Basque d'Or', waard m weer te gaan zien arijs brengt rechte jn voor de winter Taxatie tweedehands auto kan gratis autobiografie- ILMPREMIERES VAN DEZE WEEK Ford brengt zijn zwarte auto terug Peugeot 404 eruit, maar de Citroën DS blijft nog even Nederland en Israël geven Nederlandse hulp aan Jamaica: tien miljoen Kleuter onder auto 'Daughters, daughters': een aardige Israëlische comedie /KWARTET VRIJDAG 18 APRIL 1975 BINNENLAND 13 Ber Huising i Ïe d'Or is een heel mooie een van de beste van ;s Becker, van 1952, maar om weer gezien te wor- ora -haar hoog opgehelmde haar Casque 'dOr genoemd, lekend door een 'cause Célè- 1900. Zij ging houden van nerman Manda en die dood- een hem opgedrongen ge- haar souteneur. Zij vluchtten naar buiten Parijs. Maar Le- bendeleider van Belleville, ilarie terug heben. Hij liet s vriend Raymond oppakken moordenaar, zodat eerlijke gedwongen was zichzelf aan n. Bij een ontsnapping werd id doodgeschoten, en Manda verbitterd af met-de verra- Hij ging voor twee moor- ar de guillotine. geweld en sex dus, maar nders. De valbijl zien we maar het hoofd niet. Manda schieten maar Leca kron- et sensationeel naar dè kei- rie's beroep is duidelijk, er erder "niets van getoond te De liefde van Marie en is zuiver erotisch en we niet gedwongen als gluur- Simone Signoret (midden), Serge Reggiani en Raymond Bussières (staand) in Casque d'Or. Killer is be Phone': n in Brugge er toch met Eleonor aan de 'lotseling raakt zij van zin- Kt een verloofde die allang wii haar man niet herken- olt bij dag en nacht door oie Brugge, waar zij moet als Lady Godiva doch de r<eekt van Lady Macbeth J vroegpr iets vreselijks ge- JVerd haar een geheimzinni- toegediend die geheugenver- jerkt? Of wil iemand haar t leven beroven? Volgens d thrillergebruik is het laat- geval. De griezelige Ranko, ojak, alias Telly Savalas, is met een mes, langzaam en vallen de stukjes van de op hun plaats. Maar eerst nog een stelletje doden nder andere de zuster van onze Willeke van Ammel- e in 'The Killer is on the een Assepoetsterrol speelt lijk bij haar fraaie uiterlijk berto de Marino heeft zijn onder andere door middel h backs die alleen met veel tls zodanig zijn te herken- r mysterieus gemaakt, maar op een goedkope manier, is mager, onlogixch en d. door grillig gehussel met ats en omstandigheden is m er een schijn van orlgina- ~n te geven. Anne Heywood hoofdrol. We hebben haar films gezien. i ek-Berg Amsterdam-Saskia, 14 jr. ders er meer van te zien dan ons aangaat. Jacques Becker was een beschaafde, kunstzinnige filmer. Het ging hem niet om een dik- aangezet zelfkant melodrama, maar om de mensen die in dat milieu, door de omstan digheden, in een fataal verlopend drama gedreven worden. Ondanks ♦zichzelf. Daarom is Simone Signo ret als Casque 'dOr een gevoelige, warme vrouw met karakter, een lichte vrouw met een vlotte brutali teit, dat wel, maar niet vulgair, en daarbij nog bijzonder innemend mooi ook.