De laatste stelling van Tjitze Baarda u Vandaai In memoriam ds. J. T. Doornen bal Onze adressen Kerkelijke hub in gebied van VRR kan doorgaan Jongerenactie Bewepingsin in Vondelpark f||^n|||j Nieuwe boi TROUW KWARTET VRIJDAG 18 APRIL 1975 KERK/BINNENLAND door A J. Klei Vanmiddag hoopt de gereformeerde nieuwtestamenticus Tjitze Baarda aan de Vrije Univeristeit te Amsterdam (waaraan hij als lector verbonden is) bij prof. dr. R. Schippers te promoveren tot doctor in de godgeleerdheid. Zijn proefschrift gaat over een Syrische tekst uit de vierde eeuw. die behoort tot de oudste ons overgeleverde literatuur van de Syrische christenheid. Omdat ik van natu re niet geneigd ben op oude Syrische handschriften af te vliegen, ging mijn eerste belangstelling niet uit naar de con clusies waartoe de heer Baarda in zijn boek was gekomen, maar naar zijn laatste stelling, omdat zo n laatste stelling meestal gekscherend van aard is. De laatste stelling van Tjitze Baarda bleek echter volstrekt geen luimige tekst te be vatten. Dit verbaasde mij in hoge mate Niet dat de heer Baarda zo'n lolbroek is. al heeft hij zijn olijke buien. Hij is een rustig en oppassend persoon, wiens ingeto gen uiterlijk al menigmaal zijn verontrus te kerkgenoten in grote verwarring heeft gebracht, want dozen verwachten bij een onorthodoxe kijk op de evangeliën (waar van zij drs. Baarda beschuldigen) woeste haargroei en een ruige trui en niet een rechte scheiding Alsmede een stropdas. Datzelfde bedriegelijke uiterlijk van de promovendus had bij mij de gedachte .doen postvatten dat hij zich gehoorzaam zou voegen naar het gebruik een reeks stellingen met een jolige uitsmijter te beëindigen. Het raadsel liet me niet los. Ik belde Baarda-kenners op. Tevergeefs. Ik ging weer bij mezelf te rade en opeens herin nerde ik me dat hij me eens verteld had hoe eigenlijk een studentikoze grap aan de wieg van zijn dissertatie had gestaan. Als derde-j aars studenten besloten Tjitze Baarda en Gijs van der Veere (thans predikant in Drachten) dat er een nieuw dispuut moest komen binnen de theologi sche faculteit. De vraag was: hoe moet ons gezelschap heten? 'Diatessaron', stelde Gijs van der Veere voor. Dat indrukwekkende woord was hij namelijk net tegengekomen bij zijn studie van het kerkelijk verleden. Tjitze Baarda werd praeses van de club en omdat niemand precies wist wat 'Diatessa ron' betekende, ging hij dat voor zijn openingsspeech eens na. Het bleek te gaan om een evangelie-harmonie (één evange lie, samengesteld uit de bestaande vier om zo tot een doorlopend verhaal van het leven van Jezus te komen) en vandaar dat de heer Baarda nu voor de dag komt met de resultaten van een onderzoek dat 'staat in het bredere kader van een studie over het Syrische Diatesseron'. zoals het'staat m een door de promovendus gemaakte samenvatting. Goed beschouwd is dit lijvig proefschrift1 dus niet .meer dan het verlengstuk van een belegen studentikoze inval. En om nu op die laatste stelling terug te komen, ik neem aan dat de serieuze Baarda het niet al te dol wilde maken en er daarom ook nog niet een leuke laatste stelling tegen aan smeet. Inmiddels is al enige legende vorming rondom de dissertatie van Tjitze Baarda ontstaan. Mij kwam ter ore dat het zo'n moeilijk werk is dat op deze aarde maar één schepsel rondloopt die kan be oordelen of de resultaten van Baarda's nijver speuren deugen. Dat zou de in vakkringen internationaal befaamde Schotse nieuwtestamenticus Matthew Black zijn. Welnu, die is dan ook komen overvaren om vanmiddag als mede-promo tor de plechtigheid bij