oeilijke tijd voor Yolendam a NOC-maatstaven voor teams eenvoudig Belangenorganisaties willen plaats in NSF man Frans Hoek door supporterskritiek uit basisopstelling e procent ivoor tieve eatie lisch team r Montreal "YD Pre-Olympics in Montreal: 2500 deelnemers Winst Tinman Fischer vraagt om voorwaarden Karpov Kwalificatie voor Spelen geregeld door internationale federaties ONTREAL 76? m- i I [WARTET ZATERDAG 19 APRIL 1975 SPORT 23 speciale verslaggever IAM Eerste divisieclub Volendam maakt weer eens door. Het lopende seizoen op een rijtje: teleurstellen- etitie-resultaten, een sterk gedaalde interesse van de dor- M aardige succesjes in de bekerstrijd maar toch een af- |e eliminatie bij FC Twente, een afspringende transfer van n Gaal (ex-Ajacied en momenteel onder contract bij FC vanwege Antwerps vraagprijs van 5 miljoen Belgische 50.000 gulden)momenteel nog lopende onderhandelingen Nederlandse spits in het buitenland, merkwaardige ver- nd het vertrek van trainer Joep Steur (wilde Steur, Volen- bij uitstek, werkelijk zelf weg?), het contracteren van een rainer: Arie Steehouwer en tenslotte opmerkelijke ont- fgen rond de uiterst talentvolle keeper Frans Hoek. Slechts twee procent iengelose bevolking in de oep van 25 tot en met 49 t blijvende belangstelling portieve recreatie getoond actie was ontketend om van recreatie te stimule- sprake van een eerste Het ministerie van tecreatie en Maatschappe- verleende een subsidie 00 gulden, waardoor deze 3 november 1973 tot en lecember jl. kon worden Doel was het deel van de dat niet in verenigings- [an enige vorm van sport- |g doet geïnteresseerd te 50r sport en spel. [tie is afgesloten heeft de hamelijke Opvoeding en het sociografisch bureau ort uitgebracht. Hierin in de groep van 25 tot en i>r, waarop het experiment ie, twee procent blijvend sportieve recreatie heeft Opmerkelijk is dat in het Beckum, een landelijke 1 op zeven kilometer van gelegen, het percentage [lijk hoger was en rond de [de actie niet langer finan- (AG (ANP) In aanslui- de benoeming in juli 1974 leer J L de Jongste tot chef medische begeleiding voor pische Spelen 1976 in Mon- >eft het bestuur van het ris Olympisch Comité de E. Stuur, hoofd van de afdeling der stichting ge- izorg voor studenten aan ische hogeschool te Delft, tot arts van de medische Montreal. Voorts heeft het in het NOC de heren A. Breukelen en Th. Klaas- twezen als fysiotherapeut iasseur/verzorger. Verdere ig van de medische en pa- e begeleidingsgroep voor kan in de loop van dit len verwacht in samen - it de vooruitzichten inzake ïg en de samenstelling van idelijke Nederlandse Olym- vaardig ing. Om met die laatste 'affaire' te be ginnen: nadat Hoek (18 jaar pas) tijdens het eerste deel van de Paas- dubbel tegen Willem II, door twee blunders een 12 achterstand had veroorzaakt, daalde er van de tribu nes honende kritiek op het jeugdi ge talent neer. Frans Hoek, wonend in Hoorn, maar naar hij zelf zegt 'geaccepteerd in de Volemdamse gemeenschap', raakte zo over zijn toeren door die onredelijke kritiek, dat hij tijdens de wedstrijd om vervanging smeekte. Joep Steur, wilde daar aanvankelijk niet aan bang als hij was voor psychische problemen, naderhand. Maar op het uitdrukkelijke verzoek van Hoek zelf, nam amateur-keeper Piet Ko ning zijn plaats uiteindelijk toch in. En na een onderhoud tussen Hoek. manager Jaap Smit en Joep Steur werd besloten