S gaan biezen lakken in Saigon I 1 - f - j/estduitse politiek aar nieuw evenwicht Allemaal op de fiets Sihanoek zonder macht terug naar Cambodja Kans op breuk tussen Khaddaffi en Egypte Phnom Penh iel ambassade-personeel weg Troepenoverleg Wenen zonder enig resultaat Kissinger valt uit tegen China en Sow jet-Unie Gevechten in Milaan: 1 dode _jw/KVWRTET VRIJDAG 18 APRIL 1975 BUITENLAND 7 pN, "^.SHINGTON (UPI, Reuter, AP) De Amerikaanse ambassade in Saigon is gisteren nen net de evacuatie van een deel van het personeel. Andere Amerikanen is aangeraden de jgde ïuidvietnamese hoofdstad ook zo spoedig mogelijk te verlaten. jshingon circuleert een rap- .arii wordt gewaarschuwd, Amrikanen in Zuld-Viet- -an bide strijdende partijen hebbn te duchten. Als de van'de Voorlopige Revolu- fre Reering (VRR) Saigon ren knnen zowel Noordviet- 'r en al: Zuidvietnamezen be- de inerikanen te gijzelen. ee zoden beide partijen hun andelngspositie versterken, dit rpport dat is opgesteld wee lden van de staf van de s'sie oor buitenlandse zaken gje Arerikaatise Senaat. De jappoteurs zijn net terugge- uit aid-Vietnam. 3 litair situatie daar beoorde- - als volstrekt hopeloos' voor rijdkachten van president n Vn Thieu. De extra mili- hulp die president Ford er 1 i wt pompen, kan volgens et lven van het regiem van b allen maar rekken. 'Nie- de Vietnamese militairen $eketi, gelooft dat meer ml- huli het getij kan keren', zo ?5n hc rapport, dat het predi- a eheii draagt. er uit werden doorgegeven fjpurmisten kenneüjk ter ver val de druk vanuit de Se- p deregering om de evacua- $1 Amrikanen uit Zuid-Viet- vemellen. De meerderheid it Coigres wil dat het aantal taner daar zo snel mogelijk verklind zodat bij een even- nooaevacuatie met militaire teuniig het risico zo klein "j jk ïördt. President Ford al togezegd, dat direct zal begmien met de evacuatie van alle Amerikanen, die niet be slist in Zuid-Vietnam moeten blij ven. Terreinwinst Deze haast lijkt te worden gerecht vaardigd, door de berichten over de militaire situatie in Zuid-Vietnam. Ook gisteren moesten de groepen van Thieu weer terrein prijs geven aan de VRR-troepen en Noordviet- namese eenheden. Thieus strijd krachten trokken zich terug uit de stad Kiem Tan, ongeveer zeventig kilometer noordoostelijk van de hoofdstad. Eenheden, die probeer den de weg naar de belegerde pro vinciehoofdstad Xoean Loc weer open te breken, liepen vast en wer den zelfs verder terug gedreven in de richting van Saigon. De grote luchtmachtbasis Bien Hoa wordt daardoor weer ernstiger bedreigd. Regeringskringen in Saigon heben het verlies van de kustplaats Phang Rang toegegeven. Andere militaire bronnen in Saigon vertelden dat er gisteren al gere gelde Noordvietnamese troepen zijn gesignaleerd op minder dan zestien kilometer van Saigon. De Noord vietnamese eenheden hielden zich op in de buurt van het plaatsje Gia Dinh. Er werd niet gezegd hoeveel Noordvietnamezen het waren. Sinds het beruchte TET-offensiëf van 1968 zijn de communistische strijd krachten niet zo dichtbij Saigon geweest. Eis tot aftreden Generaal Doe-ong Van "Minh ('gro te Minh') deed gisteren opnieuw een beroep op president Thieu af te treden. 'Treedt af voordat Saigon ook een Phnom Penh wordt', zo verzocht Minh aan Thieu. Minh is één van de leiders van de zoge naamde derde macht in Zuid-Viet nam. Dat is de groepering, die het communisme afwijst, maar ook niets van Thieu moet hebben. De leiders in Saigon vrezen dat de val van de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh een slechte invloed zal hebben op het moreel van de troepen, die de afgelopen weken toch al slag op slag heben moeten verwerken en verschillende keren in volledige wanorde op de vlucht sloegen. Nu de strijd in Camodja is beslecht ten nadele van de Ame rikaanse bondgenoten en de Ameri kanen in Saigon ook hun biezen beginnen te pakken zal de bereid heid van Thieus troepen om door te vechten er niet groter op worden. Zwaar beschadigd bleef deze regeringsauto