te wonen. Het zal nu wel duidelijk zijn dat gerefor meerde kerkbodeschrijvers, die zich zo graag storten op een proefschrift om te kijken of. het iets kwaads, iets onbehóor- lijks voedt, bitter weinig hebben aan dit boekwerk van drs. Baarda. Ik zou ze daar om willen aanraden: doe maar net als ik en gooi je meteen op de stellingen, want er is eentje over professor Kuitert bij. Het is nummer 19. Baarda vindt dat Kuiterts bewering: 'Alle spreken over boven komt van beneden, ook de uitspraak dat iets van boven komt', op zichzelf genomen óf te veel óf te weinig zegt. Zelf word ik hiervan niet veel wijzer (wat vindt zo iemand als Baarda nu eigenlijk van zo'n man als Kuitert?), maar hopelijk zullen de kerkbladen ons straks licht verschaffen. Eindelijk Baarda's laatste stelling. Die luidt: 'Het verdient aanbeveling dm de 'kapel' van de Vrije Universiteit op gezette -tijden ter beschikking te stellen van de Islamitische gastarbeiders, die binnen het complex van de universiteit hun dagtaak verrichten, om er hun gebeden gezamen lijk en in voldoende afzondering te kun nen volbrengen'. Ik weet welk voorval aan deze stelling ten grondslag ligt. Eens kwam een theologisch hoogleraar op zijn kamer, waar hij een Marokkaan in gebeds houding aantrof. Hij stapte terug, sloot zacht de deur ven wachtte op de gang tot de ander klaar was. 'Ik heb met Tjitze Baarda wel eens gepraat over de suggestie, die hij nu in een stelling heeft neergelegd. Hij meent dat juist een christelijke universiteit deze ruimte, die mogelijkheid moet bieden. Want je kunt niet met een ander in gesprek komen als je hem niet de kans geeft zichzelf te zijn. En zo n gesprek willen we toch, omdat die arbeiders en wij op de een of andere manier met dezelfde God bezig zijn. Dit zei de aanstaande doctor Baarda die los van de genoemde overwegingen meent dat het ook een zaak is van gewone menselijk heid. Drs. Tj. Baarda UIT VAN LEZERS HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM: Westblaak 9-11, Rotter dam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. LEIDEN: Steenstraat 37, Leiden. Tel. 071-31441. Postbus 76. DORDRECHT: Scheffersplein 1, Dor drecht. Tel. 078-33370. Postbus 118. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25. Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet. Postbus 859, Amsterdam. Bij publlkatie wordt de naam van de schrijver vermeld. Verontrusten (slot) Aan hen. die onze handtekeningen: aktie zo fel veroordelen, zou ik enkele vragen willen stellen. Bent U het ermee eens, dat de oneeveer 470.000 belijdende leden van de gereformeerde kerken, zon der enige inspraak of mede-beslis sing. het moeten aanvaarden dat onzeveer 70 dames en heren in Lunteren (onze synode), geprest door een aantal hardschreeuwers, onze kerken een wezenlijk andere koers doen varen dan waarop zij belijdenis hebben afgelegd? Indien ja, wat blijft er dan nog over van de zo hoog geroemde protestantse mondigheid van elk kerklid tegen over de afhankelijkheid- van de leek in de r.k>kerk. dié zich moet on derwerpen aan het absolute leerge zag van zijn kerk? Moeten wij dan maar als een domme massa mee-^ zeulen met hen. die zonder ons over ons beslissen? Wat betekent dan nog het ambt van gelovige, ons koninklijk pries terschap, waardoor wij persoonlijk geroepen zijn om te getuigen van Christus en. op te komen voor zijn eer? En indien niet. waarom kunt u dan geen waardering op brengen voor onze handtekeningen- aktie. waardoor ieder belijdend lid van onze kerken in staat wordt ge steld uit te spreken dat hij aan het gereformeerde karakter van