Hoek als doel man voorlopig te handhaven. Frans Hoek over het voorval: 'Het publiek zette zich tegen mij af. Althans een gedeelte van het pu bliek achter mijn doel. riep bijzon der onaangename dingen. Ik ver loor daardoor mijn zelfvertrouwen, temeer daar ik zoiets bij Volerrdam nog nooit eerder had meegemaakt. Ik was emotioneel erg gespannen, ook omdat ik met tentamens op het CIOS zit en dat UEFA-jeugdelftal er nog bijkwam. Misschien zit die UEFA-jeugd de supporters niet zo lekker .Toen Volendam voor de be ker tegen FC Twente moest spelen, was ik met het UEFA jeugdelftal in Frankrijk. Ik sta op het standpunt, dat de club voorgaat, maar in dat geval lag het toch anders. Ik heb twee jaar in Zeist met de UEFA's getraind. Bovendien ben ik aan voerder. Ik vond het niet juist om die ploeg toen in de steek te laten'. Hoek zal waarschijnlijk in de laat ste twee competitiewedstrijden zijn rentree maken. In het verleden is het al eerder gebeurd dat een Volendams talent door de eigen supporters op vol strekt onredelijke fluitconcerten werd onthaald, wanneer het even minder liep met de prestaties. Dat betrof Billy Bond, die in die perio de een mentale tük opliep. Volen dams bestuurslid en p.r.-man Pé Mühren betreurt het gebeurde met Hoek dan ook, maar zegt toch dat de jeugdige keeper zich de kritiek niet al te zeer moet aantrekken. 'Volendammers zijn over het alge meen humoristische mensen, maar ook in negatieve zin. Ze kunnen je op een rot manier neerzetten. In wezen worden spelers van buiten Volendam geadoreerd, maar wan neer zo'n speler teleurstelt, is de kritiek dubbel. Het is echter zeker niet zo, dat niet-Volendammers eerder als zondebok worden aange wezen, wanneer het slecht gaat. Een keeper als Jan Ruiter heeft het hier altijd prima naar zijn zin ge had'. Waarmee Pé Mühren gelijk de naam noemt van de keeper, die een adviserend gesprek voerde met Öoek. Frans Hoek zelf: 'Allereerst moet er geen indruk worden geves- WIELRENNEN De Italiaan Glovan- Puglla. HIJ had na de vierde laatste etappe ln de algemene rang schikking een voorsprong van vier seconden op zijn naaste belager, zijn landgenoot Franco Bltossl. TENNIS Tom Okker heeft de fina le bereikt van het WCT toernooi ln Johannesburg door ln de halve eind strijd de Zuidafrikaan Frew MacMil- lan te verslaan: 6-3. 6-3. voor de derdeklasser Dlnamo 1 ZAALHANDBAL In het toernooi ln Alicante (Sp) heeft het Nederlandse team een 14-17 nederlaag geleden te gen Zwitserland. SCHXKEN Wereldkampioen Anato li Karpov zal volgende maand deelne men aan een Internationaal toernooi In Caracas (Venezuela). VOETBAL De amateurwedstrijd Nederland-Luxemburg, voor het voor- toernooi voor de Olympische Spelen. ATLETIEK De Ethiopiër Mamo Wolde. in 1968 ln Mexico Stad. Olym pisch kampioen op de marathon, stopt met atletiek. Wolde die kapitein Is ln 1 gfa-— i het leger, ls thans ongeveer Jaar. MODERNE VIJFKAMP De Interna tionale moderne vijfkamp ln Den Bosch ls geëindigd ln een complete Engelse zege. Wall bereikte de eerste plaats na bet laatste onderdeel, de veldloop over vier kilometer te Vught. terwijl zijn landgenoten Clarke en Llndley de Engelse overmacht bena drukten door beslag te leggen op res- Dectievelljk de tweede en derde plaats. De Nederlander Henk Mulder zakte af naar de zesd plaats Kort geding in Den Haag FRANS HOEK in aktie voor Volendam in de wed-strijd tegen FC Groningen. tigd, dat ik nu