Gronings echtpaar haalde stadsvernieuwing in huis dichtbij ommentaar ^en 'experimentele modelwoning' in Groningse binnenstad vi jrstandige keuze, 1 aar.... j >ok een vraagteken nisch Groeizaam weer weerrapporten krant moeilijk voor scholieren gratis patatten voor politie <^EI TEJj. vuilnis pmgepong brief )UW/KWARTET VRIJDAG 18 APRIL 1975 BINNENLAND 5 34-R i Duisenbergs Britse collega, de iter van financiën Denis Healy, bij het opstellen van de begro- 1976/1977 voor een uiterst moei- keuze. Moest hij de inflatiebe- l-^Aiing centraal stellen of - en tege- ^*rtijd? - een werkgelegenheidspro- mima ontvouwen om de groeiende tsheid een halt toe te roepen. :ht heeft Healy de inflatiebestrij- de hoogste prioriteit gegeven, betekent niet dat hij - hoe kan ook anders voor een Labour- 'ster ëeen °°g Z0U hebben voor fatale gevolgen van de werkloos- vrët Maar wil de werkloosheid op Nt iter leni rik wan zoal ■ui, door Jan Sloothaak termijn niet nog veel ernstiger uit nen aannemen in dit eilandenrijk, 's een eerste P°ë>nS om de ke en in te dammen een absolute éis. elac |y heeft gekozen voor én belas- verhoging én overheidsbezuinigin- anders gezegd: er komt wat in de (lege) schatkist en er (hopelijk) wat minder uit. Voor land met een chronisch tekort op betalingsbalans eigenlijk onont- amtfrbaar. Healy deze methode gevolgd, dan zou hij genoodzaakt in de naaste toekomst nog meer iandere landen te lenen. je afvragen: waarom koos |y niet net als Duisenberg voor 'K0| itingverlaging? Dat betekent tóch t f ikrachtverbetering en dus stimule- van de werkgelegenheid. Dat is maar Engeland kan zich deze niet eens meer permitteren. De ingverhoging, waar de aripste JX Ikingsgroep gelukkig geen last vfzal hébben, brengt inderdaad met mee dat er een lichte extra loosheid zal ontstaan. Healy ac- :ert dat nadeel, omdat hij op ryfc ére termijn - wanneer de wereld- el weer wat zal opbloeien - een ig van de werkloosheid verwacht, y bezuinigt op de overheidsüitga- Duisenberg bracht deze fors om- Ook hier had Healy weinig re keus. Nederland kan zich een iek van" een forse stijging van de ^pheidsuitgaven eerder veroorloven ^v-e omdat ons land - dank zij de ontvangsten uit het aardgas - een 7^ overschot op de betalingsbalans Engeland daarentegen komt elk meer in de rode cijfers. lijk slaagt Healy er op deze er in ten eerste: de zeer zwakke ie van het Engelse pond te stabi- n, ten tweede: om de lonen een e meer in de pas te laten lopen de productiviteitsstijging en ten dé* betalingsbalans wat op te en. al dan wel een zeer geschakeerde schap van conservatieven, uiterst Labour-aanhangers, een deel de vakbeweging en een deel van erkgevers tegenover zich vinden. evenals het Britse blad The s zullen de Europese partners SchSfifGT lange termijn-politiek wat de me- aangaat, verstandig vinden. En teenoge hem dan éen beetje bemoe- GRONINGEN De Van Sijsen straat in de Groninger binnen- stadswijk Oosterpoort wijkt niet af van het straatbeeld dat je in andere negentiende-eeuwse stadswijken aantreft. Ook het pand 25-25a heeft geen bijzon dere kenmerken. Althans niet aan de buitenkant. Ook nog niet in het trapportaal. De trap loopt nog even stijl en onge makkelijk omhoog als vanouds. 