achter in het centrum van de Zuidvietnamese stad Xoean Loc, nadat hij was getroffen door mortiervuur. WENEN (Reuter, UPI, AP) De onderhandelaars op de conferentie over wederzijdse troepen verminde ring MBFR in Wenen hebben giste ren hun 66-ste bijeenkomst zonder enig resultaat afgesloten. Beide partijen, de Navo en het Warschau Pact, verwijten elkaar door onbuig zaamheid een regeling in de weg te staan. De bijeenkomst van gisteren sloot de vijfde onderhandelingsron de af. Het grote struikelblok bleek giste ren de sterkte van de grondstrijd krachten van het Warschau Pact te zijn. Volgens de Nederlandse gede legeerde. ambassadeur De Vos van Steen wijk zouden de landen van het Warschau Pact in centraal Eu ropa een overwicht hebben van 150.000 soldaten en 9000 tanks. Een gelijke vermindering met 10.000 man aan beide, zijden, aldus deze Navo-zegfman, zou geen ver andering brengen in de huidige verhoudingen. De Navo heeft vol gens de heer De Vos van Steenwijk voorgesteld de troepen zodanig te verminderen dat beide zijden een totaal van 700.000 man hebben. De Poolse ambassadeur Stroelak zei namens de delegatie van het War schau Pact dat het oostblok vooral bang is dat bij gelijke getalssterkte sommige Navo-partners er werd nadrukkelijk gedoeld op West- Duitsland gelegenheid hebben hun troepenmacht te versterken. De Vos van Steenwijk: 'Als een van de partners om economische rede nen zijn troepen vermindert moe ten anderen de kans hebben het gat op te vullen'. CAIRO, BEIROET (Reuter, UPI, AP) De kans is groot dat Libië de betrekkingen me t Egypte gaat verbreken. De Libische leider, Khaddaffi heeft bovendien gedreigd met maatregelen tegen de ongeveer 200.000 Egyptische burgers in Libië. Deze dreiging staat in een nota'vol beredigingen aan het adres van Egypte's president Sadat, een reac tie op de opmerking van Sadat, enkele dagen geleden, dat Khad daffi voor de volle 100 procent gek is. Egypte heeft overigens gewei gerd de nota van de Libische leider in ontvangst te nemen. Het communiqué van de Egyptische regering, waarin van de dreigemen ten en de mogelijke verbreking van de betrekkingen worden gemeld, zegt dat Khaddaffi een geïsoleerde figuur is geworden binnen de Ara bische wereld. De dreigementen van Libië worden onverantwoord genoemd. 'Egypte is er van overtuigd dat het Libische volk iedere stap in deze gemene en schandelijke richting zal veroordelen', aldus de verkla ring. De betrekkingen tussen Egyp- ADVERTENTIE Heel Nederland fietst weer Wat wil je ook? Oi je 8 bent of 80. schooljongen of zakenman, huisvrouw of 1 tienermeisje, opa of oma. fijner en voordeliger dan fietsen is er met veel! Daarom komen er ook dit jaar weer een miljoen nieuwe fietsen bij. Ook voor.u staat er een fonkelnieuwe klaar: Ga maar gauw eens bij de fietsenvakman kijken! is na jongste deelstaatverkiezingen J. den Boef !."kiezingen in de deelstaat Sleeswijk-Holstein kunnen in de komende maanden hun invloed jelden op de gang van zaken in de Duitse Bondsrepubliek zowel op de positie van de rege- oalitie in Bonn, als op de verhoudingen binnen de oppositionele CDU en haar Beierse zuster- de CSU. te en Libië zijn slecht sinds Egypte na de oktoberoorlog van 1973 een staakt-het-vuren aanvaardde. In Beiroet werd gisteravond weer geschoten. De leiders van de Pale- stijnen en de falangist enkwamen woensdagmiddag een bestand over een. De gevechten in Libanon, die sinds zondag woeden, hebben aan 140 mensen het leven gekost. Er zijn meer dan 250 gewonden. WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse minister van buiten landse aken. Henry Kissinger, heeft donderdag in een rede voor het Genootschap van Amerikaanse hoofdredacteuren China en de Sow- jet-Unie laten weten dat de V.S. 