Het wonderlijke verhaal van Grigori Koffiemalen voor mevrouw Er is nog zo'n dik boek nodig Vandaag flisilia Beroepingsw Nieuwe boe! Betaald Antwoord I TROUW/KWARTET ZATERDAG 19 APRIL 1975 KERK door dr. J. ter Vrugt-Lentz Voor mij ligt een merkwaardig boek met een vreemde titel. Neen, het is geen drukfout, het is de ver taling van de oorspronkelijke Franse titel, le Trêtre, een niet bestaand woord, samengesteld uit prêtre, priester, en traitre, verrader. Op dezelfde manier zijn ook in de Nederlandse titel de woorden kerk-vader en kerk-verrader tot een niet-bestaand woord versmolten: 'De kerkvrader', door Lavr Divomlikoff. Het boek behandelt de geschiedenis van een jonge (Russische) commu nist. die van de communistische partij opdracht krijgt, zich als priesterstudent te laten inschrijven en priester, liefst later ook bisschop of zelfs Patriarch (hoofd van de Russische Orthodoxe Kerk) te wor den om zo de kerk van binnenuit te vernietigen. De titel 'de kerkvra der' wil dit uitdrukken: de hoofd persoon, Grigori, moet een kerkva der (bisschop of Patriarch) worden om verrader van de kerk te kunnen worden in dienst van de commu nistische partij. Het verhaal begint op het ogenblik dat Grigori na een priesterschap van twintig jaar, zonder het tot bisschop gebracht te hebben, van zijn opdrachtgevers bericht heeft ge kregen, dat zijn taak afgelopen is. De partijfunctionaris onder wiens gezag hij staat en bij wie hij zich nu gaat melden, deelt hem mee, wat hem te doen staat. Hij moet een brief schrijven aan de hoogle raar in het atheïsme aan de uni- door A. J. Klei Het jaar van de vrouw slaat onverbiddelijk om zich heen en is zelfs, zoals we deze week op deze pagina hebben kunnen lezen, doorgedrongen tot een conferentie van hervormde ouderlingen en diakenen. Dit bracht mee dat de eerwaarde zusters en broeders op een moment dat ze niks beters te doen hadden, een brief gingen zitten schrijven naar de synode. Hierin gaven ze te kennen dat naar hun inzicht bij het vervaardigen van de kerkordelijke be palingen voor de vrouwelijke dominee geen rekening is gehouden met het feit dat in de pastorie tegenwoordig ook de heer des huizes een handje toesteekt. Wie nu meent dat de pastorieën vandaag de dag bevolkt zijn met predikanten die uit overtuiging de traditionele rolverdeling van man en vrouw opzij geschopt hebben en zich vol vreugde op de poepluiers storten en de vloer van de keuken een extra beurtje geven, omdat je daar altijd zo'n inloop hebt. vergist zich. Onze geachte voorgangers hebben aan dergelijke klussen grondig de pest en wat betreft hun vrouwen, die betreuren in hoge mate dat zij regelmatig meer dan één vinger moeten uitsteken in het huishouden, 's Avonds in bed den ken de echtelieden allebei met tra nen in de ogen aan hoe het vroeger (was. Want hoe ging dat? Je zat nog maar amper in de pastorie of jeug dige, flink uit de kluiten gewassen vrouwelijke lidmaten verdrongen zich op de stoep, gedreven door de begeerte bij dominee te mogen die nen. Jammer genoeg stond het traktement niet toe dat Je een stoet van personeel in huis haalde, maar één gelovig dienstmeisje kon er altijd van af. plus een eerzame werkster voor het grove werk. Do minee en mevrouw wierpen zich beiden volledig op de gemeente, niet gehinderd door strijkgoed en een vuile vaat. Helaas nam de verwereldlijking hand over hand toe. In plaats van dat de vriendinnen jaloers waren op het dienstmeisje van de domi nee. zeiden ze nu tegen haar: meid fje lijkt wel mal om je zo af te sloven in dat grote huis. Niemand wil graag voor mal aangezien wor den en de dienstmeisjes verdwenen. De gedachte ligt voor de hand dat in de pastorieën de boel ging ver slonzen. maar de mens lijdt dik wijls 't meest door 't lijden dat hij vreest, en als de nood het hoogst is, is de redding nabij. De leervicaris deed zijn intree. Zo'n gewillige Jon gen