'Dat is om beneden genoeg ruim te over te laten voor onze twee fietsen', zegt Harry Morselt na derhand. Anders is het wel als je éénmaal boven aan die trap bent. Harry en Yvonne Morselt laten daar zien hoe je met rijkssteun als particulier een stukje stadsvernieuwing in huis kunt halen. Hun woning is de enige particuliere 'renovatie-modelwo ning' in Nederland. En aan zo'n modefhuis is grote' behoefte. Dat maken Harry en Yvonne Morselt op uit dé grote belangstelling die hun 'gerenoveerde' huis trekt. De eerste zaterdag zijn er zeker tweehonderd mensen in huis ge weest', zegt Harry. Yvonne: 'De mensen zijn echt verbaasd. Ze zeg gen: hoe is dat mogelijk in de Oosterpoort. Ze hebben wel uit de krant gelezen hoe mooi een bin nenstad eigenlijk is en wat je er allemaal kunt doen. Dat blijft ech ter op een afstandje voor ze. Echt, de verbazing straalt er gewoon af. Dat vind ik juist het leuke ervan'. Volgens Harry komen de bezoekers niet alleen uit de Oosterpoort zelf maar ook uit andere stadsdelen en zelfs van andere plaatsen. 'Veel vroegere bewoners van de Ooster poort komen ook een kijkje nemen en er zijn er heel wat die terug zouden willen'. De woning die na de 'renovatie' letterlijk uit de verf is gekomen, voldoet aan de eisen voor nieuw bouw. Of eigenlijk zijn het twee woningen. Harry en Yvonne Mor selt hebben zelf de bovenwoning. Beneden woont een oudere dame die van hen huurt. Het echtpaar Morselt kan nu bogen op een ka mer met open keuken en een open haard. De woning heeft een centra le verwarming gekregen, er is een badkamer met bad en douche. Twee slaapkamers boven (in feite de der de verdieping) maken de woning •^volledig. Alles doet erg open aan. Mevrouw E. de Jonge, al 36 jaar Oosterpoortster, die beneden woont, heeft ook centrale verwarming, een douche en een gemoderniseerde keuken. Kortom, Miet ziet er alle maal heel anders uit dan vóór de renovatie. Tien bedsteden en een ouderwetse stijl en indeling, nu een moderne woning. Onder het motto 'het gaat niet om modelmensen maar om de modelwoning' weigerden Harry en Yvonne resoluut om op de foto te komen. Het moest bij een stukje interieur blyven, met een wille keurige bezoeker. Op de achtergrond een kast en de bar voor de open keuken. Kosten gedrukt: zelf meegewerkt men-tele woning gewild. De Gro ningse wethouder Max van den Berg voelde meer voor een model woning. Laten we het er maar op' houden dat het nu een experimen tele modelwoning is, hè'. Om dat huis om. te toveren in zijn huidige gedaante is er voor 65.000 gulden in vertimmerd, inclusief de woning van de beneden verhuurster. Daarin zitten dan alle kosten, pok die van architect Th. Oving, 'We "hadden het- huis voor tienduizend gulden gekocht. Maar ga er eens vanuit dat een woning twintigdui zend kost. dan heb je na renovatie toch voor vijfentachtigduizend een huis dat aan de nieuwbouweisen voldoet. Dat is niet duur. Je hebt dan bovendien een woning die je min of meer naar eigen inzicht hebt kunnen indelen en die eens niet gelijk is aan het geijkte pa troon van de nieuwbouw'. voor renovatie en rehabilitatie. In het kader daarvan kun je 35 pro cent subsidie van het rijk krijgen in de renovatiekosten. Huurders die het met de eigenaren van hun wo ning eens kunnen worden om hun huurhuis te kopen, kunnen boven dien nog gebruik maken van een bijdrage uit het bezitvormings- fonds. Het pand van de Morselts. komt, de koopsom inbegrepen, op 75.000 gulden. Daarvoor heb je dan in feite twee woningen. Voor rente en aflossing betalen ze rond de stadsvérnleuwihg. vierhonderd gulden, maar daarvan kunnen ze de huür van de bene denwoning (175 gulden) weer af trekken. (De huurwaarde van de bovenwoning is vastgesteld op 225 gulden) De verzekering heeft de herbouwwaarde van het pand op 110.000 gulden vastgeprikt. De woning aan de Van Sijsen straat behoort niet tot de alleroud ste. Ze dateert van rond de jongste jaarwisseling. 