angst zal hebben voor het publiek. Tijdens die wed strijd tegen Willem II was er spra ke van een samenloop van omstan digheden. Maar Jan Ruiter heeft mij nuttige adviezen gegeven. Zelf schijnt hij ook een moeilijke perio de in Volendam te hebben meege maakt. Ik kan op het ogenblik nog niets zinnigs zeggen over de toe komst. Ik train weer. Ik zie wel'. Inmiddels speelt er nog een andere 'affaire' in Volendam. De club is nooit zo gecharmeerd geweest van het aantrekken van niet-Volen- damse spelers. Maar aan het eind van dit seizoen hoopt Volendam toch een Nederlandse spits uit het buitenland te contracteren. Pé Mühren geeft toe, dat er momen teel onderhandelingen plaatsvin den, maar houdt de naam van de gegadigde angstvallig geheim. Zoals hij zich ook in de nevelen hult, wanneer de mislukte transfer van Louis van Gaal ter sprake komt. Mühren gaat zelfs zo ver door de hele zaak te ontkennen en te zeg gen 'van niets te weten'. Van Gaal zelf gaf na enige aan drang evenwel toe, dat hij reeds in januari persoonlijk rond was met Volendam. Van Gaal: 'Volendam was voor mij ideaal. Ik ben bij FC Antwerp full-prof en zowel mijn vrouw als ik vinden het beroep van voetballer toch maar een eigenaar dig vak. Ik ben afgestudeerd aan de academie voor lichamelijke opvoe ding. Hi Volendam kon ik leraar worden, terwijl Volendam ook voor een huis zou zorgen. Uiteindelijk is het niet doorgegaan omdat FC Ant werp 350.000 gulden voor mij vroeg. Het is bespottelijk. Omdat er reeds drie buitenlanders bij Antwerp zijn (Lund, Kodat en Riedl-red.) sta ik meestal reserve. Maar Antwerp wil Riedl verkopen en mij per sé be houden. En voor mij ligt het dan moeilijk, want hoewel ik niet vaak speel, verdien ik het salaris van een echte topvoetbalier'. MATTY VERKAMMAN Programma ontvangen. 3e prijs: 218 winnaars, die elk bruto 1.372.- ontvangen. 4e prijs: 10.601 winnaars, die elk per kolom 37,- ontvangen. 5e prijs: 16.492 winnaars, die elk per kolom 24.- ontvangen. Jackpot le prijslott 16 ƒ211.049,-. Eredivisie Sporttoto Heden: PSV-FC Twente (20.00) Go Ahead-Excelsior (20.00) Morgen FC Amsterdam-Telstar Roda JC-Wageningen Feyenoord-NAC FC Utrecht-Sparta Haarlem-MVV AZ '67-FC Den Haag De Graafschap-Ajax Uitslag van toto no. 15. Aantal deelnemers: 264.981. Bruto Inleg: 735.011.- Prljzenbedrag: 349.130.- le prijs: geen winnaars, het bedrag van de le prijs wordt ln gelijke delen verdeeld Heden: SC Cambuur-Veendam Morgen Volendam-SC Amersfoort FC VVV-PEC NEC-FC Dordrecht Willem II-FC Den Bosch FC Groningen-Heerenveen Vitesse-Helmond Sport Fortuna SC-Eindhoven FC Vlaardingen-Heracles Uitslag van lotto 15: Aantal deelnemers: 1.079.739. Bruto inleg: 4.198.236.- Prlj zenbedrag: ƒ2.173.921.42. le prijs: 1 win naar. die netto 500.000,- ontvangt 2e prijs: 4 winnaars, die elk bruto ƒ49.854.- MONTREAL (UPI) De organ isa- ren van de Olympische Spelen, die volgend jaar in Montreal worden ge houden, verwachten dat ruim 2500 sportmensen uit 60 landen tussen juni en december zullen deelnemen aan de Voor-Olympische Spelen twintig van de eenentwintig sporten, die in 1976 op het Olympisch pro gramma staan, worden beoefend. Er zullen alleen geen wielerwedstrijden worden gehouden. Dit omdat vorig jaar in Montreal de wereldkampioen schappen hebben plaats gevonden. De sportlieden zullen tijdens de Voor-Olympische wedstrijden voor wat huisvesting, voeding en trans port betreft kennis