- Zij straalt haar ware liefde uit, zij toont haar geluk, ver driet, wanhoop van binnen uit, bij na onmerkbaar, zonder grote geba ren .En zij ontroert. Het was een van Signorets mooiste rollen. Serge Reggiani is een levensechte Manda, een rustige brave timmerman, een bescheiden figuur, maarwel een vent. En met .een hartstocht die hem toch tot de doodstraf brengt. Claude Dauphin is wel een duide lijk gemene, sluw e schurk, maar daarbij ook een goedgeklede, bijna beleefde, zogenaajnde wijnkoper. Met de verborgen krachten om een gevreesd bendeleider te zijn. Ray mond Bussières is een jofele zware jongen met humor, een goede ka meraad van zijn gabbers. En die zijn stuk voor stuk schilderachtig. Zij waren de 'apaches' met hun meiden, zoals Steinlen ze tekende en waarvan Aristide Bruant het rauwe leven bezong. Bovendien had de filmer Louis Feuillade al voor 1920 series filmpjes gemaakt over 'Het leven zoals het is'. Jacaues Becker zorgde, naar die voorbeelden, voor de juiste sfeer. De 'plerreuses' met hun opgestoken haren, de kerejs met hun bolhoeden of petten, de kroegen, de balzalen met walsen en polka's, de Parijse straten met de rijtuigen, de 'flics* in hun uniformen van groen, de dievenwagen, de gevangenismuur, de binnenplaats met 'la veuve', zo als ze de guillotine noemden het hele milieu is in de film alsof het echt is, en niet later nagemaakt. En dat milieu was, voor Becker, even veel oorzaak van de drama's als de mensen zelf. Belleville en 'la belle époque' waren niet zo mooi. En door dat te doorzien en de mensen te begrijpen gaf Becker zijn film over die tippelaarster Casque d'Or het waardevolle, dat Keetje Tippel bijvoorbeeld mist. ^Daughters, daughters' is ontstaan uit een nachtclub-sketch van hoofdrolspeler Sjai K. Ophir, die door acteur en regisseur Mosje Miz- rahl tot een volwaardig scenario werd uitgewerkt. Hoofdpersoon Sjabtai Alfandari, geslaagd zaken man, vader van zeven dochters, wil met alle geweld een zoon .Als de dokters hem niet wijzer kunnen maken, zoekt hij zijn heil bij een soort wonderrabbi, die hem uitvoe rige aanwijzingen geeft over de wijze waarop hij zijn vrouw moet verleiden. Een kwalijk riekende amulet onder het hoofdkussen en manestralen, die precies op een be paald punt moeten vallen, spelen er een belangrijke rol bij, spel en attributen leveren tezamen een mooie scène op. Het resultaat is weer een dochter. Sjabtai slaat amok, laat zijn arme vrouw eenzaam in het ziekenhuis inig terug te vinden van de super-wijde kleuren Annemarie Lücker vrouwen die dit seizoen met plezier een hoesjurk zijn gaan dragen is de nieuwe wintermode de Parijse confectieweek waarschijnlijk een teleurstelling. weinig terug te vinden van anPerwijde kleren van dit sei- :stj Yves St. Laurent kondigde dS de herfst al voorzichtig aan k e 'ligne tube', de rechte lijn. wie met moeite afstand zijn lange broek kan en zijn, want die is in iede- llectie aanwezig, zij het in igde vórm. 5C ijn harembroeken, knicke- etffs, rechte broeken met zeer ire driekwart pijpen, pofbroe- n oals van een plus-fours en uderwetse skibroeken, waar- e ruimte aan de enkel met espje bij elkaar wordt ge- - n. ;en ding is bijna iedereen in Parijs; We zullen deze op z'n minst één gebreide ,g urk ln de kast hebben han- iet liefst aangevuld met een Jasje of een sluik vest; ge- kousen, gestreept of met o ilkloristisch motief, aan nze 34 dragen; capuchons (aan >f trui), gebreide hoeden en jn op ons hoofd zetten, ge- met meterslange P. die letterlijk overal om- •gedrapeerd worden. Er zijn pun gebreide slobbroeken die vaak in half hoge laarsjes gedra gen worden. Grote grof gebreide slobbertruien mogen uitsteken onder kleine jas jes en vesten en ze worden het liefst gedragen op rechte rokken. De breisels variëren van jersey tot smirna-dikte, maar de wol moet wel van goede huize zijn om uit zakken en