'niet zullen vergeten dat zij Noord- Vletnam de wapens geleverd heb ben' voor het jongste offensief en daarmee 'Hanoi in staat hebben gesteld de Parijse akkoorden van 1973 te negeren'. Kissinger verkondigde hiermee een andere mening dan president Ford die woensdag tegen de hoofdredac teuren zei dat de V.S. de Sowjet- Unie en China niet kunnen verwij ten dat zij Hanoi na het sluiten van de Parijse akkoorden wapens zijn blijven leveren. De Amerikaanse minister zei voorts dat hij zijn ogen niet meer an sluiten 'voor het trieste feit dat geen van de ondertekenaars van de Parijse akkoorden, ondanks her haalde verzoeken van de V.S., Noord-Vietnam heeft veroordeeld wegens schending van die akkoor den en agressie tegen Zuid-Viet nam'. De akkoorden zijn onderte kend door de V.S., de Sowjet-Unie, Engeland, Frankrijk, Canada, Chi na. Zuid-Vietnam, Noord-Vietnam, Hongarije, Indonesië, en Polen. Een dergelijke stilte, aldus Kissinger, kan slechts leiden tot verzwakking van de erkende internationale nor men. Kissinger riep op tot een grondig onderzoek van de hele Amerikaanse buitenlandse politiek. Ondanks de tegenslagen in Indochina en het Midden-Oosten moeten de Ameri kanen zich vermannen enzich niet laten meeslepen door het isolatio nisme of de neiging tot zelfvernie tiging'. Vervolg van pagina 1 se bases op zijn grondgebied dul den. ièn de opmerkelijke resultaten 4 verkiezingsstrijd van begin jweek is dat de CDU van r Gerhard Stoltenberg - in ng van de nationale tendens afgelopen achttien maanden winst boekte, maar integen- ngeveer 1.5 procent stem- rlies leed en met 50.4 pro- 1 37 van de 73 zetels nog net ïerderheid in de Landdag be- Stoltenberg, die vóór de ver en over 40 zetels beschikte, dacht zijn positie te kunnen ken. Dat dit laatste hem niet is, kan hem niet alleen in eelstaat. maar ook wat zijn binnen de Westduitse CDU parten spelen, end is ook dat de SPD die in ide periode nogal eens zware en leed. in Sleeswijk-Hol- de schade wist te beperken n verlies van ongeveer één t, waardoor zij één van haar els in de Landdag verloor. mag misschien worden af- dat de angstpsychose die als van het optreden van linkse listen in de Bondsrepubliek ntstaan, voor een belangrijk i weggeëbd. Als dat waar is, ijn de kansen voor de CDU j de verkiezingen van 4 mei door SPD en FDP geregeerde lat Noordrijn-Westfalen de over te nemen, geslonken, krachtsverhoudingen in de raad (te vergelijken met onze Kamer) zouden dan ook niet leren. En de coalitie in Bonn leiding van kanselier Helmut Idt zou als gevolg daarvan Érnstig in haar bestaan wor- ledreigd. Verlies voor CDU en SPD is chijnlijk voornamelijk ver- »kt door de terugkeer in de lag van de liberale FDP, die 7l van 5.9 procent naar 3.8 lit was teruggevallen en geen zetel kreeg omdat zij bene den de kiesdrempel van 5 procent was gebleven. De nederlaag, die de FDP vier jaar geleden leed. werd destijds toegeschreven ^an het be sluit van de liberalen in Sleeswijk- Holstein niet langer met de CDU samen te werken, maar met de SPD in zee te gaan. Deze stond toen nog onder leiding van Joachim Steffen, dé man van de 'harde confrontatie', die van zijn marxistische opvattin gen geen geheim maakte. Het be sluit van de FDP hield verband met de vrees, dat potentiële jonge kie zers hun stem aan 'rode Jochen' (zoals Steffen genoemd werd) en niet aan de kleine liberale partij zouden geven. Minder radicaal Deze vrees is voor een deel uitgeko men, maar ernstiger voor de FDP was, dat talrijke kiezers niets ble ken te voelen voor samenwerking met de SPD van Steffen en hun vertrouwen schonken aan de CDU van Stoltenberg. Deze ervaring heeft de FDP er echter niet van weerhouden dit jaar opnieuw tot samenwerking met de SPD te be sluiten als beide partijen er in zou den slagen, een meerderheid bij elkaar te brengen. Dat dit net niet is gelukt, is een gevolg van het verlies van de SPD. want de FDP veroverde 5 zetels door van 3.8 naar 7.1 procent door te stoten. Het her stel ln de liberale gelederen is mo gelijk geworden, omdat' de FDP minder radicaal is dan vier jaar geleden. Ook de SPD bevindt zich met haar nieuwe leider, de 34-jarige Klaus Matthiesen die als lutheraan be kend staat, in rustiger vaarwater dan vier jaar geleden onder 'rode Jochen'. Het zal