die het domineesvak moest le ren. Nu, dat kon, als-t-ie tenminste niet te beroerd was om ook es een keertje, bij wijze van uitzondering natuurlijk, de aardappels alvast te schillen als dominee en mevrouw eens wat laat van een belangrijk pastoraal bezoek terug kwamen. En als-t-le nou toch vroeg opstond, kon hij misschien best eventjes de schoenen van dominee en mevrouw poetsen, nietwaar? Deze aanpak leverde voortreffelijke vruchten op naar blijkt uit de 'Dag indeling van een leervicaris' die indertijd gepubliceerd werd in het blad van de bond van predikanten. We kunnen hier het volledige stuk niet citeren, daarvoor is het veel te lang. Ik laat hier het begin en het eind volgen: 7.30 opstaan, scheren, theewater opzetten. 8.00 dominee en mevrouw wekken. 8.15 schoenen poetsen en fietsban den van dominee oppompen. 8.45. ontbijten 9.15 voor dominee drie postzegels van 10 ct halen. 9.45 twee brieven posten voor do minee. 10.00 koffiemalen voor mevrouw. versiteit. In die brief moet hij aan deze hoogleraar verklaren, dat hij diens geschriften gelezen heeft en nu overtuigd is van de dwaasheid van het geloof in God, dat hij een overtuigd atheïst is geworden en wil proberen, het kwaad dat hij de mensheid heeft aangedaan door het geloof te prediken, goed te maken. Zijn opdrachtgevers zullen dan zor gen, dat hij als lector in het atheïs me aan een universiteit verbonden wordt. Dat Is eigenlijk een verne dering en een tegenvaller voor Gri gori. Hoewel hij in die twintig jaar een zeer uitgebreid rapport heeft geschreven over alle mensen met wie hij als priester contact heeft gehad, (hoge en lage geestelijken, eenvoudige gelovigen, maar ook partijleden in belangrijke en min der belangrijke functies) en velen op grond daarvan wegens overtre ding van de wetten betreffende de godsdienst of van de partijdiscipli ne (b.v. een partijlid, dat in 't 0eheim zijn kind door Grigori liet dopen) gefusilleerd of naar werk kampen gestuurd zouden kunnen worden, is de partij n.l. niet tevre den met zijn prestaties, omdat hij geen hoge kerkelijke functie heeft weten te krijgen. Er zit niets an ders voor hem op, dan zich te schikken. Brief Hij keert terug naar zijn huisje en zijn vrouw (orthodoxe priesters mogen trouwen) en begint zijn brief te schrijven. Aan de hand van de tekst van deze brief waarin hij de hoogleraar zijn levensloop be schrijft laat de auteur zijn lezers de voorafgaande twintig jaren meema ken zoals ze aan Grigori's geestes oog voorbijgaan bij het schrijven. Het zijn twintig jaren dubbel le ven: een overtuigd communist, die met een zuiver geweten als spion de rol van priester speelt, zonder lief de een meisje trouwt omdat hij niet zonder vrouw kan. en de diep ste geheimen van mensen, hem in vertrouwen op zijn priesterschap verteld, in codeschrift rapporteert met een gevoel van grote genoeg doening, omdat de betrokkenen daardoor hun volgens hem gerechte straf zullen krijgen en de kerk ver zwakt zal worden, en toch tegelijk ook een priester, beïnvloed door het dagelijkse contact met het heilige in de verplichte gebeden, in de viering van de liturgie en van het Heilig Avondmaal. Hij denkt, als zijn vrouw de brief aan de atheïstische hoogleraar ge post heeft, dat hij binnen enkele dagen antwoord zal hebben. Dan zal hij met stille trom vertrekken, zonder zijn vrouw of zijn parochia nen iets te zeggen. Maar het ant woord blijft uit en tegen zijn ver wachting in moet hij de volgende zondag de mis nog opdragen alsof er niets aan de hand is. Misviering Bij deze misviering gebeurt er iets, wat in al die voorafgaande jaren is voorbereid: Grigori stelt vast, dat Jezus Christus er werkelijk is. Hij wordt een gelovige, maar tegen wil en dank. Een enkel citaat: 'Als hij (Grigori, na het opdragen van brood en wijn) zich opricht, con stateert hij, nauwelijks enige ver bazing verradend, dat Christus daar op die tafel aanwezig is. 