'Als de hoge heren weer een arbeider erbij kregen, bouwden ze in dit soort straten weer een woning voor hem. Zo kreeg je verschillende typen huizen in één en dezelfde straat', zegt Harry Morselt. Dat de modelwoning in de -Gro ningse Oosterpoort is gerealiseerd, houdt onder meer ver-band met het feit dat vrijwel alle woningen daar particulier bezit zijn. De wijk zal het dus van particuliere renovatie moeten hebben. Volgens het ge meentebestuur zijn verreweg de meeste huizen geschikt bevonden voor renovatie, voor een deel door twee woningen samen te voegen tot één. Huizen die wel gesloopt moe ten worden maken ruimte vrij voor óf nieuwe 'aangepaste' huizen dan iwel om er groen en speelruimte te creëren. Zo is het de bedoeling een serie goedkope nieuwe woningen te realiseren bij het nieuwe cultuur centrum D'Oosterpoort. Er is ooit een tijd geweest dat de wijk Oosterpoort (2300 huizen en zesduizend inwoners) zou worden gesloopt ten behoeve van kantoren- bouw en dat cultuurcentrum. Uit een lange machtsstrijd kwam uit eindelijk wel dat cultuurcentrum te voorschijn. De kantorenbouw bleef echter achterwege. De wijk werd 'stadsvernieuwingsgebied'. Achter dat woord gaat het slagveld schuil waarop wordt gevochten voor behoud van de binnensteden. Hierin hebben Harry en Yvonne Morselt een steentje bijgedragen. Het voorbeeld van hun renovatie zal door duizenden particulieren in Nederland nagevolgd moeten wor den. wil het beleid van de regering slagen. Inmiddels worden er nieuwe spelregels uitgedokterd in de vorm van een toekomstige wet op de (ADVERTENTIE) En u,hoe komt u aan uw Amro Privérekening? dat gezelschap van critici zal iter Healy ook de Engelse Raad Kerken aantreffen. Dez e heeft spijt uitgesproken over de drasti- beperking van de Britse ontwikke- mlp (zestig miljoen gulden min de komende twee jaar - terwijl een stijging had mogen worden icht). De kritiek van de Raad terken is echter van een andere er dan van de politici en het jfsleven. De laatsten vallen de ode van de begroting aan; de n hebben het slechts over één van de uitwerking van de begro- gaat dus niet aan de Raad van en met de anderen op één hoop Doien. Trouwens: wij delen de k van de Britse Raad van Ker- op dit punt. Hoe komt een echtpaar er eigenlijk itoe om zijn huis een maand open te stellen en te laten zien wat je als particulier met een oud huis allemaal kunt doen? Liefde voor de binnenstad?'Nu. dat hebben we ze ker. maar we hebben het gedaan omdat Schaeffer er om heeft ge vraagd', zeggen Harry en Yvonne. Het was ook staatssecretaris Jan Schaefer zelf die begin april het huis opende. Hij had het ook vóór de renovatie bekeken. Harry: 'De staatssecretaris wilde wat reclame maken voor de reno vatie. Eigenlijk had hij een experi- Zelf gesloopt De kosten kannen worden gedrukt door zelf mee te werken. Zo heeft Harry Morselt enkele sloopwerk zaamheden zelf verricht. Om te voorkomen dat dit het financiële beeld van de 'modelwoning' zou vertroebelen, is hieryoor wel weer een bedrag op de begroting gezet. Er zijn verschillende mogelijkheden om geld terug te krijgen van het rijk voor karwéien aan woningen in stadsvernieuwingsgebieden. Harry en Yvonne Morselt kwamen versneld in aanmerking voor de per 1 januari ingegane rijksregeling „Ik heb daar geloof ik nooit over nagedacht. M'n vader had nou toevallig al z'n zaken bij de Amro ondergebracht en hij was een spaarrekening voor me begonnen, dus ja, 7 was vanzelfsprekend dat ik ook naar de Amro Bank ging. Is dit vopr reclame? Dan wil ik best nog wel even zeggen dat ik nooit behoefte aan een andere boekhouder heb gehad, hoor." l'de Verenigde Staten vijf jaar en het wankel politiek evenwicht tambodja verstoorden door hun Lon Nol te helpen in zijn I tegen de bestaande monarchie prins Sihanoek, hadden zij daar pigen strategische redenen voor. :den was gelegen in de oorlog- big in Vietnam. Amerika wilde (vijand daar de mogelijkheid ont- van een omtrekkende