altijd een onbewe zen stelling blijven, maar het ver moeden dat de schade voor de SPD groter zou zijn geweest als niet Maathiesen maar Steffen als haar lijsttrekker zou zijn opgetreden, is niet uit de lucht gegrepen. De SPD heeft overigens zelf voldoende re den tot dit vermoeden gegeven door niet opnieuw met Steffen naar voren te komen, hoewel hij voorzit ter van de partij in Sleeswijk-Hol stein is. Gezien Matthiesens leeftijd (34) en diens beperkt gebleven ver lies lijkt de rol van de veel oudere Steffen te zijn uitgespeeld. Ex-kanshebber Dit laatste lijkt ook het geval te zijn met de rol die zijn christen democratische tegenstander, pre mier Gerhard Stoltenberg, de afge lopen jaren heeft gespeeld als één van de kanshebbers op de kanse lierskandidatuur van CDU en CSU. De forse overwinning die Stolten berg in 1971 in Sleeswij k Holstein behaalde, maakte hem al tot kans hebber voordat Rainer Barzel het in 1972 als kanseliers-kandidaat moest afleggen tegen kanselier Willy Brandt. Na de aftocht van Barzel leek hij de voornaamste rivaal van de nieuwe partijvoorzitter Helmut Kohl, premier van de deelstaat Rijnland-Palts, die voorbestemd leek om kandidaat voor het kanse lierschap te worden. Een nog for midabeler gegadigde bleek later, evenwel Franz Josef Strauss te zijn, die eind vorig jaar in de deelstaat Beieren een ongeëvenaard succes boekte. Voordat hij zijn eigen aspiraties duidelijk liet blijken, (zonder zich evenwel voor de kandidatuur aan te melden) probeerde Strauss, Kohl en Stoltenberg tegen elkaar uit te spe len. Hierin slaagde hij ten dele. hetgeen bijdroeg tot de ontluiste ring van Kohl. Deze wist niettemin een maand geleden met niet min der dan bijna vier procent winst zijn meerderheid in de Landdag van Rijnland-Palts te vergroten. Teleurstelling Gerhard Stoltenberg, een illusie armer. Strauss, die actief had deelgenomen aan Kohls campagne, is echter voor geen gat te vangen: hij eiste een deel van de eer op die Kohl ten deel was gevallen en hij liet weten dat wat hem betreft na de verkie zingen in Sleeswijk-Holstein en Noordrijn-Westfalen (4 mei) de christen-democratische kanseliers kandidaat gekozen kan worden. Zo zeer rekende Strauss op overwin ningen voor de CDU in deze staten, waar hij zelf een groot aantal ver kiezingsbijeenkomsten zou toespre ken. Zonder Strauss Te verwachten valt dat Strauss zal proberen de aanwijzing van een kanseliers-kandidaat opnieuw te vertragen, als na de teleurstellende ervaringen in Sleeswijk-Holstein ook het resultaat van de verkiezin gen in Noordrijn-Westfalen blijkt tegen te vallen. Het optreden van Strauss, dat de CDU de laatste tijd meer schade toebrengt dan politie ke winst, heeft er al toe geleid dat de CDU-leiding met het plan rond loopt, zonodig een kanseliers-kandi daat aan te wijzen zonder de in stemming vah de CSU van Strauss. De keus zou dan vallen op Helmut Kohl, van wie moet worden afge wacht of hij nu wel de meest ge schikte man is om kanselier van de Bondsrepubliek te worden, als de christen-democraten een meerder heid in de Bondsdag zouden beha len. Zonder de aanwijzing van Kohl zoii er echter geen eind komen aan de verdeeldheid binnen de CDU. Blijft de vraag of degenen die zo nodig zonder de instemming van Strauss willen handelen, voldoende steun krijgen. President Ford van' de Verenigde Staten liet zijn woordvoerder zeg gen dat hij 'met droefheid en me deleven' van de val van Phnom Penh kennis heeft genomen. De president uitte zijn bewondering voor 'de leiders en het volk van Cambodja, die tot het laatst grote moed hebben getoond, en voor hun strijdkrachten die met de resteren de voorraden heldheftig hebben ge vochten'. De minister van buitenlandse zaken van Thailand vindt dat de landen van de Zuidaziatische Verdragsor ganisatie (vergelijkbaar met de NA VO in Europa) het nieuwe bewind van Cambodja zo snel mogelijk moeten erkennen. Volgens minister Choonhaven zou die erkenning za terdag al een feit kunnen zijn. President Marcos van de PhillppiJ- nen heeft gisteren gevraagd om een topconferentie van de landen, die bij de verdragsorganisatie zijn aan gesloten. Totnutoe heeft een groot aantal neutrale landen de westerse landen Zweden. Frankrijk en Au stralië de regering van Sihanoek erkend. Volgens berichten die binnenkwa men bij de Verenigde Naties in New York is de strijd ln geheel Cambodja Inderdaad geluwd. Enke le uren na de definitieve overgave van Phnom Penh werd er nergens meer gevochten. Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft don derdag opgeroepen 100 miljoen dol lar bijeen te brengen voor directe hulpverlening aan Indochina. Hij richtte zich tot alle regeringen, de organisatie die niet onder de rege ringen ressorterenen tot particulie ren. In een verklaring die hij op een persconferentie in New York voor las, zei Waldheim dat men alles in het werk moet stellen om het leed te verzachten van de miljoenen men sen die lijden in Indochina. Van een onzer redacteuren Prins Norodom Sihanoek, de Cambodjaanse president die ruim vijf jaar geleden door maarschalk Lon Nol werd afgezet en sinds die tijd in Peking in ballingschap leeft, zal naar zijn land terugkeren zodra de Rode Khmer de orde in het hele land heeft hersteld. De prins heeft zich er bij neer gelegd dat hij nooit meer die autocratische macht zal bezitten die hij voor zijn afzetting had. Zoals Sihanoek zelf heeft opge merkt 'is de toekomst van het land aan de Rode Khmer'. De werkelijke leider van het land zal de 45-jarige Khieu Samphan worden, nu vice-pre mier en minister van defensie in Sihanoeks regering in balling schap. stafchef van de strijd krachten van de Rode Khmer en lid van het politbureau van de Cambodjaanse communistische partij. De vijf jaren ballingschap heb ben de 53-Jarlge Sihanoek niets van zijn vroegere beweeglijkheid en gevatheid doen verliezen. Hij is nog steeds de vitale man die zich nooit uit het veld heeft laten slaan door zijn eigen poli tieke ommezwaaien. Zo heeft hij de Chinese communisten fel aangevallen maar ook hun be scherming gezocht, de Amerika nen uitgescholden maar ook om hun hulp gevraagd, gedreigd de Cambodjaanse communisten te zullen uitroeien maar zich later aan hun zijde gevoegd ln de strijd tegen de regering van Lon Nol. De prins is nooit een com munist geweest en hangt emoti oneel nog erg aan het Cambodja van voor 1970, waarin hij naar een eigen vorm .van socialisme en vooral naar neutraliteit en vrede voor zijn land streefde. Strak regiem De Rode Khmer heeft ln de gebiedeh waar zij de macht in handen kreeg een strak regiem ingevoerd dat nogal afwijkt van het traditionele levenspatroon van het oude Cambodja. Eén van de verwijten aan Sihanoek van de Rode Khmer is altijd geweest dat hij te weinig deed aan de doorbreking van feodale structuren, waardoor de rijkere Cambodjaanse elite haar macht kon behouden. Sihapoek zal in het nieuwe Cambodja dan ook niet veel meer zijn dan een for meel staatshoofd. In 1949 stelden de Franse kolo niale overheersers Sihanoek aan tot koning over Cambodja, dat in 1953' onafhankelijk werd. Twee jaar later deed Sihanoek afstand van de troon, vormde een grote politieke partij en probeerde zo veel mogelijk een neutrale politieke koers te varen om zijn land bulten het Indo- chinese bloedbad te houden. Hij aanvaardde ln beperkte mate Amerikaanse hulp en versterkte de economische en politieke banden met China, waarbij hij op zijn eigen ondoorgrondelijke manier de twee grote mogendhe den tegen elkaar wist uit te spelen. Neutraliteit Na 1960 begon de prins naar de communistische kant over te hellen, waarschijnlijk omdat hij het communisme was gaan be schouwen als de toekomstige do minerende factor in Indochina. Hij kreeg van Noord-Vietnarn en China de verzekering dat de Cambodjaanse neutraliteit zou worden geëerbiedigd in het geval van een communistische over winning in Vietnam. Sihanoek weigerde in 1963 verdere Ameri kaanse hulp en verbrak In '65 de betrekkingen met Washington, zeer tot ongenoegen van de