'Zo, ben je daar?' het is een tamelijk wrokkig, tegen heug en meug uitgepreveld welkom. Kon hij niet blijven waar hij was? Zonder hem zou het een stuk rustiger zijn. Maar ja, nu hij er eenmaal is, moeten we wel met hem Ieren leven. De 'liturgie gaat verder.' Een een eind verder, als hij na de mis naar huis gaat:'Er was nog wat vervelends wat ook weer precies? O Ja, tuurlijk, die geschiedenis met Christus, die opeens is komen opdagen. Nou ja, afwachten maar. Ik zie in elk geval niet, wat ik er aan zou kunnen doen. Eigenlijk heb ik het altijd wel zien aankomen.' Hij komt echter niet in zijn huis: een paar politiemannen met een zwarteauto wachten hem op en brengen hem naar de gevangenis. Hij wordt daar onder folteringen dagen lang verhoord, ondanks zijn beroep op zijn opdrachtgevers en zijn spionnagerapport. Men blijkt te denken, dat hij naar het kerke lijke kamp is overgelopen en wil van hem de naam weten van 'de leider van de pastoors die het regi me willen omverwerpen'. Als Grigo ri zijn beulen niet kan overtuigen, dat er geen pastoors zijn die het regime omver willen werpen, en dus ook geen leider, noemt hij, om aan de martelingen te ontkomen, willekeurige namen en als men daar geen genoegen mee neemt, zegt hij, tenslotte, opzettelijk, om zijn beulen een poets te bakken: 'de leider van de samenzwering heet Jezus'. In de cel Wat er dan gebeurt, wordt niet verteld. Grigori wordt wakker in zijn cel, kwijt zich via klopsignalen van zijn priesterlijke taak tegeno ver een medegevangene in een na burige cel die wil biechten en aan wie hij absolutie geeft, wacht in grote angst op nieuwe en erger verhoren, maar wordt tegen alle verwachting in vrijgelaten, omdat er een verandering in de partijtop heeft plaatsgevonden, die ook in de lagere partij regionen doorwerkt, zo dat de vergissing met betrekking tot Grigori wordt ontdekt. Zijn rap port is gelezen en goed bevonden: er zijn al verscheidene arrestaties verricht en Grigori is voorgedragen voor een onderscheiding. Hij moet nu weer als priester in functie en moet vooral vertellen dat hij ge marteld is: ten gevolge van zijn rapport zijn drie bisschoppen gear resteerd, zodat er plaats is voor een nieuwe bisschop en hij, als 'marte laar van het geloof', een goede kans zal maken. Grigori maakt be zwaar: een getrouwde priester kan geen bisschop worden! Maar ook daarvoor hebben zijn opdrachtge vers gezorgd: zijn vrouw is door een vrachtwagen doodgereden. Grigori voelt zich lamgeslagen: hij moet verder gaan met zijn dubbel rol, hoewel hij eigenlijk op de dood, op het echte martelaarschap, ge hoopt had. Hij denkt: 'Christus heeft me het martelaarschap gewei gerd. Ik ben verdoemd'. Het boek eindigt met zijn wijding tot bisschop. Een geheimzinnige grijsaard aan wie hij alles heeft gebiecht, heeft hem getroost: 'Ik kom momenteel goede bestuurders tekort.U krijgt nog tijd genoeg voor het martelaarschap, als u een paar bisdommen voor mij op poten heeft gezet.Nee hoor, geen spra ke van, u hoeft geen gewetensbe zwaren te koesteren: u verraadt uw wereldse meesters eigenlijk niet, aangezien er een dag komt, waarop u niet aan hun woede zult ontsnap pen. Echt gebeurd? Is dit boek een geromantiseerde beschrijving van een werkelijke le vensloop? Deskundigen verzekeren, dat de auteur blijk geeft de sowjet- werkelijkheid en de orthodoxe kerk goed te kennen. Sommigen houden het ervoor, dat hij een geval als hij hier beschrijft, zelf van nabij heeft meegemaakt. Een in de U.S.S.R. geboren Rus verklaarde dergelijke gevallen persoonlijk te kennen en meent dat er vele zijn. Een ander kan niet geloven, dat Jonge partij leden het opbrengen, acht jaren op een theologische school te blijven, maar is er wel van overtuigd, dat de geheime politie onder 'echte' priesters agenten werft. De vertaling lijkt zeer goed en is in ieder geval uitstekend leesbaar. Wel