kunnen maken met de omstandigheden zoals die in 1976 zullen zijn. De atleten zullen overigens niet worden ondergebracht in het Olympisch dorp. Dit is pas in mei 1976 gereed. Hetzelfde geldt voor een groot aantal stadions en sporthallen. De wedstrijden zullen nu op andere plaatsen worden ge houden. DEN HAAG Op 3 mei zal de president van de rechtbank te Den Haag, mr. G. Philipse, uitspraak doen in het kort geding dat aan hangig is gemaakt door de Neder landse Centrale van Belangenorga nisaties ln de Sport (NCBS) tegen de Nederlandse Sport Federatie (NSF) waarin gevorderd wordt toe lating van de NCBS tot de NSF. De ledenvergadering van de NSF heeft op 3 mei 1974 het verzoek tot toela ting met 131 tegen 3 stemmen en 8 onthoudingen afgewezen. Na verde re correspondentie besloot de NCBS om te trachten middels een kort geding tot de NSF te worden toege laten. Mr. J. L. Janssen van Raay zette uiteen, dat in de NCBS zijn opge nomen vier belangenorganisaties, te weten de Vereniging Van Con tractspelers, waarbij aangesloten de voetbalprofs (VVCS), de Vereniging van Beroeps Wielrijders (VVBW), de Vereniging van Draf- en Rensport Professionals (VDRP) en de Vere niging van Voetbal Oefenmeesters in Nederland (WON). Voor de NSBS bestaat een keihard financi eel belang tot toelating tot de NSF, ook omdat het voortbestaan van sommige verenigingen wordt be dreigd, aldus pleiter. De verdeling van toto en lotto-gelden is hierbij van grote betekenis. De NSF is ook actief op gebied van de sociale begeleiding van sportbeoefenaars. Het is voor de NCBS van vitaal belang dat de inzichten vanuit de top van de beroepssport via de NSF-kanalen ln beleidsadviezen en beslissingen tot gelding kunnen worden gebracht. Pleiter noemde het onjuist dat een ledenvergade ring willekeurig organisaties kan weren. Het motief van de NSF dat zij een ideale taakstelling heeft, is niet in het huishoudelijk reglement opgenomen. Bovendien behartigt de NSF ook de materiële belangen van profs. Ook de NCBS behartigt ideële beiangen en pleiter vond dan ook alle reden tot toewijzing van de vordering. Jhr. mr. C. H. Beelaerts van Blok land. optredend voor de NSF, be toogde dat volgens het huishoude lijk reglement een ledenvergade ring over toelating van nieuwe le den beslist en dat daarbij aan be paalde eisen moet worden voldaan. Door de rechter gedwongen toela ting van een lid zou tot ernstige moeilijkheden kunnen leiden. Er is dan geen sprake van een tijdelijke voorziening doch een en ander de finitief. Er is geen spoedeisendheid bij dit geding. De NSF heeft geen zeggenschap in de verdeling van totogelden dat is opgedragen aan de stichting Nationale Sporttotali- sator en niemand heeft recht op een uitkering. Gerechtelijk bevel tot toelating van de NCBS als lid zal in strijd zijn met de bepalingen ln de statuten waardoor de grondslag van de vordering is ontvallen, aldus pleiter. De aard en het wezen van de federatie brengen mee dat zij zelf mag en moet beslissen wie zij als lid wil toelaten hetgeen ook ln het bur gerlijk wetboek is bepaaldé De rechter kan aldus pleiter niet tot toelating veroordelen. LEEUWAREN In de tweede zitting van de tiende ronde won titelhouder Timman van Van Dop en versloeg Vogel de Bra bander Borm Timman leidt nu met 9 uit 10. Böhm volgt hem met 8t4 punt. Het duel HartochDieks is ln remise geëin digd. Vandaag volgt de slotronde. STAND: 1. Timman 9; 2. Böhm 8 Vi\ 3. Hartoch 6 Vz' 4. Ree 6; 5-6. Schouten en Vogel 5; 7-8. Enklaar en Dieks 4tó; 9. Du Chattel 3Vi\ 10. Borm 3; 11. Van der Sterren 2%: 12. Van Dop 2. WIT: B. Enklaar Zwart: P. du Chattel Tlkende ronde. 