onze kerken wil vasthouden, door zijn handtekening te zetten onder de petitie aan de synode; ofwel uit te spreken dat hij Instemt met de koers van onze synode (de afbraak van het gereformeerde karakter van onze kerken). Hoor te weigeren zijn handtekening onder deze peti tie te zetten? Vel» H. J. Hegger Kinderroof Het is voor mij onbegrijpelijk dat enkele kerkelijke en humanitaire hulporganisaties het weghalen van weeskinderen uit Zuid-Vietnam willen stoppen: het kinderroof noe men zolang niet zeker is of een van de ouders nog leeft. In Zuid-Viet nam begrijpt het Amerikaanse volk dit probleem beter. Zij weten wat deze kinderen te wachten staat, wees of geen wees. Moeten wij ons niet schamen voor onze houding en kritiek, het gaat om mensenlevens. Men maakt er duizenden gezinnen blij mee. Het verdriet van geen kinderen kunnen krijgen is een zeer groot schrijnend leed. Maasland A. Xoordatn Rode vlag Zo ver is het dan toch gekomen dat de rode vlag op het stadhuis komt. hier en elders. Volk van Nederland, wordt wakker! Nog even, en wat zal er dan met ons koningshuis gebeu ren? Wat zegt u. het is zo ver nog niet? Wacht maar, het komt. Rotterdam H. Stok Rode vlag (2) Rode vlaggen op 1 mei op de open bare gebouwen in een aantal plaat sen (met een rood program-colle ge). Fraai hoor. Mooie protestwoor den in de niet-rode pers. Wat kopen we daarvoor! De straat moeten we op. als vadsi ge, lui-geworden, de strijd schu wende confessionelen. Want dét zijn we geworden - en het is geen wonder dat bij de eerstkomende verkiezingen waarschijnlijk wéér verlies "geboekt moet worden. Van wege stemmenverlies wordt dit ka binet staande gehouden. De confes sionelen, het CDA, biedt de kiezers niets meer, maar dat zal verande ren, als we de harde, open strijd weer aandurven en de kiezers voor een harde keuze kunnen stellen. Maar: de socialisten zullen nóg meer winst boeken als wij - de confessionelen - ons niet dezelfde brutale strijdmethoden eigen ma ken. Rotterdam W. van der Waal PvdA-congres In uw commentaar op de wens van het PvdA-congres de ontwape ningsbesprekingen met het Pact van Warschau los te koppelen van de wenselijkheid van vrij verkeer van informatie, levert u. onbedoeld misschien, een bijdrage tot de kou de oorlog. U mag dit punt niet' losmaken van "de geschiedenis. Le zing van moderne Amerikaanse his torici leidt tot de slotsomHet opleggen van het communisme aan de Oosteuropese volken kwam voort uit het Russische verlangen naar veiligheid. In de meeste Oosteuro pese staten waren echter dermate sterke rechtse krachten aanwezig (velen waren bondgenoot geweest van Hitler), die ook gaarne door de Westerse politici werden aange spoord zich aan te sluiten bij het Westen, dat de vrijheid van infor matie e.d. voor Rusland zou beteke nen dat aan de belangrijkste vei ligheidswens niet zou worden vol daan. Slechts Finland heeft zich naar de Russische verlangens ge voegd en Is vrij gebleven. Daarom heeft de Westerse druk meer vrij heden toe te laten, zonder dat Rus land de garantie heeft dat deze staten binnen het Pact van War schau blijven, nog nimmer succes gehad. Baarn drs. H. J. v. d. Mark PvdA-congres (2) Het PvdA-congres wfl uit de Navo. Ik geloof dat wij Nederlanders eens wakker moeten worden. Amerika wordt ook in ons land gedoodverfd als de bemoeial, de kwade pier. Zijn wij dan het Marshallplan ver geten en onze bevrijding en onze hernieuwde democratie. Aan welke kant staan wij bij een eventueel conflict, de Navo of het Warschau pact. Rijnsburg H .van Turenhout PvdA-congres (3) De arrogante manier waarop de PvdA