doet het vreemd aan dat de verta ler de Russische namen in htm Franse vorm heeft overgenomen. Lezing van het boek zou ik willen aanbevelen. Men kan er veel uit leren omtrent de vernietigende uit werking van de communistische moraal op de menselijke geest. De ze moraal zegt immers dat de partij altijd gelijk heeft, ook al noemt ze vandaag zwart wat ze gisteren wit noemde, en dat het belang van de partij boven alles gaat. Daaraan worden dan ook menselijke trouw, liefde en eerlijkheid opgeofferd. Grigori zelf en zijn kameraden van de geheime dienst zijn machines, die iedere opdracht uitvoeren in absolute toewijding aan de partij. Hun geweten functioneertuitslui tend in hun verhouding tot de par tij, niet in hun verhouding tot de partij, ndiet in hun verhouding |tot mensen. Ze zdjn totaal on menselijk. De bewoners van het sov jet ische Rusland hebben voor deze mensen de uitdrukking 'apparats jiks' geschapen. Pas in de in vloedssfeer van de kerk kunnen ze weer mensen worden, zij het dan ook 'zondige' mensen, zoals de tot bisschop gewijde Grigori en wij allen. Mevrouw dr. J. ter Vrugt-Lentz, verbonden aan het interuniversitair instituut voor missiologie en oecu- menica te Utrecht, bespreekt 'De kerkvrader' van Lavr Divomlikoff; uitg. Nijgh en Van Ditmar te Den Haag, prijs 25 gulden. De illustratie maakte cartoonist Len Munnik voor ons. 1100 nieuwsberichten luisteren en bespreken. 11.30 voor- en achterdeur sluiten, licht op gang van dominee uit draaien en naar bed. Doch nog maar nauwelijks had het predikanten bes tand op deze wijze de klappen van de secularisatie goed opgevangen, of een nieuw kwaad stak de kop op: het horizon talisme. Dit leidde ertoe dat de leervicarissen schilmesje en schoe nenborstel aan de kant smeten, zelf ook verdwenen om terug te keren als actieg roe pers die de dominee bestoken met drammerige stencils. Daardoor heb je de situatie gekre gen dat je echt niet meer lachen kunt om de hierbij afgedrukte car toons over weinig tot afwassen en opruimen geneigde mannen. Het is immers bittere ernst geworden. door dr. C. Rijnsdorp In oktober 1969 kwamen te Zürich twaalf theologen in werk vergadering bijeen. Dit gezelschap was deels protestants, deels katholiek. De bedoeling was het ontwerpen van een gemeen schappelijk te schrijven boek. Men was zich bewust van over eenkomsten en verschillen in de beide confessies. Hoofddoel was het in kaart brengen van de overeenkomsten; nevendoel het tot op de wortel blootleggen van de verschillen. Zeventien protestantse en acht tien rooms-katholieke theologen van naam uit verscheidene Euro pese landen zetten zich aan het werk. Wat een protestant schreef, werd door een r.k. collega gecon troleerd, respectievelijk goedge keurd, en omgekeerd. Het ging over de meest actuele vragen: de vraag naar God, het atheïsme. Je zus Christus Gods Zoon en Men senzoon, gebed, sacramenten. Maar ook over marxisme en evo lutie, godsdienstvrijheid en tole rantie, huwelijk en sexualiteit, kerk en onfeilbaarheid, oorlog en vrede. Zo ontstond in 1973, onder redactie van Johannes Feiner (rJc.) en Lukas Vischer (prot.), het boek Neues Glaubensbuch. Der gemeinsame christliche Glau- be, uitgegeven bij Herder Verlag, Freiburg-Bazel-Wenen. De uitgeverij Gooi en Sticht bv te Hilversum is nu met een Neder landse vertaling gekomen onder de titel: Nieuwe woorden over God, wereld en kerk. Schets van gezamenlijk christelijk geloven (544 blz., ƒ49,-). Na een inleiding door de beide redacteuren volgen vijf uitvoerige delen, t.w. 1. De vraag naar God. 2. God in Jezus Christus. 