1. E2-e4. g7-g6 2. d2-d4. c7-c6. 3. c2-c4. d7- d6 4. Pbl-c3. Lf8-g7 5. Lfl-e2. Pg8-h6. 6. h2-h4. H-f6 7. Lcl-e3, 0-0 8. Ddl-d2. Ph6- f7 9. 0-0-0, e7-e5 10. f2-f4. Dd8-e7 11. Le2- f3, Pb8-a6. 12. Pgl-e2. Pa6-c7, 13. Kcl-bl. f6-f5, 14. f4xe5, d6xe5, 15. d4-d5, Tf8-d8 16. Kbl-al. b7-bó. 17. h4-h5, f5-f4 18. h5xg6. h7xg6 19. Le3-f2, c6-c5 20. Pe2-cl. Pc7-e8 21. Dd2-e2, Pe8-f6 22. Pcl-b3, g6-g5 23. Lf3-h5, Pf7-d6 24. g2-g3. Pf6xh5 25. Thlxhö. f4-f3 26. De2-d3. Lc8-g4 2. Th75- b2. De7-f6. 28. Pb3-d2. a7-a6 29 Tdi-ri. Td8-f8 30. Lf2-glTf8-f7 31. Pc3-dl. Df6- g6 32. Pdl-e3. Lg4-d7 33. Pe3-dl. a6-a5 34 Pdl-c3. Ta8-f8 35. Lgl-e3. g5-g4 36. Pc3- dl. Tf8-c8 37. Pdl-f2.b6-b5 38. Tfl-cl. bó- 43. Pf2xhl, Df7-f6 44. e4-e5. Df6-h6 45. Phl-f2, Pd6-f7 46. Tg5xg4. Dh6-h2 47. Pd2xf3, Dh2-g2 48. e5-e6. a5-a4 49. e6xc7. Zwart geeft het op. MANILLA Oud-wereldkampioen schaken Bobby Fischer heeft telefo nisch bij Florencio Campomanes, vice-president van de FIDE, in Ma nilla gevraagd bij de nieuwe wereld kampioen Anatoli Karpov te infor meren naar diens voorwaarden om te komen tot een (officieuze) twee kamp. Volgens Campomanes was Fischer 'in een goed humeur, kalm en vol vertrouwen'. De wispelturige Ameri kaan gaf de Philippijn permissie een telegram te sturen naar Karpov om diens voorwaarden te vernemen. Karpov heeft onlangs al laten door schemeren buiten de FIDE om tegen Fischer te willen uitkomen. TENNIS De Amerikaan Stan Smith heeft ln de eerste ronde van het internationale WCT-tcnnlstoernool te Tokio een eenvoudige zege behaald op de Japanner Vuji Tezuka. Smith, die in dit toernooi van de rode groep als vijfde ls geplaatst, won met 61 en 62. De als tweede geplaatste Mark Cox bereikte eveneens de volgende ronde. De Engelsman versloeg de Ja panner Yuko Kato met 60 en 61. bg iets meer dan een jaar voor -<g, begint er langzamerhand ierkbaar te worden van aktivi- Nederland voor de Olympische i. In een serie van vijf artikelen de stand van zaken behandeld, •ag het vierde deel in deze serie. komen de laatste individuele aan de beurt en wordt een ;emaakt met de team-sporten voorbereidingen. r verschenen drie artikelen in '/kwartet op 11, 12 en 15 april. Irennen '•^ENNEN: Over de fietsers maakt >C zich niet zo druk. Leeuwen- Die hebben altijd sterke mensen, ben tot nog toe bij elke Olympi- 'oor medailles gezorgd'. De zit met hetzelfde probleem als hoe houd ik de amateurs in het sch jaar bij de profs weg. Steeds zien de bondscoach es Mahn ll#loeg) en Middelink (weg) hun n naar de profs verdwijnen. Inhoek: 'Toch ben ik er niet voor. De wielrenunie heeft een uitstekende opbouw op lange termijn'. Frans Mahn: 'De voorbereiding gaat niet anders dan voor de wereldkampi oenschappen. Met dit verschil dat we aan het eind van dit jaar aan de jongens vragen of ze willen tekenen dat ze in 1976 amateur blijven'. En Midde link 'Je begint met een jonge ploeg in de hoop dat ze amateur blijven. Maar met de Spelen in zicht kiezen ze toch vaak nog voor een jaartje bij de lief hebbers'. Schieten SCHIETEN: Het wereldkampioenschap schieten vorig jaar in Zwitserland wees uit dat de gemiddelde leeftijd van de wereldtop ongeveer 38 jaar was. Dat houdt in dat het weinig voorkomt dat een schuttersequipe eens in de vier jaar drastisch verjongd wordt. 