uitlubberen te voorko men. De nieuwe rechte jassen en jurken vallen meestal van hét on der de knie tot halverwege de kuit. Ze hebben een 'iets verbrede schouder, een lage mouw inzet, raglan of kimono-mouwen. Vaak is de rechte lijn wat verzacht door lichte rimpelingen bij de schou ders of in de taille. De kragen zijn klein en worden opzij of op de rug met knopen gesloten. Er wordt trouwens veel met knopen gewerkt dit seizoen en er zijn veel assymetrische sluitingen. Rechte rokken hebben knoopsluitingen voor én opzij die naar believen open of dicht worden gedragen. Gekke wollen kousen of een on derrok in een andere kleur maken het geheel net iets speelser. KLEINER Dat ls wel nodig, want de kleuren zijn niet opwindend. Grijs *ln alle nuances, alle bruinen (waaronder onbestemd lever), jacht groen (donkerder dan het legergroen van dit seizoen), zwart, rode kool. petrolblauw en mosterdgeel. De grijzen en de bruinen worden soms gecombineerd met konings blauw. nu niet direct een combi natie om van te watertanden. Ge lukkig zijn er ontwerpers die wel wat met kleur doen, zoals Kenzo Takada voor Jap en Dorothée Bis. De kleuren vliegen je daar om de oren, dat is ter afwisseling van de drabberlge combinaties wel een verademing. .Behalve alle soorten jersey en ge breid zijn er tweeds in ruiten en verticale strepen (samen gedra gen). veel katoenflanel en gewat teerde doorgestikte katoen. Door gestikte katoen, kimono-mouwen en assymetrische sluitingen zijn bijna ln alle collecties aanwezig. Naast de vrij saaie rechte lijn is er een duidelijke trend in authen tieke en folkloristische kleder drachten. Vooral het verre Oosten dient als inspiratie, met zijden kimono's, kort gebloemde en ge watteerde jasjes met opstaande boordjes en houtje-touwtje-slui- tlngen. Tibetaanse jassen en hoe den, de Arabische boernoes, Peru viaanse capejassen. Ierse vissers- kleding en Lapse rokken met el lenlange gekleurde sjerpen en shawls zijn kenmerkend voor deze laagjes-mode, want alles wordt door en over elkaar aangetrokken. Een Zweedse journaliste bewees op een geestige wijze dat ze deze nieuwe rage al helemaal had be grepen. Tijdens de meeste shows verscheen ze met kleine gebor duurde Scandinavische mutsjes over haar lange blonde vlechten. Ze oogste daarmee veel bekijks bij het zeer modebewuste publiek. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Nederland en Israël hebben besloten de hulp die zij gezamenlijk aan ontwikkelingslan den geven te verhogen van 1,5 mil joen in 1974 tot zes miljoen in dit jaar. Minister Pronk heeft hierover tijdens zijn bezoek aan Israël over eenstemming bereikt met de Israë lische regering. Minister Pronk deelde dit gisteren mee bij zijn terugkomst uit Israël. De zes miljoen gulden wordt be steed aan projecten voor vooral technische bijstand aan arme lan den die Nederland en Israël samen in Zuid-Amerika en Zuid-Oost Azië zullen opzetten. Minister Pronk heeft met de Israëlische regering ook de mogelijkheid besproken dit soort projecten in Arabische lande op te zetten. Israël voelt hier wel voor, maar drs. Pronk acht het voorlopig uitgesloten dat Arabische landen zullen accepteren dat Israli- sche deskundigen aan Nederlandse projecten in die landen meewerken. Nederland heeft ook met Joegosla vië een aantal" gezamenlijke hulp projecten in ontwikkelingslanden. Van een verslaggever DEN HAAG Nederland en Ja maica hebben Ln de