3. De nieuwe mens, 4. Geloof en wereld en 5. Open vra gen tussen de kerken. Daarna ko men Aantekeningen, Register en Overzicht van het aandeel der af zonderlijke auteurs. Men ziet: vier delen over het ge meenschappelijke, en een slotdeel over de verschillen. Hoofdzaak is dus de stafkaart van het overlap- pingsgebied. De schrijvers consta teren namelijk een beweging naar de eenheid toe en tegelijk een volharding in tegenstellingen, die tot verharding dreigt te ontaar den. De eenheidsbeweging berust op het inzicht, dat de verschillen en tegenstellingen uit de zestien de eeuw niet meer in gelijke mate als kerkscheidende tegenstellin gen beschouwd kunnen worden. Velen in de r.k. kerk zien vandaag in, dat de leer over de rechtvaar- digmaking van de reformatoren niet indruist tegen de fundamen tele uitspraken van de r.k. leer daarover. 'Anderzijds heeft de- protestantse theologie erkend dat het katholieke 'en': Schrift en overlevering, genade en werk. woord en sacrament, Christus en de Kerk, geen verbinding wil zijn van realiteiten van gelijke rang en gelijke waarde, maar een saamhorigheid en samenhang uit drukt, die God zelf ingesteld heeft en die niet in tegenspraak zijn met het 'alleen', maar daarop ge fundeerd zijn' (bl. 502). Wie zich bewegen in de sfeer van de toenadering, erkennen dat geen kerk alleen maar zichzelf veilig kan stellen door het eigene als het tegendeel van de ander te poneren. In dat klimaat zijn woorden als anathema, ketterij, afvalligheid en afgoderij uit het verkeer genomen. Opmerkelijk was in dit verband de pastorale en oecumenische strekking van het Tweede Vaticaans Concilie. De auteurs wijzen naar de stok achter de deur van het christelijk geloof: het feit namelijk dat dit naar praktijk en inhoud meer en meer in twijfel wordt getrokken. Men vraagt niet meer: Hoe word ik rechtvaardig voor God?, maar men vraagt: Hoe kan God zich rechtvaardigen tegenover de zo verschrikkelijk verscheurde en lij dende mensheid? De kerken boe ten dagelijks in aan vertrouwen, geloofwaardigheid, werkzaamheid en ledental. 'Deze en andere vragen dringen door tot de wortel waarin alle christelijke confessies verbonden zijn' (504). Niet zoetsappig De twintigste eeuw leek In zijn eerste helft wel de eeuw van de Kerk en van de oecumenische be weging te wezen. Dit kan men in de tweede helft niet meer zo zeg gen. De christen wordt geslingerd tussen berusting en hoop. Dit al les heeft het karakter van het boek bepaald: het is niet zoetsap pig of zweverig, maar nuchter, eerlijk en precies. 'Als men eerst de historisch bepaalde misver standen en de overaccentueringen die in de hitte van de strijd ge pleegd zijn maar eens opruimt, stoot men door tot de kernproble men' (456). Want men make zich geen illusies: 'de eigen standpun ten worden niet alleen van bui tenaf. maar ook vanuit de eigen gelederen in twijfel getrokken' (470). Dit geldt niet alleen voor het in kaart brengen van de overeen komsten, maar ook van de blij vende verschillen. Die gaan over de verhouding van Schrift en tra ditie, genade en werken, de sacra menten. het huwelijk en de kerk. De methode die hier gevolgd wordt is historisch-genetisch, d.w.z.: hoe heeft in de kerkge schiedenis de traditie bij Rome zich die belangrijke plaats kun nen verwerven? Waar komt de typisch-roomse opvatting van de genade vandaan? Hoe heeft de rJr. kerk zich tot een sacramen- tenkerk ontwikkeld? Hoe kwam zij ertoe aan het huwelijk een sacramenteel karakter toe te ken nen? Hoe kwam zij aan haar pre tentie van universele kerk? Voor veel protestantse lezers zal deze toelichting historische inlichtin gen verstrekken, die althans be grijpelijk maken hoe de kerk deze opvattingen kon wettigen: ten aanzien van het huwelijk b.v. uit haar internationale machtspositie in tijden van staatkundige en na tionale verwarring. Meerwaarde Alleen al informatief is dit boek van betekenis. Maar er is een oecumenische meerwaarde, die ui- teraard in de eerste plaats door mensen van het vak moet worden vastgesteld. Voor de belangstel lende leek, zoals uw recensent, is de aandachtige lezing van deze onvergulde pil (men vergeve de kromme beeldspraak) niet minder dan een