meent te moeten domineren gaat vele Nederlanders langzamer hand de keel uithangen. Wij spre ken de goedwillende figuren niet te na. maar komen op tegen de indoc trinatie. de beïnvloeding welke steeds van haar is uitgegaan. Door almaar te schelden op vorige kabi netten. door zichzelf zo progressief te noemen en de kiezers te doen geloven dat men in feite blind was wanneer men nog op een andere partij durfde te stemmen dan de progressieve drie. De programcolle ges in de gemeenten van de Rijn mond en de burgemeestersbenoe ming in Rotterdam zijn niet anders/ dan grepen naar de macht en het doordrijven van eigen zin. Rotterdam P Creghel. PvdA-congres (4) Met zo'n partijcongres van de PvdA heb ik de grootste moeite. Ik ben ook lid van die club. Steeds weer bij bijeenkomsten waar beslissin gen voor de toekomst worden geno men is de vraag, hoe zo'n vergade ring van samenstelling is. Laten we wel wezen: Die 400 congresgangers zijn niet dè PvdA. Toch. wor den er beslissingen genomen die de overigen maar moeten slikken. Sommige vraagstukken worden in de afdelingen goed besproken. Maar als zo'n congres op hol slaat (de congresgangers zijn per traditie jong) moet je maar afwachten wat er uit rolt. Niet voor niets was bij een vorig congres de heer Den Uyl van plan om op te stappen. Het is natuurlijk schitterend als een poli tieke partij constant bezig «s met het opnieuw bijstellen van verlan gens. Men moet echter de overige honderdduizend partijgenoten niet bij voortduring frustreren. De con gresgangers hebben stoom af kun nen blazen. De overigen blijven achter met hun twijfels. Amsterdam Joke Bos PvdA-congres (5) U besluit uw commentaar op het congres van de PvdA met waarde ring uit de spreken voor het feit dat het congres bezorgd was voor oorlog en vernietigingen en dat u dat bij andere partijen we] eens mist. Dit begrijp ik niet. Ik* dacht dat bv. Aantjes en Andriesën en hun partijen meer bezorgd zijn voor oorlog en geweld, dan waar van dit congres blijk gaf. Want waarom willen deze laatste geen ontwapening of beperking, omdat dit als het eenzijdig gebeurt het gevaar voor oorlog en geweld ver hoogt. Texel Job. Daalder PvdA-congres (6) Waarom is het een blijk van nega tieve gezindheid jegens de NAVO als iemand, een land, een bondge nootschap. van zichzelf eist niet als eerste atoomwapens te gebruiken? Het is toch niet als negatief te beschouwen als iemand van zichzelf eist zoiets te doen? Hoe kunnen we ooit ontspanning krijgen als we zelf niet de 'eerste stap' willen doen? Ik vind het pijnlijk te lezen dat we het gevaar altijd bij de ander zien. Laten we risico's ne men. Misschien krijgen we een Russische inval, misschien ook niet. Trouwens, zouden alle Russen slecht zijn'? Misschien kunt. u zich uit de oorlogstijd nog herinneren of alle Duitsers slecht waren. Waarom doen we geen beroep op het stukje menselijkheid in de Russen als ze komen (als ze komen!). Waarom proberen we ze met onmenselijkhe den (atoomwapens) van ons af te houden? Den Haag Henk Fransen kerkordening zegt dat. Zal Jezus dit zo fijn vinden van zijn bruidsge meente? Zou hij heus later vragen: Ben je hervormd, bonder. vrijge maakt. buitenverbander, synodaal, chr. geref., oud-geref.? Doesburg mevrouw H. de Bruyn-Dam Onmachtig (2) PvdA-congres (7) Uw commentaar congres PvdA (4) eindigt u met de woorden: 'Het is een protest dat uit andere politieke partijen te zelden en te zwak op klinkt'. Ik meen hiertegen mijn stem te moeten verheffen. Ook die 'andere partijen' kennen die vrees, maar de PvdA doet me denken aan de oude SDAP van de jaren