerssfeer bij grote groe pen van de bevolking. Maar zij doen nauwelijks pogin gen om na te gaan waardoor dat klimaat en die sfeer dan zo slecht geworden zijn. Het zou wel eens kunnen zijn dat hun eigen houding en optreden daarvan de hoofd oorzaak is', aldus de CNV- bestuurder. De heer Vunderink toonde zich bereid tot oprecht over leg over matiging in lonen en arbeidsvoorwaarden ter wille van de bestrijding van de werkloosheid. Maar dan moet er even oprecht over leg worden gevoerd over de verdeling van winsten en vermogensaanwas en over medezeggenschap van de werknemers in het bedrijfs beleid. 'Zolang werkgevers dat overleg afhouden kan het klimaat alleen maar slechter worden', waarschuwde hij. 'Dan werken de werkgevers zelf de polarisatie in de hand die zijn anderen ver wijten. Dan werken zij er zelf aan mee dat strijd on vermijdelijk wordt. Die strijd wenst de christelijke vakbeweging niet. Dat is niet alleen een kwestie van uitgangspunt en beginselen maar ook terwille van het lot van tweehonderdduizend werklozen in ons land', al dus de heer Vunderink. was het gewoon noodzakelijk, dat wij met een eigen luchtvaartmaat schappij kunnen gaan werken', al dus de heer Verlinden. De nieuwe maatschappij begint met een gestort kapitaal van twee mil joen gulden, waarvan 51 procent afkomstig is van Christoffel. De rest werd betaald door TEA-België. AMSTERDAM De confectie- industrie krijgt 1.000 gulden per werknemer die direct bij de produktie betrokken is van de overheid. Deze tegemoetkoming dient ter overbrugging, om de eerste nood waarin de bedrijfs tak is komen te verkeren te le nigen in afwachting van de ef fecten van organisatorische maatregelen die in voorberei ding zijn. De confectie heeft de overheidsmaatregel met grote instemming begroet. Dit hebben de ministers van econo mische zaken, van sociale zaken en van financiën besloten, zo is vrij dag bekendgemaakt door de Fede ratie van de Nederlandse Kledingin dustrie. NEVEC. Voorwaarde voor de individuele onderneming is, dat zij in 1975 tenminste 90 procent van de werkgelegenheid handhaaft en bereid is medewerking te verle nen aan organisatorische maatrege len. De financiële injectie kost on geveer 26 miljoen gulden. Het aantal ondernemingen dat ln nood een beroep doet op financiële steun is zo gegroeid dat de overheid met het bestuur van de Stichting Strucon (waarin samenwerken de overheid, werkgevers- en werkne mersorganisaties) tot de conclusie is gekomen dat het beter is een algemene financiële noodmaatregel voor de gehele confectie-industrie te scheppen dan door te gaan met het geven van hulp aan afzonderlijke bedrijven, temeer daar individuele hulp tot concurrentievervalsing kan leiden en niet altijd bijdraagt tot een verbetering van de situatie in de confectie-industrie. Individuele hulp zal in 1975 in principe niet meer worden verleend. Met verdere maatregelen ls de Stichting Strucon bezig. Voorstellen van de Strucon om de groei van de importen uit landen met lage lonen te beperken worden door de over heid bestudeerd. Een regeling voor premies opdiepte-investeringen (investeringen om de produktie per man op te voeren) kan binnenkort worden verwacht, evenals een extra tegemoetkoming in de kosten van jeugdig personeel in opleiding. Zie ook financieel-economische pa gina. Van onze Haagse redactie DEN HAAG 'De PvdA-fractielei- der Ed van Thijn moet niet steeds proberen Aantjes en Andriessen te gen elkaar uit te spelen. In plaats van Andriessen verdacht te maken, zou hij eens moeten bedenken dat Andriessen de KVP geleid heeft naar steun aan dit kabinet'. Dit zei de AR-fractieleider mr. W. Aantjes gisteravond op een vergadering in Mariënberg. Mr. Aantjes vindt dat er bij de viering van 1 mei in Rotterdam democratie en verdraagzaamheid in het geding zijn. 'De PvdA heeft moeite rekening te houden met an deren. Overigens is de beste weg om dergelijke provocaties te voor komen te zorgen voor een christen democratische politiek, die vol doende werfkracht heeft om de ro de meerderheid in Rotterdam te doen verdwijnen', zei de heer Aan tjes. (ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk! G, J. Vunderink: kerkloze weg 'Rita moet wel erg boos op ons zqn. Ze heeft inkt in haar waterpistool gedaan.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3