elite en een aantal generaals. In 1967 ontsloeg hij de pro-Amerikaanse generaal Lon Nol als premier, maar keerde zich ook, om zijn neutraliteit te redden tegen de Rode Khmer. Hij herstelde ech ter in '69 weer de betrekkingen met de VS, waardoor ook de positie van Lon Nol en de zijnen weer versterkt werd. Noordvietnamese troepen en de Zuidvietnamese Vietcong maak ten van de Cambodjaanse grens gebieden gebruik voor hun aan vallen op het bewind in Saigon. Vanaf 1964 werden ze daar al aangevallen door Saigon-troepen en gebombardeerd door Ameri kaanse vliegtuigen. Sihanoek protesteerde 'krachtig tegen bel de schendingen van de Cambod jaanse soevereiniteit. Staatsgreep In maart 1970 zette Sihanoek's premier Lon Nol hem tijdens een goed voorbereide staatsgreep af, toen de prins om gezond heidsredenen in Parijs was. Een week na de staatsgreep besloot de regering-Nixonin Washington Cambodja binnen te vallen om het. hoofdkwartier van de Viet cong te vernietigen. Dat hoofd kwartier wérd nooit gevonden, maar de inval had wel tot gevolg dat Cambodja spoedig volledig bij de Indochinese oorlog be trokken raakte. Vijf jaren volg den waarin land en volk van Cambodja systematisch werden verwoest. Sihanoek verdween naar Peking waar hij hoofd werd van de Cambodjaanse koninklij ke regering van nationale een heid die het verzet van de Rode Khmer tegen het bewind van Lon Nol zou Sterke man Sterke man van de Rode Khmer, een nationalistisch-communisti- sche beweging die al stamt uit de tijd van de Franse overheer sing, werd echter Khieu Samp han. een in Frankrijk opgeleide econoom en communist. Hij werd in 1962 in de Cambodjaan se nationale vergadering geko zen fen stond bekend als een hardwerkende socialist die her vormingen wilde aanbrengen in Cambodja's feodale maatschap pij. In 1967 beschuldigde Siha noek hem ervan een opstand onder boeren in de provincie Battambang te hebben geleid. Samphan verdween uit Phnom Penh, hetgeen leidde tot geruch ten dat Sihanoek hem had laten vermoorden. Naar wordt aange nomen is Samphan de afgelopen jaren in Cambodja geweest, waar hij vanuit posities van de Rode Khmer in het noordelijke deel van het land de strijd tegen het bewind in Phnom Penh ge leid heeft. Khieu Samphan (links) en Norodom Sihanoek. MILAAN (DPA) In Milaan zijn gisteren de heftigste ongeregeldhe den sinds jaren uitgebroken. Bij ge vechten tussen linkse demonstran ten, die het neo-facistische partij bureau wilden bestormen, en de po litie, werd een 24-jarige betoger door een politieauto overreden. Hij was op slag dood. Ongeveer tien politiemannen en de monstranten moesten, met verwon dingen naar een ziekenhuis. Aan de actie tegen het neo-fascistische par tijgebouw namen militante linksge oriënteerde jongeren deel die de dood wilden wreken van de 17-ja- rige Claudio Varalli, die woensdag avond door rechtse extremisten was doodgeschoten. Tienduizenden geest verwanten van Varalli trokken gis teren langs de plaats waar deze de dood had gevonden. De gevechten bij het rechtse partij gebouw waren zo heftig, dat de po litie waarschuwingsschoten loste en met auto's op de» aanvallers Inreed. Daarbij viel onder ^ie betogers een dode. Talrijke politievoertuigen gin gen in vlammen op. Voorts sloegen de linkse betogers vele ruiten van winkels en kantoren stuk. Uit protest tegen de dood van Varalli bleven vele scholen ln Milaan dicht. Ook in andere Italiaanse steden von den demonstraties tegen ultra rechts plaats. HANNOVER (DPA) In het pro ces tegen de 25-jarige Nederlander Ronald Augustin heeft de advocaat mr. Bakker Schut uit Utrecht giste ren scherpe verwijten tegen de rechtbank in Biickeburg (Neder- Saksen) geuit. Mr. Bakker Schut zei in zijn plei dooi dat het verloop van het proces tot nu toe duidelijk had gemaakt dat 'niet eenmaal aan de minimum eisen van de Europese conventie voor de mensenrechten was vol daan'. Een gang van zaken van deze aard zou in Nederland 'on voorstelbaar' zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7