twin tig-dertig. Toen liep men met een gebroken geweertje op de revers van de jas en in de verkiezings strijd gold de leus: 'Geen man en geen cent'. Maar in de meidagen '40 schreeuwde de SDAP om man nen en wapenen.Maar toen was het te laat! Sebaldeburen W. G. Vermantel PvdA-congres (8) Het voorstel, gedaan op het congres van de PvdA, inzake de al veel te lang slepend gehouden vervanging van straaljagers, doet me denken aan een dwaas die op zoek gaat naar een herdershond zonder tan den. om zijn erf te bewaken. Musselkanaal W. Wesseldijk Onmachtig De gereformeerde gezindte wil een heid, maar voelt zich machteloos. Men ziet de weg niet meer. Mensen willen steeds maar weer breken en scheuren. Denk ook aan Jona's haast om Ninivé te verderven en aan Gods geduld met datzelfde Ni nivé. Ook de heidense hoofdman, wiens 'geloof-op-afstand' door Je zus werd geprezen met: 'Ik heb zo'n groot geloof zelfs in Israël niet gevonden'. Het evangelie is nog al tijd blijde boodschap en géén wet. Als iedereen moet denken, wat hij zelf denkt, dan kan men wel blij ven scheuren (zoveel hoofden, zo veel zinnen!). De sleutel ligt niet bij de gereformeerde bonders', die als zoutend zout in de -hervormde kerk willen blijven, maar bij allen die Paulus' woorden vergaten: 'Wij kennen ten dele en wij profeteren ten dele'. Oegstgeest C. A. Koen Onmachtig (3) De bonder Graafland vroeg zijn vrijgemaakte broeder Douma of hij Hoedemakers uitspraak voor zijn 'rekening wilde nemen: 'Samen zijn wij ziek geworden, nu is het nood zakelijk door Gods genade samen gezond te worden'. Hoedemaker heeft in samenwerking met de gro te ethische theoloog Gunning ook gezegd: 'Heel de kerk-en heel het. volk'. Beide theologen hadden geen potentie om rechtzinnige of ethi sche broeders 'met antagonisme te bestrijden. Als deze mensen thans hadden geleefd, dan hadden ze hun theologie gericht tegen een totali taire rechtsstaat, die alleen oog heeft voor een ideologie waarin de rechtsstaat vermoord wordt en de uitvoerende macht al wat nog vrij is uitbant. Amsterdam F. G. de Groot Onmachtig (4) Met stijgende verbazing heb ik het verslag van Lunteren gelezen. Wel iswaar vervulde de aanwezigheid vanp rof. Douma me met vreugde, maar ik vind er toch zo weinig de heilige vreugd in van het tezamen zijn als geroepenen door de ene Heer. U bent immers alle gelijke zondaren wier lot zonder Christus' verlossing bezegeld is. Buigt u dan in ootmoed voor Hem neer en za nik niet over allerlei microscopi sche verschillen. Dan zal de toe schouwer zich verbazen over dat werk van de Heilige Geest. Rotterdam J. Scholtens Eurofest '75 (1) Er zijn ménsen die een oprecht verlangen hebben het evangelie uit te dragen, omdat ze weten dat ze gered zijn. uit de klauweri* van de duivel en voor altijd met en voor God mogen leven, omdat Christus voor hen gestorven is. Er zijn ook mensen, die fouten in de manier waarop een actie wordt gepresen teerd zo opblazen, dat de kern van de actie. nl. evangelisatie en toe rusting van jonge christenen, vol komen op de achtergrond wordt gedrongen. Een dergelijke manier van schrijven is niet grappig maar werkt het evangelie'bewust tegen. Delft H. Buitenhuis F. J. van Brenk Eurofest '75 (2) De heer Klei heeft op zeer droevige wijze geschrevenover Eurofest '75. Door dit stukje zijn veel mensen pijnlijk getroffen. Dat is echter niet het ergste. Ik meen te moeten zeggen dat God zelf door dergelijke stukjes pijnlijk wordt getroffen. En dat is veel erger. We moeten leren om niet zo liefdeloos over anderen te spreken of te schrijven. We moeten veel meer voor