Jamaicaanse hoofdstad Kingston een overeen komst gesloten voor ontwikkelings hulp van Nederland voor een be drag van tienmiljoen gulden Ja maica is een nieuw concentratie- land van de Nederlandse ontwikke lingssamenwerking. Het bedrag be staat uit een lening van zes miljoen en viermiljoen technische hulp. door Sicco de Jong Ongeveer een miljoen Nederlanders verkopen dit -jaar hun auto. De vraag, wat nu werkelijk de waarde van die auto is, houdt hen bezig. Vroom Dreesmann ziet er een markt in om die vraag te beantwoorden. Maar het enige zinvolle hiervan is, dat het werkgelegenheid binnen de onderneming V D schept. SCHOONEBEEK De anderhalfja- rige Stefan J. G. Scherpen uit het Drentse Nieuw-Schoonebeek (ge meente Schoonebeek) is gistermid dag tijdens het spelen bij zijn ou derlijk huis om het leven gekomen. Het jongetje kwam onder een be stelauto terecht. Bij de vertoning van 'Daughters, daughters' tijdens de Cinemani- festatie in Utrecht, hebben we al gesteld, dat het een aardige film is; bij de bioscoopvertoning in Amsterdam willen wij dat gaarne herhalen. liggen, wil met zijn vriendin trou wen als er contractueel wordt vast gelegd dat hét huwelijk ontbonden zal worden wanneer zij hem gèen mannelijke nakomelingen schenkt, komt van een koude kermis thuis en wordt tenslotte door al zijn dochters gedwongen de nieuw baby te verzorgen. Het onderwerp zou zich kunnen lenen voor een klucht .maar het is een menselijke comedie geworden, omdat diverse karakters goed zijn uitgewerkt en soms van een vleugje tragiek voorzien. De grappen zijn te rechtertijd geplaatst en niet van het dijenkletserige soort, neven-in- trigetjes zorgen, vooï kleur en fleqr, Zaharira Harifal speelt een prachri- ge rol als Sjabtai's vrouw, kortom, men kan er zich uitstekend mee vermaken. W. Wielek-Berg Amsterdam-Studio K, 14 jr. Voor 55 gulden kan men bij 'Vroom' een taxatierapport kopen. Doch het Nederlandse auto- en ga ragebedrijf taxeert al jaren gratis. Nu zijn die bedrijven niet objec tief: ze bieden meer als men bij hun een auto koopt en verder hangt hun taxatie af van hun voor raad aan nieuwe en gebruikte au to's. Maar wel bestaat er een gratis ANWB-BOVAG-koerslijst, waarmee iedereen kan uitrekenen, wat zijn auto waard moet zijn. En met dat boekje in de hand kan men een aantal ftealers afgaan om te zien in hoeverre theorie en praktijk ver schillen. Wie zijn auto yrtl verkopen om een andere te kopen, kan het beste deze gedragslijn volgen. Eerst als ANWB-lid een boekje opvragen bij de bond. Dan bij een paar dealers van het eigen merk een bod laten uitbrengen. Wie van merk wil veranderen, moet dat bij zijn oude en nieuwe merk laten doen. Maar men doet er goed aan ook nog eens een derde merk te proberen. Wat hieruit altijd weer blijkt, is dat de taxaties vele honderden, soms duizenden guldens uiteenlopen Daarvoor is een verklaring, riet bot is namelijk altijd afhankelijk van de politiek, die merk en dealer volgen. Heeft een dealer een ruime marge van zijn importeur, dan kan hij óf korting geven op een nieuwe auto, óf een hoger bod uitbrengen op de inruilwagen. Heeft een dealer leveringsproblemen met nieuwe au to's dan is hij er minder op uit een nieuwe wagen te verkopen en blijft zijn bod aan de lage kant. Datzelf de geldt als nij al een grote voor- raaa gebruikte wagens heeft staan, die hij om welke reden ook slecht kan slijten. Daarom moet de prijsbewuste