bewe- fvia Cambodja, waardoor Saigon freeks werd bedreigd. Voor het £icht van vijf jaar geleden heb- nu een communistisch over- I in Cambodja in de plaats gekre- val van Lon Nol is een van de val van Thieu - zo Jedschiks dan kwaadschiks. P dollars is veel te koop: op t beluste opportunisten en vuur- echter niet de gezindheid van itie. kend naar het vernuft, het aantal inlevens (Amerikanen, maar ■pi Aziaten) en de kapitalen die fika in de Indochinese oorlogen ufeestoken. zou men zeggen dat .Peveiligheid van de Verenigde p toch wel rechtstreeks bedreigd I worden. Daarom wrijft men zich fecn uit als men in de Amerikaan- |rs commentaren uit kringen van 'Pentagon leest, waarin wordt ge- Van onze weerkundige medewerker Het weer is groeizamer geworden. Na het overtrekken!van een zonni ge rug van hoge druk, met in de nacht van woensdag op donderdag in het noordene en graadje vorst, is er zachtere lucht naar ons land gestroomd. Dat gebeurde eerst al leen in de hogere nlveau's, waar zich de klassieke warmtefrontbe- wolking compleet met cirrostratus plus halokring en daarop volgend altostratus (matglas) manifesteer de. De westelijke orkaanwinden in de hogere nlveau's boven het zeege bied ten westen van Ierland, woensdagóchtend door straalvlieg tuigen gerapporteerd, hebben hun job dus goed gedaan. Aardse hogedruksystemen kunnen in zo'n geval niet verhinderen dat het gaat regenen. Gistermorgen in de vroegte was Zeeland als eers'.e provincie nat geworden, later ge volgd door Zuid-Holland en pas te gen de avond het noordoosten. Op te merken valt. dat deze depressie ontwikkeling zich voltrok ondanks suggereerd dat Indochina allang niet meer zo'n veiligheidsrisico voor de westerse wereld is, omdat de onderlin ge vijandschap tussen de Sowjet-Unie en China daar neutraliserend werkt. Dateert die vijandschap dan van van daag of gisteren? Of heeft Washington zich pas gisteren gerealiseerd dat het niet meer zo'n belangrijke zaak is waarvoor jarenlang honderdduizenden mannen, vrouwen en kinderen als schapen ter slachting werden geleid? Die opmerkingen uit het Pentagon mogen dan misschien bedoeld zijn om de felste havikken wat te sussen na deze nederlagen, naar buiten komen ze wel heel cynisch over. gr. C. bereikt heeft, tropisch. Giste ren scheen ue zon weer volop in zuid-Spanje, aan de Rivièra en in noord-Italië (Pisa 23 gr. C.). Ook in Scandinavië scheen de zon, maar het was daar wel veel koeler. In de nacht wordt het in noord-Engeland en noord-Zweden deze week nog herhaaldelijk 15 tot 18 graden on der nul. Een depressie boven Grie kenland bracht op de Balkan re gen: Larissa tapte gisteravond 7 millimeter af. van gisteren: weer. max. een zich opbouwend hogedrukge- bied boven midden- en noord- Scandinavië (1027 millibaar) met een verbinding via Duitsland naar een ander maximum bij Portugal (1025 mb). Inmiddels is de zachte lucht van subtropische oorsprong over ons heen gekomen, maardeze lucht soort is vochtig en dat betekent dat het uitvosrig tot lichte regen en motrefen komt. Die nattigheid zal voorlopig nog wel niet van de baan zijn en met de opklaringen blijft het moeilijk, nu het storingsfront min of meer stationair geworden is. Dat neemt niet weg dat de middag- temperaturen nog wat hoger komen tot 14 a 15 graden Celsius in Ne derland en plaatselijk 16 gr. C. in België. Gistermiddag was het in Keulen al 14 en in Manchester en Belfast 15 gr. C. In de loop van zaterdag wordt nieuwe onbestendigheid verwacht, ditmaal uitgelokt doOr een kouf ront. waarna er later tijdens het week-end (zondag?) Iets frisser weer met opklaringen op het pro gramma schijnt te ttaan. Het april weer blijft dus veranderlijk en wis selvallig. Achteraf