elkaar bid den. Als wij dat allemaal meer zouden doen. dan zou dat zeker in de wereld te merken zijn. Delft J. M. Westdijk door ds. M. Groenenberg Op 65-jarige leeftijd is overleden de hervormde emeritus-predikant ds. J. T. Doornenbal te Oene. Ds. M. Groenenberg uit Utrecht schrijft over hem: In de krant las Ik: Geref. gezindte onmachtig tot eenheid. Hoe kan dat? Als Jezus zegt: 'Ik ben de opstanding en het leven, wie in Mij gelooft zal leven al ware hij ook gestorven'. Waarom is "het altijd: deze kerkordening zegt dit en deze Kernenergie Ds. Doomenbal was een heel aparte figuur. In de hervormde kerk be hoorde hij tot de gereformeerde bond en daarin weer tot de tame lijk rechtse zijde. Hij heeft ontelba re beroepen gehad, ook in zijn laat ste gemeente Oene, die hij meer dan zesentwintig jaar trouw bleef. Hij was niet een man die zich liet opsluiten. Zonder uitdagend te zijn liep hij over allerlei grenzen heen die anderen vanzelfsprekend von den. Hij Was hervormd en bewoog zich ook graag in de kringen van oud-gereformeerden of in bevinde lijke kringen die zo maar ergens bijeenkwamen. i Maar ook in ander opzicht over schreed hij grenzen met een ge makkelijkheid die mensen vaak verwonderd naar hem deden kij ken. De cultuur en vooral de litera tuur boeide hem zeer. Hij had er behoefte" aan van tijd tot tijd naar de schouwburg te gaan. Hij was lid van tie Rotaryclub in Epe en be woog zich daarin met veel waarde ring voor mensen en meningen die de zijne niet waren. bruik ervan in goede en doelmatige banen leiden, zodat het ten goede komt aan de mensheid. Poeldijk J. C. Kohier Anderen doen het werk Jammer genoeg heeft Piet Hagen in zijn recensie van een boek van H. Schelsky' iets vergeten te zeggen. Namelijk, dat deze socioloog propa geert dat de mensen zich beter kun nen aanpassen aan de ontwikkelin gen die gaande zijn in plaats van te /proberen die bij te sturen of te Veranderen, en dat hij dat in de nazi-tijd al in praktijk heeft ge bracht-, met andere woorden be hoorlijk fout was. Dit ter waar op die Schelsky mennen te moeten schuwing aan mensen die zich nu beroepen en in hun kritiek op b.v. de linkse pers van tegenwoordig. Amsterdam T. Oppewal Hij was een Vriend van Gerrit Ach terberg, vanuit de tijd dat ze samen in Langbroek opgroeiden en' hij bleef hem trouw dogr alles heen. Hij was mede betrokken bij diens begrafenis. Kunstenaars trokken ihem aan en hij werd door hen volkomen aanvaard. Zondagsavonds zat hij soms met zeer kleurige figu ren koffie te drinken op het gazon vooï de pastorie in Oene. De kerkbode van Noord-Veluwe werd overal gelezen vanwege zijn originele artikelen. Hij had de Ve- luwe lief en hij schreef er over op een literair boeiende wijze vol na- tuur-mystiek. Met veel zelfspot schreef hij over zijn werk, zijn preken, zijn omgang vooral met de katechisanten. Achter diit alles ging een persoon lijkheid schuil die zwaar tilde aan het leven en het werk. Maar hij vond kracht uit de omgang met de 1 bijbel en met gelovigen. In bevin delijke kringen waarin hij zo graag verkeerde. Een mentale afbraak heeft zich de laatste jaren al te vroegingezet. God heeft deze die naar, die zijn verborgen omgang zo zeer heeft gezocht, tot zich geno men. Een apart man, ook een apar te dominee is ons ontvallen. Den Uyl Wanneer Nederland niet meegaat met de kernenergie krijgt het een achterstand op andere landen, die niet gemakkelijk meer is In te ha len. Vooruitgang kan men niet te genhouden! Wèl kan men het ge- _L In uw 'commentaar 'waarschuwing en waardering' citeert u blijkbaar met instemming de heren