'Daarom ook', zegt de heer D. W. Zoetmulder, chef d'equipe van de schutters in München, 'hebben we de situatie na '72 eerst rustig bekeken en zijn we met vrijwel dezelfde mensen doorgegaan'. Er kwa men wel enkele nieuwe talentvolle jon geren bij. maar de kern van de selec- tiegroep van de Schuttersassociatie be staat nog uit dezelfde schutters die ook in München waren. Op de Spelen wor den zeven schiet-onderdelen afgewerkt, waarvan er vijf ook in Nederland ge schoten worden (trap en running target niet). Vooral het skeet (kleiduifschie- ten) is populair, mede door de resulta ten van Swinkels en Ben Pon in München. Eric Swinkels schoot vorig jaar nog tweemaal 200 punten (het maximum). Bij de skeet ls een selectie- groep van acht schutters: op vrij pis tool drie kandidaten die zich nog waar moesten maken, op snelvuurpistool eveneens twee of drie. Het vrij geweer klein kaliber kent twee soorten wed strijden. Het onderdeel drie houdingen is in Nederland nauwelijks populair, de Olympia-match wel: drie of vier kandi daten trainen voor de Spelen. Leeuwenhoek: 'Er zit wel muziek in de gaan meer schietbanen dicht, dan dat er bij komen'. In mei is er in Neder land een grote selectiewedstrijd op bij na alle onderdelen tussen Nederland, België, Frankrijk, Zwitserland, Oosten rijk, Engeland en West-Dultsland. Daarnaast gaan kleine groepjes schut ters naar grote wedstrijden in Madrid, Boekarest en Sofia. Kano KANO: de piepkleine Kanobond kende in het verleden dikwijls een medaille win naar of winnares. Maar dat zal er ln de komende jaren wel niet meer van ko men. Sinds het vertrek van Karei Muys naar West Duitsland heeft de Kanobond steeds gesukkeld met de technische lei ding. Mieke Jaapies zorgde in München nog voor vuurwerk, maar daarna kwam de ene trainer na de andere zonder dat er echte successen waren. De hele jan boel in de technische leiding culmineer de tenslotte in het aftreden van be stuursleden. Sinds afgelopen zondag zijn de zaken echter weer recht getrokken en is er een uitgebreide technische commis sie tot stand gekomen. Anton Geurts is benoemd tot chef d'equipe. Er is talent bij de kanovaarders, maar zegt voorzitter Verwilligen: 'Dat is erg jong talent, voor de jaren na Montreal'. De resultaten van het koppel Jacobs- Bloem tijdens de laatste WK in Mexico waren bemoedigend, voor het NOC zelfs verrassend. Leeuwenhoek: 'Dat ze een finaleplaats haalden heeft mij verrast. Als ze dat peil handhaven zie ik wel mogelijkheden voor ze'. Het duo BLOEM-JACOBS verrassende prestatie Teamsporten schietsport hier. Het potentieel is er'. Dat Nederland toch moeite zal hebben ooit de wereldtop te halen, ligt volgens Zoetmulder voor een groot deel aan de overheid: 'Die is niet schiet-minded. Er De maatstaven die het NOC hanteert bij de zes Olympische teamsporten zijn heel wat eenvoudiger dan bij de individuele afvaardigingen. Leeuwenhoek heeft al in een vroeg stadium laten weten dat elke ploeg die zich plaatst tijdens internatio- lle kwalificatietoernooien, zeker ls van een plaats ln de Olympische afvaardi ging. De kwalificatie voor de Spelen wordt bij de teamsporten autonoom gere geld door de internationale federaties. 