con sument méér dealers en méér mer- •Comotor ontslaat vier op de vijf werknemers De Comotor-fabriek in het Duitse Artforweiler, die Wankelmotoren bouwt, heeft vier op de vijf werk nemers moeten ontslaan. Het gaat om een totaal personeel van 150 man, van wie er nu nog maar dertig blijven werken aan prototy pen van motoren. Comotor is een gezamenlijk bedrijf van Citroën en Audi-NSU, nu resp. onderdelen van de concerns Peugeot en Volkswa gen. Citroën heeft een paar Jaar geleden het model GS Birotor met een Wankel-motor uitgebracht, die in Artforweiler wordt gebouwd. Door het hoge brandstofverbruik is de verkoop van deze GS-versie echter een mislukking geworden. Wel heeft Van Veen in Amsterdam mo toren van Comotor voor de motor fiets OCR 1000 betrokken, maqr dit ging om zeer kleine aantalen. Het ziet er naar uit, dat Citroën en Audi-NSU slechts de gezamenlijke research gaan voortzetten, om te zien of zuiniger Wankel-motoren kunnen worden gebouwd. De Ame rikaanse General Motors Corporati on en de Japanse Toyo Kogyo heb ben onlangs eveneens tot een der gelijke samenwerking besloten. ken afgaan. Men kan dan overwe gen welke transactie als geheel het beste is en daarop ingaan. Maar er is dan zelfs nóg een mogelijkheid: proberen de auto zelf te verkopen. Bieden de dealers bijvoorbeeld ais hoogste 5.500 gulden voor een auto, dan kan men nog even speculeren door de auto bijvoorbeeld voor' 580U gulden te adverteren in een krant of weekblad:.een pijltje in Trouw - Kwartet kost bijvoorbeeld maar 1,02 per millimeter. Dit is altijd het proberen waard, temeer omdat men dan ook op de officiële prijs al gauw een korting van zo'n twee procent kan bedingen. Want de dea ler verkoopt zonder inruil gemak kelijker. omdat hij niet met een tweedehands wagen wordt opge scheept, die hem uiteindelijk geld kost: staanplaats en renteverlies. Nu heeft de ANWB 'technokeurin- gen', maar die hebben meer zin, als er iets aan de auto kan mankeren. Voor de koper is zo'n keuringsrap port dan natuurlijk het belangrijk ste. Het garagebedrijf keurt echter ook .bijvoorbeeld de 'diagnoses' en zal zelfs ten overstaan van de consument in objectiviteit met de ANWB kunnen wedijveren, als het een goed bedrijf ls. De ANWB-technokeuring met taxa tie a 75 gulden heeft vooral zijn nut bij verkoop van particulier aan particulier. V D biedt daartegen over alleen een taxatie a -55 gul den. Het auto- en garagebedrijf biedt die taxatie gratis en zal zelfs doorgaans geadviseerde reparaties graag voorrekenen. Een complete 'diagnose' komt bij de meeste auto merken al onder de prijs van V D uit. En daarvan krijgt men dan ook weer een compleet keurings rapport. dat meer zekerheid biedt dan een vrijblijvende waardebepa- ling. Met name voor al enkele ja ren oude auto's. De Ford Capri S in stemmig zwart Een halve eeuw, nadat de Ford Motor Company zich tegen wil en dank bereid verklaarde andere kleurep dan zwart te leveren, brengt Ford nu als exclusiviteit een zwarte auljo uit. Het is de Capri S, die niet alleen een zwarte carrosse rie en zwarte bumpers, maar ook een goeddeels zwart interieur heeft. Zwart als auto-kleur is bij de mees te merken en voor veruit de meeste modellen niet verkrijgbaar. Dit is het ongekeerde van wat in de jaren twintig gewoon was, toen Henry Ford de fameuze woorden sprak: 'Wij kunnen iedere kleur leveren, zolang het maar zwart is'. Was zwart indertijd alledaags, nu is het chic. De Rolls-Royces, de Mer- cedessen, de Citroëns DS en nu CX hebben zwart( in hun kleurenkeus. Uniek is de positie van Renault, waar wel Renaults 16 zwart gespo ten zijn, maar uitsluitend voor de eigen directie en hoge Franse rege ringsfunctionarissen. 