Roolvink en Berger, die de huidige minister president verwijten te veel partij man te zijn (Roolvink) en zich geen moer aantrekken van zijn achteraan (Berger). Dit geeft blijk van een verkeerde, in principe dic tatoriale. inslag. Immers, een goede democratische instelling vereist juist een nauwkeurig beluisteren en zoveel mogelijk nasomen van de gerechtvaardigde verlangens van de achterban, dus van de kiezers. Was dit door vorige regeringen meer in acht genomen, dan was de politieke belangstelling in die periode voor velen niet op zulk een laag pitje gekomen of geheel weggevallen. In tuïtief voelden kennelijk de kiezers dit ook zo aan, vandaar dat de minister-president bij het Nipo-on- derzoek zo goed uit de bus is geko men. Den Haag H. de Koning Links en rechts Waarop baseert de heer Looi jen (Tr/Kw 14 april) de onzinnige sug gestie dat 'rechtsen' 'erg links' han delen als ze 'armen, ellendigen en verdrukten' helpen? Tot driemaal toe in zijn verslag, ongenuanceerd: armen bijstaan is links. Waar de heer Looijen blijkbaar nooit van gehoord heeft geen wonder, want ze lopen er niet mee te koop, het komt niet op de tv! is het volgende: Er zijn in ons land, en vele andere, gelovigen in verschei dene "kerken, gemeenschappen en groepen, die van hun bruto-inko men minstens tien procent voor evangelische èn sociale arbeid ge ven. Deze mensen zijn 'erg rechts', nogal ongenuanceerd, dat wel, maar dit stukje praktische ethiek hebben ze toch niet van 'links' geleerd. Bioemendaal J. C. van der Leek STUTTGART Hans Otto Hahn, de leider van de Westduitse hulpor ganisatie Brot für die Welt heeft van de vertegenwoordiger in Parijs van de voorlopige revolutionaire re gering in Zuid-Vietnam de verzeke ring gekregen dat de hulp organi saties gewoon kunnen doorwerken in het gebied dat de VRR heeft bezet, als de buitenlanders zich maar niet lenen voor sabotage of spionage. Dat heeft Hahn toege zegd. De VRR-vertegenwoordiger meldde dat in het VRR-gebied zes tot zeven miljoen vluchtelingen zijn, die dringend hulp nodig heb ben, in het bijzonder baby-voeding, medicijnen en onderdak. De wereldraad van kerken heeft krachtig geprotesteerd tegen het gebruik van Vietnamese vluchtelin gen en wezen als politieke pionnen in een propaganda-oorlog en tegen het emotioneel overvliegen van weeskinderen. De wereldraad is door de eerste vijf miljoen dollar voor hulp heen en vraagt de kerken nog eens vijf miljoen dollar (ruim 12 miljoen gulden). GODS STRAFFENDE HAND In alle tijden is het voorg dat mensen min 'of meer publiciteit stonden tot b kwamen en het christelijk gingen belijden. De laats wordt in ons land nogal een zen op het zangerspaar Hermien en in Hervormd land staat deze week eei interview met de NOS-niei Bob Meijer. Bij beiden, he paar en deze NOS-medewerï op dat zij desgevraagd ee bereidheid tonen van een ontvangen geloof te getuig ligt voor deze mensen in scheid met de velen die voorjaar weer in de kerk nieuw geloof beleden, voor c| Zij blijven mensen van de teit. Toch kunnen bij hun ken wel eens vraagteken worden. Dat gebeurde inde: de ook voor de kring wa terecht kwamen vreemde 11 van Gert en Hermien. Tc hun spreken nog iets prils j zou hen hun uitspraken kunnen nemen? Anders met Bob Meijer. Zijn uitsj Hervormd Nederland liegen 1 om. Hij weet overal van sluitende antwoord op e bleem. Vrede maken in Vie, onzin. Japan heeft de diplc betrekkingen met Israël vi vanwege de olie, en daarc' Japan onmiddellijk gestraft de betalingsbalans kelderde, deed hetzelfde en de keizer NCRV doet water bij de wij- géns een oud christelijk