ls gebleken dat Malaga woensdag jongstleden maximaal 30 Weerrapporten temp.. neerslag- Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Twente Vllssingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg Mfcdrld Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Spilt Stockholm Wenen Zürlch Casa BJanca Las Palmas Tel Avlv Tunis HOOG WATER 19.48: Harlngvlletslulzen: 8.3521.10: Rot terdam: 9.5022.09: Schevenlngen: 8.02 20.43: IJmulden: 8.51—21.32; Den Helder 12.10—0.00; Harllngen: 2.38—14.40; Delf zijl: 4.42—16.53 regen 10 2 regen 11 1 motregen 12 0 1 geheel bewolkt 10 0 regen 12 1 regen 10 0.5 regen 10 2 gehel bewolkt 10 0 regen 9 4 regen 12 1 zwaar bewolkt 11 1 regen 18 0.1 onbewolkt 19 0 zwaar bewolkt 6 0.3 zwaar bewolkt 16 2 motregen 11 3 geheel bewolkt 12 O zwaar bewolkt 16 0 onbewolkt 9, 0 zwaar bewolkt 13 O onbewolkt 8 half bewolkt" 25 0 regen 13 0 regen 11 1 licht bewolkt 26 O onbewolkt 26 0 half bewolkt 19 0 zwaar bewolkt 8 0.1 zwaar bewolkt 18 0 onbewolkt 11 0 mtoregen 14 0.1 onbewolkt 22 0 onbewolkt 19 0 onbewolkt 12 0 half bewolkt 12 0 gehel bewolkt 14 0 geheel bewolkt 21 0 onbewolkt 21 0 onbewolkt 31 1 onbewolkt 20 0 onder redactie van loessmit Wat vinden scholieren van kranten? Volgens hun leraren hebben ze geen benul van-de politieke en maatschappelijke verschillen tussen de kranten. De leraren vinden de kranten trouwens ook 'bedroevend moei lijk leesbaar' voor kinderen. Ze vertelden dat deze week aan elkaar op een congres ('de krant in de klas') in Zeist, waar de Nederlandse vereniging van maatschap peltIjlerar en en de Ne derlandse Dagbladpers zich be zighielden met de vraag of de krant een nuttige funktie in het onderwijs kan vervullen en hoe je 'm dan wel in de lessen in past. Dat ze al zoveel pertinente antwoorden bij de hand hadden, kwam doordat de leraren in de eerste drie maanden van dit jaar ruim zeshonderd leerlingen van allerlei scholen les in het vak maatschappijleer hebben gege ven aan de hand van de lande lijke dagbladen en wat regionale kranten. De kinderen bleken vooral te struikelen over te moeilijke woorden en zinnen, ze snapten niet alle berichten in de kranten omdat daar vaak geen voorgeschiedenis en achtergrond informatie bij stond en ook kwamen ze er niet uit als er afkortingen gebruikt waren vpor namen van instanties en organi saties. Dat klonk allemaal niet erg op wekkend. terwijl men in Zeist juist de krant 'het meest bruik bare en goedkope middel voor informatie over de samenleving' noemde. Nederland, zei een van de maatschappijleraren, is er 'betreurenswaardig laat' mee om liet lezen van de krant op school in te voeren. In Zweden en De nemarken bijvoorbeeld zijn er al uitstekende ervaringen mee op gedaan. Gelukkig is er ook voor de Ne derlandse scholieren nog hoop, want hoewel ze in het begin lang niet alles begrijpen, be langstelling hebben ze wél, 'di rect op het moment dat je zes verschillende kranten voor ze neerlegt. Meer dan één krant, dat kennen ze niet van thuis', zei een Amsterdamse leraar. In veel gevallen werd het kranten-expe riment afgesloten met de op dracht zelf een 'ideale krant' te maken en dat leidde vaak tot verrassende resultaten. Omdat je 'nergens de zogenaam de objectiviteit beter mee kunt illustreren dan met de krant' en omdat ze de leerlingen willen leren kritisch met informatie om te springen, gaan de maatschap pijleraren in elk geval door met 'de krant in de klas'. Hun con clusie: de krant kan in het on derwijs vooral nut hebben voor vakken als geschiedenis, aard rijkskunde. economie en na tuurlijk Nederlands. En ook de Nederlandse Dagbladpers blijft geïnteresseerd, niet omdat er winst in zit, maar omdat je op die manier gemotiveerde