bijschollngscursus. Want het is een studieboek, met stof voor zeker wel een heel vormings jaar. Het hoopvolle is dat zo'n boek niet meer ongedaan kan worden gemaakt. Ik durf zonder overdrijving en naar waarheid zeggen: hier toont zich de H. Geest in het wetenschappelijk be drijf. Toch heeft het een aanvulling no dig. Een even dik boek zou dienen te worden geschreven over wat de onderscheiden kerken in de prak tijk van hun leer hebben ge maakt. En over de praktisch beoe fende oecumene in het intermen selijke verkeer op de begane grond. Want hersens kunnen al leen in het complete lichaam functioneren. ONTZAG EN VREZE In de brieflezing voor morge gens nieuwe serie lezingen] belangrijke woorden van Pe Petrus 1, vers 17 tot 21). D« ling in dat leesrooster beg 'Vrienden, God, die gij aanri Vader is ook de onpartijdig ter over al onze daden: 1 daarom ontzag voor Hem, gij hier in ballingschap lee kan geen kwaad om over da over het ontzag koesteren e te denken. Dat ontzag kan den in kruiperigheid en v rende zelfvernedering. Ik kvj vroeger tegen in die afschi uitdrukking 'Hij moet wilier ren gaan'. Die 'hij' was i christen, want over hem wer derde persoon gesproken. J die kruiperigheid ook tegen heiligenlevens, waar de gedachte ontstaat dat de He er vooral behagen in schep neer wij onszelf zoveel n geweld aandoen. De pijnlijl de moeilijkste weg is daard tijd de enig juiste. Er is c ander uiterste, namelijk das men wel eens de indruk kri. over God heengelopen woi dan bedoel ik nog niet e zeggen tegen God, want d gepaard gaan met het ontzai van hier sprake is. Maar 'n g zaamheid waarbij God ve steld wordt dat Hij van goedvindt wat wij goedvindt woord ontzag opent ruimt een noodzakelijke distantie, wone vertaling heeft 'in vre2 delen' en sluit dus aan 1 oudtestamentische begrip 'd des Heren'. Daarmee is ook lijk, dat de waarheid niet midden ligt. De omgang ra heeft hier geen voorbeeld, eigensoortig en moet in iede gevonden worden in een aan lijk luisteren en een diep i wen, dat alle angst mag uit en tegelijk bijzonder groo denken van God. NED. HERV. KERK Beroepen te Wezep: H. Vi Barneveldte Wanneperve Seton te Nootdorp. GEREF KERKEN Beroepen te Oosterend (Tes Jansma te Ter Apel; te Dor J. G. Meynen te Culemborg. Benoemd tot wetensch. med( theol. fac. Vrij e Universiteit sterdam: J. J. van Nijen te voort. GEREF GEMEENTEN Bedankt voor Almelo: J. K< Opheusden. BAPT GEMEENTEN Beroepen te Treebeek: G. Pflaum te Pernis. VORMING Vlak voor zijl lijden verscheen van de A dainse hoogleraar T. T. tea 'Vorming en vrije tijd' Willink, Groningen, 291 32,50). Ten Have, die eer< 'Klein bestek van de agolog bliceerde, behandelt in dit b grippen als vrijheid, tijdsbs en vorming. OPEN UNIVERSITEIT I derwijsrevolutie en pern educatie' doet H. Bouman v< len voor het inrichten vs educatief radio- en telev Met name bepleit hij de opi van een Open Universiteit, schappelijke Uitgeverij, Ams 97 blz. 14,50. Helpen bij leven en welzij Willem Berger. Uitg. Van Assen, 215 pag., prijs 22 auteur, lector in de toe godsdienstpsychologie te Ni biedt hier een bundel opste de pastorale psychologie. Stil even... door ds. Jac. J^ Uitg. Kok, Kampen, 108 pa? 8,90. Deze bundel bevat (vijftig stuks) uit de dagop* die de christelijke gerefoi predikant voor de NCR V-mi heeft gehouden. Ook de vooi bijbelgedeelten en de gebed opgenomen. (ADVERTENTIE) publiceerde 2 dagen geW een nieuw gironummer. Om misverstand te voorkofl het gironummer 75651 li Crediet- en Effectenbi Utrecht (vermelding: BeÜ Antwoord), blijft gehandhl evenals de bankrekening' de Crediet- en Effecten» Utrecht, onder no. 69.98.61J Nu de kas van het Spej Fonds door de 2 dagen gel® gedane schenkingen I S 500.000 is leeggeraaktfc nieuwe steun ook uit S(f land van grote betekenis. B-taald Antwoord. Postbus 180, Driebeit

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2