1 Ford accepteerde in het verleden op de duuTdere modellen wel speci ale bestellingen, waarbij in vier van de vijf gevallen een zwarte buitenkleur gevraagd werd. In de af gelópen vijf jaar spoot Ford-Eu ropa zo 4.279 auto's met zwarte lak. Gezien die belangstelling en wel licht de historische .affectie voor zwart is nu de Capri S uitgebracht. Alles wat aan de Capri normaal verchroomd is. is aan de 'S' mat- zwart. Maar ter opluistering worden wel langs de flanken goudkleurige sierstrips aangebracht en is het middenstuk van de zwarte stoelen ook goudkleurig uitgevoerd. De wa gen heeft verder zwarte koplamp- ruitewissers en-* een zwarte ruite- wüsser achter. De Capri S beschikt over de 1600 cc motor van 88 DIN-pk vermogen, wordt over twee weken leverbaar en kost 16.924 gulden inclusief BTW. Na vijftien jaar vele bewonderaars tot zich getrokken te hebben is de Peugeot 404 uit pfoduktie ge gaan. Als opvolgers ziet importeur Nefkens b.v. .te Utrecht de modellen 304 S fen 504 L. De Citroën DS blijft, ook na de komst van de CX, nog in beperkte aantallen leverbaar, zo deelt Citroën Neder land b.v. te Amsterdam mee. Het uit produktie nemen van mo dellen vergt in Frankrijk doorgaans nogal wat tijd. Het verdwijnen van de 404 was al vijf jaai^ geleden aangekondigd, maar jaarlijks be stelden toch nog meer dan honderd duizend kopers binnen en buiten Peugeot's vaderland dit robuste model. De Peugeot 404 genoot voor al bekendheid door vier overwin ningen in de langste rally ter we reld, de East African Safari. De 404 was de eerste wagen, die deze zware wedstrijd op soms h«i.st onbegaan bare wegen driemaal achtereen won: in 1966, 1967 en 1968. Dit jaar, drie weken geleden, won over- gens opnieuw een Peugeot de Sa fari over een afstand van bijna zesduizend kilometer: ditmaal een 504. Zoals in 1955, toen de DS ver scheen, vele Fransen de 'Traction Avant' of Elf behouden wilden; zo als in 1965 Peugeot bestormd werd met protesten omdat de 403 uit produktie ging, zo bestaat er in 1975 weerstand tegen de verdwij ning van nu de Peugeot 404 en straks de Citroën DS. Of het uitstel bij de DS net zo lang duurt als bij de 404 vijf jaar is de vraag, omdat de CX duidelijk ln plaats van de DS is gekomen. Maar zolang er geen CX-stationcar is. blijft de DS Break gewoon in produktie met enkele andere D-typen. Typerend voor deze modellen is, dat ze 'fans' hebben. Vooral in Frankrijk, maar ook onder Neder landse autoliefhebbers bestaat een vaak gevoelsmatige voorkeur, nog gevoed door fabrieksdeelnemingen aan rally's. Zoals bijvoorbeeld vorig jaar, toen de Citroën DS 23 nog de 'Coupe du Monde' in Afrika won. Peugeot is, vooral sinds de 404 ver scheen, zeer geliefd geworden bij artsen en artiesten, aldus Gebr. Nefkens. De importeur noemt in dit verband de namen van onder meer Wim Sonneveld en Wim Kan. Nog altijd rijden tienduizenden Peugeots 404 in Nederland. In totaal zijn er van dit model zo'n tweemiljoen ge bouwd. De Citroën DS zal fn de buurt van de anderhalf miljoen ko men. De laatste Safari-triomf van de Peugeot 404: in 1968

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13