lezers kweekt. In elk geval komt er een soort handboek voor het gebruik van de krantin de klas. En er moet geld op tafel komen en daarover zullen de ministeries van onderwijs en erm worden aangesproken. - FRITES l 'Ililllillïli In een Tilburgse snackbar mogen alle geüniformeerde politiemannen gratis patates l'rites komen eten, maar wie de funktie van wethouder in deze stad vervult, zal er hot-n-olle pond voor moeten betalen. De snackbar maakt dat ondetseheid tussen beide soorten overheidsdiena ren naar aanleiding varTde straf die twee jonge Tilburgse agenten is opgelegd, nadat eejv-Wethoudtjr hej» een zakje patatten zag verorberen. Of dat in diensttijd de gewoonte was. vroeg de wethouder, waarop een van de agenten {die de wethouder niet kende) antwoordde dat hem dat niets aanging. De boze wethouder gaf de patatkwestie toen door aan de hoofdcommissaris van politie, die de jongemannen disciplinair strafte met een korting op hun vrije dagen. Uit medeleven met de gestraften en hun collega's heeft de snackbar zich nu onmiddellijk aan de zijde van alle geüniformeerde agenten met patat-verbod ge schaard. Wegwerpverpakkingen, weet de consument-berichtendienst Con- su. winnen nog steeds veld. Elke Europeaan gebruikt (en gooit weg) op het moment gemiddeld al 35 tot 85 kilo biologisch niet afbreekbaar verpakkingsmateri aal per jaar en de Europese Commissie heeft dan ook schie lijk laten onderzoeken wat daar tegen gedaan kan worden. Con clusies uit h^t rapport: het sta tiegeld op bepaalde^erpakkings- artikelen moet verhoogd worden en wat er daardoor weer aan materiaal ingezameld wordt, moet zoveel mogelijk opnieuw gebruikt worden. Verder wil de commissie de verwerking van sommige grondstpAfén in ver pakkingsartikelen verbieden. ontwikkelingslanden te bevorde ren. Deze vorm van 'industriali satie' vinden wij onge wenst'. En: 'Wij betreuren het dan ook ten zeerste dat u, in uw positie, bereid bent hieraan me dewerking te verlenen'. VOOR besluit de brief zo: 'Misschien dat u in de toekomst eens voor ons als reclametrekker wilt fun geren'. y Prins Claus heeft een boze brief gekregen van de jongerenorga nisatie VOOR waarin jeugdige drankbestrijders zich verenigd hebben omdat hij vandaag in Zoeterwoude een nieuwe brou werij opent. Op een beleefde, maar ontstemde toon maken de jongeren de prins duidelijk hoe veel mensen problemen met Al coholgebruik hebben, hoeveel gevaren drankgebruik met zich meebrengt en hoe de Raad van Europa al voorgesteld heeft alle alcoholreclame te verbieden. En bovendien: 'Het bedrijf dat u nu gaat openen is onderdeel van een concern dat meehelpt slech te kanten van onze cultuur in De t opper v an het Eurovisie songfestival, het door Teach-In naar die top gezongen liedjes met de interessante titel 'dinge- dong' ls. zo weet Studio, inmid dels in vele talen overgezet. 'Van onze man in Hongkong verne men wij. dat het Nederlandse succesnummer aldaar is uitge bracht onder de titel 'pinge- pong'. Studio heeft uit Duitsland ver nomen dat men daar de moge lijkheid bestudeert om via vlieg tuigen radio- en t.v.-program- ma's uit te zenden. Zo'n vlieg tuig zou een uur of acht in de lucht moeten blijven en zo lang op een hoogte van twaalf tot twintig meter moeten rondcirke len in een straal van drie tot vijf kilometer. Men heeft uitge rekend dat één toestel een zend- bereik van twee- tot driehon derd kilometer kan halen, wat betekent dat wij in Nederland aan één vliegende zender genoeg zouden hebben. Mocht het ooit zover komen, dan wil Studio het bordje 'storing' graag veranderd zien in 'motorstoring'. 'Simpkins zou voor speciaal vervoer zorgen

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5