'Het is toch logisch dat een ploeg die zich in een internationaal toernooi een van de sterksten toont, automatisch wordt uitgezonden. De internationale fe deraties weten heus wel welke maatsta ven ze zelf aanleggen. En dan gaan wij niet zeggen welke spelers er in die ploeg moeten worden opgesteld. Dat is weer een kwestie van de bonden, die een technisch apparaat hebben dat goed ge noeg is om zelf die selectie te bepalen', aldus Leeuwenhoek. Basketbal BASKETBAL: Het Olympisch kwalifica tietoernooi in de Europese zone wordt gehouden vanaf 9 mei 1976 in de Schotse stad Edinburgh. De basketballers richten zich eerst op het Europees kampioen schap dit jaar. De herenploeg speelt ln mei in Hagen (West-Duitsland) in de B- groep. Plaatst men zich bij de eerste vier dan volgt een maand later in Joegoslavië het toernooi van de A-groep. De basket- balbond heeft na enkele trainerswisselin gen nu Bill Sheridan als coach voor het nationale team. Sheridan is echter ook- coach van Punch en hoewel de bond een optie op hem heeft voor volgend jaar, zal er eerst nog heel wat gepraat moeten worden voor de continuïteit in het bondscoach-schap verzekerd is, want Punch ls inmiddels landskampioen. Handbal HANDBAL: In Montreal worden 12 heren en 6 damesploegen toegelaten. De in schrijving sluit op 31 maart 1975. Bij de heren zijn geplaatst: Canada, wereld kampioen Roemenië, één ploeg uit Afri ka, één uit Azië en één Amerikaanse vertegenwoordiger. De overige zeven plaatsen zijn toegewezen aan Europa. In december van dit jaar spelen de Europe se landen een kwalificatietoernooi. BIJ de dames is Canada- geplaatst aangevuld met de eerste vier van de WK in Rusland (december). Voor die WK zijn de Neder landse dames al uitgeschakeld. De zesde plaats in Montreal wordt ingenomen door de winnares van een toernooi tus sen vertegenwoordigers van de verschil lende continenten. Het Handbalverbond heeft in Heinz Henneberg een uitsteken de trainer, die veel doet aan de opbouw. Problemen zijn er echter genoeg. Veel sterke spelers en speelsters bedanken voor het nationale team omdat zij hun clubbelangen laten prevaleren. Eigenlijk heeft alleen een optimaal gemotiveerde herenploeg een kansje op een plaats in Montreal. Voetbal VOETBAL: Vier Jaar lang heert bondsco ach Arie de Vroet met een vrijwel onge wijzigd amateurelftal uitstekende resulta ten geboekt in internationale toernooien. Tweemaal bereikte Nederland de laatste vier (eenmaal twee, 1 x vierde) van het Europees kampioenschap voor amateur landenteams. Doordat het profvoetbal de continuïteit van het amateurelftal sterk aantaste, koos De Vroet bewust voor iets oudere karaktervolle spelers die toch geen prof meer werden. Maar nu, ander half jaar voor Montreal komt het pro bleem. Ook volgens de nieuwe amateur- regels van het IOC mogen geen spelers meedoen die vroeger bij de profs hebben gespeeld. Zodoende moest De Vroet voor zijn nieuwe selectie een totaal gewijzigde spelersgroep kiezen. Joop Wagenaar, al gemeen secretaris amateurvoetbal van de KNVB: 'Spelers die bij hun volle bewust zijn een profcontract hebben getekend. Komen niet in aanmerking. Wel spelers die een contract tekenden toen ze nog minderjarig waren'. De kansen van de amteurs lijken niet groot, maar zij heb ben al meer voor stunts gezorgd. De eer ste kwalificatiewedstrijden tegen Luxem burg werd met 0-1 gewonnen. Plaatst de ploeg zich via het 2e duel dan speelt men in een pool met Frankrijk en de winnaar van Denemarken-Roemeniö.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 23