en de EO is van God gegev kan Bob Meijer moeilijk vc van een niet op de hoogte het wereldgebeuren, hij h' ons blijkbaar in grote bet.ro voorgelezen, maar men i enige bescheidenheid moj wachten. Tot nu toe heb i I christenen ten aanzien door hen ingenomen stam iets horen verklaren als: is het de waarheid. Bob Mi 'het niet, maar .Jezus in' het.' Ik dacht dat nu jui niet meedeed met het vlotte zen van Gods straffende hi bijv. Mattheus 7, vers 1 tot 13, vers 1 tot 5: Johannes S NED. HERV. KERK Beroepen: te Edam: L.'Oo i Gietente Lopikerkapel Schelluinen: H. Gaasbeek, Wapenveld: te Weesp: T., wer te Nijverdal; te Ophe te Waarder: H. Visser te B, Afscheid: op 20 april van, stad: S. van den Oever Nieuwleusen. Intrede: te Hilversum: (p werkz. t.b.v. NPB en v 'herv): A. van -Santen uit burg; te Zeist (pred bij t.b.v. pastoraat prot. huis v patrieerde bejaarden): mei, J. C. Reedijk- Boersma Te Surhuisterveen: E Stejj Middelstum. Bevestiging te Den Bosc bijz. werkz. t.b.v. pastor ziekenhuis Willem Alexam G. van Duijl uit Rotterdai GEREF. KERKEN Afscheid: van Diemen-Wa meer - Bijlmer: J. P. van wegens em. (gezondheids van Alphen a-.d. Rijn-Noor ber. te Steenwijk; van H L. 't Hart, ber. te Bodegrs Bedum: H. Wanink, ber. t< Van Loenen a.d. Vecht: G beroepen in Luzern (Zw). Intrede: te Breda: P. J. v uit IJsselmuiden; te Wi kand. P. Wilschut uit Ka Zuid-Beijerland als pred. Beijerland en Klaaswaal: Landman, kand. uit Kami GEREF. KERKEN (VRIJG Afscheidvan Groningi Verkade, ber. te Axel. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Vlaardn Beekhuis te Noordeloos. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Franklin La J. van Haaren te Amei Zaandam: A. Hofman t ningen. Bedankt voor Beekbergel Lamain te Grand Rapids NED. PROT. BOND Intrede: te Renkum: T. 1 uit Hornhuizen (Herv. genl AMSTERDAM Tweehonderd pro testantse jongeren, waarvan de helft uit het buitenland, zullen zich deze zomer weer inzetten voor hulp aan drugverslaafden in Amsterdam. De nieuwe actie, die Regenboogpro ject heet, wordt voorbereid door ds. P. F. Th. Aalders (hervormd) en ds. D. N. Wouters (gereformeerd). De actie zal samen met Youth with a mission worden gevoerd en waar schijnlijk ook met Youth for Christ. Ook diakonale en andere kerkelijke organen alsmede stichtingen voor maatschappelijk werk tonen be langstelling. De initiatiefnemers hopen in juli en augustus te kunnen beschikken over een leeg schoolgebouw in de binnenstad, 's Morgen bereiden de jongeren zich voor op hun werk. In de middaguren trekken zij twee aan twee (een buitenlander en een Nederlander) langs woonboten en kraakpanden en door het Vondel park om contacten te leggen. Des avonds komen zij dan bijeen, sa men met degenen met wie contact gelegd is. Dan zullen ook adviseurs op pastoraal, medisch-psychiatrisch en maatschappelijk gebied beschik baar zijn. KEES BOEKE Ruim V na het verschijnen van ke's boek 'Klndergemeeru scheen nu bij uitgever K een tweede druk. Boe I hierin over het ontstaa Werkplaats in Bilthoven pedagogische achtergrond unieke onderwijsexperimfl zoveel jaren nog altijd i1 is. Prijs 18,75, 232 blz. i GOULDNER Alvin Goi i van de bekendste Ameril ciologen, kwam drie jaii naar Amsterdam, waar 11 raar werd aan de Unive Amsterdam. Zijn in 197 nen boek 'The coming1 western sociology' is m als 'De naderende crisi westerse sociologie.' Gou in dit boek op duidelijke hoe ook sociologische ii mede bepaald worden dj omstandigheden. Zijn b het waren een 'sociolog sociologie'. Ambo. Biltb i blz., 29,50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2